Radio-distributie heeft vele plannen Vier vliegers in Australië's wildernis Licht in de duisternis van roofoverval in de hoofdstad CALVE'S Kort en Bondig) Nuts-Spaarbank te Haarlem „EUREKA" WOENSDAG 2 APRIL 1947 HAARLEMS DAGBLAD Materiaalgebrek blijft echter het groote struikelblok Op de bovenverdieping van een der hee renhuizen aan de Nieuwe Gracht te Haar lem wordt op het oogenblik hard gewerkt aan een radio-noviteit, waarvan over en kele maanden de distributieluisteraars van Castricum tot Voorhout zullen kunnen pro fiteered ofschoon het de vraag is of het gros het zal merken. Thans is de situatie zoo, dat één centraal punt de programma's uit Hilver sum per telefoonlijn ontvangt en ze daarna doorstuurt aan de elf centrales in onze stad en de zeven daarbuiten, die het geluid op luidsprekersterkte brengen. De instal latie had echter dringend vernieuwing noo- dig, hetgeen in de bezetting natuurlijk op niets uitliep. In de naaste toekomst zal van het centrale punt uit bijna geheel Kenne- merland van „muziek per draad" voor zien worden en wanneer wij de deskun digen mogen gelooven, dan voldoet de in richting, die thans in aanbouw is, aan de hoogste eischen. Om een voorbeeld te noe men: mocht op een gegeven moment de ontvangst van Hilversum I door storing in de telefoonverbinding met de studio niet voor distributie geschikt blijken een automatische wijzer houdt den con troleur voortdurend op de hoogte van vo lume, kracht en kwaliteit dan staan zes ontvangtoestellen ter beschikking om in te springen. Hiermee komen we meteen op het terrein der buitenlandsche stations die tot nog toe eveneens via een toestel wor den „afgetapt": door materiaalgebrek (gebrek aan versterkers is hier een der erg ste handicaps) kan er nog maar steeds geen vierde keusmogelijkheid aan den distribu- tie-abonné worden aangeboden, maar het hoofdbestuur van de P.T.T., afdeeling Ra diocentrales broedt op het oogenblik plan nen uit, om directe lijnverbindingen zoo wel met de BBC als met Brussel tot stand te brengen, zoodat alle risico's, die aan de huidige draadlooze ontvangst van buiten landsche programma's verbonden zijn, ver vallen. De groote schaduw over dit alles blijft de wanhopige materialenkwestie: duizen den wachtenden kunnen niet aangesloten worden, omdat er gebrek is aan kabel, aan programmakiezers, aan versterkers bij de diverse centrales, kortom aan alles wat een radiodistributiebedrijf noodig heeft om zich te kunnen uitbreiden. Dat men in Haarlem niettemin doet wat er gedaan kan worden, zal Zandvoort op korten termijn kunnen merken: ook hier wordt, eveneens met behulp van des tijds ondergedoken onderdeelen een nieuwe centrale gebouwd, omdat de oude tijdens de Duitsche visite meer te verduren heeft gehad dan goed voor haar was- En nog is het lijstje van desiderata der Radio-distributie niet compleet: vier keuze mogelijkheden met twee lijnen voor een af wisselend buitenlandsch programma waar bij bovendien een spreekcel gebruikt zal W0AT smaakt OP CApuCIJN6RSi Met Calvé's mosterdsaus ware tractaue. is t een Heerlijk pikant op dui zend-en-een gerecht - zóó te gebruiken - droogt niet uit. worden, om eventueele programma-wisse lingen aan te kondigen en een standaard luidspreker voor den abonné is het vooralsnog fluisterend uitgesproken ideaal. „Maar ach" deze verzuchting is van een ambtenaar, die liever per dag 10 nieuwe aansluitingen maakt dan één „wanneer de wachtlijst eerder langer wordt dan korter, dan zullen we dergelijke mooie vooruitzichten nog maar even opzij zetten". Een prijzenswaardige nuchterheid, die echter niet wegneemt, dat er binnenska mers een en ander in het vat wordt ge daan, dat voor den draad-luistervink niet verzuurt. Kinderspeeltuinen te Haarlem krijgen geldelijke hulp Verleden Jaar stelde de Haarlemsche raad f23.000 beschikbaar voor het ln orde maken van afscheidingen van verschillende speelterreinen, die in de oorlogsjaren verdwenen zijn. Het ter rein van de R.K, vereeniglng aan