-Hrrrrrlomc Hrrrrklrr^ Reeks georganiseerde demonstraties met politiek karakter in het Ruhrgebied Voedselcrisis vormt de aanleiding Amerikaansche leening zal Turksche demobilisatie vergemakkelijken Smokkelcomplotten met kracht aangepakt Hachelijkste kwestie van Oostenrijksche verdrag onopgelost Weerbericht 61e Jaargang No. 18393 Np N 1 N| Vrijdag 28 Haart 1947 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I I ff 1 I B I ft1*™» 1 3 ff 1 3 ff 1 I V 1 I ff Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. JL Inn/TL \nA Ja JL JL JL JL I^T JL f 4>Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Drukkery Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. .^ff Advert-tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Volgens een hoogen Britschen functionaris hebben de Britsclie autoriteiten bewijzen, dat de demonstraties en stakingen, welke als protest tegen de voedselcrisis in het geheele Ruhrgebied worden gehouden, ge organiseerd zijn en een politiek karakter hebben. Gistermorgen zijn in verschillende wij ken van Diisseldorf aanplakbiljetten aan gebracht, waarin de bevolking wordt op geroepen tot het deelnemen aan een mas sademonstratie, welke heden zal worden gehouden. Tevens is voor heden een pro teststaking afgekondigd met het doel, al dus de secretaris van de metaalwerkers unie, Dunder, onder de aandacht te bren gen dat „de arbeiders aan het eind van hun krachten zijn". In Essen zal heden een staking van drie uur worden gehouden; in Keulen werd door arbeiders van verschillende groote (fabrieken voor het stadhuis gedemon streerd. De burgemeester van Keulen verklaarde dat het Duitsche bestuur weinig invloed kan doen gelden op den aanvoer van voed sel en niet voor den tegenwoordigen toe stand verantwoordelijk kan worden ge steld. Het plan is om na korte bijeenkomsten m de fabrieken naar het centrum van Diisseldorf op te trekken. Vertegenwoor digers der vakvereenigingen en van het plaatselijk bestuur te Diisseldorf zullen dan een bezoek brengen aan den plaat selijken bevelhebber en den „onhoud- baren toestand der bevolking" met hem bespreken. Reeds zijn maatregelen genomen om de voedselpositie te verbeteren en dagelijks komen voorrangstremen met 6000 ton graan in het Ruhrgebied aan. Alleen de post- en telegraafbeambten en het personeel van de electriciteits- en watervoorziening, benevens degenen, die bij de voedselvoorziening en bij het mili tair bestuur werkzaam zijn, zullen geen deel nemen aan de voorgenomen staking. De ministerraad van Noord-Westfalen heeft aan den gewestelijken com missaris Asbury onder meer voorgesteld om 50.000 afgedankte Britsche vracht auto's, die naar verluidt lang geleden be loofd zijn, spoedig voor het vervoer ter beschikking te stellen. Ook werd een voorstel gedaan om traan van Noorsche walvisschen te importeeren in ruil voor Duitsch steenkolen of fabrieksgoederen. Smokkelaars in penicilline gearresteerd Complot aan boord van Engelschen kruiser Britsche speciale agenten hebben in Yo kohama aan boord van den Engelschen kruiser „Bermuda" groote hoeveelheden penicilline, saccharine en verscheidene an dere medische artikelen en drogerijen in beslag genomen. De kruiser werd volgens de berichten onderzocht, toen men een groot Chineesch smokkel-complot in nar cotica op het spoor was gekomen. Twee le den van de bemanning van de Bermuda, wier namen worden opgegeven als Hui Po en Kwong Wing, zouden in arrest genomen zijn. Het narcotica-complot is volgens de politie volledig onschadelijk gemaakt. Onder de aan boord van