Haken en oogen Aangekondigde bezuiniging veroorzaakt nervositeit op de zwarte markt Notities uit een Londensch Dagboek Boekbespreking Wereldnieuws DONDERDAG 3 APRIL 1947 IN DE WERELDPOLITIEK1 Er zit een zeker systeem iri de wyze, waarop den laatsten tijd uitingen van Amerikaansche politieke persoonlijkheden de wereld in worden geblazen. Het lijkt erop. alsof een grootsch opgezette reclame campagne, waarvoor kosten noch middelen worden gespaard, in een stadium van uit voering is gekomen. Sinds Truman zijn befaamde rede. olter de hulpverleening aan Oost-Europeesche landen hield, is een stroom van opmerkin gen, verklaringen, uitingen en redevoerin gen begonnen te vloeien van Amerikaan- sche politieke kringen uit naar de wereld pers, die alle de verhouding tusschen Rus land en de Vereenigde Staten tot onder werp hadden en die practisch alle een gelijke tendenz toonden. Het waren sena toren, afgevaardigden, vroegere ambassa deurs, departementsautoriteiten en andere regeeringspersonen die hetzij door middel van interviews, hetzij door uitlatingen in den Senaat of het Huis, commentaar le verden op een bepaald aspect van het on derhavige probleem en als het ware daar bij venijnige speldenprikken uitdeelden, die soms niet alleen merkwaardig, doch zelfs onverantwoordelijk konden worden genoemd. Het zou te ver voeren, alle des betreffende uitingen nog eens te citeer en met naam en toenaam van den spreker er bij, doch enkele ervan kunnen als voor beeld dienen voor het bewijs van de hier boven reeds geponeerde veronderstelling, dat er sprake is van een systeem, van een campagne en vanreclame. De meest-radicale uitlatingen komen van min der-belangrijke persoonlijkheden en dikwijls worden in de betreffende be richten de namen van de verantwoorde lijke mannen er niet bij genoemd, doch ook menschen met invloedrijke posities en officieele functionarissen doen nu en dan een duit in het zakje. Het is moeilijk na te gaan, of het systeem zijn oorzaak vindt bij degenen die spreken of bij de publica tie-methode. jloch het lijkt aan geen twij fel onderhevig dat de persbureaux ijverig speuren naar de uitlatingen die in het ka der van de reclame-procedure passen, misschien louter uit zucht naar opzien barende publicaties, misschien ook met andere, tendentieuze bedoelingen. De republikeinsche afgevaardigde Craw ford stelde in het Huis van Afgevaardig den onlangs voor, dat de Amerikaansche regeenng Rusland door middel van een bedreiging met de atoombom zou dwingen, te ontwapenen en de regeering der Sovjet unie te wijzigen. Hij zeide zich wel te rea- liseeren dat dit tof oorlog zou kunnen lei den, doch voegde erbij dat dan Amerika de sterkste zou zijn. De vroegere Ameri kaansche ambassadeur in, Moskou, Bullit, beweerde onlangs tegenover een nieuws- correspondent, dat de Sovjet-Unie reeds lang atoombommen boven de Vereenigde Staten zou hebben losgelaten, wanneer zij de beschikking over dit helsche wapen had gehad. Een als „vroegere diplomaat" be titelde mijnheer Earle zeide ongeveer te zelfder tijd dat de Russen geheel Europa en een deel van Azië onder den voet zou den hebben geloopen, wanneer de Ver eenigde Staten geen atoomwapen hadden bezeten. Een afgevaardigde, die niet bij naam ge noemd werd, vroeg onlangs in het Huis om economische repressailles tegen Rus land. En nu komen de hoogere figuren: Petersen, Amerikaansch onderminister van Oorlog, ging kort geleden met volle ernst in op een vraag van een der volksvertegen woordigers, waarin geïnformeerd werd welke Europeesche landen de Sovjet-Unie bij, een volgenden oorlog zouden steu nen..Petersen zeide dat de Russen „weinig voortgang maakten in Europa, be halve dan in hun bezettingszone, die vol gens Russische methode tot politiestaat was gemaakt". Dean Acheson, onderminis ter van Buitenlandsche Zaken, zeide kor telings dat iedere regeering waarin de communisten domineeren, een gevaar voor de Vereenigde Staten beteekent. Zoo zou men "door kunnen gaan. En met heel veel goeden wil zou men dan wellicht nog ruimte kunnen vinden om dat alles te rangschikken onder toeval en te verkla ren uit de agitatie, die Trumans koerswij- De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws 7.15 Gymn. 7.30 Gram.pl. 8.18 Opera. