Natuur en internaat, kamp en arbeid werken samen r Kunst-snippers Malversaties in autodump van Deelen berecht De K.L.M. slaat haar vleugels uit Plesmans plannen Vijftig candidaten voor Monte Carlo en Londen Panda en de Meester-detective 3 Lisse begint Zaterdag met het Tulpenfeest Kaas is een reden WOENSDAG 16 APRIL 1947 Er kan hier iets groots verricht worden Negentien-twee-en-veertig. Een onafge broken stroom dakloozen verplaatst zich in ons land, van Zuid naar Noord, van West naar Oost. Uit Rotterdam naar Drente onder meer, en deze gezinnen wor den voorloopig in de ontruimde werkver schaffingskampen geplaatst, nadat de proef, om hen bij andere gezinnen onder te brengen, zoo goed als mislukt is. Als de bevrijding er is, zitten deze menschen nog steeds in de oncomfortabele barakken en het is dus geen wonder dat een algemeene exodus naar de vroegere haardsteden volgt. Maar vele van deze haardsteden zijn voor goed met den grond gelijk gemaakt en dus moesten de kampen wéér ingeschakeld worden. En er rijst een probleem. Want niet slechts is er de dakloosheid, maar ook en vooral komt een verder strekkend vraagstuk om den hoek kijken: dat der on maatschappelijkheid. Want tallooze van deze gezinnen zijn voortgekomen van den „zelfkant" der maatschappij en wanneer zij straks zonder meer worden terugge- plant in de normale samenleving, dan zal de armoede aan hen zuigen, zal de oude omgeving zich va-n hen meester maken met alle désatreuze gevolgen van dien. Er zal een nieuw geslacht van steuntrek kende paupers ontstaan. Het zal geld kos ten, veel geld zelfs. Om nog maar te zwij gen van de zedelijke gevaren, die een ver waarloosde „vierde stand" kan opleveren. Het Provinciaal Bureau voor de verzor ging van Oorlogsslachtoffers begreep dit volkomen en voortbouwend op de diverse rapporten .die hierover reeds van ver schillende zijde wij noemen de commis sie Querido het licht zagen, vatte het de operatie met kracht aan. Het moeilijke menschenmateriaal kwam ter beschikking van een aantal geestelijke en materieele „geneesheeren" die zich het lot der verworpenen aantrokken en psy chiaters zochten naar de beste methoden, om deze verwaarloosden te verheffen. Nieuwe methode. Maar er zaten dergelijke rotte plekken in vele dezer gezinnen, dat drastisch in grijpen noodzakelijk was, wilde het expe riment niet vastloopen m een wanhopigen óhaos op zedelijk en maatschappelijk ge bied, De rotte plekken moesten worden uitgesneden, maar volgens een nieuw pro cédé. In vroeger jaren was het mogelijk om een kind, dat dreigde den verkeerden weg op te gaan, uit de ouderlijke macht te ontzetten, hetgeen er in de praktijk op neer kwam, dat de band tusschen kind .en gezin werd verbroken. Wanneer dan het .heropgevoede" kind in het oude milieu terug kwam, was al het goede werk me nigmaal vergeefseh geweest: de omgeving sleepte het kind mee in denzelfden af grond, waar Voogdijraad, reclasseering of Jeugdgevangenis het met veel moeite had uitgeheschen. En de vicieuze cirkel sloot zich. Nu wordt in de kampen de gezinsband allerminst geslaakt: het geheele gezin, wel beschouwd het fundament van onze sa menleving, wordt gecureerd. Vader wordt aan het werk gezet, Moeder komt met be hulp van een sociale werkster tot iets be ters, dan met de ha-nden in de zij met buurvrouw staan kletsen en mocht er een gezinslid neigingen gaan vertoonen tot terugval blijkens de ervaringen komt dat meer dan eens voor dan wordt hij of zij tijdelijk uit het gezin gelicht om in een internaat of een werkkamp te wor den geplaatst. Intusschen gaat het opbou wende werk aan het achter gebleven gezin verder en wanneer het verwijderde „zwar te schaap" ver genoeg is, om terug te -gaan, raakt de huishouding weer compleet. Met het gevolg, dat dan de wederzijdsche ver houdingen beter zijn en dat de „uitge lichte" individuen hun opvoeding onbe wust op het gezin gaan overbrengen. Allesbehalve geodaal. Internaat, werkkamp, het zijn woorden, die in onzen tijd min of meer feodaal aan doen. Maar wanneer ge ze ziet, de oude boerderijen of de villa's, waar dertig, veer tig meisjes of jongens van 1420 jaar bij een zijn, dan denkt