Depots Stoppage „BEATRIX" Herinneringsmonument te Heemstede wordt later onthuld Sir Edwin Plowden zal de strategie tegen de crisis bepalen Ziekenfondsen en artsenhonoraria Ons Babyhoekje Van lüeeit Wijziging exploitatie Stadsschouwburg KELLER VRIJDAG 28 MAART 1947 HAARLEMS DAGBLAD plan voor de Vrijheidsdreef Nadat de heer DeRonde (communist) zich verklaard had als voorstander van een commissie van plaatselijk toezicht op het jager onderwijs, besloot de gemeenteraad van Heemstede tot opheffing der commis sie met de stem van dezen afgevaardigden tegen. De voorstellen over het uitgegeven be drag per leerling aan belooning van vak onderwijzers over 1946, voorschot vergoe ding vakonderwijzers, voorschot vergoe ding bijzondere scholen 1947 en deelne ming Haarlemsch bongstellingsfonds, wer den goedgekeurd. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren Th. M. Schelling, D. Kikkert. J. P. van Hemert, mej. A. J. Bossaert, J. A. A. M. v. d. Weiden, J. Kijne en K. Blom. Het presentiegeld zal met ingang van 1 April verhoogd worden van f 1 tot f 2.50. Ingekomen was een brief over het her inneringsmonument, dat op de Vrijheids- dreef opgericht zal worden. Het model heeft door de vorst geleden, waardoor het monument op 5 Mei niet gereed zal zijn. De heer Zegwaard (K.V.P.) gaf in overweging het weder ingebruik nemen van de Vrijheidsdreef te combineeren met de onthulling van het monument, waarna burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn meedeelde, dat er een nieuw plan van de Vrijheidsdreef gemaakt is, dat in de volgende vergadering aan de orde komt. Afgewacht moet worden, wanneer het plan uitgewerkt kan worden. Op een vraag van den heer Hopsta ken (K.V.P.) over herstel van den chao- tischen toestand in de Jan van Goyen- straat, antwoordde wethouder V a n L e n t (K.V.P.), dat in de komende vergadering een voorstel, om tot reorganisatie over te gaan, behandeld zal worden. De ge meente is echter nog geen eigenares van alle tuinen. Aan de uitvoering van het plan zal bij aanneming van het voorstel zoo spoedig mogelijk worden begonnen. De heer Reynders (Partij van den Arbeid) had eenige opmerkingen over een huisvesting van een gezin uit een andere gemeente in een heel huis en over de werkzaamheden der commissie inzake huisvesting, De voorzitter merkte op, dat hij als burgemeester over het eerste punt niet interpellabel is en dat de com missie niet volgens richtlijnen kan werken, omdat de gevallen steeds anders zijn. De heer De Ronde informeerde of de minister van Justitie-reeds een nieuwe be slissing genomen had over een agent van politie, waarop de voorzitter ont kennend antwoordde. Geen losloopende honden in Heemstede Nu de sneeuw verdwenen is en verschillende tuinen en plantsoenen weer bijgewerkt en onder houden worden, dienen de eigenaren van hon den er zorg voor te dragen, dat hun honden slechts aangelijnd op de straat komen. De Heemsteedsche politie heeft opdracht ge kregen weer streng op te treden tegen los loopende honden. Deze honden worden opge vangen en afgevoerd naar een kennel. Aldaar worden zij hoogstens 3 maal 24 uur in bewaring gehouden. Heeft de eigenaar zich niet gemeld, dan wordt de hond afgemaakt. Tegen eigenaars waarvan de namen bekend zijn wordt proces-verbaal opgemaakt. De politie zal echter de verordening met de noodige soe pelheid toepassen. Zoo zal b.v. niet worden op getreden in gevallen, dat een hond los loopt bij den begeleider en zoodanig onder appèl staat, dat hij op commando van den begeleider on middellijk naar dezen terugkeert. Nieuwe Gravesteenenbrug De Gravesteenenbrug te Haarlem kan niet meer hersteld worden. B. en W. heb ben een ontwerp voor een nieuwe brug laten maken. Gemeend wordt dat een dubbele ophaalbrug alleen in aanmerking kan komen, zoowel uit technisch als aesthe- tisch oogpunt. Het ontwerp is aan de Schoonheidscommissie voorgelegd, die meent dat