Haarlems Dagblad Machtigen Amerikaansch defensieplan is volledig gereed, zegt stafchef Nimitz De „Schiedam" vliegt naar Zuid-Afrika Bijzondere rechtspleging weer ter sprake Een nazi-bende onschadelijk gemaakt Mijnramp in Amerika in de Amerikaansche zone Weerbericht 61e Jaargang No. 1859 f Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Don<Iér<ta« 27 Haart 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50 Postgiro 27310T. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting- Voorlichting te Haarlem I EEN paar dagen geleden heb ik geschre ven over het dwergrepubliekje San Marino, dat ergens in de Apennijnen ligt, op den Monte Titano. Dwerg en titaan leven daar vredig tezamen. En wij moeten niet gering over den dwerg denken. De kleinsten leveren soms de grootste gedachten op. Vandaar dat het eenige standbeeld der republiek den Mari- neeschen held eert, die geen grondgebied veroverd heeft maar juist geweigerd hét te aanvaarden, toen Napoleon het San Ma' rino aanbood. Vandaar ook het prachtige woord van dien regent, die voorstelde de gevraagde concessie voor een speelbank te weigeren, omdat de goede naam van een vrijen staat niet wordt gehandhaafd door materieele welvaart, maar door groote deugden van fiere en eerlijke menschen. die weten wanneer zij rijkdommen moeten afwijzen. De overweldigende meerderheid dei- kiezers gaf hem gelijk. Mijn feitelijke kennis over San Marino dankte ik aan de beschouwing van een Amerikaan en ik heb erbij gezegd: het treft mij opnieuw dat de Amerikanen tegen woordig zooveel van Europa weten. Straks weten zij er meer van dan wij. Daar mogen wij wel een beetje op letten. Nu kom ik op deze dingen terug. Het Marineesche standbeeld zou ons Hollanders tot voorbeeld kunnen strekken, om geen Duitsch grondgebied te annexeeren. Het is niet verstandig. Het geval met de speel bank, die geweigerd werd omdat fiere, eerlijke menschen behooren te weten, wan neer zij rijkdommen moeten afwijzen, geeft een andere waarschuwing, waarbij zich de gedachte aansluit dat wij er tegen moeten waken, dat de Amerikanen straks meer van Europa weten dan wij. En zooals het won derlijke toeval in des journalisten leven dat nu eenmaal wil: gisteren luisterde ik naar een redevoering van iemand, die dit zelfde onderwerp aanroerde. Hij vermeldde het feit dat de Amerikanen alom bezig zijn, zich in Europeesche ondernemingen te in teresseeren. Europa is arm en tobt niet alleen met leege staatskassen en astrono- misch-becijferde staatsschulden, maar ook met gebrek aan bedrijfskapitaal. De Ame rikanen komen ermee aandragen. Zij ver zekeren dat het hun alleen om beleggingen te doen is en dat zij volstrekt niet de meer derheid der aandeelen willen hebben. Dat is schoon. Maar de financiëele vooruitzich ten van ons Europa, dat even verdeeld en versplinterd zou blijven als het nu is, zijn donker als de nacht. Wanneer binnen wei nige jaren in dezelfde ondernemingen meer bedrijfskapitaal noodig zal zijn en de kapi taalmarkt het niet zal kunnen opbrengen, zullen de Amerikanen het gat wél kunnen stoppen. Zij zullen de meerderheid der aandeelen krijgen en het zullen in feite Amerikaansche ondernemingen geworden Zijn. De spreker voerde deze redeneering aan als een argument voor stichting van Ver- eenigde Staten van Europa. Als wij Euro peanen samen gingen doen, als wij er één groote firma volgens het stelsel Federale Unie van maakten, zouden wij onze pro ductiemiddelen en welvaartsbronnen kun nen ordenen en concentreeren, oneindig sterker worden ook in economisenen zin en de leiding van groote bedrijven nooit aan Amerikaansch initiatief behoeven uit te leveren. Wat zegt ge daarvan? Menschen behooren te weten, wanneer zij rijkdom men moeten afwijzen. Amerika kan ons zeker helpen met leeningen, zooals het trouwens al gedaan heeft. Maar wij moeten ons werk en ons eigen initiatief behouden. De moeilijkheid met Europa is niet, dat het over te weinig kracht beschikt om zijn arbeid te ontplooien, maar dat zijn