ge al niet meer aan het woord. Dan voelt ge, dat hier een sprong in de goede richting werd gemaakt, dat deze kinderen zijn opgeheven, dat dezer vroegere soldaatjes van den zwarten •handel en bedrijvers van obscure groote- stadskwaden weer kinderen zijn geworden, die genoegen scheppen in een eigen tuin tje en een spelletje met den bal tenslotte, dat de natuur van het platteland een wen ding ten goede heeft helpen bewerkstel ligen. Het zijn nog lang geen model-inrichtin gen: noch de kampen, noch de internaten hebben gas of soms zelfs waterleiding, ze zijn primitief en sober, maar er heerscht een geest, en er loopen menschenkinde- ren vooral in de internaten die een uitroep wettigen: „Zijn dat nu de schooiertjes van donker Rotterdam?" Dit heele werk heeft echter de dreiging van één groot MAAR boven zich. Het heeft geen wettelijk fundament. Wanneer het meisje van 15, dat van een doortrapte dievegge binnen enkele maanden veran derde in een jongedame, die voor het eerst van haar leventje belangstelling krijgt voor draad en naald, dan is de kans groot, De radio geeft Donderdag HILVERSUM 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7 15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Platen. 9.15 Mor genwijding, 9.30 ..Arbeidsvitaminen". 10.30 Voor de vrouw. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Vergeet u het. niet. 11.20 Mozart. 11.45 Familieberichte 12.00 Vioolconcert, Bax. 12.35 Itallaansche volks liedjes. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Septet, Van Beethoven. 15.00 Ge varieerd programma. 16.05 Reprises. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansorkest. 18.15 Sport. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 En nu naar bed! 19.05 Klip Staal. 19.15 Radio volksmuziekschool. 19.45 Regeerlngsvoorllchtlngsdlenst. 20.15 Men delssohn. Bruch. Wagner. 21.15 Luisterspel ..Een demonisch gedrevene". 22.10 Orgel. 22.20 Caba ret. 22.45 „IndlG spreekt". 23.15 Fransche dans- orkesten. HILVERSUM n, 415.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 22.00 uur Nieuws. 7.30 Morgengebed. 8.15 Platen. 9.30 Politiebe richten. 10.15 Morgendienst. 19.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 12.00 Hobo en plano. 12.30 Lunch concert. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropolc- orkest. 14.40 Voor de vrouw. 15,00 Fluit en piano. 15.30 Pianoconcert, Mo/.art. 16.00 Bijbellezing, 16.45 Kamerorkest, n.30 R.adio kwintet. 17,50 i n, „Om te beginnen gaan we beginnen :e. 18.00 Orgel 18.30 Mozart. 13.45 wp[ J)(>( ÖCl,aj van (je gCsi0iCn Radiacor- In een vorig artikel heeft onze verslag gever getracht een beeld te geven van de kampen die zich in Drente en Overm ijssel bevinden om onmaatschappelijke gezinnen op te vangen en te reclasseeren. Thans wordt het globale overzicht ge volgd door een beschrijving van de wijze, waarop zoowel de jeugd als de ouders onder handen genomen worden, om te probeeren weer „sociale" men schen van hen te maken. dat haar vader op een gegeven oogenblik bij het internaat aanklopt om zijn dochter op te eischen. Of wanneer het gezin in het kamp er op een zeker moment genoeg van krijgt en naar familie tijgt (een huisves tingsvergunning is natuurlijk te eenenmale taboe) dan staan zoowel de directrice van het internaat als de sociale verzorgster van het kamp machteloos. Want de hui dige wetgeving maakt het niet mogelijk, een onwillige onmaatschappelijke te dwin gen, zich onder de hoede van een bevoegd apparaat te stellen. Dank zij het vele werk echter van com missies en autoriteiten wordt er binnen kort een wetsontwerp verwacht, dat deze materie regelt. Niet alleen voor zoover het de „dwang te eigen en te algemeene bate" betreft, maar ook ten' aanzien van de ma terieele omstandigheden der kampen. Op dit punt vallen er twee stroomin gen te ontdekken. De eene wil stante pede een Noodwetje aangenomen zien, dat al thans voor het oogenblik ingrijpt, dus voor de kampen, de andere, en hieronder zijn Synode en Episcopaat te rangschikken, wenscht de wetgeving ten behoeve van het a-sociale gezin universeel te maken, dus niet alleen ten behoeve van de kamp bewoners in