Cultureel contact met Derby belooft een succes te worden De Bloemendaalsche „pension-affaire" blijkt tal van feiten te omvatten Ernstige beschuldiging tegen journalist Indië's schuld aan Nederland Kort en Bondig DINSDAG I APRIL 1947 HAARLEMS DAGBLAD De heer Geluk vertelt van zijn ervaringen in Midden-Engeland Loco-burgemeester D. J. A. Geluk ver- :!de ons na zijn terugkeer uit Engeland enige belangwekkende bijzonderheden iver de streek, waarin de H.O.V. in de der- [eweek van September gaat concerteeren. Voor het orkest is daarbij van belang, at de Engelschen groote interesse hebben oor goede muziek en de Nederlandsche jiesten een groote faam genieten. Niet in minst door de Nederlandsche radio- liizendingen, die in Engeland met graagte eluisterd en goed ontvangen worden. De 1 eganisatie van het Engelsche concertleven X fijkt echter sterk af van de hier te lande n e'oruikelijke. Men exploiteert niet zoozeer rkesten dan wel concertzalen. In Sheffield doet zich de wonderlijke orobinatie voor, dat de dirigent van het tedelijk orkest tevens exploitant van de oncertzaal is. Deze kunstenaar bleek zoo'n '°1* intensieve exploitatie te voeren, dat het oncert te Sheffield van de H.O.V. nog niet vast staat, daar het niet zeker is of men de leschikking over de zaal kan krijgen. De uil ournée zal echter bij niet-doorgaan geen er-gevaar loopen, want Leeds wil het Haar- ?ns, ansche orkest graag twee keer hooren. Eén orkest bedient soms wel zestien ste len, die alle over zeer groote concertzalen leschikken. De fraaiste en modernste, bij jen bouw waarvan de jongste vindingen ip acoustisch gebied zijn toegepast, staat Wolverhampton. Vaak ook bevindt zich ie concertzaal in een stadhuis of is ze er jan gebouwd. In architectonisch opzicht is ok het stadhuis van Nottingham de moeite niet in het minst om de ingebouwde 6t: Kinkelgalerij. Ook een economisch contact? De heer Geluk zeide voorts een goed idee e hebben opgedaan. In Wolverhampton, vaar een sportcontact met Tilburg wordt onderhouden, wordt tijdens het bezoek der [ilburgenaren een tentoonstelling van sport-producten uit deze Nederlandsche extielstad gehouden. De heer Geluk heeft het plan iets dergelijks ook in Derby te irganiseeren, wanneer de Haarlemmers jaar te gast zijn. De Spaarnestad brengt ;enoeg voort, dat ook voor de Engelschen «lang kan hebben. Op deze wijze zou te- rens een bijdrage tot de verbetering van de federlandsche deviezenpositie geleverd rorden. Wat de uitwisseling van de schilders be reft, vertelde de loco-burgemeester, dat iestreefd zal worden naar een zoowel so ciaal als aesthetisch verantwoorde keuze der uit te zenden kunstenaars. De Duitsehe krijgsgevangenen, die op de ieeken-academie van Derby werken, zullen lich, zooals afgesproken werd, tijdens het bezoek der Haarlemmers maar niet ver- toonen. Van den dirigent der H.O.V., den heer K. Hartvelt, die met de heeren Geluk en Fonds voor oud-militairen en nagelaten betrekkingen De districts-commlssie te Haarlem van het onds voor oud-mllltairen en nagelaten betrek- :ngen hield haar jaarvergadering. Dit fonds. In 1815 door Koning Willem I op- ericht, beoogt aanvullenden geldeïijken steun verleenen aan daarvoor in aanmerking amende oud-mllltairen en nabestaanden van :esneuvelden. De dlstricts-commissie te Haar- em, welke haar bemoeiingen ook uitstrekt iver 17 omliggende gemeenten, heeft in 1946 !1234 besteed ten behoeve van oud-gedlenden f1788 ten behoeve van weduwen en weezen binnen haar ressort. Zij beschikte over f295 un jaarlijksche contributies en f 490 aan gif ten; voor over f 195 aan inkomsten uit collecten. ontbrekende middelen moesten uit de ilgemeene kas van het fonds beschikbaar wor den gesteld. ZIJ die met het doel van het fonds Instemmen, kunnen een bijdrage overmaken o? de postrekening 189793 van den penning meester der districts-commissie te O ver veen; dtsgewenscht kan daarvoor geblokkeerd tegoed sorden aangesproken. Oud-militairen en na gelaten betrekkingen, die op een uitkeering uit bet fonds aanspraak maken, gelieven zich te wenden tot den heer D. Kool, secretaris der districts-commissie, Mauricialaan 2 te Overveen. DE DISTRIBUTIE Woensdag 2 April. Haarlem. (De Vleesehhal) kaarten voor voe dingsmiddelen. textielkaarten. brandstoffenfor mulieren (kaart 703 meebrengen) restant K, Sa ot en met Sche. Heemstede, kaarten voedingsmiddelen, tex tielkaarten en brandstoffenformulieren (kaart '03 meebrengen) 9—12.30 uur Wi tot Wor; 24 ur restant W. Zandvoort, kaarten voor voedingsmiddelen, textielkaarten, brandstoffenformulieren G tot a met J, 9—12.30, 2—3 uur. