Broodprijsverlaging Muziek voor „Myrthe en de demonen" CALVÉ'S 20 ct. VERMAAT'S Nuttige oefening leverde een overwinning van 30 op Malmö op Jitterbug FABRIEKSPAND ETAGE 3 DONDERDAG 27 MAART 1947 HAARLEMS DAGBLAD Q Filmwerk op Huize Manpad wordt voorbereid EEN paar maanden in de ongerepte win- J terscfié stilte van een oud, Hollandsch „buiten zijn voor den dirigent-componist OIJ Mar m Adam voldoende geweest om een torkestwerk te schrijven, dat straks ia de binnen- en buitenlandsche bioscoop zaal zal klinken, wanneer de film ..Myrthe 'en de Demonen" het sprookje van licht en duisternis er bij zal vertellen. Of moe ten we de zaak omdraaien en zeggen, dat de muziek bij het sprookje werd gecompo neerd'.' Deze vraag dringt zich telkens weer 3, wanneer men met de menschen van de „Filmstudio Amsterdam" op Huize ie Manpad te Heemstede spreekt over. de dingen, die er dezen zomer onder de sta tige beuken zullen gebeuren. Marinus Adam laat de diepzinnige ver handelingen, die in zijn onmiddellijke na bijheid over de moderne filmkunst ten beste worden gegeven, min of meer langs zich heen glijden en grijpt telkens weer naar de eerste partituur, die .thans van zyn suite bij de straks te verfilmen fantasie [gereed is gekomen En even later komen 'de eerste tonen van het „Myrthe-motief" uit de oude bruine piano, met een veront- d< t de an? Onder de keurende blikken van Mevrouw A. Bigot, die de poppen voor Myrthe vervaardigde, wordt „de nar' binnengedra gen. Nu nog een verfje en een kleedje en dit heerschap kan zijn aandeel leveren in de film. Op het eerste gezicht schijnt hij niet veel voor zijn debuut te voelen.... schuldigend gebaar van den componist over zijn solistische kwaliteiten. Vroolijk is dat thema, vroolijk en naïef als het meisje Myrthe, dat er de aanlei ding toe was. Donker en dreigend wordt het, wanneer de demonen, die Myrthe ko men trekken uit haar leventje van zon en licht en humoristisch, als de dikke ko ning met zijn hofnar spreekt. Laten wc echter niet het geheele sce nario van de film verklappen. „Hoe bent u er eigenlijk toe gekomen, om filmmuziek te gaan schrijven?" De heer Adam kijkt een beetje beden kelijk bij het woord ..filmmuziek"; het herinnert hem te zeer aan de soms la waaiige producten van Hollywood en de suite voor „Myrthe" is waarlijk niet be doeld voor „achtergrondsgeruisch" maar lals een' integreerende factor van het ver filmde sprookje. Dan vertelt hij, hoe een [krantenreportage over de plannen van de [Filmstudio .„Amsterdam" hem contact de den zoeken met den regisseur, den heer P. Schreiber. De twee artisten voelden over eenstemming en de musicus toog aan het werk, volgens de lijnen van het Myrthe- ccenario. Wanneer het eens niet vlotten wilde, In den herfst van het afgeloopen jaar werd Heemstede gealarmeerd door een bericht, dat er in zijn rustige gemeen schap een tweede Hollywood zou i>cr- rijzen. Wij hoorden destijds reeds mededeelendat de filmstudio op het buiten „Manpad" wat dit betreft geen gevaar oplevert. Enkele maanden zijn sindsdien verstreken en de berichten van de Heemsteedscfie filmerij waren schaarsch. ,Toch hebben de bewoners van het oude huis aan den Rijksweg allerminst stilgezeten: het eerste pro duct „Myrthe en de demonen" heeft zijn muzikale lijst gekregen, voor het zelf nog geschilderd is. Behalve de film is er bovendien een boek over deze mysterieuze Myrthe in voorbereiding. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 26 Maart 1947 ONDERTROUWD: 26 Mrt, P. Kok en C. Roo- tendaal; G. Vonk en P. J. d. Hllsler; G. Baars en A Venema; R. v. d. Berg en E. Janssen; P. d. Linden en G. M. M, Huijgens: A. Mar en J. H. Snel; C. Weidekker en H. Kolljn; T. Haantjes en G. C. D Roland; W. d. Oudsten t. F. v. d. Anker; K. v. d. Linde en II. Bannenberg; p. w. Houtwipper en c. Vernout; I. C Rietdijk en A. Sjoukens; G. H. Evers en C W. Holswilder; P. Kollaard en J. M. Andrea; d Jong en C. C. Rol: A. J. M. v. Soest en G. G. v. d. Ploee; B. Oosten en H. C. D. Brink; W. Halderman en W. M. Kuijer; C. Franken en C. P. Zantvoort; H. Hiemstra en F. Wort: J. H. Schaatsbci g on P. A. v. d. Velde; A. Vrenegoor en B. Rij (kogel; P. J. Nijs en E. Ooijen; S. G. v. d. Poll en A. M. Jongsma; J. P. Bakker er. M. M, Stokman; C. T. Heerens M J. Houweling; S. Merks en A. H. Sipkes; P. Zitman en M. A, v. Siulsdam; L. P. J, Mul ler en T. Jonker; L. Naaktgeboren en W. P. H. Janssen; S. A. v. Daalen en C. A. Ie Feb re; H. 