Haarlems Dagblad Karei de Croote Europeesche federalisten gaven getuigenis van hun ideaal Mgr.Huibers naarRome Wallacespreektanti-Amerikaansch Economisch accoord in Indonesië verwacht De „Viceroy" zonk in enkele minuten 61e Jaargang No. 18607 Bureaux: Groote Fïoutstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerü Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 14 ïpril 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Generaal charles de gaulle's terugkeer in de actieve politiek heeft opschudding in en buiten Frankrijk ver wekt. Het dramatisch effect, de kracht der glorierijke persoonlijkheid en het beroep op het gansche volk, dat bezworen wordt zich te vereenigen onder hem, Carolus Magnus hebben er zich dermate bij doen gelden dat men moet betwijfelen, of hij nog voortzetting der democratie in verbeterden vorm beoogt. In het algemeen zijn gene raals maar zelden democraten. En dit riekt sterk naar militaire dictatuur. Zijn aanval op het sectarisch streven der poli tieke partijen vaagt teveel weg. Zijn vage aanduidingen van een program, waarin de president der Vierde Republiek met grooter macht bekleed zou worden door een grond wetsherziening, die hij verwezenlijken wil langs wettelijken weg, wekken op onbeha gelijke wijs historische herinneringen op, Menige Franschman zal zich de Tweede Republiek herinnerd hebben, die na een kort en onevenwichtig bestaan (1848-1851), met prins Louis Napoleon Bonaparte als president, besloten werd door den staats greep van 2 December, waarmee deze pre sident het Tweede Keizerrijk inluidde. Nu recruteeren des generaals aanhangers zijn nieuwe groepeering, die zich boven de partijen moet stellen. Ja, zij is moeilijk, de democratie. Zij kan soms gansohelijk vastloopen. Maar als men haar van bovenaf tracht te commandeeren, instede van haar in eigen kader beter op te bouwen, drukt men haar dood. Dan volgt de dictatuur. Welk etiket die ook draagt, in wezen komt zij altijd op hetzelfde neer: einde aller volks vrij heden, geheime staats politie, nationalistische verdwazing en ten slotte, om wassende ontevredenheid te be zweren en het régime nieuwen roem te doen oogsten: oorlog. 'Natuurlijk hebben de Fransche partijen hevig geprotesteerd tegen de Gaulle's nieuwe optreden. En er was een stem die zich bij de hunne voegde, die van den Comte de Paris, zoon van den officiëelen Franschen troonpretendent uit het Huis Orléans, die de kans schoon zag om de oude monarchie den volke nog eens aan te bevelen. Ge vraagt u bijna af: waar blijft de Bonapartistische pretendent? Is er nog een? Wordt straks het Keizerrijk ook weer eens geafficheerd? Dit alles herin nert er aan, dat de Fransche democratie tenslotte niet oud is en een deerlijk-wissel vallig bestaan achter zich heeft, veel wis selvalliger dan onze Nederlandsche. Het herinnert aan de Eerste Republiek die der Revolutie, die hevig maar kort van levensduur was en spoedig haar opvolging vond in het Eerste Keizerrijk, aan de Tweede, die het maar drie jaar uithield en eveneens in dictatuur ten onder ging, aan de Derde, welker zeventigjarig leven vele malen bedreigd werd en die verkommerd en verworden was, toen de Duitschers haar onder den voet liepen. Sterk en hecht, bedrijfszeker als immer, staat daarentegen ook in deze dagen de oude Engelsche democratie. Het was een zeer bekend Engelschman, die mij een jaar geleden zei nadat hij het grootste deel der wereld opnieuw bereisd had en de U».