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Kamermuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Regenboog. 10.45 Voordracht, li.00 Gram.pl. 11.15 Voor de vrouw 11.30 Bach. 11.45 Fam.ber. 12.00 Giam.pl. 12 30 Sport. 12.35 Orgel en viool. 13.15 Kamerorkest. 14.00 Lezing. 14.30 Oratorium. 15.15 Voordracht. 15.35 Piano. 16*00 Wagnergroep. 16.30 ..Tusschen 12 en 16"! 17.00 Orgel. 17.30 Ple: Tlggers. 18.20 Russ. gram.pl 38.30 Strijdkrachten. 19 30 Denk om de bocht. 39.15 Gram.pl, 19 30 Kerkdienst. 20 45 Bach's ,,Hohe Messe". 21.00 ,,Men vraagt en wij draaien". 21.30 Bult. overzicht. 21.45 Stradiva. 22.15 Schubertprogr. 22 40 lAvondwijding. 23.15 Symphonle-concert. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7;00. 8.00. 13.00. 19.00. 20 00. 22.00 uur Nieuws 7.15 Gymn. 7.30 Gebed. 7.45 Gram.pl. 8.15 Uit zending uit Augustijnerklooster te Nijmegen. 9.50 Gram.pl. 10.10 „Uit het Boek der Boeken". 30.35 Tweelinck. 11.00 Zonnebloem. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Gram.pl. 12.30 Zang en orgel. 32.55 Zonnewijzer. 13.15 Kareolseptet 13.50 Van man tot man. 14.00 „Stabat Mater". 15.00 „Kruisweg". 16.00 Gram.pl. 16.30 Na school tijd. 16.45 Oratorium. 17.45 Buitenlandsche boe ken. 18,00 Cello en piano. 18.25 Voordracht. 19.15 Gram.pl. 19.30 Viool en clavecimbel. 20.30 Don kere metten. 21.30 Gram.pl. 21.45 Avondgebed. 22.00 „De lijdende Christus". 23.20 Piano concert. ziging ten opzichte van de Sovjet-Unie heeft opgeroepen, ware het niet dat be paalde merkwaardige feiten zich tegelij kertijd demonstreeren. die de onwillekeu rige impressie leveren dat er iets meer achter zitDezer dagen kwam een te goeder naam en faam bekend staand persbureau met een bericht over een voor- stelvan den Amerikaanschen senator Byrd, die in den Senaat het plan had geopperd, de UNO te reorganiseeren „waarbij de Sovjet-Unie zou moeten worden uitgeslo ten, indien zij er op staat, de vijand van Amerika te blijven". Aldus luidde het be richt. Een dergelijke onverantwoordelijke suggestie van een Amerikaansch Senator lijkt al dadelijk zeer ongeloofwaardig, doch men is, zooaLs gezegd, den laatsten tijd veel gewend op dit punt, zoodat niets meer onmogelijk gaat lijken. Later kwam echter een rectificatie. Byrd had niet gezegd, dat Rusland zou moeten worden uitgesloten indien zij er op staat de vijand van de Vereenigde Staten te blijven. Een druk fout? Een seinfout? Een vergissing? Een verkeerde vertaling? Men oordeele over deze mogelijkheden, wetende dat volgens de correctie Byrd» uitlating als Volgt ge lezen moest worden: „De Sovjet-Unie zou moeten worden uitgesloten, wanneer zij.. I het werk der Vereenigde Volleen door mid- del van het veto belemmert". Voor zoover van hier valt te beoordee- len, is er geen enkel aanvaardbaar of gemotiveerd excuus voor deze foutieve weergave, die niet een enkele letter of een enkel woord, doch een geheele zinsnede totaal anders en met een totaal andere in tentie overbrengt. Het is allerminst de bedoeling, hiermede de onbetrouwbaarheid van de berichten, die ons van den over kant bereiken, te demonstreeren. Doch wel is het voorbeeld een aansporing' temeer, om vooral in dezen tijd bij deze omstan digheden, met strenge objectiviteit kennis te nemen van alles, wat ten beste wordt gegeven en daarbij zichzelf te behoeden voor te snelle of oppervlakkige conclusies. Zooals ook de Russische propagai*Jabron- nen onverpoosd stroomen, zoo wordt van andere zijde getracht, de -publieke opinie te beïnvloeden. Wegen en middelen zijn dikwijls verborgen de gevolgen dikwijls betreurenswaardig. De wereldpolitiek is een gecompliceerde en gevaarlijke machi nerie wie er iets van wil doorgronden, hoede zich voor venijnige haken en oogen. J. L. Troepen naar Indië Omdat het bericht over het vertrek van troepen naar Indië gisteren verminkt is overgekomen, plaatsen wij het hier in zijn juisten vorm: Met het s.s. „Nieuw Holland", dat reeds geruimen tijd in Amsterdam ligt, en om streeks 11 April a.s. van Amsterdam naar Batavia zal vertrekken, zal een groot transport militairen naar Indië worden vervoerd. Verder zullen met de m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" en de „Boissevain", die respectievelijk omstreeks 26 April en aan het eind van April van Amsterdam naar Batavia zullen vertrekken, eveneens groo- te transporten troepen naar Indië worden i overgebracht. De Polen zien met angst de gjj Waterveld begint een moeilijk werk ommunisrisrhe npn^tr^tip O J Zaterdag HILVERSUM I, 361.5 M. 7.00, 3.00, "18,00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10,20 „Het portret". 