moge lijkheden te groot geworden zijn voor zijn verouderde staatkundige indeeling. Dat zei Ortega y Gasset al in het jaar, dat Hitier aan het bewind kwam en experimenten op Europa ging toepassen, waartegen Ortega bij voorbaat waarschuwde. Wij moeten zelf kunnen blijven werken en ons ontplooien. Wij Hollanders, wij Europeanen. Wij hebben ons niet laten inre kenen door het Duitsche nationaal-socia- lisme, wij zullen ons niet laten inrekenen door het Russische communisme al heeft dat voorloopige vorderingen in Oost-Euro pa gemaakt maar wij moeten ook niet worden ingekapseld door het Amerikaan sche kapitaal. Wij niet en ook de Indone siërs niet; wij en de Indonesiërs dus even min. Maar ik heb het nu vooral over Euro pa. Dat is wel verarmd en deels verwoest, maar geenszins afgestompt. Het herbergt groote mogelijkheden in zich. Deels is het nog verdoofd van het oorlogsgeweld. Spoe dig zal het weer klaar wakker zijn. Laat ons opletten, opdat de Amerikanen straks niet meer van Europa weten dan wij. Wij moeten klaar wakker worden, ons op den toestand bezinnen en de werkelijk heid onder oogen zien inplaats van in ver ouderde begrippen voort te dommelen. Groote machten uit het Oosten en Westen dingen om den voorrang in de wereld. Wij Europeanen, verarmd, liggen daar tus- schenin, met versnipperde productie-kracht en in een versnipperde staatkundige indee ling. Dit is geen gunstige positie. Het is vriendelijk van generaal Mamhall, dat hij te Moskou heeft voorgesteld om alle staten uit te noodigen tot een vredesconferentie over Duitschland, waar allen gelijke rech ten zullen hebben. Maar de groote Vier (of Vijf, met China erbij) blijven. Ook als zij hierin toestemmen hetgeen nog blijken moet, want Bevin en Molotof moesten zich er nog op bezinnen komen wij hier niet veel verder mee. Het blijft eigenlijk bij de commentaar van Bidault, die zei dat het voorstel redelijk, aanvaardbaar en zelfs elegant was. Er is meer noodig dan zulke gelegenheden om erbij te mogen zijn. Euro pa dient zich op zijn toestand te bezinnen. R. P. Zestig zieken op ile „Boissevain" Met eenige vertraging is Dinsdagavond het m.s. „Boissevain". dat repatrieerenden uit Indië naar ons land vervoerde, in de Amsterdamsche haven gearriveerd. Gis terochtend is met de ontscheping een be gin gemaakt. Aan boord bevonden zich 1149 repatrieerenden alsmede drie verste kelingen van de „Stad Schiedam". Onder de bijna 1200 opvarenden waren 61 zieken, van wie vier ernstige gevallen, meest lij dende aan de gevolgen van uitputting m de kampen. Een der passagiers is onderweg bezweken. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert Maandag 31 Maart een lezing over ,,Het huidige Spanje en zijn verhoudingen en •specten" door den heer G. v. Kreveld. redac teur van het Vrije Volk, De bijeenkomst vindt plaats in restaurant Brinkmann, Groote Markt. Gezamenlijke verdediging van de Vereenigde Staten en Canada Admiraal Chester Nimitz, stafchef der 1 strafmaatregel van het Congres op Eugène Amerikaansche vloot, heeft gisteren aan Dennis, algemeen secretaris der Ameri- Amerlkaansche senatoren verzekerd, dat in de V. S. een volledig en modern defensieplan is voorbereid, dat voor on middellijke tenuitvoerlegging gereed is. Volgens Nimitz worden de omvangrijke, tot. een geheel vereenigde en ingewikkelde defensieplannen voortdurend herzien. Pre sident Truman had de laatste maanden enkele wijzigingen goedgekeurd. De kwestie werd door den republikein- schen senator Styles Bridges aanhangig gemaakt, toen men de senaatscommissie voor de strijdkrachten hoorde in verband met het plan om alle strijdkrachten onder een enkel departement van nationale de fensie te brengen. Nimitz deelde mede, dat er volledige plannen zijn om leger, vloot en luchtmacht in te schakelen om het oorlogsgeweld en de slagvelden zoo ver mogelijk van de V. S. verwijderd te houden. Nimitz deelde mee, dat deze plannen omvatten: geza menlijke verdediging van de V. S. en Canada tegen een aanval, standaardisatie