Haarlems Dagblad Spanje wordt een koninkrijk zonder koning Hoogtij der Sport Ruhrgebied roert zich nog steeds Britsche belangstelling voor Indonesië Vandenberg en Wallace pleiten voor bemoeiing der U.N.0. in Oost-Europa Eindhoven in rep en roer Weerbericht 61c Jaargang No. 18598 Bureaux: Groote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 1 April 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zen- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bU de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r\ E Engelschen hebben Zaterdag een van L' him hoogtij-dagen in de sport beleefd. In Londen, op de Theems tusschen Putney en Mortlake, streden de achten van Ox ford en Cambridge hun jaarlijkschen strijd. Te Aintree bij Liverpool renden en spron gen zevenenvijftig paarden in den Grand National Steeplechase die de zwaarste ren- over-hindernissen is die de paardensport kent. Te Blackburn en Leeds werden de halve eindstrijden gespeeld voor de Foot ball Cup. Het regende tijdens „The Boat Race". Het regende even onafgebroken gedurende de beide voetbalwedstrijden te Blackburn en Leeds. En te Aintree hing zoo'n zware mist over de baan, dat de menschenmassa er maar een klein deel van kon overzien. Ik weet niet hoe groot die massa was, maar de ervaring leert dat zij de honderd duizend toeschouwers bereikt. De twee voetbalwedstrijden hadden dat geduchte aantal ook tot zich getrokken en onze Lon- densche correspondent heeft bericht, dat de samengepakte menigte langs de Theems-oevers op een millioen menschen werd geschat. Zoo kan men dus aannemen dat 1.300.000 Engelschen zich veel ongerief getroost hebben om in slecht weer van vier sportgebeurtenissen getuige te zijn. De meesten hebben zich laten samenpak ken in treinen, lang gewacht en weinig gezien. Van de Boat Race, die op een boch tige baan ter lengte van zeven kilometer geroeid wordt, zien de toeschouwers langs de oevers op het gunstigste punt niet meer dan een kwart. Bovendien was de wed- itrijd ditmaal niet spannend. Oxford, dat verleden jaar nog met flink verschil ge wonnen had. werd ditmaal „met een straat" door de veel zwaardere Cambrid- ge-ploeg geslagen, ofschoon de roei-experts die eigenlijk technisch minder goed hadden gevonden. Maar zelfs gebrek aan spanning is geen groote teleurstelling. Want men is erbij geweest. De andere millioenen die al leen maar aan de radio geluisterd hebben, kunnen dat niet getuigen. Men heeft een historische gebeurtenis aanschouwd. Dat is de hoofdzaak. Wonderlijk. Op diezelfde Theemsbaan roeien jaarlijks ruim honderd achten om den titel van „Head of the river" en het is een der kleurigste, boeiend ste sport-demonstraties die men ter wereld kan aanschouwen. Maar daar komen maar weinige duizenden naar kijken. De groote menschenmenigten verdringen zich, om twee ploegen van Oxford en Cambridge even te zien voorbijschieten. Zij vertegen woordigen de beide oudste universiteiten des lands, die tevens de deftigste en duur ste zijn en de studiecentra van aristocratie en welgestelden. Niettemin trekken de ar beiders, getooid met Oxford's donker blauwe of Cambridge's lichtblauwe rosette de socialistische arbeiders, die Labour aan het bewind hebben gebracht er in massa's heen en moedigen hun favoriete ploeg met geestdrift aan. Want dit is En geland, dit is de traditie en die zijn zij allen trouw. Cambridge heeft nu 49 maal gewonnen, Oxford 43 maal en éénmaal eindigde de race in een dead-heat: gelijk. Dat laatste gebeurde in het grijs verleden, in 1866 of daaromtrent, maar het is voor den Brit een onvergetelijk geval. Gansch anders is het sportieve karakter van den Grand National, die niet zoo ver maard is als de Derby, maar hem nabij komt. Als eenige overeenkomst