k Mare Nostrum De nieuwe bonnen Minder vleesch uit liet buitenland Nederlands stem over de wereld Baarle, waar Nassau en Hertog elkaar ontmoeten Burgemeester Oud bepleit decentralisatie Sportprogramma's Wereldnieuws DONDERDAG 27 MAART 1947 nF- bont vaart. Iedereen wrijft zijn oogen uit en zegt: Wat is de zee blauw. Ze is zoo blauw als de kuip met blauwsej thuis, waarin de wasch wordt nagespoeld Dit is dus de zee, aan wier kusten de ge schiedenis van ons werelddeel is ontstaan. En als bijna onzichtbare pluizen en zaden zijn dc kiemen van de cultuur over dit blauwe water heengewaaid van kust tot kust. Hier liggen de scheepsroutes van Odysseus, Aeneas en Paulus, nauwelijks nog te bepalen, want de zee wischt alles uit met haar eeuwige onrust. De zee is één groote, ronde schaal van vloeiend aquamarijn. Thalassa noemden haar de Grieken en wat er in dit woord ligt, weet ieder, die eenmaal den tocht der Tiendui zend van Xonophon gelezen heeft. En de Romeinen noemden haar trots: Mare Nostrum, onze zee. Grieken en Romeinen beschouwden haar kortweg als dè zee en hun zee, en dat is zij gebleven voor de cul tuur. ook al hebben sindsdien tallooze machthebbers over haar golven den scep ter gezwaaid. Ik hang over de reeling en kijk uit in den nacht. Langzaam stijgt de maan op uit de mistbanken boven zee en plotseling giet zij het zwart geworden water vol kan telende zilverlingen. Zij verkwist in één seconde een oneindig kapitaal aan vloei baar zilver. Ook de sterrenbeelden zijn zichtbaar: Cassiopeia, Brion en de Groote Beer. Plotseling staat de reisleider in het don ker naast mij. Het is een jonge man. Ik schat hem van mijn leeftijd. Met stijgende bewondering heb ik gezien, hoe hij van Holland tot hier den tocht van de vijftig man organiseert. Waar ergens iets in de knoop raakt, heeft hij het in een oogwenk weer los. Het is een kerel, waarvoor onder alle gewijzigde omstandigheden, geen ge wijzigde omstandigheden bestaan. Zijn overtuiging wint het van alle moeilijkhe den. Andere talen praat hij eenvoudig weg. Kruiers en mannetjes van Cook, die als vlooien tegen het gezelschap opsprin gen, neemt hij tusschen zijn nagels en, knap! zeggen ze. Een berg van moeilijkhe den, waarvoor het gezelschap staat, too- vert hij om in een dal van gemak. Wij praten wat, terwijl de zee ruischend onder ons voorbij ijlt. Wij constateeren. dat het heele gezelschap zich goed houdt. Vooral ook de kinderen. Bijna niemand klaagt. ..Waarom ook klagen", zeg ik, je bedenkt, dat er concentratiekampen geweest zijn. Wie daaraan denkt, heeft het nooit meer slecht op deze wereld". Ik denk iets wijs gezegd te hebben. „Ik heb ze mee leeggehaald", zegt hij. „Het was verschrikkelijk. Ik maakte in Duitschland het einde mee. Ik kreeg van de Engelsohen de leiding over vierduizend arbeidersjon gens. Ik heb ze met een trein naar Holland gebracht, staande voor op de locomotief Later werd ik aangesteld als een secretari: van de Nederl. Missie. Ik heb 70 schepen mee opgespoord en drie scheepsladingen machinerieën". Ik vraag, hoe oud hij Drie-en-twintig. Dat is tien jaar jonger dan ik hem schatte. Maar nu begrijp ik, dat hij voor niets staat. Hij heeft grooter moeilijkheden gekend dan dit reisje. En de moeilijkheden van den oorlog hebben kin deren omgesmeed tot mannen van staal. Want zijn doorzettingsvermogen is inder daad van staal. 10 Maart, 's middags op zee. Wij pas- seeren juist Capo di Vaticano. Ik heb van middag een uurtje geslapen in de hut en nu ik aan dek kom, ligt vlak voor het bloote oog een kustplateau verrezen, waarvan de toppen schuil gaan in haastige wolken, terwijl het op zee toch vrijwel wolkeloos is- Het is een Arcadisch plateau. In een plooi ligt een dorpje en door den verrekijker heen is het kerkje er boven ■uit zichtbaar, en verder landinwaarts, on der cypressen, het kerkhof. Hier en daar ziet men de groene glooiing van een weide, maar vee is er niet te zien en ook men- schen niet, daarvoor is het te ver uit het Hier volgt de tweede brief van BEItTUS AAF.JES over zijn impressies gedurende de reis naar Egypte, die de bekende dichter-schrijver maakt temidden van de Nederlandsche kermisreizigers, wélke hun amusementsinrichtingen in de schaduw der pyramiden