Nieuwe bezieling Versobering in de restaurants Engeland neemt een ingrijpend besluit Eervol ontslag aan den heer F. de Boer De nieuwe bonnen Smirnoff vertelt van 27.000 vlieguren r Wereldnieuws DONDERDAG 10 APRIL 1947 DC IN DE WERELDPOLITIEK1 Generaal De Gaulle heeft vele Franschen bezield met dezelfde leuze, die in tijden van nood en verwarring in ieder land en ieder volk succes heeft: Hij riep om een heid in naam van Frankrijks internationale prestige. De Gaulle heeft vele maanden als uit een ivoren toren neergezien op den par- tyenstrjjd onder het Fransche volk, dat, verdeeld in drie groote groepen die elkan der geen duimbreed wisten toe te geven, al zijn idealen en nationale aspiraties zag lijn gemalen tusschen de molensteenen van de politieke rivaliteit. De Gaulle weet reeds lang dat men op hem wacht. Hij heeft de herinnering aan het enthousiasme, waar mede zijn intrede in Parijs in 1944 gepaard ging, niet vergeten en hij weet als geen ander, dat vele Franschen hem vereeren als het symbool van een Fransche nationale coördinatie, die zij na het einde van den oorlog zagen rijzen boven de, aan de cor rupte en fatale periode van vóór 1939 herinnerende partijenrivaliteit. Elk land in Europa, dat door de Duitschers bezet is geweest, heeft vlak na de bevrijding dien zelfden roes van ontroerend eenheidsver langen doorgemaakt, dat ontstaan was in concentratiekampen, in illegale groepen, in kerken en voor de vuurpelotons en als een zuuröeesem het volk doortrok bij den af tocht der onderdrukkers. Temidden van dien roes trok De Gaulle Frankrijk binnen; hij wandelde door Parijs toen nog schoten uit Duitsche geweren in zijn onmiddellijke nabijheid klonken. Als de verpersoonlij king van het moedige en onverzettelijke Frankrijk bleef hü kalm en hautain onder den kogelregen en op dat moment moeten er Parijzenaars zijn geweest, die eeuwig trouw hebben gezworen aan Frankrijk en den generaal in één adem. Dat is De Gaulle's goodwill, die niet door den tijd is aangetast. Zijn verdiensten in het verzet en den bevrijdingsstrijd buiten Frankrijk worden echter evenmin vergeten, getuige de moeite die zijn tegenstanders, vooral de communisten, doen om die ver diensten thans te kleineeren en te ontken nen. Die tegenstanders erkennen daarmede het wapen van de massapsychose, dat De Gaulle aan zijn zijde heeft en dat hij maar al te goed weet te hanteeren. Hij streeft bij voorkeur naar fascineerende effecten, zoo als redevoeringen op een rotsplateau temid den van wapperende vaandels en zijn lang durig stilzwijgen gedurende de periode dat de Fransche partijen koortsachtig vochten om verkiezingscijfers en plaatsen in het kabinet, was een meesterstuk van toege paste psychologie. De Gaulle kent zijn Fransche kinderen! Thans is hij op waarlijk dramatische wijze op den herdenkings dag van een heldhaftige onderneming op de Fransche kust teruggekeerd met een politiek programma, dat iederen Fransch- man juist op dit moment uit het hart ge grepen is: Een programma dat zinspeelt op Frankrijks internationale plichten ten aan zien van een geallieerd probleem, dat de wereld vervult, een programma dat de doorbreking van de partijenimpasse in Frankrijk zelf als eerste stap aanbeveelt. Kan het psychologisch juister? De Franschman heeft in den loop der tijden zijn toevlucht gezocht bij de partijen, die het dichtst bij hem stonden. De groote groei van de communistische partij is ten deele een gevolg van een hevig massaal verlangen naar een radicale oplossing van vele maatschappelijke problemen, die an dere partijen schromelijk verwaarloosden. Ook De Gaulle heeft ze niet kunnen op lossen in de kortstondige periode van zijn bewind, doch hij heeft daar een aanneme lijke cn waarschijnlijk graag aanvaarde verklaring voor, die bewezen wordt door de practijk der laatste maanden; Hij wijt zijn falen aan de