Herdenking van hen, die het hoogste offer brachten voor onze bevrijding Krachtige actie der Grieksche regeering tegen guerilla's Economische controle bij metaalhandel Een volkomen „outsider" wint de Grand National MAANDAG 31 MAART 1947 HAARLEMS DAGBLAD Programma voor den avond van 3 Mei Do commissie „Nationale Herdenking 1940-194 5" heeft, in overleg met de rcgec- ring. richtlijnen vastgesteld voor den Na- tionalen Herdenkingsdag op 3 Mei 1947. Het is de bedoeling op den avond van jen derden Mei alle gevallen Nederland- sche en geallieerde soldaten, zeelieden en verzetsmenschen, die hun leven voor ons land gaven, te herdenken. Van zes uur des middags af worden overal in het land de vlaggen halfstok gehangen. De „stille tochten" zullen omstreeks half acht op een half uur gaans van de herden kingsplaatsen beginnen. Een kwartier later beginnen de klokken te beieren ot een halve minuut voor acht, waarna om acht uur in den avond, na een daartoe te geven signaal, twee minuten volkomen stilte in acht zal worden genomen. Het is aan de gemeentebesturen overgelaten, of deze stilte voor het openbare leven zal worden voorgeschreven. Bij de herdenkingsplaatsen worden geen toespraken gehouden. Vlag gen, vaandels of kransen worden niet mee gevoerd. De eenige eenvoudige hulde zal bestaan uit het strooien van bloemen op de gedenkplaatsen. Bij de „stille tochten" zal I een hoofdgroep van nabestaanden van ge vallenen en vertegenwoordigers van be vriende mogendheden gevormd mogen wor den. Onderscheid van rang en stand is ver der niet toegestaan. Er zal worden verzocht alle openbare vermakelijkheden te sluiten. In vele steden zullen in kerken herdenkings- en zang diensten worden gehouden. De laatste lesuren der scholen zullen des Zaterdagsmorgens op verzoek van den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen besteed worden aan de geschie denis van het Nederlandsch verzet. De commissie hoopt, dat de herdenkings avonden in de Meimaand een Nederland- sche traditie zullen worden. Op 3 Mei zul len op de kerkhoven der geallieerden, na melijk te Margraten (Amerikaansch), Hol ten (Canadeesch), Kapelle (Fransch), Oos terbeek (Engelsch), Breda (Poolsch) en Amersfoort (Russisdh), herdenkingen wor den gehouden. Deze herdenkingen zullen per radio worden uitgezonden. Ook buiten- landsche radioverslaggevers zullen aanwe zig zijn. Speciaal radioprogramma Het radioprogramma zal 's avonds voor beide Hilversumsche zenders en voor PCJ hetzelfde zijn. Om zes uur wordt de natio nale herdenking aangekondigd, waarna het omroeporkest met het omroepkoor tot kwart voor zeven zullen concerteeren. Na dien, tot zeven uur, wordt een herden- Mttziek Gymnasiasten musiceeren Uitvoering van „L.I.N.O.S." Zaterdag gaf Linos", onderafdeeling van de Gymnasiale Vereenlglng „Amlcltia Juncti", haar JaarliJksche uitvoeringen in de Tuinzaal 's namiddags voor de leerlingen der lagere klassen, 's avonds voor die der hoogere. voor curatoren, leeraren en verdere geintroduceer- den. Hoewel geen „openbare" uitvoeringen, verdienen zij toch een bespreking, wijl zij «enigszins een maatstaf kunnen leveren voor den kunstzin en de vrijwillige kunstbeoefening de kringen van Jonge menschen. die het voorrecht eener klassieke opleiding genieten. Kwalitatief waren zoowel de individueele als de collectieve verrichtingen zeer te prijzen, We hebben soil voor fluit, voor viool en voor plano en een planoduo gehoord, die alle zeer correct gespeeld werden en waarvan enkele een reeds zeer gevorderden graad van technl- Eche en muzikale ontwikkeling bewezen, al werd ook wel eens wat te hoog gegrepen. Een kwartet van 2 violen, cello en plano en een flultsonate gaven bovendien goed samenspel te hooren. En wat het orkest onder leiding van lid. Biele zelf oud-gymnasiast! praesteer- <w. was zeer verheugend en behoefde voor geen uitvoering van orkestklassen der muzlekscho- leti onder te doen. Dit wat het instrumentale betneft. De zang van het Llnos-Koor onder lei ding van Mevr. Kat-Beylevelt was verrassend zuiver en paraat; de Wals „An der schönen blauen Donau" klonk even opgewekt en pittig als de door het orkest gespeelde Oud-Hollancl- sche