Drente en Overijssel en de in ternaatbewoners, maar ook voor het gezin in Amsterdam en het gezin in Haarlem, dat zorg noodig heeft en dat wellicht te redden is, wanneer er op de beschreven wijze wordt ingegrepen. Dan zou er.Maar laten we deze toe komstmuziek bewaren tot een afzonder lijke bespreking, waarin de perspectieven van de Sociale Zorg met haar voor- en na werkingen onder den schijnwerper hopen te komen staan. r~ De jury voor de boekenweekprijsvraag heeft den auteur van de novelle „De ontn ting", die als geschenk aan de koopers tijdens de Boekenweek 1947 werd uitgereikt, bekend gemaakt. Het is Antoon Coolen. Het „Nederlandsch Volkstooneel" geeft op Zaterdag 19 en Zondag 20 April in den Stads schouwburg voorstellingen van „Ciske de Rat" Het Mechelsche comité voor Neder- landsch-Belglsch-Luxemburgsche toenadering zal op 19 April een tentoonstelling openen, die gewijd zal zijn aan Multatuil. De Nederlandsclie chansonnlcre en actrice Francolse Flore heeft een jaarcontract gekre gen bij de nieuwe Fransche filmproductie B, C. M. en zal In October naar Parijs vertrekken om in enkele films te spelen. Tevens is zij uit- genoodlgd om in April en Mei van dit jaar enkele voorstellingen te geven in Tunis Algiers. Vermoedelijk zal zij nog dezen zomer met Fransche chansons In het Kurhaus Scheveningen optreden. Rotterdammer verried zijn illegale vrienden De 22-jarige Rotterdammer M. O. had zich in 1943 aangesloten bij een illegale organisatie doch kreeg daarover groote oneenigheid met zijn vader, die onderdui kers verborg en van meening was, dat het gevaar voor ontdekking daarvan door het illegale werk van zijn zoon werd vergroot. In een kwade bui was de zoon daarop naar den S. D. gegaan en had zijn Illegale vrien den verraden. Een hunner werd gear resteerd en den volgenden dag doodge schoten. O. werd op het bureau van den S. D. vastgehouden. Hij moest voor een raam zitten om te zien, of er wellicht ken nissen uit de illegaliteit voorbijkwamen. Het ongeluk wilde, dat twee illegale wer kers, een ondergedoken politie-agent en een koerierster passeerden en op aanwij zing van O. werden gearresteerd. De poli tieman is doodgeschoten, de koerierster heeft een maand in Scheveningen gevan gen gezeten. De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof heeft thans tien jaar rijks werkinrichting tegen O. geeischt. Misdrijf of grove incorrectheid De Arnhevnsche rechtbank heeft de ge ruchtmakende zaak behandeld betreffende de malversaties in de autodump van Dee len. In het najaar van 1946 werd een aan tal figuren uit de leiding van deze dump gearresteerd, onder andere de liquidateur de 41-jarige inspecteur der domeinen J. H. L. uit Vught, die echter spoedig in vrij heid werd gesteld, diens assistent, de 37- jarige inspecteur der rijksbelastingen J. de B. uit Bloemendaal, de chef-texateur van de dump de 62-jarige automobielhande laar H. J. K. uit Wassenaar en de 42-jarige eerste luitenant van den dienst van den kwartiermaker-generaal E. R. die namens het departement van Oorlog 12.000 motor voertuigen uit de dump moest overnemen. Nadat de Nederlandsche regeering de dump van de Canadeezen had overgeno men, werd door het Departement van Fi nanciën bepaald, dat de verkoopprijs van de auto's en motorrijwielen niet hooger mocht zijn dan de taxatieprijs van 9 Mei 1940. R., De B. en K. kochten voor f 2500 21 auto's, welke voor den sloop bestemd waren en verkochten deze aan een han delaar in Eindhoven voor f 24.000, zoodat het drietal f 21.500 winst maakte. De groote strijdvraag in dit rechtsge ding was nu of de drie verdachten een overtreding van het Wetboek van Straf recht hadden begaan dan wel een grove incorrectheid, welke niet door de recht bank, maar disciplinair gestraft zou moe ten worden. De Officier van Justitie was van mee ning dat inderdaad een misdrijf is ge pleegd. R. was zijns inziens de hoofdschul dige, maar de Officier was van meening dat deze man door den krijgsraad zou moeten worden gestraft. Ten aanzien van De B. wees de Officier van Justitie op de corruptie onder het ambtenarencorps, welke het noodig heeft gemaakt, dat de regeering een speciaal