de Godfried van Bouillonstraat is evenwel zoo grondig ver nield, dat het eerst omgeploegd en geëgaliseerd moet worden, daarna moet er zand en teelaarde op gebracht worden. De kosten zijn geraamd op f 6200. De vernieling is als oorlogsschade aan te merken. B. en W. stellen den raad voor van ge meentewege het geld beschikbaar te stellen Ge hoopt wordt dat de gemeente het van het rijk terugkrijgt. Voors stellen B. en W. voor aan de buurtver- eeniging „Door Eendracht Saamgebracht" een terrein aan het einde der Zwaluwstraat ter be schikking te stellen als speelterrein voor de kinderen. De grond is ln de toekomst bestemd voor schoolgebouw. Voor een afrastering Is f 900 noodig. In de diergaarde Blijdorp te Rotterdam zijn twee bruine beertjes geboren. Onder zorgvuldige bewaking van moeder beer verschijnen ze voor 't eerst voor het publiek. Barre tocht na noodlanding van Dakota Eén der daders is er op een coaster vandoor Op 5 Februari van dit jaar werd een be jaarden banklooper van de Kasvereeniging te Amsterdam in de hal van een perceel aan de Keizersgracht een som van f 25.000 afhandig gemaakt. Sindsdien heeft de hoofdstedelijke recherche naarstig naar de daders van dezen laffen overval gezocht en zij slaagde er reeds in één hunner te ar resteeren. Twee anderen, onder wie de „chef" van het complot, zijn voortvluchtig maar in middels is komen vast te staan, dat de hoofdman een oud SS'er is en dat de ander zich op een van de zes coasters, die naar Indonesië onderweg zijn om copra te ver voeren, als machinist heeft laten aanmon steren, zooals de Volkskrant meldt. Het bewuste bootje, de „Erna" is nog niet in Port Said aangekomen de laatste berichten melden, dat het Al giers heeft verlaten en het zou dus mogelijk moeten zijn, een rechercheur naar deze havenplaats te sturen, om den vogel daar te vangen. Er schijnt echter bezwaar te bestaan tegen een dergelijke reis van een politie man: de kosten en de noodzakelijke for maliteiten met Engelsche autoriteiten zou den hier de voornaamste hinderpalen vor men. Afgezien daarvan is de mogelijkheid zeer groot, dat de machinist door zijn fa milie op de hoogte is gebracht van de mosterdsaus DE DISTRIBUTIE Donderdag 3 April. Haarlem. fDe Vleeschhal) kaarten voor voe dingsmiddelen, textielkaarten. brandstoffenfor mulieren (kaart 703 meebrengen) Schi tot en met Spro. Heemstede, kaarten voedingsmiddelen, tex tielkaarten en brandstoffenformulieren (kaart 703 meebrengen) 9—12.30 uur X, IJ en Z.; 24 uur zelfverzorgers, Zandvoort, kaarten voor voedingsmiddelen, textielkaarten, brandstoffenformulieren H tot en met M, 9—12.30, 2—3 uur. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 April 1947 ONDERTROUWD: 1 April, C. Weisz en J. M. Boogaard. GEHUWD: 1 April, P. Floor en H. P. Machiel- »e; w. Wildeboer en J. S. Visser. BEVALLEN van een zoon: 29 Mrt, J. C. Sloof —Krabbendam: 31 Mrt. A. H. M. Klnket— Kampen; M. J. Smit—Stevens; l April, M. C. d. Berg—Hooghart; W. v. Ling—Marinus. BEVALLEN van een dochter: 30 Mrt, A. T. d. Mes—Hogerhuis; 31 Mrt, M. Dessaur—i Straten; IJ. d. Graaff—Oslnga; B. C. Bergacker Riphagen; C. M. Klaij—Taling: A. M, Koetse Sörensen; G. A. Portegles—v. Doorn; 1 April, G. J. Klingers—Duits; A, M. W. Donker—Smits; J.' C.' v. Dijk—Kok. OVERLEDEN: 29 Mrt, A. F. W. Huzemeier, 48 j., Gasthuisvest; 30 Mrt, J. Mandenmaker, 73 j„ Parklaan; C. P. J. Bakker, 59 j„ Kamper- laan; F. Kos—Bruinenberg. 67 j., Ged. Schalk- burgergracht; 31 Mrt. I. Clausing—Ates, 80 j., Middenlaan; G. Bennema. 50 j.. Vondelweg; M. v. d. Wees, 77 j.. Badelochstraat; L. M. Duvi- Vier, 1 m Kamperlaan. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: M. Merkens en T. Blaau- boer; J. A. Reijndeis en G. J. van Wees; K. R. Smit en C. Dees; J. P. van 't Hoff en C. A. M. Adriaanse; H. Opstal en A. J. van der Pluijm. GETROUWD: P. Veerman en T. Visser; J. Weijers en M. J. Medemblik. BEVALLEN: E. J. K. Sllvis—van Ewijk. z.; J. G. Croese—Koning, z,; L. C. van Rooden—Smit, z;. A. H. M. van Haasteren—Moers, z.; A. Vork Schoone, z.; P. van SteenbergenMacco, z.; C. M. Beelen—Prins, z.