'C. Toeset en F. Keeman; N. v. d. iJssel en G. Bout; J. A. Voet en W. Sa vrij; A. K. v. d. Walle en M. Jansen; CL J. M. Rijns en A. M. v., ResterenA. P. Kuhne en L. Benecke. GEHUWD: 26 Mrt. H. Vuijst en M. M. Visser; I. Brink en M. Out; I.. v. d. Brink cn M. C. v d. Heide; E. F. Lablans en H. M d. Wilde; C. J. Langerak en G. v. d. Meer; A. A. Michiel- en C. W. Adelaar; G. P. Bilsrs en C. M. Hetem; W M. v. Lieshout en A. C. M. Schoi- W. F Roosen en W. C. Burggraaf; M. J. Bout cn C. M. Ketting; J. Schijvesehuurder en K S. Liffmarm; G,« Buighout en A. Podt; .1. Vijtvlict en B. F.. Wullems: W. v. Leeuwen en A. M. d. Wit; P. Tichelaar en W. v. d. Zeep; J. Hainellnk en A. E. steffens. BEVALLEN van een zoon: 24 Mrt, A.' M. v. 'AggelenHoekstra; 25 Mrt, A. PolsHelmigli; A. e, v. straten—v, d. Xlugl; W. v. Tlel—Dljk- c. A. G. Brama—Rooyakkeis; 26 Mrt, J. KwikkersNette. BEVALLEN van een dochter: 22 Mrt. J. M. ;utteStam; 25 Mrt, M. v. d. Velde—v. Asten; C. Jacobsv. d. Vossen; .T. Modderman 8-jltcnhuis: M. C. Linthoudt—v. Wensveen; 26 ~Irt, E H. Witlemse—Braak OVERLEDEN: 24 Mrt. T. J. M. Schreurs. 5 d., Gasthutsvest25 Mrt. C. B. M. Botman. 2 j.. Houtstraat. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 27 MAART Gem. Concertgebouw: Christelijke Oratoiium- vereeniging ..MatUiiiiis Passion", 7.30 uur. Rembrandt: Rebecca", toeg. bov. 18 j., 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Palace: „De beul van Lon- toeg. bov. 18 i.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxo'r: ..Laura", toeg. bov. 14 j.. 2, 4.15, 7 cn uur. Frans Hals: ..Roeping", toeg. bov. 18 j,. 3. 4.10, 7 en 9.15 u. Spaarne: ..De vijfde piloot", toeg. bov. 14 j.. 2.30. 7 en 9 15 uur. City: „Geef "m de sporen", toeg alle leeft.. 2.15. n 9,15 uur. VRIJDAG 28 MAART Geni. Concertgebouw: Piano-recita< Groot, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond- yoorstelllngen. danste de regisseur een narrend ans, zoo als hij zich deze had voorgesteld en de bruine piano zong direct een nieuwe vondst de kleine werkkamer door. Zoo werd de muziek geboren, in enkele maanden, met veel en lang uitwisselen van ideeën. Ze ventig minuten zal de film duren, drie maal dertig dagen kostte het schrijven der muziek. Wanneer straks de geheele partituur ge- copieerd is wat nog zoo'n 400 schrijf uren gaat kosten moet worden omgezien naar een orkest, dat de vertolking op zich neemt, moet omgezien worden naar een sopraan, die de prinses, die natuurlijk ook dit sprookje met zijn demonen en zijn heks, zijn spel van licht en donker en zijn overwinning van het eeuwig-goede bevat, kan uitbeelden. Zoo is er nog een berg van voorberei dend werk te doorgraven, voor aan het Manpad met filmen kan worden begonnen; het bosch moet met de afgewerkte en dezer dagen gearriveerde poppen-demonen „aan gekleed" worden en de omvangrijke film apparatuur zal er doorheen gereden moeten worden om alle geheimen van 't dan betoo- verde woud op de gevoelige strook vast te leggen. Om nog niet eens te spreken van de zangkoren, die voor diverse onder- deelen noodig zijn. Met geheel Nederlandsch fabrikaat? „Denkt u de heele afwerking in Neder land te kunnen houden?" De heer Schrei ber aarzelt even, voor hij met een ant woord komt. Dan blijkt, dat er jammer ge noeg in ons land geen studio beschikbaar is voor geluidsopnemingen met koor-en- orkest. „Dus daarvoor naar het buiten land?" Ónze gastheer denkt van wel; als er tenminste niets anders op gevonden kan worden. Steeds weer dwaalt het gesprek naar Myrthe. Myrthe, die in het dagelijksche leven op huize Manpad nu al de ongehoor de eerste viool speelt, Myrthe. die over enkele maanden met een kaarsje in haar hand door het betooverde woud zal dwalen en aan het einde der