parket heeft moeten instellen ter bestrijding hiervan. Hij eischte tegen De B. anderhalf jaar ge vangenisstraf zonder aftrek van de zeven maanden voorarrest, benevens het verbod om gedurende vier jaar het beroep .van in specteur van belastingen uit te oefenen, alsmede teruggave van f 9000 die onrecht matig verkregen zijn uit de dump. Tegen K. eisohte hij negen maanden gevangenis- De Haagsche Tram heeft groote plannen De Haagsche tfam heeft zestien nieuwe motorwagens besteld, die elk 250 pk zuilen kunnen leveren. De maximumsnelheid van het moderne materiaal, dat bij Werk spoor gebouwd zal worden, bedraagt 60 kilometer per uur bij een accomodatie voor ongeveer honderd passagiers. Boven dien heeft de HTM een order geplaatst voor vijftig nieuwe autobussen, welke bij de firma's Werkspoor en Beijnes op Krom- hout-chassis gebouwd zullen worden. Vijf- en twintig van de bussen zijn bij de Haar- lemsche firma Beijnes reeds in aanbouw. straf zonder aftrek van de twee maanden voorarrest. De verdediger was van oor deel dat de hoofdschuldige degene is die opdracht heeft gegeven om de motorrijtui gen te verkoopen tegen taxatieprijzen op het peil van 1940. Zijns inziens waren de verdachten in juridischen zin niet straf baar. Hij vroeg hun onmiddellijke invrij heidstelling, een verzoek, dat de recht bank afwees. De uitspraak werd bepaald op 28 April a.s. Deuterens ooievaar gearriveerd Sinds jaar en dag is de ooievaar van Deuteren, een plaatsje in de omgeving van den Bosch, voor bijna geheel Bra bant de vogel, die met zijn komst, de lente aankondigt. Dit jaar bleef de lang- stelt weg en men vreesde al, dat het dier geen voorjaar had kunnen vinden om mee te brengen. Maar Maandag wiekte de stamgast op zijn wagenwiel neer en de traditie van een halve eeuw ooie vaarsgeslachten is gelukkig voortgezet. Dertig nieuwe toestellen, zes nieuive lijnen en drukker verkeer op het oude net Binnenkort begint de K.L.M. haar zo merdienst. Vijf maal in de week van Juni af zelfs zes maal naar Indië, zes maal naar New York, twee maal de twaalfduizend kilometers naar Zuid-Amerika. Nieuwe lij nen naar Rome en Lissabon, van Twente naar Brussel, van Eindhoven naar Londen, van Amsterdam naar Dublin. De K.L.M- slaat haar vleugels uit. Dit jaar nog komen er elf Constellations, zeven D.C.'s-6 en twaalf Convairs bij. Te midden van persmenschen staat dr. Plesman in het K.L.M.-internaat in Was senaar. Hij vertelt van de plannen van zijn maatschappij. Op zijn manier; kort en za kelijk. maar dynamisch en boeiend. Hij schroomt niet af en toe een onverbloemd Hollandsch woord te gebruiken. Men voelt iets van zijn onverzettelijken wil, als hij spreekt over de moeilijkheden van politieleen aard, die de K.L.M. onder vindt in Zuid-Amerika. in de West en el ders. „De menschen hebben nog een prik keldraad-complex", zegt hij. „Overgehou den uit den oorlog waarschijnlijk. Dit moet er uit. De luchtvaart heeft ruimte noodig. Wij Nederlanders huldigen het principe van de vrije lucht. Velen zijn nog in een te „regelende" bui. Men zal er een meer liberalen geest op na gaan moeten hou den". Als Plesfnan vertelt, spreekt hij geen looze woorden. Hij is geen droomer maar een realist, de stuwkracht van de K.L.M. De K.L.M., die de kinderschoenen gaat ont wassen nu haar vloot zich gaat uitbreiden. Er komen dertig nieuwe toestellen bij; elf vier-motorige Constellations, zeven mach tige D.C.'ers-6 en twaalf tweemotorige Convairs. Dit is niet zonder meer een kwestie van wat vliegtuigen koopen. De „kisten" moe ten bemand en onderhouden worden. Een heele staf moet er voor opgeleid worden (een uurtje lessen op een Constel lation kost vijftienduizend gulden en totale instructiekosten voor 1947 worden op vijf millioen gulden geraamd), kortom er zit nogal een en ander aan vast- Het wordt daarom een moeilijk jaar voor de K.L.M., dit „aanloopjaar" voor 1948, 'het jaar waarin de K.L.M. op toeren moet zijn gekomen. Daartegenover staat echter, dat al in 1946 de subsidie onnoodig bleek. In dat jaar maakte men een omzet van negen-en-zestig millioen gulden tegen twaalf rpillioen gulden in 1939. Voor 1947 heeft men den omzet op