gaan opslaan. Aan boord van de Corinthia stelde Aaf- jes zijn indrukken over de. zeereis op schrift: Men herkent er den dichter in, die zich droov-.end laat wiegen door den zachten golfslag van de Middellandsche Zee, doch intusschcn scherp opmerker en boeiend verteller 'blijft. Hoover geeff den weg aan „Stalin kan Griekenland vrede geven" De Amerikaansche ex-president Hei-bert Hoover heeft te New York op een diner, dat in verband met hulpverleening aan Griekenland georganiseerd was verklaard, dat één man in de wereld een groot deel van den chaos en de ellende in Grieken land zou kunnen opheffen, indien hij dat wil. „Die man is maarschalk Joseph Sta lin", aldus Hoover. „Het ligt in zijn ver mogen den agressie-oorlog, die in den vorm van guenlla-aanvallen van Joego- Slavisch, Bulgaarsch en Albaneesch grond gebied uit gevoerd wordt, tot stilstand te brengen. Het ligt in zijn vermogen, er voor te zorgen, dat de ongeregelde troepen der communisten in Griekenland met moorden ophouden en langs' wettige we gen uitdrukking geven aan hun meening. Dat zou Griekenland vrede brengen. Dan zou de hulp der V. S. gebruikt kunnen worden om de productiviteit van het werk der Grieksche bevolking te herstellen: nu verkwisten wij onze edelmoedige gaven aan militaire uitrusting". De radio geeft Vrijdag IIII,VERS UM I, 301.5 M. 0.00. 13.00. 13.00, 20.00, 22.00 uur Nieuws. 8.15 Kees Deenik. 8.30 Morgenconcert., 0 30 Viool recital. 10.00 Symphonie no. 4. Roussel. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chopin. 11.15 Rotterdamse!) koperkwartet. 11.45 Fam.ber. 12.00 Elie Meyer, viool. 12.30 Kamerkoor. 13.15 Jacob Bijster, orgel. 14.00 Slavische dansen. 14.20 Oude en nieuwe schrijvers. 14.40 All Round Sextet. 15.30 Vrooltjke klanken. 16.00 Lijdensgedichten. 16.30 Strijdkrachten. 17.15 Sandy Mac Pherson. 17.45 Marinierskapel. 18.30 Ned. Strijdkr. 10.15 De rei zende Christen. 19.30 Geestelijke liederen. 19.45 Vrije of gebonden economie. 20.05 Weerover- zicht. 20.08 Bijbel en muziek. 20 40 Vraaggesprek over Baeh. 21.00 Omroeporkest. 22.15 Vragen aan voorbijgangers. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Avondconcert. HILVERSUM II. 415.5 M„ 218 M. en 1875 M. 8.00, 13.00, 18 00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 8 15 Op naar het licht, 8.18 Opera-programma. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Sibelius. 9.30 Politie berichten. 9.50 Chopin. 10,00 Morgenwijding. 30.20 De regenboog. 10.45 ..Barbier". 11.00 Fran» eche chansonnihres. 11.15 Voor de vrouw (P. v. d. A.) 11.30 Prettige melodieën. 12 00 Waltztlme. 12.30 Sport-agenda. 12.35 Skymasters. 13.15 Disco lunch. 14.00 Kookkunst. 14.20 Pièrre Paila. 14.50 Ons volk in zijn dichters. 15.10 Schouwburg- mclodiecn. 16.00 Glenn Miller. 16.30 Tusschen 12 en 16. 17.00 Attentia. 17.30 Plet Tlggers. 18.15 Jan Corduwener. 18.40 Blng Crosby. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Hulsslachtingen. 19.30 Vrijz. Prol. jieloof. 20.05 Willem Andrlessen. 20.30 Kogmaals Bcthesda. 21.00 Men vraagt en wij draalen. 21.30 Buitenlandse!) weekoverzicht, tl.45 Van heinde en ver. 22.15 Jazz-ullzendlng. 22 40 Avondwijding. 23.15 Symphonisch Vrijdag- avondconcert. oog. Wel is de witte gordel van de bran ding zichtbaar en a£ en toe likt een tong van de zee breeduit en dan weer hoogop den steilen rotswand. Op dit stuk kust van. Italië vestigden de Grieken hun eerste nederzettingen. Zij gingen hier met hun scheepjes na een lange odyssee aan land en het is precies of men aan deze kust de versregels van Homerus aanschouwelijk ziet voorgesteld: de versregels, waarin Odysseus eindelijk, na veel rampspoed, een liefelijk land bereikt. Als ik een vrouwen figuur gezien had, had ik niet anders kun nen denken dan aan Nausikaa. En nu weer aquamarijnblauw zonder eind- Maar in den namiddag nadert de straat Messina. Aan den linkerkant de neus van Italië, aan den rechterkant Sici lië. Messina en Reggio zijn tegelijkertijd aan weerszijden van de straat duidelijk zichtbaar. Zij liggen tegen de rotswanden als panorama's op ansichtkaarten. Blok ken huizen, terrasvormig opgestapeld, rijen bogen, die een afgrond overbruggen, netjes als stukken skelet, en hier en daar een