Haarlems Dagblad Militaire Dienst Viermogendheden-pact niet mogelijk Strenge beperking van den Bntscben invoer Amerika bestrijdt het communisme Heidebrand bedreigde Radio-Kootwijk Verzetsslachtoffers blijven gedeeltelijk afhankelijk van particulieren steun Duitsehland en een Europeesche federatie 61e Jaargang No. 18609 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 1072-1, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkery Z. B. Spaame 12, Tel. 12713, 10132. WoensHafr 16 April 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem iN HAAR TOELICHTING bij een wets- 1 ontwerp inzake militaire dienstplicht heeft de regeering eenige dagen geleden aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat nu nog niet met zekerheid te zeggen valt, hoelang het verblijf in werkelijken dienst van de thans onder de wapenen zijnde dienstplichtigen zal moeten duren. De re geering verwacht dat het in totaal ongeveer tweeënhalf jaar zal zijn. Met verbazing heb ik van deze mededee- ling kennis genomen. Het is niet duidelijk waarom men nu, twee jaar na de bevrij ding, nog niet nauwkeurig kan berekenen hoelang volgens de militaire opvat tingen de menschen in dienst zullen moeten blijven. Deze onzekerheid is zoo wel voor de opgeroepenen als voor hun 'gezinnen en voor de bedrijven, waarin zij werken, moeilijk en nadeelig. Maar dit be zwaar is nog gering vergeleken bij dat der verwachting, die wordt uitgesproken: twee ënhalf jaar! Het Engelsche parlement heeft onlangs den militairen diensttijd tot één jaar ver minderd. De regeering had anderhalf jaar voorgesteld, maar sterk verzet in haar eigen partij de Labour Party noopte er haar toe, met één jaar te volstaan. Zooals onze parlementaire correspondent daarbij aanteekent. werd dit vergemakkelijkt door het feit, dat zij voor de bezetting van de Britsche zone in Duitsehland nog over heel wat vrijwilligers beschikt, die tot het slui ten van een langer dienstverband bereid zijn. Het is evenwel bekend, dat Engeland aan nog heel wat meer militaire verplich tingen overzeesch, die het op zich genomen heeft, moet voldoen. Ook behoort Britseh- Indië daar nog steeds toe. Als de voorgeno men ontruiming van dat reusachtige ge bied op den aangekondigden datum mocht doorgaan, zal die toch nog ruim een jaar op zich laten wachten. Ten aanzien van een (geschatten) dienst tijd van 2V2 jaar voor onze thans onder de wapenen zijnde militairen deelt onze par lementaire correspondent de volgende in lichtingen mede, die hij ingewonnen heeft: „De schatting hangt ten nauwste samen met de aanwezigheid van onze troepen in Indië, die op gezette tijden door nieuw- contingenten moeten worden afgelost. Met de opleiding gaat zoowat een jaar gemoeid, waarop dan omstreeks een jaar dienen in Nederlandsch-Indië volgt. Met de reis heen en weer meegerekend komt men dus dicht bij de 2V2 jaar. Intusschen wordt er op gewezen, dat dit alleen den huidigen toestand betreft. Naar gelang de ontwik keling van zaken in Indië geleidelijke ver mindering van de daar aanwezige Neder landsche troepen mogelijk zal maken, zal het beeld zich vanzelf wijzigen. Pas in de nog in studie en voorbereiding verkeerende Dienstplichtwet zal sprake zijn van defini tieve vastlegging van den normalen duur van den diensttijd. Hoe lang of kort die zal zijn staat nog in het geheel niet vast". Het wil mij voorkomen dat het de plicht van onze volksvertegenwoordiging zal zijn. deze zaak ten krachtigste aan te vatten. Ten eerste behoort duidelijk te worden welke hoeveelheid troepen noodig is Indië en hoeveel men er in Nederland denkt te behouden buiten de aflossing voor Indië (en met welk doel). Ten tweede dienen wij de grootte van de contingenten te kennen. Ten derde hebben wij niets aan vaagheden zooals „een jaar zoowat" voor de