een dergelijke brug In het oude stadsbeeld het meest passend is. De nieuwe brug zal wat de breedte be treft overeenkomen met de oude brug, nl. 4.50 m. voor de vaste overspanning en 3 m. voor het beweegbare gedeelte. De middenopening is, met het oog op de scheepvaart, van 8.50 op 11 meter ge bracht. De brugconstructie wordt van staal, met een houten dek en houten leu ningen. De pijlers worden van gewapend beton. De kosten van de nieuwe brug met 32 meter nieuwe walmuren zijn geraamd op f 120.000. De brug zal alleen bestemd zijn voor voetgangers en licht rjjverkeer. Toch ach ten B. en W. de uitgaaf voor dit doel ge rechtvaardigd, omdat er veel behoefte aan deze verbinding bestaat. Het voorstel van B. en W. komt in de raadszitting van a.s. Woensdag aan de orde. HET GRONDBEDRIJF TE HAARLEM. In de oorlogsjaren is afgezien van de verplichte 5-jarige taxatie van de eigen dommen van het Grondbedrijf te Haarlem. Thans zal weer een taxatie plaats hebben, omdat de regeering het noodzakelijk acht, dat een eventueel nadeelig saldo op de ex ploitatie overgebracht wordt naar de ge wone rekening der gemeente. EJSGELAtSDS ECO>'OMISC.H VELDHEER: In een te Utrecht gehouden vergadering van den Centralen Bond van Ziekenfond sen en den Bond van R.K. Ziekenfondsen hebben de voorzitters van beide bonden mededeelingen gedaan over het verloop der onderhandelingen met de landelijke artsen- en specialistenvereenigingen en over het resultaat daarvan. De voorstellen in April 1946 aan de art sen gedaan, werden niet aanvaard. Deze wilden de huidige jaarlijksche vergoe dingen, dateerend van 1942 en bepaald door het staatstoezicht op de ziekenfondsen, gebracht zien van ƒ3,20 voor de huisart sen op 7,50 en voor de apotheekhoudende huisartsen van 5,50 op 10.50. De latere besprekingen, waaraan ook de ziekenfond sen deelnamen, hebben geleid tot verhoo ging van 3,20 tot 4,75 en van 5,50 tot 6,75 met bovendien een pensioentoelage van 0,43 per verzekerde. In Januari zijn deze voorstellen, zij het onder heftige op positie van de artsen, aangenomen. Dt opvatting van de ziekenfondsen is, dat de toeslag van 0,43 uitsluitend moet worden gezien als een pensioentoelage, waardoor de huisarts met toewijding zijn taak kan verrichten, zonder zorg voor den ouden dag. Deze voorloopige regeling komt neer op een verhooging van 50 procent. Om zekerheid te hebben dat voor iederen arts een behoorlijk honorarium is bereikt, is een overeenkomst met een vastere basis nood zakelijk en daarbij moet de verdeeling van de honoraria goed geregeld zijn. De apotheekhoudende plattelandsartsen hebben in den regel de zwaarste taak. Van de zijde van het publiek wordt geklaagd over het groote verschil in behandeling tusschen de fondspatiënten en de particuliere patiënten. De Engelsche minister-president Attlce heeft gisteren in het Lagerhuis bekend ge maakt, dat sir Edwin Plowden, tijdens den oorlog „chief executive officer" in het Ministerie voor de vliegtuigproductie, aan het hoofd zal komen van den nieuwen ln- terdepartementalen staf, die zal worden belast met het opstellen van een plan op langen termijn voor het gebruik van de werkkrachten en de hulpbronnen des lands. Plowden zal direct staan onder den Lord President of the Council, Herbert Morri son. en hij zal toegang hebben tot alle mi nisters, die bij de productie betrokken zijn. Sid Edwin Plowden zal op deze wijze de opperbevelhebber worden in den slrijd, dien de regeering te voeren heeft om Enge- land's ernstigste economische crisis te overwinnen. Plowden is een man van begin veertig. Bij den aanvang van den oorlog was hij werkzaam op het ministerie van Economi sche Oorlogvoering en in 1940 werd hij overgeheveld naar het ministerie voor dc Vliegtuigproductie. Na den oorlog werd hij directeur van de British South Ameri can Airways, die onder beheer van de re geering staan. Sir Robert Sinclair, directeur van de