cimeterio, herkenbaar aan een opeen- hooping van cypressen. Overal wordt be graven ter wereld, maar nergens zijn de kerkhoven zoo zichtbaar als in Italië. De straat van Messina is blauw met plekken groen. Groen als de ziel van een leege flesch. Onwezenlijk blauw en groen. Maar wat niet onwezenlijk is, is dat haar bodem bezaaid ligt met de geraamten van dui zenden moeder's kinderen, Amerikaansche en Engelsche jongens. Niemand op de boot schijnt er aan te denken, dat wij boven zoom vreemd koraalrif varen. De straat is ook zoo blauw en zoo vredelievend. En de mensch zoo ondankbaar en vergeetachtig. Het wordt avond. Er komen zwarte plekken in de zee: zwarte plekken blauw geronnen bloed. De boot vaart hardnek kig voort naar haar doel. Dat is voor ieder een Egypte. Maar voor mij is het voorloo- pig eerst Athene. Daar leggen wij een dag aan. Ik zie reeds als in een droom het Parthenon op de Akropolis. De Corinthia, Maart 1947- BERTUS AAFJES 67-1 Melk 67-2 67-3 Melk. 67-1 Vleesch... 67-2 Vleesch... 67-1 Algemeen. 67-2 Algemeen. 67-3 Algemeen. 67-4 Algemeen.. Van 30 Maart tot en met 12 April zijn <ie volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA KB KC 703 (strook no. 4) 67-1 Brood 800 gram brood 67-2 Brood 400 gram brood 67-1 Boter125 gram boter 67-2 BoterJ25 gram margarine of 100 gram vet 67-3 Boter250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 7 liter melk 100 gram vleesch 400 gram vleesch 200 gram kaas 2 eieren 100 gram bloem ot zelf rijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 125 gram koffie 67-5 Algemeen.. 50 gram thee 67-D Reserve 1600 gram brood 67-K Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD KE 703 (strook no. 4) 68-1 Brood 800 gram brood 68-1 Boter250 gram boter 68-2 Boter125 gram margarine of 100 gram vet 68-2 68-3 Melk. 12 liter melk 68-1 6S-2 Vleesch 100 gram vleesch 68-1 Algemeen., 100 gram kaas 68-2 Algemeen.2 eieren 68-R Reserve 800 gram brood 68-S Reserve 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 68-U Reserve 600 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst bereid) of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME. MF, MG 704 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) strook no. 4 67-4 Brood 800 gram brood 67-4 Boter250 gram boter 4 Margarine.. 250 gram margarine of 200 gram vet 67-4 Melk5 liter melk 67-4 Vleesch.... 300 gram vleesch 67-5 Vleesch.,.. 100 gram vleesch 67-4 Kaas 200 gram kaas 67-4 Eieren 5 eieren Op 2 April zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Dezer dagen is gemeld, dat na Paschen hefc extra vleeschrantsoen van 100 gram per twee weken vervalt. Bovendien is er kans dat in den zomer het rantsoen tijde lijk van 200 op 150 gram per week moet worden verlaagd. Deze maatregelen hou den verband met vermindering van vleeschaankoopen in het buitenland. Over den stand van onzen veestapel krijgen wij van bet Bureau voor Statistiek eenige gegevens. Rundvee. De stapel breidt zich wat aantal aangaat geleidelijk uit. Het peil van 1941 is bijna bereikt, maar dit komt omdat er veel jong vee is. Er zijn wel 91.000 meer melk- en kalfkoeien dan in 1945, maar het totaal is toch nog 18% beneden dat van 1939. Het aantal stuks mestvee be draagt nog slechts 18% van 1939. Als men de koeien op hun waarde voor den vee stapel taxeert zijn wij nog 19% onder 1939. Er waren eind 1946 2.410.148 runde ren. tegen 2.817.314 in 1939 en 2.057.579 in 1943. Varkens. Gebrek aan voeder hield een sterke uitbreiding tegen. Het totale aantal varkens is nu 67% van 1939. In werkelijkheid heeft de varkensstapel voor de voedselvoorziening nog slechts 52% bereikt van de waarde van 1939.Eind 1946 waren er 1.040.321 varkens, tegen 1.553.413 in 1939 en 544.535 in 1943. Schapen. Er is een niet onbe langrijke vermeerdering geconstateerd na 1945. De zandprovincies hebben nu meer schapen dan in 1939 (Limburg zelfs 188%) maar de andere provincies zijn lager dan genoemd vergelijkingsjaar. In totaal zijn er 558.318 schapen tegen 689.501 in 1939 en 450.837 in 1942. Paarden. Het aantal paarden is nu 355.184, tegen 322.552 in 1939. Twintig jaar PCJ Binnenkort bestaat de ultra-kortegolf- LANGS DE BELGISCHE GRENS 5 D' Dc niet-aangewezen bonnen van strook '"Srf