J f Wereldnieuws Het Nabije Westen J Uiteenloopende toestanden en problemen in de Indonesische republiek mg Panda en de Meester-dief Sport in het kort Duitsche verdachten naar Nederland e< DINSDAG 1 APRIL 1947 IN DE WERELDPOLITIEK1 Het is begrijpelijk dat de Engelsche be lastingbetaler, die aan de donkere econo mische toekomst van zijn eigen land al zorgen genoeg beleeft, zoo gauw als dat eenigszins mogelijk is bevrijd wil worden van de enormen last dien Engeland's positie als bezettende mogendheid in Duitschland met zich brengt. De Engelsche regering kan dezen wensch moeilijk negeeren zonder nog meer te verliezen van dat kostbare goed, dat in het Engelsch „goodwill" heet en zij volgt dus noodgedwongen een poli tiek, die gericht is op een steeds verder schrijdende vermindering der Britsche troepen en functionarissen in het bezette gebied. Noodgedwongen want als zij haar oorspronkelijk programma zonder „force majeure" had kunnen afwerken, zou zulk een politiek op dit tijdstip nog in geenen deele in aanmerking zijn gekomen. De vermindering der bezettingsbevoegd heden en het overdragen van functies aan Duitsche autoriteiten zouden dan minstens zijn uitgesteld tot de vier groote mogend heden een besluit over Duitschland's eco nomische en politieke status zouden hebben genomen en tot de garanties van Duitsch land's non-agressiviteit zouden zijn gego ten in een door alle geallieerden onderschre ven vredesregeling, vervat in het thans op stapel staande verdrag. Engeland heeft niet kunnen wachten. Het heeft, evenals in Oost-Europa, oogmerken moeten laten varen en van den nood een deugd moeten maken. De Engelsche bezet tingstroepen hebben daardoor aan gezag ingeboet en vele sleutelfuncties in de Brit sche zóne zijn in handen gekomen van ongeschikte en onbekwame Duitsche figu ren, die in sommige gevallen politiek niet vlekkeloos en in andere gevallen qua ambi ties niet onbaatzuchtig zijn. Zoo ontstaan er groote leemten en groote tegenstellingen, die beide het belangrijke doel der bezetters, de democratiseering van Duitschland niet alleen verhinderen maar grootelijks tegen werken. In het troebele water van een economischen warwinkel en een politieke onvolwassenheid der massa visschen thans de agitatoren, die niets liever zien dan een totale ondermijning van het Britsche gezag en een anarchistische chaos willen bevor deren, waarin nieuwe politieke leuzen op geld zouden kunnen doen. De demonstra ties en stakingen van j.l. Vrijdag, Zaterdag en Zondag in verschillende plaatsen van het Ruhrgebied, zijn leerzame proeven geweest van de mogelijkheden, die bij den heden- daagschen stand van zaken door intrige en kuiperijen kunnen worden bereikt. De voedselcrisis was het voorwendsel ir feite was er in het geheel geen voedsel crisis, want de rantsoenen waren volgens den Britschen minister voor Duitschland, Hynd, nog nimmer gedurende de bezetting zoo hoog geweest, Dit wil, tusschen haakjes, niet zeggen dat zij hóóg zijn maar een crisis kan men het onmogelijk noemen en bovendien is de toestand nog zoo, dat voor de steeds nog voortdurende tekorten aan belangrijke levensbehoeften het Duitsche tekort aan verantwoordelijkheidsbesef grootendeels schuld was. De Duitsche functionarissen gingen onsystematisch en zonder behoorlijk overleg te werk bij de toewijzing en verdeeling, zoodat er plaat selijke tekorten en plaatselijke noodtoe standen ontstonden. De Britsche bezettings- autoriteiten hebben inmiddels maatregelen genomen om deze locale crisis-toestanden op te heffen, maar zij zullen zeer wel be seffen, dat hiermede het precedent niet uit de wereld is en de consequentie evenmin. Het hek is nu van den dam: De eerste stap dien de Duitsehers in het Ruhrgebied op het voor hen zoo moeilijke pad der demo cratie hebben leeren zetten, is de stap van het protest, van de demonstratie, van de openlijke anti-houding. Zij hebben nu ge leerd, dat zij straffeloos schimpscheuten kunnen afvuren op Britsche autoriteiten, dat zij mogen staken als 't hun goeddunkt, v/erzorgt het kinderhaar houdt het rein, gezond en glanzend door regelmatige wasaching