tegenwerking en de ego centrische politiek der partijen, „die het slechts op één punt eens waren, namelijk over het herstel van hun eigen onafhanke lijkheid". Dit zei De Gaulle in zijn laatste rede, die een enthousiaste instemming van zijn duizendkoppig gehoor te Straatsburg ontlokte. Zoo bespeelt de generaal het in strument der publieke opinie en hij door breekt daarmede reeds de grenzen van de partijen, want zijn woorden zijn gericht tot allen in alle partijen, die zich ergeren aan deze, inderdaad evidente' isolatïe-taktiek der politieke groepeeringen. De partijlei ders voelen het gevaar, dat zij zelf mede 'hebben opgeroepen, naderen: Zij ageeren heftig tegen de uitlatingen van De Gaulle en zij beschuldigen hem van ondemocrati sche strevingen, die'op persoonlijke macht gericht zijn. Dat is een repliek, die weinig Franschen sterk zal aanspreken. Zij, die met groeienden afkeer de praktijk van het ..super-democratische" partjjenbeleid heb ben gezien, bespotten een democratie die Frankrijk in zulk een chaos en verwarring heeft gebracht en willen een eenheid als door De Gaulle gepropageerd, aanvaarden zonder zich zorgen te maken over het ver lies van die democratische waarden, welke aan de partyen-rivaliteit ten grondslag liggen. Het is overigens duidelijk, dat de Fran sche partijleiders middelen zullen weten te vinden, die De Gaulle's prestige kunnen aantasten. Doch zij bevinden zich daarbij op een wankelen vloer, die hun noodlot worden kan. Want De Gaulle, met een on gerept politiek verleden en met het vaan del in de hand dat de massa der Franschen over de partijgroepeeringen heen kan be zielen omdat zij vóór alles Franschen zijn, is op dit moment sterker dan zij, die in practisch alles wat het Fransche belang geldt, gefaald hebben. Frankrijks politieke leven heeft plotse ling een nieuwe kleur gekregen een kleur die zich langzaamaan als het waas van een ontluikend bloemenveld ook over Europa spreidt: Een hernieuwde drang naar eenheid en ontworsteling aan kunstmatige, ondoelmatige grenzen breekt zich baan. Niet bij de leiders, doch in de onderste lagen van de massa die telkens weer door scha cn schande wijzer wordt. Of het ook ditmaal een roes is, kunnen alleen tijd en toekomst vertellen. J. L. Koningin bezoekt bazar van het Roode Kruis in Den Haag De Koningin beeft Woensdagmorgen om elf uur een bezoek gebracht aan den groo- ten internationalen bazar welke ten bate van de Haagsche afdeeling van het Neder- landsche Roode Kruis in den Haagschen Dierentuin wordt gehouden. ZANDVOORTER HOUDT WAARSCHIJNLIJK LEVENSLANG. Voor den Bij zonderen Raad van Cassatie heeft L. P. uit Zandvoort terechtgestaan, die door het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld wegens dienstneming bij de Waffen SS. De procureur-generaal acht te geen termen aanwezig, om de opgelegde straf te verlagen, aangezien P. tot het einde toe aan Duitsche zijde heeft gevochten. Dc Spaanschc troonpretendent Don Juan, zoon van koning Alfons XIII, gekiekt te midden van zijn gezin. Don Juan heeft verklaard dat de stap van Franco tot herstel van het koningschap regelrecht in strijd is met de beginselen der monarchie. Zijn aanhangers beschouwen Franco's wetsvoorstel als een oorlogsverklaringdie erop gericht is het dictatoriale regiem te rekken. Voorspel van minister Lieftincks nota De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram.pl. 8.18 Operamuziek. 8.50 Voor de vrouw 9.00 Kamermuziek, 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voor zieken. 10.45 Sprookjes. 11.00 Gram.pl. 11-15 Voor de vrouw. 11.30 Piano. 12.00 Orgel. 12.30 Sportagenda. 12.35 Orkest Ma rek Wcber. 13,25 De Skymasters. 13.45 Vlooi en piano. 14.00 Kookkunst 14.20 Er.gelsch con cert. (intermezzo: ..Ons volk cn zunf dichters"). 15.20 Gram.pl. 16-00 Kamerorkest. 16.30 Tusschen 12 en 16 Jaar. 17 00 Orgel. 17.30 Muzikaal bab beltje. 