negentig millioen gulden geraamd. Dakota's worden vervangen. Op onze vraag of de K.L.M. voornemens is, de Dakota's om welke reden dan ook te vervangen of aan den kant te zetten, antwoordt Plesman: ,rDe Dakota is nog steeds de beste verkeerskist ter wereld, maar we hebben die Convairs niet voor niets besteld. Met zijn ruim honderdtwin- tig kilometer hoogere kruissnelheid, plaats voor elf passagiers meer en zijn omkeer bare propellers (korte uitloop bij het lan den) is het voor ons een prachtigtoestel. Verder lijkt het precies op de Dakota". Hij vertelt over het lucht-vrachtvervoer, dat volgens hem beperkt zal blijven tot hoogwaardige goederen. Over de „jet-toe- stellen" waarvoor hij den tijd, om ze als passagiersvliegtuigen te gebruiken, nog niet gekomen acht. Niet voor dat dit schroeflooze systeem eerst met succes op zware bommenwerpers is toegepast- Dant ontvouwt hij het nieuwe zomer- programma en vergelijkt het met dat van Selectie-zwemwedstrijden te Haarlem De commissie zwemstrijden van den KNZB heeft besloten de 50 candidaten, die voor uit zending naar de Etiropeesche kampioenschap pen te Monte Carlo en de Oynipische Spelen te Londen, in aanmerking komen, in selectiewed strijden te laten uitkomen, teneinde een beter oordeel te kunnen verkrijgen over den vorm van de zwemsters en zwemmers. Deze candidaten zullen deelnemen aan een zestal wedstrijden, o.a. op 24 April ie Haarlem, waar de „Water ratten" gastheeren zijn. De Stockholmsche club „Hellas" neemt aan de wedstrijden deel. De bedoeling is, dat na deze wedstrijden de bondstrainer Jan Stender met de centrale trai ning zal beginnen. Intusschen zal Stender een bezoek brengen aan diverse trainingscentra in het geheele land. teneinde na te gaan of en waar er nog veelbelovende jeugdige krachten zijn, die eventueel voor uitzending naar Monte Carlo en Londen In aanmerking komen. Voor den eersten selectiewedstrijd, 24 April te Haar lem, zijn de volgende zwemsters en zwemmers Dames: 400 meter borstcrawl: Hannie Termeu- len, Irma Schuhmacher, Bep Groenendijk en Bep' van Schalck. 100 meter rugcrawl: Ans van Duyl, Annle Wagemakers. Ida de Gans, en Irene Koster— Van Feggelen. 100 meter schoolslag: Nel van Vliet, Wil Ha- verlag, Ans Broekhoven en Janny Franchlmont. Heeren: 100 meter borstcrawl: Van Boxem, Van der Kuyl, Slikker en Overeem. 100 meter rugcrawl: Maus, Korevaer en Geerling. 200 meter schoolslag: J. van Daatselaar, Slik ker en Bakelum. Er zal ook een waterpolowedstrljd worden gespeeld tusschen „Hellas" (Stockholm) en een vertegenwoordigend Nederlandsch zevental. De Zweden zullen voorts aan enkele indivi- dueele heerennummers deelnemen. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DREN KELINGEN. In de onder leiding van den heer A. P. Bakker uit IJmuiden gehouden vergade ring van het district Noordholland van den Ne- derlandschen Bond tot het redden van drenke lingen zijn de jaarverslagen uitgebracht. Daar geen candidaat voor de functie van secretaris van het district te vinden was, verklaarde de heer P. Wapstra zich op aandrang van de ver gadering bereid het secretariaat nog een jaar waar te nemen. Het bestuur is als volgt samen gesteld: A. P. Bakker, IJmuiden, voorzitter: P. Wapstra, Haarlem, secretaris; A. Nouwen, Alk maar, penningmeester: mejuffrouw E. Tijssen en de heer G. Dekker, Heemslede. De vergadering vereenigde zich met het instellen van jeugd kampioenschappen., echter op voorstel van Haar lem met dien verstande, dat de minimum-leef tijd op 14 jaar werd gesteld en er gesproken wordt van prestatiewedstrijden voor de jeugd. Voetbal Drager op de buitenplaats Samenstelling Voorloopig Nederlandsch elftal Voor den oefenwedstrijd tegen Huddersfield Town, die Dinsdag 22 April te Rotterdam zal worden gespeeld is het voorloopig Nederlandsch elftal als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (MVV) en Van der Linden (Ajax). Midden: Stroker (Ajax), Möring (Enschedé) en De Vroet (Feijenoord). Voor: Drager (Ajax), Wilkes (Xerxes). Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC) en Bergman (Blauw Wit). Reserves zijn: Van Raalte (Blauw Wit), Pot- harst (Ajax), Smit (VUC), Lakenberg (NEC). Voor ex-Kcdeportecrdcn 19.45 Causerie over fokvee. 