film de duistere machten van deze wereld zal hebben be keerd door haar eenvoud. Wanneer we hooren vertellen over de prinses Tuuk en haar sterven, bekruipt ons even een bange gedachte aan het gril lige theaterpubliek, dat 'misschien een profanatie zoekt achter een mysterie, maar met een lach werkt de regisseur-schrijver onze bezwaren weg. „Het is maar, hoe je het zegt", meent hij. En dat is een waar woord- Myrthe en de demonen. Een reusachtige taak voor een handjevol enthousiaste menschen, gesteund door het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, met groote moeilijkheden nog voor den boeg maar vol vertrouwen. HENRI DE GREEVE BENADEELD DOOR P.T.T.-BEAMBTE. Hedenmorgen veroordeelde de rechtbank te Haarlem een beambte van de P.T.T., die zich schuldig had gemaakt aan het openmaken van brieven voor den heer Henri de Greeve, om de ingesloten gelden te ontvreemden, tot 5 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. t Calvé's mosterdsaus maakt de eenvoudigste stamppot tot een v lekkernij. Heerlijk pikant op V duizend-en-een gerecht - zóó te y gebruiken - droogt niet uic. mosterdsaus In twee jaar 300 nieuwe woningen te Haarlem Maar dit is niet voldoende om den aanwas der bevol king op te vangen Op dit oogenblik zijn in aanbouw of wor den aanbesteed ongeveer 90 woningen, die voor de gemeente Haarlem gebouwd wor den. Voor een groot deel waren die begre pen in het schema van den Wederopbouw voor 1946. Naar wij vernemen is bovendien in een vergevorderd stadium van voorbe reiding de bouw van 210 arbeiderswoningen in Haarlem-Noord, begrepen in het schema voor 1947. dat daarmee dan ook afgewerkt zal zijn. Het betreft hier een deel van het indertijd reeds opgestelde urgentieplan voor het zetten van 600 huizen in de om geving van den Vondelweg ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. Deze perceelen zullen dit jaar nog wel niet klaar komen, maar de verwachting is, dat met den bouw toch een flink stuk gevorderd zal zijn vóór 1948 in het land komt. Dit wil dan zeggen, dat in twee jaar tijds te Haarlem 300 woningen gebouwd w orden. Dit is natuurlijk wel van groot belang, maar de woningnood wordt daardoor niet verminderd. Haarlem moet per jaar 600 700 woningen bouwen om den aanwas der bevolking op te vangen. Als er dus niet meer gebouwd wordt, stijgt het tekort ge durig. Deze 300 zijn gemeente- of vereenigings- woningen. Dezer dagen zijn de voorwaarden gepu bliceerd voor den steun van den particulie ren woningbouw. Een deskundige verze kerde ons. dat de vooruitzichten toch nog niet zóó zijn, dat particuliere bouw op een eenigszins beteekenende schaal te ver wachten is, omdat er nog te weinig uitzicht is op een rendabele exploitatie. Tc Haarlem worden evenwel op dit oogenblik door een combinatie pogingen aangewend om particulieren, die zelf in een te bouwen huis willen gaan wonen, voor een plan te interesseeren om tot samenwer king te komen. Lezing over de St. Exupéry Fransche ambassadeur onder de toehoorders Woensdagavond hield ds. Marc Jospin voor „Les conférences franchises" een lezing in Brinkmann over Antoine de Saint Exupéry, den bekenden Franschen auteur- aviateur. Nadat jhr. mr. C. J. A. den Tex de aan wezigen en in het bijzonder den Fran schen ambassadeur, den heer Jean Rivière, welkom had geheeten; vertelde deze, hoe prettig hij het vond in Haarlem te zijn. Iets, wat iedere buitenlander zegt, maar niet altijd op de charmante en welge meende manier, waarop deze Franschman dat deed. Ds. Jospin zette uiteen hoe de littera tuur van de St. Exupéry een „litterature l'altïtude" een litteratuur van de hoogte is. Deze vlieger, want dat was hij in de eerste plaats, gal' in zijn werk blijk van een idealisme, dat zich hoog ver hief boven de platgetreden achtertuintjes der alledaagsche litteratuur. Hij schreef om de gedachten en ideeën, die hij in den letterlijken zin van het woord in „hoogere sferen" opdeed, tot uitdrukking te bren gen. Dat was bij hem primair, niet de pure schoonheid van de litteratuur. Over zijn leven kan men kort zijn. Er is trouwens weinig over