opleiding, „omstreeks een jaar" in Indië en aan een samentelling die zorgeloos op merkt, dat men „met de reis heen en weer gerekend dicht bij de 21/2 jaar komt". En waarom moet die opleiding zoowat een jaar duren, nadat in oorlogstijd en ook voor den oorlog de menschen veel sneller op geleid zijn? Ook duurt de reis heen en weer slechts twee maanden, zoodat men volgens de gegeven berekening op twee jaar en twee maanden uitkomt. Alles wordt even wel overheerscht door de vraag: waarom wordt een zoo ongehoord lange diensttijd als tweeënhalf jaar geschat met slechts een vaag vooruitzicht van „geleidelijke vermin dering" in de toekomst, terwijl onze mili taire uitgaven geweldig zijn en ver boven onze financiëele krachten gaan en wij de jonge arbeidskrachten zoo deerlijk noodig hebben voor ons zwaar geteisterde land en ons zich met groote inspanning herstellen de bedrijfsleven? De scherpe critiek, die in het Lagerhuis geleid heeft tot een verkorting van den Engelschen diensttijd van anderhalf tot één jaar, wordt kennelijk en in vooral niet ge ringer mate in het Nederlandsche parle ment vereischt. Als men het in Den Haag met vaagheden van „zoowat dit" en „zoo wat dat" meent te kunnen doen, dient daar tegenover de werkelijkheid gesteld te wor den. Het is noodzakelijk, noodzakelijker dan ooit zelfs, dat de menschen geen da; langer aan het arbeidsproces onttrokken worden dan bepaald onvermijdelijk is en dat geen man teveel aan de productie wordt ontnomen. Overal bestaat gebrek aan vak kundige werkers, niet het minst omdat het leerlingwezen in de oorlogsjaren is ver stoord. Tal van menschen zijn door lang durige deportatie of door gedwongen stop zetting van de bedrijven in vaardigheid achteruit gegaan. Nauwelijks weer wat op dreef, worden velen hunner opnieuw voor jaren aan hun arbeid onttrokken. Met moeite brengt men het leerlingwezen weer wat op gang: ettelijke leerlingen verdwij nen ten spoedigste in militairen dienst en raken in jarenlangen diensttijd liet meeste geleerde weer kwijt. Bovendien weet ieder een, dat niemands arbeidsyver bij het ver vullen van militairen dienst gebaat is. Het tegendeel is het geval. Hoe langer het duurt, hoe meer moeite de mensehen latei- hebben om weer tot normalen arbeid te komen. Bij al deze overwegingen komt liet verlies van vele honderdduizenden produc tieve arbeidsuren in het geding, terwijl Ne derland moet werken, wei-ken en nog eens werken om een kans te krijgen om er bovenop te komen. Er heerscht toenemende onrust bij velen over de enorme militaire uitgaven .op een volkomen overbelaste begrootïng, er is ver bazing en ergernis over het kolossale mili taire apparaat, dat grooter en-veel duurder 's dan wij het ooit in vooroorlogsche tijden gekend hebben, en deze luchtige verkla ringen over een ongekend langen militairen diensttijd komen er nog bovenop. Met groote belangstelling zien wij de houding en de beslissingen van het parlement tege moet. -R. P. Koning Cliristiaan gaat achteruit De toestand van Koning Christiaan van Denemarken werd gisteravond „zeer slecht" genoemd. Hij had met ademnood te kampen en zijn tempe ratuur steeg. Russische voorstellen beteekenen volgens Marshalldat er geen verdrag komen zal De poging van Marshall, om in snel tempo den grondslag te leggen voor een viermogendheden-pact, is definitief mis lukt- De diseussies van gisteren zijn op niets uitgeloopen en het onderwerp werd verder niet meer aangeroerd. Marshall heeft aan het eind van dit vruchteloos debat bittere verwijten aan Russisch adres gericht naar aanleiding van de Russische houding in deze kwestie. Marshall zeide. dat Molotof's amende menten op het Amerikaansche ontwerp verdrag voor de ontwapening van Duitseh land, die gisteren werden ingediend, het karakter van het verdrag volkomen wij