Van liedjeszanger tot broodbakker Cultureel jeugdtournooi besloten MAANDAG 14 APRIL 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Haarlemsch Tribunaal Trieste geschiedenis van een humorist Voor de zesde kamer van het Haarlem- sche Tribunaal heeft de 58-jarige humorist j. M. A. B. uit Badhoevedorp terechtge staan. die ervan beschuldigd werd zich in 1940 bij de N.S.B. te hebben aangesloten en daarin de functie van blokleider te heb ben vervuld. Hieruit had hij voordeel ge trokken doordat hij zijn radio had mogen behouden en in Badhoevedorp een vesti gingsvergunning had gekregen. Verder had yj deel uitgemaakt van de Nederlandsche Landwacht. Het zwaarste punt van de ten |jaste legging was zijn optreden in het Zon- cagmiddagcabaret van Paulus de Ruyter voor de Nederlandsche Omroep in de jaren 1941 en 1942 en het optreden op ontspan ningsavonden van de Organisation Todt en de Landwacht Nederland in 1944. Al deze feiten werden door den beschul digde erkend. De humorist vertelde, dat hij vóór den oorlog als zanger met een fat- vr.i soenlijk repertoire geen droog brood had in bunnen verdienen in tegenstelling tot zijn collega's, die het met een minder genre probeerden. Na de Meidagen had één van ^ijn bewonderaars gezegd: „Moet een artist iooals jij zonder werk zijn?" en die vraag ontkennend beantwoord, tenminste als B. maar lid van de beweging wilde worden. B. had daar wel ooren naar, kreeg na en kele weken ruzie, die spoedig bijgelegd was. De liedjes, die hij voor de radio gezongen bad en die tijdens het vooronderzoek via óe ebonieten schijf ook aan de Dreef ge klonken hadden waren meest op tekst van Paulus de Ruyter geweest en de be schuldigde verklaarde, dat hij ze nooit met n hart gezongen had. De president, mr. A. H. Roeffen, was ech ter van oordeel, dat de luisteraars dat niet hadden kunnen onderscheiden en merkte op: „U bent een soort Max Blokzijl in het liedjeszingen. De jeugd werd door u mis leid en het verzet werd ondermijnd. Wie weet hoeveel jonge kerels, die zich voor S.S. of Landstorm gemeld hebben, voor uw plezier thans in een kamp zuchten." De humorist voerde aan dat hij het enkele weken zonder den steun van de N.S.B. ge probeerd had, maar toen in cafés moest zingen en met den hoed rondgaan. „Alles beter dan dit", meende mr. Roef- ren, die overigens het N.S.B.schap uit brood .nood in twijfel trok, daar B. uit dankbaar heid in een brief aan een berucht N.S.B.'er uit Badhoevedorp had aangeboden een kin derfeest te verzorgen, waardoor „wij tevens de jeugd zouden winnen." Na Dollen Dinsdag had de cabaretier in Drente voorstellingen voor de O.T. en de Landwacht gegeven. Hij zou toen heel wat pseudo-artisten gelegenheid hebben ge geven van het spitten af te komen. De verdediger, mr. Brauns, las een ver klaring voor van den aalmoezenier van het kamp waarin B. thans gedetineerd is, waar gezegd werd dat de beschuldigde een Waalsche scholieren te gast in de Spaarnestad Zaterdagmorgen werden 70 Luiksche scholieren met hun leiders, die in het raam -an de door de Stichting voor schoolreizen georganiseerde Nederlandsch-Belgisohe uitwisseling een bezoek aan ons land bren gen en daarbij in Haarlemsche gezinnen ondergebracht zijn, ten Stadhuize door loco-burgemeester D. J. A. Geluk ontvan gen en toegesproken. De heer Geluk trok een vergelijking tusschen den tijd na den eersten wereldoorlog, toen de Belgen met reden naijverig op hun Noorderburen konden zijn en thans, nu de verhouding eerder omgekeerd is. Spr. verheugde zich echter in de goede samenwerking, die er vele punten is en vond het een geluk kige gedachte, dat het contact, dat nu, ook door deze scholierenuitwisseling, ge- wordt, kan bijdragen tot een nau wer samengaan en een betere wederzijds begrijpen in de toekomst. De hoofdleider der gasten, de heer Moyaerts, dankte den waarnemend bur gemeester voor zijn woorden, waarna het gezelschap enkele gedeelten van het stad huis bezichtigde. Des avonds boden de leerlingen van de lste H.B.S. B in de aula van het school gebouw een gezellig samenzijn aan, dat door de jazzband van de school en door solistische prestaties, zoowel van gasten els gastheeren, opgeluisterd werd. