Een pistool wordt ontladen De Nederiandsche industrie geeft rendez-vous in Utrecht Van niet tot iet op de Drentsche hei Visch is volksvoedsel Wereldnieuws DINSDAG 15 APRIL 1947 IN DE WERELDPOLITIEK1 Vrijdag zal met een reeks geweldige knullen de militaire installatie van het Duitsche eilandje Helgoland de lucht in gaan, waarmede opnieuw een hoofdstuk van de fel-bewogen geschiedenis van dit stukje rots zal zijn afgesloten. Fel-bewo gen is misschien niet de teekenende uit drukking, want de historie van dit forten eiland wordt geheel en al beheerscht d ooi- een zeer stabiel en permanent geschied kundig verschijnsel: De strijd in den boe zem van Europa, de worsteling van de Europeesche landen onderling. Helgoland wisselde meermalen van bezetter, doch nooit van functie. Zijn plaats in de on middellijke nabijheid van Duitschlands Noordzeekust en van de uitmonding der groote Duitsche rivieren stempelde dat stukje rots tot een strategisch punt, waar de mogendheden bitter om vochten en dat zij in den loop der geschiedenis met veel ijver van elkaar afkaapten. Helgoland speelde zijn rol in de tragische ontwikke ling van een verdeeld en in veetes ver bloedend Europa, een rol die in datzelfde Enuropa niet uniek is: Gibraltar, de Darda nelles Malta en andere strategische knoop punten kunnen in de geschiedenis met dezelfde „eer"' worden genoemd. Het is telkens opnieuw weer de tragedie van den ouderlingen strijd, die op deze rotsen met bloed geschreven wordt en waarvan de ontknooping nog lang niet in zicht is. De knallen, waarmede de forten van Helgoland Vrijdag zullen worden vernie tigd, be teekenen allerminst het einde van Helgolands sombere geschiedenis. Het is een episode, niets belangrijker dan die van 1919, toen de fortificaties eveneens met dynamiet werden opgeblazen. De voorwaarden, die noodig zijn om Helgo land voortaan te vrijwaren van zijn be schamende functie, zijn niet vervuld. Het pistool, gericht op de borst van Engeland, wordt ontladen. Het kan en zal in een vol gend moment der geschiedenis weer wor den geladen met scherp wanneer een liquidatie van de verdeeldheid in Europa het niet overbodig maakt. Zoo zal het gaan met alle Europeesche pistolen, die op dit moment weliswaar niet tot schieten ge reed doch in ieder geval wel intact zijn: Hun strategische waarde ontleenen zij aan de rivaliteit die tusschen de Europeanen heerscht en hun groote beteekenis bestaat slechts in hun gevaarlijkheid. Die rivaliteit met dynamiet op te blazen zou een ge zamenlijke krachtsinspanning der Euro- peesohe volleen waard zijn. Het zou interessant zijn te berekenen welke offers aan mensohenlevens, energie, materialen en levensvreugd het Europa al gekost heeft, die pistolen als bij toer beurt te laden en te ontladen. Het zou nog interessanter zijn. te berekenen wat er met diezelfde offers te bereiken zou zijn geweest in het belang van Europa's wel vaart, en welke rol Europa in de wereld van vandaag zou kunnen spelen, wanneer het in dezelfde rust als bijvoorbeeld de Vereenigde Staten al dien tijd had kunnen werken aan zijn wereldfunctie als politieke en economische eenheid. Die pistolen heb ben Europa veel gekost. En thans zijn het zelfmoord-wapenen geworden. Want in de wereldpolitiek van vandaag is het schrik barend duidelijk geworden, dat een beves tiging van den vrede in Europa onder be dreiging van die pistolen niet anders dan een ziektetoestand is, die het lichaam van dit avondland verzwakt en het uitlevert aan degenen, die er hun begeerige oogen op hebben geslagen. Helgoland is nu aan de beurt voor ont lading. Maar het is er slechts een uit Europa's welvoorzien arsenaal, dat voor- loopig op non-actief is gesteld. Terwijl hier da gevaarlijke lading wordt verwij derd, wordt op een ander punt van Europa een pistool geladen: Rusland voelt het Grieksehe pistool door Amerikaansche hand op