- dende staatslieden van vele landen had ge sproken: „Ik heb in Azië, Amerika en Europa één groot man ontmoet. Dat was de Gaulle: een zeer onaangenaam mensch. Norsch, aanmatigend, hooghartig. Maar hij straalt kracht en intelligentie uit. Een groot man en als u het mij vraagt: een ge vaarlijk man. Een generaal met het oude recept, waarvan de wereld eindelijk genoeg moet hebben en dat Frankrijk allang niet meer wilde: la gloire. Een militaire dicta tor!" Dat was de kern van zijn kenschets van den generaal en zij kwam mij in de gedach te, toen zijn redevoeringen aan de Fran sche kust en in Straatsburg bekend werden. Hoe heeft de Engelsche pers op de Gaulle gereageerd? Over de geheele linie: afwij zend. Een stroom van afkeuringen en waar schuwingen aan het Fransche adres is erin uitgegoten. En het is nu maar de vraag of de Fransche politici hun voordeel beter gezegd: het voordeel van Frankrijk met dit alles zullen weten te doen. Daar moeten ook wij op hopen. .Want het zij opnieuw gezegd: de Fransche invloed op het Westen van Europa is groot en iedere scherpe waar nemer weet, dat wij die steeds weer onder vinden. (Ik weet niet of er in dezen tijd nog menschen bestaan, die meenen dat wij immuun blijven voor buitenlandsche in vloeden Mochten zij er zijn, dan moeten zij nog beginnen met waarnemen). De kans, dat generaal de Gaulle langs wettelijken weg de macht in handen zou kunnen krijgen, lijkt op papier voorloopig gering, omdat de vierjarige zittingstermijn van de Kamer pas eenige maanden onder weg is en dus bij een normalen loop van zaken nog jaren zouden moeten verloopen, eer een nieuwe Kamerverkiezing aan de orde komt. Tusschentijdsche Kameront binding zou evenwel niet ondenkbaar zijn zeker niet als de generaal met een „partij boven de partijen" zoo sterk werd, dat hij bij verkiezingen van lagere colleges overwinningen zou behalen en een sterke groep in de Kamer zou kunnen vormen door afval van de bestaande partijen. Mis schien zou hij dan ook rechtsche partijen tot samenwerking kunnen bewegen. .Links staat hij kennelijk niet meer. Maar als de Fransche parlementaire democratie het gevaar voor een militaire dictatuur mocht bezweren, zou toch de' bewindsmalaise der Europeesohe landen blijven zoolang zij zich. niet in hechte aansluiting vereenigd hebben. Want deze staten zijn te klein, te zwak, tezeer ver armd en zij kunnen groote vraagstukken niet alleen oplossen. Zij kunnen zich niet meer veroorloven, met elkaar te wed ijveren inplaats van samen te werken. Zij laboreeren daarbij, elk voor zich, aan binnenlandsche politieke tegenstellingen, die voor een groot deel haar tijd gehad hebben. Al die volken zijn rijp voor op neming in een grooter beleid. Indien de Vereen igde Staten van Europa tot stand kwamen zou een breeder lijn van politieke tegenstelling in het federale parlement ontstaan, die ook in de parlementen der afzonderlijke staten zou gaan heersohen evenals dat in Amerika het geval is en verouderde locale tegenstellingen weg vagen. Zoo zou, door haar op breeder basis te brengen, aan de democratie in Europa nieuw leven geschonken worden en zou inderdaad een doorbraak der oude ver houdingen ontstaan. Sommigen van ons «ebben indertijd gehoopt, dat het streven Van generaal de Gaulle in deze richting zou gaan. Het blijkt niet zoo te zijn. In oorlogstijd was hij een groot ver zetsman, aan wiens moed en volharding men niet zonder bewondering kan denken. „Een sterk, vereenigd Europa als middelpunt der wereld" De Europeesche actie tot vereenlging der naties in een Europeesche federatie heeft Zaterdag een mijlpaal bereikt, die misschien in verhouding tot den langen en moei lijken weg naar het doel slechts ondergeschikte beteekenis had, doch die als symptoom van de algemeenheid die de federalistische idee in Europa reeds heeft bereikt, een merkwaardig en imponeerend aspect kreeg: Over de grenzen van de Europeesche landen heen reikten op dezen dag federalisten van verschillende nationaliteit in Krasnapolski elkaar de hand in het gezamenlijke voornemen de gedachte en de noodzakelijkheid van een vereenigd Europa in hun eigen kring