10 35 viool en piano. 11.00 Con tinubedrijven. 12.00 Gram.pl. 12.35 Orgel. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Toespraak. 13.45 Mlller- sextet. 14.15 Sportpraatje, 14.30 Radlo-phllh. orkest. 15,30 Boekbespreking. 15.45 Ramblers. 16.20 Lezing. 16.35 A.J.C. 17.00 Polltie-stafmuz. 17.30 „Om en bij de twintig". 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Cello cn piano. 19.30 „Jong is ons hart". 19.45 Wederopbouw, 20 08 Dingen v. d. dag. 2115 Metropole-orkest. 20.52 „De Stem des Volks". 21.00 Socialistisch commentaar. 21,15 Wim lbo. 2140 „Doodenhuls". 22.10 Gevar. progr. 23.19 Puzzlerubriek. 23.30 Naehtvoor- s telling. HILVERSUM II, 415.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7,15 Gymn. 7.30 Gebed. 7 45 Hkndel. 8.15 Hoogmis. 9.50 Kamermuziek. 10 40 Helene Ludolph. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 „Grampl. 12.03 Gram pl. 12.15 Zang. 12.30 Lunchconcert. 13.45 Tooneel en lilm. 14.(f0 Orkest Ambrose. 14.15 Engelsche les. 14.45 Dansmuziek. 15.00 Voor de jongeren. 15.10 Jonge kunstenaars. 15.45 KRO-kiosk. 16.00 De Fyreiseeén. 16.20 Oostenrijk. 16.30 Causerie. 17.00 Hoorspel. 18.00 Plano. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Buffalo Bill. 19.15 Vaudeville-orkest. 19.45 ..Ban den die binden 20 05 „De gewone man". 20.11 Voetbalverslag. 20 20 Orkest zonder naam. 20.30 Lichtbaken. 21 00 „Negen helt de klok". 22.00 Gram.pl. 22.40 Passiegedichten. 22.45 Avond gebed. 23.20 Gram.pl, communistische penetratie Meening van den vroegeren Amerikaanschen ambassadeur ,.De toestand in Europa zal gevaarlijk blijven, indien de Russen uiteindelijk niet beseffen, dat zij door het onderdrukken van de vrijheid van een iand als bijv. Po len de wereld in een impasse voeren", al dus Bliss Lane, die onlangs ontslag geno men heeft als Amerikaansche ambassadeur in Polen, tegenover verslaggevers. Bliss Lane legde er den nadruk op, dat hij zijn persoonlijke imeening uitte. „Maar", zoo ging hij verder, „ik vrees, dat de Russen reeds te ver gegaan zijn om terug te kun nen gaan. Ik hoop evenwel, dat het Pool- sche vraagstuk op vredelievende wijze ge regeld kan worden. Wij zouden tot over eenstemming kunnen komen met de Sovjet-Unie, indien zij ons halverwege tegemoet zou komen. Ik geloof ech ter niet, dat een dergelijke overeen komst mogelijk is, zoolang de Sovjet-Rus sische regeering haar huidige expansionis tische politiek voortzet. In Polen verte genwoordigen de communisten niet meer dan 10% der bevolking. 80% der Polen is katholiek. Deze slaan met angst de com munistische penetratie gade. Het grootste ongeluk, dat Polen echter zou kunnen overkomen, zou een revolutie tegen het huidige bewind zijn, omdat zij door de communistische strijdkrachten der Russen en Polen met geweld onderdrukt zou wor den". Gedurende de geheele maand zal van 16 April af weer geld ingelegd kunnen worden bij de Rijkspostspaarbank. De Arnhemsche muziekschool heeft als directeur gekregen den heer Andries de Braai Taak van acht maanden voor Mijnen-opruimdienst Hotsend en botsend rijdt onze truck over een smal paadje, dat zich slin gert tusschen het eikenhakhout van de duinen. Een konijn wipt over het pad. In de struiken slaan de merels. Op het erf van een boerderij schuurt een vrouw de melkbussen. Het ruikt overal naar lente. Dan gaan we een bocht om. Er staat een schildwacht, die den wagen aan houdt. Achter hem een kale vlakte met boomstronken en groote, gapende trechters. Het ruikt er naar brand. We stappen uit en kijken om ons heen. Hoog opgetast liggen stapels granaten, mortierprojectielen, raketten, detona tors, bommen en handgranaten. Het is een verzameling van het luguberste oorlogstuig, gemaakt door een mensch- heid, die op vernietiging uit was. Het is een munitie-opslagplaats, waar Ne- derlandsche militairen dag-in dag-uit het gevaarlijkste werk doen, dat men zich voor kan stellen. Deze opslagplaats is één van de vele, die er in Nederland zijn. Er ligt van alles. Duitsche, Engelsche, Fransche, Ameri kaansche, Russische en