de Bermuda aangetroffen smokkelwaar bevonden zich, naar gemeld wordt, honderd vierennegentig fleschjes penicilline. Op de zwarte markt worden fantastische sommen voor penicil line geboden (U.P.) Turken wenschen kleineredoch snel verplaatsbare legermacht Naar United Press verneemt uit Ankara heden, die op het oogenblik in het leger „Een verstandige man met een schoon verleden" Indiërs op Java vragen hun regeering een geschikt vertegenwoordiger De India Association" te Batavia heeft aan de regeering van India een tele gram gezonden van den volgenden inhoud: De Indische gemeenschap van Batavia werd zeer geschokt door de onverantwoor delijke, ongeautoriseerde en ongevraagde verklaring, onlangs tegenover een nieuws agentschap afgelegd door Kundandas te Soerabaja. Hoewel zijin volmacht om na mens de regeering van India te spreken wend ontkend door de regeering van In- die, achten wij het onzen plicht de regee ring er op te wijzen, dat iedere stap van de regeering van India, die zou gebaseerd lijn op privé-uitspraken van opportunis ten en politieke avonturiers ten aanzien van Java, waar de Indiasche gemeenschap als het ware geplaatst is tusschen twee maalsteenen, die in tegengestelde richting draaien, in groote mate de positie van Indiasche onderdanen in dit land in gevaar kan brengen. Verder willen wij eraan her- inneren, dat iedere politiek van de zijde der Indiërs op Java, anders dan die van volledige neutraliteit, de Indiërs ernstige schade zal berokkenen. De Indiërs op Java zouden zeer ver heugd zijn, indien een verstandig man met een schoon verleden zou worden benoemd als vertegenwoordiger van de regeering I van India in dit land. (Bedoelde verklaring van Kundandas betrof het afbreken van handelsbetrek kingen met de Ned.-Indische regeering en het verbieden van KLM-landingen op Voor-Indisohe vliegvelden. Red.) De gevaren bij Terschelling „Neem geen risico", adviseert de IRRA Naar aanleiding van de beridhten over enkele schepen, die in de omgeving van Terschelling op mijnen geloopen zijn deelt de Marine-voorlichtingsdienst nog mede, dat zooals wij reeds meldden als voornaamste oorzaak moet worden aange merkt de schade, die door den ijsgang is toegebracht aan de bebakening van het ge veegde vaarkanaal. De scheepvaart was hiervan herhaaldelijk op de hoogte ge steld. Tal van boeien zijn verdwenen en dit bemoeilijkt uiteraard de navigatie, vooral bij mistig weer, wanneer geen kust- peilingen kunnen worden genomen. Door sterken wind of stroom kunnen schepen buiten het mijnenvrije kanaal geraken. Het loodswezen heeft een begin gemaakt met het herplaatsen van boeien, doch dit werk wordt belemmerd door gebrek aan materiaal en doordat het alleen bij gunstig weer uitgevoerd kan worden. De I.R.R.A. (International Routing and Reporting As sociation) heeft thans aan de scheepvaart geadviseerd deze route, welke langs onze kust loopt en verbinding geeft met het Kielerkanaal en Hamburg niet te gebrui ken. Nederland krijgt uitrusting van Zeppelin-fabriek Nederland krijgt de uitrusting van de voormalige Zeppelïnfabriek in Friedrichs- hafen, die in vredestijd geschikt was voor het vervaardigen van aluminium-onderdee- len voor de moderne zuivelindustrie en voor biervaten en ander verpakkingsmate riaal. Dit is meegedeeld door het Bureau voor Herstelbetalingen in Brussel. Bovendien zal Nederland deelen in de opbrengst van dri« Duitsche chemische fabrieken en elf wapenfabrieken. Daarvoor is echter een lange reeks mede-gegadigden. Er zijn in tolaal 24 Duitsche fabrieken ter waarde