der wapenen, een ontwerp voor militaire vloot- en vliegtuigbases, dat aan het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken is voorgelegd en speciale plaatselijke defen sieplannen van Alaska en de Marianen. De moeilijke posten. President Truman heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat hij zoo spoedig mogelijk opvolgers zou benoemen voor Arthur Bliss Lane en Richard Pat terson, oud-ambassadeurs in Polen en Joego-Slavië, die hun functies hebben neergelegd. Truman zeide, dat Patterson niet naar Joego-Slavië zou terugkeeren. Deze bekendmaking volgt op die van het aftreden van Lane als ambassadeur in Polen. Truman weigerde commentaar op het aftreden der twee ambassadeurs te leveren. Op een vraag, of Lane Tuman's toestemming zou hebben voor redevoe ringen en artikelen over „de huidige tra gedie van Polen", zeide Truman, dat Lane slechts zijn persoonlijke meening zou uit spreken. Strafmaatregel tegen communist. De voorzitter van de „commissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden voor on-Amerikaansche acties" heeft een Woensdagmiddag vertrok van Schiphol naar Johannesburg de Douglas DC-4 PH- TAS „Schiedam", gezagvoerder Smirnoff, voor de zesde bijzondere KLM-Zuid-Afri- ka-vlucht. Aan boord bevonden zich 20 vertegenwoordigers van Nederlandsche in dustrieën, die stands hebben op de groote jaarbeurs, die op 31 Maart te Johannes burg wordt geopend, de „Rand Easter Show". Op deze jaarbeurs heeft Nederland als eenig land een eigen paviljoen. Tevens vertrok met dit toestel naar Zuid-Afrika de heer S. H. Visser, waarnemend regee- ringscommissaris van het ministerie van Landbouw, die in de Unie besprekingen zal voeren. Wielrijder na aanrijding overleden Ongeluk op den Koudenhorn Op den Koudenhorn bij de Kokstraat is gistermiddag een verkeersongeluk ge beurd, dat aan een wielrijder het leven heeft gekost. Omstreeks kwart over vier reed een huisvuilauto van de Gemeente-Reiniging op den Koudenhorn in de richting van de Catharijnebrug. De wielrijder, de 47-jarige bakker A. J. A. van K., wonende Korte Begijnestraat 25, kwam uit de Kokstraat. Hij had twee benzineblikken in de linker hand en probeerde nog vóór de auto langs den Koudenhorn op te rijden. Deze ma noeuvre mislukte echter. K. werd aange reden en zoo ernstig gewond, dat hij een kwartier later overleed. Opvolging van Truman De Senaatscommissie voor reglementen heeft met 6 tegen 5 stemmen een wetsont werp goedgekeurd, waarbij de republikein- sche voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Joseph W. Martin, Truman in geval van overlijden als president zal op volgen. Volgens de thans geldende wet volgt de minister van buitenlandsche zaken op. kaansche communistische partij, toege past. en hem door de politie uit de verga dering laten verwijderen. Dennis was door de commissie als getuige opgeroepen in verband met een wetsvoorstel, dat de commissie onder studie heeft om de com munistische partij in de V.S. te verbieden. Toen hij echter weigerde te antwoorden op de vraag, of hij in de partij ook nog onder een anderen naam bekend is, werd hij uit de getuigenbank verwijderd. Trygve Lie acht U.N.O. door Truman gepasseerd Op de eerste bijeenkomst van den Be heersraad der UNO te Lake Success heeft Trygve Lie, de Secretaris-generaal van de organisatie der Vereenigde Volken, laten doorschemeren dat de procedure die door Truman is toegepast bij zijn hulpverlèe- ning aan Oost-Europa, een miskennning van de functie der UNO inhoudt. De Russische delegatie was op deze ver gadering niet aanwezig. De Amerikaansche afgevaardigde, prof. Sayre, zeide in een toespraak dat hij het „een groote trage die" achtte, „indien de raad zitting zou houden zonder dat de Sovjet-Unie zou zijn vertegenwoordigd". Sayre hoopt, dat de Sovjet-Unie alsnog spoedig een vertegen woordiger zal zenden. Prof. Sayre werd in geheime stemming tot voorzitter gekozen, waarop de raad tot 9 uur (Ned. tijd) uiteenging. De Chineesche