bekend. Hij werd geboren in de omgeving van Lyon uit een oud, adellijk geslacht. Later werd hij zooals algemeen bekend vlieger. In 1939 wilde men hem als propagandist naar Amerika sturen, maar hij weigerde. De St. Exupéry wilde vliegen en vechten. Niet omdat hij het prettig vond, want hij haatte en vervloekte den oorlog, maar hij werd gedreven door een impuls om het moei lijkste te verrichten. Hij sneuvelde naderhand tijdens een op dracht boven zijn bezette vaderland. Een van Frankryks vele groote zonen. Ds. Jospin las tijdens zijn voortreffelijke causerie onder andere fragmenten voor uit „Le petit Prince", ..Terre des Hommes", „Courrier Sud", „Lettre a un hötage" en „Vol de Nuit". DE DISTRIBUTIE Vrijdag 28 Maart Haarlem. (De Vleeschhal) kaarten voor voe dingsmiddelen. textielkaarten, brandstoffenfor- mulieren (kaart 703 meebrengen) N. Schoenenbon voor hen, wier stamkaartnum- met eindigt op 1, 8, 4 of 0 en die bij de le eijfer- aanwijzing geen bon ontvangen hebben, voor de letters X. IJ en Z en voor hen, die geboren zijn in de maand Maart tusschen de jaren 1932 —1945, eveneens voor de letters X. IJ en Z. Heemstede, kaarten voedingsmiddelen, tex tielkaarten en brandstoffenformulleren (kaart 703 meebrengen) 9—12.30 uur T tot Tr; 24 uur restant T en U, Aerdenhout, schoenenbon 9—11 uur alle letters. Tot ambtenaar van het Openbaar Ministe rie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Alkmaar is benoemd mr. G. W. von Meyenfeldt, inspecteur van politie te Amster dam. tevens officier-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof aldaar, wonende le Heemstede. De heer A. E. Timmers vierde vandaag zijn 25-jarig jubileum als chauffeur en houtbewer ker bij F. C. Misset Jr.'s houthandel te Haarlem. Concert voor Haarlenische oudjes Mooi initiatief van „Caecilia" Het mannenkoor „Caecilia", dat in Januari zijn gouden jubileum vierde (o.a. met een gala- en een feestconcert)gevolgd door een volksconcert, heeft zich voorgenomen als sluitstuk van de feestelijkheden aan de erpleegden van de Haarlemsche tehuizen voor ouden van dagen van .alle gezindten, alsmede aan de bewoonsters van de vele hofjes, een gratis concert aan tc bieden. Dit concert zal gegeven worden op Don derdag 22 Mei in de Gemeentelijke Con-, certzaal. Naast de uitvoering van een aantal wer ken voor mannenkoor, staat een solisti sche medewerking op het programma, te geven door Didi Sanders, mezzo-sopraan, Corry Koppen, piano, en Jaap Stotijn, hobo. De mogelijkheid wordt nog overwogen om die ouden van dagen, welke slecht ter been zijn, of met andere gebreken be hept, door een aantal autobezittere van huis te doen halen en na afloop van het concert wederom thuis te brengen. Zij die hiervoor hun auto of ander geschikt mid del van vervoer een uurtje kunnen missen en tevens bereid zijn zichzelf voor dit mooie doel beschikbaar te stellen, woeden verzocht zich even schriftelijk of telefo nisch te melden bij het secretariaat van „Caecilia", Veenbergplein 14, telefoon 25023 (b.g.g. 21108). Met ingang van Vrijdag 28 Maart is de brood prijs wederom i Z De tijdelijke broodprijsverhooging die wij tengevolge van den sneeuwval genoodzaakt waren te berekenen is hiermede teneinde. Haarlem heeft nu weer den laagsten brood prijs in Nederland. MODERNE BAKKERIJEN Rechtbank verklaart zich onbevoegd Uitspraak doende m de zaak tegen den 51- jarlgen agent van poltie uit Bloemendaat P. S., die zich veertien dagen geleden voor de Haarlemsche Arrondissementsrechtbank ver antwoorden nioest, daar hy er van beschuldigd wordt door een valsche aanklacht een collega ïn een interaeeringskamp te hebben doen be landen. verklaarde het college zich hedenmor gen onbevoegd kennis te nemen van deze zaak. aangezien verdachte na de bevrijding lid van de B, s. was cn als zoodanig onder de militaire tuchtwetten valt. Reeds ter zitting kwam in het pleidooi van den advocaat twijfel naar vo ren, of de agent wel voor een burgerlijke recht bank gedaagd kon worden. De clsch luidde 6 maanden. Voorloopig Nederlandsch elftal Faas Wilkes de beste voorhoedespeler De Woensdagmiddag