18.15 Felicitaties. 18.20 Mae Qucstal. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Musetteklanken. 19.30 VPRO-cursus. 20.08 Swee- linckkwartet. 20.30 Lezing prof. J. Lindeboom. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21 45 Attentla. 22.15 Jazzuitzending. 22.40 Avondwljdlng. 23.15 Symphonleconcert. HILVERSUM II, 415.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00 en 22 00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Orkest. 7.45 Woord voor den dag. 8 15 Jo Vincent-kwintet. 8.30 Gram.pl. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Fluit en piano. 11 45 Koorzang. 12 00 Marlmerskapel. 13.15 Orgel. 14.00 Gram.pl, 14.20 Anne de Vries. 14.40 Piano. 15.15 Gram.pl. lR.oo Declamatie. 16.30 Cinderella 17.30 Piano duo. 18.00 Vrij en blij. M.« Evangelie in Espe ranto. 19.15 Reportage. 19.30 Geestelijke liede ren. 19.45 Chr. Middenstandsbond. 20.05 Bijbel en muziek. 70.40 I^rtne 't no Phllh. Orkest. 22 13 V. n.pl. Vooruitloopende op dc voorgenomen versoberingMnaatrcgelen der regeering heeft overleg plaats geliad tusschen den waarnemend directeur-generaal der Voed selvoorziening en de Bedrijfshorcca. De besprekingen bewogen zich om eenige pun ten, die wij hieronder in het kort weer geven. KOFFIE. Het ligt in de bedoeling het vei'bruik van koffie sterk te verminderen. Het bur gerrantsoen zal belangrijk omlaag ge bracht worden en het café-verbruik zal onvermijdelijk moeten volgen. Men over weegt thans om, wanneer tot beperking van de koffieverstrekking wordt overge gaan, de bestaande toewijzingen te doen vervangen door gelijke hoeveelheden kof- fiesurrogaat. Dit laatste zou wellicht reeds kunnen gebeuren vóór het publiek minder koffie krijgt. Voor de Invoering van dezen maatregel is eenige aanlooptijd noodig, zoodat nog niet bekend is, wanneer de koffie in het café vervangen wordt door surrogaat, dat, naar verzekerd werd, van uitstekende kwaliteit zal zijn. Daar een verlaging van de melk- en suikertoewijzingen vooralsnog niet in de bedoeling ligt, zal het publiek zijn kopje koffie niet behoeven te missen- THEE. Met de thee staat het er wat gunstiger voor. Te zijner tijd zal worden bepaald in welke verhouding de theetoewijzingen tot die van koffiesurrogaat zullen worden ge bracht. Aan het maken van theesurrogaat wordt niet gedacht. VLEESCH EN VET. Tot verlaging van het vleeschrantsoen in de restaurants zal niet aanstonds wor den overgegaan, doch men moet er reke ning mee houden dat in den loop van den zomer de bestaande toewijzing van 50 gram per warmen maaltijd noodgedwon gen iets verminderd moet worden. Om trent de vetvoorziening aan de restaurants „Unie van het Fransche volk" opgericht De Gaulle zet zijn actie voort Enkele uren. nadat generaal de Gaulle Zondag ziin rede te Straatsburg gehouden had, waarin hij een beroep deed op de eenheid van alle Franschen om Frankrijk te redden, is een nieuwe partij opgericht die de beginselen van de Gaulle wil propa- geeren. De stichtingsbijeenkomst stond on der leiding van Jacques Soustellc, voor malig minister van Voorlichting. Hij en twintig leiders van anti-communistische en voormalige verzetsgroepen besloten tot de onmiddellijke oprichting van de „Unie van het Fransche volk". De partij staat „open voor alle Franschen van goeden wille", ongeacht hun politieke gezindheid. Aan degenen, die willen toetreden, wordt slechts verzocht zich solidair achter het Maandag door de Gaulle omschreven re formatieprogram te scharen. De vorming van de „Unie van het Fransche volk" wordt verder in handen gesteld van een commissie onder voorzitterschap van Emile Cremer, een welbekend conservatief lei der uit het departement van den Beneden- Rijn. Cremer ls de president van de democra tische reformatie partij, die voortgekomen is uit de fusie tusschen de nationale repu- blikeinsche unie van de Elzas