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 31 Maart 1947 ONDERTROUWD: 28 Mrt, K. H. SchrÖder en Jï. L. M. Blankevoort. BEVALLEN van een zoon: 28 Mrt, L. Houwe- iing—d. Dalie; C. II. M. Bulters—Vocke; 29 Mrt, C. Adams—Scholte; P. Bouterse—Waals; C. H. Tóning—Roffel; J. C. H. Thorborg—v. Schie; A. M. E. Duits—Orth; J. Kooij—v. d. Vosse; H. Vissersv. Nleuwenhuijzen; 30 Mrt, E. F. Mul der—Hauber; T. Godhelp—Salverda; J. Tim mermans—Hagedoom; 31 Mrt, H. Lust—Karst. BEVALLEN van een dochter: 28 Mrt, E. J. Wltteman—Lippus; H, P. v. d. Lee—Massink; 8 Mrt, A. v. Bakel—Ströner; G. Dijkstra—v. Dijk; 30 Mrt, R. d. Jong—v. d. Veen; H. A. v. Booijdonk—Jacobs; E. G. Molhoek—Rosen- hart; M. S. Apeldoorn—v. d. Veldt; H. J. Fran- Gunsteren; 31 Mrt, M. G. R. Kuiper— Xlultenberg; P. Wijnands—Smidt. OVERLEDEN: 28 Mrt. Jonkh. J. v. Reigers berg Versluijs, 75 j., Florastraat; 29 Mrt, M. H. Verleur, 68 j„ Schotefboschstraat. Burgerlijke stand van Hillegom GEBOREN: Arlj, z. van A. van Oljen en A. Vensveen; Adnana Maria Helena Cornelia, d. M. J. Witteman en M. Schrama; Geertje Gesina, d. van C. M. Wijkmans en L. Hoogen- doorn; Johannes Simon, z. van D. van Kampen cn G. M. Langeveld. ONDERTROUWD: J. C. Baijer en M. H. C. Zandbergen; F. Schmid en M. F. Verkerk; M. de Jong en B. Otten; H. J. Rutten en G. I. Seijsener. GETROUWD: G. Klitz en H. Scheepmaker. OVERLEDEN: Wed. W. van Saasen—Leuven, v., 79 j.; H. van der Hoogt, m„ 69 j'. Agenda voor Haarlem DINSDAG 1 APRIL Gem. Concertgebouw: oud-leerlingen der 2e HBS b, viering 25-jarig bestaan. Wilhelmlna- ttraat 22: Christengemeenschap „De lijdensweg der menschheld", 8 uur. Palace: „Zondagskind' toeg. bov. 14 p., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: .Elephant boy", toeg. alle leeft., 2, 4.15. 7 en ur. Frans Hals: „V—victorie", alle leeft., J. 4.30, 7 en 9.15 uur. City: „Tarzan's gevaar lijke avontuur", 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: .Circus Bux", toeg. bov. 14 j., 2.30, 7 en 9.15 ïur. Rembrandt: „Seven Sinners", toeg. bov. U j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 2 APRIL Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De reis van de heeren Geluk, Van Gink en Hartvelt heeft de volgende concrete resultaten opgeleverd: De H.O.V. gaat in de derde week van September naar midden-Engeland, waarbij- Derby, Wolverhampton, Shef field, Leeds en Nottingham bezocht zul len worden. Een der concerten zal hoogstwaarschijnlijk door de Midland en North Regionalzenders van de B.B.C. worden uitgezonden. Ook wordt de mo gelijkheid overwogen één of twee jeugd- concerten te geven. Het plan is financieel uitvoerbaar, doch er blijft natuurlijk altijd een risico; hiertegen zal een garantiefonds gevormd moeten worden. Een week eerder zal het strijkorkest van Derby, dat grootendeéls uit amateurs bestaat, naar Haarlem komen en daar en in plaatsen in de omgeving concer- teeren. Besloten werd ook tot een uitwisseling van schilders te komen. De gemeente-secretaris van Derby, John Hill, komt in de Paaschvacantie over om met den heer Geluk de details van de sportuitwisseling te regelen. Van Gink de reis naar Engeland heeft meegemaakt, vernamen wij nog, dat het in de bedoeling ligt enkele werken van Ne derlandsche componisten uit te voeren. De heer Hartvelt dacht hierbij aan de ouver ture „Cyrano de Bergerac" van Wagenaar, aan een fragment uit de Marsyas-suite van Diepenbrock en aan de Piet Hein-rhapso- die van Van Anrooy. Haarlemsche gemeentezaken B. en W. stellen den raad voor den heer J. van Boekhoven, lid van den raad, te benoemen tot ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, in het bijzonder belast met het sluiten van huwelijken. De Planetenlaan wordt doorgetrok ken tot den Rijksstraatweg; ook de Am bachtstraat, de Marsstraat en de Korte weg worden doorgetrokken. Voor grond- en bestratingswerken vragen B. en W. een crediet van f 90.300. Voor rioleeringswer- ken zal f 21.200 verbruikt worden van het