tlT mat i, i PCJJ, later PCJ, thans Nederlbndsche no. 3 kunnen worden vernietigd. EENDENEIEREN GOEDKOOPER De prijzen van eendeneieren zijn op nieuw vastgesteld en zij bedragen than: voor een eendenei van gewichtsklasse 1 ten hoogste 13 cent en van gewichtsklasse 2 ten hoogste 12 cent- Voor tweede soort eendeneieren en uitval zijn de maximum prijzen voor beide gewichtsklassen een cent per stuk lager. Een proef met werkiiden te Rotterdam Binnenkort zullen B. en W. van Rotterdam voorstellen aan den ge meenteraad doen om te komen tot de Instelling van werkraden voor bepaalde gedeelten van de gemeente, ais Pernis, Hoek van Holland en Overschie. Deze werkraden zullen advies uitbrengen aan het gemeentebestuur over zaken, die het stadsdeel, dat zij vertegenwoordigen, betreffen, zoo deelde de burgemeester van Rotterdam mr. P. J. Oud tijdens den maandelijkschen koffiemaaltijd van het „Comité voor Actieve Democratie" te Am sterdam mee. Mr. Oud sprak over de beteekenis van de gemeente voor de democratie en nam daar bij twee beginselen als uitgangspunt. In de eerste plaats was hij van meening, dat dat gene. wat door de kleine gemeenschap goed geregeld kon worden, ook aan haar dient te worden overgelaten. Ten tweede be toogde spr. dat het dragen van verant woordelijkheid beter tot zijn recht komt, naarmate de gemeenschap, waarin dat ge beuren moet, kleiner is. In de praktijk wordt de verantwoordelijkheid moeilijker te realiseeren, wanneer de taak van 't regee- rende lichaam grooter wordt. Daarom ook moet men waakzaam zijn tegen het con. centreeren van macht in enkele handen, aldus mr. Oud, die voorts aanvoerde, dat het gemakkelijker is verantwoording te vragen in 1000 gemeenteraden dan in de Staten-Generaal. Hierin is reeds de recht vaardiging van de bestuursdecentralisatie gelegen. Natuurlijk stelt de autonomie in 1947 andere eischen dan in 1851 toen Thorbecke zijn gemeentewet schiep. Zoo beweert men, dat kleine gemeenten niet de outillage en de ambtenaren bezitten om bepaalde zaken te behartigen. Dit geeft op het terrein van den wederopbouw, waarvoor de beslissingen van het College van Algemeene Commissarissen bindend zijn, wel eens moeilijkheden. Te vaak wordt vergeten, dat de burger zich in zijn plaatselijke gemeenschap moet thuisvoe- len, waarbij gestreefd zal moeten worden naar vormen, waarin kleine gemeenten kunnen samenwerken. In de groote steden doet zich het be zwaar voor, dat de inwoners zich geen deel van het geheel meer voelen. De groote gemeenten zullen organisch ingedeeld moeten worden, waarbij het eigen karak ter van geannexeerde randgemeenten en dergelijke, bewaard moet blijven. Daar om ook zijn B. en W. van Rotterdam tot het bovengenoemde voorstel gekomen, dat hiermede tevens een schrede is op den weg naar de veinvezenlijking van de „wijkgedachte". Als duidelijkste bewijs, dat de gemeen te de basis van ons democratisch staats bestel vormt, noemde mr. Oud wel het feit, dat de Duitschers van meet af aan gepoogd hebben de gemeentelijke zelf standigheid op te heffen. De bijeenkomst werd door de burge meesters van Amsterdam en Zaandam, mr. J. d'Ailly en mr. J. in 't Velt en enkele wethouders der hoofdstad bij gewoond. Wegens liet smokkelen van deviezen veroordeeld Voor den bijzonderen politierechter te Breda stonden terecht de 68-jarige G. L, uit Duivendrecht en de 29-jarige E. S. uit Amsterdam, verdacht van deviezensmok- kel van België naar Nederland. De auto, waarin verdachten de Nederlandsche grens wilden passeeren, bleek een geheime berg plaats te hebben, waaruit f 60.000 ei smokkelwaar te voorschijn kwamen. Beide verdachten ontkenden iets van geld smokkelwaar te hebben geweten. Een en ander zou, zoo vertelden zij, in den wagen gestopt zijn, toen deze voor een hotel te Antwerpen geparkeerd stond. De man, die dit gedaan zou hebben, zou de bedoeling hebben gehad L. als tegenstander onscha delijk te maken. De officier van justitie eischte tegen bei de verdachten een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De politierechter veroor deelde L. tot een jaar en drie maanden en zijn medepliohtige tot een jaar gevangenis straf, met verbeurdverklaring van het in beslag genomene. De Willem Barendsz vermoe