uit te dragen. Dit eerste internationale congres van de „Union Européenne Fedcraliste" was een stap verder een stap die, gezien het enthousiasme waarmede hier getuigenis werd gegeven van wat er leeft in de verschillende landen van Europa, nog door vele andere zal worden gevolgd. De groote zaal van Krasnapolski was geheel gevuld met de Nederlandsche, Fransche, Belgische, Luxemburgsche, En gelsche, Deensche, Italiaansche en Zwit- sersche deelnemers aan het congres, dat Zaterdagmiddag om twee uur zijn hoogte punt beleefde in een geanimeerde open bare vergadering, nadat Vrijdagavond in beperkter kring de ontvangst der deel nemers had plaats gehad. De vergadering stond onder leiding van mr. E. Sassen, bestuurslid van de U.E.F., die in zijn openingswoord het streven der organisatie naar politieke, economische en cultureele samenwerking in Europa uiteen zette. Spreker begroette de vertegenwoor digers van den ministers-president, van de departementen van Waterstaat, Binnen landsche Zaken, Economische Zaken, On derwijs en Sociale Zaken en van den Apostolischen Nuntius, alsmede van de Fransche ambassade, die door hunne aan wezigheid blijk van belangstelling gaven. De heer Pierre Challlet, priester en geestelijk leidsman van een Fransche ver zetsorganisatie, kreeg als eerste spreker van dezen middag het woord en teekende een scherp en indrukwekkend beeld van de situatie, waarin de wereld na dezen oorlog is komen te verkeeren. Hij legde den nadruk van zijn betoog op het feit, dat de Vereenigde Volken in hun streven naar een internationale orde voor on overkomelijke moeilijkheden staan en in eindelooze conferenties een nieuwen oor log voorbereiden, een atoomoorlog. Het is echter nog niet te laat om overeenstem- Geen sprake van devaluatie van den gulden Naar aanleiding van de in een deel der Nederlandsche pers en ook in buitenland sche bladen gepubliceerde berichten, waar in melding wordt gemaakt van de moge lijkheid, dat de Nederlandsche regeering een waardevermindering van den gulden in overweging zou hebben genomen, is het ANP van officieele zijde gemachtigd al deze geruchten ten stelligste tegen te spreken. Er zal in het kader van de maat regelen, welke de regecring in de spoedig te verwachten nota van minister Lieftinck. zich voorstelt te nemen, geen sprake zijn van devaluatie van den gulden. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, zal van 20 April tot 11 Mei zijn vijfjaar- lijksche bezoek „ad limina" bij den paus brengen. Dit bezoek, dat dient om den paus in te lichten over den gang van zaken in de bisdommen, zullen alle bis schoppen in den loop van 1947 moeten brengen. Prof. Romme Het A.N.P. meldt: Van bevoegde zijde werd er de aandacht op gevestigd, dat de berichten die in de pers circuleeren, als "zoude vaststaan dat prof. Romme zeer binnenkort tot gouver neur-generaal worden benoemd, onjuist zijn. ming te bereiken: Europa moet de brug worden, die Amerika en Rusland bindt. De Engelsche gedelegeerde, colonel Eve lyn King, Labour-parlementslid, voerde den binnenlandschen vredestoestand der Vereenigde Staten als voorbeeld aan. Europa moet zich vereenigen of het zal sterven, aldus luidt een uitspraak van Winston Churchill, die door Attlee, den Engelschen eersten minister, wordt on derschreven. Het is voor Europa het eenige alternatief. Nadat een Fransch afgevaardigde, Ro bert Aron, een historisch argument voor federalisatie had omschreven, door de vor ming van ondergrondsche federaties in den strijd om de onafhankelijkheid tegen den Duitschen overweldiger het hoogtepunt te noemen in een ontwikkeling, die de nei ging tot federalisme in Europa steeds weer te zien heeft gegeven, kwam de Zwitser- sche journalist dr. Ernst von Schwenk aar het woord, die een boeiend en indrukwek kend betoog