Nederlandsche mu nitie. Verzameld op de slagvelden van ons land, in de gebombardeerde gebieden of tusschen de overblijfselen van de reser voirs waaruit de vijahd zijn machtige oor logsmachine voedde. Hier werk de Mu nitie- en Mijnen-opruimdienst- Hij de monteert de bommen en granaten, of als het piet anders kan, blaast hij ze op of de monteert hij ze- Wij zijn een dag met zoo'n bomploeg 99Volgende week kan de koffie wel veertig gulden kosten99 Van eert specialen verslaggever) De stoffeer ing van de Nieuwmarkt cn omgeving, Nieuwendijk en Jordaan, met groepjes luie lieden van beiderlei kunne, is zoo langzamerhand in het Amsterdamsehc stadsbeeld vergroeid. De gefluisterde strijd kreet: „sigaretten, textielpunten, fietsban den?" is heel gewoon geworden en wordt slechts terug gehouden door de verschij ning van een surveilleerenden agent. Wie echter de sloppen en stegen van oud-Am sterdam door zwerft, wie zijn oor te luiste ren legt bij de tafeltjes in de eethuizen van Dam en Rembrandtplein, wie spreekt met de lieden van den zwarten handel, hij zal merken, dat er een lichte nervositeit aan het .groeien is over de plannen in den Haag, voor een aanmaning tot bezuiniging en een vrij onverwachte dreiging over onze koffie- en theerantsoenen. Niet dat duister Amsterdam het ditmaal oneens is met minister Lieftinck; verre van dat, maar het kat-uit-den-boom-kij- ken, den zwarthandelaar bijkans aangebo ren, doet thans meer dan ooit opgeld bij de (Van onzen Londenschen correspondent) mee geweest. Wij hebben gezien hoe zij groef om een bom te vinden, die er ge lukkig niet meer bleek te zijn. Wij hebben op een „springpunt" in de duinen meegemaakt, hoe zij duizend^! kilo's raketten, -granaten, trottyl, amoiral en mortieren opblies. Het klinkt zoo een voudig, dat opblazen. In theorie. Een stuk' slagkoord en wat vuurpijpjes aanbrengen en dan uit de verte in een veilige bunker even op de handle van den „exploder" drukken. Maar het werk, dat er aan voor af gaat. Het overdragen van granaten, die „in het vuur" zijn geweest, die om een of andere reden zoo gevoelig zijn, dat het aanraken van den kop hen tot explosie kan brengen. Het zenuwsloopende weten, dat iedere onnauwkeurigheid, iedere non chalance vroeg of laat een ongeluk met zich meebrengt. En zoo'n ongeluk hoeft maar éénmaal te gebeuren. Wij hebben ook gezien wat voor men schen dit zijn. Eigenlijk helemaal geen bijzondere kerels om te zien. Gewone Hol- landsche soldaten en officieren, niet bij zonder stram, geen parade-pas-menschen, gelukkig niet bezield van een Kamikaze geest. Zij voelen er niets voor om voor het vaderland den heldendood te st'erVen als het niet noodig is. Zij zijn ook niet gevierd en krijgen voqi* dit werk een „gevaartoe lage" van twee heele en één halve gulden per dag- Zij vinden dat niet veel voor een karwei, waarbij ze iedere minuut in le vensgevaar .verkeeren. Wij ook niet. Wij hebben indertijd de overblijfselen van de ramp in Muiden gezien. Toch willen zij niet weg bij den M.O.D. Al deze vrijwilligers hadden den dag, vóór wij met hen meegingen voor een jaar bij- geteekend. Als men ziet hoe'de geest bij dit onderdeel is, kan men zich hierover niet verwonderen. Er heerscht tusschen officieren en manschappen een kameraad schappelijke verhouding die niet gebaseerd is op een populair-doen met een klap-op- den-rug, maar op het gevaar, dat zij iede- ren dag weer deelen en waarbij ook de of ficieren toonen, dat zij voor de allerge vaarlijkste werkjes niet terugschrikken. clandestiene transacties op straat en achter de cafédeur. „Wat moet je nou, meneer", zoo zei een mistroostig man ons op den Nieu wendijk. „de koffie doet nou al twaalf tot twintig gulden per kilo en mis schien kan ik er volgende week al veer tig voor krijgen". „Vasthouden zeg ik maar", raadt een verfrommeld vrouw tje aan, „mijif partijtje thee wordt óók nog es goud waard". Er is dus een aarzelende houding od de genotmiddelen^;nu' fe.e opslagpiaats bezaaid ia met - nroiectielen. die voor een 2rnot gedeelte de sigaretten vertoonen eerder neiging tol Westerveld. De munitie-opslagplaats, die wij in het begin van dit stuk beschreven, is die in Westerveld. Hier had eenige weken gele den een explosie plaats. Het is inmiddels gebleken, dat deze waarschijnlijk met op zet werd veroorzaakt, door