Nederlander in van den leeuw Rumoer in Amsterdamsche Kunstkringen Linggadjati beheerscht ook de effectenbeurs Gevraagd; zon voor Zandvoort Hoogovendirectie blaast in de bus Artisten-Indiëvaarders spelen proef bij NIWIN Neemt U mij niet kwalijk ZATERDAG 29 MAART 1947 Vóór het spel in 1940 begon Vergeefsche waarschuwing aan de Westelijke mogendheden De U.N.O. is gereed voor de |^q| i ^a^estynsc^ie kwestie (Van onzen correspondent te Brussel) Generaal G. J. Sas, militair attaché bij ae Nederlandsche ambassade te Brussel, heeft zich.in de periode 19391940, toen hij attaché was te Berlijn, groote verdien sten verworven door zijn actie om jchter de Duitsche militaire plannen te komen. Dank zij zijn bekendheid met de kringen, waaruit later de kern van mannen zou ontstaan, die in 1944 een aanslag op Hitier waagden, slaagde hij volkomen en was hij in staat merkwaardig genoeg zonder succes! om de Westersche mogendheden te waarschuwen. Waarschijnlijk is hij dan ook de eenige Nederlander, die den in houd van het reeds beroemde boek ..Bis zurn bitteren Ende" van Dr. Gisevius, in dertijd medewerker bij de Duitsche con- ira-spionnage, (een boek, dat eerlang ook in het Nederlandsch zal verschijnen) aan zijn eigen ervaring kan toetsen. Dezer dagen mochten wij het genoegen hebben 'n tijdje met generaal Sas te praten over de voorgeschiedenis van den oorlog en het bleek ons toen, dat Nederland en België nauwkeurig op de hoogte werden gehouden van de Duitsche aanvalsplannen var. Mei 1940. Het was in den zomei1 van 1939, dat generaal Sas zijn geregelde be richtgeving over de aanvalsvoorbereidin- gen begon. Wat hij daarover door zijn rela ties in de groep Canaris-Gördeler-Beck von Helldorf-Gisevïus te weten kwam, werd door bemiddeling van kolonel Goet- hals. Belgisch militair attaché, naar Brus sel overgeseind. Het oorspronkelijk plan van Hitler was den aanval in het Westen zoo kort mogelijk na den veldtocht in Po len te laten gebeuren. Als datum werd 12 November 1939 bepaald.'Het plan werd echter door de voornoemde groep, aan wie het boek is opgedragen, tegengewerkt en dientengevolge uitgesteld. Ook dr. Schacht, president van de Rijksbank, voegde zich inmiddels bij de samenzweerders. Ten gevolge van de ongunstige weergesteldheid werd het plan hierna nogmaals opgescho ven, maar in Januari 1940 was Hitier niet meer te houden. Hitler's plannen in Belgische handen. Hoe werd nu deze aanval, die op 15 Januari moest plaats vinden, verijdeld? Men zal zich misschien herinneren, dal een Duitsch vliegtuig omstreeks dien tijd in België een noodlanding moest maken. De bemanning werd door de Belgen ge vangen genomen en de omsingeling ge schiedde zoo snel, dat de Duitsche officie ren geen tijd meer vonden hun plannen te verbranden. Deze plannen waren niets an ders dan de militaire opmarschbeyelen voor de campagne in het Westen! Van Belgische zijde weid de Duitsche ambassade te Brussel van een en ander op de hoogte gebracht, zoodat Hitier gedwon gen weid ook dit aanvalsplan uit te stel len. In zijn groote woede dreigde hij, de afdeelingshoofden van het Duitsche mi nisterie van Oorlog te laten dooden, in dien er in de toekomst wéér iets uitlekte. Het meest ongelooflijk van al is het scepticisme, waarmee generaal Sas' mede- deelingen te Brussel, Den Haag en andere hoofdsteden ontvangen werden. Men ge loofde vrijwel algemeen, dat al deze be richten vanwege de DuitsChers slechts ge raffineerde „misleidingsmanoeuvres" wa ren in den zenuwenoorlog. In den avond van 5 April 1940 verwittigde generaal Sas de Deensche en Noorsche legaties te Ber lijn ervan, dat hun landen op 9 April zou den worden overvallen. Ook de Denen waren sceptisch en gingen aan den Duit- schen ambassadeur te Kopenhagen vragen of. het waar was! De Noorsche attaché Stang gaf de informatie niet door. Hij stond toen reeds waarschijnlijk aan de zijde van Quisling. Hij staat thans te Oslo terecht. Het summum van scepticisme werd ech ter bereikt op den avond van 9 Mei 1940. Om ongeveer 9 uur 's avonds telefoneerde De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 3 00. 