met de Boat Race kan gelden, dat ook hier de baanlengte zeven kilometer is. De wedderij een Britsche nationale ondeugd als ge wilt, maar hoevelen spelen bij ons in lote rijen en aan de Beurs? doet er zich zwaar bij gelden, zooals bij alle paarden rennen. Maar niet alleen de wedderij. Ook de bewondering voor het edele raspaard, dat tot zulke krachtprestaties op zoo'n on mogelijk zware hindernisbaan in staat is en de sportieve vervoering bij den span- nenden, grilligen strijd. Want vele paarden vallen, sommige brengen andere ten val en de kansen wisselen telkens. Gelooft gij niet dat deze dingen meetellen? Denkt gij dat het alleen om het geld te doen is? Dan miskent gij den mensch. die zelden of nooit iets doet uit één enkele beweegreden. Gij miskent zeker den Brit, voor wien het paard eri de strijd hoofdzaak blijven. Dat- werd Zaterdag bewezen, want ofschoon het Iersche paard Cauchoo won, een outsider waarop bijna niemand gewed 'had, oogstten dit ros en zijn jockey geweldige toejui chingen, aanzwellend tot een ware ovatie toen zij met twintig lengten voorsprong den eindpaal passeerden. De enkelen, die op Cauchoo gespeeld hadden kregen voor elk op hem gewaagd pond honderd pond terug (plus hun inzet) want zijn noteering was 100 tegen 1 Maar de tallooze anderen, die hun geld op den favoriet Prince Regent en andere paarden verspeeld hadden, juichten niet minder geestdriftig. Dat is ook Engeland. Tenslotte waren er de voetballer. Zij zijn beroepsspelers en de menschenmas- saas, die hen omgeven, vertegenwoordigen bijna uitsluitend de arbeidersklasse. Maar gii zoudt u vergissen als gij dacht, dat zij alleen of in hoofdzaak voor hun loon speel den. Neen, de grootste wensch die hen be zielt is, eenmaal een „Cup medal" te ver overen. Daarom wordt in de bekerwed strijden zoo verwoed en door spanning en nervositeit dikwijls niet technisch-fraai gestreden. Zaterdag hebben Burnley en Liverpool elkaar geen doelpunt gegund; zij mogen het over veertien dagen nog eens overdoen. Charlton Athletic heeft New castle United met 4-0 geslagen en dus den eindstrijd bereikt, evenals verleden jaar. toen het hem verloor. Stel u zoo'n Engelsch voetbalpubliek niet als bedaard of „fleg matisch" voor. Het tegendeel is waar. Het maakt nog veel meer lawaai dan een Hol- landsch publiek, maar het is geladen met humoristische commentaren aan het adres van de spelers, die heel wat spot te slikken krijgen, afgewisseld met oorverdoovende toejuichingen als zij iets bijzonder goeds doen. Veel supporters schenken die ook aan de tegenpartij. „It's all in the game", heet dat: het hoort alles bij het spel. Ook dat is Engeland. Omdat wij met dit land en zijn volk in de toekomst meer dan ooit te maken zullen hebben, omdat het de bakermat der par lementaire democratie is en naar den volksaard nauw met ons verwant, heb ik vandaag dit artikel geschreven over een hoogtijdag in zijn sport. Niet omdat het er voor ons op aankomt, wie al die wedstrij den winnen en hoe dat precies gebeurt. Maar wel omdat het de gelegenheid geeft, een stukje Engelsche levenskunst even te belichten. Geen enkel volk leert ge ken nen uit het buitenlandsche politieke beleid van zijn regeering. Maar ge leert het wel begrijpen uit zijn levensopvattingen en ge dragingen, R P. Franco blijft staatshoofd, regentschapsraad krijgt koninklijke bevoegdheden MADRID, 31 Maart. Aan den vooravond der viering van het einde van den Spaan- schen burgeroorlog heeft generaal Franco in een radiorede bekend gemaakt, dat Spanje de monarchie zal herstellen. Een wetsontwerp, dat aan de volksvertegenwoor diging ter goedkeuring zal worden voorgelegd, regelt de opvolging van Franco als staatshoofd door eer persoon van koninklijken bloede, die zal