19.40 Weekoverzicht. 20 05 Gevarieerd programma. 21.30 Platen op verzoek. 22.15 Ac tueel geluld. 32,30 Handel, 22.45 Avondoverden king. 23.00 Strijkkwartet, Borodien. 23.30 platen. knop. Let wel: We beginnen met het be gin! We blijven rustig en pakken ons speurderskofferlje. Zie je welWe doen er een vergrootglas ineen valse baard en een valse snor en een dito pruik, een doosje om er dingen in le doen cn een flesje dito. „Wat voor flesje?" vroeg Panda. „Een flesje om er dingen in te doen!" leg de de grote speurder uit. Nu doen we het koffertje dicht en begeven ons naar de garage, kom mee, waarde Panda!'' Even later reed Panda in het oude wagentje van den heer Snufkens de garage uit. „Hei avontuur is nu begonnen!" onderwees de detective. „We blijven rustig en kijken in tussen goed uit!"- L.v vorig jaar. Toen gingen er twee toestellen per week naar New York en een derde naar Curacao. Dezen zomer wordt dat pre cies verdubbeld. Ondanks de moeilijkbeden in Z.-Amerika zal er tweemaal per week naar Montevideo gevlogen worden. Een geregelde dienst op Johannesburg wacht slechts op het tot stand komen van een overeenkomst tus schen Nederland en Z.-Afrika. De Indië- route, die eind van den zomer weer onder eigen naam gevlogen zal worden, zal de D.C.'s-4 vijf maal per week zien en in Juni komt er dan nog cén keer in de week een Constellation deze langste luchtlijn ter wereld vliegen. Ook het Europeesche net wordt uitge breid. Naar Praag wordt tweemaal per dag gevlogen. Er komt een verbinding via Eindhoven van Twente naar Brussel, een lijn van Eindhoven over Antwerpen naar Londen. Een lijn Amsterdam-Maastricht- Luxembourg. Een verbinding Amsterdam- Genève-Rome en misschien Amsterdam- Parijs-Lissabon. Voor het eerst zullen de K.L.M.-toestellen naar Dublin (via Man chester) vliegen. Dr. Plesman eindigt met een zeer be langrijk punt: de tarieven hoewel ze eigenlijk aan den lagen kant zijn zullen dit jaar niet verhoogd worden. Zaterdag 19 April zal een bloemencorso in Lisse gehouden worden als ouverture van het „Tulpenfeest" dat dit jaar een be langrijke trekpleister voor buitenlandsche touristen belooft te worden. Meer dan 1000 schoolkinderen, de pad vinderij en diverse organisaties werken er aan mee en wanneer de stoet zich bij de veilinghallcn aan de haven zal hebben op gesteld, begeeft zij zich naar de aanleg plaats van de trekschuiten bij café „de Nachtegaal" om op kosten van de reederij naar den uitkijktoren gebracht te worden. Na afloop wordt in het restaurant de bloe- menfilm „Hollands Glorie" gedraaid, een film die tijdens het bollenseizoen in het gebouw van de Iiobaho te Lisse gratis ver toond wordt. Jonge Belgen zien de bloemen Inmiddels heeft de vreemdeling in Hil- legom reeds zijn opwachting gemaakt: ongeveer zeshonderd Belgische jongeren zijn Dinsdag namelijk door de reeds kleu rende velden rond Hillegom geleid, bij welke excursie de Hiilegomsche padvinders gewaardeerde diensten bewezen. In hoeverre deze rondleiding gewaar deerd werd moge blijken uit de invitatie, welke de Hiilegomsche jeugd ontving om te zijner tijd een tegenbezoek aan onze Zuiderburen te brengen. Wethouder W. F. v. Dam sprak de groep, die uit Vlaamsche en Waalsche jeugd be stond, bij de ontvangst in het Nederlandsch toe en het hoofd van de Christelijke U.L.O., de heer P. v. Lier, „verzorgde" het Fran sche gedeelte, Vanmiddag wordt de tweede groep Bel- ;ische kinderen in Hillegom verwacht. Paspoortenconferentie begonnen Dezer dagen is te Genève de conferentie over de paspoorten en grensformaliteiten geopend. Regeeringsdeskundigen van 25 landen nemen aan deze conferentie deel, welke door den economischen en socialen raad der UNO bijeen is geroepen ter voor- 1 bereiding van de wex-eldconferentie over deze onderwerpen. De eerste paspoortenconferentie werd in 1920 te Parijs gehouden, onder auspiciën van den Volkenbond; zij werd gevolgd door een tweede conferentie te Genève in 1926, welke verbeteringen ten gevolge had, doch nog niet de faciliteiten van voor den eersten wereldoorlog 'terug bracht. De taak van de