zijn borst gericht. Zou.ook hier niet een Europeesche hand de gevaarlijke patronen» moeten verwijde ren en het wapen in den holster moeten commandeeren? De kwestie IJsland en de kwestie Spitsbergen dienen zich eveneens aan. Hier wordt nog voorzichtig gemanoe- vreerd door Russen en Amerikanen, doch de bedoeling is duidelijk: Het gaat er slechts om, wie deze pistolen zal kunnen laden en richten. Europa zwijgt over dit alles. Het laat zich de wapenen rooven door dengene die het meeste initiatief bezit. Het zwijgt omdat het geen stem heeft: Het heeft slechts een groot, heterogeen en onwelluidend koor van zwakke klanken, die door elkaar en tegen elkaar sohreeuwen en niets dui delijk maken dan dat eene: die jammer lijke ontmoedigende verdeeldheid. Een simpel feit als de vernietiging van Helgo lands installaties gaf de aanleiding tot deze beschouwing. Er zijn duizend van deze sim pele feiten op het moment: Zij roepen alle om Europa's eenheid. J. L. Oorlogsburgemeester was „bijna analphabeet" Tijdens de behandeling van de rechtszaak tegen den vroegeren burgemeester van Maastricht, die lid werd van de Waffen- S.S. en daarvoor tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, kwam vast te staan dat verdachte bijna analphabeet is. Op zijn 14e jaar had hij de 5e klasse van de lagere school bereikt, echter zonder behoorlijk te kunnen schrijven. „Ik kende de letters wel" zoo verklaarde verdachte, „maar de woor den kreeg ik niet voor elkaar". Op de vraag, of burgemeester kiesrecht bezat, antwoordde deze magistraat uit den be zettingstijd dat hij geloofde van wel. Meer paarden dan voor den oorlog In vergelijking met 1945 is in 1946 de paardenstapel met ruim 20.000 stuks toe genomen. In December bedroeg het totaal paarden 353.375, waarvan er 45.851 niet bij den landbouw in gebruik waren. In de overeenkomstige maand in 1945 bedroegen deze aantallen respectievelijk 333.954 en 39.671. In December 1940 bedroeg het totaal aantal paarden 316.671. De paarden stapel telt momenteel dus bijna 37.000 die ren meer dan vlak na het uitbreken van den oorlog. Vrachtauto ramt tram Te Amsterdam reed gistermiddag een groote vrachtauto van den besteldienst van Van Gend en Loos uit Utrecht op het kruispunt Raadhuisstraat-Singel tegen een tram van de N.Z.H.V.M. Het voorbalcon van de tram werd inge drukt. De trambestuurder kreeg geen let sel. De vrachtauto moest met een takel van het voorbalcon van de tram worden afgetrokken. Nu pas, maar toch nog Nu pas ontdekte de Amsterdamsche ge meente-administratie, dat twee maanden geleden de 800.000s:e inwoner werd ge boren. Wethouder Polak liet het er echter niet bij zitten en bood de gelukkige ouders alsnog spoorslags een spaarbankboekje aan ten name van de twee maanden oude Maria Cornelia Geerking. Opnieuw tegen een vrouw de doodstraf geëischt Opnieuw is voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam de doodstraf geëischt tegen een vrouw, ditmaal de 28-jarige B. S. uit Amsterdam, die als „V-vrouw" van den S.D. en als vriendin van de reeds ter dood veroordeelde A. van D. bijna ander half jaar lang en wel van Mei 1943 af op geraffineerde wijze het vertrouwen van in nood verkeerende Joodsche Neder landers wist te winnen en daarvan zooals de advocaat fiscaal in zijn requisi toir zeide een schandelijk misbruik heeft gemaakt. Hoeveel Joodsche Nederlanders door haar toedoen gedeporteerd zijn naar Duitschland en Polen is niet meer na te gaan, maar dat zij den dood van talrijke Nederlanders op haar geweten heeft staat vast. Genemuiden, bekend om zijn biezenmatten en boodschappentasschen die in oorlogs tijd uitkomst brachten als ander materiaal niet meer verkrijgbaar was, heeft, zich thans toegelegd op de fabricage van cocosloopers en deurmatten. Het ruwe materiaal wordt geverfd en tot. trap- en gangloopers geweven. In verband met onze deviezen- positie