hield over Europa's taak m de wereld. Hij vertelde hoe hij eens, toen men hem een anti-Amerïkaansche instelling verweet en daarbij vroeg wie anders dan de Amerikanen Europa zouden kunnen redden, geantwoord had: „Holland moet ons redden", waarmede hij bedoelde, dat Europa uit den chaos zal kunnen worden gehaald door de coördinatie der krachten van de kleine landen, die alle leven in angst voor de groote. Europa heeft door een vulkanische uitbarsting in zijn centrum zijn middelpunt verloren: dat is de groote schuld van het nationaal-socialisme. Ook de wereld heeft haar middelpunt verloren: Europa dient weer het sterke, neutrale middelpunt tusschen de rivalen in Oost en West te worden, dat zich kan weren tegen imperialisme van beide zijden. De agressie van het nationaal-socialisme vond een zwak en verdeeld Europa: in de toe komst zal iedere agressie een sterk en vereenigd Europa tegenover zich moeten vinden. Dr. Von Schwenk zag Europa's taak in een sterke, onafhankelijk neutraliteit tus schen de elkaar bestrijdende wereldmach ten. Nadat nog enkele afgevaardigden van Fransche, Deensche en Tsjechische natio naliteit hun geloof in de federalistische idee hadden beleden en de groeiende be langstelling voor deze gedachte in hun landen hadden gesignaleerd, sprak dr. H. Brugmans, voorzitter van de Europeesche Actie, een geestdriftig slotwoord, waarin hij mededeeling deed van een schriftelijke sympathiebetuiging uit Tsjeoho-Slowakije, die den nadruk legt op de werkzaamheid der federatieve beweging in dat land en een ondeelbaar Europa als ideaal ziet. Dr. Brugmans betreurde het, dat op dit con gres geen Duitsche afgevaardigden aan wezig konden zijn, doch hij gaf de ver zekering, dat zij er een volgende maal wel zullen zijn. Het is volkomen fout, aldus spreker, ons bij ons streven te laten leiden door een hardnekkige en generaliseerende anti-Duitsche instelling. Dr. Brugmans legde vervolgens den nadruk op het feit, dat de politiek van een vereenigd Europa geenszins een blokpolitiek is, veeleer een anti-blokpolitiek en voor alles een logische stap op den weg naar den wereldvrede. „Het nationalisme kan ons scheiden", al dus besloot spreker, „doch het Europee sche patriottisme zal ons binden". Na afloop van deze bijeenkomst hadden wij nog gelegenheid, de verschillende bui tenlandsche afgevaardigden te vragen naar den stand van zaken betreffende de belangstelling voor de federalistische idee in him land, waarbij bleek dat deze in het algemeen steeds toeneemt en zich op een merkwaaardig-gestadige wijze verbreidt. Wtïff J»M "Vf U_: Het zonnige weer lokte gisteren velen naar het Zandvoortsche strand, waar den ge- heelen dag een gezellige drukte heerschte. Er waren zelfs al eenige zwemmers in zee, hoewel het water een nog verre van zomersche temperatuur had. Maar bouwen heeft altijd een anderer. geest gevergd dan vechten. Zeker geen norschen, hooghartigen geest. Wel een geest, die de menschen en hun zwakheden begrijpt en toch van hen houdt, zoodat zij hem gehoor geven. Die eischt niet minder moed en volharding. R. P. Dubbel rantsoen zachte zeep voor babies Naar wij vernemen zal Donderdag voor kinderen van 0 tot 1 jaar een dubbel rant soen (500 gram) zachte zeep beschikbaar worden gesteld. ,J?luto" wordt opgelegd. De pijpleiding, die in de oorlogsjaren zorgde voor het snelle vervoer van millioenen liters onontbeerlijke olie van Amerika via Engeland naar het strijdtooneel op het vasteland van Europa, is opgehaald en in enorme klossen opge wonden om straks te worden verwerkt tot materiaal voor de industrie. De pijpleiding was in de krijgsnormalisatie bekend als Pluto, een samentrekking van „Pipe-line under the Ocean" „Ik ontken niet dat Rusland expansionistisch is, evenals Amerika dit is en Engeland dit was" Henry