en de repu- blikeinsch democratische partij- Van laatst genoemde partij was Charles Frey, burge meester van Straatsburg en vurig volge ling van de Gaulle, president. De aanhangers van de Gaulle wijzen op den grooten bijval, dien generaal de Gaulle Maandag voor een gehoor van vijftigduizend personen heeft geoogst, en vertrouwen er op, dat althans in den Elzas de beweging een succes zal worden. In de komende weken zal de Gaulle nog in verschillende deelen van Frankrijk re devoeringen houden ter propagandeering van zijn ideeën. Zoo zal hü deze maand nog het woord voeren in Bordeaux en voorts staan Rouaan. Marseille, en ver schillende steden in het industrieele Nnnrd -Frankrijk op het program. is nog geen beslissing genomen. Voorloopig blijft de toestand dus ongewijzigd. VLEESCHLOOZE DAGEN IN DE RESTAURANTS. In verband met de vleeschpositie over weegt de regeering, de bepaling in te voe ren dat voor alle eetgelegenheden, dus ook de broodjeszaken e d., twee dagen worden aangewezen, waarop geen vleesch of vleeschwaren noch wild of gevogelte mo gen worden verstrekt. Deze inrichtingen zijn op deze dagen aangewezen op visch of vischconserven. Van de zijde van de bedrijfsgroep is er op gewezen, dat deze maatregel niet leidt tot beperking van het vleeschverbruik, hoogstens tot een betere verdeeling van het verbruik. Het nuttig effect is evenwel, dat het publiek ziet, dat ook het restaurant aan beperking on derhevig is. Welke dagen vleeschloos zullen wor den is nog niet bekend, maar de re geering blijkt bereid om de regeling hiervan aan de bedrijfsgroep over te laten. Dit opent de mogelijkheid om plaatselijke belangen te laten over wegen. In de restaurants en het daar aanwezige publiek zal te zijner tijd streng worden toegezien dat dit voorschrift wordt nage leefd. Uitgebreide voedselfraude in Limburgsche kampen In eenige kampen voor politieke delin quenten in de mijnstreek zijn gevallen van fraude ontdekt. Reeds geruimen tijd deden geruchten over ernstige onregelmatigheden in de mijnstreek de ronde. De gedelegeer de van den Directeur-Generaal voor dc Bijzondere Rechtspleging te Heerlen heeft na overleg met verschillende politie-auto- riteiten opdracht gegeven een diepgaand onderzoek in te stellen. Na een lang durig onderzoek is de politie er achter ge komen, dat de geruchten omtrent verduis tering van voor de kampen bestemde goe deren en levensmiddelen inderdaad waar heid bevatten. Door fictieve opgaven waardoor meer goederen konden worden verkregen, dan voor het werkelijke aantal gevangenen noo dig was alsmede door niet of onvolledige uitreiking der voor de distributie beschik baar gestelde kwanta heeft men aanzien lijke hoeveelheden goederen kunnen ver duisteren. Een achttal personen, waaronder het hoofd van de kamp-distributiediensten in de mijnstreek, de chef-inkooper dezer kampen, een tweetal adjunct-kampcom mandanten, de beheerder van het centrale kampmagazijn, personeel van den staf der kampen en een kruidenier, werd ge arresteerd. Het verdere onderzoek in deze zaak zal, naar men aanneemt, nog meer ongeregeldheden in de kampen aan het licht brengen en er worden nog meer arrestaties verwacht. Militaire dienstplicht in vredestijd (Van onzen Londcnschcn correspondent) Militaire dienstplicht in vredestijd, waar toe het Lagerhuis na een vinnig debat heeft besloten, beteekent voor Engeland iets revolutionnairs. Het vasteland kent de con scriptie reeds sedert Napoleon, maar die heelt geen vat op Engeland kunnen krijgen. De dienstplicht, behalve dan in tijd van oorlog, is dus iets heel nieuws cn ingrij pends. Immers de meeste Engelschen be schouwen dit als een diepgaande aantasting van de persoonlijke vrijheid, welke terecht als een van de meest, kostbare goederen wordt beschouwd. Alleen wanneer er een uiterste alarm toestand heerscht, is de En- gelsehman bereid zijn