Haarlems Dagblad Europeesch Congres Orkaan eischt van de^Oranje" onder bemanning vier slachtoffers Twintig punten geldig van nieuwe textielkaart Inbreker schiet burger dood Fransche communisten „onsportief" Hij twijfelt eraan of Amerikaansche hulp Grieksche democratie zal herstellen Veiligheidsraad kan geen oordeel vellen in internationale geschillen De heer De Boer licht zijn ontslagaanvrage toe Weerbericht (11 e Jaargang No. 18601 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 5 Xpril 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. pet kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Posigiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratis Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ER komt deze maand een Europeesch Congres te Amsterdam bijeen. Het ver tegenwoordigt de organisaties, die actie voe ren voor federaal-aaneengesloten, Veree- Ligde Staten van Europa. van twintig lan- ;öen. Zij hebben reeds eerder bijeenkom sten gehouden, beginnend te Hertenstein ]n Zwitserland. Zij zijn bezig met den op- 'bouw van een beweging, die tol machtigen omvang moet uitgroeien en dat naar mijn verwachting zal doen. Voor welslagen zal het noodig zijn, dat dit met snelheid ge schiedt en daar zijn de betrokkenen zich [ook^wel van bewust. Zij zijn niet in de stemming van menschen, die een min of er vage toekomstmuziek ten beste [geven. Zij staan Europeesche federale Unie voor, omdat zij de overtuiging hebben dat die de eenige kans voor Europa biedt. In hun oproep voor het congres zeggen de organisatoren, dat om het geschonden [Europa te herbouwen en te bezielen met nieuw uitzicht het noodig is dat er een jpven-nationale samenwerking komt: sociaal, economisch, cultureel en politiek. Wil het zijn .interne vraagstukken oplos sen, dan kan Europa niet versnipperd blij ven maar moet zijn eenheid vinden. En in de komende wereldorganisatie moet het j stem laten hooren. De Europeesche volken kunnen niet herleven zonder Euro peesche eenheid; de wereld kan haar even wicht en harmonie slechts vinden, als Europa één wordt. Geen welvaart zonder Europeesche fedevatie. Geen duurzame rede zoolang Europa verbrokkeld blijft n daardoor een jachtgebied, een op- marschterrein, een bruggehoofden straks misschien weer een slagveld zou zijn. Er is geen twijfel dat velen deze taal zullen verstaan. Ouderen zullen zich voor al Briand herinneren, den Franschen staatsman die in den Volkensbondstijd de groote strijder voor Europeesche Federatie was, en graaf CoudenhoveKalergi. den pionier van de Pan-Europa gedachte. Maar zij konden hun pleit niet winnen. Zij kampten vergeefs in dien noodlottigen tijd tusschen twee wereldoorlogen. toen Europa ondanks de gevolgen van een eco nomische wereldcrisis zich nog sterk voel de en over groote materïeele reserves en voldoende productie-middelen beschikte. [Ook beproefden zij het „van boven af". Zij ;trachtten hun doel langs den weg der kan selarijen en der regeeringen te bereiken. Maar die zullen de veranderingen nim mer brengen, tenzij een machtige aan drang uit de volken ertoe noopt. Het con gres, dat van 1215 April te Amsterdam zal worden gehouden, behoort tot de aan- vangs-phase van deze groote beweging. In zijn openbare zitting zullen o.a. als spre kers optreden de Franschen pater Pierre Chaillet, die een voorname figuur in de Fransche verzetsbeweging is geweest en Lapie. oud-onderminister van Buitenland sche Zaken in het kabinet-Blum, het En- gelsche Lagerhuislid H. Ushborne, die bij het debat over de Troonrede een motie in diende waarbij