zigen. Marshall verklaarde ronduit: Molo- tof poogt twistvragen in het geding te brengen, hetgeen in feite beteekent. dat er geen viermogendhedenverdrag zal ko men. Indien onder deze omstandigheden gevolmachtigden zouden worden benoemd, zouden deze .onmogelijk tot overeenstem ming kunnen komen- Naar Stalin. In de avonduren begaf minister Marshall zich in gezelschap van den Amerikaan- schen ambassadeur in Moskou, en zijn as sistent Bohlen, naar het Kremlin voor een onderhoud met Stalin, waarbij ook Molotof en de Russische ambassadeur in Washing ton, Novikov, aanwezig waren. Gezien de in den raad der ministers ge voerde besprekingen over het viermogend- Hugh Dalton legt het Lager huis een begrooting met batig saldo voor De Britsche minister van Financiën, Hugh Dalton, heeft het Lagerhuis de be grooting voor dit jaar voorgelegd. Onder langdurige toejuichingen van Labour-zijde deelde hij mede, dat er volgens zijn schat ting een batig saldo van 248 millioen pond sterling zal zijn, bij een mkomste van 3.429.000.000 pond en een uitgave van 3.181.000.000 pond. Het meest schokkende voor den En- gelschman in het algemeen van deze be grooting is de voorgestelde drastische prijs- verhooging voor tabaksartikelen. Dalton zette uiteen, dat tachtig procent der tabak uit Amerika moet worden aangevoerd en dat hiervoor in aanzienlijke mate uit de dollar-reserves geput moet worden. Dalton kondigde kleine concessies aan wat betreft de omzetbelasting en verder verhooging van den kindertoeslag. Hij stelde een belastingvei-laging voor de la gere inkomens voor Dalton deelde mede. dat de handelsba lans een deficit van 400.000.000 pond ster ling vertoonde. Hij drong aan op verhoo ging van den export. De Amerikaansche en Canadeesche leening-tegoeden worden sneller opgeteerd dan verwacht was. Dalton zeide: „Wij moeten exporteeren of wij zullen sterven. In de maanden, die voor ons liggen, moet de import op den export worden afgestemd. De import moet streng worden beperkt, hoe onaangenaam dat ook is". Handelsbesprekingen met Frankrijk hervat Van onzen parlementairen redacteur Vóór Paschen is er eenige stagnatie ont staan in de te Parijs-gevoerde besprekingen over het te sluiten handelsaccoord met Frankrijk, doordat onze delegatie op be paalde punten nadere volmachten noodig bleek te hebben. Daartoe keerden de leden naar Den Haag terug, maar na Paschen hebben zij, voorzien van nader aangevuld mandaat, de onderhandelingen in de Fran- sche hoofdstad hervat. Het overleg is daar nu verder gaande. Dov Gruiier terechtgesteld Uit officiëële Joodsche bron wordt ge meld dat Dov Gruner, die in Januari j.l. ter dood is veroordeeld wegens terroristi sche actie in Palestina, vandaag in de ge vangenis te Acre is opgehangen. LEIDSCH GELEERDE DIRECTEUR VAN TWEE AMERIKAANSCHE STERREWACHTEN. Prof. dr. G. P. Kuiper, die vele jaren assistent was aan de Leidsche sterrewacht, en nadien tot hoogleeraar te Chicago is benoemd, zal met ingang van 1 Juli wor den benoemd tot directeur van de Yerkes sterrewacht te Chicago en de McDonald sterrewacht te Texas. heden-ontwapeningsverdrag en Marshall's verwijt aan het adres van Molotof, dat deze de eenheid der geallieerden in gevaar zou brengen door het opwerpen van on- noodige meeningsverschillen. is het moge lijk, dat Marshall met Stalin wil spreken over de kernpunten van dit debat. Er is nog geen bericht over de resultaten van dit onderhoud. Queen Elizabeth" weer vlot De grootste Oceaanstoomer ter wereld, de „Queen Elizabeth", die zooals gemeld Maandag vastliep op een modderbank in de nabijheid van Southampton, waardoor de reis naar New York ontijdig werd af gebroken, is weer vlot gekomen. Nadat een deel der passagiers was ontscheept en groote hoeveelheden olie uit het schip wa ren gepompt, konden twaalf sleepbooten