delijk lialf Mei weer thuis Zooals wij reeds eerder hebben gemeld zal de Willem Barendsz-expeditie de vis- scherij op walvisschen tot 8 April voort zetten en niet tot 8 Maart, zooals van sommige zijden werd medegedeeld. De reis van de vangplaats naar Kaapstad duurt ongeveer 12 dagen zoodat de expe ditie ongeveer 20 April in Kaapstad ver wacht kan worden. Na een kort verblijf in deze haven wordt de terugreis naar Amsterdam aanvaard, waar de Willem Barendsz ongeveer half Mei of in de twee de helft van Mei verwacht kan worden. De tankboot Nacella, die met een deel van de vangst thuis stoomende is, komt zeer waarschijnlijk in Rotterdam binnen. Wereldomroep, was de eerste radiozender, welke met een vast wereldprogramma uit kwam. De „Big Ben" werd het eerst via PCJ in Australië en Nieuw Zeeland ge hoord. In Maart 1927 kwam de eerste of- ficieele radio-uitzending tot stand. In Juni van dat jaar sprak de Koningin via dezen zender tot de Nederlanders in Indië. Aanvankelijk kreeg PCJ een proefzen- der voor experimenteeele uitzendingen en in 1929 een programmazender. Slechts met onderbreking van twee jaren, toen als ge volg van den omroepstrijd het programma- werk moest worden gestaakt, zijn PCJ voor het buitenland en de Phohi voor In dië in de lucht geweest. In 1928 kwam Eddy Startz bij PCJ. Hij is door zijn radiowerk zeer populair gewor den. Door zijn talenkennis was hij in staat de stem van Nederland in vele talen de wereld in te zenden. In die dagen ont stond „The Happy Station", een der meest beluisterde uitzendingen. Langzamerhand groeide Startzs pro gramma tot het zijn definitieve karakter vond: het bevorderen van Nederlands naam 'over de wereld en het kweeken van be grip voor elkaar, van verstandhouding onder de volken en van de wereldvrede- gedachte. Na de Jubileumuitzending in 1937 ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, kwa men ruim 7000 brieven van alle deelen dei- wereld binnen, geschreven door de tallooze vrienden, die Startz met zijn cosmopoliti- sche „Happy-Station"-programma voor ons land won. Sinds Augustus 1945 is het PCJ „Happy Station" opgenomen in den wereldomroep. Honderdduizenden Neder landers, verspreid over de geheele aarde en daarnaast millioenen buitenlanders, vol gen de programma's. Op 30 Maart, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van PCJ, is Startz in de gelegenheid zijn idealen opnieuw naar voren te brengen. Hij doet dit met de prijsvraag: „Kunnen internationale radio uitzendingen den wereldvrede tot stand brengen?" Commissie gaat wijkgedachte bestudeer en Onder auspiciën van het „Comité voor Actieve Democratie" is een commissie ge vormd, die de mogelijkheden van de „wijk gedachte" zal bestudeeren. Voorzitter is mr. J. Polenaar, onder de leden bevinden zich de architecten C. van Eesteren en B. Merkelbach, drs. W. F. Geyl, ir. J. B. Max en de heer J. Oosterhuis. Verschillende studenten in de sociografie zullen aan het enquêteeren medewerken. Dr. Mengelberg verliest Koninklijke onderscheiding H.M. de Koningin heeft besloten dat de Huisorde van Oranje wordt verloren door hen, die door geest of houding de vader- landsche zaak gedurende de oorlogsjaren 1940-1945 hebben geschaad. Op grond van dit besluit heeft H.M. haar besluit van 14 April 1913 waal-bij aan den heer W. Mengelberg de eeremedaille voor kunst en wetenschap in goud van de Huisorde van Oranje werd toegekend, in getrokken. ,,Nee meneer, mijn gemeentenaren smok kelen niet", zei ons de jonge en energieke burgemeester van Baarle-Nassau. Maar hij voegde er direct de beperking bij: „ten minste niet meer dan die van Chaam of Hilvarenbeek of Putte". En als bewijs voor zijn stelling deelde de heer De Grauw ons mede, dat slechts zes of zevén inwoners uit Baarle-Nassau zich op dat oogenblik wegens smokkelen in hechtenis bevonden. Dat is inderdaad niet veel op 4200 inwo ners en de waard van het schilderachtige dorpscafé op den Singel is het dan ook volledig met zijn burgemeester eens: smokkel, mieneerr.... wa zou 'k daarvan motte wete Het hoofd van de gemeente legt me uit, hoe zijn dorp als smokkelaarsparadijs be kend is geworden. Natuurlijk, Baarle-Nas sau steekt een heel eind in Belgisch gebied uit en bovendien