hij voorstelde dat Engeland zich bereid zou verklaren, zijn souvereine rechten in te perken ten bate van federa tieve samenwerking, de Zwitser dr. Ernst von Schenck, hoofdredacteur der Schwei- zer Annalen en de Nederlander dr. H. Brugmans.' Groepen Engelsche en Fran sche parlementsleden en vertegenwoordi gers van de federatieve organisaties in Italië, Zwitserland, Denemarken, Tsjecho- Slowakije, Hongarije en de verschillende Duitsche landen zullen aan het congres deelnemen, Ik hoop en verwacht dat 'deze gebeurte nis een belangrijke stimuleerende werking op de belangstelling en het inzicht in ons land zal hebben. Het zou vooral in dit district gereeden bodem kunnen vinden, want al heel kort na onze wederver schijning in 1945 is dit blad toen het eenige in den lande dat dit deed aange vangen met belangstelling voor deze groo te zaak te vragen en de beteekenis van de federale gedachte uiteen te zetten. Her haaldelijk is er sindsdien op deze plaats over geschreven. Het blijkt nu wel: het was een komende groote beweging, die wij aankondigden, een beweging die niet uit kon blijven. Er zijn trouwens in den laat- sten tijd zooveel meer verschijnselen ge weest, die dat bewezen. Vraagt gij, waarom dan in ons land niet sneller en krachtiger gereageerd is, waarom.de groote actie nu feitelijk nog in haar aanvangsperiode ver keert. dan kan daarop alleen geantwoord Worden dat Nederland nog bezig is te ont waken uit den toestand van veitfooving, waarin de oorlog het had achtergelaten. Zij. die een onmiddellijk élan na de be vrijding verwachtten, overschatten de mo gelijkheden verre. Anderen, die binnen een jaar geestdrift voor hun verjiieuwings- ideeën vroegen, werden eveneens teleur gesteld en hadden bovendien een te hooge muts op over hun eigen denkbeelden, die de kern van de moeilijkheden niet raak ten. Want de malaise -van dezen tijd. het gebrek aan uitzicht, de ontmoediging die bij zoovelen tot uiting komt vinden hun werkelijke oorzaak niet in binnenlandsche tekortkomingen maar in het internationale bestel, waaraan wij onverbrekelijk ver bonden zijn en in welks lotgevallèn wij tenvolle moeten deelen, of wij willen of niet. Dit is niet meer het Nederland van 1900 en evenmin het Nederland van 1930 of begin 1940. Wij verkeeren in gansch andere verhoudingen dan vroeger. De drang naar Europeesche eenheid wordt niet alleen meer door een ideaal ingege ven, maar beheerscht door harde noodzaak. R. P. DuitsclicTS willen graaniinport via Rotterdam Het hooi'dcomité van den lancldag van Noord-Rijn-Westfalen heeft, volgens den Duitschen Persdienst, in een resolutie aan de regeering* onder andere de volgende maatregelen ter verbetering van de voed selpositie Ln Duitschland naar voren ge bracht: Import van broodgraan via Rot terdam, teneinde den aanvoersweg te be korten; vrijgeven van buitenlandsche va luta voor den aankoop van vetten; sche pen Voor voedseltransport en walvisch- vaart: stopzetting van voedseluitvoer uit de Russische en Fransche zönes; genade- looze bestraffing van zwarte handelaren en een centraal bestuur voor voedselaan- gelegenheden. Dinsdagavond wordt In Hot R K. vereeni- „sgebouw 'e Hccinsiode een gratis toegan kelijke filmavond gegeven dooi het comité „Eeieschuld en Dankbaarheid" In de pauze en collecte 'gehouden worden ter. bate van *Eeicschuld". Drie hunner over boord geslagen, de vierde doodelijk gewond Tijdens een hevige» «torm. tlic Donderdag in de Golf van Biscaye woedde, zijn drie leden van de bemanning van het met ?