Imperial Tobacco Company en tijdens den oorlog „chief executive" in het ministerie voor de productie, zal, naar Attlee mede deelde, gedurende den eersten tijd fungee- ren als industrieel raadsman van Plowden. De premier legde er echter den nadruk op, dat alle besluiten betreffende de plannen- Aanbesteding achttien arbeiderswoningen Het resultaat van de aanbesteding van achttien arbeiderswoning in het „Plan Noord" te Zandvoort onder auspiciën van de bouwvereeniging „Eendracht maakt macht" heeft als laagste inschrijver de firma J. Roos en Zoon uit Amsterdam opgeleverd met een bedrag van f 167.295. De hoogste inschrijver was de firma v. d. Hóut te Amsterdam voor f 471.000. Onder de inschrijvers was slechts één Zandvoortsche aannemer. De architect van den Wederopbouw had den bouw begroot op f 229.346.73. 1946 29 MAART 1947 Ofschoon wij alles nog niet kunnen leveren, loont het toch zeker de moeite even te komen kijken, of te vragen of het door U gezochte artikel in voorraad is. Het valt meermalen mee. voor de Baby Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 27 Maart 1947 ONDERTROUWD: 26 Mrt, A. J. Deviler en W. J. Woolthuls; J. Boll en P. E. SerdJJn; J. J. Bonfrer en B. C. Verhaar. GEHUWD: 27 Mrt, W. Heezius en E. M. Ex; H. W. Stoute en C. Serné; P. Breeuwer en E. Staphorst; J, J. Barnhorn en E. v. d. Ree. BEVALLEN van een zoon: 26 Mrt, N. Kloos— Beerthulzen; E, Cornelissen—Goebert; 27 Mrt, J- G. Steffens—v, d. Haak. BEVALLEN van een dochter: 25 Mrt, E. Beucker Andreae—v. Hoogenhuyze; 26 Mrt. w. tfmmels—Koper; C. Wassenberg—Hulshof: 27 Mrt. T. Schulpzand—Oosterhout. OVERLEDEN: 24 Mrt, A. J. Jansen. 45 j.. Hazepaterslaan; 25 Mrt. N. D. v. Koningsbruggen 5' j.. Sophiastraat; G. Kok. 66 J.. Ted. v. Berk- toutstraat. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag zal er gelegenheid zijn in de Vleesch- al te Haarlem kaarten voor voedingsmiddelen, lextielkaarten en brandstoffenformulieren af te halen voor de letter O. DIstributienieuws van Santpoort Zaterdag 29 Maart kunnen de inwo ners van Santpoort, wier naam begint met de letters W tot en met Z nieuwe bonkaar ten halen in het Badhuis aan de Wüste- iaan. Kantoor geopend van 912 uur. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 28 MAART Gem. Concertgebouw: tuinzaal, Plano-recital Cor de Groot, 8 uur. Palace: „Zondagskind", loeg. bov 14 J.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: .Elephant boy", toeg. alle leeft., 2. 4.15. 7 en 115 uur. Frans Hals: ..V=victorie", alle leeft.. I. 4.30. 7 en 9.15 uur. City: „Tarzan's gevaarlijke «vontuur", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Circus Bux". toeg. bov. 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur (Zondag 2. 4.15, 7 en 9.15 uur). Rembrandt: Seven Sinners", toeg. bov. 18 j„ 2, 4.15, 7 en 1.15 uur. De laatste creatie op het gebied van kleine auto's is in Italië gewrocht, waar een par ticuliere fabriek een sierlijk two-seatertje van 125 c.c. maakte, dat op het dak van een andere auto die zelf de babyschoenen nog niet is ontwassen wordt rondgereden voor reclame. Bij het éénjarig bestaan van onze krantenhal „De Patriot" danken wij onze geachte clien tèle voor het genoten vertrouwen en hopen ook in de toekomst Uw vertrouwen te mogen behouden. Beleefd aanbevelend G. FAAY HET aangewezen adres voor binnen- en bultenlandsche dagbladen en tijd schriften. GROOTE HOUTSTRAAT t/o GERZON (Adv.) politiek direct door het kabinet zullen wor den genomen. Attlee kondigde tevens in het Lagerhuis aan, dat de regeering besloten heeft tot het invoeren van gas- en electriciteitsbeper- kingen tijdens den aanstaanden zomer, dit met het doel 2.500.000 ton steenkool op het particulier en niet-industrieel gebruik te besparen. (United Press). Rechtbank Schooltandartsendienst wordt hersteld. Als de dienst volledig werkt zullen de kosten 24.000 per jaar bedragen In de jaren 19221933 