9.30. 13.00, 19.30, 22.00 uur Nieuws. 8.15 i—s. 9.45 Gr.pl. 10 00 Kerkdienst. 11 30 Kerkkoor. 11.45 Cyclus. 12.15 In 't Boeckhuys. 12.30 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Als 12.30. 13 45 Apologie. 14.00 Gooische Kring. 14.45 „Kan een atoombomoorlog voorkomen worden?" 15.00 Gooische Kring. 15 45 Klankbeeld. 16.20 Mtd- denstadsbond. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Koor en orkest. 19.15 Lezing. 19.45 Weerpraatje en sport. 20.00.Actuali teiten en gewone man 2015 Zilvervloot 21.15 Hoorspel. 22.15 Katholiek Nieuws.. 22 20 Gebed. 22.35 Passiegedichten. 22.40 Sextet. 23.10 Gr.pl, HILVERSUM II, 415.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00. 13.00. 18.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. -8.15 Gr.pl. 8.30 Lezing. 8.45 Jan Corduwener. Geestelijk leven 9.30 Gevraagde platen. 10.00 Zondagshaifuur. 10.30 Kerkdienst. 12.00 Russi sche staalkaart. 12.30 Zondagclub. 12.40 Les chanteurs de Montreux. 13.15 Gars de Paris. 13.50 Spoorwegen spreken. 14.00 Gr.pl. 14.05 Dr. P. H. Rit ter. 14.30 Orkest. 15.30 Film. 15,45 Thé dan sant. 16.30 Wat vrouwen op het hart hebben. 16.40 Sport. 17.00 Het nieuwe vers 17.10 Ds. Spel berg. 17.30 Oome Keesje. 18.15 Voetbal. 18.30 Amateurs zetten hun beste beentje voor. 19.00 Radiolympus. 19.30 Camera-Obscura. 20.05 Actua liteiten. 20 45 AVRO-alIerlei. 20 20 Opera. 21.10 Dombey en Zoon. 21.50 Bekende melodieen. 22.20 Pièrre Palla. 22.30 Orchestre Colonni generaal Sas naar het departement van Oorlog te Den Haag en gaf het aan dui delijkheid niets te wenschen overlatende bericht door: „Morgen bij het aanbreken van den dag, houd je taei". Men belde hem nadien terug om te vragen of „hij wel ver schillende dokters had geraadpleegd", wat beteekende, of hij wel in verschillende Berlijnsche kringen bevestiging had ge kregen van het ontstellende bericht, dat de aanval op de lage Landen -ophanden was. Niettegenstaande hij zich dus op het laatste oogenblik wel zeer bloot had ge geven, kon generaal Sas omtrent wiens rol de Gestapo nimmer iets heeft vermoed na een korte ^interneering met de lega tie in Berlijn-Friedrichshafen veilig en wel Zwitserland bereiken en vervolgens Londen. Hij werd om zijn diensten in 1943 met het Belgisch oorlogskruis eerste klasse en in 1946 met het ofifcierskruis der Oranje- Nassau Orde vereerd. Het eerste deel van dr. Gisevius' boek de auteur legde te Neurenberg verplet terende getuigenissen tegen de nazi-lei- ders af schildert de haast ongelooflijke gebeurtenissen in den strijd tusschen Weermacht en nazi-partij, voorafgaande aan den wereldoorlog, gebeurtenissen, die culmineeren in de „zuivering" van 1934 (Röhrn-affaire) en den tegenstoot van de nazi's (crisis von Blomberg-von Fritsehe). Het tweede deel behandelt voornamelijk den daadwerkelijken strijd tusschen de groep Beek, voormalig chef van den Dult- schen generalen staf, en de Hitler-bende. Dit boek blijkt dus, naar de ervaringen van generaal Sas, historisch verantwoord te zijn en vormt een uitstekende documen tatie over de bewogen periode 1933-1945. Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO is per vliegtuig uit New York naar Oslo vertrokken. Volgens een lid van het secretariaat der UNO heeft men Lie, die tijdens den oorlog minister van Buitenlandsche Zaken in Noorwegen was, verzocht zijn hulp te ver- leenen aan de Noorsche parlementaire commissie, die op het oogenblik werkt aan een. overzicht van het gedrag van Noor wegen in oorlogstijd. Voor zijn vertrek verklaarde Lie aan persvertegenwoordigers: „Bij de UNO is alles klaar om de Palestijnsche kwestie te behandelen: de technische voorbereidingen zijn getroffen". Voorstel van Van Klef fens aangenomen Bijeenkomst van economi- schen raad der U.N.O. De economische en sociale raad der UNO heeft Donderdag een voorstel van den Ne-, derlandschen afgevaardigde, Van Kleffens. aanvaard. Volgens dit voorstel zal de eco nomische commissie voor Europa ook de economische problemen behandelen van landen, die geen lid zijn van de UNO. maar wier problemen