Boerendansen van Slep en ook aan klas sieke composities werd door belde combinaties eer bewezen. Kwantitatief was het instrumen tale ensemble teleurstellend. Veertien deelne mers minder dan verleden Jaar op een totaal van wel 400 gymnasiasten: dat wijst op eerf relatief te gering aantal beoefenaars van stryk- en blaasinstrumenten. Ook deze kun nen zooveel genot verschaffen. Een geestige rede van den rector Dr. C. 6poelder besloot de muziekuitvoeringen, waar na een bal volgde, K. DE JONG. Accordeonconcert De A. S. V. A. (Algemeene school voor Ac cordeon) hield Zondagavond in de Concert zaal een leerllngenuitvoering. Een orkest bestaande uit circa twintig ac cordeonisten speelde een programma, dat onder andere het Nonnenkoor uit Casanova, In a Monastery Garden en Standcüen van Schubert bevatte. Dit schijnt bij een populair répertoire onvermijdelijk te zijn. Dat het klankeffect van het orkest niet bij zondei' rijk aan afwisseling was, zal niemand verbazen. Wanneer een orkest uit twintig de zelfde instrumenten bestaat, kan men dat ook moeilijk verlangen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 29 MAART 1947. ONDERTROUWD: 29 Maart: H. Snoek en A. J. G Meier GEHUWD 29 Maart: C Groen en T Kollaard BEVALLEN van een Zoon: 18 Maart: D. d. RooijLucas; M. Koomenv. Tongeren; M. E. Buljv, Maasdam; A. C. v, SwaalVerschu ren; C. M, WoltersDreljer; 29 Maart: C. M. C. t. Berge'Brans; K. I. M. GroeneveldDijk man Dulkes. BEVALLEN van een Dochter: 28 Maart: E M. HoosTerwlel; H. Hen driks—d. Redelijkheid: M G. Overkllft Vau- pelklevnDu(jn, 29 Maart: E, v SoestJux. OVERLEDEN: 26 Maart: H. v. d. Kaan. 83 J., Wolstraat; A. J. A. v. Kleef, 47 j., K. Begijne- straat: J. Zwart, 60 j.. Zaanenlaan; 27 Ma&t: A. Zijlstra—Zwier, 60 j., Middenweg; 28 Maart: C. J. Hartman, 78 j., d. Keystraat; J. Hoos, 85 J„ Schotersingel; W. v. Steenbergen, 72 J. P. Leostraat. Agenda voor Haarlem MAANDAG J1 MAART Palace: ..Zondagskind", toeg, bov, 14 j., 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Luxor: „Elephant boy", toeg. alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „V=victorie", alle leeft., 3, 4.30. 7 en 9.15 uur. City: „Tarzan's gevaarlijke avontuur", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Circus Bux". toeg. bov. 14 j. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Seven Sinners", toeg, bov. 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 1 APRIL. Gem, Concertgebouwi oud-leerlingen der 2e HBS b, viering 25-jarlg bestaan. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, j kingsrede uitgesproken, omlijst met Vale- rius-liederen. Van zeven uur tot half acht volgt een orgelconcert, waarna tot tien mi nuten voor acht een klankbeeld der her denkingsdiensten op de geallieerde begraaf plaatsen zal worden uitgezonden. Hierna volgt een reportage van de herdenking op den Grebbeberg tot eenige seconden voor acht, wanneer het signaal „Geeft Acht" van de Waalsdorpervlakte in Den Haag zal worden uitgezonden. Na de dan volgende twee minuten stilte weerklinkt het Wilhel mus. Tot kwart over acht kan men een reportage over de herdenking op Waals dorp volgen. Na de voordracht van enkele gedichten wordt tot negen uur toepasselijke muziek gespeeld. In diverse garnizoenen zullen in den loop van den dag herdenkingen worden gehou den. Den garnizoens- en corpscommandan ten is verzocht hun manschappen te vra gen zooveel mogelijk aan de „stille toch ten" deel te nemen. Ook aan continu-be- drijven zal worden verzocht zooveel mo gelijk tezelfdertijd herdenkingen te houden. In den middag van den derden Mei zal in de Ridderzaal in Den Haag een bijzondere plechtigheid plaats vinden, waaraan kop stukken van het voormalig verzet, minis ters en vertegenwoordigers van het Corps Diplomatique zullen deelnemen. Een Engel- sche en een Poolsche pianist zullen tijdens deze samenkomst spelen. De Fransche kun stenaars Madeleine Renauld en Jean-Louis Barraul zullen verzetspoëzie voordragen. Doodelijk ongeluk bij de Paviljoenslaan Vanochtend ongeveer acht uur wilde een auto, bestuurd door iemand uit den IJ- polder, vóór de tram uit Haarlem om de Paviljoenslaan op draaien. De bestuurder