*L" repalrieerenden naar Nederland uit Indic terugkeerende m.s. „Oranje" van de maatschappij Nederland overboord geslagen en. naar moet worden aangenomen, in de golven omgekomen. Een vierde lid der beman ning, de vierde stuurman' S. A. Fris uit Beverwijk, liep tijdens den storm zulke ernstige kwetsuren op, dat hij daaraan is bezweken. De drie andere slachtoffers zijn; de chef-hofmeester G. W. Meyer uit Den Haag, de hofmeesteres mej. J. Broer uit Blaricuni en de verpleegster mcj. H. J. G. A. Schim mel uit Amsterdam. Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat met ingang van 1 April van de nieuwe textielkaart VA 705 van elk der strooken A en B geldig zijn verklaard de Volmacht voor Belgische troepen in Duitschland Naar de Br;tsche nieuwsdienst meldt, heeft het Britsche militaire bestuur in Duitschland aangekondigd, dat het Belgi sche leger belast zal worden met het hand haven van de orde in zijn gebied, wanneer er zich stakingen en demonstraties voor doen. die tot gewelddaden leiden. Het staat den Belgen dan vrij maatregelen te nemen, 5 bonnen ter waarde van 1 punt en de bon die niet voor af de goedkeuring der Brit- De „Oranje" betond zich in de Golf i Biscaye, toen Donderdag omstreeks middaguur de reeds sterke wind tot de he vigheid van een orkaan aanwakkerde. Nog eenigen tijd koerste het 20.000 ton meten de schip stampend op de woedende golven voort, tot kapitein I. Bakker het bevel gaf bij te draaien tot de storm was geluwd, om dat verder varen te groote risico's ople verde. Uren achtereen vocht de bemanning op het d^k van het schip legen den orkaan tot deze tegen den avond in kracht minderde. De vierde stuurman, S. A. Fris, had ernstig letsel opgeloopen, waaraan hij korten tijd later overleed. Eerst in de vroege avonduren zakte de orkaan tot een sterken Zuidelijken^wind af, waarna bij een appèl tot ieders ontzet ting bleek, dat Fris niet het eenige slacht offer van den orkaan was geworden. Drie andere -leden der bemanning, waaronder twee vrouwelijke, waren spoorioos verdwe nen, hoewel niemand kon bevestigen, dat zij overboord waren geslagen. Een nauw keurig onderzoek door het geheele schip leverde echter geen enkel resultaat op, zoo dat men tenslotte tot de treurige conclusie moest komen, dat zij door overboord slaan de golven waren medegesleurd. Voor zoover bekend zijn de passagiers (waarvan er 140 in Southampton van boord gaan) tijdens den orkaan in hun hutten gebleven. Geen hunner heeft kwetsuren van ernstigen aard opgeloopen. De „Oranje" wordt thans Zondagmorgen I om 6 uur in IJmuiden verwacht. De ont-j scheping te Amsterdam begint Zondag cm 12 uur aan de Javakade. i Politieman ernstig gewond Bij een levendige vechtpartij tusschen een inbreker, een hoofdagent van politie en twee burgers te Arnhem heeft de in breker een der burgers doodgeschoten. De politie-agent werd ernstig gewond, even als de inbreker, die door een slag op het hoofd buiten gevecht werd gesteld. Toen de hoofdagent 's avonds om half- negen thuis kwam hoorde hij gestommel m het huis van de buren, die afwezig waren. Hij ging naai- den achtertuin en zag, dat een man ijlings door de keukendeur het huis verliet. De politieman wist hem vast te grijpen en er ontstond een hevige wor steling. Op zeker oogenblik zag de inbre ker -kans een revolver te voorschijn te „Haarlem in oorlogstijd" De archivaris der gemeente Haarlem orga niseert ln het Frans Hals ftjuseum een t toonstelling onder den titel „Haarlem in c logstijd". Zaterdagmiddag 12 April zal zij of-: fideel geopend worden. ter waarde van 5 punten. De bonnen „Reserve A" en „Reserve B" zü" niet