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 April '47 Gehuwd 12 April: P. P. v. d. Berg en W. J. Kol: B. J. Sanders en E. M. S. Bergmans. Bevallen van een zoon 11 April: J B. Breij-Wempe: J. v. d. Zwaag-Oorlog; H. Grootegoed-Jongepier; J. C. Braber-Vro- Iijks; 12 April: L. Slooff-Boer; C. A. M. Dessing-Frautwein; A. E. Fibbe-Hutten. Bevallen van een dochter 10 April: N. Lammers-d. Jong; 11 April: A. Luister burg; N.K. Trouwbost-v. Schagen; 12 April G. Nooij-Hos; E. d. Geus-Portmann; G. M. H. v. d. Horst. Overleden: 9 April: M. A. v. d. Wal-Wils, 19 j., Garenkokerskade.10 April: J. Wil- lemse, 44 j., Linschotenstraat. T. J. v. d. Laan d. Vries-v. d. Bergh, 78 j., Spaarn- damscheweg. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: T. Los en W. Flooren; G. 3. j. m. van Llemt en C. E. Menke; A. Koper en A. Barenkamp; J. Graaff en C. W. L. Schmidt; J. G. van Hattum en A. M. Nagel hout; J. Smit en A. A. Verhoef. GETROUWD: R. W. Adams en M. Klatzer; R. 0. van de Pauvort en M. van Kesteren; C. Koper en P. Koper. BEVALLEN: A. de Jong—Koolstra, z.; M. P. Kools—Schavemaker. z.; S. Horlings—van der Marei, z.; F. M. Neeskens—Grundmarm, z.G. W. M. Vei donkschot—v. d. Sluijs, z.; K. Blauw -Wit, z; D. Möhlmann—Visser, d.; A. C. van P«—Acda, O'.; J. J. M. PaternostreKenss, d.; M, Vermeulen—Spaargaren, d. OVERLEDEN: H. G. A. Grimmon. 58 J.; M. A. c. Hamelink—Essers, 58 j.; C. Denneman, S9 j.; H. Hofman, 80 j. Agenda voor Haarlems Haarlemsche Kegelbond: film „Trouwe oogen en kwispelende staarten", 8 uur. Frans Hals: „Gulliver's reizen", alle leeft., 2.00, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaanse: „De duivels van de roode cirkel", toeg. bov. 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Lajla", toeg. bov. 14 j.. 2.15, 4.30, 7.00 en 815 uur. Rembrandt: „Anna Lans", toeg. bov. 18 J„ 1.45. 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Hoe groen was mijn dal", toeg. bov. 14 J„ 1.45. 4.15, en 9.15 uur. Luxor: „Walvlschvaarders", sUe leeft., 2.00. 4.15, 7.00 en 9,15 uur. DINSDAG 15 APRIL Stadsschouwburg: Aerdenhout's Jongeren Tooneel „Maria Stuart", 7 30 uur. Gem. Concert gebouw: Ledenconcert HOV, 8 uur. Haarlem sche Kegelbond: film „Trouwe oogen en kwis pelende staarten", 8 uur. Remonstrantenhuis: Christengemeenschap „De zin van het Avond maal". Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. goed mensch is en 'n gunstigen invloed heeft op zijn mede-gedetineerden. Pleiter schet ste hem als een man met weinig realiteits besef en een zwak karakter, die altijd be gaan was met het lot der sociaal-zwakken. Spr. vroeg clementie voor haar cliënt. „Het zal nu met de humor toch wel ge daan zijn", meende de president. Het bleek, dat de liedjeszanger ook het bakkersvak verstond en werk bij een Heemsteedschen bakker kon krijgen. „Het is toch niet voorgeschreven, om eerst lid van een politieke partij te worden", was het laatste woord van mr. Roeffen. Uitspraak over 14 dagen. Heemstedenaren schenken Putten een nieuw huis Donderdag wordt de eerste steen gelegd Op 1 en 2 October 1944 werd het dorp Putten door de Duitschers zwaar geteis terd. Ruim 680 mannen werden gevangen genomen en weggevoerd, slechts 40 keerden terug. De anderen kwamen allen in de Duitsehe concentratiekampen om. Ook wer den toen als repressaille ongeveer 100 hui zen opgeblazen' en verbrand. Thans is men zoo ver, dat op Donderdag 17 April precies op den tweeden ver jaardag van Putten's bevrijding de eerste steen zal worden gelegd van het eerste te bouwen huis. Een groot deel van het geld voor dit huis schonk de feestvereeniging „Jan van Goyenstraat" uit Heemstede. Des morgens worden de schenkers uit Heem stede met muziek aan den ingang van het dorp verwelkomd, waarna men door het versierde dorp naar de bouwplaats gaat. Hier zal eerst een oorkonde worden on- derteekend en deze zal dan worden gebor gen in een granaathuls, welke na de be vrijding in de buurt van het dorp werd gevonden. De oorkonde zal in het kort de terreurdaden der Duitschers vermelden, als mede de daad van nobelen burgerzin van Heemstede's inwoners, die het nieuwe huis aan Putten schenken. Deze huls met oor konde zal in de fundamenten van het nieuwe huis worden ingemetseld door de vrouwen uit Heemstede. Op den duur twee tramhaltes in den Haarlemmerhout Naar aanleiding van vragen en verzoe ken uit onzen lezerskring over de ligging van de N.Z.H. tramhalte in den Hout te Haarlem, die vooral voor de bewoners van Hazepaterslaan, Florapark en bezoekers van het Diaconessenhuis bezwaren oplevert hebben wij ons in verbinding gesteld met de N.Z.H.T.M. Men kon ons meedeelen, dat op den duur een tweede stopplaats in den Hout zal wor den ingesteld: op den hoek van de Dreef en de Paviljoenslaan komt een halte met behoud van de stopplaats verderop in den Hout, zoodat de bewoners van Kleinen Houtweg en omgeving en 'de bezoekers van de Mariastichting er niet door gedupeerd zullen zijn. Het is echter nog niet bekend, wanneer dit, plan ijitgevoerd zal worden. Het H.H.V.