met de volkomen veilige, zeep- en alkalivrije ténder-Ghampoon- Centraal Duitsch oorlogskerkhof in De Peel In de wijde Peelvlakte staan vier duizend sobere kruisjes in lange rijen. Daaronder rusten Duitsche soldaten, begraven door krijgsgevangenen, die hier reeds maandenlang onder toezicht van Nederlandsche militairen op het door een prikkeldraadversperring om geven kerkhof werken. De Amerikaansche autoriteiten wilden, dat hier hun vroegere tegenstanders be graven werden en sedert September is men nu bezig alle in Nederland begraven Duit sehers naar deze plaats over te brengen. Voor het invallen van de vorstperiode was het Duitsche kerkhof van Margraten reeds geheel naar De Peel overgebracht. Van den Grebbeberg zullen in de eerst volgende weken negenhonderd lijken naar het Peelkerkhof worden overgebracht; het kerkhof breidt zich uit tot een omvang, welke thans nog niet te bepalen is. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301,5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gr.pl. 8.15 Gr.pl. 8.50 Voor <3e vrouw. 9.00 Philadelphia-orkest, 10.00 Morgen wijding. 10.20 Keukenpraatje. 10.35 Kamermu ziek. 11.00 Non stop, 11.45 Familieberichten. 12.00 Attentia. 12.30 Kalender. 12.35 Orgel. 13.20 Vau deville orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano recital. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Ziekenbezoek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Accordeonorkest. 17.30 NVH. 18.15 VARA-varla. 18,20 The four rhytm aces. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Lezing. 19.15 Piano-duo. 19.30 Ds, Spelberg. 19.45 Lezing. 20.05 Weerpraatje en dingen v. d. dag. 20,15 Verzoek programma. 21,15 Hoorspel. 22.05 Populair pro gramma. 22.30 Pr v. Schelven. 23.15 Op vleuge len van muziek. 23.25 The Ramblers. HILVERSUM n, 415.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 22,00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Klein orkest. 7.45 Woord voor den dag. 8.15 Gr.pl. 8.30 Gr.pl, 9.15 Zieken bezoek. 9.30 Politienieuws. 9.30 Gr.pl. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Plano-recital. 11.30 Vragen aan voorbijgangers. 12.00 Kamermuziek. 12.35 Passie- stonde 13.15 Geestelijke liederen. 13.35 Gr.pl. 14.00 Gr.pl. 14.45 Gr.pl. 15.30 Cesare-trio. 16.00 Postzegelpraatje. Ui.lS Kinderkoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Ensemble Dou- winsky. 10.45 Land- en tuinbouw. 19.15 Nieuws uit Indlé. 19.30 Engelsche les. 20.05 Johannes Passion. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Mozart. 22.45 Avondoverdenking. 23,15 Avondconcert. dat zij kunnen dreigen zonder over den kling te worden gejaagd. Zij hebben nu voortijdig! geleerd dat er in de demo cratie geen gestapo en groen jassen zijn. Het ware beter geweest als zij dat pas zouden hebben ontdekt, nadat zy de af wezigheid daarvan hadden kunnen berede neeren. Nu ervaren zij dat verheugende verschijnsel als een leemte, die zeer wel kom is. De Britsche economische onmacht heeft nu ook in Duitschland goede voor nemens ontzield en gevaren ontketend. Het zou logisch zijn, wanneer Truman ook in het bezette Duitschland wat van de Brit sche verplichtingen zou willen overnemen, om een vredesgevaar te bezweren. Hij zou dat kunnen doen onder dezelfde leuze als die, welke hij voor Oost-Europa gebruikte, namelijk: om de volken te vrijwaren van terreur en agressie. Het Amerikaansche Congres zou wellicht wat minder gevoelig zijn voor dezen kant van de zaak dan voor de kwestie in het Nabije Oosten, omdat het vuur der Amerikaansche belangstel ling nu eenmaal het heftigst oplaait, als er „olie" aan te pas komt; maar het zou toch wel hoogst-merkwaardig zijn, wan neer Truman er niet in zou slagen bereid willigheid te kweeken voor de bestrijding van een opnieuw dreigend Duitsch gevaar, in het voor ons Nabije Westen: een gevaar, dat heel gemakkelijk eveneens communistisch kan worden, wanneer de agitatoren er zoo volkomen vrij spel hebben als door de gebeurtenissen werd onthuld. J. L. HAARLEMS DAGBLAD Kunst-snippers j De Wagnervereenlging zal op 12 en 14 Juni in den Stadsschouwburg