Wallace, de voormalige Ameri- kaansche minister van Handel en leidende liberaal, die thans een bezoek aan Europa brengt, verklaarde Zondagavond in een radiorede voor de b.bc.: „Het is vandaag slechts al te duidelijk, dat wij naar twee werelden gedreven worden, en dat de on metelijke macht en rijkdom van Amerika gebruikt worden méér voor strategische en militaire doeleinden dan voor het verhoo- gen van den levensstandaard in landen, die groote markten zouden kunnen worden voor den Amerikaanschen export". Ten aanzien van de Sovjet-Unie merkte Wal lace op: „Ge zult mij zeggen dat de Sovjet- Unie expansionistisch is, zooals Engeland in het verleden expansionistisch was en Amerika dit thans is in den Stillen Oceaan en elders. Ik ontken dit niet. maar ik zeg dat het de taak is van de landen, die de atoombom hebben, en die niet verwoest zijn door den oorlog en geboycott tijdens een vrede, om een nieuw soort machtspo- Nachtegalen kweelen voor Prinses en Prins Zaterdag hebben de „Oosterhoutsche Nachtegalen" het knapenkoor uit Oos terhout, dat zich in Zwitserland bevindt, een concert gegeven te Zermatt voor het Prinselijk Paar. Een talrijk interna tionaal publiek woonde het concert, dat groot succes had, bij. Het koor bood Prinses Juliana een bouquet voorjaars bloemen uit de bergen aan. Slecht begin voor leider van Rotterdamsche Opera De Rotterdamsche politie heeft den ar tistiek leider van de „Rotterdamsche Opera" den musicus W. A. F. K. gearres teerd wegens oplichting van een bank instelling aldaar. K. zag in de onlangs op gerichte „Rotterdamsche Opera" een le venstaak. Met kleine bedragen, die hij van begunstigers kreeg en met grootere par ticuliere giften werden in het begin de uitgaven gedekt, maar spoedig dreigde door gebrek aan contanten de zaak spaak te loopen. K. kwam toen bij de bankinstel ling met de mededeeling. dat iemand hem ruim f 8000 geschonken had voor de nieuwe opera. Ten bewijze daarvan toonde hij een stortingsbewijs van den postgiro- dienst ad f 8343.dat hij, naar hij zeide, van den edelen schenker had gekregen. De bank schoot hem f 4000 voor. Hij ge bruikte f 3100 om artisten en orkestleden te betalen en stak de rest in eigen zak. Bij de bank ontdekte men dat het stor tingsbewijs vervalscht was. K. had f 3 op eigen rekening gestort en het bedrag daarna veranderd in f 8343.Toen de politie hem zocht, week K, naar België uit maar na eenige dagen keerde hij terug en meldde zich op het politiebureau. Hij verklaarde de oplichting gepleegd te heb ben, om de première door te laten gaan. Met het geld van de recette had hij alles weer goed willen maken Twee dooden bij verkeersongelukken Te Laren is Zondagmiddag op den rijks weg AmsterdamAmersfoort de motorrij der V. uit Heerlen tegen een auto gebotst, welke een zijweg wilde inrijden. Op de duo zat een neefje van den motorrijder, de 12-jarige J. R. uit Amsterdam, die door zijn oom naar huis gebracht zou worden. De jongen werd op slag gedood, zijn oom kreeg een hersenschudding. De autobe stuurder was de heer J. P. G. uit Zaandam, die met zijn vrouw en drie kinderen een autotochtje maakte. De auto en de motor fiets werden ernstig beschadigd en zijn door de politie in beslag genomen. Te Nijmegen is de motorrijder G. O. door een militaire auto aangereden. Hij werd ernstig gewond en is in een zieken huis overleden. De Gaulle zal zich nader verklaren Fransche bladen melden, dat generaal De Gaulle binnenkort in het openbaar ver klaringen zal afleggen over het streven van de Rassemblement du Peuple Fran cais", de nieuwe „anti-parlementaire" par tij, zooals die m zijn rede te Straatsburg werd geschetst. Tijdens zijn bezoek aan Parijs heeft De Gaulle een aantal Fransche politici ge sproken. o.w. afgevaardigden van de MRP de radicale en socialistische