-cabaret „Op volle toeren" Zaterdagavond werd door de Haarlem sche Hawaiian-muziekvereeniging in de H.K.B. een cabaretvoorstelling gegeven, ge titeld „Op volle toeren". Medewerkenden waren het Allround cabaret „Oké" met Don Rombouts als con férencier, het H.H.V.-amusementsorkest, de tooneelgroep „De Spaarnespatters" en het H.H.V.-dansorkest „De Narren" onder lei ding van Han Prinsen. Het in grooten getale opgekomen publiek gaf door veelvuldig en hartelijk applaus blijk, het gebodene zeer te waardeeren. Laatste filmvoorstelling van het Instituut v. Arbeidersontwikkeling Zondagmorgen gaf het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling" met een vertoo ning van „Rooverssymphonie" de laatste filmvoorstelling van dit seizoen. De voorzitter, de heer Van Asperen. re leveerde in een kort overzicht het in den afgeloopen winter door het Instituut ge boden programma en wekte de talrijke aanwezigen tot steunverleening aan dit ontwikkelingswerk op. Den directeur van het Frans Hals-theater, den heer L. Pra- ger, werd als dank voor het steeds welwil lend ter beschikking stellen van zaal en apparatuur een boekwerk aangeboden. Tram ramt tram Bij de halte Bentveld reed gisteravond om ongeveer zeven uur een tram die uit Zandvoort kwam tegen een bij die halte stilstaande tram aan doordat, naar de be stuurder verklaarde, hij geen „lucht" ge noeg had, om te remmen. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor en de materieele schade be perkte zich tot een paar verbogen koppe lingen, maar het tramverkeer ondervond aanzienlijke vertraging. Zaterdagmiddag werd het Cultureel Jeugdtournooi in het Frans Halsmuseum besioten met de prijsuitreiking aan de meisjes en jongens, die in de verschillende afceelingen de beste prestaties geleverd hadden. De directeur van het museum, de heer H. P. Baard, maakte namens de jury voor de teekeningen de uitslag van een wedstrijd in deze groep bekend, waarbij speciaal ge let was op oorspronkelijkheid en eigen op vatting. Een der inzendingen op het Cultureel Jeugdtournooi: een affiche van den 17-jarigen J. Bijl, leerling van de tweede H.B.S. B. Gerda van Boekhoven van de Ulo B had met haar „Kermis'' den eersten prijs ge kregen in de afdeeling A (tot 15 jaar) en Arnoud van den Eerenbeemt van het Tri- niteitslyceum met „Markt" was de geluk kige van de inzenders boven dien leeftijd. J. Bijl ging met den prijs voor de beste reclame-teekening „Haarlem Bloemenstad" naar huis en de verrassing van den dag was de door den heer Baard ingestelde „Prix de Haarlem" voor het eenige schil derstuk, dat ingezonden was en waarin de jury voortreffelijke kwaliteiten had onder kend. Het was de „Smedestraat" van Roger Chailloux. De voorzitter van het Haarlemsche In- terscholaire Comité, loco-burgemeester Ge luk, sprak een slotwoord, waaruit de vol doening over dit eerste zoo geslaagde tour- nooi bijna straalde. „Haarlem in oorlogstijd" Na een inleidend woord van mejuffrouw dr. G. H. Kurtz, gemeente-archivaresse, heeft de heer D. J. A. Geluk, als waar nemend burgemeester in het Frans Hals Museum de tentoonstelling „Haarlem in oorlogstijd" officieel geopend. Hij bracht de oorlogsjaren in herinnering en het aan deel, dat vele Haarlemmers in het verzet hebben gehad. Hij verheugde zich er over, dat het stadsarchief er in geslaagd is een uitgebreide verzameling bijeen te krijgen voor het nageslacht. Ocvk voor dit oogen- blik is de tentoonstelling van belang, om dat men nu eenmaal geneigd is de ellende zoo spoedig mogelijk te vergeten. Door het zien van de verzameling krijgt men een goeden indruk van het verleden. Bij de opening was aanwezig dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, commissaris der Koningin in de provincie. Maatschappelijke zorg voor zieken Ongeveer twintig jaar geleden nam mevr. L. M. A. van DijkVan Lieshout het ini tiatief een schouwburgavond te organi- seeren en de opbrengst te bestemmen voor Maatschappelijke