assistent-secretaris-gene raal der UNO, Victor Hoe, heeft zich tele fonisch -in verbinding gesteld met den Sov jet-vertegenwoordiger in de Veiligheids raad, Gromyko, om van hem te vernemen, welke positie de Sovjet-Unie ten opzichte van den Beheersraad inneemt. Gromyko wilde echter geen verklaring afleggen. De bootdienst Enkhuizen— Stavoren heden hervat Na veertien weken onderbroken te zijn geweest is heden de veerdienst tusschcn Enkhuizen en Stavoren door de Nederland sche Spoorwegen hervat. Gisteren heeft het motorschip ,.W. F. van der Wyck" een proefvaart gemaakt van Enkhuizen naar Stavoren. Het schip had slechts weinig hinder van het ijs, dat zeer zacht was. Slechts het binnenloopen in de haven van Stavoren leverde eenige moei lijkheden op door het opgestapelde ijs. De sociaal-economische raad der UNO heeft niet 15 van de 18 stemmen mr. G. A. J. van Ileuven Goedhart als lid van de subcommt-.s.e voor vrijheid van voorlichting en pers gekozen. De circusdirecteur Karei Strassburger, eigenaar van het Nederlandsche circus M:kke- nte-Strassburger, is te Hilversum met de hoogeschoolrijdster. mej. Regina Strassburger in het huwelijk getreden. Koninklijke hulde aan omgekomen mijnwerkers Woensdag heeft dr. ir. Ch. Th. Groothoff, president-directeur der Staatsmijnen, gezelschap van hoofdingenieur Op den Kamp en rector Sarneel een bezoek ge bracht aan de families der slachtoffers van het mijnongeluk. De minister van Economische Zaken, dr. Huysmans had den heer Groothoff verzocht mede namens hem de zwaar getroffen families te condo- leeren. Sinds Dinsdagavond is geen stoffelijk overschot meer geborgen. Van zes slacht offers bevindt het stoffelijk overschot zich nog in de brandende galerij. Men heeft den brand gelocaliseerd. Doordat zich een instorting heeft voorgedaan worden de werkzaamheden zeer bemoeilijkt. Heden middag bracht het personeel der Staats mijn Hendrik een laatsten groet aan de gevallen kameraden door een défilé langs de rouwkapel. Daarna legde de secreta resse van de Koningin, mej. J. C. M. Gel- dens namens H. M. een krans in de rouw kapel, als een koninklijke hulde aan hen, die bij de uitoefening van hun plicht ge vallen zijn. Bij deze plechtigheid waren aanwezig ae Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, de burgemeester van Brunssum, de directie der Staatsmij nen en de inspecteur-generaal van het staatstoezicht op de mijnen. Paraguaansche hoofdstad in gevaar Volgens een radiozender der opstande lingen in Paraguay is de opmarsch naar Asuncion begonnen. De troepen der op standelingen naderen volgens het bericht de hoofdstad over een breed front. Volgens dit bericht hebben zij door de aanvulling van de wapenen en de munitie van het Chacoleger een aanzienlijke versterking gekregen, zoodat thans ook de vrijwilli gers, die blijven toestroomen, gewapend kunnen worden. Wereltleenlieiclsbeweging Naast de verschillende Nederlandsche organisaties, die een Wereldfederatie der staten onder een centraal bestuur nastre ven, is onlangs in Amsterdam een nieuwe vereeniging. de „Wereld eenheidbewegmg", opgericht. Deze beweging stelt zich al- einddoel van haar actie niet een federatie van staten, maar één enkelen wereldstaat Zij ziet in dezen wereldstaat het eenige middel om toekomstige oorlogen te voor komen. In vele landen van Europa werd reeds het Amerikaansche initiatief „Union for world government" nagevolgd en ver leden jaar is er in Luxemburg een groot internationaal congres gehouden, waarin ook de Nederlandsche organisaties zitting hadden. De wereldeenheidsbeweging zal in den loop der komende maanden 100 open bare vergaderingen in heel Nederland be leggen, teneinde haar ideëen bekend te maken. De eerste vergadering zal te Am sterdam gehouden worden op 3 April in Krasnapolskv. Het woord is aan. N ietszsche Wat uit Heft geschiedt alt ij kwaad om. u-ordt gedaan buiten goed en Gas- en electriciteitsrantsoen hooier waar: Naar wij vernemen is, vermoedelijk in April, een verhooging van de rantsoenen