bestond te Haar lem een Schooltandartsendienst, die ook van de zijde der ouders veel belangstelling had. Het aantal behandelde kinderen steeg Ln den loop der jaren van 176 tot 4482. Om bezuinigingsredenen werd in 1934 de dienst opgeheven. Thans meenen B. en W. de instelling van een gemeentelijken Schooltandartsendienst en de geleidelijke invoering van mond- en tandverzorging op de lagere scholen weer aan de orde te moeten stellen, omdat zij met den directeur van den Geneeskun digen Dienst van oordeel zijn, dat daar mee voor het opgroeiend geslacht ernstige belangen zijn gemoeid. Het is de bedoeling, dat de mond- en tandverzorging zich zal uitstrekken over de leerlingen van alle lagere scholen; voor namelijk practisch-organisatorische rede nen naast financieele motieven brengen en W. tot een geleidelijke invoering, waarbij dan uit medische overwegingen het eerste jaar ware te beginnen met de leerlingen van de eerste klasse, om daarna ook de hoogere klassen achtereenvolgens in deze verzorging te betrekken. Ongeveer 16000 leerlingen bezoeken thans de lagere scholen, verdeeld over zes klassen. De kosten per leerling worden geschat op on geveer f 1.50 per jaar, zoodat de kosten het eerste jaar naar globale schatting zul len bedragen rond f 4000 en, indien telkens ieder volgend jaar slechts één hoogere klasse in deze verzorging zou (kunnen) worden betrokken, het tweede jaar rond f 8000; het derde jaar rond f 12000; het vierde jaar rond f 16000; het vijfde jaar rond f 20.000 en het zesde en volgende jaren rond f 24,000. De kosten van inrich- ting en installatie worden geschat op on geveer f 1000. Overleg met het Staats toezicht op de Ziekenfondsen omtrent een bijdrage van deze fondsen in de genoemde kosten is reeds geruimen tijd gaande. Gemeente krijgt meer ^™°Jt>et plaal!!b'SI,reke„ cn V0OT de invloed B- en w- stellen den raad voor om de in het gebouw aanwezige meubelen, tooneel en buffetinventaris, verlichtingsinstallatie enzoovoort van den heer Ph. A. Deinum voor f 12.845.50 over te nemen. Zij stellen voorts vast, dat de persoon van den heer H. Deinum hun een waarborg is, dat de exploitatie op de meest gewensohte wijze zal geschieden. De Stadsschouwburg te Haarlem was te zamen met het Gemeentelijk Concertge bouw tot 1 September 1946 verdacht aan den heer Ph. A. Deinum. Deze vorm van exploitatie is B. en W. echter minder gewenscht voorgekomen, omdat bij verpachting de gemeente gee nerlei zekerheid heeft, dat de exploitatie zal geschieden met inachtneming van die eischen, welke aan de exploitatie van een gemeentelijken schouwburg mogen en moe ten worden gesteld. Integendeel, het overigens begrijpelijk streven om de uitkomsten der exploitatie zoo gunstig mogelijk te maken, kan er toe leiden, dat bij de keuze der op te voeren stukken meer op de ontvangsten dan op de cultureele eischen wordt gelet. Ander zijds wordt de uitoefening van drang op den pachter bemoeilijkt, doordat hij en hij alleen, het risico der exploitatie draagt. Het college komt dan ook nu met een voorstel bij den raad, dat er toe strekt de tot September van het vorige jaar bestaan de exploitatie-overeenkomst met den heer Ph. A. Deinum te ontbinden en een nieuwe overeenkomst met den directeur van den Stadsschouwburg, den heer H. Deinum, voorloopig voor den tijd van vier jaar, aan te gaan. Dit contract komt hierop neer, dat de gemeente en de heer Deinum den Stads schouwburg gezamenlijk gaan exploitee- ren, waarbij den directeur een vaste jaar- lijksche vergoeding gegarandeerd wordt. Anderzijds zal deze een jaarlijksche pacht som van f 12000.betalen, maar de ge meente neemt de uit de exploitatie voort vloeiende lasten voor haar rekening. Uit een eventueel winstsaldo vast te stellen over een exploitatie-tijdvak van drie ja ren zal aan de gemeente 70% en aan den heer H. Deinum 30% worden uitge keerd. Een gemeentelijke exploitatie is dit dus