Werkfondscrediet voor het groote riolee- ringsplan. Bij het Huis ter Zaanen willen B. en W. een gebouw laten zetten voor schaftlo kaal en bergen van gereedschappen voor gemeentepersoneel dat in die omgeving werkt. Daar de geprojecteerde kinderspeel plaats vlak bij is, komt er ook toiletge legenheid voor de kinderen. De kosten zijn geraamd op f 20.600. Door B. en W. wordt voorgesteld het terrein waarop de Jansschouwburg stond te verhuren aan de firma P. van Steynen en Zoon voor f 2997 per jaar (f 3 per m2). Eigenaars gezocht Op het Haarlemsche politiebureau be vinden zich op het oogenblik vier hand karren en een bakfiets, waarvan de eige naars onbekend zijn. De politie verzoekt een ieder, die meent eenig eigendomsrecht op deze transportmiddelen te kunnen laten gelden, zich aan de Smedestraat te ver voegen. Voor oorlogsvrijwilligers De legerorder no. 93 bevat een ministe- rieele beschikking, waarin, in afwachting van de definitieve demobilisatieregeling voor de in de Overzeesche Gebiedsdeelen verblijvende troepen, reeds maatregelen zijn vastgesteld voor hen, die voor verder verblijf in de Overzeesche Gebiedsdeelen ongeschikt worden bevonden of om rede nen, buiten het dienstverband gelegen, van verderen dienst aldaar worden vrijgesteld. Indien de gemeenteraad Woensdag besluit een crediet beschikbaar te stellen voor den bouw van een nieuwe Gravensteenenbrug zal 't Spaarne er in de toekomst uitzien, zooals de perspectiefteekening aangeeft. Een tragedie van hebzucht en winstbe jag zou men het schandaal van den Bloe- mendaalschen pensionhouder E. en den voormaligen met de controle op de pen sions belasten ambtenaar van het D.B.V.O. te Haarlem, B., die zich niet ontzagen ge zamenlijk van alles berooide gerepatrieer den uit te buiten en te bedriegen, kunnen noemen. Het onderzoek is nog in vollen gang, maar de rol van de twee hoofdfiguren teekent zich reeds duidelijk af. De pensionhouder berekende te hooge prijzen hij beroept zich er op, dat deze door het D.B.V.O. waren goedgekeurd en gaf zijn huurders daarvoor een verzor ging, die niet beter was dan die in een volkslogement wordt gegeven. Van de ingeleverde bonnen hield hij over. Hij gebruikte deze ten eigen bate door ze tegen jenever, sigaren en boter te ruilen. Behalve deze overtreding van de distributiemaatregelen wordt hem valsch- heid in geschrifte ten laste gelegd, daar hij bij het D.B.V.O. kosten declareerde voor gasten, die reeds lang vertrokken waren. Tenslotte wordt hij er van verdacht in een Haagsch pension, dat hij geëxploiteerd heeft, de juweelen van een overleden dame verduisterd te hebben. De recherche te Den Haag zal deze zaak tot klaarheid trachten te brengen. De misstanden wei-den door den ambte naar van het D.B.V.O. B., die zich even eens in arrest bevindt, gedekt. In ruil voor zün soepelheid kon hij een goed le ventje leiden. Het is trouwens gebleken, dat niet alleen Emaar ook andere pen sionhouders van zijn oogluikend „toezicht" geprofiteerd hebben, zij het dan niet in dezelfde mate. Op welke wijze B. de belangen van de gerepatrieerden behartigde bleek wel in de zaak van den voorganger van E., een ze kere W., die het pension in October en November korten tijd gedreven heeft. Deze „gastheer" had zich niet ontzien een van zijn huurders, die over de slechte behande ling klaagde, te beleedigen,voor welk feit hij zich verleden week voor den politierechter te verantwoorden had. Daar bleek, dat de controleur van het D.B.V.O. een vefklaring had afgegeven, dat W. zijn gasten steeds meer verstrekte dan waarop zij volgens de bonnen recht hadden en altijd tot volle Wandelen in Beeckesteijn is weer mogelijk De wandelgelegenheid in onze mooie bosch- en duinterreinen is door de aanwe zigheid van „gevaarlijke objecten" zeer be perkt. Dolen over eenzame paadjes, duin- op, duin-af is niet mogelijk, want nu, bijna twee jaar na den vrede, loert daar het ge vaar in den vorm van mijnen en bunkers, waarvan er zoo nu en dan eens één in de lucht vliegt. Verleden jaar was een deel van Duin- en Kruidberg en was ook Beeckesteijn voor wandelaars opengesteld Thans zijn weer nieuwe wandelkaarten verkrijgbaar. Waterland blijft echter voor het publiek gesloten en ook de Heeren dui nen. Velserduin en het Gijzeveld blijven eveneens voor wandelaars verboden