geldig voor de'n aankoop van tex- tielgoederen. Het verbod tot het in ontvangst nemen van losse punten der textielkaarten geldt niet voor de thans geldig verklaarde bon nen der textielkaart VA 705. De „Martin Belirnian" vertrokken zonder lading Het Amerikaansche vrachtschip „Martin Behrman" is Donderdag uit Batavia naar de Vereenigde Staten vertrokken. De ka pitein heeft het aanbod van de Nederland- sche regeering om het schip een andere, gelijkwaardige lading» te geven geweigerd. De „Martin Behrman" heeft Batavia dus ledig verlaten. sche autoriteiten behoeven. Hel woord is aan. Prentice Muiford: Wie zichzcl/ als m in dera-aa r- dig beschouu't, in welk opzicht ook, zal het een tijdlang ook werkelijk zijn. Maar dit kan niet zoo voortduren, omdat deze gedachte op dwaling ge grond is. Molotof in een vraaggesprek:' De Gaulle's verdiensten lijdens den oorlog gekleineerd rden De Fransche communistische partij heeft openlijk den oorlog verklaard aan gene raal de Gaulle. Op een massa-meeting te Parijs hebben communistische leiders geen blad voor den mond genomen. Thorez, lei der van de communistische partij en vice- minister-president, noemde de Gaulle „een werktuig en woordvoerder der reactie, die naar persoonlijke macht streeft". Voor het eerst werd de aanspraak van de Gaulle op den eere-titel van eersten halen en twee schoten op den agent te I verzetsleider van Frankrijk in het opeiv ,j|c en in baar betwist. Duclos, leider lossen, waardoor deze in den buik en in het dijbeen getroffen werd. Een buurman, de 47-jarige H. J. van Dijk, die de scho ten hoorde, snelde te hulp, doch ook hij werd door een kogel getroffen, tengevolge waarvan hij even later overleed. Een andere buurman, die eveneens op het lawaai afkwam, ging den inbreker met een stuk hout te lijf en wist hem met een harden klap op het hoofd buiten gevecht te stellen. De dader bleek de 30-jarige handels reiziger F. J. G. te zijn, een goede bekende van de politie, die onlangs was aangehou den verdacht van diefstal van schrijfma chines. Wegens gebrek aan bewijs was hij vrijgelaten. Hij heeft ook een jaar in voor arrest gezeten, verdacht van roofmoord, maar werd vrijgesproken. De revolver bracht aan het licht dat G. ook de dader was van een op 25 Januari gepleegde inbraak bij een inspecteur van politie, waarbij het vuurwapen en een som gelds gestolen werden. De toestand van den gewonden politie man en van den inbreker, die een schedel- basisfractuur heeft opgeloopen, is niet lev ensgevaarlijk De heer Van Dijk, die door den inbreker werd neergeschoten, was vader van acht kinderen. Ons volgend nummer Op Maandag, Tweeden Paaschdag, ver schijnt ons blad niet. Het volgend num mer verschijnt dhs Dinsdag. van de com munistische parlementsfractie, verklaarde, dat generaal de Gaulle de eerste verzets leider in het buitenland, en anderen de eerste verzetsleiders in Frankrijk zelf ge weest waren. Verklaard werd, dat de ver zetsbeweging in Frankrijk door het negee- ren van de Gaulle's aanwijzingen uit Lon den in staat was geweest resultaten te be reiken, die van veel waarde bleken te zijn voor de geallieerden. Een ander geluid. Ramadier, de fransche minister-presi dent. heeft op een persconferentie ver klaard. dat de Fransche regeering in geen enkel opzicht voornemens is generaal de Gaulle iets in den weg te leggen. De Gaulle heeft het volle recht op vrijheid Generaal de Gaulle hield te Bruneval, de plaats waar op 28 Februari 1942 een En gelsche commandoraid werd uitgevoerd, een rede. die een enthousiast ge hoor vond. Hij critiseerde