worden voorgedragen door den regentschapsraad tezamen met de regeering, en aanvaard door de Cortes. Voorloopig echter blijft Franco staatshoofd, al zal naast hem de regentschapsraad koninklijke bevoegdheden krijgen. De regentschapsraad zal bestaan uit: den kardinaal-primaat, of, bij ontstentenis van dezen, den voornaamsten aartsbisschop, den chef van den genei alen staf. of, bij ontstentenis van dezen, den oudsten offi cier van de staven van leger, vloot en luchtmacht, den president van den staats raad, den president van het hoogge rechtshof en den president van het Spaansch Instituut. In het ontwerp wordt tot uitdrukking gebracht, dat de monarchie als zoodanig niet hersteld zal worden voordat generaal Franco is overleden of niet meer in staat is tot uitoefening van zijn functie. Juridische deskundigen van de UNO hebben verklaard, dat de voorgestelde restauratie van het Spaansche koning schap oogenschijnlijk geen reden is om te gelooven, dat de UNO haar houding jegens Spanje zal veranderen. In de algemeene vergadering van December j.l. werd be sloten, dat zoo lang het „regiem van Fran co" in Spanje zou worden gehandhaafd, Spanje niet tot eenig lichaam der UNO zou worden toegelaten. De Spaansche kwestie staat technisch beschouwd nog steeds op de agenda en zal ongetwijfeld in Bevin geeft richtlijnen voor behandeling van Duitschland Bevin heeft de conferentie van Moskou een nieuw plan voorgelegd onder den titel „De toekomstige behandeling van Duitsch land". Volgens dit plan moeten de bezet tende mogendheden liet als hun voornaam ste taak beschouwen het volgende te be reiken: 1. Politieke omstandigheden, die de we reld voor een nieuwe agressie zullen be hoeden. 2. Economische omstandigheden, die Duitschland in staat stellen zichzelf te be druipen; de kosten, die de bezetters te zijnen behoeve hebben gemaakt, terug te betalen; oorlogsschade te vergoeden en een industrie op te bouwen, waarvan de Duit- schers zélf en het buitenland kunnen pro fiteered zonder den grondslag te leggen voor een nieuwe agressieve politiek. 3. Een constitutioneel apparaat, dat de eerste twee punten kan waarborgen en aanvaardbaar is voor het Duitsche volk- 4. Een zoo groot mogelijke verantwoor delijkheid bij de Duitschers zelf. Voor de ontwikkeling van de Duitsche democratie noemt het plan vier stadia: een centrale bestuursorganisatie op econo misch gebied; een vertegenwoordigend lichaam, dat den bestuursraad van advies zal dienen inzake een voorloopige grond wet; verkiezingen krachtens de voorloo pige grondwet en vervolgens een voorloo pige centrale regeering, die het werk van de centrale bestuursorganisatie overneemt: aanvulling van de voorloopige grondwet, ratificatie door het Duitsche volk en goed keuring door den bestuursraad en tenslotte de verkiezing van een nieuwe regeering. De bestuu.sraad zal een aantal kwesties aan zich houden, zooals demilitarisatie, zuivering, industrieele decentralisatie, vei ligheid en herstelbetalingen. Plannen voor de repatrieering van Duit sche krijgsgevangenen moeten tegen 1 Juni 1947 aan de bezettende mogendheden wor den voorgelegd. De repatrieering moet voor eind 1948 voltooid zijn. Voor 1 Januari 1948 moeten de agrari sche hervormingen door geheel Duitsch land zijn uitgevoerd. Dodecanesos aan Griekenland overgedragen Namens de Britsche autoriteiten is giste ren het bestuur over de eilanden der Dode- canesos aan den Griekschen vertegenwoor diger, schout-bij-nacht Joannides, overge dragen. Volgens de voorwaarden van het vredes verdrag met Italië wordt de Dodecanesos, welke eilanden gemilitariseerd moeten worden, permanent aan Griekenland afge staan. De Dodecanesos bestaat uit ongeveer vijf tig eilanden en eilandjes voor de Zuidwest