van 18 millioen Rijksmark onder de geal lieerden verdeeld. Over de toewijzing van een aluminfumfabriek aan de Vereenigde Slaten bestaat nog oneenigheid, omdat Frankrijk en Engeland ook aanspraken, la ten gelden. bestudeert de Turksche regeering op het oogenblik geheime plannen tot het ge deeltelijk demobiliseeren van het Tursehe leger, in geval de Amerikaansche leening door het Congres wordt goedgekeurd. Met behulp van Amerikaansche geld en technisch advies wenschen de Turksche militaire leiders de spoorlijnen en verkeers wegen te verbeteren ten behoeve van een kleine doch in hooger mate mobiel leger voor het verdedigen van de grenzen, die thans beschermd worden door een omvang rijke maar moeilijk verplaatsbare strijd macht van een millioen man. Het plan voorziet in de volgende pun ten: Uitbreiding van het Turksche spoor wegnet en aankoop van nieuwe locomotie ven en wagons; aanleg van een modem verkeersnet, wellicht naar het voorbeeld van de Duitsche snelverkeerswegen, waar door een snelle verbinding verkregen zal worden van de verschillende strategische punten naar de grenzen; organisatie en uitrusting van gemotoriseerde divisies ter vervanging van de infanterie-een- Het eerste kievitsei J. Hilbelink (links) er+H. Dammers te Aal ten hebben dit jaar het eerste kievitsei gevonden. Het is traditiegetrouw aan de Koningin aangeboden. Groote militaire acties iu Griekenland De chef van den Griekschen genera len staf, generaal Vendiris, is te Volo in Thes- salië aangekomen tezamen met andere Girieksche bevelhebbers. Dit zou er op kun nen wijzen, dat een offensief tegen de ver zetslieden op handen is. Volgens Grieksche persberichten hebben in Macedonië reeds grootscheepsche zuive ringsoperaties plaats gehad. Groote slag iu Paraguay Naar verluidt, heeft heden bij Rosario de eerste grootscheepsche ontmoeting tus schen troepen van de Paragueesche op standelingen en regeeringstroepen plaats gehad. Volgens dit bericht zijn vijftienhonderd opstandelingen op de vlucht gedreven met achterlating van enkele dooden en twee honderd gevangenen. overheerschen. Het kabinet heeft officieel nog geen maatregelen genomen ten aanzien van de voorgestelde leening, maar het is bekend, dat de verschillende regeeringsdepartemen- ten plannen opstellen voor een gebruik der Amerikaansche fondsen ter verbete ring van den deplorabelén economischen toestand. Hieronder vallen tevens plannen voor de moderniseering van landbouw- en industriemethoden. De demobiliseering van een deel van het Turksche leger zou van groote waarde zijn voor de situatie op de Turksche arbeidsmarkt. Geschat wordt dat op iedere vijf bruikbare mannen er een in het leger dient. Handlanger van v. d. Weide en Harrebomee krijgt 8 jaar Een Nederlandsch lid van de Grüne Polizei, die in 1943 te Schalkhaar in dienst was getreden, J. H. K. uit Santpoort is vanmorgen door het Bijzonder Hof te Amsterdam tot 8 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek van voorarrest veroordeeld. De veroordeelde had met d#n vroegeren burge meester van Velsen Tjeerd van der Weide en den vroegeren kapitein van politie te Velsen Harrebomee deelgenomen aan in vallen in diverse pereelen ter opsporing van onderduikers en Joden. Deze invallen hebben onder meer tot den dood van den heer Van Ti] uit Limmen en dien van het Joodsche echtpaar Van Os geleid. Verdeiv zijn vele arrestanten langen tijd van hun vrijheid beroofd geweest. Dezer dagen arriveerde in de Amsterdamsche haven de nieuwste aanwinst van de Mij. .Nederland", het s.s. „Roepat". Dit