zag de tram niet en een botsing was on vermijdelijk. Naast de bestuurder zat een dame, die door den schok uit de auto werd geslingerd, onder de tram terecht kwam en overreden werd. Zij was op slag dood. Fransch Filmfestival De filmkring „H 46" bood zijn leden en belangstellenden Zondagmorgen in 'het I.uxor-theater een Fransch filmfestival in zakformaat aan, dat zoowel producten uit de Genesis van het filmtijdperk als specimen uit het laatste stadium daarvan omvatte. Aller belangstelling ging natuurlijk In de eerste plaats uit naar het historische rolprentje „Voyage a travers l'impossible" van den grondlegger van de speel- en trucfilm, Georges Méliès. Dit van 1904 dateerende werkje bevat in embryonalen vorm alle kunstgrepen, waarover de te genwoordige regie beschikt, doch bij de vertooning bleek, dat deze primitieve pro ducten den „explicateur" niet kunnen ont beren. In de gloednieuwe documentaire „Suite frangaise" kon men de vaardigheid bewon deren, waarmee René Zuber de technische mogelijkheden uitbuitte om de samen hang van de Gallische gelaatsvormen te demonstree ren. De eveneens pas versche nen Rodinmontage ging echter mank aan een onlogische samenhang der overigens fraaie opnemingen van A. Dantan en het pathos van den gesproken tekst. Maurice Thiriet schreef er een fraaie partituur bij, waarmee hij bewees, een waardig opvol ger van den in 1940 gesneuvelden Maurice Jaubert te zijn. Als hoofdschotel fungeerde de dolgeestige filmcomedie „Les deux timides", die René Clair in 1928 naar een kluoht van Labiche en Miohel maakte. Opvallend i6, dat het ouderwetsche en erg „tooneelmatige" stuk door de meedoogenloos scherpe camera van Clair volkomen filmisch verwerkt wordt. Bovendien openbaarde deze reprise nog iets: n.l, dat de geluidsfilm eerder tot verfilmd tooneel voert, dan haar stomme" voorganger. Gesprekken, be- toogen en gedachten worden in „Les deux timides" dikwijls met veel geest en vin dingrijkheid langs zuiver filmische wegen weergegeven, waar deze bij de geluidsfilm tot een fantasielooze reproductie van het gesproken woord zouden kunnen hebben geleid. De aard van de zwijgende film ver toont overigens wel een neiging naar het satirieke. Dit laatste vindt men men bij dit product aan het slot, waar een tooneelgor- dijntje, dat dichtgeschoven wordt, het einde van het verhaaltje beteekent. Uilke J. Klaren overleden Eenige dagen na het bereiken van den 95 jarigen leeftijd is te Bennekom over leden de heer Uilke J. Klaren, de grond legger van het speeltuinwerk in Neder land, die ook eenige jaren in Haarlem ge woond heeft. Dat het club- en ontspan ningswerk voor de jeugd, in het bijzon der in groote steden zich ontwikkeld heeft is te danken aan het initiatief van den heer Klaren. In 1902 werd de eerste speel tuin in Amsterdam in gebruik genomen. Het idee van den thans overledene werd terstond geestdriftig ontvangen. Vooral na 1918 breidde het aantal speel tuinen zich uit. Ook in Haarlem werden vereenigingen opgericht en in verscheide ne deelen der stad verrezen speeltuinen. De gemeente Amsterdam toonde haar be langstelling in 1937 voor zijn werk door hem bij het 35-jarig bestaan van den eer sten speeltuin de zilveren medaille der stad aan te bieden. Woensdagmiddag na aankomst van trein 12.11 uur te Westerveld zal zijn stoffelijk overschot worden verascht. Sportuitwisseling Heemstede-Surbiton In sportkringen van Heemstede bestaat groote belangstelling voor een uitwisseling met een Engelsche plaats. Daarom is een verzoek gericht tot de Anglo-Netherlands Sports Association. Wij lezen in „Surrey Comet", dat Surbiton Heemstede geadop teerd heeft en dat plannen gemaakt wor den voor sportieve ontmoetingen tusschen plaatselijke vereenigingen. Heemstede heeft het officiëele bericht nog niet be reikt, zoodat er nog geen mededeelingen gedaan kunnen worden over de wijze waarop de sportuitwisseling geregeld zal worden. Surbiton is een plaats in het graafschap Surrey en ligt ten zuid-westen van Londen, niet ver van Kingston. U. J. Klaren ..Claudia' Tooneel Première van bij Comedia „Het stuk speelt op de farmzegt het programma. Zoodra het doek ons het mooie décor van Lucas