in samenwerking met de machines van den reus zelf, het schip achteruitsleepen naar diep water. De „Queen Elizabeth" zal naar Southampton worden gedirigeerd om te worden onderzocht, waarna zij haar reis naar Amerika zal voortzetten. Vrijioillige arbeidsters komen aan in een van de landbouw-kampen in Surrey (Eng). De boeren zijn daar tengevolge van het slechte weer en de schade door over stroomingen achter met hun werkzaamheden en kunnen dus een extra-hulpje wel gebruiken. De minister van Landbouw heeft een beroep gericht tot alle Engelsche mannen en vrouwen om zooveel mogelijk hulp te verleenen aan den Engelschen landbouw gedurende de komende acht maanden. Groote zuiveringsactie die veel geld kost (Van onzen correspondent te New York) Iedereen, die solliciteert bij de Ameri kaansche regeering en iedereen, die thans voorkomt op de loonstaten van de Ameri kaansche regeering (uitgezonderd de wet gevende en de rechterlijke macht) moet zich, volgens decreet van Truman, onder werpen aan een loyaliteitsonderzoek, dat moet vaststellen of hij (zij) ooit lid of be gunstiger is geweest van groepen, die door den Attorney General (minister van Justi tie) werden genoemd als communisme, fascisme of andere totalitaire systemen of van groepen in het algemeen, die het ge zag in de Vereenigde Staten trachten te ondermijnen. Een zoodanige zuivering, voornamelijk gericht tegen het communisme, is voor Amerika, waar 111 het algemeen geldt „le ven en laten leven", een ongehoord feit. Er is thans genoeg bewijsmateriaal voor handen, zoo wordt beweerd, om te kunnen aantoonen, dat er sprake is van een defi nitieve bedreiging, waarmede het een dwingende eisch geworden is, dat deze on betrouwbare en het gezag ondermijnende Sterker grensbewaking Limburg gewenscht in (Van onzen parlementairen redacteur) Het ligt voor de hand, dat men zich hier en daar naar aanleiding van herhaalde Duitsche roofovervallen in Limburg af vraagt, wat daartegen zou kunnen en moeten geschieden. Het antwoord dient te luiden, dat het in de eerste plaats op den weg van het wapen der marechaus- sée gelegen zal zijn, voor sterkere grens bewaking zorg te dragen. Het betreft hier een taak welke tot die van de politie en niet tot die van het leger behoort. Ove rigens werd mij medegedeeld: „dat men voor een dergelijken politiëelen bewa- kingsarbeid ook moeilijk troepen beschik baar zou hebben, want al moge dan op het oogenblik de omvang van de in Ne derland onder de wapenen zijnde militai ren ongeveer 50.000 man bedragen, men dient wel te bedenken, dat het eene deel daarvan nog in opleiding is en dat het andere deel, voor zoover de opleiding daar van reeds vrijwel of geheel voltooid is, be stemd is om ter aflossing van troepen in Indië daarheen te worden uitgezonden". Twee even geestige als bevallige modepoppen dienen op de Utrcchtsche jaarbeurs om de sier en de zwier van de vaderlandsche texlielproductie beter te doen uitkomen. werknemers verwijderd worden uit de re- geeringsbureaux. Gedurende de laatste tien jaren heeft het beroemde F.B.I. (Federal Bureau of Investigation) reeds honderden agenten aangesteld (de G-men), speciaal met de taak om bewijsmateriaal te verzamelen, dat communisten in het bezit van op drachten uit Moskou zich genesteld hebben in vrijwel ieder regeeringsbureau. Deze communisten, die door den Ameri- kaanschen belastingbetaler in het leven worden gehouden, zijn niet alleen kantoor bedienden, typisten of mindere groothe den, maar zelfs een figuur van het State Department (Buitenlandsche Zaken), die een belangrijke rol speelde op de Confe renties van San Francisco en Potsdam- Andere namen in de F.B.I, dossiers zijn die van prominente communisten in de depar tementen van Handel en van Arbeid en zelfs van een man in het departement van