bevinden zich niet minder dan 32 Belgische enclaves op Nederlandsch gebied. Die kleine eilanden vormen teza men Baarle-Hertog, dat 1400 inwoners telt. Ook in het dorp zelf loopen de grenzen grillig door elkaar, maar toch kan men al gauw zien of men zich op vaderlandschen dan wel op Belgischen bodem bevindt. Men kan tot die wetenschap komen door op de huisnummers te letten, die bij ons in wit op zwart en bij onze Zuiderburen in zwart op wit staan aangegeven. Men kan ook op vele huizen den strijdkreet „Wij willen den koning" of „Leve Leopold III" aantref fen en dan is uw veronderstelling, zich in België te bevinden, wel juist. Nog beter kan men vaststellen, waar zich de meeste winkeltjes bevinden: daar is men zeker bij een onderdaan van den omstreden vorst terecht. Dan is er de mogelijkheid om door middel van het electrische net de nationa liteit van plaats en bewoner te bepalen: in België is het boven-, bij ons ondergrondsch en tenslotte is er een nimmer falende maat staf: waar zich in deze door vijf weken granaatvuur geteisterde gemeenschap de glanzende, gloednieuwe huizen bevinden, is het vast en zeker het domein van den Ylaamschen Leeuw. Want denk niet, dat de inwoners van Baarle-Hertog zich alleen maar formeel Belgen noemen. Niet voor niets zetelt hun burgemeester, die ook het naburige, over de Nederlandsche grens gelegen, Zonder- eygen bestuurt, in een echt gemeentehuis op 100 meter afstand van zijn Nederland- schen ambtgenoot. En hoewel er in het ver leden meer dan één poging tot een gebieds- wisseling te komen, ondernomen is, steeds is die op de gehechtheid van de inwoners aan hun vorst en volk afgestuit. Zelfs de Duitschers hebben hun gelijkschakelings pogingen op moeten geven. Tot goed begrip van het historisch ge groeide, moge men bedenken, dat in den tijd van de Republiek de Katholieke eere- dienst verboden en bijgevolg Baarle-Hertog de eenige plaats in Staat9brabant met een katholieke kerk, de uit de Middeleeuwen dateerende Sint-Remigius, was. In tusschen: de Duitschers hebben dit fraaie bouwwerk in den bevrijdingstijd tot een droevige ruïne geschoten en het is maar gelukkig voor de inwoners van Baarle, dat Nederland lang zoo verdraagzaam was, dat ook Nas sau zijn katholiek Godshuis kreeg, op vijf minuten afstand van de Sint Remigius. Drie bioscopen voor 6000 inwoners Kwam Baarle met een kerk minder uit den oorlog, na de bevrijding kreeg het er twee bioscopen bij. De bestaande Neder landsche bioscoop was in de September dagen met kerk, gemeentehuis en vele wo ningen en boerderijen in vlammen opge gaan. Eén der Belgische caféhouders, die in den oorlog goed geboerd had, zag zijn kans schoon om een spiksplinternieuwe bioscoopzaal te bouwen en zijn buurman, ook Belg, ook caféhouder en ook niet zon der profijt getapt hebbende, volgde zijn voorbeeld. Tegelijkertijd overlegde de Ne derlandsche burgemeester met den Neder- landschen pastoor om de verwoeste bio scoop maar weer aan onderdak te helpen, want zij achtten die Belgische films niet bevorderlijk voor het zieleheil van hun ge meentenaren. Zoo deelt „Nova" thans het patronaalsgebouw met hel gemeente bestuur en de distributie. Eén der „uit baters" van de in Baarle-Hertog gevestigde cinema's heeft den strijd moeten opgeven. Nu vreezen burgemeester en pastoor, dat er een danslokaal voor in de plaats komt. Uit dit alles bloeit al, dat de Baarlenaren geen slechte zaken gedaan hebben, al zijn ze dan geen smokkelaars. Integendeel, het wordt hun veel gemakkelijker gemaakt. De inwoners van Baarle-Hertog hebben recht op de Belgische producten en wan neer men nu bedenkt, dat er vele huizen zijn, die voor een gedeelte op Nederlandsch en voor een gedeelte op Belgisch grondge bied staan (er is zelfs een klassiek voor beeld van een pand, waar de grens door het midden van de gang loopt en dat dus ook een Belgisch en een Nederlandsch huis nummer heeft!) dan is het niet zoo won derlijk, dat heel wat begeerenswaardige artikelen hier in Hollandsche handen ra ken. Bovendien zijn de Belgen niet aan een Vestigingswet onderworpen: willen zij Panda was net op tijdom de hele op tocht die het binnenhof opkwam, te kun nen zien. Voorop kwam Joris tussen twee soldaten in, daarachter dc