is practisch de gehecle productie bestemd voor export. Een kijkje in een mattenweverij. DE 48ste JAARBEURS BEGONNEN Jaarbeurs in cijfers A'socialen krijgen een kuur in gezins-oorden 9 Sir John Boyd Orr: Sir John Boyd Orr, directeur-generaal van de organisatie voor voedsel en land bouw (FAO), ressorteerend onder de V.N., heeft op vertegenwoordigers van de Ame rikaansclie vischindustrie een beroep ge daan om ter oplossing van de voedsel moeilijkheden deze industrie op grootcr leest te schoeien. Hij beloofde de hulp van de FAO bij het streven naar een volledig uitbuiten van de mogelijkheden, die vi.sch als rijkste vorm van dierlijk voedsel, aldus Boyd Orr biedt. Volgens Orr komt ongeveer 40 procent van het gewicht van de gevangen visch in tic menschelijke consumptie en het is mo gelijk de resteerende 60 procent tot visch- mccl te verwerken, waarschijnlijk de rijkste en beste bron van mineralen voor veevoeder. Het tekort aan deze stoffen beperkt de productie van melk, vleesch en eieren, aldus Boyd Orr. Hij acht het de taak van de FAO om aan te geven, hoe dit nieuwe afzetgebied voor visch zich kan openen en uitbreiden. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.S M. 7.00. 8.00. 13 00. 18.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7 15 Ochtendgymnastiek. 7,30 Platen. 3.50 Voor do hulsvrouw. 9.00 Sclntbert, 10.00 Morgenwij ding 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Bariton en plano. 11.00 Prof. CasJmlr over onderwijs vernieuwing. 11 30 Piano-duo. 11.45 Familiebe richten. 12.00 Platen. 12.35 Lunchconcert 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamermuziek. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Voor zieken. 17.15 Accordeon orkest, 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 oo Het programma v. d. P. v. d- A. 19,45 Platen. 10.30 „Ons leven en ons geloof". 19.45 Lezen in den Bijbel. 20.15 Verzockprogramma. 21.15 Klank beeld „Schotland". 21.45 Engelsch koor. 22 30 Prof. dr. G. v. d. Leeuw over de Existensia- llsten. 23.15 Plano. 23.25 Dansorkest. HILVERSUM II, 415.SM., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00 en 22.00 uur Nieuws. 7.45 V/lJdlngsavond. 8,15 Kerkkoor. 8.30 Oostersche klanken. 9.15 Voor zieken. 9 30 Politieberichten. 8.50 Symphonie van Franck. 10.30 Morgendienst. 11.00 Vlooi en plano. 11.30 Vragen aan voorbij gangers. 12.00 Gewijde muziek. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Oude kamermuziek. 15.00 Platen. 3(1.00 Voor postzegelverzamelaars. 16.15 Kinder koor. 16,45 Voor dc leugd. '.7.15 Rijk over zee. 18.00 Lichte muziek. 18.45 Causerie. 19.15 Nieuws uit Irsdlê. 19.30 Engelsche les. 20.05 Symphonie- conccrt. 21.10 Het verzet der kerken. 21.40 Or gel. 22-15 Actueel geluid. 22.30 All. 22.45 AvOild- ©verdenking, 23.00 liaimonie-orkest, 1 De uitbundige lentezon schiet baar gou den schichten over het even golvende Drentsche land. De brem begint er te bot ten en het groen overwaast de ontgonnen gebieden. De hei is ruig als honderd jaar geleden, bruin en somber als het geteerde barakken, dat plotseling terzijde van den weg een plaatsje noodig schijnt te hebben in de wijde ongereptheid van Neêr- iands dunst-bevolkte provincie. Een witte boog van planken, met den naam van deze nederzetting, een groepje Iarixen en dan staat de auto plotseling midden in een ver baasd groepje kinderen, die zich aanstellen, alsof ze voor het eerst als bewoners van de binnenlanden van Afrika een super-de- luxe wagen zich. Hongerige oogen staren ons aan, echte kinderoogen, die direct vertrouwen schen ken en je meenemen naar een tafeltje, waar een pop achter troont, een pop van lappen weliswaar, maar dan tóch een pop- Het raam van de eerste barak kraakt open en twee vijandige oogen kijken in het gezicht van den volslagen vreemde, bru taal, onverschillig en lichtelijk nieuwsgie rig. Maar de groene