\ J. van den Berg—van Altena, z. OVERLEDEN: Mevr, A. T. Boting—Dobbe van Bergen. 78 j.; M. J. J. Mooren, 76 j.; A. Leuven, 84 jaar. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 2 APRIL Palace: „Zondagskind", toeg. bov. 14 J„ 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Elephant boy", toeg. alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „V=vlctone", alle leeft.. 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. City: „Tarzan's gevaarlijke avontuur", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Circus Bux", todg. bov. 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Seven Sinners", toeg. bov. 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 3 APRIL. Gem. Concertgebouw: C.O.V., Matthflus Pas sion, 7.30 uur. Ged. Oude Gracht 104: „Uit den doolhof der vivisectie". 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Vier leden der bemanning van het Ne- derlandschc Dakota-toestel, dat in Austra lië een noodlanding moest maken, zijn thans na een barren tocht in de bewoonde wereld teruggekeerd, terwijl hun drie ka meraden, die bij het toestel achterbleven, nog wachten op de aankomst van de red dingsbrigade, die intusschen het toestel wel zal hebben bereikt. Zoo is dit avon tuur van zeven mannen, die doodgewaand werden, zonder betreurenswaardige gevol gen gebleven, in tegenstelling met de bange verwachtingen, die aan het ontdekken van het gelande vliegtuig vooraf gingen. Het verhaal van de vier die er op uit trokken om contact te zoeken met de bewoonde wereld, nadat zij hadden ingezien dat het lang kon duren, voordat vliegtuigen hen op hun eenzame noodlandingsplaats zou den ontdekken, volgt hier aan de hand van een interview, dat luitenant van Nif- terik, de gezagvoerder van het toestel, toe stond aan een Aneta-verslaggcver. „Dinsdagmiddag 25 Maart kort na drie uur in den middag weigerde de electrische inrichting van het toestel. Op dat moment werd de laatste radio-boodschap uitgezon den. We wisten, dat we Darwin niet kon den halen en de machine ergens aan den grond moesten zetten. Ik slaagde er in voor donker te landen. Onder ons was dicht geboomte. Plotseling zag ik heuvelruggen voor mij oprijzen. Ik maakte een buiklanding, terwijl ik zelf alleen in de cockpit zat en de anderen, op alles voorbereid, in den staart- Bij het lan den raakten we enkele boomtoppen, waar door een vleugel afbrak. Donderdagochtend om half zeven zijn wij vertrokken, op twee vlotten de rivier afzakkend, op elk vlot twee man. Aan le vensmiddelen hadden wij veertig sinaas- appelai en twee blikken gecondenseerde melk aan boord. We waren gewapend met twee stenguns en drie pistolen. Honden bief. Toen een van de vele krokodillen, die we in de rivier zagen, het voorste vlot na derde, schoot ik hem dood met een sten- gun. Wij hadden twee honden, Bataan en Sikkie. Bataan was een pointer, die ik bij mijn vertrek uit Sydney gekocht had. Zon dag was Bataan, doordat hij aan de pooten gewond was, heel zwak en daar we bijna niets meer te eten hadden, heb ik den hond maar doodgeschoten. Wij hebben hem ge stroopt en half geroosterd en wij hadden er een kostelijken maaltijd aan. De andere hond, Sikkie, hield 's nachts de wacht. In den middag van den tweeden dag ar riveerden we in het Katherine-ravijn. Doordat ik dikwijls boven de streek gevlo gen heb, kende ik het terrein hier. Den tweeden nacht kampeerden we bij het ra vijn. Ons moreel bleef goed en wanneer Tentoonsteling over kerkbouw De Haarlemsche architect G. H. Holt heeft opdracht ontvangen de op 7 Novem ber van dit jaar in het Stedelijk Museum te Amsterdam aanvangende tentoonstel ling „Nederlands nieuwe kerken" te ont werpen en in te richten. Op deze expositie zal een aantal ont werpen getoond worden en de tentoonstel ling gaat na Amsterdam ook een tiental andere steden van ons land bezoeken. Be halve de Nederlandsche