partijen. Met afgevaardigden van de communistische partij of de uiterst rechtsche republikem- sche partij van de vrijheid (PRL) heeft Mj niet gesproken. litiek te beproeven, die machtspolitiek die welvaart en vrede brengt". Wallace zeide dat hij verheugd was het eind van het Britsche imperium te zien, voor zooverre dit een overheerschen van minder machtige volken beteekende. Het verheugde hem echter evenzeer te zien dat hetgeen in Voor-Indië en Burma gebeurt, niet een uiteenvallen is, doch een nieuw contact tusschen twee vrije volken en het vrije volk van Engeland. Ten aanzien van de leening aan Griekenland zeide Wallace, dat hij er slechts tegen is indien zij ge bruikt werd voor verkeerde doeleinden. „Ik stel mij niet op het standpunt van die Amerikanen, die de roode bedreiging als een scherm voor zich houden, waar ach ter zij de wereld kunnen overheerschen en exploiteeren". Dagvaarding? Het Amerikaansche parlementslid Carl Mundt (republikein) heeft de commissie voor anti-Amerikaansche activiteit van het huis van afgevaardigden verzocht de aanvallen van Henry Wallace op de Ame rikaansche regeering grondig te bestudee- ren. Het is mogelijk, dat Wallace na zijn terugkeer uit Europa voor deze commissie zal moeten verschijnen. De democratische senator Tom Steward heeft verklaard, dat Wallace met de stem van het Kremlin spreekt en dat hij uit de democratische partij moet worden gezet. Bijna 100.000 bezoekers waren Zaterdag, middag in het Wembley Stadion te Londen bijeen, waar de voetbalwedstrijd Engeland- Schotland is gespeeld. Het resultaat werd 11. Na een kwartier spelens doelpttntte Mc. Laren voor Schotland en in de tweede helft maakte Carter gelijk. De minister president Attlee woonde den serpd bij en voor het begin maakte hij kennis met de Engelsche voetballers. Het woord is aan. Goethe: Rijkdom verloren, iets verloren eer verloren, veel verloren', moed verloren, al verloren. Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk overleden Minister van Staat en oud voorzitter der Eerste Kamer Op 87-jarigen leeftijd is Zaterdag in Den Haag overleden de minister van staat. mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk. oud voorzitter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Gcneraal. De heer De Vos van Steenwijk, die pas hersteld was van een ernstige ziekte, maakte een wandeling over het Lange Voorhout. Daar is hij ineengezakt, en over leden. Baron De Vos van Steenwijk werd op 10 Juli 1859 te Dalfsen geboren en studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Van 1913 tot 1929 was hij lid en van 1929 tot 11 Juli 1946 voorzitter der Eerste Kamer. Als lid had hij zitting voor het district Overijssel der Chr-Hist. Unie, als fractievoorzitter. De Kroon erkende de verdiensten van den heer De Vos van Steenwijk, die tevens Kamerheer in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin was en sedert 11 Juli 1946 minister van Staat, met de hoogste burgerlijke onder scheiding: het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag te één uur op Oud Eik en Dui nen te 's-Gravenhage. Volgens een Nederlandsch-Indonesisch communiqué van Zondag is de mogelijk heid geschapen voor een accoord over de belangrijkste economische problemen, welke door de Nederlanders en de repu bliek besproken worden. „Wij vertrouwen, dat de eerste tastbare resultaten van deze besprekingen eerlang zullen blijken", zoo zegt dit communiqué. De besprekingen tusschen mr. J. E. van Hoogstraten en dr. A. K. Gani waarmee op 9 April ls aangevangen, duren nog voort. Het communiqué geeft tenslotte nadere bevestiging van eerdere berichten, vol gens welke de onderwerpen van bespre king waren: 1. Het tot stand brengen van gemeen schappelijke productie- en deviezenrege- lingen. 