zorg voor zieken, een algemeene instelling, die eventueel pa tiënten uit de Maria-Stichting, Diacones senhuis. Sint Elisabeths Gasthuis en Joan nes de Deo helpt. Tot en met 1940 werd regelmatig gewerkt en het succes was steeds groot. Daarna moest het comité zijn werkzaamheden stop zetten, doch de ver- eeniging kon financiëele bijdragen nog goed gebruiken. Daarom werd Zaterdag avond in den Stadsschouwburg weer een gala-avond gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. Mevrouw Van Dijk deed als presidente van het werk-comité eenige mededeelingen, waarna mr. Th. A. Wesstra, namens Maatschappelijke Zorg voor Zieken dank bracht aan de dames van het comité en anderen, die aan het slagen van den avond medewerking heb ben verleend. Ook wekte hij de bezoekers op het werk te blijven steunen. „Comedia" voerde het tooneelspel „Een maand op het land" op. Met groote be langstelling volgde het publiek het boeien de spel van het Russische stuk van Iwan Turgenjew. Na afloop der voorstelling volgde een gezellig samenzijn. In Praag wordt het proces gevoerd tegen den vroegeren chef van de Gestapo in Kladno, Harald Wieman, en zijn vijftien medeplichtigen. Zij zijn verantwoordelijk voor de tragedie van het kleine mijnwerkersdorp Lidice in Bohemen, dat geheel verwoest werd door de Duitschers. Vele mannelijke inwoners van 16 tot 60 jaar werden dood geschoten. De vrouwen kwamen in concentratiekampen en de kinderen in Duitschland voor „heropvoeding" terecht. Muziek Tweede liederenavond van Didi Sanders De Zaterdagavond In de Begijnhofkapel door de mezzo-sopraanzangeres Did) Sanders gege ven liederenavond was veel drukker bezocht dan die van 22 Januari en bevestigde veelzins de toen ontvangen schoone indrukken. Veels zins. maar niet geheel en al. De gevolgen van een recenten, vrij langdurigen griepaanval wa ren ln de eerste helft van den avond merkbaar: de op den eersten avond zoo wonderlijke rein heid en gaafheid der toonproductie leed er iets onder, en ook de vrijheid der expressie scheen me er door beïnvloed. Een tweede ongunstige factor was het ontbreken van een voldoend aantal programma's, waardoor het grootste deel van het auditorium het zonder teksten moest stellen en zelfs de titels der gezongen liederen niet wist. Later werden althans deze titels door den begeleider Hans Schouwman vóór elk lied meegedeeld. Maar zelfs de duide lijkste uitspraak maakt het voor-oogen-hebben van den tekst niet overbodig, zeker niet bij teksten me: een „pointe", zooals het uit 6 cou pletten bestaande „Das Echo" van Schubert. Het beste deel van den avond was het tweede, toen de remmingen zich niet meer bemerkbaar maakten. Zoo vormden de liederen van Pierné en Duparc een schoonen climax. Met twee fijne lledbewerkingen van Hans Schouwman, die weer voortreffelijk secon deerde toonde de zangeres zich erkentelijk voor de langdurige bijvalsbetuigingen. K. DE JONG Concert in „De Kerkuil" Op het derde van de reeks Zondagmiddag- concerten in het zaaltje van „De Kerkuil" aan de Nieuwe Gracht vertolkten de pianiste Tineke de Smidt en de fluitist Marius Ruysink een programma, dat reeds daarom Interessant was. omdat de samenstelling geen spoor van sleur vertoonde en het dus slechts weinig gespeelde werken bevatte: voor piano het schoone Pre ludium en de kunstige Fuga in es kl. t. van Bach. Mendelssohn's beste pianowerk, nJ. zijn „Variations sérieuzes", vier zeer onmoderne, doch uiterst fijn gevoelde en welluidende „Pré ludes" getitelde stemmingsstukjes van den Haagschen pianist Louis Orthel en de door haar constructie en klankcombinaties eigenaar dige. in 1925 geschreven 3de Sonatine van Pijper; de fluitist solo de droomerige „Syrlnx" van Debussy en met klavier de Sonate in g kl. t., van Bach en een rythmlsch en thematisch kernachtige Sonate van Hlndemith. De uitvoering stond op een hoog peil. Mocht die van Bach's Preludium en Fuga nog tot eenige gereserveerdheid lelden: bij de „Varia tions 6erieuzes" was daarvan geen sprake: intelligentie en brillante techniek maakten ze van begin tot eind boeiend, de stemmingen van Orthel's „Préludes" werden zeer mooi en juist getroffen en Pljper's Sonatine met groote zeker heid gespeeld. De fluitist verraste ons door zijn gevoelig spel. zijn meesterlijke adembeheer- sching die ook in lang aangehouden pianissi mo's geen oogenblik faalde en de zuiverheid zijner