niet; het personeel blijft in dienst van den pachter. Wel krijgt de gemeente meer invloed op de vaststelling van de tarieven voor het gebruik van den schouwburg en de vestiai- Het Concertgebouw. Het Gemeentelijk Concertgebouw zal eveneens met ingang van 1 September van het vorige jaar voor den tijd van vijf jaar aan den heer Ph. A. Deinum verpacht worden. De pachtsom wordt echter ver hoogd van f 21.000.tot f 27.000 per jaar. B. en W. deelen in dit voorstel tevens me de, dat de exploitant een bedrag Vertegenwoordiger zou textiel leveren Een acht en twintig jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam was ln Juni van het vorig Jaar op bezoek geweest bij een Haarlemschen win kelier, wlen hij mededeelde, dat hij als Impor teur in staat was textiel, kammen en glaswerk te kunnen leveren. De goederen zouden reeds in Rotterdam zijn en waren uit BelgtC afkomstig. De winkelier stelde prijs op de goederen cn betaalde bedragen van f2000 en fsooo. Ook bij een textielhandelaar uit Zwolle deed dc Amster dammer op deze wijze zaken en streek een be drag van f 1500 op. De goederen werden nooit geleverd. Het geld heeft de man afgedragen aan Iemand met wlen hij vroeger wel eens gehan deld had, doch wiens adres hem ontbekend was. Wegens oplichting stond de Amsterdammer voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Dc officier van Justitie elschte een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden, met bevel tot ge vangenneming bij het vonnis. Inbraak aan de Zonnekade. Twee jongemannen besloten eind November een slag te slaan. Met een roeibootje, dat aan den vader van één hunner behoorde, maakten zij een tocht langs het Spaarne en zij legden aan de achterzijde van een woning Zonnekade aan. De Jongens stalen uit de wo ning eenige Perzische kleedjes. Donderdag stond het tweetal wegens diefstal in verecniglng te recht. De eisch luidde een gevangenisstraf van tien maanden. De rechtbank zal op 9 April uitspraak doen. Geen beroepsinbrekers! In den nacht van 21 op 22 December j.l, is, toen de bewoners afwezig waren, in een per ceel aan de Lorentzkade ingebroken. De daders, de slager J. W. A. S. uit Amsterdam en de chauffeur P. C. D. uit Haarlem richtten een ontzettende ravage aan. Na alles onderste te boven gehaald te hebben, gingen zij ervan door met een schrijfmachine, kleedingstukken, lin nengoed, lakens, handdoeken enz. Op den terugweg werden zij aangehouden. Donderdag morgen stonden de verdachten voor de Haar lemsche Rechtbank terecht. De officier van justitie stelde dezen misstap als voorbeeld van hei moreel der tegenwoordige menschen. De verdachten, die ln de voile rijpheid var. hun leven zijn, met een blando strafregister, komen door de vorstperiode in sociale moeilijkheden en gaan dan zich te buiten aan een brutale Inbraak. De clsch tegen beiden was een gevan genisstraf van één jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraken rechtbank. Ten aanzien van den distributieambtenaar W. v. B. uit de Haarlemmermeer, die er van ver dacht wordt vorig jaar October aan den Aals- meerderdijk in een schuur brand te hebben gesticht, werd hedenmorgen door de Haarlem sche arrondissementsrechtbank een nader on derzoek naar zijn geestvermogens gelast.. De straffen voor een viertal jeugdige autodieven, die vorig jaar December een auto uit de Groote Houtstraat te Haarlem stalen, varleerden van 1 Jaar Jeugdgevangenis tot 3 maanden gevan genisstraf en later opzending naar een werk kamp. Dijkstra's lampekappenfabriek bestaat 25 jaar Dijkstra's metaalwaren- en verlichtings- ornamentenfabriek zal op 1 April haar zilveren jubileum vieren. Dit bedrijf werd in 1922 te Amsterdam opgericht, doch in 1935 volgde de ver plaatsing naar Haarlem, waar men de be schikking kreeg over het schoolgebouw Spaarne 65. Er werken thans 65 man, bovendien is uitbreiding tot 100 te verwachten. De herdenking zal een feestelijk