oogen houden ons niet aan deze zijde van den drempel, wat hee- lemaal niet l'link is. maar we zijn getweeën en de vrouw is alleen thuis. In wasch-echt Rotterdamsch knalt er een vraag over ons doel door de houten ruimte, want ze is net met de schoonmaak bezig en ze kan nu geen bezoek hebben. Een propere figuur verschijnt in de deuropening, witte schort, een donker blauwe jurk en twee lichtblauwe oogen. De blik van de bewoonster verandert bij tooverslag. „Goeie middag zuster". Vriendelijk. Ver trouwend. Vragen naar waardeering voor de reinheid van den ongedekten vloer, waar ze den heelen morgen op gedweild heeft. Van den zelfkant. En dat is nu een vrouw, de zuster weet het haarfijn te vertellen, die voortgekomen is uit de donkerste lagen der Rotterdam- sche maatschappij. Een mensch, dat eenige jaren geleden de krotwoningen in de gore havenbuurten bevolkte met haar kroost en. haar permanent-beschonken kerel. De vrouw werkt nu op haar vloer, het kroost speelt vader-en-moedertje en de man lascht ergens in een Hoo- geveensche autogavage buizen aan e ilea ar en verdient een eerlijk stuk brood inplaats van een oneerlijke bel jenever. Twaalf gezinnen zijn er in dit kamp, nee in dit „gezins-oord", bijeengebracht, oor spronkelijk évacués uit het Westen; toe vallig onmaatschappelijken, want de Duit sche bommen troffen in 1940 onder meer de sloppen langs de Maashavens en van een ongebonden en anarchistisch Eén onzer verslaggevers heeft een be zoek gebracht, aan dé kampen in Drenthe en Overijssel, waar zich gezin nen uit de Westelij.ke provincies bevin den, voornamelijk a-socialen, voor wie geen plaats is in de maatschappij en die tot nog toe een blok aan het been van de overheid beteekenden. Een groep energieke vertegenwoordigers van di verse instanties heeft, in samenwerking met de verschillende kerkelijke over heden, een plan ontworpen om het on maatschappelijke gezin zoo snel mogelijk te reclasseeren. In zijn eerste artikel vertelt onze verslaggever iets over de kampen zelf. Jeugdleiders, sociale werksters, kape laans. dominees, allen vrouwen en mannen met hart voor deze bijkans onmogelijke taak, hebben het werk der verheffing aan gepakt en in de anderhalf jaar, dat dé kampen draaien, zijn de resultaten duide lijk zichtbaar. Hoe het groeide. De kampen in Drente en Overijssel zijn oorspronkelijk DUW, dus „werkverschaf fingkampen". Toen de Duitschers de werk verschaffing op hun manier afschaften, door de aanwezige arbeiders naar Duitsch land te depovteeren, kwamen ze leeg en later vormden zij een onderkomen voor de évacués uit Rotterdam, Den Haag (deze laatsten konden later goeddeels worden afgevoerd) en uit andere steden, waar évacuatie noodig bleek- Was dus de huis vesting van deze gezinnen aanvankelijk louter een évacuatie-aangelegenheid, daar na werd het een reclasseeringskwestie en daarmee kwam er een ideëel element in de zaak. Of liever: het werd er in gebracht door den heer Diemers en de zijnen, die het schijnbaar onmogelijke voor mogelijk hielden en honderd uren van de week be steedden aan de verzorging van „hun" onmaatschappelijken. In een volgend artikel hopen wij dieper op de maatregelen ter verhef fing van deze verwaarloosden in te gaan, waaruit zal blijken, dat dit expe riment niet alleen een Rotterdamsch of een Westelijk kleurtje heeft, maar wel degelijk van urgent belang, is voor Het Groote Vraagstuk der onmaat schappelijken, waarvoor elke gemeente en elke Nederlander jaarlijks zijn pen ningen neertelt. Zelfs meermalen om niet, in het oude systeem. Bennebroeks oorlogs monument is gereed samenleving is nu een geregeld dorpje ge maakt. Het is echter nog lang niet ideaal en er zal nog heel wat. water door de Hunze moeten stroomen, voor het zoover zal zijn. De arbeidstherapie in haar eenvoudig- sten vorm heeft echter reeds vruchten af geworpen. In het begin vlotte het