te Amsterdam voor haar leden een tweetal voorstellingen geven van Bizet's opera „Carmen" in de oorspron kelijke taal en in de monteering van André Boll en Vera Soudelküie. De titelrol zal worden vervuld door Dusollna Gianninl. De actrice Elly van Stekelenburg, die door den eerreraad voor het tooneel was geschorst, is thans door den centralen eereraad vrijge sproken. De centrale eereraad voor de kunst heeft het vonnis van den eereraad voor tooneel. dat de actrice mevr. Gusta Chrispijn—Mulder ge durende 5 jaar het optreden verbood, vernie tigd en bepaald dat geen verdere maatregelen tegen haar zullen worden genomen. Eind Mei „Hollandsche Nieuwe" Uit Vlaardingen wordt gemeld, dat als datum waarop de visschersvloot ter ha- ringvisscherij zal uitvaren bepaald is 13 Mei. De vloot zal dan zee mogen kiezen met een onbeperkt aantal netten aan boord, zulks in tegenstelling met de be palingen der laatste jaren. Men zal boven dien niet aan vastgestelde prijzen gebon den zijn, doch deze zullen voorloopig vrij blijven tot 29 Juni, Voor de tweede helft van Mei is dus de „Hollandsche Nieuwe" niet te verwachten. De Nederlandsche ambassadeur ln China, baron Aerssen Beyeren van Voshol, heeft gene ralissimus Tsjang Kai Sjek zijn geloofsbrieven aangeboden. Groot verschil tusschen de randgebieden en het binnenland van Java een realiteit, die de massa aanvaardt, en waar de jeugd in overgroote meerderheid beslist enthousiast voor is. Hoewel er on getwijfeld nog wel wat Japanners zullen rondloopen in dit binnenland, heeft de re publiek zich volkomen los gemaakt van Japansche invloeden. Wel zijn de sporen daarvan nog merkbaar in het leger. De toon der bevelvoering is kennelijk aan de Japanners ontleend, en de schild wachten maken een buiging bij de aflossing. Te verwonderen valt 'dit niet, want al deze jongelui zijn geheel door Japanners opgeleid. Zij hebben het nooit anders gekend. Dat er eohter ook maar één Japanner met invloed op den gang van zaken zou zijn in de Republiek, wordt althans wat Java betreft door alle tot oordeelen bevoegden ten stelligste ontkend. In tusschen worstelt de republiek nog steeds met de nalatenschap der Japanners op organisatorisch terrein. Tijdens den oorlog b.v. voerden de bezetters met ijze ren hand het stelsel der regionale self- sufficiency door. „Self-sufficiency" was het ABC der Japansche economische poli tiek: elk gebied moest zichzelf kunnen be druipen en geheel onafhankelijk van im port zijn. Op Java werd dit zoover doorge voerd, "dat het transport van levensmid delen tusschen verschillende regentschap pen ten strengste verboden was. De bedoe ling hiervan was duidelijk: indien een deel van Java door de geallieerden mocht wor den bezet, moest de rest zïchzelve van het noodige voedsel kunnen voorzien. Deze blokvorming ging gepaard met een krach tige propaganda tot het planten van bij gewassen, vooral Djagoeng (mais), waar toe de bevolking overigens ook zonder propaganda wel gedwongen was. Dit systeem leidde tot scherpe contras ten tusschen de verschillende regentschap pen wat de voedselpositie betreft. De Re publiek 'heeft dit verbod van levensmid- delenvervoer thans opgeheven, maar vele plaatselijke potentaten, die belang hebben bij het voortduren van den ouden toestand, omdat hun district er wel bij vaart, trach ten nog vast te houden aan het blok- systeem. En als men dan bedenkt, dat vóór den oorlog hongersnood in bepaalde stre ken een jaarlijks terugkeerend verschijn sel was door de moeilijkheden van het transport, die dit land altijd heeft gekend, dan zal men moeten toegeven, dat de Re publiek hier voor enorme problemen staat. (Van onzen correspondent) Batavia, Maart 1947. Bij het beoordeelen van den toestand in de Indonesische Republiek dient men vóór alles goed te bedenken, dat er niet één toestand is. Er zijn vele situaties im deze republiek, sterk verschillend al naar ge lang de bepaalde streek, waar men het over heeft. En dit verklaart de zeer uit eenloopende meeningen, die men over de republiek te berde hoort brengen. In de eerste plaats dient een duidelijk onderscheid te worden