karakter dragen. Na een bijeenkomst met het gezamenlijk personeel in de mogenuren, bestaat er des middags gelegenheid tot gelukwenschen van den heer Dijkstra in restaurant Brinkmann, f 30.000— zal bijdragen in de extra kosten Gr°°te "arkt. Tot slot is er des avonds van onderhoud en vernieuwing van den in- <spn eps nn vnnr rtersnnA» ventaris. De pacht zal bovendien desge jWensdht met het einde van het derde of vierde pachtjaar kunnen worden geëin digd. Haarlemsche Reddingsbrigade voor drenkelingen Onder voorzitterschap van den heer Joh. M. Schmidt hield de Haarlemsche Reddingsbriga de haar 34? -• Jaarvergadering. Uit het Jaarver slag van den secretaris bleek, dat het ledenaan tal vrijwel hetzelfde was gebleven. In totaal wird bij de water-, 75 straat- en één gasver- stikkings-ongeval, door leden van de brigade hulp verleend. Mevrouw A. Perry—Meyer, die 12 Jaar achter een zitting in het bestuur heeft gehad en de heer C. v. d. Burg traden af. Het bestuur ls als volgt samengesteld: Joh. M. Schmidt, voorzit ter, dr. D. Heymans, vlce-voorzltter, P. Wapstra, secretaris, KI. Houtstraat 111 rd., A. G. J. v. d. Berg, penningmeester, mej. A. E. J. Bosse, J. M. Thuis, C. H. Vrugt en V. H. Snel. commis sarissen. Tot hoofdinstructeur werd benoemd de heer C. H. Vrugt. 20 Juli zullen nationale wedstrijden worden gehouden en de jaarlijksche wedstrijd om den dr. w. E. Merens-beker op Zondag 3 Augustus. De viering van het 35-Jarig bestaan in 1948 werd besproken. Muziek ,Die Matfhaus Passion" Uitvoering door de Christe lijke Oratorium Vereeniging Toen de 20-jarige Felix Mendelssohn in 1829 Bach's Matthöus-Passion uit het stof van een eeuw te voorschijn haalde en den moed had om haar door de Berlljnsche „Slngakademie" laten uitvoeren, zag hij met genialen blik wel de beteekenis van het werk ln. maar kon de draagwijdte van de gedurfde daad niet over zien. Hij kon niet vermoeden dat de uit voeringen der M. P. eens het hoogtepunt van het muzikale leven zouden worden in elk cen trum waar muzikale en Christelijke cultuur samengaan. Zoo is t' geworden. En een onvergelijkelijk hooge plaats als Bach's M. P. inneemt in de muziek van alle eeuwen, nemen de jaarlijksche uitvoeringen er van door onze C. O. V. ln te midden van het Haarlem sche muziekleven. Hoe geweldig ls reeds de inzet! Is het niet als of het slemmenweefsel boven de zware orgelpunt een beeld geeft van aardschen strijd tegenover het 'onwrikbare der eeuwigheid? En als dan het Jongenskoor daarboven de koraal melodie zingt is het dan niet als of een hemelsch licht dat alles overstraalt? Hier vergeet de gevoelige hoorder de verbluffende kunst der contrapuntiek en wordt diep ontroerd. En zoo hebben me Donderdagavond niet min der ontroerd het tot ln elke nuance expressief, met volkomen inzicht en met rein stemgeluid door Lex Karssemeyer voorgedragen bijbel verhaal en de woorden van Christus, door Her man Schey zoo waardig en schoon gezongen en de treffende episodes van den bas Guus Hoek man. die hier voor 't eerst meewerkte, en dien we niet alleen om zijn prachtige stem, maar ook om zijn voordracht gaarne geregeld deze plaats terug zullen zien. En de Theodora Versteegh wist in de aria's „BUsz und Reu" en „Erbarme dlch" de gevoelige snaren van het gemoed te treffen, en bij die laatste aria speelde Gijs Beths de vioolsolo zoo mooi als ik het zelden of nooit hoorde Heer lijke momenten gaf Jo Vincent in haar zang. maar daar waren er ook waarin men vermoeid heid bespeurde; waarin de intonatie te laag en de uitdrukkingskracht minder was. Een Matthaeus campagne vergt van onze eerste vocalisten, die tientallen malen in korten tijd tan meewerken, zeer veel. maar de waarde der prestaties mag daar niet onder lijden, En waartoe jongeren in staat zijn heeft Karsse meyer getoond, die nevens de omvangrijke partij van den Evangelist nog alle aria's over nam van den door ziekte verhinderden