lieden, die het óf een zeer flinke daad vonden, óf er geen benul van hadden, wat zij deden. Het was trouwens niet de eerste ontploffing hier. Het resultaat van deze „heldendaden" Bevin en de visa Engeland voor De afschaffing van de visa de Engelschen? tusschen Engeland en de West-Europeesche landen Het was wel een heel onge- is een persoonlijk succes lukkiige opmerking, die een van Minister Bevin. Van het j Engelsch blad maakte in oogenblik af, dat hij het de- j verband met de zoo juist partement van buitenland- I beklonken handelsovereen- sche zaken betrad, heeft hij komst tusschen Engeland op dit onderwerp gehamerd, en Nederland. Het blad In redevoeringen keerde schreef, dat de Engelsche hetzelfde thema telkens te- boeren zelf de producten rug. Het beste middel om den vrede te bevorderen, zeide hij, was, dat de men schen zich vrij door de we reld konden bewegen. Mijn ideaal is, verklaarde Bevin vorig jaar in Bournemouth, dat men gewoon naar Vic toria Station gaat en daar een kaartje neemt naar welke plaats ter wereld ook. De verwezenlijking van dat ideaal is nog verre, maar een begin is gemaakt en Engeland gaf het voorbeeld. Reeds in zijn jonge jaren was Bevin afkeerig van het paperassen-gedoe aan de grenzen. Als vakvereeni- gingsleider moest hij een congres in Nederland be zoeken. Hij ging erheen zonder paspoort, of een an der officieel document. Zijn eenige legitimatie was de lidmaatschapskaart van zijn vakbond. De Nederlandsche grensbeambten keken heel bedenkelijk, doch dank zij een goed woordje, dat een vriendelijke medereizigster voor hem deed, kwam hij ons land binnen. Aan dat voorval zal Bevin ongetwij feld gedacht hebben, toen hij zijn hc^ndteekening zette onder de visa-overeen komst met Nederland. dienden te leveren, die nu uit ons land zouden wor den geïmporteerd en dat de Nederlanders bovendien te hooge prijzen vroegen. Het blad vergat, dat Engeland sinds jaar en dag voor zijn voedselvoorziening van het buitenland afhankelijk is. Zeker is dat op het oogen blik het geval, nu men in alle takken van bedrijf handen tekort komt en bo vendien de felste winter in een halve eeuw roet in het eten heeft gegooid. Enge land koopt alles wat het maar krijgen kan. Wat de prijzen betreft, geschiedt onze uitvoer zonder onmid dellijk voordeel. De kost prijzen zijn uitermate ge stegen in verband met de duurte van materialen, voe der en andere dingen, die op de boerderij noodig zijn. Nederland heeft bovendien zijn prijzen nog iets ver laagd om ze aan te passen aan het peil van de Britsche markt. Winst zit er niet op bij deze transactie, maar Nederland is al blij, dat het op uiterst bescheiden schaal terug kan keeren op een markt, waarvan het sinds 1939 noodgedwongen verdwijnen moest. i Amsterdamsch strijkkwartet Tot de prominente Neder landsche musici, die ir Engeland optreden, behoort ook het Amsterdamsch yStrijkkwartet, bestaande uit de heeren Nap de Klijn, Dick Vos, Paul Godwin en Maurits Frank. Dank zij de successen, die het kwartet op een recente tournee door een groot deel van Europa heeft geoogst, kreeg het als eerste Nederland sche ensemble de uitnoodi- ging van een Britsche gra- mofoon-maatschappij om in Londen opnamen te laten maken, hetgeen dezer da gen gebeurd is. Uitgevoerd werden werken van Sme- tana, Haydn, Mozart en een speciale bewerking van Oost-Joodsche melodieën van Ettinger. In den herfst zal het kwartet opnieuw te Londen voor de gramofoon- plaat spelen, waardoor zijn internationale befaamdheid nog zal toenemen. Naar Nederland Nu de Engelsche toeristen weldra met hun 75 pond sterling (maximum) opzak hun eiland gaan verlaten, verschijnen er aantrekke lijke aankondigingen van Britsche reisondernemingen die opwekken tot een be zoek aan ons land om er behalve de tulpenvelden den „verbazingwekkend en" wederopbouw in oogen- schouw te komen nemen en tevens een bezoek te brengen aan de historische slagvelden, welke voor de Engelschen wel een heel bijzondere beteekenis heb ben. prijsdaling dan tot oploopen. „Beste man, die Lieftinck", prijst een derde zwarte Piet, „kan ik even een hoop verdienen aan die ouwe koffieboonen Zoo weerspiegelt zich onze zorgelijke de- viezenpositie in het troebele glas van den zwarten handel. De politie grijpt links en rechts de sjacheraars in den