kust van Turkije, werd in 1912 door Italië bezet en in 1924 officieel bij het verdrag van Lausanne door Turkije aan Italië af gestaan. De bevolking is hoofdzakelijk Grieksch. den Veiligheidsraad of m de algemeene vergadering ter sprake worden gebracht. Een hooggeplaatst zegsman uit de om geving van den Spaanschen troonpreten dent Don Juan heeft naar aanleiding van de rede van Franco verklaard, dat zij niet als een verrassing kwam. „In werkelijkheid", aldus de zegsman, „Is de stap van den caudillo een laatste ma noeuvre om het regiem van Franco in stand te houden. Franco kon geen monar chist om den tuin leiden, want hij heeft juist de beginselen van de monarchie aan gevallen". Algemeene mijnwerkers- stoking in het verschiet Ongeveer tweeduizend mijnwerkers te Dortmund hebben gisteren, tegen het ad vies van hun vakvereeniging in, besloten niet aan het werk te gaan. Een groote hongerdemonstratie te Keu len, die gisteren zou worden gehouden is, hangend de besprekingen, uitgesteld. In Duisburg zouden de arbeiders giste ren beslissen of zij zullen demonstreeren. Ook te Bonn koestert men het voornemen een betooging te houden. Morgen zullen te Bochem afgevaardig den van vakvereenigingen van mijnwer kers bijeenkomen, die de mogelijkheid van een mijnwerkersstaking in het geheele Ruhrgebied als protest tegen de voedsel- schaarschte zullen bespreken. Naar verluidt, zijn Britsche functiona rissen van meening, dat er zeker een kans bestaat, dat een dergelijke staking zal worden uitgeroepen. Het zou de eerste sta king op groote schaal zijn sinds Hitier aan de macht kwam. Er zouden driehonderd duizend mijnwerkers bij betrokken zijn en bijna tweehonderdvijftigduizend ton steen kool zou dagelijks verloren gaan. Na de onderteekening van het accoord van Linggadjati in het Paleis Rijswijk te Bata via, heeft Sjahrir, de Indonesische premier en leider der republikeinsche delegatie, een toespraak gehouden tot de Indonesische bevolking van Batavia, waarin hij de be- teekenis der overeenkomst in het licht stelde. Een groote menigte volgde Sjahrir's rede Attlee kondigt erkenning de factoaan „in dezelfde mate als de JSederlandsche erkenning De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Bevin, heeft van Moskou uit de volgende boodschap aan de Nederland- sche regeering gericht: „Ik ben verheugd te vernemen, dat de ontwerpovereenkomst van Linggadjati is onderteekend. Zooals u weet, heb ik persoonlijk den geheelen loop der onderhandelingen met groote be- langsteüing gevolgd en ben ik van gevoe len, dat de vriendschappelijke geest, waar in de moeilijkheden zijn opgelost, en die de geheele wereld ten voorbeeld kan wor den gesteld, groot vertrouwen in de twee partijen waarborgt en een belangrijke bij drage vormt tot den vrede in het Oosten". Een zelfde boodschap ontving Sjahrir. De Nederlandsche minister van Buiten landsche Zaken heeft namens de Neder landsche regeering, onder betuiging van zijn erkentelijkheid, de ontvangst van het telegram van Bevin bevestigd. De Labour-afgevaardigde voor Bexley, E. Aubramall, heeft in het Lagerhuis aan minister-president Attlee gevraagd, welke diplomatieke of andere contacten zullen worden gelegd met de Indonesische repu bliek, nu de overeenkomst tusschen de Indonesische republiek en Nederland is geteekend. In zijn antwoord verklaarde Attlee het volgende: „Men hoopt, dat de thans be reikte overeenkomst den weg zal effenen Nog een ei, maar niet voor Paschen Behalve de reeds aangewezen bon voor twee eieren, zal deze week in de bonnen- lijst nog een bon voor één ei worden be kendgemaakt. De aflevering van dit derde „Paaschei" zal echter eenigen tijd vergen. De aanvoer van eieren is namelijk niet zoo, dat aflevering van drie eieren voor