is een nieuw type Amerikaansch vracht schip met kleine passagiers-accomodatie van het zoogenaamde C. 3 type. Het schip meet 7921 bruto register ion. Het woord is aan. Epictetus: Het zijn niet de dingen, die de menschen schokken, maar het is dc meening omtrent de dingen. Uit: Enchiridion. Nog steeds boycott.plannen tegen Nederlandsche schepen De New York Times bericht dat de bij de A.F.L. (American Federation of La bour) aangesloten vakgroep van kapiteins, stuurlieden en loodsen Woensdag besloten heeft de koopvaardij-afdeeling van de A. F. L. te verzoeken een boycott van alle Nederlandsche scheepvaart in de Vereenig de Staten uit te vaardigen. Kapitein Wil liam Cath, secretaris en leider van de vak groep, heeft medegedeeld, dat hij dit ver zoek Maandag a,s. op de bijeenkomst van de koopvaardij-afdeeling to Chicago zal. indienen, tenzij het Amerikaansche mi nisterie van Buitenlands die Zaken hem er van in kennis zou stellen, dat „aan de of ficieren en bemanning van de Martin Behrman volledig herstel in hun rechten is beloofd". Bidault weigert Stalins steun voor Fransche Saar-aspiraties In ruil voor erkenning van Ruslands herstelbetalings- eischen Georges Bidault heeft Stalins aanbod om Frankrijk te steunen in zijn eischen ten opzichte van het Saargebied. afgeslagen. Stalin had als voorwaarde gesteld, dat Frankrijk de Russische eischen om herstel betaling van Duitschland aan Rusland zou steunen. Dit werd medegedeeld door Henry Teitgen, Frankrijks plaatsvervangend mi nister van Buitenlandsche Zaken, die ver meldde. dat dit Russische aanbod gedaan was tijdens Bidaults jongste bezoek aan Stalin. Volgens Teitgen had Bidault geantwoord, dat de opname van het Saargebied in de Fransche nationale economie reeds een voldongen feit was en niet het onderwerp voor onderhandelingen kon uitmaken. Bo vendien, zoo zeide Bidault, wenscht Frank rijk zijn standpunt ten aanzien van de Russische eischen om herstelbetaling voor te behouden. „Aangezien Frankrijk zich ook niet be- Reeds honderden onder wie een burgemeester gearresteerd De verwachting, door onzen specialen verslaggever in zijn tweede artikel over het Brabantsche smokkelfront uitgesproken, dat de veesmokkelarij naar België radicaal zou worden aangepakt, is wel zeer spoedig werkelijkheid geworden. De Hilvarenbeeksche veesmokkelaffaire, die ruim een maand geleden aan het licht kwam, heeft geleid tot de ontdekking van een smokkelaarsbende, waarop een stroom van arrestaties is gevolgd. Diesten, Goirle, Chaam, Gilze-Rijen, Al phen, Riel, Rijsbergen, Baarle en Tilburg waren de centra van het kwaad, waar thans honderd arrestaties verricht werden. Aan genomen kan worden, dat er nog evenveel zullen volgen, niet alleen in het Zuiden, maar ook in andere deelen van het land. Onder de gearresteerden bevindt zich moeit met de Oostelijke grenzen van één der hoofdfiguren uit het complot. On- Duitschland", zou Bidault gezegd hebben, „lijkt het mij ook redelijk, dat Rusland zich niet bemoeit met het Fransche stand punt inzake het Saargebied". HET WATER DAALT IN ENGELAND. Het water in de overstroomde gebieden in Engeland daalt thans overal, ofschoon het naar schatting twee maanden zal duren alvorens het rijke bouwland geheel kan worden drooggepompt. Geen besluit over Duitsche activa De vier ministers van Buitenlandsche er twee volkomen onbeslist en vier gedeel- Zaken zijn gisteren 31uur te Moskou bij een geweest. Het grootste deel der verga dering was gewijd aan een debat over de Duitsche activa in Oostenrijk. Bij deze kwestie, die