terrein. Tooneel ,Een partijtje poker" „Nieuw Leven" in den Stadsschouwburg Met de vertooning van de Amerikaansche klucht, waarmee indertijd Louis de Bree en Johan Kaart zooveel stof tot vroolijkheid heb ben verschaft, heeft de geheel-onthouders-too- neelvereeniging „Nieuw Leven" gisteravond in den Stadsschouwburg een goede beurt gemaakt. Het betreft hier een bestendig krakeel tus- schen twee compagnons, wier advocaat de twist wil laten beslechten door een partijtje poker, waarbij de verliezer een jaar lang de knecht den winnaar zal worden. De onaangename situatie, waarin de aldus tot butler gedegra deerde compagnon komt te verkeeren, is een ii vroolijk vervolg op het geruzie uit het ;te bedrijf. Tenslotte brengt de verloofde het slachtoffer door een list. welke weer nieuw vreugdevuur doet oplaaien, uitkomst en als „deus ex machina" vernietigt de wet dit zonderlinge contract, dat de betrokkenen zoo veel narigheid, maar de toeschouwers zooveel plezier heeft opgeleverd. Reeds dadelijk bij den aanvang trof het voor dilettanten ongewoon vlotte tempo, dat zich de heele vertooning door handhaafde. Er werd echt met brio en met natuurlijk jolijt gespeeld, en ieder, ook in de bij-rollen, deed met lust mee en was er geheel „In". De regisseur ver dient voor het verzorgde samenspel wel een compliment, evenals de decorateur voor het aardige inkijkje uit het kantoorraam in de straat. Behalve de beide compagnons, van wie de butler als komiek het leeuwendeel voor zich nam, trokken de op den achtergrond met hart en ziel meelevende typiste, de met een mooien kop getypeerde boekhouder, het oolijke kan toorjongetje, de charmant acteerende Florence, de laconieke advocaat, de zenuwachtige echt- genoote en de zielig-verliefde negermeid, die elk op hun beurt in de herrie betrokken raak ten, om hun individueel spel de aandacht. H. G. CANNEGIETER „Comedia" speelt blijspelen van Shaw en Coward in Indonesië „Candida" van Shaw en „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" van Coward zijn de twee stukken, waarmee „Comedia" in Juni naar Indonesië vertrekt. „Candida" wordt in de volgende bezet ting gebracht: Mary Dresselhuys, Gijsbert Tersteeg, Fons Rademakers, Cor Hermus, Ellen de Thouars en. Jack Dixon. Het is nog niet beken* wanneer de Haarlemsche première plaats heeft. De klucht van Coward wordt in een ge heel nieuwe rolverdeeling gespeeld. Mary Dresselhuys speelt Elvire en Joeki Broe- delet het medium Madame Arcanti. Het gezelschap zal gedurende drie maan den in den Archipel rondtrekken. Corrie ten Boom weer in het vaderland Maandagmiddag arriveerde met het KI.M- toestel uit Engeland. Mej. C. ten Boom, de stichtster van de „Ten Boom-Stichting", een onder-vereenlglng van de „Youth for Chrlst"- beweging. Zij was in gezelschap van twee andere leden der stichting n.l. de heeren Dlck Lughthart en Sydney Wilson. Het gezelschap heeft deel genomen aan het Internationaal congres te Birmingham. VOLGEND JAAR WEER EEN AUTOMOBIELTENTOONSTELLING In Februari of Maart van het volgend jaar zal in het RAI-gebouw te Amsterdam voor het eerst na den oorlog weer een automobieltentoonstelling worden gehou den Haarlemsch Tribunaal Heden behandelde het Haarlemsche Tri bunaal de zaak tegen den 52-jarigen F. C. D., die in de jaren 1942-1945 eerst plaats vervangend hoofdredacteur, later hoofd redacteur is geweest van de „Haarlemsche Courant". De dagvaarding besloeg niei minder dan twintig getypte pagina's, waarin tot uit drukking kwam dat beschuldigde van 9 Nov. 1933 aangesloten was bij de N.S.B. Gedurende de bezettingsjaren was hij groepsleider dezer beweging. Verder werd hem het lidmaatschap van verschillende andere N.S.B.