persoonlijk lot in handen te geven van den staat. Engeland is groot geworden door spontanen gemeen schapszin. In de zwaarste periode van 19141918 was de aanvaarding van den dienstplicht voor Lord Simon aanleiding tot aftreden. Zelfs in de donkere dagen, voorafgaande aan den jongsten wereldoorlog, kon men het in Engeland nauwelijks over zijn hart verkrijgen tot dienstplicht over te gaan. Het voorstel van Neville Chamberlain in April 1939 werd schoorvoetend door het parlement aanvaard. De socialisten waren altijd fel tegen de conscriptie gekant. De moreele afschuw van het militaire systeem was een hunner meest onaantastbare leerstukken. Het was niet uitsluitend puur idealisme, dat Enge land afkeerig van den dienstplicht deed zijn. Eeuwenlang had het met succes op zijn vloot vertrouwd en al verkondigde het ten slotte, dat zijn grenzen aan den Rijn lagen, het bleef dat oude. vertrouwde gevovl van veiligheid, dat eilandenvolk eigen, behou den. De twijfel kwam pas. toen de Luft waffe onafgebroken boven Londen omlaag gierde. In elk geval heeft de historische ervaring geleerd, dat ook in de staatkunde of daarvoor doorgaat, het spreekwoord „de gelegenheid maakt den dief" opgaat. Er geldt blijkbaar voor de verhoudingen tus schen de volkeren, zoolang deze op macht, dit is: geweld van wapenen, berusten, als in de natuurkunde, een soort wet van de communiceerende vaten. Zoodra zich ergens een luchtledig voordoet, wordt dit opgevuld en het is maar de vraag, wie of er het eerste bij is, hetzij met offensieve dan wel met defensieve bedoelingen. De weder invoering van den dienstplicht in Engeland houdt ongetwijfeld met dit aloude streven naar machtsevenwicht verband. De maatregel beoogt Engeland te allen tijde de beschikking te geven over een ge oefende reserve, voor het geval de nood aan den man komt. Noord-Icrland valt voorloopig buiten dezen maatregel, al heeft het wel om toepassing in dat deel van het Vereenigd Koninkrijk verzocht. De oude weg. Het lijkt alsof de wereld en Engeland incluis weer den ouden fatalen weg gaat bewandelen, die tenslotte zal uitloopen op herhaling van het oorlogsdrama, maar dan in de overtreffende trap. Dat is het, waar voor de principieele tegenstanders van de wet op de conscriptie, welke omzichtig „na tionale dienst" heet en dan ook tot het gebied van den minister van Arbeid be hoort, zoo beducht zijn. Zij zijn de dragers van de vredesgedachte, welke thans om verwezenlijking schreeuwt. Alleen over de wijze waarop kan men het nog steeds niet eens worden. Wanneer zelfs Attlee destijd: op het laatste nippertje nog weigerde zijn stem aan den dienstplicht te geven, dan is er volgens den pacifidtischen vleugel van Labour nu zeker geen reden voor, vooral als men het 'rumoer dezer dagen met eenige nuchterheid beschouwt. De regeering ontkent ten stelligste, dat zij militarisme propageert. Zij vraagt al leen om een veiiigheidsminimum, teneinde aan haar verplichtingen overzee te kunnen voldoen. Een vrijwilligersleger is daartoe ontoereikend. Aan deze formeele opvatting van de zaak houdt de regeering vast, zon der bijzonderheden te onthullen, hoewel Churchill, die meer dan wie ook beseft, wat militaire geheimen beteekenen, daarop heeft aangedrongen. Het beeld is daarom allerminst duidelijk, als men overweegt, dat Engeland juist een aantal overzeesche verbintenissen heeft geliquideerd of bezig is die los te laten, zooals in Burma, Britsch- Indië, Egypte, Indonesië en Griekenland, zoodat de Britsche zóne in Duïtschland de voornaamste „buitendienst" van het Engel- sche leger vertegenwoordigt. Verder kre gen wij te hooren, dat het aantal batterijen afweergeschut in Engeland zelf negenmaal zoo groot is als in 1939. De vraag is gesteld, wat de waarde is van conscriptielegers in den tijd van de atoombom. Critiek van vele kanten. Het was een bittere pil voor het