techniek. En het samenspel was zoowel in Bach's als in Hindemith's Sonate volko men af. De intieme concerten in „De Kerkuil" ver dienen meer bekendheid en meer belangstel ling dan hun tot dusver gewerd. Men kan er veel schoons en Interessants hooren. K. DE JONG Tooneel „Zand of klei" Een verrassing bracht gisteravond de tooneelvereeniging „D.V.O.", die na de be vrijding uit de buurtvereeniging „Pretoria" is ontstaan, met een alleraardigste vertoo ning van het boeren-folijspel „Zand of klei" van den Brabantschen schrijver Henri 't Sas. Dit Stuk werd in het Brabantsche dia lect met zulk een echt-Zuidelijke leut ge speeld, dat men zich waarlijk benedén den Moerdijk kon wanen. Grime, costumes en décor versterkten deze illusie. Het begon al dadelijk met een amusante scène, waarin de menschelijke acteur er het zwijgen toe deed en het woord liet aan het gedierte, dat in groote verscheidenheid zich achter de schermen liet hooren. In den hof tusschen de schuur met haar wijde wagendeur en de boerenwoning komt de scharensliep, die in het hooi overnacht heeft zich geeuwend wasschen, en terwijl hij het water uit den put omhoog haalt en daarna zijn kop in den emmer steekt, fluiten de vogels, kraaien de hanen, kakelen de kip pen, snateren de ganzen, blaft de hond, loeit de koe en zet het varken een keel op. De imitator van al deze dierengeluiden ver dient wel een pluimpje. Verder is het stuk gebaseerd op de ge bruikelijke motieven: de erfenis, de pan toffelheld en de getemde feeks, de boeren- gierigheid en het protest tegen den nieuwen tijd. Maar de wijze waarop deze oude mo tieven zijn gebezigd brengt veel aardige vondsten en grappige tafereeltjes. En als men aan het eind van het tweede bedrijf meent, met een navolging van De Erfgena men van Rabourdin te doen te hebben, brengt de auteur een verrassing, want hier mislukt de truc en neemt het spel een nieuwe wending. De centrale figuur, Floris den Bels, vulde met zijn rumoerige rol het tooneel, waarop ook de overigen in een geanimeerd samen spel de vroolijkheid brachten, welke in den gullen lach van het publiek weerkaatst werd. H. G. CANNEGIETER. Pleidooi voor Mengelberg Kunstenaars richten zich tot den Centralen Eereraad Eduard van Beinum, Ferdinand Helmann, Willem Andriessen en Haakon Stotijn heb ben een brief van den volgenden inhoud aan den Centralen Eereraad voor de kunst gericht: „Ondergeteekenden, kunstenaars, kun stenaressen en muziekliefhebber(sters), vernomen hebbende, dat de zaak van prof. dr. Willem Mengelberg binnenkort door uwen eereraad in behandeling zal worden genomen, voelen zich gedrongen, op dit moment te getuigen van hun gevoelens van diepe erkentelijkheid voor alles wat Men gelberg voor het Nederlandsche muziek leven heeft gedaan. In den loop van bij kans vijftig jaren heeft hij Nederland tot een van dt belangrijkste muziekcentra van de wereld gemaakt en voerde hij het peil van ons muziekleven op tot een hoogte, waardoor met name het Concertgebouw orkest en het Amsterdamsche Toonkunst koor tot ver over onze grenzen beroemd werden. Een en ander mag voldoende bekend worden geacht, zoodat adressanten afzien van nadere toelichting. Zij veroorloven zich slechts uiting te geven aan hun overtuiging, dat het een eminent Nederlandsch belang is, dat de naam Willem Mengelberg, die sedert een halve eeuw representatief is voor ons land, worde onttrokken aan de sfeer van poli- tieken strijd en politieke hartstochten, waarin hij door tragische omstandigheden is geraakt, en worde teruggegeven aan de kunst, waar zijn historische plaats is". Prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers heeft een brief met gelijke strekking tot den Cen tralen Eereraad gericht. BINNENLAND Op 1 Mei zal de K.L.M. de luchtverbin- dlng Sehiphol-Eelde heropenen. Er zullen vier diensten per dag gevlogen worden waarvan twee via Leeuwarden en twee rechtstreeks. Op de thuisreis zal Hr. Ms. kanonneer boot ..Johan Maurits" van 25 April tot 1 Mei ln Rlo de Janeiro vertoeven. De gelegenheid bestaat om gewone en aangeteckende brieven en briefkaarten aan de opvarenden te zenden. De brieven dienen uiterlijk op 18 April ter post te worden bezorgd. l'lt een tweetal beschikkingen, gepubli ceerd in de Staatscourant van 3 April blijkt, dat het weer is toegestaan zonder vergunning van den minister van Economische Zaken groothandelsbedrijven te vestigen ln