alle leeftijdsgroepen nog deze week mag wor den verwacht. In het algemeen is de kans, dat op dezen tweeden bon vóór Paschen geleverd wordt, niet groot. De enorme telefoonbunker, welke de Duitschers bij Arnhem lieten bonioen, ts thans ingericht als oorlogsmuseum. voor een nieuw tijdperk van vrede en wel vaart, welke niet alleen Indonesië, maar de geheele wereld ten voordeel zal strek ken. De regeering is voornemens de In donesische republiek in dezelfde mate de facto te erkennen als door de Nederlanders is geschied en ons contact met de repu bliek zal voorloopig worden uitgeoefend door den consul-generaal te Batavia". Sir Walter Fletcher, conservatief afge vaardigde voor Bury, vroeg daarop Attlee of hij in overweging wilde nemen zoo spoe dig mogelijk ambtenaren met kennis van de economische situatie aan het consulaat- generaal toe te voegen, opdat een stroom van goederen zoo spoedig mogelijk naar en uit Java en Sumatra kon vloeien. Attlee antwoordde: „Met genoegen zal ik mijn volle aandacht aan dit voorstel schenken. Ik meen, dat wij allen het economische be lang van deze eilanden erkennen". Vier inzittenden van Dakota in veiligheid Volgens een bericht uit Darwin zijn de vier inzittenden van de verongelukte Ne derlandsche Dakota, die langs de rivier Katherine van de plaats van de noodlan ding vertrokken waren, heden op onge veer twaalf km van de plaats Katherine door een sergeant van politie gevonden. Het betreft hier de piloot-navigator Van Nifterik, de telegrafist Van Roon en de twee passagiers Houniet en Barnaart. Zij hadden met een vlot een vrij grooten afstand op de rivier afgelegd met als eenig voedsel enkele siriaasappelen en wat blik jes melk. Zij hadden twee honden op hun tocht meegenomen, waarvan er één moest worden geslacht en opgegeten. Toen zij den tocht te voet voortzetten, hoorde de mannen het geluid van een auto, gingen daar op af en kwamen terecht bij den wagen van een politie-sergeant die terugkeerde van de proviandeering van een ploeg inheemschen. die bij de naspo ringen assisteerden. Alle vier verkeeren in goede gezondheid. De correspondent van Aneta te Kathe rine seint, dat vliegtuigen de moeizaam vorderende reddingsploegen, die zich een weg banen naar de Dakota, de richting wijzen. De tocht wordt belemmerd door zware regens. Hindoes en Mohammedanen weer slaags in Bombay Onlangs zijn. waarschijnlijk naar aan leiding van een Hindoe-processie, in Bom bay weer eens onlusten uitgebroken. De politie die verscheidene malen het vuur op de onruststokers opende, kon het niet alleen af en riep de hulp van het leger in. om India's grootste stad voor een tweede bloedbad in een half jaar te behoeden. Terwijl de roode gloed van brand over Bombay scheen vonden er overal in de straten vechtpartijen plaats, die tientallen dooden en honderden gewonden kostten. Ondanks het feit, dat er vele arrestaties zijn verricht» is men den toestand nog steeds niet meester. De „Titanian" weggesleept Het N'oorsche stoomsrhip „Titanian", dat bij Texel op een mijn gcloopen en door de bemanning verlaten was. is door drie sleepbooten weggesleept. Men zou trach ten de „Titanian" naar Rotterdam over te brengen. Het Is echter de vraag, of dit zal gelukken, daar het schip zwaar slagzij maakt. De Marine-voorlichtingsdienst heeft er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat een groot deel van de betonning, welke de mijnenvrye vaargeul langs de kust afba kent, door den ijsgang der laatste maan den is verdwenen. De scheepvaart wordt voortdurend door scheepstijdingen en ra dioberichten van deze gewijzigde situatie op de hoogte gehouden. Het Nederlandsche loodswezen doet in samenwerking met den Mijnenveegdienst van de Koninklijke Marine al het moge lijke om