leden der UNO aangaan. Van Kleffens wees hierbij op West- Duitschland, welks problemen van invloed zijn op Nederland, België en het Vereenigd Koninkrijk. Hij wees voorts op „het bij zonder belang van de Duitsche economie als geheel". Schildergenootschappen tegen gemeentemuseum met den raad als scheidsrechter Ongeveer zeshonderd Amsterdamsche kunstschilders zijn het allesbehalve eens met het beleid, dat de directeur van het Gemeentelijk Museum, Jhr. Sandberg, sinds de bevrijding heeft gevoerd en het geschil is dezer dagen in den hoofdstede- lijken gemeenteraad tijdens een vrij ge ëmotioneerde zitting tot uiting gekomen, waarbij aan weerszijden booze woorden zijn gevallen. De vijf groote Amsterdamsche schilders- genootschappen. die voor den oorlog re gelmatig in het Stedelijk Museum expo seerden, kwamen na de bevrijding bij de directie aankloppen, om in hun oude rech ten hersteld te worden. Maar de nieuwe directeur, Jhr. Sandberg, bleek onder meer jongere kunstenaars een kans te willen ge ven en brak daarmee met een traditie van een halve eeuw, die in 1896 inzette met de tentoonstelling van „Sint Lucas" in het Stedelijk Museum. De heer Sandberg voert aan, dat de vereenigingen tijdens de bezetting heb ben geëxposeerd en bovendien, dat verschillende hunner lid waren van De voorbijgegane week stond, ook op de Amsterdamsche effectenbeurs, zonder eeni- gen twijfel, in het teeken van Linggadjati, dat, hoe men ook over de thans geteeken- de overeenkomst met de republiek moge denken, aan den gang der geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden een principieele wending geeft. En er kan niet worden ontkend dat- de Amsterdamsche beurs deze wending met een niet onbelang rijke hausse heeft begroet. Waarom deed zij dat? De beurs, die een commercieel realisme huldigt, is blijkbaar met de regeering van oordeel, dat door het teekenen der over eenkomst een langdurige en kostbare mili taire actie kan worden voorkomen en de weg thans open staat voor den economi- schen wederopbouw van Insulinde, dat on danks oorlog, bezetting en burgeroorlog, nog altijd een gordel van smaragd is. Het is in de uitgewisselde telegrammen duide lijk tot uitdrukking gekomen, dat men, nu de „status" van Indonesië geregeld is, zich over en weer zal gaan wijden aan finan- cieele, economische en commercieele pro- blemen en de voldoening, waarvan men ook in Engeland, Amerika en Australië blijk gaf, wijst er wel op, dat men ook ginds van de consolidatie der staatkundige positie van Indonesië economische voor- deelen verwacht. De republikeinsche re geering heeft reeds stappen gedaan om de betrekkingen met Malakka en Australië te verstevigen, waarbij Sjahrïr de Neder landers wil „raadplegen" alvorens eenige regeling te treffen en de eigenaren van Indische cultuur- en handelsondernemin gen vleien zich blijkbaar met de hoop, dat zij straks iveer over hun eigendommen zullen kunnen beschikken en er nieuwe voorwaarden zullen worden geschapen voor herstel en vernieuwing van het Indi sche bedrijfsleven. Het is te hopen dat het optimisme, waardoor de beurs zich deze week ten aan zien van Indische fondsen kenmerkte, niet beschaamd wordt. Vooralsnog kan alleen de wensch de vader der gedachte zijn, want de feitelijke gegevens.waarop de waar de der aandeelen moet worden gebaseerd, ontbreken in de meeste gevallen nog ten eenenmale. In zooverre heeft de beurs ditmaal goed gezien, dat wanneer met Linggadjati in derdaad een periode van nieuwe welvaart voor Indië wordt ingeluid, zulks ook voor het Nederlandsche bedrijfsleven in al zijn vertakkingen van de grootste beteekenïs zal zijn. De behoefte aan Indische producten is in heel de wereld groot en wanneer pro ductie en export van Indië weer op gang kunnen komen, zal dit aan den interna tionalen handel en de scheepvaart ten goede komen, waarom dan ook de aandee len van handelsondernemingen en scheep vaartmaatschappijen zich deze week bij de hoogere koersen voor Indische waarden aansloten. - In hoeverre de voordeelen van een zich herstellenden export straks mede door ons zullen worden genoten, moet worden af- Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00 20.00. 