-organisaties ten laste gelegd, alsmede begunstiging van de Germaansche SS. Twee van zijn zoons dienden als SS- man, waardoor hij van de Duitschers voor- deelen genoot, o.a. extra kolen. Een zeer groot deel van de dagvaarding was voorts gewijd aan het citeeren van artikelen, door beschuldigde geschreven. Deze artikelen hadden zoo werd geconstateerd een pro-Duitsche en anti-Nederlandsche strek king. De voorzitter, Mr. F. v. d. Goot, vroeg beschuldigde: „Meende u dat u deze dingen straffeloos kon doen?" Verdachte draalde met zijn antwoord, doch na een krachtige aansporing van den president zei hij: „Toen ik de artikelen schreef wel, nu niet meer". De voorzitter van het Tribunaal liet van een groot aantal artikelen de voornaamste passages voorlezen. Daaronder waren drie aoi artikelen, die de voorzitter als „afgrijselijk" karakteriseerde, over de Joden. „Hoe hebt u dit als mensch kunnen doen?" zoo riep hij zeer verontwaardigd uit. „Uw pen werd nu eens gedoopt in stroop en dan weer in vergif'. Het Tribunaal heeft deze artikelen ter inzage gegeven aan een Opperrabbijn, die rapporteerde, dat er zeer veel grove leugens en verdraaiingen in staan, die natuurlijk alleen bedoeld zijn om de Joden verdacht te maken. Hier is sprake van kwade trouw of domheid. „Het was gemeen wat u deed!" aldus de voorzitter. „Ditzelfde geldt van uw artikel over de terechtstelling van tien personen uit Haarlem en omgeving door de Duit schers, zoogenaamd als vergelding voor den dood van een Duitsch onderofficier. De Duitschers beweerden dat daar Joodsche communisten achter zaten en gij hebt dat aangenomen, terwijl ge wist dat 't een leu gen was. Onder de slachtoffers waren zeer verdienstelijke Haarlemmers, mannen als Mr. Drilsma, de Opperrabbijn Frank (een man zooals er slechts één keer in de 100 jaar een wordt geboren) en Chapon. Wat heeft u in vredesnaam bezield toen u dat artikel schreef?" Verdachte: „Niets is verder van mij dan Jodenhaat". President: „Noemt u het liefde?" Verdachte: „Tot op zekere hoogte ja. Ik was anti-Semiet, maar ik haatte de Joden niet". Toen verdachte die gedachte nader wilde gaan uitwerken onderbrak Mr. v. d. Goot hem met de opmerking: „Ik laat der gelijke leugens en drogredenen niet toe". Verdachte zei nog: Ik was tegen de Duit sehe gewelddaden tegen de Joden, maar dat kon ik niet schrijven; dan was ik zelf gevangen genomen. President: Dan had u daarover heelemaal moeten zwijgen. Nu stichtte u veel kwaad. Daarop richtte Mr. van der Goot de vraag tot den verdachte: „Voelt u schuld?" Verdachte draalde met zijn antwoord, maar de president drong op een pertinent antwoord aan, waarop dit aaizelend kwam: „inderdaad". President: „Maar u toont nog altijd den ouden geest te hebben" Verdachte verklaarde dat zijn goed ge loof hem parten gespeeld heeft. „Mijn hoogmoed ben ik kwijt", zei hij. Het artikel ever het bombardement op Den Briel keurde de president zeer sterk af. omdat daarin ongemotiveerde beschul digingen geuit zijn tegen H.M. de Koningin. Dat artikel „Dank o Majesteit" was zoo zei hij allerschandelijkst. „U bent een landverrader". Verdachte beweerde nooit een vriend van de Duitschers te zijn geweest. „Ik meende, dat het Landoorlogreglement ons den plicht oplegde den bezetter te gehoor zamen". Daarop haalde Mr. v. d. Goot het artikel aan, dat verdachte geschreven heeft over de „Artsen en de Overheid", waarin ook veel leugens zijn verwerkt, aangezien de verdachte wist, dat de Duitschers vrijwel alle verplichtingen, die zij hadden inge volge het Landoorlogreglement, genegeerd hebben. Blokzijl zoo zei Mr. v. d Goot prik kelde tot verzet en was daardoor minder gevaarlijk dan u, want gij werkte met hal ve waarheden en kreeg daardoor meer in- Verschillende getuigenverklaringen wer den voorgelezen. Een buurtbewoner heeft gezegd, dat D. wist dat eenige buren ge regeld naar de Engelsche radio luisterden, hij heeft deze nooit verraden. De verdediger Mr. J. G. Bettink ging den levensloop van D. breedvoerig na. Hij heeft in het leven veel tegenslag ge had. Hoewel hij vrij bekwaam was, slaag de hij niet in maatschappelijk opzicht. Toen de N.S.B. werd opgericht, heeft hij zich daarbij aangesloten, omdat hij daarvan heil verwachtte. Hij toonde zich daarbij goed- geloovig en erg eenzijdig. Hij geloofde aan den Vrijdag (4 April)* worden opgehaald de overwinning van Duitschland en hoopte, op Donderdag 3 April en in plaats van op tevredenheid van alle gerepatrieerden op trad. De beleedigde schetste hij als een „lastig mensch, die steeds ongenoegen zocht". Thans is uitgekomen dat deze verklaring den pensionhouder f 300.gekost heeft. Van de zijde van het D.B.V.O. deelde men ons mede, dat reeds voor dat deze affaire aan het rollen was, de heer B. we gens ongeschiktheid ontslagen was- Men betreurde dezen gang van zaken ten zeer ste, doch was anderzijds van meening, dat het hier eenige