voor gas en electriciteifc te verwachten. Zooals men weet geldt voor Maart nog de korting van 20%. Overwogen zal worden dan ook de gas- looze uren in Haarlem en omgeving af te schaffen. TWEEDE KAMER Oneenigheid tusschen de heeren Scheps en Kortenhorst (Van onzen parlementairen redacteur) Na het Linggadjati-debat viel er dit keer een rustige discussie te verwachten over het trouwens reeds in eerste instantie breedvoerig besproken ontwerp Bijzondere Rechtspleging. De replieken leverden ech ter plots een feilen strijd Kortenhorst- Schcps op, welke ontmoeting met een 1-0 overwinning voor eerstgenoemde afliep In eersten termijn had de heer Scheps Kr'*- w.J.t Ook in de Wieringermeer is men met den wederopbouw begonnen. Het dorp Wieringer werf herrijst. Het hoofdkwartier van het Amerikaan sche bezettingsleger te Frankfort heeft be kend gemaakt, dat een nieuwe poging tot oprichting van een ondergrondsclie nazi organisatie is verijdeld. Vier leiders, vroe gere hooge officieren van de SS zijn gear resteerd. De aanvoerder van het viertal, dat voor een militair tribunaal te München zal ver schijnen, was brigadier-generaal Albert Wiczonke. Zijn programma bleek een bijna woordelijke copie te zijn van het pro gramma der nazipartij. Zijn doel was on der meer „terug werven van alle aan Duitschland ontnomen gebieden, genade- looze vernietiging van verraders in de voormalige Wehrmacht en Luftwaffe, die verantwoordelijk zijn voor de nederlaag van Duitschland". De organisatie „SS-Deutsche Freiheits- und Friedensbewegung" geheeten, werkte, naar verluidt, zoowel in de Britsche als in de Amerikaansche zóne. Zij wilde het hui dig bestuur der burgerlijke autoriteiten in Duitschland omver werpen en tegen de bezettingsmacht sabotagedaden verrichten. Oproepen tot het Duitsche volk door mid del van geheime radiozenders, gebouwd uit gestolen onderdeelen, waren in het pro gramma opgenomen. Het noodige geld werd uit een uitgebreiden zwarten handel betrokken. Medeplichtigen in de Britsche en Fransche zóne zorgden voor valsche persoonbewijzen, andere valsche papieren en rubberstempels. Volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier van het Amerikaansche le- Een delegatie uit den Oppersten Sovjet, bestaande uit 20 afgevaardigden is op het oogenblik in Engeland, op uilnoodiging van de Britsche regeering; zij bracht ook een bezoek aan verschillende leger onderdeelen. waar zij door Britsche officieren werd rondgeleid. ger waren de bendeleiders reeds eerder gearresteerd. Dit was echter niet bekend gemaakt om de opsporing van andere le den dezer organisatie te vergemakkelijken. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, was een der eerste voorvallen, die wezen op het bestaan van een dergelijke organi satie, de ontdekking, dat een vrouwelijk lid der beweging, gekleed als Roodekruis- zuster, bij de vlucht van een aantal hooge Wehrmacht-officieren geholpen had. Het Nederlandsch elftal tegen België Het definitieve Nederlandsch elftal, dat Tweeden Paaschdag in het Olympisch Sta dion te Amsterdam een interlandwedstrijd speelt tegen België, is als volgt samenge steld: Doel: Kraak (Stormvogels): Achter: Van Bun (3VTVV) en Van der Linden (Ajax): Midden: Stroker (Ajax), Möh- boomen op Walcheren door den comman- nng (Enschede) en De Vroet (Feijenoord). I dan» van het Fneelcehe tnmc vt„.-c Voor: Lakenberg (NEC), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC) Bergman (Blauw-Wit). Reserves: Van Raalte (Blauw-VVit), Potharst (Ajax), Smit (VUC) en Drager (Ajax). Dit elftal verschilt slechts op twee plaatsen van het team, dat den oefenwed strijd speelde tegen Malmö. Men heeft voor de rechthalfplaats toch blijkbaar de voorkeur gegeven aan den Ajacied Stro ker boven den Nijmegenaar Spierenburg Lakenberg als rechtsbuiten zal de plaats innemen van Drager. In een steenkolenmijn in Illinois (V.S.) is een mijngasontploffing de oorzaak ge weest van de insluiting van 120 mijnwer kers, die op een diepte van bijna twee- honderd meter aan het werk waren. Men j verkooper^ waren den^vijandjHs het^ware vreesde, dat alle ingeslotenen zouden om aa nnnon nr" (P. v. d. A.) op denigreerende wijze ge sproken over mr. Kortenhorst (K.V.P.) als pleitbezorger voor een rechtvaardige en billijke berechting van economische colla borateurs. En de P. v. d. A.