bouw materialen (met uitzondering van eenige met name genoemde artikelen) en ln rijwielen, ry- wlelonderdeelen, -toebehooren en -banden. Tevens Is toegestaan deze artikelen mede te verhandelen in bestaande groothandelsbe drijven. Op Donderdag 17 April om 13 uur zal de automatische telefooncentrale te Naaldwijk in bedrijf worden gesteld. Het netnummer is K 1740 Naaldwijk zal bereikbaar zijn uit de districten 's Gravenhage. Haarlem. Breda. Goes. Eindhoven. Groningen en 's Hertogenbosch, alsmede uit het district Amsterdam bulten de drukke uren. De oud-loco-burgemeester van IJzend\jke werd door het Tribunaal van Terneuzen schuldig bevonden aan hulpverleening aan den vyand. Het advies luidde: verbeurdverkla ring van t 6000. ontzetting uit de kiesrechten en het recht om openbare ambten te be- kleeden. Prof. Mr. P. S. Gerbrandy zal heden avond 20.35 uur voor de N.C BV. over Hilver sum II een rede houden over „Llnggadjatl ge- teekend, wat nu?" HAARLEM EN OMGEVING De jaariyksche algemeene vergadering van de Spoorweg Onthoudersvereenlglng zal op 29 Mei te Haarlem worden gehouden. Aan de vergadering gaat een offlcieele ontvangst op het Stadhuis vooraf. Des avonds biedt, de af deeling Haarlem, die 35 Jaar bestaat, een fees telijke bijeenkomst aan. waaraan een tooneel groep van spoorwegpersoneel en een accordeon gezelschap. onder leiding van den heer Jules Hagenaar, medewerking verleenen. Op 30 Mei wordt een uitstapje naar Alkmaar en Bergen gemaakt. Tot rcchter-plaatsvervanger ln de Arron dissementsrechtbank te Haarlem ls benoemd mr. A. H. van den Berg. substituut-griffier by het gerechtshof te Amsterdam. Wethouder A. v. Geluk te Bloemendaal, ls verhinderd om Zaterdag 19 April zyn spreekuur te houden. De Arheiflerszangvereenlging „De Stem des Volks" afdeeling Haarlem zal op Maandag 21 April om 8 uur ln de Concertzaal een uit voering geven van H&ndels oratorium ..Judas Maccabaus. Medewerkenden zijn onder meer de H. O. V.. M. Struycken v d. Adel (sopraan) Jouck Cuperus (alt) Theo Baylé (bas). Jac. Zwaan (orgel) J, v. Mantgem (tenor) en het koor staat onder leiding van Maurice van IJzer. Na haar succes te Parys (drie avonden ln de groote Pleyel-zaal) komt de Spaansche dan seres Mariemma in ons land terug, zy treedt Maandag 21 April in den Stadsschouwburg op Dezen keer zal de beroemde Spaansche pianist Enrique Luzuriaga medewerking verleenen De ..dansen met guitaar" zullen worden begeleid door den Spaanschen guitarist Victor Vila- drlch. De filmkring H 46 heeft beslag weten te leggen op twee rolprenten, waarvan de ver nietiging aanstaande is. omdat de auteursrech ten verloopen zijn. Het betreft „Jongensstad" en „Goodbye mr. Chips", die resp. op 20 en 27 April en op 4 en 11 Mei in het Luxor-theater te Haarlem voor den laatsten keer vertoond zullen worden. Voordat hij naar Frankrijk vertrekt, zal de voordrachtskunstenaar Max Croiset nog één keer in Haarlem optreden. Voor de Literaire Club draagt hij op Zaterdag 19 April in het ge bouw L. Margarethastraat 13 Andrejev's no velle „De Gedachte" voor. De raad der gemeente Bloemendaal houdt op Donderdaig 17 April om kwart over twee een openbare vergadering. De agenda bevat een voorstel een crediet van f550 beschikbaar te stellen voor het borgstellingsfonds en een voor stel tot beschikbaar stellen van een bedrag van ongeveer f 500 voor het doorlichten van gemeen te-personeel. De Dr. Kuyperschool bestaat 19 Juni vijf en twintig jaar. Deze school telt thans 340 leer lingen. Het bestuur der school heeft besloten tot een feestelijke herdenking met de school kinderen. Het Nederl. Kamerkoor, onder Felix de Nobel, zal Donderdag 17 dezer, tn het gebouw van de Vereenlging van VrUzlnnig Hervorm den te Haarlem, een concert geven. Uitgevoerd worden werken van: Palestrina (Stabat Mater). Hasler, Schtltz, Dresden, Badlngs, Britten en volksliederen. Zwemmen DJK wint jeugdkamp tegen HVGB en De Robben Nel van Vliet bijzonder in vorm In het Sportfondsenbad-Oost te Amster dam organiseerde D.J.K. Zaterdagavond een nationale jeugd-driekamp tusschen H.V.G.B. (Haarlem), De Robben (Hilver sum) waaraan eenige invitatienummers verbonden waren. Nel van Vliet, die den laatsten tijd in een buitengewoon goeden vorm is, kwam het best uit de bus. Op het nummer 100 meter schoolslag bleef zij met een tijd van 1 minuut 19.1 sec. slechts 0.1 boven haar wereldrecord. Dat het