2. De terugkeer van de rechtmatige eigenaars naar hun ondernemingen. 3. Vorming van een gezamenlijk voed- selfonds. 4. Maatregelen, om de opheffing van de Australische boycott van Nederlandsche schepen te bevorderen. Palestina-zitting der U.N.O. Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO, heeft aan de 55 leden van de organisatie der UNO per telegram een uitnoodiging ge zonden voor een speciale zitting van de al- gemeene vergadering der UNO op 28 April aanstaande ter bespreking van de Pales tij nsche kwestie. H. W. Hofmeester overleden De in muziekkringen bekende .persoon lijkheid de heer H. W. Hofmeester, is in den ouderdom van 76 jaar overleden. Op velerlei wijzen heeft hij verdienstelijk werk verricht. De overledene, die op 12 October 1870 in Alkmaar geboren is. heeft aldaar zijn opleiding genoten en vestigde zich in 1891 in Haarlem, waar hij trom pettist en eerste violist van het toenmalige Haarlemsche Muziekcorps werd. Van 1911 tot Juni 1941 is de heer Hofmeester klok kenist van de Groote Kerk geweest. In den loop der jaren speelde hij regelmatig op Maandag- en Vrijdagmiddag om twaalf uur op het carillon, evenals tijdens feeste lijkheden. Bijna vijftig jaar is de heer Hof meester ook organist van de Nieuwe Kerk geweest. Groote populariteit heeft de overledene verworven door zijn arbeid als dirigent van enkele harmoniecorpsen. Ruim vijftig jaar is hij verbonden geweest aan de Har monie Crescendo te Haarlem en aan de Beverwijksche Muziekkapel. Met deze ver- eenigingen boekte hij op concoursen en concerten tallooze successen. Dat zijn werk gewaardeerd werd, is vele malen gebleken. Ondanks het klimmen der jaren bleef hij trouw aan de corpsen, die in hem dan ook een toegewijd dirigent verliezen. Woensdagmiddag om twee uur zal zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats „Duinrust" te Beverwijk worden ter aarde besteld. Vervoerde het schip munitie? Omtrent de ramp met het Engelsche stoomschip „Viceroy", dat zooals reeds ge meld werd, Zaterdagmorgen om halfzeven in de Westerschelde bij Borsselen op een mijn liep, vernemen wij nog, dat het on geluk bij kalm weer en helder zicht ge beurde. De beschadiging van het schip was zoo ernstig, dat het binnen enkele secon den zonk. De brug bleef echter nog even boven water uitsteken en daardoor konden enkele opvarenden wrakhout grijpen om zich drijvende te houden. Van den wal af begaf zich de landbouwersknecht Wezenier met een schippersknecht per roeiboot naar de plaats des onheils. Zij slaagden er in vier personen aan boord te brengen van het Zweedsche stoomschip Lemgar. Het schip stond onder bevel van kapitein Johnson uit Dijno bij Glasgow. Het was op weg van Antwerpen naar Aberdeen. De reddingsboot van Breskens heeft bij laag water een onderzoek ingesteld bij het «Tak van de Viceroy en vier lijken gebor gen. Overlevenden werden niet meer aan getroffen. De vier slachtoffers zijn de kapitein Johnson, de eerste machinist Swan, de sto ker McRode en de Belgische loods Danhieu uit Antwerpen. De lijken der overige vijf slachtoffers zijn nog niet gevonden. De reeders van de „Viceroy" hebben medegedeeld, dat het schip uit Vlissingen met een lading metaalslak naar Aberdeen was vertrokken Reuter meldt echter uit Brussel, dat de „Viceroy" naar verluidt, munitie vervoerd zou hebben. i Weerbericht i BEWOLKT WEER, 3 Verwachting, medegedeeld door het 3 K.N.M I. te De Bilt. geldig van Maan- 3 dagavond tot Dinsdagavond: 5 Bewolkt weer met voornamelijk !n het Noordelijke gedeelte van het land hier i en daar eenige lichte regen of mot- regen Plaatselijk nevel of mist Ove- rieens vrij zacht weer met mees? mati- 5 sen wind tusschen West en Zuid. 15 April: 8 Zon op 5.46 uur, onder 19.36 uur 8 Maan op 4.17 uur, onder 12.30 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1