individueele misstap pen betrof. Van een groot complot is geen sprake. Wel zijn sommige ambtenaren voor de verleiding van enkele pensionhouders, die hen „steekbonnen" aanboden, bezwe ken, doch het betreft hier slechts kleine hoeveelheden. Ook deze functionarissen zijn öf ontslagen öf geschorst. Men maakte ons er opmerkzaam op, dat. wil het D.B.V.O. zijn werk goed verrich ten, het de beschikking moet hebben over volkomen betrouwbare personen, die amb telijk gevoel aan zakelijk inzicht paren en bovendien bereid zijn bij een tijdelijk in stituut tegen een laag salaris te werken. Bovendien is het onderbrengen van en kele duizenden oorlogsslachtoffers geen sinecure, zoodat al gauw aanmerking op de „legering" te maken viel. Wanneer men tegen de huisvesting der gerepatrieerden bezwaren heeft, moet men wel bedenken, dat uit Den Haag vaak een telegram kwam: „Voer de capaciteit zoo hoog mo gelijk op!" Intusschen gaf men ons op het D.B.V.O. de verzekering, dat al het mogelijke ge daan wordt om fraudes als zich thans heb ben voorgedaan, tot een minimum te be perken. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend ter voorziening van de be hoefte aan kasgeld voor den Indischen dienst hier te lande voor de jaren 1945. 1946 en 1947. Uit de toelichting blijkt, dat de in Neder land bij de schatkist ten behoeve van den Indischen dienst aangegane vlottende schuld over de jaren 1940 tot en met 1945 f 411 millïoen bedraagt, na aftrek van f 52 millioen, welk bedrag in 1940/1942 door Batavia aan de Nederlandsche regee- ring te Londen is terugbetaald. In 1946 is uitgegeven f 211 millioen; voor 1947 wordt f 326 millioen geraamd, waarvan f 133 millioen voor repatrieering en daar mee verband houdende uitgaven, zooals voor onderwijsvoorziening en sociale zorg. Over de geheele betalingsregeling wor den thans besprekingen gevoerd. Opge merkt wordt, dat Nederlandsch-Indië groote financieele verplichtingen aan Ne derland heeft. Eind 1946 bedroeg de ge consolideerde schuld van Nederlandsch- Indië uit hoofde van aandeelen in Neder landsche staatsleeningen en van door Ne derland gegarandeerde leeningen f 983 millioen. De Nederlandsche regeering heeft bovendien garanties verstrekt voor de door de Nederlandsch-Indische regeering in het buitenland aangegane verplichtingen tot een gezamenlijk bedrag van f 593 millioen. Volgens de huidige afspraken kan Ne derlandsch-Indië de schuld, aangegaan bij of gegarandeerd door de Nederlandsche regeering, tot een bedrag van f 2.536 mil lioen laten oploopen. Het herstel op financieel en economisch gebied in Nederlandsch-Indië zal van Nederland groote offers eischen. Evenwel zal er mede rekening moeten worden gehouden, dat ook Nederland zwaar te lijden heeft gehad van de bezetting. Dit legt derhalve beperkingen op ten aanzien van den omvang en het tempo, waarin hulp kan worden geboden. Bovendien zal er naar moeten worden gestreefd, dat de verplichtingen, welke Nederlandsch-Indië uit hoofde van de door Nederland geboden hulp op zich neemt, ook behoorlijk zullen worden nagekomen. Over de wijze waar op de verleende faciliteiten haar tegen wicht in dekking en aflossing zullen kun nen vinden, worden eveneens besprekingen gehouden. Kerkelijke grenswijziging Bloeniendaal—Zandvoort De betrokken kerkelijke besturen heb ben thans de grensscheiding tusschen de Ned. Herv. gemeenten van Bloemendaal en Zandvoort goedgekeurd. De Ned. Herv. gemeente van Bloemendaal krijgt er een deel van Zandvoort bij met ongeveer 300 gezinnen en 1000 leden. De grens der ker kelijke gemeente Bloemendaal loopt nu in 't Zuiden tot de Amsterdamsche waterlei ding en in 't Westen tot het viaduct over de Zanderijvaart. Op Goeden Vrijdag vrijaf In overeenstemming met de voor het personeel in rijksdienst voorloopig vastge stelde regeling, zal aan het personeel in dienst der gemeente Haarlem op Goeden Vrijdag 4 April vrijaf worden gegeven: 'ie gemeentelijke instellingen zullen op dien dag gesloten zijn. Een uitzondering hierop vormt het Bureau van den Burgerlijken Stand, dat van 9 tot 10 uur geopend zal zijn, dooh uitsluitend voor aangiften van geboorten en overlijden. Het huisvuil zal in plaats van op Goe- dat ons land via de N.S.B. nog eenige toe komst zou hebben. Een slecht mensch wilde hij niet zijn, maar hij