22 00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gr.pl. 7.45 Woord voor den dag. 8.15 Koor. 8.30 Concert. 9.15 Gr.pl. 9 15 Zie kenbezoek. 9 30 Liederen-recital. 10.00 Plano. 10.30 Ochtenddienst. 11.oo Orgel. 11.15 Literatuur. 11.35 Marek Weber. 11.45 Familieberichten. 12.00 Orgel. 12.20 Mandolinata. 13.15 Friesch pianotrio 14.00 Voor Jonge moeders. 14 20 Continental quintet. 15.00 Reportage. 15.35 Gr.pl. 16.00 Bij bellezing. 16 45 Cello. 17.20 Muziek voor de jeugd. 17.15 Rijk over zee. 18 00 Spon 18.30 Strijdkrachten19.15 NCRV-leeslamp. 19.35 Gr. pl. 19.15 Landbouwrubrlek. 20.05 Weerpraatje 20.08 Brahms-concert. 21.15 Lezing. 21.35 NCRV Dameskoor. 22.15 Actueel geluld. 22,30 Gr.pl. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Populair concert. HILVERSUM II, 415.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.QO. 8,CO. 13.00. 18.00, ^0.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gvmnastiek. 7.30 Gr.pl. 8.15 Gr.pl. 8 45 Gr. pl. 9.1*5 Morgenwijding. 9.30 Politleberichrten. 9 50 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gr.pl. 11.00 Op den uitkijk. 11.15 Lichte A„, j orkestwerken. 12.00 Lyra-trio. 12.30 't Spion- 81. „Wat ts dat. gromde de koning. netje. 12.35 Gr.pi. 13.15 idem 13.50 Gr.pl. 14.20 „Wie hebben we daar? Is dat niet een Marva's. 14 35 Viool en plano. 15 00 Bonbonnlère. medeplichtige van die VOS die wij ZO juist 10.30 Opera 17,00 Musette. 17.15 Padvinders veroordeeld hebben? Waar haal je de 17.30 Al Goodman. 18.15 omroepoikesL 19.0° F.n brutantejt vandaan om hier te komen? nu.... naar bed. 19.05 After dinner. 19.45 Muziek- Snreek'" U kunt Joris Goedbloed beerin 20.05 Radioscoop. 22.15 Amsterdamsch \Huli. bpreeK. „u Kunt Joris uoeaoioea strijkkwartet. 22.45 De student voorheen en net laten ophangenMajesteit zei Panda thans. 23.15 Dutch Swing College. 23.46 Gr.pl. gewacht, want de republikeinsche regee ring overweegt reeds te eigen behoeve de heffing van zware exportrechten en de Indische schatkist zal ongetwijfeld in sterke mate in de winsten der bedrijven willen deelen en voorts zal op geheel nieuwe sociale verhoudingen moeten wor den gerekend. Bovendien zullen eerst eenige honderden millioenen kapitaal in I Indië moeten worden geïnvesteerd, alvo rens uit cultures en handelsondernemin gen nieuwe baten voor Nederland ver wacht kunnen worden. De Amsterdamsche beurs heeft dit alles deze week echter uit een optimistischen gezichtshoek willen zien en klaarblijkelijk de hoop gekoesterd dat de deplorabele financieele en economische positie van ons land straks met behulp van Indonesië kan worden gebeterd. Wij willen het hopen. Want dat die hulp dringend noodig is, blijkt wel uit de In vordering van goud en buitenlandsche be taalmiddelen door de Nederlandsche Bank, waartoe vermoedelijk de zeer ongunstige handelsbalans over de eerste twee maan den des jaars aanleiding gegeven heeft. Vooral in Februari zijn er blijkbaar een groot aantal aankooporders in het buiten land uitgevoerd, zoodat de import niet minder dan 1.312.000 k.g. heeft bedragen tegen 762.000 k.g. in Januari en 753.000 k.g. in Februari 1946. In Januari en Fe bruari 1947 is er voor f 308 millioen meer ingevoerd dan uitgevoerd, waarmee de officieele raming voor het ioopende jaar verre is overschreden. Geen wonder dus dat, nu nieuwe credieten uitblijven, onze deviezen opraken en alle hoop op Indië gevestigd is. Voor de beurs heeft het hierboven ge noemde optimisme tot een aanmerkelijke uitbreiding van den omzet geleid, zoodat deze Woensdag tot boven f l1/- millioen steeg, waartoe uiteraard ook de aflossing van ruim f 6 millioen pandbrieven der Nieuwe Nederl. Amerikaansche Hypo theekbank heeft bijgedragen. Verdere liquidatie van het bedrijf dezer en gelijksoortige instellingen zal vermoe delijk volgen, nu de Nederlandsche Bank te kennen heeft gegeven over hun dollar activa te willen beschikken. Door de koersstijging der aandeelen kwam de Obligatiemarkt wat in het ge drang, wat