kerkplannen zul len eveneens buitenlandsche, reeds uitge voerde ontwerpen te zien zijn en ingeval van voldoende belangstelling hoopt men aan deze manifestatie een congres te ver binden, waarop binnen- en buitenlandsche sprekers inleidingen over den kerkbouw zullen houden. Als data van het congres worden 7 en 8 November genoemd. Ds. C. B. Heyn naar Zwitserland Ds. C. B. Heyn. die ruim anderhalf jaar pre dikant bij de Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente van Haarlem is geweest, is voorne mens binnenkort naar Zwitserland te vertrek ken. om zijn studie voort te zetten. Hij zal daar eenige Jaren blijven. De predikant heeft dit besluit ook genomen ln verband met den gezondheidstoestand van zijn zoon. In de korte periode, dat ds. Heyn in Haarlem werkzaam is, heeft hij zich vele vrienden gemaakt, niet alleen in zijn gemeente, doch ook ln andere kringen. Met Pinksteren hoopt ds. Heyn zijn afscheids- predicatle te houden. we in den zonneschijn stroomafwaarts dreven, was het soms grappig om te be denken, dat we waarschijnlijk dood ge waand werden. Een van de vlotten is in een stroomversnelling omgeslagen en ver loren gegaan, waarbij collega Houniet bij na verdronk; hij kon door Barnaart nog gered worden. We verdeelden onzen voor raad sinaasappelen zoodanig, dat wij er drie per dag aten. Op 29 Maart was alle gecondenseerde melk gebruikt. We zetten de reis voort op één vlot, dat we, toen we te voet verder gingen aan zijn lot over lieten. Met mijn vulpen schreef ik de positie van ons vliegtuig op den rand en de me- dedeeling, dat we allen ongedeerd waren Langs den Westelijken oever van de rivier gingen we in de richting van Kathe- rine. We wierpen het meeste van onze uit rusting weg behalve onze spiegels, waar mee we signalen konden geven en de ge weren. De bergen waren verschrikkelijk. We moesten zeer veel klimmen en elke berg kwam uit op een diep ravijn. Tegen den avond van den 29sten Maart waren we door gebrek aan slaap en voedsel vol komen uitgeput en werden bij tijden door duizelingen overvallen. De rotsen waren heet en Barnaarts voe ten bloedden, maar we konden niet rusten. Zondag bleven we doorloopen, door struik gewas. Maandagnacht sliepen we aan den rivieroever, slechts 12 k.m. van Katherine. Vanochtend (1 April) vonden we de sporen van een vrachtauto. We volgden de sporen en toen we de rivier waren overgestoken, vonden we den politie-ser- geant Smyth". D.T.V.H. bestaat vijfentwintig jaar D. T. V. H., de schoolvereeniging van de twee- de HBS b vierde Dinsdag haar 25-jarlg be staan in het Gemeentelijk Concertgebouw. 's Middags was er een gevarieerd programma in de Tuinzaal, waar .achtereenvolgens koortje van de lagere klassen, een interscholalr trio, een trio van de school zelf, een piano-duo en twee jazz-orkestjes optraden. Van kleinsten tot de grootsten was alles tot in de puntjes verzorgd en ieder bleek in zijn eigen genre opperbest thuis te zijn. De eerepalm voor dit muzikale gedeelte gaat ongetwijfeld naar G. Oomen voor zijn voor treffelijke bewerking van Gershwin's ..Rhap sody in Blue", die hij samen met Mej. F. Wou- terse op twee vleugels ten gehoore bracht. Na de pauze kwam de tooneelafdeeling van D. T. V. H met een allerzotst blijspel. „Daar liegen we ons uit", dat met veel vaart en verve gespeeld werd. Het behandelde lotgevallen een jong getrouwd paar dat door het late thuiskomen van den heer des huizes en zijn leugentjes-om-bestwll om dat te verklaren, in j een serie complicaties vervalt, die den toe schouwer doet duizelen. Het publiek, dat zich kostelijk amuseerde, gaf daarvan door ware ovaties blijk. 