volgens alle waarnemers te Moskou de hachelijkste is, die nog tot op lossing moet worden gebracht, voordat men het over het Oostenrijksche vredes verdrag eens is, bleek weer het groote ver schil van meening tusschen de Sovjet-Unie eenerzijds en Engeland en Amerika ander zijds. Er werden geen besluiten over deze zaak genomen. Tevoren waren de vier ministers het er over eens geworden, dat Joegoslavië's ver zoek te Moskou gehoord te mogen worden, wanneer het rapport van dc financicele commissie voor Triëst werd besproken, niet moest worden ingewilligd. In plaats daar van zullen copieën van dit rapport ter ken nisgeving zoowel naar de rege.cring van Joegoslavië als naar die van Italië «orden gezonden. Tenslotte heeft Molotof nog medege deeld, dat de Sovjet-Unie in Augustus ge reed zal zijn gekomen met de volledige vernietiging van de Duitsche oorlogssche pen volgens de opdracht van de driemo- gendhedencommissie voor de verdeeling van de Duitsche vloot. De plaatsvervangers voor Oostenrijk hebben gisteren het ontwerp van alle mi litaire clausules van het Oostenrijksche verdrag, in den vorm waarin zij aan de ministers moeten worden voorgelegd, vol tooid. Van de in totaal 13 artikelen zijn In het park van het kasteeltje Uuuvignebij Breda, waar hel opleidingskamp van het Vrouwelijk Hulp Korps is gevestigdzijn drie vrouwelijke officieren beëedigd. Majoor Smit, de commandantetijdens het afnemen van den eed. telijk. Goesef, de Russische afgevaardigde, stemde tenslolte in met het Amerikaan sche voorstel, overtollig oorlogsmateriaal van niet-geallieerde herkomst cn speciale installaties voor verbetering van oorlogs materiaal die niet voor vredesdoeleinden kunnen worden aangewend, onbruikbaar te maken voor militaire doeleinden of te vernietigen. De rest van den tijd werd be steed aan een onvruchtbare discussie over de ontruiming van Oostenrijk door geal lieerde troepen. Grubcr bij Molotof. Dr. Karl Gruber, de Oostenrijksche mi nister van Buitenlandsche Zaken, heeft na een onderhoud van 40 minuten met Molotof, den Russischen minister yan Buitenlandsche Zaken, verklaard zeer op timistisch te zijn in zijn verwachtingen, dat het Oostenrijksche vredesverdrag tij dens d*e conferentie te Moskou zou worden voltooid. i Een laatste groet aan de slachtoffers der „Hendrik' Grijsgrauw was de lucht en een sterke wind rukte aan den rook van de monden der hooge schoorsteenen, toen Donderdag middag tusschen 2 en 3 uur honderden mijnwerkers van den dagdienst op de Staatsmijn „Hendrik" langs het stoffelijk oveischot van vijf van hun gevallen kame raden trokken. Van de schacht begaven zij zich naar de Chapeilc Ardcnte om nog enkele oogen- blikken in stilte tc vertoeven bij hen, die zoo plotseling aan de groote mijnwerkers- familie waren ontvallen. De mannen van den nachtdienst hadden 's morgens reeds hun doode kameraden bezocht en de mid- dagdienst bracht om 10 uur in den avond den gevallenen een laatsten groet. Bij dc rouw-kapel, waar de kisten naast elkaar stonden, bedekt met witte bloemen en kransen van het mijn bestuur van Bruns- sum en Heerlen, hielden twee houwers in mijnwerkerskleeding, die om het uur wer den afgelost, met brandende mijnlampen de wacht. De beide wachters hadden de groote krans van roode lelies, witte arons kelken en blauwe irissen, waartus- schen een breed lint in de nationale kleuren was bevestigd, naderbij ge bracht, toen om 3.00 uur mej. Geldens, j de secretaresse van H.M. de Koningin, de rouwkapel betrad, om namens haar deze krans neer te leggen bij hen. die bij