koning en de- hele hofhouding. „Helaas!" zei Joris toen hij naar boven klom. „Peccavi! zoals wij latinisten zeggen, maar het is betreurens waardig hoe dor de wereld wordt' Het komt me voor. dat ik het slachtoffer ga worden van een schrijnend gebrek aan humor bij het hof. Zelfs een luchthartige scherts of een vrolijke kwinkslag worden niet meer gewaardeerd! Een onschuldige boert lijdt tot de galg! Helaas! „Hoe is het mogelijk!" dacht Panda. „Zelfs nu is hij nog brutaal! En toch vind ik het ver schrikkelijk dat h. wordt opgehangen zelfs hoewel hij een schurk is. Ik moet proberen hem te reddenwant anders durf ik mezelf niet meer onder de ogen te komen!" Bonnen voor serviesgoed en metalen keukengerei Hel Centraal Distributiekantoor deelt mede. at met ingang van 1 Mei de volgende bonnen voor serviesgoed en metalen keukengerei niet i meer geldig zijn: groene bonnen met zwarten opdruk Servies goed één punt; rose bonnen met zwarten op druk Serviesgoed vijf punten; blauwe bonnen met zwarten opdruk Keukengerei één punt er oranje bpnnen met groenen opdruk Keuken gerei tien punten. Na 1 Mei zijn uitsluitend geldig voor servies goed: bruine bonnen met zwarten opdruk Ser viesgoed één punt; bruine bonnen met rooden opdruk Serviesgoed vijf punten; Rose bonnen met zwarten opdruk Serviesgoed een punt; rose bonnen met rooden opdruk Serviergoed vijf punten; de bonnen B, C, D en 33 Reserve van de bonkaarten 604 (waarde 1 punt per bon) en de bonnen B. C, D en E 57 Reserve van de bonkaarten 606 (waarde 2 punten per bon). Voor metalen keukengerei zijn geldig: lila bonnen met zwarten opdruk Keukengerei één punt; lila bonnen met rooden opdiuk Keuken gerei tien punten en de bonnen 506 en 006 alge meen van de bonkaarten 608 (waarde 2 punten per bon). INTERNATIONALE SPOORWEG VERBINDINGEN DOOK DUITSCHLAND De Britsche transportautoriteiten te Ber lijn hebben bekend gemaakt, dat er dezen zomer internationale treinen tusschen Engeland, Nederland, Zwitserland en Scan dinavië door Duitschland zullen loopen. De bevolking vaart er wel 6(j winkeltje spelen, dan schuiven zij het gor« dijn maar op zij. De Nederlandsche kooper staat voor de moeilijkheid zijn pas verworven bezit ui! Baarle weg te voeren. Er is een tijd geweest dat de controle nogal soepel was en het de moeite loonde voor wat shag en een paat vloeitjes of voor een paar knotten wol, een haarspeld of een kam de reis naar het bi. nationale dorp te maken. Kostten deze za ken in Baarle-Hertog een paar fi-ancs, in Tilburg en Breda een paar kwartjes en in den Bosch een gulden, boven den Moerdijk liepen de prijzen tot een ongeoorloofd veel voud van de oorspronkelijke op. In dien tijd was het ook, dat zóóveel vreemde, linigen van den schaarschen busdienst ge bruik maakten, dat de „inboorlingen" een eigen queue gingen vormen, die voorrang had. Maar in de scherpere controle waren wij er zelf niet getuige van, dat een juf frouw twee kilo rozijnen, waarvoor zi zeven gulden had neergelegd, kwijt was en een boete moest betalen én de betere voorziening van het eigen land zijn er de oorzaak van, dat de passagiers van de B, B. A. van een zitplaats verzekerd kunnen zijn. Wat natuurlijk niet zeggen wil, dat de kleedkamer van het stamineetje, waat de dames zich een corset kunnen laten aanrijgen, niet meer gebruikt wordt. Dat de inwoners van Baarle er bij dit alles niet op achteruit zijn gegaan is eigen lijk een overbodige mededeeling. Velen hebben kans gezien een nieuw huis neer te zetten, tenminste, wanneer dat op Belgisch grondgebied kon staan, waar „nieuwbouw" niet aan een vergunning onderworpen is, De Nederlanders hebben hun gewin maar in motorfietsen omgezet. Ook bij dezen nieuwbouw ontbreken de gevolgen van de capriolen van de grenslijn niet: er zijn huizen, die abrupt eindigen met een blinde muur of in een bouwvallig keetje overgaan. Dat wil zooveel zeggen als: hier wachtte minister Lieftinck ons met zijn oorlogs winstbelasting op. Maar toch: smokkelaars in den ongun- stigen zin zijn de inwoners van Baarle- Nassau niet. Van de elf gemeenteraads leden, die in de door de burgers van Noord- wijkerhout geschonken raadszaal vergade ren, zijn er negen landbouwer. Dit is tee kenend voor de structuur van de