's Avonds was er bal in de groote zaal, waar .The Bamboozlers" en „The Jig Rhythm Club" met hun uitstekende vocalisten Jopy Alma en Roeky Arons de leerlingen en oud-leerlingen tot laat in den nacht aangenaam bezig hielden. Tellers noodig voor de volks- en woningtelling Krijgen de Haarlemsche scholen een week extra Pinkster-vacantie? Op 31 Mei a.s. wordt, zooals bekend is, de Volks- en Woningtelling gehouden. De voorbereiding van dit werk is begonnen. Het is de moeilijkheid aan voldoende ge schikte krachten te komen om deze tellin gen uit te voeren. Bij vorige gelegenheden namen de gemeentebesturen vrijwillige tellers aan, maar nu heeft Den Haag be slist, dat geen betaling gegeven mag wor den en dat overheidspersoneel moet wor den ingeschakeld. De gemeenten kunnen behalve over hun eigen ambtenaren ook, natuurlijk in overleg met de leiding van die diensten, beschikken over personeel van rijk en provincie. Indien de telling over twee dagen ver deeld wordt (één dag uitreiken en één dag ophalen der formulieren) zijn te Haarlem 1400 tellers noodig. Wordt het werk over vier dagen verdeeld, dan kan met 700 man volstaan worden. De gemeente kan niet meer dan hoog stens 350 tellers beschikbaar stellen. De overige 350 of 1050 moeten dus van het rijk en de provincie betrokken worden. Aanvankelijk is gedacht om de hulp der onderwijzers in te roepen. Daartegen wor den evenwel bezwaren ingebracht. In het verleden en nu ook weer in de koude- periode heeft het onderwijs veel vertra ging ondervonden omdat het niet mogelijk was geregeld school te houden- Daarom wordt gemeend, dat het beter is af te zien van het plan om de onderwijzers bij de telling in te schakelen, omdat de conse quentie daarvan is: de Pinkster-vacantie met een week te verlengen. Een beslissing is in deze quaestie nog niet genomen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de zaak ter beoordeeling gegeven zal worden aan den minister van Onderwijs. Worden de onderwijzers in de school ge laten, dan is het noodig de tellers te halen uit het corps ambtenaren van het rijk en de provincie. De aanvankelijke indruk is evenwel, dat het moeilijk zal zijn daaruit voldoende geschikte krachten vrij te ma ken van het gewone werk, want de be trokken diensten kunnen natuurlijk niet alle voor twee of vier dagen geheel stil gelegd worden. In Amsterdam zit men ook met de moei lijkheid. Daar zijn 8500 tellers noodig. Men meent die niet volledig uit de rijks- en ge meentediensten te kunnen halen. Daarom wil men daar een beroep doen op de parti culiere instellingen met een groot admi nistratief personeel. In Haarlem worden tegen het inslaan van dezen weg evenwel bezwaren gevoeld. Sigaren iets duurder De wereldvoorraad van sigarentabak is zeer klein, en de prijs is dientengevolge sterk opgeloopen. speciaal van de voor dekblad bruikbare tabak. Dit heeft on vermijdelijk invloed op de prijzen van si garen, die dan ook gemiddeld iets duurder zijn geworden. Deze prijsverhooging geldt echter niet voor alle sigaren. In de nieuwe prijsregeling voor sigaren, die 1 Maart ui werking trad. is voorgeschreven dat 75 procent van de totale productie niet duur der mag zijn dan gemiddeld 12 cent per stuk plus opcenten. De overige 25 procent mag dan tegen hoogeren prijs worden ver kocht met dien verstande, dat de maxi mumprijs van sigaren 20 cent per stuk plus opcenten bedraagt. strikken, die voor hem worden gespannen. De kapitein, op het oogenblik de eenige, die de verdachte kan arresteeren, zal dit niet licht doen, omdat hij dan zijn machi nist kwijt is. Om al deze complicaties te omzeilen, wordt een arrestatie op Indischen bodem overwogen maar dit heeft weer het nadeel, dat de man in den tusschentUd gelegen heid te over heeft, om te ontsnappen. Hoe de overval beraamd was.. Thans zijn ook nadere bijzonderheden over de toedracht en de voorbereidingen van den roofoverval bekend gemaakt. De plannen werden ten huize van de moeder an den voortvluchtige!! machinist ge smeed en voor haar aandeel ontving zij f 1000,van de opbrengst. De recherche heeft zich inmiddels over haar ontfermd, maar de chauffeur, van wiens vrachtwagen de daders gebruik zou den hebben gemaakt is, omdat hij volko men te goeder trouw zou hebben gehan deld, weer op vrye voeten gesteld. Het geld, dat den banklooper ontstolen werd, kan vermoedelijk