niet erg de mannen vertikten het om te gaan wer ken. want de staat had ze naar hier ge schopt en de staat moest maar zien, dat ze aardappels op tafel en een overhemd voor den Zondag kregen. De staat zorgde inderdaad voor, maar dit werkte de lui heid natuurlijk in de hand- Dus en hier komen we op een van de kernen van dit vraagstuk dat evengoed een Europeesch probleem vormt als het een Nederiandsche kwestie is, de leiders van de kampen, dit geval het Provinciaal Bureau voor de Verzorging van Oorlogsslachtoffers in Assen, met aan het hoofd den energieken directeur, den heer A. IJ. Diemers, zetten een stok achter de deur en zij bepaalden, dat alleen de mannen, die werkten, textiel en het normale burger-distributiepakket voor hun gezinnen zouden ontvangen. Er is ruzie geweest en knersing der tan den, maar het PBVO kreeg zijn zin: er werd gewerkt, in en buiten het kamp en de geest ging vooruit. Maar een wettelijke basis heeft het ge ul niet en als de mannen het been stijf willen houden, dan kan geen macht ter wereld het hen nu nog beletten en ze krij gen toch al is het dan ook dank zij den heer Diemers c.s. in zoo'n geval terugge bracht tot een, wat de betrokkenen noe men „magere pot'1 litui eten» Het monument voor oorlogsslachtoffers brokje Bennebroek, vervaardigd door mevrouw T. Loeffvan Someren Gréve, zal op den nationalen feestdag plechtig worden ont huld. Bennebroek is in deze omgeving de eerste gemeente waar het monument ge reed is gekomen. Gymnastiekonderwijzers voelen zich achteruitgezet De vereeniging van leerai-en voor de lichamelijke opvoeding heeft in Arnhem haar jaarvergadering gehouden. De voor zitter, de heer J. M. .1. Korpershoek, hield een beschouwing over de positie van het vakonderwijs in het algemeen en van de lichamelijke opvoeding van de schooljeugd in het bijzonder. Van de binnenkort aanzienlijk verhoogde salarissen voor de onderwijskrachten zal de gymnastiekleeraar niet profiteeren; zijn salaris blijft op het oude peil aldus de voor zitter. Voor hem gelden geen door het rijk vastgestelde normen, aangezien de lager onderwijswet nergens spreekt van „vak onderwijs". De vereeniging heeft den mi nister er op attent gemaakt dat de in het vooruitzicht gestelde onderwijsvernieuwing zich niet schijnt uit te strekken tot de lichamelijke opvoeding. De consequentie van een en ander is dat. een groote groep van ambtenaren bedreigd wordt door een achteruitzetting. Vrouw vergiftigde haar echtgenoot De politie te Hilversum heeft een 30- jarige vrouw en haar 25-jarigen vriend A. H. gearresteerd, die bekend hebben, den echtgenoot van de vrouw, den 36- jarigen K. van W. met rattenkruid te heb ben vergiftigd. De vrouw had het vergif in een pudding gedaan. Nadat haar man van de pudding gegeten had, kreeg hij hevige maagkram pen welke echter spoedig verminderden. Enkele dagen later heeft hij eenige aspi rine-tabletten met veel water ingeno men, hetgeen blijkbaar het vergif heeft geactiveerd. Onder hevige krampen is de man over leden. De vrouw staat zeer ongunstig bekend. Zij was reeds uit de ouderlijke macht over haar twee kinderen ontzet. Onbevoegd autorijder krijgt drie jaar gevangenisstraf Een mwoner van Harderwijk, die geen rijbewijs bezat, ging desondanks auto rijden. De auto botste tegen een hand wagen, welke daardoor een pot kokende teer omver reed. Een juist passeerend kind kreeg de teer over het lichaam, waardoor het korten tijd later overleed. De Zut- phensohe rechtbank heeft den onbevoeg den autorijder conform den eisch tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een minuut stilte aan boord van de „Oranje" Op zijn reis naar Batavia bereikte het nis. „Oranje" in de Golf van Biscaye de plaats waar tien dagen tevoren vier leden van de bemanning tijdens een hevigen storm het leven verloren. Het schip stopte en er werd een minuut stilte in acht