ln het stadion „Feijcn- oord" te Rotterdam gespeelde wedstrijd tusschen het voorloopig Nederlandsch Elftal en de Zweedsche ploeg uit Malmö is bij zonder nuttig geweest. Met 3—0 wonnen de Nederlanders. Gebleken is. dat er wel wat te bereiken is met de voetballers, hoewel verwacht mag worden, dat zij het tegen de Beigen niet zoo gemakkelijk zullen krijgen. In Rotterdam hadden zij faire tegenstanders tegenover zich. die met technische kwaliteiten voor den dag kwamen. Met kracht trachtten zij nooit succes te boeken en tegen de Zweden zijn geen vrije trappen genomen. Van de Belgen is aan te nemen, dat zij niet zoo kalm optreden, zoodat er dan een forschere strijd gevoerd wordt. De oefenmeesters hebben na de les van Hud- dersfield eenige aanwijzingen gegeven, waarvan de spelers reeds gebruik hebben gemaakt. Het afdekken der spelers was b.v. goed verzorgd en bij de vele aanvallen der Zweden waren er steeds voldoende Nederlanders in de buurt, om het gevaar te keeren. Dat gelukte dan ook uit stekend. De spil Möhrlng paste het stopper spil- systeem toe. hetgeen hem goed afging. Bijzon der zwaar heeft hij het echter niet gehad tegen over G. Nilsson, die in de eerste helft vervan gen werd door een speler, die minder op dreef was dan zijn voorganger. Ondanks de langdurige stilstand in de voet balcompetitie zijn wij niet ontevreden over het vertoonde, al zal de keuze-commissie het niet gemakkelijk hebben, om eenige plaatsen te laten bezetten. Behalve de elf spelers die uitgenoo- dtgd waren het voorloopig Nederlandsch elftal te vormen, hebben in de tweede helft Laken- berg van NEC en Stroker van Ajax meegespeeld, die Drager en Spierenburg op de rechtsbui ten- en rechtsbalfplaats vervingen. Hoewel het spel van Stroker beter was dan dat van Spierenburg, maakt de speler uit het Oosten nog wel een kans. Drager had het in de eerste helft tegenover E Nilsson, die vermoedelijk als achterspeler In het elftal van „Rest van Europa" zal worden opgesteld, niet gemakke lijk. Deze was bijzonder in vorm, greep steeds in en Drager kon weinig uitrichten. Wilkes, die den bal verscheidene malen naar rechts ge speeld had, hetgeen geen resultaat opleverde, paste een andere taktlek toe. Na 35 minuten spelen trok hij er daarom alleen lusschen uit. passeerde drie Zweden en gaf met een on houdbaar schot aan de Nederlanders de leiding. Toch werd Drager niet uitgeschakeld en kort daarop gaf deze den bal door naar Roozen, die op fraaie wijze doelpuntte. Al heeft de Ajaxiea gedeeltelijk tegen den stoeren achterspeler ge faald, beier waren zijn opvolgers van de tweede helft niet. Eerst speelde Lakenberg eenlgen tijd rechtsbuiten en later wisselde hij met Roo zen van plaats. Wij vermoeden, dat de Haar lemmer als middenvoor in de Oranjcploeg ge kozen zal worden en begrijpen daarom niet. waarom deze omzetting geschiedde Wel vol deed Lakenberg als middenvoor beter dan op den vleugel. Er ging tenminste eenige actie van hem uit. De beste voorhoedespeler was Faas Wilkes. Vooral voor rust was hij in vorm. zette met goed afgemeten passes zijn medespelers aan het werk en daarna volgden behoorlijke aanvallen. Roozen werkte niet onverdienstelijk en bijzonder vlug was de linksbinnen Rijvers. Zijn doelpunt, vermoedelijk ln buitenspel positie gemaakt, was goed en aan de voorberei ding weikte Wilkes mee. die hem den bal door gaf. Bergman op de linksbuitenplaats had het niet druk. Veel initiatief ging er echter ook niet van hem uit en een maal miste hij een kans. Van de vier halfspelers, die dezen middag aan het werk zijn geweest, was de Rotterdammer De Vroet de beste. Möhrlng uit Enschedé paste zich in de nieuwe omgeving behoorlijk aan. Na zijn eerste optreden ln dit mlllleu is nog niet te zeggen, of hij ook een kracht zal worden, die eenige jaren zal meekunnen. De achterspelen werden in hun verdediging uitstekend door de middenlinie gesteund. Zweden demonstreerden een goed doorgevoerd kort spel. dat bijzonder aantrekkelijk om te was, doch het leverde doordat het te lang werd aangehouden, geen- succes op. Over schutters schikken do Zweden