tenor Han le Fèvre, zonder dat men een spoor van vermoeidheid bemerkte. Het koor zong als steeds uitmuntend, zoowel in de koralen als in de dramatische en lyrische gedeelten. En hel orkest der H. O. V. bleek be halve in numeriek opzicht het Utrechtsche orkest waardig te kunnen vervangen, zoodal het van nu af aan wel geregeld zal meewerken. Voor 't eerst zong een Haarlemsch Jongenskoor mee, nog niet zoo stabiel als het vroegere Am- sterdamsche, maar dat zal onder Wlliem Hespe's beproefde leiding wel spoedig wennen. Het weggaan evenwel na het openingskoor veroor zaakt oponthoud en stoornis. Die mogen ver meden worden. Hans Brands Buys aan het clavecin en Dolf Hendrikse aan het orgel waren volkomen voor hun taak berekend. Tenslotte een eeresaluut aan den dirigent George Robert voor al wat hij ons met deze uitvoering weer geschonken heeft. K. DE JONG Beethoven-cyclus van de H.O.V. In April en Mei wordt door de Haarlem sche Orkestvereeniging een Beethoven- cyclus gegeven met medewerking van ver schillende solisten. De eerste avond is die van 22 April; dan komt Theo van der Pas onder meer het eerste Pianoconcert ver tolken. Vervolgens speelt Gijs Beths op 29 April het vioolconcert en een week later wordt door Cor de Groot onder andere het derde pianoconcert ten gehoore gebracht. Den 13en Mei zullen de bezoekers Willem Andriessen in het vierde pianoconcert kun nen beluisteren. Dinsdag 20 Mei bezoekt Edwin Fischer weer de Spaarnestad om het vijfde pianoconcert te spelen en op den zesden en laatsten avond, die op Woensdag 28 Mei valt, zal de H.O.V. In samenwer king met een aantal vocale solisten en het H.O.V.-koor de eerste en negende van Beethoven uitvoeren. De concerten, die door Kees Hartveld en Marinus Adam ge leid worden, beginnen alle om 20 uur. een feestavond voor het personeel. KERKNIEUWS. De kerkeraad van de Nederlandsch Hervormde gemeente in 's-Gravenhage heeft in de vacature, ontstaan door het ver trek van Ds. L. D. Terlaak-Poot, beroepen Ds. I. P. v. d. Waal te Haarlem, die reeds eerder een beroep naar Den Haag ont ving. Voorts heeft genoemde kerkeraad In de vacature, ontstaan door het emeritaat van Ds. J. Ravesloot, beroepen Ds. J. Brons geest te Velsen. BINNENLAND Een Jeep reed een 84-jarigen Rotterdammer op den WestzeedUk aan en sleurde hem ongeveer zeven meter mee. Een passeerende militaire am bulancewagen nam het slachtoffer mee naar het Diaconessenhuls, waar hij kort daarop overleed. Twaalf balen wol. elk Inhoudende 280 knot ten breigaren werden uit een loods in de Maas stad ontvreemd- De waarde wordt geraamd op l 2520. Bij de uitvaart van haar oud-leermeester. Prof Dr. J. J. Salverda de Grave ln Den Haag liet de Koningin zich vertegenwoordigen door haar secretaris. Dienstplichtigen, bestemd voor 8 R I. te Amersfoort hadden op 3 Maart moeten opko men. Zij worden nu op Maandag 31 Maart tc Amersfoort verwacht, waar zij zich per eerste reisgelegenheid na 7 uur heen moeten begeven. Het rapen en vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes ls tot en met 19 April toegestaan, het vervoer tot en met 21 April. Een 72-jarige Inwoner van Nijmegen wilde een koperen buisje nader onderzoeken met hot gevolg, dat het buisje uit elkaar sprong en de man met scherfwonden aan gelaat en handen ln het ziekenhuis terecht kwam. Op het departement van Justitie heeft de minister van Landbouw. Vlsscherlj en Voedsel voorziening de Commissie voor Pachtwetgcvlng geïnstalleerd, welke commissie onder voorzit terschap staat van prof. mr. dr. G. van den Bergh, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Deze commissie za! van advies moeten dienen over dc vraag welke de meeste gewenschte wetgeving ls ten aanzien van pachtaangeleger.heden. De burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwljk, wordt 29 Maart 65 jaar. Naar verluidt zal hij tot 1 Januari 1948 het bur gemeestersambt blijven