wereld record niet verbeterd werd, lag zeker ook aan den geringen tegenstand, die de zwem ster ondervond. Wil Haver lag eindigde op dit nummer als tweede met een achter stand van bijna 4 seconden. Hannie Termeulen maakte op de 400 meter borstcrawl, een afstand, die maar weinig op de wedstrijdprogramma's voor komt, een tijd van 5 min. 29.1 sec. Ook zy ondervond practisch geen tegenstand. An nie van Kampen van De Robben deed "net ook niet slecht met een tijd van 5 min. 42.7 sec. Als zij er in slaagt haar stijl te ver beteren want zij zwemt nu op haar kracht en hierdoor gaat de stijl en veel energiebesparing verloren dan maakt ook zij een kansje voor Monaco. Mej. M. Marsman van H.V.G.B. werd derde in 6 min. 3.7 sec. Greetie Galliard was onge naakbaar op de 100 meter rugcrawl. Tot 75 meter bleef zij gelijk opzwemmen met mevrouw Nida SchefferSenff, die op deze wedstrijden haar come-back in het wed strijdleven vierde. Toen bleek, hoezeer de vroegere Nida Senff achteruit gegaan is. Zij bezat niet genoeg energie voor een krachtige- eind spurt en moest het met ruim 2 seconden verschil tegen de jongere garde afleggen. De tijd van Greetje Galliard was 1 min. 18.2 sec. Bob Bonte moest op de 200 meter schoolslag ook al strijd leveren tegen het horloge. Zijn zwaarste tegenstander. Her man Smitshuyzen, ofschoon in het bad aanwezig, liet verstek gaan en zoo was het een uitgemaakte zaak, dat Bonte won. Dat hij ondanks het ontbreken van strijd den goeden tijd van 2 min. 49.4 sec. noteerde, pleit voor zijn volhouden. De driekamp, waar het eigenlijk om be gonnen was, werd gewonnen door D.J.K. met 1474.6 punten, gevolgd door H.V.G.B. met 1498.40 punten en Robben met 1513.50 punten. Woningen voor ouden van dagen aanbesteed De directeur van het Gemeentelijk Wo ningbedrijf te Haarlem heeft hedenmorgen aanbesteed het bouwen van 38 woningen voor ouden van dagen met bijkomende werken op een terrein aan en nabij de Dinkelstrant te Haarlem-Noord. Er waren 50 inschrijvingen waarvan drie ongeldig. Laagste inschrijver was W. Thimissen te Heemstede voor f 251.600 (houten vloe ren) en f 245.790 (steenen vloeren). Clandestiene bollen per lijnboot Over de geruchtmakende smokkelarij in bloembollen, die dezer dagen door de En- gelsche recherche werd ontdekt, kan nog worden medegedeeld, dat een reederij. die een vasten dienst op Engeland onderhoudt, tijdens de vaart in het Noordzeekanaal groote hoeveelheden bloembollen aan boord nam. Jn Engeland is een inwoner van Hil- legom gearresteerd, verdacht van mede plichtigheid. GOUDEN ECHTPAAR IN ZANDVOORT Op 22 April zal het een halve eeuw ge leden zijn dat in Zandvoort Engel Paap met Aaltje Kerkman in het huwelijk trad. Het gouden echtpaar woont in de Diaco niehuisstraat 15. SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND - Oranje. U April van TJmulden naar Batavia. Johan de Witt. 11 April van Batavia naar Amsterdam. K. N- S. M. Deo Duce. ll April te Odense. Vuleanus. ll April te Amsterdam. Stuyvesant 11 April te Trinidad. Tiberius. 11 April te Para maribo. Odysseus. 11 April van Amsterdam n. Esbjerg. North Lady. 12 April te Rotterdam. Ardea, 11 April van Jaffa naar Tel Avlv. Iris. 11 April van Ceuta ifaar Barcelona. Roelf. 11 April te Bilbao. Theseus, 11 April van Ceuta n. Savona Fana, U Apnl van Alexandria naar Tel Avlv. Hera, 12 April te Port au Prince. Cottlca, 11 April van Madeira naar Paramaribo. Geras- slmos Vergottis, ll April te Antwerpen. WEST ARFIKA LIJN. Nlgerstroom, 17 April van Clbrt n. Lagos. Cilytto, 12 April te Leberla. Amstelkerk. 12 April van Antwerpen naar Southampton. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM Mededeeling No. 194 Aanvraagformulieren Werkschoenen. In het tijdvak van 15 t/m 19 April a,e. kunnen aanvraagformulieren voor werkschoenen worden afgehaald en Ingediend onder over legging van de betreffende Tweede Distri- butiestamkaart, bij de afdeeling Voorlichting (Schoenen) van mijn Dienst, Vleeschhal, Groote Markt alhier. Uitsluitend door onderstoanden kunnen aanvraagformulieren worden afgehaald: Personen van 16 jaar en ouder, die inge volge hun beroep voor „werkschoenen" in aanmerking komen en voorkomen op de thans geldende beroepenlijst, voor zoover aan hen niet reeds na 30 April 1946 een bon voor werkschoenen werd verstrekt. Bedrijven met meer dan 10 arbeiders be- hooren hun aanvragen collectief in te