niet wegneemt dat er voor goede 3ïndustrieele obligaties, waar van Wyers er thans weer f 2 millioen aan biedt a pari met 20-jarigen looptijd, ruim schoots belangstelling zal bestaan. Laat men niet teveel dringen; er komen nog genoeg andere. De Varsity op 11 Mei De Nederlandsche Studenten Roeibond heeft de Varsity definitief vastgesteld op 11 Mei 1947. Deze wedstrijd, de zestigste Varsity zal weer geroeid worden op het AmsterdamRijnkanaal te Jutfaas, bij Utrecht. Waarschijnlijk zullen enkele nummers meer geroeid worden dan vorieg jaar. Tevens zijn alle maatregelen geno men dat dit jaar ook het vervoer naar en van het wedstrijdterrein tot aller tevredenheid ge regeld zal zijn. de Kultuurkamer. Het exposeeren wordt door de genootschappen welis waar toegegeven, maar er wordt bij verteld, dat dit geschiedde op uitnoo- diging van den toenmaligen directeur, Jhr. Röell, als voornaamste wapen te gen de Duitsche pogingen om zich meester te maken van het Stedelijk Museum. De nieuwe directeur gaf de schildersge nootschappen na den oorlog te kennen, dat er „geen ruimte" in het Museum was voor hun. werken en tenslotte werd door het college van Burgemeester en Wethouders voorgesteld, de exposities dan maar te doen houden in het gebouw van „Fodor". dat echter volgens de betrokken kunste naars ten eenenmale ongeschikt voor der gelijke tentoonstellingen is. Het conflict resulteerde tenslotte in een raadszitting naar aanleiding van dit voor stel, waar de stem van Gedeputeerde Sta ten doorklonk, zeggende, dat er wel ruim te in het Stedelijk Museum is voor het organiseeren van buitenlandsche tentoon stellingen en het toonen van werken der jonge kunstenaars, die door de „oude gar de" van De Brug, de Onafhankelijken, Arti en andere groepen worden afgeschil derd als menschen die „op Fröbelschool manier aan het Piccassoën zijn". Tijdens de debatten in de raadsvergade ring werd Jhr. Sandberg er van beschul digd, misbruik te maken van zijn offi cieele positie en er ontstond een levendige gedachtenwisseling tusschen de linksche en reehtsche groepen van den Amsterdam- schen raad. Zoo stelde de heer Rustige (Ghr.- Hist.) B. en W. voor, om de schilders- vereenigingen weer zoo gauw mogelijk in het Stedelijk Museum terug te bren gen een voorstel, dat dus direct het beleid van den museumdirecteur raakte maar de wethouder van Kunstzaken, mr, de Roos (P. v. d. A.) was het hier heelemaal niet mee eens. Volgens hem bestond er een afspraak in de commissie voor kunstzaken, om over deze zaak in het openbaar, dus in den raad, niet te spreken alvorens zij in besloten kring en in tegenwoordig heid van Jhr. Sandberg onder oogen was gezien. De hierdoor aangevallen raadsleden dienden echter van repliek, door op te merken, dat de commissie nadrukkelijk verklaard had, zich door deze afspraak niet te willen laten binden. Bovendien vonden zij, dat de commissie de aangelegenheid een beetje op de lange baan schoof. De reehtsche partijen wenschten den terugkeer van de schilders in het Stede lijk Museum, de communisten waren er echter tegen en meenden, dat Jhr. Sand- berg's beleid moest worden voortgezet; in de Partij van den Arbeid was men het niet eens over de verder te voeren poli tiek. B. en W. verklaarden na dit debat, dat zij de zaak graag nog veertien dagen zou den willen aanhouden, om een rechtskun dig onderzoek te doen instellen. Zoodat Amsterdam voorloöpig met een kunst kwestie zit en er vooral in schilderskrin gen belangstellend op den afloop wordt gewacht. Aangeboden: strandzee en een herrijzende badplaats De bontjas heeft in de Zandvoortsche straten vooralsnog betere kansen dan haar zomersche rivaal, de badjas. Er is nóg een „r" in de maand en het strand, pas be komen van de ijsbergen, die er luttele weken geleden huiverende stedelin gen een Noordpool-impressie verschaf ten, wordt slechts bevolkt door een dwaas- ronddravenden hond, een optimistische moeder met haar twee spruiten en een stel werklieden, dat van een vooruitzien- den geest getuigt door alvast te beginnen met den opbouw van het tentje, waar zich