huidige conferentie is de bestaande situatie te onderzoeken en de mogelijkheden na te gaan van opheffing der restricties waarvan er vele uit den tweeden wereldoorlog voortvloeien. Ne derland neemt ook aan deze conferentie deel. Rusland is niet vertegenwoordigd. (U. P.) Stalin acht censuur onvermijdelijk Harold Stassen, de republikeinsche se nator cn candidaat voor het president schap der Vereenigde Staten, die op het oogenblik in Moskou is in verband met de ministersconferentie, heeft een bezoek ge bracht aan Stalin en bij die gelegenheid een lans gebroken voor 't plaatsen van een permanenten correspondent voor de,,New- York Herald" in Moskou. Dit verzoek werd toegestaan, doch de verlangens van Stas sen ten aanzien van opheffing der Russi sche censuur op berichten van buitenland sche correspondenten kon Stalin niet be vredigen, daar veel Amerikaansche corres pondenten onjuiste berichten doorgeven, al thans volgens den Russischen maarschalk, die voorbeelden van deze „leugens" aan haalde. Hij merkte daarbij op: „Molotof heeft verschillende malen geprobeerd de censuur op te heffen, doch telkens moesten wij er weer op terug komen". Circus heeft een nieuwen tweemaster Het Nederlandsche circus Mikkenie- Strassburger, dat vorige week tweemaal door den storm een tent verloor, is weer reisklaa'r en zal Zaterdag volgens het vast gestelde plan zijn première te Almelo geven. Karei Strassburger heeft zich dank zij de welwillendheid van een zijner collega's in Frankrijk van een nieuwen grooten tweemaster kunnen voorzien, Deze is reeds te Hilversum aangekomen. Bijzonder er kentelijk was de directie van het circus voor de vele teekenen van medeleven uit alle deelen van het land, die zij na de stormramp hèeft mogen ondervinden. SCHOOL BRANDDE UIT DOORDAT DE BRANDWEER TE LAAT KWAM In een der lokalen van de vakschool voor meisjes te Coevorden, waar gisteren lood gieters aan het werk waren geweest, ont dekten voorbijgangers brand. Zij waar schuwden de brandweer, maar het: duurde zoo lang, voordat deze verscheen, dat vrij wel de geheele school en het aangrenzende internaat in vlammen opgingen. De schade bedraagt i' 150.000 maar wordt door ver zekering gedekt, Wij hebben een paspoort aangevraagd. Een paspoort beteekent veel voor ons, Dat gewoon-uitziende blauwe boekje opent voor ons immer verre verschieten. In dit geval de wijde horizon van Normandië en de enge, maar niet minder charmante ge zichtseinder van Parijs. Daar wilden wij namelijk naar toe. Wij zijn naar het loket van onze ge- meente-secretarie (niet in Haarlem hoor) gestapt, hebben met veel misbaar onze handschoenen uitgetrokken en onze (ver- loopen) pas te voorschijn gehaald. Meen niet, dat wij met het woordje „verloopen" een onverdiende smet op het karakter van onze pas willen werpen. Het beteekent slechts, dat er twee nieuwe zegels (papier- waarde circa O.OO'/a) die samen 6.— kosten, opgeplakt moeten worden. Wij hebben toen eenigen tijd met span ning gewacht tot er iemand ons kwam hel. pen. Hij kwam. „Meneer?" zei hij. „Dag meneer", zeiden wij hoffelijk. „Meneer?" zei hij weerom. Wij vonden dit een tref fend bewijs, dat de ambtenaar wél beleefd is. Wij wilden hem niet ontmoedigen en zeiden dus ook „Meneer". Eerst toen hij voor de derde maal „Meneer?" zei, drong het tot ons door, dat hij bedoelde te weten te komen, waar wij om kwamen. „O", zeiden wij, „wij willen een nieuw paspoort". „Zoo," zei hij en keek ons vorschend aan, „waarvoor?" „Wat een domoor," dachten wij (wij zei. den het niet, hoor), maar aangezien wij het nooit beneden ons achten, om mee te wer ken aan de ontwikkeling van anderen, zei den wij: „Om de grens over te komen". Er viel toen een ijzige stilte. „U behoeft mij niet voor het lapje te houden", zei hij met krakende stem. Wij hebben hem drie werf de verzekering gegeven, dat het verre van ons is, menschen voor lapjes te hou den. Wij zien daar niet veel in. „Waarom wilt u een paspoort", zei hij weer en in gedachten hoorden wij reeds de sluipende stappen van de geheime politie, die ons naar de onherbergzame steppen van Roodeschool zou sleuren. Waarom wilden wij eigenlijk een pas