genomen. Daarna werden kransen en bloemstukken van familiele den, van de directie der Mij. „Nederland" en van de bemanning in zee geworpen- Van een specialen verslaggever) „Men dient de verarming van ons volks leven niet alleen te erkennen, maar ook te realiseeren. Wij hebben ons voor den wederopbouw in de schulden gestoken, maar wij kunnen op dien weg niet voort gaan." Deze woorden, door den directeur der Koninklijke Nederiandsche Jaarbeurs, mr. J. Milius Maandag tot de vertegenwoordi gers der binnen- en buitenlandsche pers gesproken, teekenen den geest, waarin de voorjaarsbeurs te Utrecht heden geopend wordt, het best. De Nederiandsche industrie, eenerzijds kampende met een geslonken arbeids productiviteit in het bestuursapparaat zijn 200.000 meer menschen opgenomen dan in 1938, en leger en vloot vragen 130.000 man méér dan vóór den oorlog! een door den oorlog gehavende outillage en de daaruit voortvloeiende groote kosten, staat anderzijds voor een nog steeds bijna onverzadigbare markt. Loon- en prijsbe- heersching vormen bij dit alles een bijna netelig probleem. Men zit hier in een vicieuzen cirkel, die alleen doorbroken kan worden als in alle opzichten de tering naai de nering wordt gezet. Buitenlandsche markten. De positie van Nederland in het inter nationale handelsverkeer wordt eveneens sterk beïnvloed door de gevolgen van de oorlogsjaren. Door een ruimeren uitvoer zullen wij een grooteren invoer moeten stï- muleeren, maar daarvoor zijn wij sterk afhankelijk van buitenlandsche maatrege len. De structuur van onze industrie zal aangepast moeten worden aan het gewij zigde internationale verkeer. Mr. Milius waarschuwde er de onder nemers voor de wegen, die op korten ter mijn tot succes voeren, te beschouwen als doel van hun commercieele expansiepoli tiek. Nieuwe werkwijzen zullen gevolgd dienen te worden. In dit verband memo reerde spr. het succes, dat verschillende landen op de Amerikaansche markt hebben geoogst door collectieve yrestatïes voor bepaalde artikelen. Om de buitenlandsche markt te veroveren, mogen wij echter vooral niet te bescheiden zijn. Wat er te zfen is. Het voorafgaande bepaalt in hooge mate het karakter van wat er te zien is; wat er van heden af te zien is. Want de bezoekers, die gisteren een kijkje namen in het Jaar beursgebouw en op het „Terrein 1946" aan de Croeselaun, waar respectievelijk de ge en verbruiksgoederen en de Techniek onder gebracht zijn, moesten zich over, langs, op en onder balken, afval, verfpotten, lasch- apparaten, rondzagen, lorries en ladders een weg banen, waarbij zij door een con stante nevel van stof en gruis hadden te waden. Op het eerste gezicht leek het wel of er meer stands waren, waaraan de eerste dan waaraan de laatste hand gelegd moest worden. Een arbeïdssymphonie van de meest dissoneerende geluiden echode in gangen en hallen. Intusschen, menschen, die het welen kunnen verzekerden ons om strijd, dat bij de opening alles gereed en in de puntjes zou zijn. Zoo was het telkenjare nog ge gaan, al was de vertraging bij deze voor jaarsbeurs, door den strengen winter ont staan, wel bijzonder fnuikend geweest. Zoo is een tweetal in Zweden bestelde paviljoens onderweg gestrand en heeft het bestuur zich genoodzaakt gezien enkele exposanten in het gebouw van de Handels beurs aan den Mariahoek onder te brengen. Nieuwe indeeling. Deze jaarbeurs verschilt aanmerkelijk van haar voorgangsters als gevolg van de ver doorgevoerde herziening der groeps- indeeling. Voor het eerst is de groep dei- techniek als één geheel op het nieuwe ter rein aan de Croeselaan ondergebracht. Machines, motoren en ïndustriebenoodigd- heden, de technische electro-techniek, bouwmaterialen, wegenbouw en transport middelen zijn daar, in afwachting van de totstandkoming van groote, moderne, goed toegeruste hallen, voorloopig in tijdelijke gebouwen ondergebracht. Voor