gemaakt tusschen de „randgebieden" en het „binnenland". In de randgebieden, waar republikeinsche troepen tegenover Nederlandsche zijn ge concentreerd, ziet de situatie er allesbe halve rooskleurig uit. De bevolking leeft er vaak onder terreur van de TRI of Las kar Ra jat en moet die troepen voeden; het terrein wordt in de eerste plaats op militaire actie ingericht en de rijst bouw komt op het tweede plan. Vandaar dan ook de vrijwel eensluidende berichten bij elke uitbreiding van het Nederlandsche areaal, dat de bevolking (ziek, hongerig en nauwelijks gekleed) in erbarmelijke omstandigheden verkeert en onze militai ren begroet worden als „reddende enge len" in de hoop, dat er althans net zooals vroeger onder de Nederlanders voldoende voedsel en kleeding zal zijn. Maar men zou een groote fout maken door hieruit te concludeeren, dat het over al in de republiek zoo is. Een fout, waar toe men des te meer geneigd zal zijn, daar de heele correspondentie van onze hon derdduizend militairen en een groot deel der journalistieke berichtgeving uiteraard op ervaringen in die randgebieden is ge baseerd. Het gezamenlijk oppervlak der randge bieden vormt slechts een klein percentage van „de republiek", en in de rest van die republiek (het z.g. binnenland) zijn de toe standen over het algemeen aanmerkelijk gunstiger. Natuurlijk zijn er ook gedeelten van het binnenland, waar 't even erg, zoo niet erger dan in de randgebieden is, zoo- als Bantam en Madoera, Waarbij men ech ter gelieve ie bedenken, dat Bantam ook vóór den oorlog altijd een arme en moei lijk te controleeren streek is geweest, en Madoera slechits door een uiterst ge brekkige prauwvaart met de republiek verbonden is. Voor de republiek als geheel mogen dus noch de randgebieden, noch Bantam of Madoera als maatgevend worden be schouwd. De Nederlandsche journalisten, die Malang bezochten, daarbij op den heen weg in Djokja en op de terugreis in Solo een kijkje namen, keerden in Batavia te rug met indrukken, die over het algemeen bevestigden, wat hun buitenlandsche col lega's (die herhaaldelijk het binnenland ingaan) melden over het land, waar de vlag rood-wit en de groet „Merdeka" is. Die indrukken komen hierop neer, dat er ondanks enorme moeilijkheden door ge brek aan technici en materiaal op allerlei gebied, geen hongersnood of Chaos heerscht dat het economisch apparaat niettegen staande vele tekortkomingen „draait", en dat het republikeinsche gezag steviig ge vestigd is. Degeen, die mocht denken, dat de groote massa zou hunkeren naar terugkeer van de Nederlanders, vergist zich schromelijk. De republiek heeft zich na den chaos, die de Japanner achter liet, geconsolideerd tot „Dominee .Jaakkola heeft pech" door YRJö SOINI. Uit het Flnsch. Bonn's Uitgeversbedrijf, Assen. Na de eerste tien bladzijden voelt men de neiging het boekje maar weg te leggen, omdat de huiselijke grapjes en onbeduidende voorval letjes uit 'n barre alledaagschheid voortgekomen schijnen te zijn, Maar het wegleggen blijft ach terwege, omdat er toöh óók geen kwaad te zeggen is van dit verhaaltje over een verstrooi den dominee, die door zijn domheden en vergis singen twee mensdhenparen hun levensgeluk geeft. Het verder lezen onthult de eigenlijke bekoring van het werk van dezen Finschen schrijver, die blijkens de mededeelingen van de uitgeefster in zijn eigen land aanzienlijke suc cessen behaalt. Die bekoring is zijn consequent heid. De schrijver bjijft kleine, onschuldige effecten opstapelen tot zij samen een verrassend en dramatisch effect hebben. Zijn stijl is daarbij levendig en kernachtig. De taal is niet vlekkeloos of dit aan den schrijver of aan de vertalers ligt is niet na te gaan. Belangwekkende tentoonstelling in het Haagsche Gemeente-museum MET EEN ONGEMEEN INTERESSAN TE TENTOONSTELLING viert het Haagsche Schildersgenootschap Pulchri Studio zijn honderd jarig bestaan. Door een royale geste van het stadsbestuur, dat de zalen van het Gemeentemuseum beschik baar stelde, was het mogelijk, dat ongeveer 500 schilderijen, aquarellen en beeldhouw werken werden bijeengebracht, die over