poort? Inderdaad om over de grens te ko men. Zoo maar over de grens. Weg van de niet-sluitende begrootingen, de jubilea en de gunstige vooruitzichten van het tabaks rantsoen. Weg naar een land, waar die pro blemen ook wel bestaan, maar waar ge er niets mee te maken hebt. Ditmaal verlangden wij naar Frankrijk. Naar de eindelooze, ruige bosschen van Normandië, waar op de wandeling een hertebok met machtigen sprong uw pad kruist. Waar boeren hun Calvados drinken in de schemerige gelagkamer van „La mère Cathérine" samen met den gendarme, die zijn ronde pet op zijn achterhoofd heeft geschoven en die een Gauloise rookt. Waar de oude curé in zijn stoffige soutane stil zijn brevier leest op het weggetje langs de beek. Waar het licht van de ondergaande zon even oranje flakkert op het venster van een grijze boerderij, als ge er in den vroegen avond met den trein langs davert. Wij verlangden ook naar Parijs. Naar het gekke toetertje van de Métro, als zij vertrekt. Naar den eerbiedigen groet van iederen voorbijganger bij het graf van den onbekenden soldaat. Naar de schreeuwende drukte bij de Hallen en de zachte stilte tusschen de pilaren van de Madeleine. Naar Hélène in het kleine eethuisje in het Quar- tier Latin, die in den oorlog zoo goed_ was •voor ons, voor „Les jeunes Hollandais'', die nooit veel geld maar altijd veel honger hadden. Daarvoor wilden wij een paspoort. Om weer eens te merken, dat wij behalve Ne derlandsch staatsburger ook een heel klein beetje verwant zijn aan andere landen, Wij zijn echter niet gek. Dat is geen nut tige reden. Daarom zeiden wij: „Wij doen zaken in Frankrijk." „Tn kaas!" voegden wij er veel- beteekenend aan toe. Toen was het goed. Want Kaas is een Reden, verstaat gij. W. L. B. Leen- en pachtkwestie zal eindelijk geregeld worden Radio Moskou heeft bekend gemaakt dat de Vereenigde Staten en de Sovjet unie overeen zijn gekomen om de onder handelingen te openen over de uiteindelijke regeling van hun leen- en pachtovereen komst. Gezegd werd dat de onderhandelin gen te Washington zouden plaats vinden. De Sovjet-ambassadeur Novikov is be noemd tot Soviet-vertegenwoordiger bij ze onderhandelingen welke volgens radio Moskou onmiddellijk na Novikov's terug keer geopend zullen worden. De Vereenigde Staten zouden vertegenwoordigd worden door assistent-staatssecretaris Thorpe. Wereldnieuws Nieuwe partij. Meer dan tienduizend Parijzenaars hebben zich reeds aange meld als lid van de nieuwe partij van Generaal De Gaulle, de „Rassemble- rnent du Peuple frangais". Arrestatie. De politie in Beiroet heeft een Zionistischen verzetsman gearres teerd, die schuldig zou zijn aan den bomaanval op de Britsche ambassade in Rome in October 1946. Volgens AFP zou zijn naam Marco Cohen zijn en zou hij zich tevens schuldig hebben gemaakt aan. het vermoorden van Britsche officieren en aan een inbraak in de kerk van het heilige graf te Jeruzalem. Reclame-record. Milton Reynolds, de pennen-koning uit Chicago, heeft met zijn vliegtuig een reis om de wereld gemaakt. Hij legde 32.000 kilometer in 78 uur en 55 minuten af en ver beterde daarmee het wereldrecord met twaalf uur en negentien minuten. Gevaarlijke taal. Het Indonesische pers bureau „Antara" meldt uit Solo, dat het daar gehouden onderwijs-congres heeft besloten, het Nederlandsch als leervak af te wijzen, „zoolang die taal een psychologisch gevaar inhoudt". Besloten werd voorts, het gebruik van de Indonesische taal te bevorderen en het Engelsch als leervak op de middel bare school toe te laten. Minder brood. Naar de Britsche nieuws dienst meldt zal met ingang van 21 April het broodrantsoen in Neder- Saksen van 2500 gram tot 1000 gram verlaagd worden. Terecht. Het Amerikaansche blad de „Baltimore Sun" zegt over de rede voeringen van Wallace: „Toegegeven dat Wallace ongelijk heeft. Toege geven, dat hetgeen hij doet van slech ten smaak getuigt. Zelfs dan is er geen geldige reden om voor te stellen, dat hij geen recht heeft dit t-e doen. Dit is zijn zaak en die der Britten, die ten allen tijde zijn visum kunnen in trekken, indien zy dit wenscken"«

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2