Justitie, die eens medewerker was aan het Amerikaansche communistische blad „Daily Worker". Dit wegwerken van communisten zal een moeilijke en langdurige operatie wor den. Aan de volksvertegenwoordiging zal worden verzocht om 15 tot S 25 millioen ter beschikking te stellen, zoodat een 3000 nieuwe rechercheurs kunnen worden toe gevoegd aan het F.B.I. Ook dit zal de be lastingbetaler voor zijn rekening moeten nemen. Er moeten namelijk niet minder dan twee millioen regeeringsemployés aan een onderzoek worden onderworpen. In ieder onderdeel van de uitvoerende macht zal een betrouwbaarheidsraad gesticht worden. Toen Truman dit besluit opstelde, ging hij er van uit, dat het een levensbelang is, dat iedere Amerikaan in regeeringsdienst volkomen betrouwbaar is en dat de aan wezigheid van niet betrouwbare personen een onmiddellijke bedreiging vormt voor het democratische regeeringsstelsel. Er is verder een sterk streven om geraken tot een volkomen onderdrukking van de communistische partij in de Ver eenigde Staten. In de volksvertegenwoor diging overweegt een der commissies (Commissie voor Niet-Amerikaansche Ac tie) om de geheele communistische partij buiten det wet te stellen, iets wat het be sluit van den president niet doet. Deze partij is volgens velen een ondergronds werken de, uit het buitenland komende samenzwe ring, onder het mom van een binnenland- sche politieke partijgroepeering. Nochtans zijn er ook Amerikanen, die het niet met Truman en zijn zuivering eens zijn. De critiek merkt op, dat Truman met deze zuivering den weg op gaat van een politie-staat, waarin ambtenaren voortdurend onder een soort politie-con- tröle staan; door het zuiveringsbesluit van Truman worden miilioenen Amerikaansche ambtenaren overgeleverd aan de genade van één man, den minister van Justitie, in wiens vermogen het ligt om aan te wij zen, welke groepen en welke personen als ondermijnend beschouwd moeten worden, met als gevolg ontslag. Maar deze groep is in de minderheid. De meerderheid der Amerikanen is het, dank zij de voorlichting van regeeringszij- de. er over eens, dat de bedreiging van het democratisch stelsel niet langer ont kend kan worden en dat drastische actie geboden is. „Beachy Head" als „Vulkaan" in Nederlandschen dienst Op de Marinewerf te Chatham heeft de bevelhebber der Nederlandsche zee strijdkrachten, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich het 9200 ton metende Engelsche schip „Beachy Head" van de Engelsche marine overgenomen. Het zal onder den naam „Vulkaan" als onderhouds- en repa ratieschip deel uit maken van de Neder landsche vloot. TISO VRAAGT GRATIE. Dr. Joseph Tiso, de vroegere president s an Slowakije, die ter dood is veroordeeld, heeft een verzoek om gratie ingediend. Een heidebrand heeft gisteravond het radiostation in Kootwijk bedreigd. Om streeks zeven uur ontdekte het personeel van het radiostation het vuur, dat zich reeds over een groote oppervlakte had ver spreid. Burgers, de Apeldoornsche brand weer en later ook militairen uit de Hars kamp, bestreden het vuur. Vooral de iaat- sten hebben in het blusschingswerk een groot aandeel gehad. Met carriers op rups banden reden zij heen en weer door de me tershoog oplaaiende vlammen, waardoor deze werden gedoofd. Een carrier kwam daarbij in botsing met een houten antenne mast van een korte-golf-zender van het radiostation, waardoor een defect ontstond, dat een storing in het telegrafisch verkeer met Noord-Amerika veroorzaakte. Na 20 minuten was het defect hersteld. Om negen uur was het vuur gedoofd en kon de bedrijfsbrandweer van Radio-Koot- wijk, die gereed had gestaan om zoo noodig de installaties te beveiligen, weer inrukken De oorzaak van den brand is niet be kend. Eenige tientallen hectaren heide gingen in vlammen op. Het woord