kabinet, dat het de critici uit eigen rijen niet heeft kunnen overtuigen, hoeveel moeite Attlee in een privé-bijeenkomst daarvoor ook ge daan heeft. Op den dag der stemming schatte hij. naar ik uit betrouwbare bron vernam, dat dertig tot vijf-en-dertig bellen" de regeering zouden afvallen, doch in feite waren het tweemaal zooveel. Een groot aantal Labourleden sloeg de driemaal onderstreepte convocatie voor de Lagerhuis vergadering hetgeen beteekent, dat de opget rommelden bij niet-verschijning hun zetel kunnen verspelen in den wind. De regeering was daardoor in hooge mate afhankelijk van de Conservatieven, doch hun steun beschouwde zij als welkom, omdat het hier een maatregel van nationa- len aard betrof, die eenheid naar buiten toe wenschelijk maakte. Churchill, die breed-glimlachend dien steun aanbood, ful. mineerde echter tegen het wanbeheer der strijdkrachten, dat hij een schandaal van den eersten rang noemde. Hij drong aan op een parlementair onderzoek naar de ar- bcidsverspilling op de legerbureaux, dus naar de „chairborne troops", zooals ze veel zeggend genoemd worden. Zoo heeft Engeland thans ook zijn dienst plicht, althans voor vijf jaar. Verlenging kan geschieden bij K. B. Het is aangepre zen als de meest democratische oplossing, immers de gemeenschap als geheel draagt de lasten. Het vrijwilligersleger van vroe ger, dat gerecruteerd werd uit overcomplete arbeidskrachten, hield het gevaar in een eigen kaste te worden. Nu zou dat gevaar nog veel grooter geweest zijn, omdat by afwezigheid van werkloosheid het als een concurreerend instituut door allerlei at tracties tegen de burgermaatschappij zou moeten opbieden. Montgomery's vernieu wingsplannen gingen bewust of onbewust in die richting. Militaire dienstplicht zou volgens sommigen de eerste stap op den weg zijn naar arbeidsdienstplicht, namelijk het dirigeeren van arbeiders naar bepaalde bedrijven. De regeering ontkent echter zulke plannen te koesteren, hoewel er voor de mijnwerkers nu een indirecte dwang be staat. Men kan vrijstelling voor het leger krijgen, indien men zich voor een aantal jaren voor de mijnen verbindt. Bij Koninklijk Besluit van 8 April is aan den heer F. de Boer op zijn verzoek, gerekend van 21 Maart af eervol ontslag verleend als Commissaris-Generaal voor Nederlandsch-Indië, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Schumacher krijgt Fransch slot op den mond Het Fransche militaire bestuur heeft dr. Kurt Schumacher, leider van de Duitsche sociaal-democratische partij, verboden in de Fransche zóne het woord te voeren, al dus meldt Dena, de Duitsche nieuwsdienst in de Amerikaansche zóne. Schumacher zou als eerste spreker op 26 en 27 April tijdens een congres van de sociaal-demo cratische partij in de Palts het woord ge voerd hebben. Het Fransche bestuur heeft geen reden opgegeven voor het verbod. Verleden jaar had Schumacher op uit- noodiging van de Britsche Labour-partij een bezoek aan Londen gebracht, hetgeen een storm van verontwaardiging in de Fransche pers ontketende. De Humanité, het orgaan der Fransche communistische partij, noemde Schumacher „den nieuwen Hitier en den geestelijken opvolger van Göbbels en Göring". A-01 melk A-03, A-05 melk A-01 vleesch A-02 vleesch A-01 algemeen A-03 reserve A-04 reserve A-06 reserve A-13, A-15 melk A-ll, A-12 vleesch A-ll algemeen A-13 reserve A-14 reserve 1 Voor het tijdvak van 13 tot cn met 26 April zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA, KB, KC 705 (serie A.) A-01 brood800 gram brood A-02 brood400 gram brood A-01, A-02 botef 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 7 liter melk 100 gram vleesch 300 gram vleesch 200 gram kaas 1600 gram brood 200 gram kaas 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 705 (serie A.) A-ll brood 800 gram brood A-ll boter 250 gram boter A-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 