den leek die eigenlijk hier niet thuishoort ongetwijfeld het belangwek kendste deel van de expositie, evenals voor den kunstenaar, die ook hier kan ontdek ken hoe kunst en techniek een fraai ge heel kunnen vormen. Het beste bewijs levert daarvoor wel het Shell-paviljoen. De versobering komt in het bijzonder tot uiting m de sectie automobielen, waar men den luxe-wagen op een enkele uit zondering na tevergeefs zal zoeken. Integendeel: robuste trekkers, vederlichte bestelwagens en comfortabele bussen nemen het leeuwendeel van de beschik bare ruimte in. De ge- en verbruiksgoederen, die in het oude gebouw een plaats vonden leveren helaas nog vele specimen van wansmaak op. Vooral de afdeelingen verlichting- en versierings-artikelen zijn verzamelplaat sen van de meest gewilde tierelantijnen. Eerlijk gezegd hopen we dat deze pro ducten in de buitenlandsche orderboekjes hun weg zullen vinden en op die wijze onze deviezen-positie ten goede zullen komen, al is dat jammer om den voozen Naar omvang en aantal deelnemers deze Voorjaarsbeurs de grootste tot toe gehouden beurs, hetgeen ook vart alle voorafgaande gezegd kon ia orden. Ruim 500 aanvragen tot deelneming moesten terzijde worden gelegd wegem ruimtegebrek. Aanwezig zullen zijn 2514 deelnemers, die 33,815 m2 nuttige ruim. te in beslag nemen. Vorige beurs: 2003 deelnemers met 32.120 m2). Van de 25li deelnemers zijn 1134 met buitenlandse)», fabrikaten ter beurze aanwezig, d.v).z rond 45 Verdeeld over de onderscheidene landen geeft de deelneming het navolgende beeld te zien: Nederland 1380: Groot-' Brittannië en Schotland 268: Ver. Staten van Amerika 201Zwitserland 148: Bel gië 147; Frankrijk 137; Tsjecho-Slowa kije 118; Zweden 32; Denemarken 25; Italië 20; Duitschland 8; Canada 7, Oos tenrijk 6: Luxemburg en Noorwegen elk 3; Hongarije en Egypte elk 2, Australië, F'alestina en Portugal zijn elk met aanwezig. Met een eigen nationale sectie zijn aan wezig België, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland; Joegoslavië en Spanje moesten als voorloopers van hun deel- neming voor de a.s. Najaarsbeurs voor. alsnog met 'n inlichlingenstand volstaan, ten volstaan. indruk dien onze nationale smaak elder- zal maken. Wel een goeden indruk laten de stands met utility-goederen achter, vooral glas en aardewerk. De kwaliteit dezer goede ren staat over het algemeen niet ten achter bij die, welke voor den oorlog dooi het publiek gevraagd werd. Exporteeren of sterven! De speelgoed-, grafische- en textiel, industrie zijn met collectieve export- groepen present, waarbij opgemerkt moei worden, dat de textielindustrie alleen op de voorjaarsbeurs exposeert. In haar plaats komt dan de collectieve exportgroep van de meubelindustrie op de najaarsbeurs. Ook met deze gezamenlijke stands hoopt men het contact met het buitenland ge makkelijker te leggen. Dat daaraan onze industrie alles gelegen is, blijkt voorts uit de instelling van twee „exportdagen" waarop niet minder dan 35 directeuren en technici van de Unilevermaatschappijen, afkomstig uit Frankrijk, Zwitserland, Bel gië, Engeland, Denemarken, Noorwegen en Zweden een bezoek komen brengen en de uitgifte van een catalogus in de Fran- sche en Engelsche taal. Buitenlandschen bezoekers, die te Hoek van Holland of Schiphol den voet op Ne- derlandschen bodem zetten vallen alle mo gelijke faciliteiten ten deel. De propa ganda over onze grenzen heeft zijn doel niet gemist, getuige het groote aantal buitenlandsche journalisten, dat gisteren op de persconferentie aanwezig was. Dat dit het gewenschte resultaat moge opleveren, ook al is het voor den wan delaar langs de blinkende stofzuigers, glimmende radiotoestellen en glanzende gramofoons wel eens zuur om te beden ken: niet voor ons! Want ook voor het Nederland van 1947 geldt: Exporteeren ot sterven! ui traven Panda en d e Meesteivdet ective