de betonning weer in haar oor- spronkelijken staat te brengen. Het woord is aan. B o i I e a u leder werk, dat nauwkeurig doordacht is in het brein van den schepper, kan voor ieder tot duidelijke uitdrukking ge bracht worden. Prinses Juliana in Zwitserland aangekomen Maandagmorgen kwart voor twaalf landde op het vliegveld van Chateauneuf (kanton Wallis) het vliegtuig met Prinses Juliana aan boord. H.K.H. werd begroet door Prins Bemhard, die in den loop van den morgen uit Zermatt was gearriveerd. Bij de ontvangst waren aanwezig de Ne derlandsche gezant te Bern en eenige Zwit- sersche autoriteiten. Een concreet voorstel van Vandenberg een hartstochtelijk beroep van Wallace De republikeinsche senator Arthur Vandenberg heeft voorgesteld den Vereenifden Volken het recht te geven bij meerderheid van stemmen de voorgestelde Amerikaan- sche hulpverleening aan Griekenland en Turkije (e verbieden. Volgens liet amendement, dat senator Vandenberg in de Commissie voor Buiten landsche Betrekkingen van den Senaat voorstelde op het plan van president Truman aan le brengen, kan dc Amerikaansche hulp aan Griekenland en Turküe worden gestaakt of verminderd, wanneer de Vereenigde Volken dat wenschen en wel bij meerderheid van stemmen in de Assemblee en met zeven van de elf stemmen in den Veiligheidsraad. Van het recht van veto zou in den Veiligheidsraad echter geen gebruik kunnen worden gemaakt. Henry Wallace, voormalig minister van Handel der V. S., heeft te New York ver klaard, dat de hongerige en bevreesde wereld niet schreeuwt om een Amerikaan- schen kruistocht uit haat en vrees voor het communisme, doch om een wereld kruistocht voor broederschap onder de menschen. Wallace sprak tijdens een „noodvergadering over Griekenland en Turkije" onder auspiciën van de liberale groep van „progressieve burgers van Amerika". „De UNO", aldus Wallace, „is de eenige hoop van de wereld op vrede. Het Griek- sche vraagstuk is een wereld-vraagstuk en moet opgelost worden door de UNO. Indien er al een Turksch vraagstuk be staat, moet dat ook een aangelegenheid zijn van alle leden der UNO". Wallace zeide. dat het plan van Truman voor steun aan Griekenland den wereld vrede in gevaar bracht. „Wü zijn bijeen gekomen om te verzekeren, dat de Ameri kanen om wille van den vrede dit plan moeten verwerpen en hun vertrouwen in een sterke organisatie der UNO opnieuw moeten uitspreken. De president en zijn republikeinsche aanhangers zijn minder bezorgd om de nooden van het Grieksche volk dan om de behoeft- der Amerikaan sche marine aan olie. Het plan om het communisme te bedwingen komt op de tweede plaats- Amerika is rijk aan olie, maar denkt meer noodig te hebben voor de grootste marine en luchtmacht ter wereld. Armoede kweekt communisme. Wanneer Groot-Brittannië ook deze bronnen tracht te verwerven, regelen wij onze geschillen als -vrienden; wanneer Rusland evenwel zich wil laten gelden, Lord Wavcll, de vroegere onderkoning van Voor-lndië, is in Engeland teruggekeerd na zijn functie te hebben overgedragen aan zijn opvolger, Viscount Mountbatten. Nieuwe V.S.-ambassadeurs op netelige posten President Truman heeft tot ambassadeur in Joego-Slavië benoemd Cavendish W. Cannon. Tol ambassadeurs in Polen en Portugal zijn benoemd Stanton Griff en John C Wiley. Cannon is de opvolger van Richard C. Patterson, die onlangs uit Belgrado is te ruggekeerd. Woensdag deelde de president mede, dat Patterson niet naar zijn stand plaats zou terugkeeren en dat Arthur Bliss Lane zijn ontslag had aangeboden als am bassadeur in Polen. Ministerieele uitspraak over hüur. verhooging bij „samenwoning' Op vragen van het Eerste Kamerlid den heer Woudenberg aangaande huurverhoo- ging door den huiseigenaar ingeval van