Wensing onthult, begrijpen wij, dat deze „farm" geen ge wone boerderij is. Het moderne milieu ge tuigt van cultureele verfijning. Hier woont dan ook slechts een dilettant-boer: David Naughton is architect te New York en zijn huwelijk met Claudia Brown heeft hem in overleg met zijn schoonmoeder genoopt tot den aankoop van dit buitenverblijf. Want Claudia moet bij Moeder vandaan, die ook in New York woont en aan wie zii abnor maal sterk gehecht is, hetgeen ten koste van het normale huwelijk gaat- Claudia is eigenlijk ook nog maar een kind; een naïeve flap-uit, die volslagen onwetend, maar met een hevige nieuwsgierigheid je gens de werkelijkheid van het leven staat. De sexualiteit, de moraal en de economie van het huishouden zijn voor haar even ontstellende wonderen als de boekhouding van de bank, waarin zij een fout meent te ontdekken. Als haar man haar meedeelt, dat hun bediende in de gevangenis heeft gezeten voor een valsche handteekening, pin Ellen Vogel en Joh. Remmelts in de hoofdrollen van „Claudia". antwoordt zij: „Is dat nu zoo erg?" En als haar brutale buurman haar overrompelt met de opmerking, dat hij geen scrupules heeft ten opzichte van andermans vrouwen en haar een zoen- geeft, vraagt zij hem, dit nóg eens te doen. Want deze zoen is voor haar niet meer dan een experiment. De ingénuiteit van dit kind-vrouwtje wordt door de Amerikaansche schrijfster (Rose Franken) tot in het absurde door gevoerd; het brillante spel van Ellen Vo gel. die voor het eerst een hoofdrol ver vult en zich hiermee een welverdiend suc ces heeft veroverd, ontwapent den toe schouwer tegenover de onaanvaardbare situaties, de logische tegenstrijdigheden en de onverholen behandeling van sexueele gegevens en doet hem vrede nemen met de wel wat stijllóozemengeling van het burleske en het navrante, dat tenslotte dit blijspel' in een treurspel doet eindigen. Joan Remmelts, die als de echtgenoot met de onrust om dit kind-vrouwtje zit opgescheept, gaf goed tegenspel, maar had als regisseur de opera-zangeres, die haar zotte rol wel wat héél luidruchtig speelde, een toontje lager kunnen doen zingen. Een mooi type had Bob de Lange van den ge- heimzinnigen huisknecht gemaakt. Mimi Boesnach deed prettig aan in haar schrij nende rol van de ten doode opgeschreven moeder. Met zijn onweerstaanbare leuk heid kwam Ko van Dijk als de brutale buurman even om den hoek kijken. H. G. CANNEGIETER. Haarlemsche oogst: 21 wagons Ambtenaren van den Centralen Dienst voor de Economische Contróle hebben in de week van 17 tot 22 Maart een algemee ne contróle gehouden op de naleving van de distributie- en loonvoorschriften bij de metaalindustrie en metaalhandel te Haar lem. In een communiqué deelt deze dienst daarover mede: Bij de 672 gecontroleerde groot- en kleinbedrijven en handelaren werd een groot aantal overtredingen der voorschrif ten geconstateerd. Tegen 42 overtreders werd proces-verbaal opgemaakt. Er kwam vast te staan, dat in totaal 417 ton diverse non-ferro metalen dit is een hoeveel heid voor het vervoer waarvan een goe derentrein van 21 twintigtons wagons noo- dig is zonder de vereisohte vergunning verhandeld of verwerkt waren. Tot de ergste overtreders behoorden een firma, welke circa 45 ton oude non-ferro metalen zonder vergunning had verkocht, een andere firma die ruim 50 ton non-ferro metalen had verkocht en ruim 160 ton had gekocht. Voorts werd een clandestiene gieterij ontdekt; dit bedrijf werd gesloten en de aanwezige voorraad inbeslaggeno- men. Het kruis aan de Dreef krijgt een betonnen fundeering Het vooi'looplg gedenkkruls aan de Haar lemsche Dreef, dat eerlang vervangen zal wor den door een permanent monument, wordt thans van een betonnen fundeering voorzien, om bederf van het hout te voorkomen. Tevens wordt er een betegeling om het kruis aange legd. Tariefsverhooging van het St. Elisabethsgasthuis De regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem hebben aan den Raad ter goedkeuring ingezonden een verhoo ging der tarieven, die zij gewettigd achten door stijging van alle kosten. De Prijsbe- heersching heeft deze tarieven vastge steld. De verpleegprijzen wonden dan; le klasse A