bevol king: zwoegende boeren, die in een vast en vroom geloof den schralen grond bewerken, Het programma van den Kon. Nederlandschen Voetbalbond voor Zondag luidt: District I: Eerste klas: VSV—EDO; Feijenoord—Hermes; Gooi—RFC; DWS—Emma; Ajax—ADO. District II: TIBS—Neptunus; DFC—De Vole- Wijekers; Haarlem—Blauw Wit; Excelsior—DHC. Tweede klas A: HVCZeeburgia; Alkmaarsche Boys—Spartaan; AFC—RCH; West Frisia—De Kennemers; WFC—Hilversum, Tweede klas B: VolendamKFC; HBC—TOG; Velsen—OSV; DWV—Vriendenschaar; ZVV—SDW. Derde klas: Helder—Bloemendaal; Halfweg—De Meer; Ter- •asvogels—Kinheim; DEM—Always Forward; Ripperda—RKVVA; Beverwijk—De Meteoor; VVA-IW; ASVK—Zandvoortmeeuwen; Scho ten—Aalsmeer: Hillinen—Blauw Zwart; Wasse- -HFC; TYBB—SJC. Vierde klas: VVD— DRC; ADW—BSM; Amstel—DSS; Spaarnevogels —NAS; Ontwaakt—WE; Vliegende Vogels— VVB; Onze Gezellen—THB; FokkeEHS; ETO— RKAVJOS—Lijnden. Het KNKB-programma bevat de volgende wedstrijden: Eerste klasse: DEDSwift; Blauw Wit—Archipel; Rohda—Samos; SVK—Wester kwartier, 10 uur; Oosterkwariier—Koog Zaan dijk. Tweede klasse B: Groen Geel—Ooster kwartier 2. Derde klasse C: Aurora 1KVH, D: Victoria—Aurora 2. E: Koog Zaandijk 3— THB 1. In den Haarlemschen Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: Aurora 3—Watervliet 2, 12 uur; O'kwartier 3—Nieuw Flora I, 10 uur; Oosthoek 1—Sport Vereent 2, 10 uur. Tweede klasse: Onder Ons—Watervliet 3, 2.45 uur Haar lem 2—SV 3 B, 10 uur; Aurora 4—Oosterkwar iier 4. 10 uur. Derde klasse: Sport Vereent 4— Animo Ready 3, 10 uur; Ajiimo Ready 2—Water vliet 4, 2.15 uur; Watervliet 5—Aurora 5, 10 uur. Adspiranten: Eerste klasse: Watervliet a— Aurora a. 3 uur. Tweede klasse: SV a—Water vliet b. 3 uur; Aurora bO'kwartier b, 2.30 uur. Derde klasse: Aurora d—Animo Ready b, 3.45 u. Hongerlente". Een menigte van 40.000 men- schen heeft gisteren voor het Britsche hoofdkwartier in Wuppertal een protest demonstratie gehouden wegens de heer- schende broodschaarschte. Plaatselijke vak organisaties hebben een algemeene staking aangekondigd. De betoogers droegen span doeken met „honger" erop. Ten overvloede, Truman heeft een boodschap aan den secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, gezonden, waarin hij verklaarde, dat de V. S. „pogen bij al hun daden de UNO sterk te maken en de grondbeginselen en doel stellingen van haar handvest te verwezen lijken". Lucht. Dertien communistische afgevaardigden zijn en bloc uit de parlementaire commissie getreden, die belast was met het onderzoe ken van de politieke gebeurtenissen in Frankrijk tusschen 1933 en 1945. Zij verklaar den, dat zij door de andere commissieleden „als lucht" werden beschouwd. Geoliede ideologie. Chester Merrow, lid van het Amerikaansche huis van afgevaardigden, heeft verklaard, dal indien het Congres Truman's program voor hulp aan Grieken land en Turkije niet goedkeurt, dit de Amerikaansche i oliebelangen In het Midden Oosten in gevaar zou brengen. Deze zijn van het grootste belang voor de nationale defen sie, voegde hij er aan toe. Hoogst ongepast. Het Engelsche parlementslid Nally (Labour) kreeg het zwaar te verant woorden, toen hij informeerde naar het onderzoek betreffende de omstandigheden, waaronder de dagbladen der Expressgroep steekpenningen betaalden aan parlements leden voor verslagen van vertrouwelijke bijeenkomsten van het Lagerhuis. De „Speaker" vond het een hoogst ongèpaste opmerking en eischte dat hij haar In zou trekken. Hetgeen Nally deed. Explosief argument. In het hoofdkwartier van de communistische partij te Grenoble heeft zich een hevige explosie voorgedaan. Het gebouw werd zwaar beschadigd. Er hébben zicht geen persoonlijke ongelukken voor- Tsjangs groote réis. Volgens het Chineesche blad Hsin Min Pao zou Generalissimus Tsjang-Kai-Sjek voornemens zijn in de maand April een reis naar Washington en Londen te maken. Aartshertog gezocht. Het Hongaarsche volks- geiechlshof heeft arrestatie-bevelen naar het buitenland gezonden voor Aartshertog Al bracht van Habsburg. Hij wordt beschul digd van oorlogsmisdaden en hulp aan ver raders. Naar men zegt zou Goebbels hem eens den Hongaarschen troon hebben aangt* boden.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2