het regeerings- beleid en de verdeeldheid der natie. echter gewoonlijk ter gelegenheid van een nationale herdenkingsplechtigheid worden gehouden en het gezag van den staat dan gevaar loopt gebruikt te worden om als dekmantel te dienen voor een bepaalde politieke richting, acht de regeering het de eenvoudigste oplossing, aldus Ramadier, om dc kwestie open en eei'lijk aan den generaal voor te leggen. Het Fransche kabinet heeft het bijwo nen van officieuze plechtigheden door Fransche troepen verboden. De Sovjet-minister van Buitenlandsche Zaken. Molotof. heeft geantwoord op vra gen van den Amerikaanschen radio commentator John Steel, die deze hem tij den? een interview stelde. Naar Ameri kaansche correspondenten te Moskou mededeelden, had maarschalk Stalin te voren inzage gehad van vragen en ant woorden. Op de vraag, of hij van meening is dat de Amerikaansche voorstellen voor Ie politieke organisatie van Duitschland tot een uiteenvallen van Duitschland zullen leiden, zeide Molotof: „Dat gevaar bestaat zeker. De gevolgen van een dergelijke be slissing zouden ongewenscht zijn, daar zij den Duitschen militaristen en hun, die van revanche droomen. in staat zouden stellen het werk van de unificatie van Duitsch land op zich te nemen, zooals dat bij voor beeld ten tijde van Bismarck gebeurd is". Verder zeide Molotof in antwoord op de verschillende vragen, dat hij de mogelijk heid tot een compromis niet uitsloot,» als het mogelijk zou zijn tot een vergelijk te komen waarbij het Duitsche volk de mo gelijkheid wordt verschaft dit vraagstuk bij plebisciet op te lossen. Herstelbetalingen tot" een bedrag van 10 milliard dollar zouden natuurlijk te wei nig zijn voor de Sovjet-Unie, maar het zou toch het Russische volk eenige voldoening geven. Zonder twijfel heeft de Sovjet-Unie veel minder herstelbetalingen ontvangen gen. dan haar geallieerden. R dan haar geallieerden. De Duitsche productie kan in vredestijd het best vergroot worden door middel van een bepaalde verhooging van het peil der Duitsche vredesindustrie, zoodat een ge deelte van de productie (metaal, steen kool e.d.) gebruikt kan worden als i herstelprestaties aan landen, die van Ex-politieke gevangenen lierden ken den tienden Mei Evenals vorig jaar zullen ook thans weer oud-politieke gevangenen uit den be zettingstijd op 10 Mei uit alle deelen van h«*t land naar Bloemendaal komen om in zwijgenden optocht naar de Eerebegraaf- plaats aan den Zeeweg te trekken. Om 3 uur heeft de samenkomst op de Groote Markt te Haarlem plaats, een uur later begint de plechtigheid in de duinen. Des avonds heeft een reünie van oud- politieke gevangenen plaats. De Nederlandsche Vereeniiging van Ex- politieke Gevangenen, die deze traditio- neele plechtigheid organiseert, roept de bevolking van Haarlem en omstreken op om nachtverblijf ter beschikking te stel len van hen, die door den grooten afstand, dien zij hebben af te leggen, niet denzelfden avond terug kunnen keeren. Men kan zich daartoe bij het secre tariaat van de vereeniging, Marnixstraat 44, opgeven. Sir Alexander Cadogan, de Britsche ver tegenwoordiger in den Veiligheidsraad, heeft Donderdag in den Raad het veto van de Soujet-Unie inzake h'et Albaneesche ran spreken evenals ieder ander Fransch j geschil een zeer opmerkelijk en ernstig ge- burger en misschien nog wel meer. aldu; Ramadier. „Zelfs indien hij de regeering critiseert, is het onze plicht zijn recht van spreken te beschermen". Daar de redevoeringen van de Gaulle Radiozender Kootwijk uit Russische zone terug In Nederland zijn 15 