kraag, maar het spel gaat voort achter de gordijnen en in de kroegen. Wanneer een sigarettenver- kooper een poosje naar Veenhuizen ge stuurd wordt, zet zijn twaalfjarige spruit de zaak op den zelfden voet voort en een jonger zusje staat eenige meters verderop met den werkvoorraad, om den kleinen za kenman tijdig te kunnen voorzien. Zoo'n „kleine man", zooals er dagelijks hun visite bij den Economischen Rechter afleggen, is vaak niet zoo „klein" als hij er in zijn afgedragen colbertje uitziet. Wanneer er naar aanleiding van een ar restatie soms huiszoeking wordt gedaan, komen de wonderlijkste inboedels voor den dag: een kamertje van twee bij drie is bij na geheel gevuld met een concertvleugel en de wanden zijn behangen met kostbare schilderijen. Of een sigarettenventer blijkt j sinds de saneering een benijdenswaardig saldo op giro of bank te bezitten. Om nog maar niet eens te spreken van de stuitende toestanden, welke door den straathandel der jeugd worden veroor zaakt, een bedrijf, dat na het invallen der duisternis wordt uitgeoefend. Er was een zekere verslapping in den zwarten handel op te merken sinds de spe cifiek voor deze transacties geschikte ver- bruiksgoederen in wat ruimere mate voor handen kwamen. De door minister Lief tinck aangekondigd bezuinigingen zullen echter weer een opbloei ontketenen, met welke voorspelling niets ten nadeele van de voorgestelde versobering op zich zelf ge zegd wil zijn. Menschen, die in het onge oorloofde „zakenleven" een tijdelijken en gemakkelijken werkkring hebben gevonden en die er eigenlijk wel mee op wilden hou den om eens aan normaler arbeid te be ginnen, gaan nu weer perspectieven zien. Want volgende week kan de koffie wel veertig gulden kosten op de Nieuwmarkt en in de Jordaan. Nog bijna drie jaar opsluiting voor Beverwijk's ex-burgemeester De achtste kamer van- het Haarlemsche tribunaal adviseerde Woensdagmiddag den oud-burgemeester van Beverwijk, J. B. van G., te rekenen van 8 Mei 1945 met 4]/2 jaar opsluiting te straffen voor zijn pro-Duitsche bewind in de oorlogsjaren. Verder werd geadviseerd, verdachte van het recht om in de gewapende macht te dienen, te ontzetten, zijn radio verbeurd te verklaren, hem de beide kiesrechten te ontnemen en hem te weigeren openbare ambten te bekleeden. 2. Toen Panda nog een poosje gelopen had, ontdekte hij aan de kant van de weg een oud, vervallen schuurtje. „Daar kan ik wel even uitrusten!" dacht hij. „Het ding is lek, maar een beetje beschutting zal toch wel zijn!" Hij ging uit de wind onder het afdakje zitten, vouwde voorzichtig zijn krant uit en begon te lezen. ,JZen goed ding, zo'n krant!" dacht hij. „Er slaan bjj die advertenties toch altijd nog aangebo den betrekkingen.misschien is er iets bij voor een ongelukkige Panda als ik ben.... eens kijken! Hm.... Hulp in de huishouding gevraagd.hm.needal is niets voor mij. Volontair gevraagd, ken nis van Chinees, Portugees, Grieks, Fins en Laplands strekt tot aanbeveling. Zonder doctorstitel onnodig te reflecteren.... Hm ook niets. Wacht es! Dit is beter! Scherpzinnig, jong persoon gezocht door erkend, beroemd en groot detective om op geleid te worden tot idem. Aanmelden Bierbrouicersdwarsstraat vijfDat is iets uoor mij! Ik weet niet wat een idem is, maar opgeleid u?il ik wel worden!" Op dat moment klonk er in de verte het ronkende geluid van een naderende auto projectielen, die voor een groot gedeelte niet meer transportabel zijn. Wij hebben er schoorvoetend rondgeloo- pen achter den commandant van den M. O. D. in onze provincie. Wij werden ge waarschuwd voor de beruchte S-mijnen, die overal in het rond liggen. Als men op zoo'n mijn trapt, springt hij eerst een eind in de lucht en explodeert dan. Ieder die dicht in de buurt is, is dan dood of levens lang verminkt. Wij werden gewaarschuwd voor de beschadigde mortieren en grana ten, die er bij honderdtallen te zien zijn. Het beste bewijs voor ons was de eerbied, waarmee deze „vuurvaste" officier zoo'n apparaat zachtjes aanpakte en voorzichtig weer neerlegde. Het is niet overdreven te zeggen, dat men bij iederen stap moet kij ken, of men niet ergens op trapt- Nu is men begonnen deze opslagplaats uit den weg te ruimen. Dat zal ongeveer acht maanden duren. Vlugger kan het niet, want er moet ter plaatse „gesprongen' worden en dat kan maar met kleine beetjes tegelijk, omdat men anders de omliggende huizen zou beschadigen. Zoo zullen dus acht maanden lang een aantal van deze mannen lederen dag de kans loopen, om hoog geblazen te worden. „Wij kunnen al leen maar hopen, dat er geen dooden bij zullen vallen", zei de commandant. Wij zouden voor de mannen van den M. O. D. veel willen vragen. Vragep, waarom er voor hen, of voor hun korps geen offi cieele onderscheiding komt. Vragen of een gevaartetoelage, die wat meer in verhou ding zou zijn met het gevaar, waaraan zij zich blootstellen, niet op haar plaats zou zijn. Maar bovenal, een ieder vragen, ja bezweren, met de vingers af te blijven van die projectielen, waarvoor de M.O.D.'ers zelf een heilig ontzag hebben. Voetbal Gunuer Nordalil in Heemstede In de ploeg van Norrköping, welke Woensdagavond in het Olympisch Stadion voor het eerst uitkwam, was ook de be kende internationaal Gunner Nordahl op gesteld, die tot de vijftien uitverkorenen voor het continentale elftal behoort en bijna zeker van de midden-voorplaats is. Zaterdagmiddag zal hij ook op het terrein van RCH uitkomen tegen het Haarlemsch elftal. Nordahl is een 25-jarige brandweer man, die reeds 17 maal in het Zweedsche elftal is uitgekomen. Ook heeft hij met succes deelgenomen aan de toer van Norr köping naar Engeland. Leden van de Zweedsche ploeg zijn drie andere broers, die goede krachten zijn. De rechtsbinnen Knut Nordahl heeft ook in het Zweedsche elftal gespeeld. Woensdagavond boekte Norrköping een overwinning van 40 op Blauw Wit. Met rust was de stand 02. Handbal Concordia staat thans veiliger Voor de eerste klasse werd de heerenwedstrijd Concordia—Atilla,die in een overwinning van 6—5 voor Concordia eindigde, nadat het mei 6—1 had voorgestaan. De rood- witten staan weer iets veiliger. De dameswed strijd Concordia—ADO leverde een klinkende 7—1 overwinning voor de thuisclub op. In de tweede klasse heeren speelde het verzwakte Concordia n gelijk tegen BGV en zal nu aUes op alles moeten zetten om de eerste plaats te kunnen blijven Innemen. De resultaten in de tweede klasse dames ver liepen als verwacht werd, hoewel Gita tegen Rood Zwart zich met een gelijk spel tevreden moest stellen (2—2). Gita heeft geprotesteerd en heeft redelijk goede kansen. De dames van HOC wonnen met 4—1 van Bato. en OSS versloeg met 4—6 Rapiditas II In de derde klasse zette Beverwijk de reeks overwinningen voort door thans met 2—0 van BGV te winnen, doch HOC II blijft door de 30 overwinning op Bato II op den voet volgen. Ook de Gita-rcserves deelden de punten met Bood Zwart II (dames), DR. L. A. RADEMAKER Lente in de logica. Amsterdam, A. J. G. Strengholt, Bewondering moet men wel hebbea voor de wijze waarop Dr. L. A. Rade maker in „Lente in de logica" van tien tallen boeken den inhoud in 't kort weer geeft, soms vrij duister (de paragraaf over het archetype der verlossingsge- dachte), maar meestal helder genoeg Respect ook voor zijn bijeenbinden vac geschriften van zoo uiteenloopenden aard om ze te laten werken in één rich ting: die van den terugkeer der weten- schap naar de erkenning van het onwe tenschappelijke. Niet uit armoede; in tegendeel, juist omdat het dichter bena deren van de top der wetenschappelijke mogelijkheden die erkenning steeds drin gender vereischt. Toch bezit het boek weinig overtuigen de kracht. Juist wanneer het metaphysi- sche in het geding komt, zijn de eigen woorden onmisbare dragers van de ge dachte van den schrijver. Wanneer oorspronkelijke gedachten in he"t (brein van een. tweeden behandelaar worden gebundeld, doordacht en dan beknopter weergegeven, kunnen zij hun kracht deels herwinnen; alleen maar samenge- perst verslappen de gedachten tot argu menten. Zoo wijzen de paragrafen van dit boek slechts terug, .als fotoproducties naar schilderijen. Misschien zullen velen echter ei- gedreven worden de origineelen ter hand te nemen, en dat moet toch ook de bedoe ling zijn van den schrijver. Het is in ieder geval noodig, want de „Digesf-methode pleegt nierriand verder te brengen dan tot de kennis van een aantal namen aan den buitenkant van de gedachten. Zij, die lentebloesem willen laten geuren in hun geestesleven, zullen er niet genoeg aar. hebben dit boek te zaaien. Door catalogus met