Het Nederlandsch Genootschap voor Interna tionale Zaken heeft een nieuwe interessante uitgave het licht doen zien in de reeks van zijn reeds bekende „groene brochures1'. Dit maal schreef dr. Ph. J. Idenburg over „Unesco, de organisatie der U.N.O. voor onderwijs, weten schap en cultuur". Het boekje geeft een diepgaande uiteenzetting an den oorsprong, de beginselen, de doeleim .1 de structuur dezer organisatie en is onn aar voor een goed begrip van de ontwikkeling der UNO-gedachte. Gymnastiek T urnkampioeuscliappen van Noordhollauil In de Zondag te Hoorn gehouden wedstrijden om de K.N.G.V.-kampioenschappen voor het district Noordholland heeft de titelhouder 1946, G. J. Wiethaar van de gymnastiekvereniging „Heemstede", niet voldoende succes gehad. Hij bereikte slechts de derde plaats. De Alkmaar- ders K. Boot en M, Volkers werden resp, 1 en 2. Bij de jeugdturners bleek het werk van den kampioen F. Wlllemsen (Amsterdam) op zooda nig peil te staan, dat hij zelfs bij de seniores een goéde plaats zou hebben ingenomen. Het peil bij de dames was in doorsnee veel hooger dan bij de heeren. Voor haar werd de rangorde: 1. G. J. Heil-Bonnet (Amsterdam), 2. T. Loskamp-Paezens (Amsterdam), 3 I. Spigt (Alkmaar). Kampioene bij de jeugdtumsten werd A M. v. Geene (Alkmaar), Minstens 70 procent van het. totaal werd be reikt door 22 turners(sters) en deze mogen daar om deelnemen aan de K.N.G.V. kampioenschap pen Tot hen behoort G. J. Wiethaar. Mevrouw A. Dortmundt-Nol (T.V. Santpoort) en de Bato man F. W. Guit kwamen elk slechts 0.65 p. W kort, om tot de uitverkorenen te behooren. 10. „Ik kom op Uw advertentie!" zei Panda. „U zoekt toch een hulp of zo? Ik wil een vak leren, ziet U? Ik heet Panda en ik ivil wel detective worden! Dat vak lijkt me even goed als een ander!" ,,Hm!" zei de heer Snuf kens en hij liet zich peinzend in een oude armstoel zakken. „Een vak, even goed als een ander?. Dat is een nieuw ge zichtspunt voor mij! Dat zou door de feiten bewezen moeten worden! Maar een hulp kan ik wel gebruiken, de zaken breiden zich uil. Dit is nu hel tweede geval van diefstal, dat ik dit jaar in handen krijg! Wat kan je zo al?" „Eli.ik kan.eh.ik kan goed lopenl" zei Panda. ..Dat is iets, maar het is nog niet alles!" zei de detec tive. „Laat's zien!" Hij nam zijn hoed af en stulpte het kledingstuk over Panda's hoofd. „Hm! Te klein!" mompelde hij. „De sche del is nog te klein. Maar dal groeit mis schien nog wel. Ik zeg misschien. De feiten zullen het moeten uitwijzen. Je bent voor loopig aangenomen! HET VALT MEE. uit door het Amerikaansche ministerie van Binnenlandsche Zaken gepu bliceerde statistieken blijkt, dat de door John Lewis gelaste „veiligheidsstaking" is afge- loopen en dat alle mijnwerkers den arbeid hebben hervat. HET VIEL MEE. Dertigduizend Duitsche ar beiders hebben in Berlijn een symbolische staking van tien minuten gehouden uit pro test tegen de „zuivering" van een voormalig directeur van het Siemens-concern. Men had verwacht, dat een half millioen arbeiders aan deze proteststaking deelgenomen zouden hebben. In de Siemens-fabriek zelve staakten nog geen vierhonderd van de achttienduizend arbeiders, aldus wordt van officieele zijde gemeld. De staking vond hoofdzakelijk plaats in den Sovjet-Russischen sector van Berlijn. CHURCHILL GAAT MEDAILLE HALEN. Churchill zal zich 9 Mei, op den tweeden ver jaardag van de Duitsche capitulatie, naar Frankrijk begeven, waar hij met het hoog ste Fransche militaire eereteeken, de mili taire medaille, zal worden onderschelden. MEN LUISTERT NOG. Voor het stadhuis te Kiel hebben meer dan 20.000 personen be toogd legen de heerschende situatie op het gebied der voedselvoorziening en huisves ting. Men luisterde naar redevoeringen, na afloop waarvan de menigte zich. ordelijk;- weei; verspreidde,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2