niet meer achter haald worden. Geen verbinding vanHillegom naar de zee Dinsdagmiddag kwam de gemeenteraad van Hillegom ln openbare zitting bijeen ter behan deling van de gemeentebegrooting. onder voor zitterschap van Jhr. Mr. Dr. O v. Nispen tot Pannerden. Alvorens de algemeene beschou wingen begonnen, werd de heer H. de Boer. tuinman bij den gemeentelijken plantsoendienst te Utrecht benoemd tot voorman bij Openbare Werken, afdeeling plantsoenen. Bij de algemeene beschouwingen verzocht de heer v. d. Kolk (K.V.P.) het Jeugdwerk ln al haar uitingen zooveel mogelijk le helpen, voor al als het om geschikte lokaliteiten gaat. De heer Telkamp (A.R.) besprak een verbinding met de zee. door b.v. het rijwielpad door te trekken, doch de voorzitter meende, dat, hoe wel er in deze omgeving niet veel natuur schoon is. dit toch niet urgent te achten ls. Bovendien vreesde hij, dat dan de annexatie van de Zilk, waarvoor thans de medewerking van Ged. Staten is ingeroepen. In gevaar zou komen Eenige leden drongen aan op het aan schaffen van een sneeuwploeg en een zand- strooier ta verband met de zeer onaangename ervaringen van den afgeloopen winter. Ten slotte verzocht de heer Vermeer (A.R.) tot spoedige verbouwing van de Openbare lagere school over te gaan, waarmede een nijpend tekort aan ruimte zal verminderen, Daarna werd de gemeentebegrooting. die een tekort aanwijst van f 180,616, doch waarvan de raming f91.000 gunstiger is dan het vorig Jaar, aan genomen. De burgemeester deelde mede, dat van de voorgenomen parkplannen niets terecht komt. Hockeyspelers uit Derby in Haarlem Zaterdag en gedurende de Paaschdagen zul len hockeyspeelsters en spelers uit Derby eenige wedstrijden spelen tegen vereenigingen uit Haarlem en omgeving. De Engelsche dames worden Vrijdagochtend om ongeveer elf uur na aankomst van den boottrein op het Haarlem sche station verwacht. De heeren komen per dagboot en arriveeren des avonds om kwart over zes te Amsterdam. Voor Maandagavond staat een feestavond in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond op het programma. Herman Moerkerk opent expositie van Cultureel Jeugdtournooi Naar wij vernemen, zal Herman Moerkerk morgenmiddag om 3 uur de tentoonstelling van teekeningen, foto's en handenarbeid, die de leerlingen van de Ulo en middelbare scholen in het kader van het Cultureel Jeugdtournool hebben Ingezonden, in het Frans Halsmuseum openen. Deze tentoonstelling zal tot en met 9 April geopend blijven. Onder de Haarlemsche schooljeugd bestaat oor dit initiatief van het Interscholair Comité groote geestdrift. Magnetiseurs en de Haarlemsche politie Eenige dagen geleden deelden wij mede dat de Haarlemsche politie proces-verbaal heeft opgemaakt tegen den magnetiseur E. H. B, in het Haarlemmerhoutpark en zijn acht assistenten, wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunde. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat het niet in de bedoeling van de politie ligt op te treden tegen magnetiseurs die zich uitsluitend tot hun werk bepalen, maar wel indien, zooals in het onderhavige geval, kruiden of zalf worden voorgeschreven, omdat gemeend wordt dat zij zich daar mee aan een overtreding van de wet schuldig maken. SCHEEPVAART K. H, L. Merwede op thuisreis, 30 Mrt te Santos. Maasland op thuisreis 30 Mrt te en van Rlo de Janeiro. Britsum op uitreis 31 Mr Rio de Janeiro naar Santos. K. N. s. M Vulcanus, 31 Mrt van Malaga naar Gibraltar. Finga, 1 April van Amsterdam naar Alexandrlë. Omen. 31 Mrt van Lelxoes n. Lissabon. Hercules, 31 Mn te Candla. Borgfred, 30 Mrt van Trinidad naar Paramaribo. Halllng- dal, 31 Mrt te Curacao. Lista. 31 Mrt te Curacao. Loots. 31 Mrt te Paramaribo Marleen. 31 Mrt van New York te Paramaribo. Ariadne, 31 Mri te Lissabon. MIJ. NEDERLAND. Mapia, 25 Mrt van Ma dras naar Calcutta. Manoeran, 30 Mrt van San Francisco naar Batavia. Van der Waal, 30 Mrt van New Orleans naar Kaapstad. Tabian, 31 Mrt te Batavia. Tawali, 31 Mrt van Sialn naar Los Angeles. Tarakan, 30 Mrt van Batavia n. Amsterdam. Radja. 