12 liter melk 100 gram vleesch 100 gram kaas 800 gram brood 90 gram Deensche toiletzeep (voor inlevering) A-16 reserve 5(& gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC. MD, DIE, MF, MG 705 (byz. arbeid, a.s. moeders en zie ken) (serie A.) A-21 brood800 gram brood A-21 boter 250 gram boter A-22 boter250 gram margarine of 200 gram vet A-21 melk5 liter melk A-22 vleesch100 gram vleesch A-21 vleesch 300 gram vleesch A-21 kaas 200 gram kaas, A-21 eieren 5 eieren Op 17 April zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bon A-14 Reserve voor Deensche toilet zeep moet uiterlijk op 19 April a.s. bij een detaillist in zeep worden ingeleverd. Af levering der zeep zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. De niet-aangewezen bonnen van de bon kaarten 703 kunnen worden vernietigd. Bon voor scheerzeep Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat bon „Tabak 2 Reserve" der ta- bakskaart is aangewezen voor het koopen van 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrême. Mannelijke personen van 18 jaar en ouder, die niet in het bezit van een tabakskaart zijn moeten zich onder overlegging van hun tweede distributie-stamkaart lot den plaatselijken distributiedienst wenden, welke hun een rantsoenbon voor scheer zeep zal uitreiken. Men moet deze bonnen bij een detaillist in scheerzeep inleveren. Aflevering zal geschieden, zoodra de detaillisten bevoorraad zijn. niet genoeg van Een jubilarisf die er nog heeft „Toen ik bij de K.L.M. kwam, vormden we nog maar een kleine piloten-familie". Iwan Smirnoff, de bekende piloot, die op 28 Mei vijfen twintig jaar in dienst van onze nationale luchtvaart zal zijn, kan veel en smakelijk vertellen uit de kwart-eeuw, die hij nu grootendeels in Nederlandsche vliegtuigen heeft doorge bracht. En natuurlijk begint het verhaal met een oude her innering, waarin de naam „Goodwin Sands" voorkomt. „Ik vloog toen samen met Hofstra, Sillevis, van der Hoop en Geyssendorffer en het was nog een avontuur, om met een oude Fokkerkist, een FII of een F III naar Londen te vliegen. In 1923 moest er een noodlanding gemaakt worden op het beruchte schepenkerkhof, de zandplaat „Goodwin Sands". Alles ging echter goed, want we zetten de Fokker keurig aan den grond". Vervolgens duikt de aanstaande jubila ris de bekende „Pelikaan"-vlucht van 1933 uit zijn mémoires op, een prestatie waarvoor hij door de Koningin met de Orde van Oranje Nassau bedacht werd en natuurlijk komt ook de laatste wereldoor log met zijn wisselvalligheden voor het pilotenleven ter sprake. De KLM vloog toen eerst tusschen Napels en Indië, maar toen Italië in den oorlog trad was het uit en er werd een dienst van Batavia naar Pa lestina op touw gezet, die Smirnoff onder zijn „bedienaren" telde tot Japan Neder- landsch-Indië overviel. „Donkere, dreigende dagen waren dat", zegt Smirnoff. „Het gevaar voor Java werd steeds grooter en er werd met alles wat vliegen wilde naar Australië gereisd, om de évacués in veiligheid te brengen; een werkje dat ik al bij de evacuatie van Singapore, Sabang en Medan had kunnen leeren". Deze zenuwsloopende arbeid werd afge broken door vier Japansche kogels, welke boven Noord-West Australië Iwan troffen en hem tot een overigens uitstekend geslaagde noodlanding dwongen. Smir noff kreeg er het vliegerkruis voor. Avontuurlijke maanden, van 1944 tot 1945, munitietransport voor de Amerika nen, jeeps laden in Brisbane, voedsel vlie gen naar Nieuw Guinea, een dienst van Bristol op Gibraltar met de noodige be schietingen en dan ten slotte de vrede. De KLM riep weer en Smirnoff gehoor zaamde aan den trek van het oude nest- Nu is deze geroutineerde piloot 52 jaar oud en hij zegt met een jongensachtigen blik in zijn oogen: „Zoolang ik goedgekeurd word, blijf ik in de lucht. Het is een te V Panda en de Meester-delective