-afgevaardtgde had den indruk gevestigd, alsof mr. Kor tenhorst zich in den bezettingstijd minder flink gedragen zou hebben dan in zekere illegaliteits-oogen gewaardeerd kon wor den. Dit liet de aangevallene niet op zich zitten Met een beroep op onverdachte getui gen kon hij verklaren, hoe hij onder de Duitsche dwingelandij een zeer actief aan deel had gehad in den ongetwijfeld van groote waarde geweest zijnden arbeid van een aantal kopstukken uit werkgevers- én werknemerskringen, arbeid die èn als ver- zets-actie èn met het oog op de toekomst uitermate heilzaam voor ons volk is ge weest. De heer Scheps had zich dan ook aan even onjuiste als ongepaste opmer kingen schuldig gemaakt en dit tengevolge van zekere „zelfoverschatting", waaraan een bepaald exclusivistisch voelend en re- deneerend deel van de oude illegaliteit wel meer blijkt te lijden. Jammer was het, dat de aldus terecht op zijn nummer gezette afgevaardigde instede van ruiterlijk schuld te erkennen, repliceerend op mr. Korten- horst's aanval uit zelfverdediging zijn kracht meer zocht in eenige behendige zins interpretaties. D:e ging dan nog gepaard met een opmerking aan het adres van mr. Kortenhorst, welke nauwelijks door den beugel kon en zeker stof had opgeleverd om er vanwege een persoonlijk feit op in te gaan. Maar het „slachtoffer" van dit persoonlijk feit, toen hij deswege liet woord vroeg, formuleerde de kern van de kwestie verkeerd, zoodat 'president Van Schaik die het blijkbaar nu welle tjes vond kon vaststellen dat hetgeen de heer Kortenhorst als zoodanig had aan geduid, geen persoonlijk feit was. Intusschen kwamen de economische col laborateurs (oorzaak van dezen levendigen strijd) nog weer ten toonecle in de dupliek van minister Van Maarseveen. Deze zeide, dat wel beschouwd onder de bezetting eigenlijk op zoo groote schaal gecollabo reerd was, dat men onmogelijk de colla boratie in vollen omvang zou kunnen ver volgen. Men diende daarom alleen de drie ergste groepen van economische collabo rateurs aan te pakken, te weten hen, die ten koste van het Nederlandsche volk goe deren hadden ingekocht ten behoeve van de Duitschers, degenen die met door hen te komen. Later werd gemeld, dat een tien tal arbeiders levend kon worden ge borgen. Over het lot der anderen is niets bekend, doch men heeft weinig hoop hen nog in leven te zullen vinden, wanneer men er tenslotte in slaagt door te dringen tot de schacht, waar zij zich bevinden. DeKarei Doormail" in April naar Londen Hr. Ms. hulpvliegkampschip „Karei Doorman" zal op uitnoodiging van de Brit sche admiraliteit van 14 tot 19 April een bezoek brengen aan Londen. De beteeke- nis van dit bezoek gaat uit boven die van een marine-aangelegenheid. Het draagt een nationaal aspect, doordat in het pro gramma van de plechtigheden is opgeno men de aanbieding van een chèque. be stemd voor het fonds tot herplanting van Eerste in Bal m erk ver gaderi 11 g avi Donderdag hebben de Nederlandsche en Indonesische delegaties ten huize van Sjahrir hun eerste werkvergadering ge houden. Een aantal punten, thans na de onderteekening aan de orde, werd be sproken. Naar verluidt, zullen deze verga deringen in grooter of kleiner comité thans vaker worden gehouden. Naar Antara meldt, zal Soekarno 30 Maart een reis naar West-Java maken en mogelijk Batavia bezoeken. Gratieverzoek afgewezen De minister van Justitie maakt bekend, dat door H. M. de Koningin afwijzend is beschikt op het gratieverzoek van F. H. Meyer, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Nederland koopt mais in Argentinië Nederland heeft in Argentinië 25000 ton tarwe en 200.000 ton mais gekocht. De mais, van den nieuwen