31 Mrt te Durban. HAARLEMSCHE POLITIE WON VAN VEL- SEN. Dinsdag won het politie-elftal van Haarlem met 2—1 van de Velsensche collega's. Klokhuis opende de score voor de Haarlem mers. waarna Van Onselen gelijk maakte. Klokhuis zorgde er voor, dat de thuisclub een zege boekte in dezen strijd, waarin fel ge streden is. BINNENLAND Het voormalig hoofd van de rijksinspectie der bevolkingsregisters. J L. L. te Den Haag. ls wegens hulpverleening aan de Duitschors en het verraden van een zijner ambtenaren tot 3 Jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. Er was 12 jaar geëischt De Koningin ls uit Socstdtjk ln de residentie teruggekeerd en heeft haar intrek genomen ln het Huls ten Bosch. Het Nederlandse!» Oorlogsgraven Comité verzoekt nadrukkelijk, geen lndivlduecle In lichtingen te verstrekken over of nasporingen te doen naar graven van geallieerde militairen. Ook het plaatsten van oproepen ln buitenland sche blader, ten einde ln contact te treden met nabestaanden van gesneuvelden dient nagelaten te worden. De P.R.A. In Den Haag. Lange Voorhout 13, tel 183990, vraagt inlichtingen over Adrlaan Johar» Jan Bogaard en Johan Willem Keiler, beiden gewoond hebbende ln Den Haag. Belden worden er van verdacht in verschillende declen des lands tijdens de bezetting overvallen te hebben gepleegd, al of niet ln opdracht van den SD. Op het kruispunt ln Wierden van de wegen naar Almelo, Rljssen en N ij verdal is Dinsdag de 38-Jarlge tuinman G. N. uit Wierden door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen De bekende observator bij de Lcldsche sterrenwacht, dr. H. van Gent overleed te Am sterdam tijdens een bestuursvergadering van de Zuid-Afrikaansche vereeniglng. Dr. v. Gent deed eenige belangrijke onderzoekingen op het gebied var. de structuur van den centralen Melkweg. Ook ontdekte hij drie, naar hem ge noemde kometen en een groot aantal zooge naamde „keine kometen". HAARLEM EN OMGEVING Heden, Woensdagavond zal ln de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal een padvinderswijdings- dienst gehouden worden, georganiseerd door de Harlu-groep, afdeeling Bloemendaal. De dienst staat onder leiding van Hopvrouwe Bep Lulklaga. Bij de Ned. Hervormde Gemeente te Zand voort (tweede predikantsplaats) ls beroepen ds. E. Saraber te Emmer-Compascuum (Dr.). Ir. H. Lohr te Haarlem, oud-directeur der Prov. Geldersche Electrlciteitsmaatschappij ls benoemd tot lid van den Eiectrlclteltsraad. De heer E. Haverkamp Begemann te Haar lem is aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam cum laude geslaagd voor het can- didaatsexamen kunstgeschiedenis. De Leidsche politie waarschuwt tegen de Vereeniglng van Accountants en Belastingcon sulenten, het eerste internationale genootschap van makelaars en rentmeesters, de academie handelswetenschappen en de English Corr. Society alle te Lelden, daar deze organisa ties slechts een schijn van gelijkwaardigheid met bonafide instanties pogen op te houden, en de eventueel verstrekte certificaten cn diploma's waardeloos geacht moeten worden. ln het wükgebouw van de Nederlandsch Hervormde Gemeente aan de Gedempte Oude Gracht zal op Woensdag 9 April een zendings- fond worden gehouden, waarop de heer De Roo. zendeling, zal spreken over zijn twaalf- Jarigen arbeid op het eiland Manus. Lichtbeel den zullen het gesprokene verduidelijken. Zondag 6 April zal „Het Rotterdamsch Volkstooncel" in het Concertgebouw een voor stelling geven van „Verwoeste levens" van Dirk Janse. De medewerkenden zijn Clara Deen, Mels Stevens, Mien Aalbers, Pierre van den Burg. Jan van der Horst, Henri Boulanger, Albert Smlnk en Frans Vroolljk, waarvan ver- scheidenen vroeger hebben samengewerkt met wijlen Marius Spree en diens zoon.