vervullen. Binnenkort wordt een begin gemaakt met het bouwen van een nieuwe brug over de Zuld- Wiilemsvaart te Nedcrweert. De oude brug werd ln September '44 door de Dultschers op geblazen. waarna de geallieerden, met gebruik making van restanten, een z.g.n. Baily-brug boutvden. Aan het staatsspoorstation te 's Gravenhage arriveerde uit Tsjecho-Slowakije een zending van circa 50 automobielen. Vla aankoopvergun ningen van de rljksverkeerslnspeclte zullen deze auto's ten goede komen aan de blnnenlandsche behoefte. HAARLEM EN OMGEVING WaarschflnlUk als een gevolg van de mede deelingen van den burgemeester van Bloemen- daal ln de laatst gehouden raadsvergadering is men deze week ln de duinen rondom die ge meente weer begonnen met het tot ontploffing brengen van munitie. Ds. J. G. Lekkerkerker predikant bij de Ned. Herv, Gemeente van Bennebroek gaat l Mei met emeritaat. De beer J. Freudenborg uit Bloemendaal is aan de Technische Hoogeschool te Delft ge slaagd voor het propaed. examen scheepsbouw kundig ingenieur; de heer W. Muller uit Haar lem is geslaagd voor het car.didaatsexamen werktuigkundig ingenieur. De jaarvergadering van de afd. Noord holland van den Ned. Bond van Jongellngs- vereenigingen op Gereformeerden grondslag wordt op Tweeden Paaschdag te Haarlem ge houden in het gebouw „Salem", Bakenesser- gracht. In de Wllhelminakerk aan de Ged. Oude Gracht wordt Donderdag 10 April een zang- en filmavond gegeven ten bate van het werk van „Eereschuld en Dankbaarheid". Als spreker treedt op de legerpredikant ds. P. P. Bootsma, De heer H. A. Y'enema is gekozen tot voorzitter van het Chr. Motet en Madrigaal- koor. In de Groote of St. Bavokerk te Haarlem zal op den tweeden Paaschdag des ochtends een dienst worden - gehouden, waarin eenige zendelingsartsen en verpleegsters worden afge vaardigd die op 15 April naar Ned. Indié vertrekken. Het Reisbureau Leo Kors, autobusonder neming te Heemstede, bestaat op 1 April 25 jaar Het bedrijf werd opgericht te Andijk. Onder leiding van den heer Leo Kors ls het een belangrijke onderneming geworden. De Haarlemsche politie heeft vannacht den neg en twintig Jarigen schipper J. S. en den drie en twintig Jarigen koopman J. H. L. ge arresteerd, die in een Juten zak twaalf coupons stof vervoerden. De heer A. W. Klaver vierde zijn 25-Jarlg Jubilé als kantoorbediende bij de gemeentelijke gasfabriek te Heemstede. Hu werd gehuldigd door den directeur, den heer Ir. J. W. Duyr.siee en door den boekhouder, den heer J. de Win ter. die hem namens het geheele personeel drie bijzettafels aanbood; de echtgenoote van den jubilaris ontving bloemen. Op het Raadhuis werd hij door den burgemeester, Jhr. J. P. W. v. Doorn ontvangen, die hem het gebruikelijke couvert overhandigde. Zwarte obligaties. De Haarlemsche politie heeft een 3t-jarigen sigarenwinkelter en een 54- jarigen expediteur gearresteerd, verdacht van knoeierij met obligaties. De winkelier zou voor een derde valsche aankoopaanvragen hebben geschreven op naam van den expediteur. De derde man heeft echter zijn papleren nog steeds niet ontvangen. Te Bennebroek Is een langgekoesterde wensch van „Het Witte Kruis" in vervulling gegaan, de opening van een eigen consultatie bureau. Onder leiding van dr. w. Naessens uit Haarlem zullen de tweede en de vierde Vrijdag van de maand des middags zittingen worden gehouden. Alle reparaties op electrlsch gebied. Spaarnwouderstr. 13 Telefoon 15778 ONZICHTBAAR STOPPEN van alle weefsels. Bescha digde kleeding door brand- of motgaten. Ook divan- of tafolkleeden. Oranjestr. 36 - Raadhuisstr. 2b, Heemstede Bloemendaaischeweg 80, Bloemendaal *9 maakt alléén VENCO, die |aren geleden die lekkernij voor de boterham heeft uitgevonden. Er is wel veel imitatie, maar de échte oorspronkelijke HAGELSLAG, dat is nog altijd iets aparts I „v0o^° fcCo- j .•ÓM*

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3