heeft wel gedwaald. Hij heeft nooit menschen verraden. In en kele gevallen is hij opgetreden ten gunste van gearresteerden en voor degenen die voor den arbeidsinzet in Duitschland wa ren aangewezen. Het valt verdachte moeilijk ronduit te erkennen, dat hij in de oorlogsjaren ver keerd gehandeld heeft, maar wie meer in tiem met hem in aanraking komt, hoort toch wel, dat hij tot het besef kwam, dat hij vele dingen verkeerd heeft ingezien. Deze man is al zwaar gestraft; twee van zijn zoons zijn aan het Oostfront gesneu veld, zelf is hij voor 20 jaar uitgesloten van het werk in de journalistiek, dus prac- tisch voor altijd. Spreker meende, dat er veel voor te zeggen is, om D. niet heel lang meer vast te houden, want dat heeft eigen lijk weinig zin. Misschien kan hij dan nog iets van zijn verder leven maken. De beschuldigde zei tenslotte nog, dat de N.S.B. in veel zaken te ver gegaan is; hij heeft daartegen verzet gevoerd, maar het baatte niet. Zelf heeft hij steeds het goede voor oogen gehad. Een vriend der Duit schers was hij niet. Zijn zoons hebben wel in het Duitsehe leger gediend, maar dit was tegen zijn zin. De uitspraak werd bepaald op 15 ApriL 2en Paaschdag (7 April) op Dinsdag 8 April. Schaken H.S.C. verloor van A-S.C. Haarlemsch Schaakgezelschap speelde In de hoofdklasse van den Kon. Nederlandschen Schaakbond tegen ASC cn verloor mei 6—2. Twee partijen moeten nog arbitrair beslist wor den. De uitslag luidt: J. H. Marwitz—J. G. Kar per 1—0; W. SaeysF. L. Backens 0—1: G. Kroone—B. V. Bekker 01; F. Spinhoven—C Orbaan 0—1; F. C. Haalebos—S. Hartog afgebr.; J. van der Hoff—P. Ouwerkerk afgebroken; R. de Vita—J. Sturm 0—1; mr. G. Snoeck Her.ke- matts—G. Spinhoven O—l; P. Verdonck—W. J. Bos 1—0; A. van Sas—P. Vreeken 0—1. BINNENLAND Luitenant-generaal G. I. Thomas is be noemd tot Grootofficier ln de orde van Oranje Nassau met de zwaarden wegens het belang rijke aandeel, dat htj gehad heeft ln de bevrij ding van Nederland, toen hij als commandant optrad van de 43e divisie, die oprukte naar Nijmegen en vervolgens naar Arnhem om de alrborne-troepen te hulp te komen. In de gemeente Ziehen—Zussen—Bolder (L.) zijn fossiele overblijfselen ontdekt van ccn voor historische Maashagedis, bekend onder den wetenschappelijken naam „Mosaraurus Glgan- teus". Inbrekers slaan goeden slag. Uit een winkel in Loosduinen werden 4 5000 servtespunten, 3 k 400 émaiUepunten en een bedrag van f 360J ontvreemd. Aan den Rljswtjkscheweg gingen nachtelijke bezoekers er met textiel ter waarde van f 4000 vandoor. Vulpennen, die een handelaar te Valkcns- waard had gekocht voor f 12.50 werden door hem afgezet voor f37,50. Bovendien vervalschte de detaillist rekeningen om hooge prijzen te kun nen vragen. De Tuchtrechter voor de Prijzen strafte hem met l 60.000 boete. Een 4-jarlg kind uit Kampen at ln een on bewaakt oogenblik een doosje met pillen tegen huiduitslag leeg en overleed kort daarop. Op Goeden Vrijdag zal de Amsterdamsche effectenbeurs gesloten zijn. De 21-Jarlge militair de B uit Bolnes, ge legerd in het kamp Prinsenbosch te Gilzerijen, gebruikte benzine bij het aanmaken van een kachel. Hij vatte daarbij zelf vlam. liep naar buiten en moest met brandwonden overdekt ln het ziekenhuis te Tilburg worden opgenomen. Kort daarna overleed hij aan de bekomen ver wondingen, Binnenkort worden In Lyon en Brussel Internationale Jaarbeurzen gehouden, waar ook Nederlandsche producten geëxposeerd zulle* worden. De beurs te Lyon zal worden gehoudef van 12 tot 21 April en die te Brussel van 21 April tot 11 Mei. Het bestuur van den Bond van NederlMM- sche Militaire Oorlogsslachtoffers heeft den minister-president, de ministers van Oorlog en Marine en de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer verzocht de wijzigingen en aanvullingen op de Militaire Pensioenwet van 1922 met den meesten spoed ln behandeling te willen nemen, speciaal wegens de financieele moeilijkheden, waarin de oorlogsweduwen verkeeren. HAARLEM EN OMGEVING Ter inspectie der Invoerrechten en Accijn zen te Haarlem werden de heeren J. van Beek en R. Frultema bevorderd tot Hoofdcommies (hoofdcontröleur) van 's Rijks Belastingen. Te Beverwijk ls als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente beroepen ds. J. O. Norel van Steenderen. Van