zichtelijk gehangen en geplaatst, een beeld geven van den groei van Pulchri geduren de de eeuw van zijn bestaan. Het is piëteitvol, want het betreft wer ken van overleden kunstenaars, maar óók uiterst belangrijk, want het geeft een over zicht van het stichtingsjaar 1847 af tot om streeks 1940. Kunsthistorisch dus van beteekenis, niet alleen voor Pulchri, maar tevens voor den ontwikkelingsgang onzer vaderlandsche kunst in de laatste honderd jaren. De om standigheid, dat vele kunstenaars van woonplaats veranderden deed immers on derlinge verwantschap van scholen en richtingen ontstaan. Wanneer wij bij deze tentoonstelling dan ook bij voorkeur spreken over de Haag sche School, is dat niet meer dan een hom mage aan Pulchri. Veel verder dan de grenzen der Hofstad reikt zijn invloed. Onder leiding van dr. v. Gelder werden de doeken zóó gehangen, dat de historie als het ware aanschouwelijk voorbij trekt. Een enkele uitzondering is er hier en daar, om dat een bepaalde tegenstelling, nuttig of leerzaam, haar noodzakelijk maakte, doch over het algemeen Is de historische lijn vol gehouden. We zien de vijftien oprichters onder lei ding van dén eersten voorzitter B. J. van Hove, de romantici met Schelfhout als hoogtepunt, de vroege realisten met van de Sande Bakhuizen. Bij dezen laatste sluit zich J. H. Weissenbruch aan. Langs latere vertegenwoordigers der romantische school (Bles en Rochussen) naderen we reeds het vroege werk van Jaap Maris, wiens „Snoepstertje" nog altijd tot zijn allerbeste dingen behoort. De romanticus bij uitne mendheid, Thijs Maris, overheerscht on weerstaanbaar. Ook hier weer: de fijnste, de eenvoudig ste, de meest ontroerende. Nauwelijks is er een kunst denkbaar, die van een meer ver heven inhoud is dan de zijne. Hij behoort tot de allei'grootsten. Alleen, eenzaam, on vergelijkelijk voornaam. Verder in de stof dan welke naturalist ook en toch ver- droomd en kinderlijk-rein. Hier en daar een ontdekking: een pracht van een schil derijtje door Sierig (1839-1905), zóó mooi, dat Jaap Maris het had kunnen maken. What is in a name? Dan weer een Kaemmerer (1839-1893) „Aan de Boulevard te Scheveningen" zóó blond van kleur, zoo vlot van allure en pittig van teekening, dat het niet verbazen zou als er een groote Fransche naam on der zou staan. Dat waren wellicht de in vloeden van de Marïssen, die „al weldoen de rond gingen". We zien er het magistrale werk van Flo- ris Verster, wiens „Geplukte hanen" nog onovertroffen zijn en bewonderen den blanken eenvoud van Mauve bij wien, o mysterie, een korten tijd Vincent van Gogh „in de leer" ging! We zien den realist Mesdag met eenige aarzeling in onze bewondering en worden stil voor de pracht van Roelofs en Gabriel. En dan staan we in een zaal, waarin de geweldige Breitner zóó domineert, dat ws er zelfs een portret van Jozef Israels bij vergeten. Breitner is een magneet. Geen Robert Taylor en zijn vrouw Barbara Stanwyck brengen een bezoek aan Enge land ter gelegenheid van de première in Londen van hun nieuwste film „The Other Love". - De Engelsche filmenthousiasten kwamen in zoo grooten getale opzetten toen het beroemde paar aan het Londen sche Empire-theater arriveerde, dat de twee sterren bijna onder den voet werden geloopen en door de politie moesten wor den ontzet. - Het echtpaar Taylor na zijn „redding", half-geradbraakt en zeer onthutst. 83. „Héla! Joris!" riep Pandadie achter den vos was aangehold. „Ach, mijn mak kertje!" zei Joris. „Zijt ge daarIk ver moed, dat ge nu wel Uw ontslag zult wil len hebben, niet waarWelnu, ge kunt het krijgen! Ge hebt in mijn dienst veel geleerd dat hebt ge bewezen, door Uw toespraak tot den koning! Ge zult het ver brengen! Onze wegen moeten zich echter scheiden en daarom zal ik U een zeer fraai getuigschrift uitreiken, wanneer ge de moeite wilt nemen om het te komen halen!" „Dat getuigschrift kan je houden!" zei Panda. „Maar mijn ontslag neem ik wel! Ik hoop dat je je leven zult beteren, want anders kom je op een keer werkelijk eens aan de galg. En dan zal ik er niét zijn om je te redden. Het beste met je!" Panda draaide zich