dienen. Bij de inlevering van de aanvraagformulieren dient de Tweede Distributiestamkaart te worden overgelegd, terwijl de werkgevers verklaring op dit formulier behoort te zijn in gevuld en onderteekend. Alle oude aanvragen zij-n thans vervallen. Distributie van zeep voor artsen enz. Geneeskundigen; verpleegsters, vroedvrou wen enz. komen voor de 5e en 6e periode 1947 wederom ln aanmerking voor huishoudzeep. De uitreiking geschidt op de gebruikelijke wijze vanaf heden t/m 2-1 Mei a.s., aan het Kringkantoor Zijlstraat 70, loket 16a. Bij kantoor Noord, Steenbokstraat 15-19. De Tweede Distributiestamkaart cn event, het betreffende diploma dienen te worden overgelegd. Haarlem, 14 April 1947. De Directeur, A. VAN DRIEL. DISTRIBUTIEDIENST HEEM STEDE-B EN NEBROEK Vanaf 16 April tot en met 6 Juni zullen wor den uitgereikt: le Levenmlddelenkaarten 707 2e tabaks-, versnaperings- en gecombineerde kaarten 3e brandstoffenkaarten voor gezinnen. Tevens zal een contröle worden gehouden over de inlegvellen. Meebrengen: le levensmiddelenkaart 705; 2e stamkaarten en inlegvellen van het heele gezin; 3e brandstoffenkaart T 606 met volledige in gevuld formulier. Op het brandstoffenformuller moeten alle stamkaartnummers van het gezin voorkomen en het moet onderteekend zijn. Kamerbewoners dienen niet op het formulier voor te komen. Daar geen brandstoffen kunnen worden ver strekt voor andere gemeenten, wordt strikt de hand gehouden aan het voorschrift, da: alleen wordt uitgereikt op stamkaarten, ingeschreven In het Bevolkingsregister Heemstede of Ben- nebroek. Mann. personen, geboren in 1929 of vroeger, ontvangen naar keuze een tabaks-, versnape- rlngs- of gecombineerde kanrt. Vrouwelijke personen, geboren in 1929 of vroeger, ontvangen naar keuze een versnape ring.-;- of gecombineerde kaart. Alle overtgen ontvangen uitsluitend een ver- snaperingskaart. ingenomen word: Inwisselingsbon 70S v. d. levensmiddelenkaart, bon 72 BV van de brand stoffenkaart. Losse bonnen zUn ongeldig, dus geen enkele bon afknippen. De uitreiking heeft plaats voor Heemstede aan den Binnenweg 160; voor Bennebrock in het R.K, Ver. Gebouw. Zelfverzorgers worden opgeroepen Het volgende lettcrschema wordt gevolgd. In verband met het vele werk, aan deze uitrei king verbonden, wordt een dringend beroep gedaan op het publiek om zich aan dit schema te houden, aangezien anders lange wachttijden niet kunnen worden voorkomen. Woensdag 16 April 9-12.30 uur A. 2—4 uur R- Baj. Donderdag 17 April 9—12.30 uur: Bak-Biz; 2—4 uur B!Blij. Vrijdag 18 April 9—12 30 uur: Bo—Boz; 2—4 uur Br—Braz. Maandag 21 April 9—12.30 uur: restant B; 2—4 uur C. D.nsdag 22 April 3—12.30 uur: Da—De: 2—4 uur: Dl—Do. Woensdag 23 April 9—12.30 uur Drijz; 2—4 uur: restant D. Maandag 28 Api 8-12 30 uur: E; 2—4 uur F—Ga. Dinsdag 29 April 9—12.30 uur: GeGt; 24 uur: GI—Go Woensdag 30 April 9—11.30 uur: restant G. Donderdag l Me; 3— 12.30 uur: H—Hek; 2—4uuiHel—Hez. Vrijdag 2 Mei 9—12,30 uur: Hi-Ho; 2uur: restant H. Dinsdag 6 Mei 9—12,30 uur: Ja; 24 uur: res tant J. Woensdag 7 Mei 9—12.30 urn Ka—Ke; 2—4 uur- restant J. Woensdag 7 Mel 9—12.30 uur Ka—Ke; 2—1 uur: Ki—Kl. Donderdag 8 Mei 9— 12.30 uur Kr.—Ko; 2—4 uur restant K. Vrijdag 9 Mei 9—12.30 uur: La—Ll: 2—4 uur: restant L. Maandag 12 Mei 9—12.30 uur: M—Me; 2—4 uur Ml—Mo Dinsdag 13 Mei 9—12.30 uur restant M en N—Ne; 2l uur restant N. Woensdag 14 Mei 9—12.30 uur O—Om; 2—4 uur restant O Vrijdag 16 Mei 9-12.30 uur: P-Plg; 2—1 uur restant P Q. Maandag 19 Mei 9-12.30 uur: Ra-Raz; uur Re—Rez. Dinsdag 20 Mei 9—12.30 uur: Rh—Ro; 2t uur restant R. Woensdag 21 Mei 9—12.30 uur: S—Schee: 2—4 uur: Schic—Schr. Donderdag 22 Mei 9—12.30 uur: Schuu—Se; 2—4 uur: Si—Sm. Vrijdag 23 Mei 9-12 30 uur: Sa— Sr; 2—4 uur restant S. Dinsdag 27 Mei 9—12 30 T—To: 2—4 uur restant T. Woensdag 28 Mei 9—12.30 uur: U en V—Viz; 2—4 uur VI—'Voz. Donderdag 29 Mei 9—12.30 uur: restant V: 2—4 uur: W-Wef. Vrijdag 30 Mei 9—12.30 uur: Weg- Wez; 24 uur: Wi-Wor. Maandag 2 Juni 9—12.30 restant W. X, IJ, Z; 2t uur: zelfverzor gers. Dinsdag 3 Juni Benncbroek 9—12.30 uur: A, B. C. D; 21 uur: zelfverzorgers. Woensdag 4 Juni Benncbroek 9—12.30 uur: E, F, G. H; 2—4 uur: I. J. K. Donderdag 5 juni Benne- broek 9—12.30: L, M, N; 2—4 uur: O. P. Q. R. Vrijdag 6 Juni Benncbroek 9—12.30 uur: s! T, U; 2—4 uur V. W. TJ, Z.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3