niet en slechts een enkele maal kreeg Kraak een schot te verwerken. Van der Linden en Van Bun vormden een goed backstel, dat zich aan het spel der gasten goed aanpaste. Tegen de Belgen zullen zij het ver moedelijk moeilijker krijgen, evenals doelman Kraak, die een bijzonder rustigen wedstrijd heeft gehad en geen fout heeft gemaakt. Malmö was een uitstekend sparringpartner. In de ploeg waren spelers opgenomen, die tech nisch goed kunnen voetballen. De samenwer king. vooral in de achterhoede was uitstekend en de voorwaartsen waren goed aan elkaar gewend. Doordat zij het samenspel te ver door voerden, geen behoorlijk schot konden lossen en enkele kansen voorbij lieten gaan, ls het le begrijpen, dat de gasten het, evenals Dinsdag avond, niet tot een doelpunt brachten. Een goed oogenblik in den voetbalwed strijd Voorloopig Nederlandsch Elftal Malmö was het maketi van het tweede doelpunt door den Haarlemmer Roozen. Hoe hij scoorde blijkt uit de foto. Het geestelijk gelaai van het Bolsjewisme De Carmeliet dr. P. A. van der Weij, be kend door zijn gedegen en onversaagde be strijding der nationaal-socialistische dwaalleerstelllngen in de vooroorlogsehe jaren, waardoor het ware gelaat van de Diïitsdhe levensbeschouwing voor velen verduidelijkt werd en een juist begrip van het gevaar, dat zich binnen de grenzen van het Reich gereedmaakte voor den sprong, belangrijk werd bevorderd, heeft zijn strijdbaren geest door de jaren van ge vangenschap onder de bezetting niet ver loren en zet zijn werk de analyse en belichting der dwalLngen in de wereld ten behoeve van een juiste geesteshouding van den Christenmensch onvermoeid voort. De vereenïging „Geloof en Weten schap" had dr. Van der Weij uitgenoodigd voor een lezing over het communisme, die Woensdagavond in de Schouwburgzaal tal rijke belangstellenden bijeenbracht. In een helder en rustig betoog ont vouwde pater Van der Weij het wezen van de communistische levensbeschouwing tegen een achtergrond der sociale geschie denis en ging hij de ontwikkeling van de communistische praktijk in Rusland na, om tenslotte een definitie te geven van de houding die de Christenmensch heeft aan te nemen tegen het dreigend gevaar van het materialisme, dat in de communisti sche levensbeschouwing essentieel is. Bij zijn uiteenzetting van de historische gronden, waarop het communisme een voedingsbodem vond. wees de spreker op de erbarmelijke sociale omstandigheden, die, vooral in Engeland, om een reactie van het „Proletariaat" schreeuwden. Het feit, dat de Christenheid in die jaren na liet, een woord van troost en hoop te spre ken tot die ellendigen, laadt een groote schuld op de schouders dier Christenen, die hun eigen schoone theorie niet in praktijk brachten. Het was Marx, die zijn stem verhief tegen de sociale gruwelen, doch helaas in volkomen miskenning van het bovennatuurlijke en louter geïnspi reerd door het materieele. De mythe van het communisme, de „droom met reali satie-mogelijkheid", begeesterde talloozen met een rotsvaste overtuiging; die mythe, die in wezen niets anders is dan het ver langen naar gerechtigheid cn geluk, naar het aardsche paradijs, inspireerde duizen den tot de opvatting, dat het materieele communisme de verwerkelijking van het Bijbelwoord aan de proletariërs bracht. Dc praktijk in Rusland, gescheiden in de praktijken van Lenin en Stalin, toont aan hoe het radicale marxisme is dood- geloopen en de internationale revolutie is mislukt, waardoor een omtrekkende be weging noodig werd, door Lenin ingeluid met een nieuwe economische politiek, door Stalin na de liquidatie van Trotski, den ouden redicalen extrmist omgezet m een zuiver nationalistische Rusland-poli tiek, die een herstel der standen en onge lijkheid bracht, tegelijk met een herleving der bureaucratie en kastemaatschappij. De Russische realiteit heeft de commu nistische leerstellingen grootendeels krach teloos gemaakt. De oorlog bracht een to tale nationale inspanning en daarmede een ontwaken der Russische ziel, dat een zwenking naar de religie en verdwijning van de godloozenbeweging