samenwoning, heeft de minister geant woord, dat de Prijzenbureaux voor onroe rende zaken inderdaad ingeval van be woning door méér dan één gezin een huur- verhoogmg mogen toestaan, zulks met het oog op een hooger afschrijvingspercentage ten laste van den eigenaar. Huurverhoo- ging mag niet worden toegestaan, wan neer reeds op 9 Mei 1940 werd onderver huurd of wanneer op dien datum de huur der tot onderverhuren krachtens overeen komst gerechtigd was. luiden wij de alarmklok en danken God voor de atoombom. Waarom? Groote naties als Rusland en Amerika hebben om olie gevochten, lang voordat er communisten in het Kremlin zaten. Armoede, die het communisme kweekt, zal niet overwonnen kunnen worden door de trommels van den haat te roeren, maar door allesomvattende plannen, waarbij de geheele wereld is gebaat". Volgens Wallace is het nonsens te bewe ren, dat naar een oplossing is gestreefd door samenwferking. De begrooting der or ganisatie van de UNO van zes millioen dollar was minder dan die van het gezond heidswezen der stad New York. Wallace drong er tenslotte op aan, het probleem der veiligheid in een internationaal kader te beschouwen, hetgeen de internationali satie van de Dardanellen, het Suez-Kanaal en het Panama-kanaal beteekende. „Aprilmop" in plaatse* lijk blad veroorzaakte opschudding Op de eerste pagina van het Eindho- vensch Dagblad stond in het nummer van gisteren onder de groote koppen „Een zwarte dag voor Eindhoven", „Atoom- nevel bedreigt de lichtstad met vernieti ging" en „onverantwoordelijke nalatigheid van ingenieur stelt 100.000 menschenle- vens in de waagschaal", een April-mop, welke een halve pagina in beslag nam en op bl. 5 van het blad met nog meer dan drie kolommen werd vervolgd. Deze „Aprilmop" heeft onder een groot deel van de bevolking van Eindhoven en ver daar buiten opschudding en een pa niekstemming veroorzaakt, in het bijzon der bij eenvoudige en oudere menschen. De telefoons op het hoofdbureau van poli- i t;e te Eindhoven en bij de N.V. Philips I stonden niet stil. Talrijke inwoners kwa- 1 men inlichtingen inwinnen. Het „bericht" I bleek zelfs doorgedrongen te zijn tot de R.A.F. in Den Haag, die de politie telefo nisch mededeelde, niet over Eindhoven te willen vliegen Indien de berichten juist waren. I In de straten, gelegen in de omgeving van de Philips-gebouwen wilden sommige bewoners hun huizen zelfs verlaten en naar de buitenwijken van de stad trekken. Eerst nadat door de radio de mededee- ling was verspreid, dat het hier een April grap betrof, keerde de rust in Eindhoven terug. In de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering heeft een der raadsleden van de Partij van den Arbeid de vraag ge steld, of „aan dergelijk onverantwoorde» lijk geschrijf geen paal en perk gesteld kon worden". Hoewel uit het bericht terstond op te maken viel, dat het op fantasie berustte, zijn velen blijkbaar misleid door de op schriften boven deze „Aprilmop". Nog twee vermisten in (Ie mijn „Hendrik" Van de 13 slachtoffers van dc mijnramp in dc Staatsmijn Hendrik is thans liet stof felijk overschot van elf naar boven ge bracht. Slechts van twee houwers konden dc lichamen nog niet worden geborgen. Nog meer notedopjes naar Indië Vandaag is de kustvaarder „Helvetia" van de K.P.M. uit Rotterdam naar Indië vertrokken. Morgen zullen nog twee kust vaarders de reis daarheen aanvaarden. OPKLARINGEN Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: '/.waar bewolkt met opklaringen. Voor al aanvankelijk nog eenige regen en plaatselijk nevel of mist Vrij koude nacht. Morgen overdag iet« zachter. Weinig wind. 2 April: Zon op H.15 uur. onder 18.14 uur Maan op 15.10 uur. onder 5 10 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1