oogst afkomstig, okmt over eenige maanden beschikbaar. dant van het Engelsche korps Mariniers aan den bevelhebber der zeestrijdkrachten, luitenant-admiraal C. E L. Helfrich. Waar schijnlijk zal de Marinierskapel der Ko ninklijke Marine ter opluistering van festi viteiten deze reis meemaken. Voor de be manning worden uitstapjes in Londen ge organiseerd. Een belangrijk deel van het programma is gewijd aan de „Beachy Head", het grootste onderhoud- en repara tieschip, dat door de Koninklijke Marine van de Engelsche Marine is overgenomen en dat op 15 April officieel zal worden overgedragen. De „Beachy Head" meet 9200 ton, is 140 meter lang, heeft een snelheid van II mijl en een bewapening van 16 dubbele Oerlikons. Koninklijke dank Hare Majesteit de Koningin heeft aan de Commissarissen der Koningin den volgen den brief gericht: Ik ben bijzonder getroffen door de ge- lukwenschen die mij ter gelegenheid van de geboorte van mijn kleindochter Marijke uit alle gemeenten des lands werden toe gezonden, zoowel door gemeentebesturen en gemeenteraden als van de zijde der be volking. Daar het mij niet mogelijk is, al degenen die mij gelukwenschten, persoonlijk te be danken, zou ik het op prijs stellen indien u gemeentebesturen, gemeenteraden en bevolking van uw gewest mijn hartelijken dank over zoudt willen brengen. get. WILHELMINA DE „NIEUWE POST" IN BESLAG GENOMEN De economische politie te Amsterdam heeft bij de N.V. boekbinderij Klisters al daar beslag gelegd op de eerste oplage van „De Nieuwe Post", welk weekblad thans door den heer L. A. Rodrigues Lopes zou worden uitgegeven, nadat hij met zijn staf uit de redactie van „De Ochtendpost" trad. De reden, waarom de oplage in beslag is genomen, is niet bekend gemaakt. achterna hadden geloopen om dien tot „klant" te krijgen en degenen, die al te grooten ijver ter uitvoering van Duitsche opdrachten aan den dag hadden gelegd. Overigens kon de minister niet veel nieuws meer vertellen: uit zijn dupliek zij daarom alleen nog aangeteekend, dat hij snellere beslissingen op gratieverzoeken in het vooruitzicht stelde. De bewindsman nam drie amendementen over van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht, waardoor onder andere ook in geval van gevangenisstraf van 6 jaar of meer steeds cassatie-recht zal bestaan. Zonder hoofdelijke stemming werd daar na het wetsontwerp goedgekeurd. Daarop kwamen nog eenige sprekers aan het wooid over de tijdelijke noodvoorzie ning inzake uitkeenngen aan ouden van dagen. Nadat de minister op de algemeene beschouwingen over dit voorstel geant woord zal hebben, komen wij op dit onder werp terug. Koffie geruild tegen morphine Voor de Maastrichtsche rechtbank heb ben terechtgestaan een vrouw en twee mannen wegens het smokkelen van opium uit Duitschland. Het drietal had in Duitschland 250 am pullen morphine geruild tegen 5 kilo kof fie. De vrouw had het verdoovende goedje naar Eindhoven gebracht, waar het aan een klant zou worden afgeleverd. Deze was er .niet, waarna de vrouw naar 's-Herto- genbosch doorreisde. Daar viel ze ln han den van politie. De eisch was fces maanden gevangenisstraf tegen ieder. Fransche ex.premier krijgt vijf jaar CamiUe Chau temps, voormalig premier van Frankrijk, is door het hooggerechts hof van Versailles bij verstek tot vijf jaar gevangenisstraf, nationale degradatie voor het leven en confiscatie van zijn bezittin gen veroordeeld. Chautemps, die thans te Washington verblijft, verklaarde bij het vernemen van zijn veroordeeling: „Het is precies wat ik verwachtte". Hij noemde het vonnis een „flagrante en schandelijke ontkenning van het recht". "TOENEMENDE KANS OP REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I te De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Meest matige wind tusschen Zuid cn Oost. Bewolkt weer met hier cn daar eenige regen Weinig verandering van temperatuur. 28 Maart: Zon op Maan op 9.14 i onder 19.05 uur onder 1.30 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1