het verrichten van hun zoo belang rijk werk het leven hadden verloren. Tijdens een korte bijeenkomst in de kamer „de Ring" een mijnwerkersorgani- satie bracht de secretaresse van Hare Majesteit de Koninklijke deelneming over aan de familieleden der omgekomen mijn werkers. afhankelijk hiervan werden nog vier per sonen aangehouden, die in opdracht van Belgen werkten. In Rijsbergen werd een afzonderlijke groep van zeven personen aangehouden. In Baarle-Hertog en Baarle- Nassau wist men twee hoofddaders, die bij de veesmokkelaffaire betrokken zijn, te pakken, evenals een aantal medeplichtigen. Echter konden ook eenige veesmokke laars naar België ontkomen. Vast staat, dat de veesmokkel voor een belangrijk deel door Belgen georganiseerd werd, die door middel van stroomannen op de markten te Rotterdam en "s-Hertogenbosch hun aan- koopen deden. Ook leiden er sporen naai Friesland, vanwaar het meeste vee afkom stig moet zijn. Millioenen rantsoenen vleesch de grens over Deskundigen hebben berekend, dat iede re week voor ongeveer een half millioen gulden aan vee op ongeoorloofde w ijze uit ons land verdween, hetgeen neerkomt op een millioen rantsoenen aan vleesch. De aangekondigde strenge berechting heeft tot gevolg gehad, dat voor het over de grens brengen van vee de premie van tien tot zestig gulden is opgeloopen en het overvaren over de groote rivieren zelfs tot honderd gulden. Het onderzoek in deze Valsche textielpunten in Duitschland gedrukt Ook de nieuwe texliel- kaart was reeds klaar! Ambtenaren van den C.C.D. zijn er na een langdurig en moeilijk onderzoek in ge slaagd, in Aken den drukker te -arresteeren van enkele millioenen Nederlandsche tex tielpunten. Deze drukker maakte deel uit van een omvangrijke bende, waarvan be halve Duitschers ook ex-politieke delin quenten en nazi-gezinde Nederlanders lid waren, meldt de „Volkskrant". De aanhouding van iemand in Hooge- veen, die tienduizend valsche textielpun ten bij zich had, bracht de C.C.D.-ambte naren op het spoor van een ex-gedetineer de in Kerkrade, die de valsche textielpun ten ontvingen van een Duitschen inge nieur uit Herzogenrath. Nadat deze was aangehouden, werd met medewerking van dc Duitsche politie een inval gedaan bij den 70-jarigen drukker K. in Aken. In zijn werkplaats werd materiaal gevonden, waarmee de valsche textielpunten wei-den gedrukt. Zelfs werden proefdrukken aangetroffen van de nieuwe textielkaart, welke in April zal uitkomen. Waarschijnlijk zijn ongeveer anderhalf millioen valsche textielpunten ons land b i n n engesm okk e 1 d In Aken is een aantal Duitschers gear resteerd. Ook in Nederland zijn tientallen personen aangehouden. Prof. Verzijl en prof. Posthuma keeren terug De adviseurs van de Commissie-Generaal prof mr. dr. J. H. W. Verzijl en prof. S. Posthuma zijn hedenochtend uit Batavia per Skymaster naar Nederland vertrokken. Regeering laat verbuiglngs-n los De Ministerraad heeft besloten, dat in alle stukken, welke van de regeering. de afzonderlijke departementen of van an dere ryksinstanties uitgaan, de verbuï- gings-n welke in de wet op de nieuwe spelling facultatief is gesteld, niet zal worden gebruikt. Ten aanzien van de scholen heeft de minister van Onderwijs nog geen beslis- t ing genomen. grootste veesmokkelaffaire, die ons land ooit gekend heeft, is nog in vollen gang. Burgemeester van Baarle- Hertog gearresteerd Behalve een vee- kent Brabant ook een graansmokkel, die zijn uitgangspunt heeft in Raamsdonk, doch die. zooals meer en meer is gebleken, over de geheele provin