om en liep fluitend de weg af. „Vaart wel!" zei Joris, zijn hoed afnemend. Toen wandelde hij verder. „Een alleraardigst manneke!" prevelde hij peinzend. „Het was mij een genoegen hem te hebben leren kennen! Inderdaad een genoegen! En nu: Lectori Salutem! Zoals wij latinisten zeggen. Dit is het eind van het verhaal over „Panda en de meesterdief". Maar we nemen nog geen afscheid van Panda want hij heeft immers nog steeds geen vak geleerd. Daarom beginnen we morgen met een nieuw avontuur. van de hem vereerende schilders als onder andere Akkeringa, de Zwart en Arntzenius naderden hem zoo dichtbij als het kleine, sterke vrouwtje Suze Robertson met haar mannelijke techniek en bijna uitdagend- tragische kleur. Een is er echter, die in lichten trant, ver bluffend raak, begenadigd, schijnbaar on bezorgd in den lichtkrans rondom Breitner flaneert: Isaac Israëls, voor mij de meer' dere van zijn vader, wiens vormgeving ik niet steeds kan bewonderen. Hoe knap er in ons land in de laatste honderd jaren is geschilderd blijkt wel uit de galerij van portretten, deels ook zelf portretten, der gestorven leden. Breitner' „Zelfportret" uit het Haagsche Gemeente museum is misschien een hoogtepunt, maar het „zelfportret" van Haverman en de beeltenis van „Charles Rochussen" door P. de Josselin de Jong behooren eveneens tot het beste wat op het gebied der portret kunst is gegeven. Tholen schilderde een documentair por tretje van de moeder der Marissen. Het is zoo eenvoudig als de vrouw, die het voor stelt. Het hangt alleen, op een zijmuur in het volle licht. De moeder van drie groot meesters. Ruim driehonderd kunstenaars zijn vertegenwoordigd met hun werk; zij waren de bouwers van Pulchri, dat zulk een voorname plaats inneemt in de kunst geschiedenis van ons land. Tusschen Schelfhout den romanticus en van Konijnenburg den beheerschte ligt een eeuw van evolutie. Was het stijging? In ieder geval was het beweging, geen stil stand. Richtingen kwamen en gingen, „is men" versohenen en verdwenen, maar bet is onze taak om die te zien in den tijd van hun bestaan. We mogen zoeken naar oor zaak en oorsprong als we maar willen be grijpen. Dat van Gogh geleerd heeft van Mauve - waarom niet? Hij is zijn eigen weg gegaan, misschien bewust, misschien onbewust, maar even zeker als Mauve zelf. Als aanvulling der portretgalerij vinden we eenige karikaturen door Holswilder (1851-1890) en Elchanon Verveer 1826- 1900), aardig geteekend met een Fransch tintje. Ze geven een prettigen kijk op Pul- chri's huishoudelijk leven, binnenkamers, en openbaren de vriendschappelijke sfeer die er heerschte. Zonder deze sfeer, het on derlinge begrijpen en waardeeren, vaart ook zelfs een kunstenaarskring niet wel, De anecdote is machtig aan de rooktafel, ze brengt ongelijksoortige elementen dich ter bij elkaar. Van den ouden Roermees- ter (1844-1936), een tijdgenoot van Neu- huijs en Oyens, wordt verteld, dat hij een groot bewonderaar van de natuur was en een hartstochtelijk visscher. Daar was eens een criticus, die hem als vriend vereerde, j maar als schilder.... Op zekeren dag schreef hij over hem: „Hij is de grootste schilder onder de vissehers en de grootste visscher onder de schilders". Roermeester is 92 jaar geworden. Des ondanks? Hij was een hartelijke vriend. Mathijs Maris zou geridderd worden en Roermeester kreeg de opdracht om hem, in Londen, de onderscheiding te gaan brengen. Mathijs was een droom, een dichter, maar hij hield ook van Haagsche leverworst. Daarom nam Roermeester een kistje daar van mee. Men kop nooit weten, Mathijs was geen gewoon mensoh. De schilder be greep van de onderscheiding niets en wei gerde. Toen sprak Roermeester het historische woord: „Als je dat lintje niet aanneemt krijg je de leverworst ook niet". En Mathijs zwichtte. Een tentoonstelling als deze mag nie mand verzuimen. Vooral de studeerende jeugd moet gaan zien hoe er gewerkt is, hoe er gezwoegd is, hoe het doel moeizaam moet worden nagestreefd. Het wordt nie mand in den schoot geworpen. Studie, stu die en nog weer eens studie. En dan voor al: zich niet van de wijs laten