inhoudsopgaven wordt de weg naar" de sterren® niet makkelijker begaanbaar; men ziet er slechts uit waar hij begint. A. ALGRA en H. ALGRA, „Dispereert Niet", Twintig eeuwen historie van de Neder landen, Franeker, T. Wever. Een algemeen oordeel kan men zich bezwaarlijk vormen over deze nieuwe Vaderlandsche Geschiedenis, zoolang nog slechts twee van de veertien deelen waaruit zij zal bestaan, zijn verschenen. Twee deelen, die niet de meest vader landsche zijn: dat Qver de oudste tijden (tot ongeveer 1300), dichterlijk getiteld „De morgennevels zwichten", en dat over de koloniale geschiedenis van de vorige eeuw: „Exploitatie en Eereschuld". Wel kan men vaststellen, dat het boe's niet is geschreven voor den man der we tenschap; verwijzingen en bibliogra- phieën ontbreken ook. Maar dat zal den meesten niet verdrieten, en de beide Algra's richten zich ook veeleer tot hen, die als zich rustig ontwikkelende Neder landers meer van hun eigen geschiedenis willen weten. Daarvoor is dit een vlot geschreven verhaal, dat zich zeker niet fabels zal gaan fundeeren. Maar wel krijgt men den indruk dat de schrijvers uit vrees, om onverteerbaar te worden, te veel gaan vertellen hoe het allemaal ging, te weinig hoe het was. Bij deze meening is overigens weer voorzichtigheid gebo den: schrijvers die „wenschen in waarlijk nationalen zin ons volk te verhalen van twintig eeuwen historie'' vinden in de beide genoemde deelen zeker niet hun vruchtbaarste onderwerpen. Voorloopig moeten wij ons beperken tot de opmerking, dat wij nobeler en beeldender geschreven geschiedenis ken nen, maar dat de deelen wel afwisselende litteratuur zijn. Geïllustreerd zijn zij ook: meest met foto's, wat vooral in het deel over de Middeleeuwen naar onzen smaak niet zeer fijn gevoeld is; als er afbeeldin gen moeten zijn, dan bij voorkeur uit den tijd zelf. Die kunnen den afstand tot vroeger verkleinen; foto's niet. Maar wij zijn benieuwd naar de rest J. J. P. Sport in het kort NAJDORF WINT TE MARDEL PLATA. Dê beslissing in het internationaal schaaktournool te Mardel Plata is in de laatste ronden ge vallen. De eindstand luidt: 1. Najdorf 14 pnt.j 2. Stahlberg 13Vtr pnt.: 3. Ellskases 12 pnt,: 4. Pilnik li1..-- pnt.; 5. Euwe 10Ms pnt.: 6. Julio Bol- bochan 10 pnt.; 7. en 8. Rossetto en Jacobo-Bol- bochan beiden 9 pnt.; 9. 10. en 11. Guimard, Marini en Maderna alien SVa pnt. Wat nu- Ofschoon de volledige uitslagen der Engelsche gemeenteraadsverkie zingen nog niet bekend zijn, verklaren zoowel de conservatieven als de so cialisten, dat zij een overwinning be haald hebben. Ek sal jou krij. Toen de auto van de Engelsche koninklijke familie lang zaam rijdend de mijnwerkersstad Be- noni naderde, sprong een in een jute zak gehulde inbporling op de tree plank, terwijl hij riep: „Ik wil naar mijn koning". Koningin Elizabeth duwde den man met haar parapluie van de auto. Hij werd onmiddellijk door de politie gearresteerd en aan een verhoor onderworpen. Geen antwoord. Twintig vellen papier met de antwoorden van de Amerikaansche regeering op de vragen van de se- naaatscommissie voor buitenlandsche zaken, betreffende de hulp aan Grie kenland en Turkije zijn zoek. Men vermoedt, dat één of andere parle mentaire verslaggever ze ontvreemd heeft. Voor George II geen kransen. Er zullen geen kransen up de kist van Koning George worden gelegd, daar Koning Paul den wensch te kennen heeft ge geven, dat het geld er voor aan het weduwen- en weezenfonds zal worden geschonken. Materiaal verzamelen. Het Hebreeuwsehe blad „Jedioth Aharonoth" meldt, dat spoedig een missie van het Russische departement van buitenlandsche za ken naar Palestina zal gaan, om ma teriaal te verzamelen, in verband met het voorleggen van de Palestijnsche kwestie aan de UNO. Kleine democratie. De gouverneur van Fransch Voor-Indië, C. F; Baron heeft verklaard, dat Frankrijk van dat ge bied een kleine democratie wil maken, die uit vrijen wil met de Fransche Unie verbonden zal zijn. Ondergrondsch. Een lid van de Poolsche ondergrondsche beweging „WIN" (vrijheid en onafhankelijkheid), dat zich ingevolge de amnestiebepalingen had overgegeven, heeft de autoritei ten een geheime wapenfabriek met ar senaal gewezen. In het arsenaal yon4 men 670 machinegeweren.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2