noodzakelijk maakte. Zoo is het beeld der Sovjet-Unie op dit moment: Een Rusland dat de oude nationale Russische aspiraties weer heeft opgevat en daarbij enkel Ruslands welzijn op het oog heeft. Wat deze aspiraties in den weg staat, schept voor dc Russische leiders een gevoel van bedreiging en in sluiting. dat reactie wekt. De infiltratie van het Amerikaansche kapitalisme is voor hen verontrustend en de wrijving tusschen deze twee machten maakt een botsing op den duur misschien onvermij delijk. Het groote gevaar voor de Christen wereld zal zijn de ontwikkeling na Stalins I dood. Wanneer de radicale Trotskiïsten er in slagen de leiding in Rusland te her- overen, zal dc idee van de internationale revolutie heropleven en steun vinden in de groepen der buitenlandsche communis ten, die in Frankrijk, Italië en Duitschland en elders vasten voet hebben. De houding der Christenen moet niet worden geken merkt door een negatieve bestrijding, doch door een positieve realisatie van de Chris telijke leer. die het Rijk van Christus ook op aarde dient te verwezenlijken en het menschelijk geluk, gewekt door de idealistische toepassing der Christelijke deugden, evenzeer dient na te streven. Een langdurig applaus en een dank woord van den voorzitter, mr. Vorstman, vertolkte de erkentelijkheid van het audi torium. Ministerieele conferentie der Lage Landen De conferentie der Nederlanasche, Bel gische cn Luxemburgsche ministers, die uitgesteld werd tengevolge van dc Belgi sche ministerieele crisis, zal op 15 April plaats hebben. Op dien datum zullen de Nederlandsche en Luxemburgsche mi nister een onderhoud hebben met hun Belgische ambtgenooten betreffende het inwerking treden van de tolunie. Opnieuw vraagt ons jongste redactielid uw aandacht. Hij schrijft ditmaal: Wij zijn naar een swingfestijn geweest, als u weet wat wij bedoelen. Niet dat wy speciaal meesters van de Jitterbug zijn, want op ons best dansen wij „zoo-zoo-la-la". tenminste als iemand ons vraagt: „Dans eens zoo-zoo-la-la als jeblieft". Niets om dvcr naar huis te schrijven dus- De werkelijke reden is, dat de ernst van het leven zich van ons meester begint tc maken en dat wy onverpoosd zoeken naar de gevaren, die de opgroeiende jeugd be dreigen. Wjj begaven ons derhalve naar een gelegenheid, waar, naar men zei, het peil van de moderne danskunst op zijn hoogst is. Om niet op te vallen, hadden wy een opvallende das om gedaan. Tenminste dat dachten wij. Toen wij namelijk het dans paleis binnentraden, en bedeesd poolshoog te namen, bespeurden wij alras, dat zelfs deze das, die wij in een overmoedige bui gekocht hadden, zachte, pastel-tinten ver toonde. vergeleken bij die van onzen buur man. De zijne namelijk was zoo fel rood, dat Troelstra waarschijnlijk geaarzeld zou hebben om haar op den eereten Mei om t.e doen. Het werd een heel gedoe en een heel geluid ook, toen het orkest „Hey ba-ba-re- boys" inzette. (Niet Hé Babariba zooals wy vroeger in onze onwetendheid eens schreven, maar het echte „Hey ba-ba-re- boys". Dat maakt de zaak direct ook veel duidelijker. Ach, ach wat trok men daar van leer. De jongens duwden de meisjes weg onder het dansen niet omdat zij plotseling een hekel aan de meisjes hadden gekregen, want ze „der wish-den"- onmiddellijk weer terug, stootten verrukte kreetjes uit en schudden spasmodisch het hoofd- Kortom, ze gedroegen zich alsof ze voortdurend door wilde mieren gestoken werden. Wij werden onmiddellijk bevangen door den onzaligen wensch om ook mee te gaan doen en begaven ons naar een tafeltje, alwaar een eenzame schoone met eenigs zins jaloersche belangstelling de bokke- sprongen van de anderen gadesloeg. „Mo gen wij dezen.... eh, dans van u?" vroe gen wij hoffelijk als immer. „Altijd", zei zij, kneep één oog dicht en klakte met haar tong. Door dit enthousiasme eenigs zins overstelpt legden wy voorzichtig een arm om haar ranke leest en schuifelden weg in het quick-quick-slow motief, dat den ervaren danseur kenmerkt. „Lekker rhythm e hebben die jongens hè", informeerde zij, doelend op de ver richtingen van het, om het zeerst