de Radio Technische School te Haarlem slaagden bij de te Den Haag gehouden examens S. Koning, W. Grocnlnk en P. van Wavercn te Haarlem voor het Rijkscertificaat van Radio- telegrafist. Directeuren van Tcyler's Stichting to Haar lem hebben ln de plaats van mr Th. A. Wesstra, die wegens zijn benoeming tot Direc teur als zoodanig ls afgetreden, tot secretaris der stichting benoemd mr. J. A. Valllant, Prins Mauritslaan 60 te Haarlem. Het terrein van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan willen B. on W. voor de gemeente koopen voor f 47.550. Zooals wij Indertijd medegedeeld hebben zal het ter rein voor sportdoelelnden bestemd worden. Ds. F. E. Wcsbonk, Gereformeerd predikant te IJmuiden ontving een beroep naar de Ge reformeerde Kerk te Smllde. De afdeellng Noordholland van den Neder- landschen Bond van Jongellngsvereenlglngen op Gereformeerden Grondslag houdt ln samen werking met de afdeellng van den Nederland- schen Bond van Meisjesvereenigingen op G. G. op Tweeden' Paaschdag een jeugdappèl ln de Gereformeerde Kerk aan den Kloppersingel. De kantoren \:ui de Provinciale Griffie zul len Vrijdagmiddag cn Zaterdag gesloten zijn. Donderdagavond 3 April wordt ln de Im- manitëlkerk. Van Esmond straat, een wijdlngs- dienst gehouden, waar Dr. H. v. d. Loos spreekt en het kerkkoor der Ned. Herv. Gemeente „Schoten" onder leiding van den heer L. J. van Mechelen medewerking verleent. Organlstc is mej. G. Middag. Geheime distilleerderij ontdekt in een kerk Predikant had finan cieele moeilijkheden In het kerkgebouw der Oud-Gerefor meerde gemeente in de Muiderstraat te Amsterdam is naar „Het Parool" meldt, een geheime distilleerderij ontdekt, welke reeds anderhalf jaar in bedrijf was. De in stallatie produceerde per dag ongeveer 75 liter jenever van slechte kwaliteit. Zij be vatte namelijk giftige methylalcohol. De electrische stroom welke men voor de ap paraten noodig had, werd buiten den meter om betrokken. De 35-jarige predikant verklaarde bij zijn verhoor, dat financieele moeilijkheden hem genoodzaakt hadden, aan deze zaak mee te doen. Zijn „bedrijfsleider", een loodgieter, is gearresteerd. Raadhuisplannen in Haarlemmermeer De vergadering van den raad der gemeente Haarlemmermeer was voor he? grootste gedeel te gewijd aan het voorstel von B. en W. Inzake den bouw van een nieuw raadhui?. In een debat dat enkele uren duurde, Heten vrijwel alle raads leden hun zienswijze hooren. Op voorstel van de meerderheid van B cn W. werd met 14 tegen 9 stemmen besloten, een commissie van drie architecten te benoemen om deze aangelegen heid nog eens te onderzoeken. Van de commls- ste zullen or.der andere de architecten Wleger, Bruin en Berghoef deel uitmaken. Voorts werd een voorstel van B. en W. aange nomen om een gemeenteblad uit te geven. SCHEEPVAART K, N. S. M. Rossum, 29 Mrt van Trinidad naar Amsterdam. Svolder. 30 Mrt te Curacao. Stuyvesant. 30 Mrt te Curacao. Wlnsum, 30 Mrt te Antwerpen. Delft. 30 Mrt van Antwerpen n. Madeira. Iris. 29 Mrt van Rotterdam n. Ceuta. Dione, 31 Mrt te Rotterdam. Orestes. 30 Mrt te Amsterdam. Oksywi, 29 Mrt van Amsterdam n. Kopenhagen. Berkel, 28 Mrt te Amsterdam. Euterpe, 30 Mrt te Antwerpen. Hercules. 28 Mrt van Cavalla naar Piraeus. Ariadne, 29 Mrt van Vigo naar Lissabon. HOLL. AFRIKA LIJN Kllpfontein. 31 Mrt van Durban naar East Londen. Randfonteln, 30 Mrt van East Londen naar Durban. NlJRerk. 29 Mrt van Suez naar Port Sudan, Aden en Mombasa. MIJ NEDERLAND. - Tablnta. 27 Mrt van St. Jean naar Amsterdam. Joh. de Wltt, 28 Mrt v. Fremantle naar Batavia. Myrtho. 26 Mrt tc Ba tavia. Oranje, 29 Mr; van Port Said naar Am sterdam. Salawati. 28 Mrt van San Francisco naar Singapore. Laat nu uw vruchtboomen Snoeien, spulten en mesten door bekwame vaklieden, Wacht niet tot het te laat ls!! Dahlia's 10 voor f 4.50, Knol- begonia's 10 voor f 2.25, Boo- men en Planten In groote keus. Vraagt prijscourant. „De Morgenstond" SOEXDAPLEIN 81. Tel. 19903 Bruidstoiletten en avondkleding compleet naar maat, OOK VOOR HEREN, huur» U bij: „HET BRUIDSHUIS" Maison van den Hoogen Amsterdam, Sarphallpark 88. talaloon 98828 Fll. Haarlam. Bartel,or,utraat 4. talaf. 21470 Fll Dan Haag ZuldarparVlaao 252, tal. 399027 ateliers

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3