binnenkort de zomersche schare, alle win- tersche herinneringen ten spijt, zal ver dringen omijs. Verderop is de lijzijde van het nood-restaurant een zonnig dorado voor menschen, die het zich kunnen ver oorloven, op een door-de- weekschen dag in Maart naar Zandvoort te gaan. En nog verder staat een grimmige bunker als een cycloop over de ruischende branding te staren en de wind speelt met een helm- spriet. die zich op zijn betonnen hoofd een zandplek je veroverd heeft. Toch klopt in Zandvoort het leven, fluisterend van een naderend seizoen. De agent, die vruchteloos probeert het verzande slot van de strand-poli- tiepost open te krijgen weet het te vertellen en in de hotels zeggen de obers het tegen elkaar: „Zoo'n zonne tje als vandaag, dan komen ze al in April". Die „ze", dat zijn u en ik en de andere menschen, die graag bruin willen worden. Dat zijn de ongeveer vijfhonderd badgas ten. voor wie reeds plaats is besproken in de diverse hotels en pensions en dat zijn de dagjesmenschen uit Mokum-van-drie- hoog die het Zandvoortsche strand een beetje als het hunne beschouwen. Wat doet de badplaats om den vernach ten stroom waaj-dig te ontvangen? Bouwen en timmeren en kalefateren, waar het noodig is, strandstoelen aansjouwen en Duitsche herinneringen opblazen. Want als straks '„de groote trek" kom^ mogen er aan het Zuiderstrand niet te veel beton nen kolossen onaangename bijgedachten opwekken in de luchtige wereld van het zeevermaak. Bouwen en timmeren is ech ter in deze dagen beter verteld dan uit gevoerd, want nog afgezien van de eeuwige materiaalkwestie zijn er in Zandvoort lang niet genoeg werkkrach ten aanwezig, om de vele projecten op tijd klaar te krijgen. Als we er een ambtenaar van het Arbeidsbureau over polsen, krij gen we te hooren dat Zandvoort „leegge- loopen" is naar het geteisterde Zuiden. Maar toch zal de badgast van 1947 al weer heel v/at comfortabeler kunnen logeeren dan zijn voorganger van 1946. Een aantal nieuwe paviljoens en andere amusements gelegenheden, een nieuw zaaltje bij hotel „De Schelp", waar congressen, lezingen en filmvoorstellingen gehouden kunnen wor den en dande al weer wat ruimere accomodatie. Want de gerepatrieerden hebben „De Schelp" verlaten en daarmee is heel wat ruimte vrijgekomen voor bad gasten. Over het algemeen is de Zandvoortsche burger met zijn natuurlijke interesse voor alles, wat op strand en zee betrekking ■heeft, optimistisch over het komende sei zoen. „Als het weer maar goed wordt" is een beperking, die er elk jaar bij komt en die dus ook nu in alle toonaarden wordt uitgesproken. Maar verder zal het dit jaar wel gaan. De Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer heeft het tenminste meer dan druk en de directrice, die ons eenige inlichtingen verstrekte kon er met een zucht bijvoegen, dat bet nog wel erger zou worden. De directie van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden heeft beslo ten het bedrag van 1.366.000 gulden te stor ten in de pensioenfondsen van de beambten en van de arbeiders van het bedrijf. Voor het cabaret een stilzwijgen voor Hé Ba-ba-re-boys applaus Sedert eenige maanden trekken gere geld Nederlandsche artisten onder auspi ciën van de Niwin naar Indië, om de mili tairen en burgers daar wat ontspanning te bezorgen. Onder hen zijn vogels van zéér verschillende, artistieke pluimage. Willem Noske gaf er vioolconcerten, Lou Bandy zong er liedjes, Cilly Wang danste er en Benny Vreden's cabaret presenteerde er .