brengen, door niets en niemand. Door zich het aan geleerde niet te laten afleeren door kost bare uren, maanden, jaren zelfs te ver spillen aan een volkomen zinloos ideaal. De eeuwfeest-tentoonstelling van Pul- chri-Studio is een der belangrijkste van den laatsten tijd can haar kunsthistorische beteekenis en ook om haar paedagogische waarde. HERMAN MOERKERK De ROCHADE VERSLAGEN. Mochten de Rochade-schakers al hoofdklasse-adspiraties gekoesterd hebebn. de kamipoen van de le klasse A, het Amsterdamsche VAS II heeft op afdoende wijze aan alle illusies een eind ge maakt. De eerste ontmoeting bracht nog geen beslissing. De voorloopige uitslag werd: 33. Beide partijen meenen winstkansen te hebben, zoodat een gelijk spel het meest waarschijnlijk is. In de returnmatch toonden de Amsterdam mers zich echter onbetwist sterker. De 7—3 overwinning, die zij behaalden, was volkomen verdiend. Hiermede heeft VAS II het kam pioenschap van den Noordhollandschen Schaak bond behaald en zal promotiewedstrijden spe len voor een plaats in de Hoofdklasse. HET GLIP-TOURNOOI. Volgens verwach ting heeft ook G. B. v. d. Velde (De Rochade- door van S. Herfst te winnen zich in de finale van het Glip-tournooi geplaatst, In de eerste ronde der finale hield W. Burger (Het Oosten) goed stand tegen zijn clubgenoot J. J. v. Kam pen. Wel kon de laatste op den duur een pion winnen, doch het initiatief ging daarna geheel aan Burger over, De partij v/erd afgebroken. DISTRICTS-COMPETITIE DER HANDBOOG SPORT. De heer A. Voogt te Santpoort ls benoemd tot distrlcts-competitie-leider van den Nederlandschen Bond van handboogschietver- eenigingen. Daar deze functie een zeer groote accuratesse elscht en een massa administratie- ven arbeid met zich brengt, mag uit deze be noeming geconcludeerd worden, dat het werk van den heer Voogt als districtsbestuurslid ge waardeerd wordt. EXCELSIOR. De Haarlemsche Race-club ..Excelsior" hield Zondag een trainingsrit, waarvan de uitslag luidt: A kl.: 1. J. V. Maris; 2. K. Neeft; 3. B. Schell; 4. J. v. Eykeren; 5. B. Groenveld: 6. J. Westbroek; 7. J. Jouby; 8. J. Ekel. Uitslag B kl.: 1. J. Scherpenzeel; 2. W. Fennis; 3. Schelfhout; 4. J. ten Boom. AVONDVERLICHTING VAN HET FEIJEN- OORDSTADION. Er zijn plannen in voorbe reiding om het stadion van Feijenoord ook ge schikt te maken voor het spelen van wedstrijden bij kunstlicht. Buiten het stadion zal een viertal lichtmasten geplaatst worden van 50 meter hoog te, die door middel van zeer sterke lichtbronnen en een 140-tal reflectoren het geheele speelveld zoo doelmatig zullen verlichten, dat zoowel spelers als toeschouwers den bal gemakkelijk kunnen volgen. Met 't werk zullen acht maanden gemoeid zijn. Ook ligt het ln het voornemen een geluidsinstallatie aan te brengen, die aan de te stellen eischen zal voldoen. WATERPOLO COMPETITIE. De Uitslagen van de Zondagavond in het Sportfondsenbad gespeelde wedstrijden zijn: Dames: DWR 2—HPC 1 9—2. Heeren. Afd. I: HPC 2—DWR 2 6—1; DWT 1— HVGB 2 2—2. Afd. II: DWR 3—HVGB 3 2—4. De wedstrijden vastgesteld op 7 April gaan niet door en zijn vastgesteld op 14 April, Er komen binnenkort utility-dekens Binnenkort zullen de dekenfabrikanten zestig procent van de door hen vervaar- digde dekens als utility-goed moeten af leveren. Dit gedeelte zal dan moeten vol doen aan bepaalde eischen van kwaliteit en samenstelling en zal een zekeren maxi mumprijs niet te boven mogen gaan. De kwaliteit is zoodanig, dat een ruime le- vensduur gewaarborgd is. De verscheiden- heid van kleur voorkomt dat een al te groote uniformiteit zou optreden. De uti- lity-deken is te herkennen aan een kleur- draad aan den zelfkant, welke door ter zijde schuiven van het ruwdek zichtbaai wordt. De maximumverbruikersprijzen van de utility-dekens zijn: wollen deken 150 y 200 cm f 17.43: wollen deken 180 X 220 cm f 23.01; wollen ledikantendeken 95 X 140 cm f 8.01; wollen wiegedeken 75 X 100 cm f 4.64; halfwollen deken 150X 205 cm f 14.82, halfwollen deken 180 X 220 ere f 19.55; halfwollen ledikantendeken 95 X 140 cm f 6.86 en halfwollen wiegedekaj 75 X 100 cm f 3.98. De