wagons aangeko men met door de Duitschers gestolen on- derdeelen van den radiozender Kootwijk. Deze werden door de Russische autoritei ten gevonden, en voor restitutie vrijgege ven. Dit is het Verste belangrijke restitutie- geval uit de Russische zóne. val van het gebruik van het vetorecht ge noemd. Volgens Cadogan spreekt de Sovjet-Russische afgevaardigde niet graag over het veto: „Hij geeft er de voorkeur aan. aan te dringen op wat hij noemt „de leer van eenstemmigheid der permanente leden", waaronder hij blijkbaar verstaat", aldus Cadogan, „dat de andere permanente leden zich naar de zienswijze van de Sovjet-regeering moeten schikken, wanneer deze laatste als eenige de minderheid vormt". Cadogan verklaarde, dat de an dere permanente leden noch hij zelf deze zienswijze aanvaarden. „Het is echter tijd verlies over deze kwestie te discussiee ren", aldus Cadogan. „Maar wij kunnen dit voorbeeld van het gebruik van het vetorecht in gedachten houden voor een volgend keer, dat men ons zegt, dat het beginsel van eenstemmigheid moet gelden voor een gewelddadige handeling, bijv. te gen een schender van een overeenkomst over de controle op de atoomenergie". Volgens Cadogan kan de Veiligheidsraad zich er niet bij neerleggen, dat een besluit van de meerderheid door een énkele veto- stem wordt vernietigd. Daarom diende hij een resolutie in, waarin hij den raad voor stelde een aanbeveling te doen, dat beide partijen het geschil naar het Internatio naal Gerechtshof verwijzen. De Ameri kaansche vertegenwoordiger Herschel Johnson ondersteunde dit voorstel. Vermiste Dakota bij Bandoerig gevonden Het wrak van de Nederlandsche Dakota van den dienst Batavia-Bandoene. die sind- 12 Maart vermist wordt, is heden van uit de lucht door een ander vliegtuig van den- zelfden dienst 16 km Noord-Noord-West van Bandoeng waargenomen. Het toestel Aranha (Brazilië) sloot zich hierbij aan. maar sprak de hoop uit. dat in de toekomst dergelijke gevallen direct aan het interna tionaal gerechtshof zouden worden voor gelegd, daar de Veiligheidsraad naar zijn meening geen gerechtshof is en geen be voegdheid heeft in eenig geschil een oor deel te vellen. Nadat Syrië en België hun steun ver leend hadden aan de Britsche resolutie, verzocht Gromyko (Sovjet-Unie) om een verdagmg van de zitting, daar hij meer tijd noodig had om de situatie te bestu- deeren. „Zuiver zakelijk geschil" „Zie ik er uit als een gedeprimeerd man?" Dit vroeg de heer F. de Boer, het aftre dende lid van de Commissie-Generaal, aan de journalisterdie Vrijdag naar Schiphol -waren gekorrt-n om hem over zijn bevin dingen in Indonesië te vragen. „Het :s ook allemaal onzin, die praatjes over gedeprimeerd zijn en dergelijke", liet hij «r op volgen. „De reden van mijn ont slag heb ik in Batavia aan Aneta medege deeld: de oorspronkelijke eisch van de re geering en de overeenkomst, zooals deze is ondcuteekend, liggen mijns inziens te ver uit t-lkaar om er mee accoord te kunnen gaan. Voor minister Jonkman kwam mijn ontslagaanvrage zeker niet als een verras sing". De heer De Boer heeft wel ontslag ge vraagd als lid van de Commissie, „maar", zoo zeide hij, „ik heb het nog niet gekre gen". „Herrie", zoo vervolgde hij, „is e: zeker I :iiet geweest in de Commissie-Generaal: daar was ook niet de minste aanleiding toe het was een zuiver zakelijk verschil van Duitschland het slachtoffer zijn gewor den. Op de vraag „Hoe kan de democratie in Griekenland het best worden hersteld?" antwoordde Molotof „De beste weg is het terugtrekken van buitenla-ndsohe inmenging in