Panda sprong uit de auto en holde naar de geheimzinnige motorrijder toe. „Laat dat!" schreeuwde hij. ,,Stop! Blijf af!" Maar de vreemde vent stoorde zich daar weinig aan. Met een laatste ruk draaide hij de radiatorknop los, stak die in zijn binne- zak en sprong weer op zijn motor En on der iets beleefds te zeggen reed hij weg, een grote betizine wolk achter latend. Op Panda's geschreeuw holde de eigenaar van de jeep uit de sigarenwinkel. ..Wattiser?" riep hij. ..Dieven? Hebben ze iels gestolen? Waarom schreeuw je zo?" „De dop!" legde Panda uit. „De radiatordop! Hij is er met de dop vandoor!" „Mien raddiaotordop!" schreeuwde de chauffeur. Mien alderbes- te. zondagseglimmende raddiaotordop! Waorom hebde niet opgelet, manneke! Ooo! Gruttedegrut! Wat mot'k beginnen? Dat loot 'k cr niet bij op zitten! O. vee!" prettig beroep om er mee uit te scheiden". Deze uitspraak sluit 27.000 vlieguren af, hetgeen wil zeggen, dat Iwan Smirnoff ongeveer zes millioen kilometer heeft af gelegd, een afstand, waarop door weinig vliegers kan worden geboogd. Aan het slot van een gesprek met Iwan Smirnoff komt de, wat aarzelend uitge sproken vraag: „Wat denkt u van liet gevaar van het vliegen?", waarop direct het afdoende antwoord komt: „Dc gevaar lijkste plaats op aarde is het bed, want daar sterven de meeste menschen". Het geen voor den KLM-crack beteekent, dat hij zooveel mogelijk „de lucht in" wil en zoo weinig mogelijk den beganen grond opzoekt. Nazi's in Zwitserland. Twee leiders van de Nazi-vtjfde-colonne ln Zwitserland zijn ge arresteerd. Het zijn dr. Karl Rothe en dr. Georg Boese (ex-redacteur van het beruchte blad „Der Adler" van het DulLsche ministe rie van luchtvaart). Het is gebleken, dat zij met belangrijke opdrachten waren belas». UNO-radlo. De Internationale handelsconfe- xentle. die vandaag in Genève wordt ge opend. zal de eerste gebeurtenis zijn. die door den radiozender van de UNO wordt uit gezonden. Deze zender behoorde vroeger aan den Volkenbond. VeiligheidsUver. Verscheidene journalisten zyn mishandeld en sommigen zelfs ln hechtenis genomen door de Fransche veiligheids politie, toen zij ln Straatsburg door het polltie-cordon heen liepen, om de rede van generaal de Gaulle beter te kunnen hooien. Zij hebben een formeel protest Ingediend. Ford. Alle Fordbedrijven over de geheel» wereld zullen heden op den dag van de be grafenis van Henry Ford als teeken van rouw gesloten zijn. Namens het personeel van de Nederlandsche Fordfabriek zijn tele grammen van deelneming verzonden aan Mevrouw Ford en den kleinzoon Ford. Xiet eenzijdig. De secretaris-generaal der UNO. Trygve Lie. heeft de geruchten als zou hij aftreden, tegengesproken. Tevens ontkende hij ten sterkste, dat hij eenzijdig pro-Rus sisch zou zijn, zooals door sommige kranten was beweerd. Koerierster. Ilertha Engel, een 28-jange Duit sche, heeft voor een Amerikaansche mili taire rechtbank verklaard dat zij bood schappen overbracht voor vier ex-S.A. lie den. die de leiders waren van een groote illegale nazi-beweging. Zij deed het „omdat zij niets anders te doen had". Geen recht. Een woordvoerder van het Ameri kaansche ministerie van bultenlandsche zaken heeft verklaard, dat de regeering der V. S. in geen enkel opzicht aanspraak maakt op deelen van het Zuidpoolgebied, maar dat zij evenmin het recht van andere staten op dit gebied erkent. De zakenman. De Amerikaansche oud-senator Henrik Shipstead. die als vertegenwoordiger van de reederij Isbrandtsen een reis door het Verre Oosten maakt. verklaarde te Singapore, dat de Ncdei ljndci s. doordat zü hun strijdkrachten en hun dictatuur in In donesië handhaven, inillloenen Indonesiërs met den hongerdood bedreigen. De oud- senator zeide, dat de Indonesiërs en de overige wereld hiertegen maatregelen mot ten treffen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2