prijzen van de overige veertig pro cent van de dekenproductie moeten vol gens een calculatieschema worden be- rekend, dat tot op heden reeds door de meeste dekenfabrikanten werd toegepast en dat nu voor dc geheele industrie wordt voox-geschreven. Deze prijzen zijn uiter- aard hooger dan die van de utility-dekens, Uit het hoofdkwartier van het Britsche Rijnleger weet de „Netherlands War Crimes Commission" te melden dat er weer een aantal in Duitschland opgespoorde oorlogsmisdadigers naar Nederland overgebracht, onder meer „sturmbannfüh- rer" Sdhreieder, een van de belangrijkste figuren van „Abt. IV" van den „Befehls- haber der Sicherheitspolizei" die nauw be-war trokken was bij de maatregelen, welke md genomen werden tegen de verzetsbewe ging in Nederland en mede verantwoorde- schieten van vele onschuldige personen. rilt erg Vier, bij het doodschieten van de 29 gijzelaars op de Apollolaan te Am sterdam in October 1944 betrokken Duitsehers bevonden zich eveneens bij dit transport: de „Hauptsc'harführers" bij den S.D. te Amsterdam Wilhelm Theodor Bellers, J ulius Zernikow, Arthur Friedrich Clausnitzer en de „Kriminalsekretar" Karl Ernst Mai- baum. Op 10 April 1945 zijn te Zwolle by het Katerveer tien Nederlanders zonder vorm van proces neergeschoten. Een van de daaraan schuldigen, de „Oberfeldwebel' bij de „Geheime Feldpolizei" Max Neu mann is eveneens naar ons land gebracht, evenals de bij dezelfde zaak betrokken Friedrich Genszyk. Voetbal Belgisch elftal samengesteld Het Belgische elftal, dat 7 April te Am sterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Daenen (Tilleur); achter: Aer- naudts (Berchem Sport) en Pannaye (Til leur); midden: Puttaert (Union St. Gil- loise), Vermeulen (Mechelen) en Debuck (Eendracht, Aalst); voor: Lemberechtsfes (Mechelen), Coppens (Mechelen), Decleyn (Mechelen), Chaves (Gent) en Thirifayt (Charleroi). Resei-ves zijn: Moert (Ander- lecht), van den Driest (Mechelen), Ver- cammen (Lyra) en Anoul (Luik). Haarlemscli elftal tegen Norrköping Het Haarlemsch elftal, dat Zaterdag middag 5 April op het terrein van RCH Heemstede tegen de Zweedsche ploeg Norrköping uitkomt is als volgt samenge steld: Doel: J. Wille (EDO). Achter: Van der Hulst (Haarlem) en G, Lasschuit (EDO). Midden: P. Goedhart, A. Schoorl (beiden Stormvogels), H. Schijvenaar (EDO). Voor: A. Tex-voort (DEM), L. Biesbrouck (RCH), W. Hanse (RCH), J. C. Smit (Haarlem) en J. Groeneveld (Haarlem). Reserves zijn P. Kluit (Haarlem), R. Kammeijer (HFC), W. Vos (RCH) en R. de Boer (Stormvogels). Naar zijn meening. De republikeinsche afge vaardigde F. Crawford zeide in de commis sie voor buitenlandsche zaken van het Amerikaansche Congres, dat Amerika naar zijn meening de Russen moest mededeelen, dat zij moeten ontwapenen daar Amerika anders de atoombom tegen hen zal gebrui ken. Hij gaf toe, dat dit op een oorlog zou uitloopen, indien Rusland zich niet aan het dreigement stoorde, doch voegde eraan toe, dat Rusland in dat geval het onderspit zou deiven. Hb bedoelt. Crawford voegde later aan zijn verklaring toe: „Wanneer ik zeg, dat de Russen moeten ontwapenen, bedoel ik, dat een wijziging in de Russische regeering moet worden aangebracht". Meerderheid. Volgens het Amerikaansche tijd schrift „Life" hebben de communisten in minstens twee bonden van de CIO één der beide groote Amerikaansche vakver- eenigingen de meerderheid, met een totaal ledenaantal van 1% mlllioen. Verzoekprogramma. De plaatsvervangend secre taris-generaal van het Australische vakver bond van havenarbeiders heeft verklaard, dat de Australische havenarbeiders de boy cot tegen Nederlandsche schepen niet eerder zullen opheffen dan nadat van Indonesi sche zijde een verzoek daartoe zal worden gedaan. Veelzijdige beweging. In een Amerikaansch rapport over het communisme wordt gezegd, dat deze „totalitaire beweging zich stevig gevestigd heeft in de arbeidersbeweging, de regeering, de politieke partijen, de pers, de radio en de film, de scholen en universitei ten en zelfs in de kerken en sociale organi- :er 112

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2