f 11.50 voor ingezetenen, f 12.50 voor niet-ïngezetenen; le klasse B f 8.60 en f 9.20; 2e klasse A f 6.30 en f 6.90; 2e klasse B f 5.50 en f 6, 3de klasse f 4 en f 5.20. Ds. Marc. Jospin, predikant der Eglise Wal- lonne, is onlangs na zijn lezing over Antoine de St. Exupéry door jhr. mr. C, J. A. den Tex uit naam van het centrale comité van de Alliance Francais© begiftigd met de bronzen medaille van deze vereenlglng. In het gebied ten Noordwesten van Delphi zijn, naar het Grieksche nieuwsbu reau meldt, 120 guarillastrijders gedood. Gedurende vijf dagen heeft men tegen guerillastrijders gevochten, die Delphi heb ben aangevallen. Daarbij Is de Grieksche luchtmacht gebruikt om de „gelederen van de verzetslieden te doorbreken", aldus het Grieksche persbureau. In het gebied van Ianitsa (Macedonië) zijn de guerillastrijders door gendarmes en soldaten verdreven uit het dorp Ambelies. Daarbij zou kapitein Morava. leider van een Slavische organisatie, gedood zijn. In het gebied van Saloniki is het weg verkeer gedurende de nachtelijke uren verboden. Generaal Ventiries, chef van den Griekschen generalen staf, heeft met den staf van het leger in Noord-Griekenland geconfereerd. Generaal Zervas, minister van Openbare Orde, zal van Sparta uit persoonlijk de operaties in Zuid-Grieken land leiden. Volgens officieele kringen kan de georganiseerde guerilla in enkele weken worden bedwongen, ofschoon men daarna nog met afzonderlijke verzetsgroe pen zal hebben af te rekenen. In linksche kringen te Athene verluidt, dat bij een overval op de bureaux van het communistische dagblad „Agonistis" te Saloniki drie drukkers werden gedood en zeven andere ernstig gewond. Volgens mi litaire kringen worden de operaties in Midden-Griekenland voortgezet. Wanneer huurverhooging? Maatstaven die daarbij gelden Het is bekend dat het in het algemeen niet is toegestaan de huren van huizen te verhoogen. Tenzij er bijzondere omstan digheden zijn (onderverhuur, inwoning en uitgaven die de waarde van het perceel verhoogen) gelden dus nog de huren van 1940. Verhooging van huur, met toestem ming van de daarvoor aangewezen instantie (in Haarlem en omstreken het Prijzen bureau, zetelend in het gebouw van Bouw en Woningtoezicht in de Kruisstraat) wordt billijk geacht, omdat een huis als er meer personen in wonen, ook meer te lijden heeft. Bovendien krijgt de hoofd bewoner in den regel ook een vergoeding van degenen die bij hem inwonen. Het aantal dubbelbewoningen te Haar lem neemt, dat zal ieder begrijpen, nog ge durig toe. Trouwens in alle gemeenten wordt dit verschijnsel geconstateerd. Het prijzenbureau te Haarlem behandelt elke maand 100 of meer aanvragen tot huurverhooging. Uit den Haag zijn eenige maanden ge leden, ten dienste van de Prij zenbureau x, bindende richtlijnen gekomen. Als een ge zin wordt opgenomen, dat een zelfstandige huishouding'heeft, wordt 20 huurver hooging toegestaan. Leeft het met het gezm van den hoofdbewoner samen, dan is het 10 Een hoofdbewoner, die twee zelf standige gezinnen laat inwonen, moet zelfs 30 huur meer betalen. Het opnemen van één familielid leidt niet tot huurverhooging. Komen er meer familieleden dan moet 5 huurtoeslag per persoon betaald worden, met een maximum van 20 Van de huurverhooging wordt men vrij gesteld als de inwoning al dateert van 9 Mei 1940. Evenzoo als een huis verhuurd is met de bestemming dat daarin een pen sion gehouden zou worden. De zaak-Rauter is in behandeling In opdracht van den Procuveur-FIscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage is door de Haagsche PRA in be handeling genomen de zaak contra Hans Rauter, tijdens de Duitsche bezetting „Generaal der Waffen-SS" en „Höhere SS- und Polizei-Führer". Het hoofd van de recherche van genoemde PRA verzoekt diegenen in Nederland, bij wie tijdens de bezetting meubilair werd weggehaald, om dat zij hun radio niet hadden ingeleverd, zich schriftelijk in verbinding te willen stellen met zijn bureau, Lange Voorhout 13, kamer 61, in Den Haag. Sportweekeiid in Zandvoort De plannen voor een z.g. sport weekend In Zandvoort hebben een vasteren vorm aangeno- nme. Op Woensdag 28 Mei worden de afge