„kleinkunst". De meesten van hen gaan er niet heen. omdat zij er commercieel wat in zien, maar om alle Hollanders die ginds verblijven, te laten merken, dat men hen niet vergeet. Wij hebben in het Haagsche Asta-theater een „auditie" meegemaakt, waar een aan tal van deze kunstzinnige Indië-vaarders- in-spe moest laten hooren, wat zij pres teerden voor een publiek, dat bestond uit soldaten, persmenschen en niet te verge ten de Niwa-audïtie-commissie, bij wie uit eindelijk de beslissing over hun uitzending berust. haastig en hijgend. ,J£an dat niet?" brul de de koning. „En waarom niet? Dat zou ik willen weten!" U hebt zelf gezegddat hij Uw broeder was!" zei Panda. „U hebt bevolen, dat hij behandeld moest worden zoals U zelf! Als U hem laat ophangen, moet U zelf ook gehangen worden! Ik heb gehoord, dat U dat tegen de hofmaarschalk zei!" „HmEhhhTssssk!" zei de koning. Hij begon zijn snor op te draaien en keek peinzend naar Panda. ..Behan deld moest worden als wij zelf. brom de hij. Dat hebben wij gezegd, huh?" HmHet was doodstil op het bin- notjiof en Panda hield zijn adem in. Wij troffen het eerlijk gezegd bijzonder slecht. De eerste jonge dame die op de planken verscheen, bleek naast een peroxid-blonde cpiffure over een zeer Germaansch accent te beschikken. Zij zong een lied, waarin het wel en wee beschreven werd van een Hollandschen soldaat, die in den vreemde „op posten stond" en die, naar zij ver meldde „foll ontruhrieng" besefte, dat hij in dat verre land „noch viel mehr van sein Hollaand hielt". Ook de rest van het gebrachte cabaret- programma onderscheidde zich niet door een bijzonder grappigen of beschaafden toon. Het militaire publiek gaf dan ook door een doodelijk stilzwijgen kennis van zijn misnoegen. Een dansorkest, dat op de planken verscheen, was fortuinlijker. Toen het namelijk „Hé Ba-ba-re-boys" inzette, gaven de mannen van leger en vloot, met alle hen ten dienste staande middelen (en dat zijn er heel wat) van hun tevredenheid blijk. Successen van Willem Noske. Na afloop van de auditie gaf ir. van Rhijn, directeur der Niwin, eenige bijzon derheden over de uitzending. Nadat de ar tisten op de auditie gewogen en zwaar ge noeg bevonden zijn (het militaire publiek geeft zijn meening op een soort stembil jetten) gaan zij op reis n^ar Indië. Daar maken zij tournées door de steden, de dessah's; ja zij bezoeken zelfs de voor posten. Dat dit laatste niet gevaarloos is. blijkt wel uit het feit, dat een keer tijdens een voorstelling, een ijverige extremist de groote trom van het orkest in flarden schoot. De kunst met de groote K komt wel eens in het gedrang, daar ze een meer uitge breide accomodatie vereiséht, maar niet temin oogstten bijvoorbeeld Willem Noske en het Röntgen-kwartet een daverend succes. Wat betreft de verzorging van de artisten, die in het begin aanleiding tot klachten heeft gegeven, verklaarde ir. van Rhijn, dat deze thans zeer bevredigend is, de omstandigheden in aanmerking geno men. Hij vermeldde tevens, dat het Rijk voor deze artistenuitzending f 1.000.000.per jaaT uitgeeft. Bij de WV vertelde men ons, dat hel strand voor het komende seizoen ongeveei eenzelfde lengte zal hebben als vorig jaar dus zoo'n negen kilometer in totaal. Maar niet alleen het strand zal het heul doen, dit jaar, want er zijn ook in d« plaats zelf eenige evenementen geprojec teerd. die voor het noodige vertier zorgen. Een wieler-criterium op 8 Juni mej waarschijnlijk een internationaal tmtjt een week later motorwedstrijden en o; Koninginnedag auto-races op het circuit Dat circuit, daar kan men u in Zandvoort zorgelijke verhalen van vertellen: hoe dt vorst alle werkzaamheden eraan heefl lamgelegd en hoe het nu een dubbeltje o; zijn kant wordt, of de wedstrijden dezet zomer al of niet doorgaan. Hoewel he; circuit, wanneer de winter geen spaak i; het wiel had gestoken, gemakkelijk klaa had kunnen komen. Maar de eerste badgast, die nog geej zomer maakt, bekommert zich niet og deze zorgen van een zich weer oprichter! recreatie-centrum en strekt zijn beenen ii het warme Maartsche zonnetje. Hij heet besproken tot en met de Paaschdagen laat de wereld verder maar draaien. H.H. adspirant-verhuizers, neemt u Tt$ niet kwalijk alstublieft neemt u mij nie kwalijk maar ik heb even moetei lachen. Ik heb de statistiek of hoe u het noe men wilt van het Opinie-onderzoek lezen over „Wat zoudt u het liefste willen wanneer u de keus had: in Nederlam blijven of in een ander land gaan wonen?' En, gunst nog an toe: een derde wil weg Een derde van alle Nederlanders is mi daar dan van dien feilen, vurigen pioniers geest bezeten, die bergen verzet, die be schaving bouwt en die de