is aan. William Howard Taft: Te velen kan het niet schelen teat er gebeurt, zoolang het hun zelf niet overkomt. Ook dit jaar waarschyi geen zomertijd Van onzen parlementairen redacteur. Naar wij vernemen is de kans, dat de regeering hier te lande tot de invoering van den zomertijd zal overgaan, niet groot. Een definitieve beslissing is nog niet ge nomen, doch in gewoonlijk welingelichte kringen in Den Haag achtte men het waar schijnlijk, dat het evenmin als in 194G dit jaar ten onzent tot den zomertijd zal komen. Van de zijde van het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning is er sterke druk tegen navolging van het Engelsche voorbeeld uitgeoefend, zulks vooral wegens de groote bezwaren die men op het platteland daartegen heeft, onder andere het melken der koeien bij donker, hetgeen bij invoering van den zomertijd noodzakelijk zou worden. Een Mei-inzameling is op komsf In de kaartsystemen van de Stichting 1940-1945, rayon Haarlem, staan op het oogenblik 256 gezinnen Ingeschreven, gc zinnen van illegale werkers, die gesteund worden omdat de kostwinner tijdens de be zetting het leven liet door een Duitschen kogel. Dit is ongeveer 6 G van het aantal ge zinnen, dat over het geheele land verzorgd wordt door de stichting en jaarlijks werd er in onze omgeving f 300.000 gespendeerd aan de ondersteuning van deze getroffen families. Hoewel thans het Buitengewoon Staats pensioen voor slachtoffers van het verzet in den vorm van een wetsontwerp aan de volksvertegenwoordiging is voorgelegd, zal het particulier initiatief moeten blijven bijspringen, daar een staatspensioen, zoo als in de voorgestelde wettelijke regeling naar voren wordt gebracht, in lang niet alle gevallen toereikend is voor het levens onderhoud van de betrokken menschen. De Staat betaalt op het oogenblik ruw geschat 3/4 gedeelte van het benoodigde geld: er zal dus 1/4 door de bevolking dragen moeten worden. De Patriarch van de Russische Ortho doxe kerk, Alexius, de leidsman van de orthodoxeni in het Oosten, die door de Sovjet-regeering weer in genade werd aangenomen na de jarenlqpge periode van uitgesproken anti-gods dienstige politiek in Sovjet.Rusland. Deze foto werd genomen in de woning van den patriarch te Moskou. Amerikaansche bemoeiing met Java's suiker-export In een exclusief interview van United Press met dr. A. K. Gani, minister van Economische Zaken in het Indonesische kabinet, is tot uiting gekomen dat het Amerikaansche ministerie van Buitenland sche Zaken een memorandum heeft gezon den aan de gemengde commissie die ter regeling van de economische aangelegen heden Uisschen de Nederlanders en Indo nesiërs werd ingesteld na do onderteeke- ning van liet accoord van Linggadjati Dr. Gani deelde mede, dat het Amerikaansche memorandum het voorstel bevatte, een Nederlandsch-Indonesische enquéte-com- missie in te stellen onder Amerikaansch voorzitterschap, die tot taak zou hebben de op Java aanwezige suikervoorraden los te maken voor den export. Naar schatting bevindt zich een hoeveelheid van een half millioen ton suiker in de pakhuizen op Java. die van belang is voor de wereldsui- kervoorziening. Wanneer het Amerikaan sche voorstel zou worden aanvaard, zou een Amerikaansch bemiddelaar per vlieg tuig uit Washington naar Java vertrek ken om de leiding van de enquête-com missie op zich te nemen. Amerika erkent de Repocblik. De Amerikaansche regeering heeft Maan dag officieel aan Soetan Sjahrir medege deeld, dat zij zich aansluit bij de de facto- erkenning van de Indonesische republiek door de Nederlandsche regeering, zooals deze in dc overeenkomst van Linggadjati is omschreven. i Dit vormt voor Haarlem en omge ving een bedrag van weer ruw ge schat f 80.000. Een collecte voor de Stichting 1940-'45. die sinds de bevrijding deze