de binnen landsche aangelegenheden van Grieken land". „Zal de door president Truman voor gestelde Amerikaansche politiek ten aan zien van Griekenland de democratie in Griekenland herstellen?" vroeg de jour nalist. Het antwoord was: „Ik twyfel daar zeer aan, zooals vele anderen". Tenslotte zeide de Russische minister: „Het is gewenseht dat de conferentie van Moskou zooveel mogeljjk nut voor dezo gemeenschappelijke zaak afwerpt, maar dit hangt niet slechts van de Russische delegatie af. In ieder geva! zal de Russi sche delegatie alles doen wat in haar macht ligt voor de conferentie om deze goede resultaten te doen bereiken." Gasten uit Ealing aangekomen Vrijdagmiddag kwam op het station te Haarlem een groepje van 25 gasten uit Ealing aan, die in het kader van de door de W.F.A. georganiseerde uitwisseling een tegenbezoek aan Nederland komen bren- Behalye de pleegouders cn vrienden cn vriendinnen van het ploegje Ealingeezen, waren de voorzitter van de plaatselijke af- deeling van de W.F.A.de heer G Comello, de directeur van „Haarlems Bloei", de heer C. S. Th. van Gink, en ook de loco-burge meester, de heer D. J. A. Geluk, die toe vallig in de buurt was. op het tweede per ron aanwezig. De jongelui werden in de eetzaal op een broodje-met-kaas en thee-zonder-.melk onthaald, waarbij zij de gelegenheid kre gen hun kennis van de Nederlandsche taal te luchten, die zij in de laatste maanden op speciale cursussen in Engeland hadden opgedaan. De heer Comello sprak hen in hun" landstaal toe, waarbij hij vele_nuttige wenken gaf. Joodsche terroristen in Palestina slaagden erin, de' belangrijke olieleidtng van Haifa door bomaanslagen op verschillende plaat sen te vernielen. Er braken groote olie branden uit, die pas na dagen konden wor den gebluscht. Vijf groote olietanks ont ploften, drie pompstations en ruim acht millioen gallons olie gingen verloren. De schade wordt op 250.000 pond sterling geraamd. De Barendsz" won 13.000 ton traan Naar de Yolkskra'nt mededeelt wordt de hoeveelheid traan, welke dc „Willem Ba- rendsz" tot nu toe verzameld heeft, op 13.000 ton geschat. Het indertüd genoemde cijfer van 7500 ton zou op een schatting geslagen hebben, toen de vvalvischvaardcr nog midden in het seizoen werkte. OGOCOOOOOOOOeOOOOOOaOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOeC' STIJGING VAN TEMPERATUUR, MAAlt VRIJ VEEL WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te Do Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: In den nacht: sterk toenemende wind tusschen Zuid en Zuidwest. 2e- leideliike stijging van temperatuur Vooral teeen den ochtend roeenval Moreen overda»- wct brekende he- wo'k'-o msa' «no enkele vprsnrelde hu:e- Gelelde'fik weer w;,t :|f„omen- bu'Tee Zutdweste- Hei Prinselijk gezin in Zwitserland inzicht' schijnt tegen den berg Boerangrang opge- toekomst zag de heer De Boer als vlogen te zien. Men zag. dat de romp intact 1 „moeilijk omdat naar zijn meening, „het was: de vleugels waren afgebroken Oeei» ',e'e hccn-en-weer-geschrijl de overeen- spoor van vuur of leven werd waargeno- Komsi nio'. heef' verhelderd", men. Een reddingspatrouille heeft Ban- i A1- conclusie gaf hij- „Er had niet afge- doeng voor een onderzoek verlaten. weken moeten worden van de oorspronke- lijk door ons gestelde eischen". wind Zon op Maan op Zon op Maan op 6 April: 6.aR uur onder 19 20 uur 20 uur onder 6 44 uur 7 April: 6.04 uur. onder 19.22 uur 21.44 uur. onder 6.59 uur 8 April: 6.02 uur, onder 19 24 uur 22 59 uur. onder 7.16 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1