wereld voorui helpt. He ben dol op die twee en dertij procent. Omdat ik houd van dat slag vaa kranige avonturiers. Van die nieuwe we reld-bouwers. Van die nou ja, laat i! het dan maar gerust zeggen: van die kae- reis, die alle ontbering met hun harde han den en hun stalen wil verzetten, die mei hun knokige knuisten de harde aarde om woelen voor het zaad van" hun onwrikba- ren wil. Wat zei u? Waarom ik even héb moeten lachen? Wacht even. Vorig jaar wilden van al die pioniert vijf en twintig procent naar de Vereenigda Staten. Maar je bent een kerel of je bent hel niet en nu zijn het er ineens maar zeven tien procent. Wat zei u? Dacht u dat dat iets te maken heeft met den aanvang van het atomair» tijdperk? Of met ile berichten van moeien en magen aan den overkant, dat het ginda nu ook weer niet zoo is, dat iedere immi grant aan de kaai van New York een ge delete tafel vindt met een biefstuk en een glas bier er op? En dat ze ginds heel hard moeten werken voor den kost? En dat de Amerikanen, om moeders pappot gehurkt, het nu niet bepaald leuk vinden wanneer een meneer van z ij n moeders pappot komt om bij hen mee naar vette brokken te lepelen? Dat kunt u toch niet veronderstellen van pioniers, nietwaar? Dacht u dat die bang waren voor oorlog tusschen Amerika en Rusland en dat zij daarom niet zoo graag meer willen gaan als een jaar geleden? Hoe komt u er bij!- Naar Australië, waar nog groote onbe bouwde vlakten zijn, waar niet veel luxe buiten de steden bestaat en waar in de eenzaamheid van een groot stil land nog wel brood aan den grond te ontworstelen is, daar willen er ook wel heen. Natuurlijk: je bent pionier of je bent het niet. Hoeveel procent van de verhuizers? O ja: een jaar geleden negen procent en nu zes. En Canada, waarvoor hetzelfde geldt als voor Australië: het land van de wóudloo- pers en de zwoegers, een land waar ge met het zweet van uw aanschijn het brood op uw tafel betalen kunt.... het vorig jaar twaalf procent en vandaag den dag tien. Maar Zuid-Amerika is gestegen, weet u! Landen met een lekker lente-zonnetje, bloemen, rhumba-muziek, Tante Toos met een roode roos tusschen haar tanden, Oome Piet onder de bougainvillea's voor een ge zellig wit huisje en niet om het een o! ander maar, verder van oorlog verwij derd dan Noord-Amerika en nog niet zoo atomair als in het NoordenZuid- Amerika is gestegen van vijf tot twaalf procent. Pioniers, o pioniers En wie denkt u, dat het grootste deel van deze helden-der-toekomst vormen? Stoere handwerkslieden, natuurlijk. Ferme boeren, vanzelf. Boomen van kerels, bereid om met hun sterke handen een nieuw leven uit het stugge, harde ijzer der omstandigheden te smeden, nietwaar? De slot-conclusie van dit opinie-onder zoek luidt: „zij die ambtenaar of kantoor bediende zijn voelen, net als vorig jaar, het meest voor vertrek naar elders (39 procent). Zei u iets? Ik niet. Ik lach alleen maar even. U neemt het me toch niet kwalijk? ELIAS. Wraak. De republikeinsche afgevaardigden ln het Amerikaansche huis van afgevaardigden hebben de grootste moeite hun belofte van belastingverlagingen waar te maken. Zij zijn nu begonnen met het schrappen van 30 mil lioen dollar van de salarissen van belasting ambtenaren. 17.000 opduikers. Officieel wordt medegedeeld, dat 17.000 leden der Poolsche ondergrondsche beweging geprofiteerd hebben van de onlangs afgekondigde amnestie, om zich aan te mel den en hun wapens in te leveren. Diplomaat. De vroegere Amerikaansche diplo maat George Earle heeft verklaard, dat in dien de V. S. de atoombom niet hadden, Rusland geheel Europa en een groot deel van Azië onder den voet zou hebben geloopen. Bij een dergelijken Sovjet-opmarsch zouden Spanje. Zwitserland en1 Zweden weerstónds nesten vormen, aldus Earle. Fransch Linggadjati? Marlus Moutet. de Fran- sche minister van koloniën, heeft verklaard, dat Frankrijk bereid ls tot onderhandelen met bevoegde Vietnameesche vertegenwoor digers en met hen de opname van Vietnam ln het kader der Fransche Unie te bestu- deeren.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2