vaardigden van de sportvereengingen door den burgemeester en gemeenteraad van Zandvoort op het Raadhuis ontvangen, waarna de gym nastiekverenigingen een turndemonstratie op het Tramplein geven. Op 29 Mei wordt een hockeywedstrijd gespeeld en na afloop volgt een boksdemonstratie. Voor Vrijdags staan handbal, hardloopen, verspringen etc. op het programma. De Zaterdagmiddag Is bestemd voor een rugby wedstrijd. Het sportfestijn wordt Zondag 1 Juni besloten met voetbal en honkbal en een massale turndemonstratie. De tafeltennissers geven Za terdags hun demonstratie. Het batig saldo wordt Correspondentie voor zeevarenden Poststukken, bestemd voor militairen aan boord van de Sloterdijk moeten vandaag nog in de bus geworpen worden. Een tweede dlrtg gaat op 17 April naar de boot, hiervoor moeten de stukken uiterlijk op 14 April ge post worden. MIJNENVEGERS Correspondentie voor de oorlogsbodems Vlie land, Jan van Gelder en Willem van der Zaan moet voor Port Said uiterlijk OP 2 April, voor Colombo op 22 April gepost worden. JOHAN MAURITS Post voor de kanonneerboot Johan Maurits dient uiterlijk op 4 April ter post te zijn bezorgd. Oud-president van den Hoogen Raad voor Haagsch Tribunaal Het Haagsche Tribunaal behandelde de zaak tegen prof. mr. J. van L. die zich in bezettingstijd heeft laten benoemen tot president van den Hoogen Raad en Cura tor van de Rijks-Universiteit te Leiden. De voorzitter las een aantal verkla ringen van vooraanstaande personen voor, die allen verklaren, dat Van L. niet werd benoemd op grond van zijn bekwaamheid, maar alleen op grond van zijn Duitsch- gezindheid. Voorts werd een zeer groot aantal feiten voorgelezen. De verdediging noemde o.m. een groot aantal namen van hoogleeraren ten gunste van wie Van L. opgetreden is en meende ten slotte te hebben aangetoond, dat Van L. niet den grooten blaam verdient, welke hem ge troffen heeft. Het Tribunaal zal over 14 dagen advies wijzen. Burgemeester cn Wethouders van Bloemen- daal houden deze week geen spreekuur. De geheele kust van Thessalië is tot .verboden zóne" verklaard. Elk schip, dat in de zóne vaart, zal in den grond worden geboord. Modjokerto-incident geregeld .,De Commissie-Generaal en de repu bliek Indonesië zijn tot overeenstemming gekomen ten aanzien van de demilitarisa- tie van het gebied van Modjokerto, met als gevolg, dat het hoogste gezag in dat gebied bij de republikeinsche autoriteiten zal berusten", aldus een gemeenschappe lijk communiqué van de Commissie-Gene raal en de Indonesische delegatie. „De Nederlandsch-Indische regeering en de regeering der republiek hebben in gemeen schappelijk overleg stappen gedaan om dit te bereiken en om de veiligheid van persoon en goederen in dit gebied te ver zekeren". Geen représailles. Een gemeenschappelijk communiqué van de Commissie-Generaal en de Indonesi sche delegatie Zaterdag uitgegeven, luidt als volgt: „Niemand zal worden vervolgd of aan gerechtelijke vervolging worden blootge steld voor het feit, dat hij zich bij een van beide partijen heeft gevoegd of zich onder bescherming van een van beide par tijen heeft gesteld. De Nederlandsch- Indisohe regeering en de regeering van de republiek Indonesië zullen de uitvoering van deze verklaring met alle kracht be vorderen en met de meeste standvastig heid optreden tegen elke overtreding er van. Bovendien zullen beide partijen al het mogelijke doen om hen, die het slacht offer zijn geworden als gevolg van het feit, dat zij deel hebben genomen aan den politieken strijd, los te laten, en hen op te sporen, die weggevoerd en gevangen gezet zijn door onverantwoordelijke ele menten". Een gemeenschappelijk communiqué van de Nederlandsche en Indonesische voor lichtingsdiensten voegt hier onder meer aan toe dat het nu noodzakelijk is iedere gedachte aan wraak of représailles te la ten varen, nu de verwerkelijking van Ling- gadjati een eind heeft gemaakt aan het conflict tusschen Nederland en de repu bliek Indonesië. Weer een smokkelaffaire opgespoord De Gooische C.C.D. arresteerde dezer dagen een Poolschen chauffeur, die in zijn vrachtwagen 1500 paar dameskousen en 35 coupons stof vervoerde, die uit België af komstig waren. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de verzamelplaats van deze waren te Eindhoven gevestigd was. De C.C.D. aldaar, die het onderzoek heeft over genomen, heeft een groote hoeveelheid goe deren in beslag genomen. Van een wijdver takt complot schijnt geen sprake te zijn. In Eindhoven zijn geen arrestaties verricht. Het onderzoek is nog in vollen gang. Walserij-West gaat morgen proefdraaien Het Is de directie van het Hoogoven- bedrijf te Velsen gelukt, binnen een jaar nadat met den wederopbouw werd begon nen, de Walserij-West in zooverre te vol tooien, dat deze morgen als proefbedrijf in dienst kan worden gesteld. De officieele indienststelling zal later geschieden. Inlichtingen over ring-inscrlpties verzocht Het hoofd van het centrum Amersfoort van den dienst Identificatie en Berging, adres: voormalig concentratiekamp, Laan 1914. te Amersfoort, verzoekt dringend Ieder die inlich tingen kan verstrekken over de onderstaande rlng-lnscrlptles zich met den meesten spoed tot hem te wenden: AZ 28/10 "34, Anny 31/8 '43, Tltla 2/4 '38, Jos 25/12 '31, Peter 28/9 '38. BINNENLAND AU tijdelijk leeraar Duitsch aan de le HBS B bevelen B. en W. van Haarlem aan P. Bru- nlng te Amsterdam. Ir. K. Volkers7. zal op 1 Mei zijn functie neerleggen van directeur der Tuinbouwschool te Lisse. liet tribunaal te Middelburg, zitting hou dende te Goes, heeft geadviseerd om den ex- burgemeester van West-Kapelle en Kloetlngo te veroordeelen tot zeven en een half Jaar lnterneerlng. loopende tot 30 April 195ï. ver beurdverklaring van f 10.000 en ontzetting uit de kiesrechten. Het Haagsche tribunaal adviseerde tot 4 jaren interneering met aftrek tegen F. G,. In bezettingstijd plaatsvervangend president van do apothekerskamer, met de bepaling dat zijn apotheek in Den Haag verbeurd verklaard wordt. 1 April ls voor den Briel vanouds een heuglijke dag, want op dien datum verloor Alva zijn bril. De Aprilfeesten krijgen dit Jaar een grootsch karakter en ter inleiding ls reeds In het versierde stadje de beurs der Zuidhol- landsche eilanden geopend. Minister Mansholt was bij de opening aanwezig. De Rijkswaterstaat is voornemens een nieuw gedeelte van den grooten verbindingsweg Den Haag—Utrecht—Arnhem van een verhar ding te voorzien en voor het verkeer open te stellen. Het betreft het gedeelte Bunnik—Drie bergen. Hierdoor behoeft het verkeer Den Haag—Arnhem niet meer om te rUden over Utrecht—De Bilt. Restanten appelmoes zonder bon. Er zUn, nu de aflevering van appelmoes op de destijds ingeleverde bonnen ls beëindigd, nog geringe hoeveelheden bij den handel aanwezig, die thans zonder bon tegen vastgestelde prijzen mogen worden verkocht. Het nieuwe bestuur van den Nederland- schen Boekverkoopersbond bestaat thans uit de heeren M. J. Visser (voorzitter). P. J. L. Creygh- ton. J. de Jonge, J. J. Ata. L. Haringa en het eerelld den heer H. H. Kok. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den bond zal In September een gedenkboek het licht zien. HAARLEM EN OMGEVING De uitreikingen vnn den Dlstrlhutledlcnst te lilocmcndnnl zullen in 't vervolg niet meer in het Jeugdhuis plaats hebben, maar in de Hartenlustschool aan den Vijverweg. Tot beheerder van het Postkantoor t« Bloemcndaal ls benoemd de heer J. J. Weze naar, adj. commies ten kantore aldaar. De uitvoering ten hate van N. I. IV. I. N, door de Bloemendaalsche Mlddonstandsver- eenlglng georganiseerd, heeft een bate van ruim f 200 opgebracht. De verbouwing der oude wa»scher(| van de fa. Bijvoet en Zn. aan de Korte Klevorlaan te Bloemenclaal. waarin de drukkerij der fa. Holdert on Co. te Amsterdam zal gevestigd worden, ls opgedragen aan den architect J. A. vnn Asdonk. aldaar. Het Hcemstecdsche glascomité voor Middel- beers zet zijn actie voort. Op 11 April wordt In de Gem. Concertzaal te Haarlem het spel „Het vierde beest" opgevoerd ter versterking van de geldmiddelen. Het blijspel „In het witte paard" wordt ten bate van het Niwin-comité door het tooneelge- zelschap van de Twenische Bnnkvereeniglng opgevoerd op 10 en II April in hot R.K. Veree- niglngsgebouw te Heemstede. 