- Gerard Martini heeft de leiding. De ln Heemstede gespeelde voetbalwed strijd tusschen de politiecorpsen van Heemstede en Bloemendaal ls in een 1—1 spel geëindigd. De heer P. Verzijlberg, chef van de expeditie bij de Fijnwasscherij Haak te Haar lem viert op Donderdag 3 April zijn 25-Jarig Jubileum bij deze firma, waar hij als besteller ln dienst trad. De heer J. A. Brummelkamp te Haarlem ls geslaagd voor het doctoraal examen rechts geleerdheid aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Het bestuur van de Haarlemsche Midden standscentrale ls voor het Jaar 1947 samenge steld uit de heeren S. J Kramer, voorzitter van de afdeeling Haarlem der R.K. mldden- standsvereeniglng (voorzitter). L. Lam, voor zitter van de Haarlemsche afdeeling der Christelijke Middenstandsvereeniglng (secre taris) en B, W. Lasschuit, voorzitter van de Haarlemsche Handelsvereenlging (penning meester). Dezer dagen nam de brievenbesteller H. Lodewljk na een 47-Jarlge dienstvervulling af scheid van het P.T.T.-bedrijf. De scheldende functionaris werd onder meer op hartelijke wijze toegesproken door den directeur van het Post- en Telegraafkantoor, die hem een oor konde overhandigde. De beheerder van het bij kantoor aan den Schoterwcg bood namens het personeel een stoffelijk blijk van waardeering aan. Een hoofdbestuurder van den Ncderland- schen Christelijken Bond van Overheidsperso neel bracht dank voor hetgeen Lodewljk voor de vakorganisatie had verricht. In de vergadering van het Chr. Fanfare corps „ArtI et Rcllgioni" zijn eenige wijzigingen in het bestuur gekomen. Het secretariaat is thans gevestigd bij den heer J. C. Bosaans, Prinsen Bolwerk 8 zwart De Haarlemsche recherche heeft den Rot terdammer J. W. A, aangehouden, verdacht van diefstal van een vrachtauto, ten nadeele van een fruittransportonderneming. De auto, welke in Haarlem was gestolen, was ln Zoeter- woude teruggevonden, echter zonder wielen. Dezer dagen zijn in Overschie vier banden cn negen wielen van de auto ln beslag genomen bij F. Deze verklaarde de banden van A. ge kocht te hebben. DAMCLUB EMS KAMPIOEN. De damclub EMS uit Bennebroek heeft na één jaar ln de tweede klas van den Nederlandschen Dam- bond gespeeld te hebben, het kampioenschap behaald; de club promoveert naar de eerste klas. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTUIBUTIEDIENST HE KM STEDE-BEN NE BROEK. SLUITING DISTRIBUTIEKANTOOR. Op Goeden Vrijdag en Paasch-Zaterdag zul len de distributiekantoren Binnenweg 160 en v. Merlenlaan 2 gesloten zijn. Het was gisteren 375 jaar geleden dat Den Briel bevrijd werd van de Spaansche over heer sching. Een hoogtepunt der feestelijkheden was de vertooning van een his torisch openluchtspel. Een scène uit dit stuk. In het midden de timmerman Rochus Meeuw sen, die met zijn bijl de sluizen vernielt, waardoor 't stadje onder water loopt sn de Spanjaarden op de vlucht slaan. De kantoren der Spaarbank zullen GOEDEN VRIJDAG en ZATERDAG 5 APRIL GESLOTEN ZIJN. Na Paschen zullen alle kantoren te Haarlem weer normaal open zijn en wel: Hoofdkantoor Jansstraat 19: dagelijks van 9—12'/i en 24 uur. Zaterdags 9—11 uur. Plein 7 en Rijksstraatweg 20 dagelijks van 9^—12"/- en 2—4 uur. Zaterdags 9%—11 uur. Nagtzaamplein 9: dagelijks van 9j412V» uur. Zaterdags 9%11 uur. en Heemstede Binnenweg 2: dagelijks van 24 uur. Zaterdags gesloten. WEET U dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor Uw Huishoud- of Industrie-Naaimachine met Of «onder motor? Merk of defect geen bezwaar. Fa. M. C. HOOLE Rijksstraatweg 250, Haarlem-Noord. Telefoon 22787 Telefoon of briefkaart en wij komen. FLINKE MAN voor de Wasscherlj gevraagd Aanmelden EERSTE HAARLEMSCHE STOOMWASSCHE- RIJ N.V., Kampeisingel 50-56, Haarlem. NIEUWE BOEKEN Zoo Juist verschenen: HOTEL BERLIJN 1943 realistische roman door VICKI BAUM ln solide luxe band f 4.50. HEMEL EN AARDE Zeldzaam mooie levensro man door Q WET AL YN GRAHAM in fraai llnnon band f 5.90. Nog een kleine voorraad ARC DE TRIOMPHE door E. M. REMARQUE in Te koop aangeboden Morris - Minor - Sedan geheel rijklaar. Br. no. 7255

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3