toete rend, orkest. Wy konden weinig anders doen dan dit beamen. „Je moeze hooreri, als ze „Nancy" van Frank Sinatra spelen. Dan krijg je gewoon de fiebels van binne", vertrouwde zij ons toe. Hoewel wij van fiebels in het algemeen en die „van binne" in het bijzonder, weinig kaas gegeten heb ben, verklaarde wij, dat wjj ons dat best voor konden stellen. Het eerste nummer liep af. Wij applau disseerden en wischten tersluiks het zweet van het moede hoofd. Het respijt was echter kort. Met een donderenden trom melslag zotte het orkest „Knock 'cm down" oftewel „Sla ze neer" in. Nu, dat lieten de jongelui zich geen twee' keer zeggen. „Zet 'em op", siste een jongmensch dat, naar wij reeds eerder bemerkten, zijn flinkheid demonstreerde, door net als Clark Gabe in een wrevelige bui. van zijn uitersten mondhoek uit te praten. „Aan het werk" beval hij zijn partner. En aan het werk gingen we. „De Sjit- terbuk", kreet onze dame en reeds wer velde zij weg, haar hakken zoover optil lend, als het aard-magnetisme dat maar toeiiet. Zij schudde haar vinger in de lucht en jodelde vroolijk „Hadsi-dadsi-skideldi- bideldi-badsi", als wij het wèl verstaan hebben. Daar kwam zij al weer terug en riep ons toe „Ajjet niet kan, blijf je maar zoo'n beetje staan. Ik swing wel". En zij swingde en wij bleven maar zoo'n beetje staan, Af en toe hieven ook wij den vinger en zeiden verheugd „hadsi-dadsi". Het tempo werd wilder en wilder en daar wij niet de vereischte ervaring be zaten. kwamen wij soms niet meer uit den weg. Eén swing-magnaat sloeg ons met den speelsch opgeheven vinger in het ge laat. weliswaar per ongeluk, maar toch pijnlijk. Een ander schopte ons in zijn en thousiasme tegen den knie en successie velijk werden onze voeten wij geven het toe, ze zijn wat groot tot een speel terrein voor de swinglustige jeugd. Wij hebben toen gebruik gemaakt van een moment, dat onze partner tijdens een van haar solo's zich een eind weg bevond en zijn heen gestrompeld. Geradbraakt mo gen wij wel zeggen. Terwijl wij amechtig in het voorportaal tegen een deur leunden, hoorden wij de laatste noten van „Knock 'em down". De slag was voorbij. Alsof er niets gebeurd was. bliezen de muzikanten hun trompet ten leeg en vervolgden met „Waarom zin gen de roodborstjes in September?" Het is ons wèl. Als wij in September genoegzaam van de opgeloopen kneuzin gen hersteld zullen zijn, zullen wij aan dat probleem onze onverdeelde aandacht wij den. W. L. B. SCHEEPVAART K. N. S. M. Aspen. 24 Mrt van Haifa naar Antwerpen. Hercules, 24 Mrt te Thessaloniki. Van Ostade, 24 Mrt van Barry Dock naar Tri nidad. Dundee. 25 Mrt te Palermo. Winsum, 26 Mrt te Amsterdam. Ardea, 25 Mrt van Amster dam naar Jaffa. Stuyvesant. 25 Mrt van Para maribo naar Trinidad. Lotos. 25 Mrt van Curasao naar Paramaribo. Juno, 25 Mrt te Barry Dock. Aardenburg, 25 Mrt van Oran naar Antwerpen. HOLL. AFR. LIJN. Congostroom, 25 Mrt v. Bordeaux naar Dakar. Tricape, 25 Mrt tc Lis sabon. MIJ. NEDERLAND. - Rottl 18 Mrt V. Bahrein naar Abadan. v, d. waals, 17 Mrt te Lake Char les. Tablan, 11 Mrt te Rangoon. Sumatra, 23 Mrt te Batavia. Salawati, 20 Mrt van Portland naar San Frnnclsco. Tjikampck. 26 Mrt van IJmuldon naar Batavia. VINKE EN. CO. Hilversum. 25 Mrt te St. Vincent. Aalsum, 25 Mrt van Bombay naar Port Said, BETER DAN EEN TAARTJE dat zegt men vaak van een sneedje roggebrood of een cadetje met kaas En dit gelat zeker wanneer U voor de KAAS eens Uw keuze doet uit de groote sorteering kaassoorten van t Kaaswinkeltje. HEERLIJKE OUDE. FIJN BELEGEN. OVER VOLVETTE. JONGE KAAS, enz. enz. Dagelijks versche EIEREN, BOTER cn MARGARINE ,,'T KAASWINKELTJE" KONINGSTRAAT 56 BIJ TRAMHALTE Voor bestellingen Telefoon 17796 Tr huur gevraagd omgeving Amsterdam of Haarlem flink fabriekspand. Brieven met uitvoerige inlichtingen over oppervlak te. huurprijs, huurtermijn etc. onder No. 7209 Bureau van dit blad. of GEI). VAN ETAGE gezocht door Jong meester In de rech ten. gehuwd k. in Hrl. of omg. van de stad. Br. no. 7202 AKRUDENT ^tandpasta

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3