100 mijnwerker# zullen op een vacantlereia op 3—5.Mei ook een bezoek aan Htllegom bren gen om de bloembollen te bewonderen. Het HUlegomsche feestprogramma ls uit gebreid met een nationale ringrijdertj met paard en tilbury op 5 Met. De heer M- Broekman hoopt Dinsdag 1 April den dag te vieren, dat hy veertig Jaar werkzaam is als meubelmaker by de firma Th. J. van Zutphen en Zoon. Ridderstraat. Do Haarlemsche raad vergadert a.s. Woens dagmiddag. De agenda bevat 21 punten. Voor de Inrichting van toonzalen met voor lichtingsdiensten van het gemeenteiyk gas- en electriclteitsbedrijf stellen B. en W. aan den Raad voor van de Droste's Cacao- en Chocolade fabrieken voor den tyd van 5 Jaar te huren het percoel Gr, Houtstraat 75. tegen f8000 per Jaar. OFFICIEELE PUBLICATIE 's GRAVENHAGE, 29 Maart. Do Maatachap- py tot Financiering van het Nationaal Herstel N.V. deelt mede. dat de directie en alle afdeelln- gen van haar kantoor t© 's Gravenhage met in gang van 31 Maart 1947 weer normaal onder d© volgende nummers telefonisch bereikbaar zyn: 183800 t.m. 183898, lnterlocaal ggg. In Aintree keken Zaterdagmiddag tien duizenden toeschouwers met stomme ver bazing toe, hoe een volkomen onbekend paard, de Iersche „outsider" Cauchoo, die 100-1 noteerde bü de bookmakers, de zwaarste en meest onberekenbare steeple chase ter wereld, de Grand National, won. Het had den heelen morgen gestortre gend en de baan was zwaar en glad ge worden, zoo zwaar, dat de eigenaar van Lovely Cottage, de winnaar van vorig jaar, besloot zijn paard niet eens mee te laten doen. Tijdens de ren hing er zoo'n dikke mist, dat het vrijwel onmogelijk was om de baan te overzien. Na de eerste drie hindernissen bestond de kopgroep uit Lough Conn, Do mino en Refugio, terwijl ook Prince Re gent, de favoriet nog bij de voorsten hoorde. Bij de dertiende hindernis had Lough Conn nog steeds de leiding en hoe zwaar het parcours was. kan worden afgeleid uit het feit, dat er van de zeven-en-vijftig ge starte paarden toen nog slechts zeventien in de ren waren. Bij het opnieuw ingaan van het parcours nam Cauchoo, die gereden werd door een jongen Iersehen jockey, die de hindernis sen van Aintree nog nooit van nabij had gezien, onder donderende toejuichingen van het publiek de leiding. Hij werd ge volgd door Lough Conn, ook een Ier, Kami, een Frarrch paard en Prince Regent. Het werd echter alras duidelijk, dat deze drie paarden den nieuweling niet meer konden bedreigen. Steeds verder liep Cauchoo uit, de hindernnissen in prachtigen, gemakke- Ujken stijl nemend. Ondanks het feit, dat bijna niemand op hem gewed had, kreeg hij een ware ovatie, I Grand National. - Eenige deelnemer» aan deze beroemde steeple-chase nemen de beruchtste hindernis van de verre van kinderachtige baan, de „Beechers Brook". Opmerkelijk is dat de jockeys nog steeds de ouderwetsche, achtcroverhangende springslijl bezigen. toen hij, nauwelijks vermoeid, als eerste met twintig lengten voorsprong de finish passeerde. De totalisator terug? Op de in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden algemeene jaarvergadering van den Bond van Harddraverijvereenigingen en belangen in Nederland, deelde de voor zitter, de heer A. Blom Hzn. uit Beverwijk, die tevens hd is van het centrale bestuur voor het „Ned. Draf- en renwezen" mede, dat de onderhandelingen, die tusschen deze organisatie en de regeeringsinstanties ge voerd worden inzake de wederinstelling van den totalisator, in een vergevorderd gunstig stadium gekomen zijn en dat het in het geheel niet onmogelijk is, dat dit seizoen de „toto" weer op de banen zal verschijnen, wat voor de paardensport een vergroote belangstelling van de zijde van het publiek zou beteekenen. In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer J. C. Haan werd zijn plaatsgenoot, de heer Jac. Th. de Vroomen uit Lisse tot lid van het hoofdbestuur ge kozen. Kortebaandraverijen zullen o.a. gehou den worden: 1 Mei te Hillegom; 4 Augus tus te Haarlem; 7 Augustus te Santpoort; 14 Augustus te Beverwijk; 15 Augustus te Noordwijk; 28 Augustus te Heemskerk; 10 September te Bennebroek; 25 September te Lisse; 2 October te Hoofddorp.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 7