eereschuld aan de verdedigers van onze vrijheid heeft probeeren te delgen, moet slagen. Zij zal in dc week van 3-10 Mei om de zoo noo- dige aandacht vragen en hoopt een warm onthaal te vinden bij de bevolking van onze stad. De reactie van velen, dat de Nederland sche staat de regeling van de ondersteu ning ook niet voor een klein deel moet overlaten aan het persoonlijk initiatief wordt door de Stichting 1940-"45 weerlegd met het argument, dat een systeem als het thans groeiende het verantwoordelijkheids besef bij de Nederlanders aankweekt en op peil houdt. Aan het einde van het congres van Europeesche federalisten, dat tachtig af gevaardigden uit verschillende Europee sche landen gedurende het laatste week einde in Amsterdam vereenigde, werd een tweetal moties aangenomen, die de al- gemeene politiek van dc Europeesche fede ratie en de houding der federalisten ten aanzien van Duitsehland tot onderwerp hadden. In de eerste motie wordt bloc-vorming afgewezen en een wereldorde op basis van een algemeen aanvaard recht bepleit. Da tweede motie omvat de volgende punten: 1. De toekomst van Duitsehland kan niet worden behartigd op constructieve wijze, wanneer Duitsehland niet wordt opge nomen in een federaal Europa, dat den wereldvrede zou kunnen bevorderen. 2. Niets zou gevaarlijker zijn en on juister dan in een gefedereerd Europa een straf te zien, die door de overwinnaars wordt opgelegd aan de overwonnenen. 3. Alle landen, groote en kleine, zijn gelijkelijk geïnteresseerd in een federale organisatie, die in Europa het wederzydseh vertrouwen, de welvaart, den vrede en de bestaanszekerheid brengt. 4. Het Duitsche volk kan in de solida riteit met Europa en de overige wereld de voorwaarden vinden voor zijn economi sche, sociale en cultureele herleving. 5. Slechts door een spontane adhaesie- betuiging jegens een dergelijke opvatting kan het Duitsche volk toonen, dat het ge broken heeft met het nationaal-socialisme en mede wil werken in de gemeenschappe lijke poging Europa en de wereld te die- De Meteor" demonstreerde boven Zuidholland Wie Dinsdagmiddag in de omgeving van het vliegveld Valkenburg bij Leiden op de hoofden van de duizenden toeschouwers lette, kon daaraan goed afmeten, met welk een snelheid de Gloster-Meteor zich door het Zuidhollandsclie luchtruim bewoog. In ongeveer tien seconden moesten de „land rotten" het hoofd namelijk van horizon tot horizon wenden, en dan zagen ze nog maar een roode stip, die verbijsterend snel in de verte verdween. Meer dan 900 kilometer per uur ontwik kelde de Meteor G.A.I.D-C. met zijn twee straalmotoren en het was geen wonder dat van heinde en verre de belangstellenden naar Valkenburg waren getogen. Onder hen waren leden van de militaire missies van Engeland, Frankrijk, België en Dene marken om deze première voor Nederland te zien. Veel hebben de genoodigden en het publick er echter niet aan gehad; daar vloog de snelste machine ter we reld te snel voor. Vooral toen de machine steeg en haar enorme stijgingscapaciteiten demonstreer de 224 meter per minuut kwamen de reacties van de toeschouwers los. Op des betreffende '.-ragen werd verteld, dat de Meteor 990 kilometer per uur kan berei ken en dat cr sinds 1941 onophoudelijk geëxperimenteerd is om de toen bereikte snelheid van 500 kilometer per uur te vergrooten. Weerbericht VRIJWEL GEEN VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I, te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: In den nacht en ochtend op vele plaat sen nevel of mist. Later bijna overal weer doorbrekende zon. Overwegend droog weer Zwakke tot matige wind tusschen West en Zuid. Weinig ver andering van temperatuur. 17 April: Zon op 5.41 uur. onder 19 39 uur Maan op 4.58 uur, onder 14 59 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1