cie is verspreid. Ook in deze zaak werden reeds enkele arrestaties verricht. Dc politie heeft echter ook nog twee mannen in de kraag gepakt, die ervan ver dacht worden den illegalen graanuitvoer naar België te hebben voorbereid. Het zijn twee broers L. uit Baarle-Hertog, die bei den graanhandelaar zijn. Eén der broers is burgemeester van dit grensdorp. De zaak is aan het licht gekomen, toen één der broers te Breda terecht stond in verband met overtreding van het deviezen- besluit en zijn mond voorbijpraatte. Hij kreeg vijftig gulden boete voor de over treding, maar werd meteen gearresteerd. Zijn broer, de burgemeester, die in zijn auto voor het gerechtsgebouw op hem. wachtte, werd eveneens in hechtenis geno men. Beiden zijn naar Raamsdonk overge bracht. Het zou hier gaan om het smokke len van liefst 100 ton graan. (Wij teekenen hierbij aan, dat het hier niet gaat om den Nederlandschen burge meester van Baarle-Nassau. mei wien onze verslaggever het gesprek had. dat wij in ons blad van gisteren weergaven, maar om zijn Belgischen ambtsgenoot. Deze was, toen onze verslaggever in Brabant ver toefde, niet te bereiken.) Prof. Brouwers acht het inflatiegevaar geweken Voor de vertegenwoordigers van de 225 Nederlandsche „Commissies voor de Prij zen" sprak Prof. G. Brouwers, directeur- generaal voor de prijzen, op een vergade ring te Utrecht. Hij zeide onder meer. dat nu de taak van de commissies met kracht kan worden aangevat. Dank z(j de geldsaneering en de loon- en prijspolitiek, wordt het herstel niet meer bedreigd door bet inflatiegevuur, volgens spreker. Door de loon- en prijspolitiek is naar zyn zeggen de prysstyging nu gestuit. Alleen de groothaudelpryzen die verband houden niet aanknopen in het buitenland zUii nog stijgende. Toch kan geconstateerd worden, dat de kosten van het levens onderhoud sedert Augustus 1946 7.(jn gesta biliseerd. Het is nu zaak deze stabilisatie te handhaven en oni te zetten in een ver laging. Prof. Brouwers achtte echter thans de algemeene economische situatie in ons land nog moeilijk doordat de export nog niet voldoende is. Door gebrek aan koopkracht is er wel een zekere prijsdaling, maar al leen voor luxegoederen: de dure goederen worden minder gekocht. Normale gebruiks artikelen zullen volgens prof. Brouwers vooreerst niet in prijs dalen en wij moeten zelfs rekening houden met een prijsstij ging voor deze artikelen. Hier kunnen de plaatselijke pr ij zencommissies een belang rijke taak vervullen. Kadio-discussies over internationale problemen Op 1 en 15 April, des avonds om kwart voor acht, zal over Hilversum II (415 m.) een radiogesprek in de rubriek „Om de tafel" wórden uitgezonden, welke rubriek onder auspiciën van het Instituut voor In ternationale Zaken zich bezig houdt met bespreking van belangwekkende interna tionale onderwerpen. Het gesprek van 1 April zal worden gevoerd door prof. Hoe link, den heer Kohnstamm en prof.Tammer over het onderwerp „Is internationale de mocratie mogelijk?" Dezelfde heeren zullen op 15 April discussieeren over „Recht en macht". WEINIG WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. eeldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Aanvankelijk weinig wind. later iets toenemend, voornamelijk uit Oostelijke richtingen Zwaar bewolkt mc-t opkla ringen Plaatselijk regen of regen buien. Weinig verandering van tempe ratuur. 29 Maart: Zon op 6,24 uur, onder 19.07 uur Maan op 20.02 uur. onder 2.47 uur. (Eerste kwartier) cewCTOMwneox-:

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1