ENGELSCH ASTHMA? Het Leger des Heils werkt thans zestig jaar in Nederland Talen-lnstituut METHODE-ACTUEEL WONINGRUIL Middenstandsdiploma Voor WIT- en WATERVERFWERK VELLEMAN BESTELWAGENS! QtiiJcLelrcikjeA, PRIJS f 4125.- ALL ROUND SERVICE, M. Gatsonides Fa. J. G. VERBEEK, Bloemendaal Wiejan is ruimer en beter gesorteerd Sigarenmagazijn Wiejan Een nieuwe naam voor oude faam Hoe bestaat het! Hoe bestaat het! EMMA US Loosjes heeft 't WONINGRUIL H. W. VROLIJK WOENSDAG 16 APRIL 1947 HAARLEMS DAGBLAD Eerst door velen bespot, nu door ieder gewaardeerd Een veelzeggende tegenstelling! 1887. Het Leger des Heils begon schoor voetend zijn werk in Nederland. Dit ge schiedde onder leiding van een Christelijk onderwijzer, den lateren kolonel C. J. Go- vaars, die aLs 80-jarige nog vitaal is en gaarne vertelt van dien eersten tijd. Hoon en smaad waren het loon van de pioniers. Zelfs de pers was afbrekend. Het Algemeen Handelsblad schreef: „Uit een oogpunt van godsdienst en goeden smaak mag men wen- schen, dat deze nieuw ingevoerde plant niet tieren zal op Neerlands grond. Wij moeten ons schamen over hen, die aldus het gods dienstig leven ondermijnen, in stee van het te doen bloeien en toenemen". Justus van jlaurik dreef in de Amsterdammer zelfs den spot met de nieuwe beweging. Daarop liet hij volgen: „Het Leger des Heils zal hier geen belangrijke overwinningen be halen en het zal te bezien zijn of het zijn aftocht eervol zal kunnen dekken". 1947. Het Leger des Heils maakt zich op om zijn 60-jarig bestaan in Nederland te vieren. Er zijn 113 korpsen en buitenposten en zeer veel maatschappelijke instellingen. Algemeen wordt het werk zeer gewaar deerd. Het comité voor de viering staat onder bescherming van Prinses Juliana, Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra is voorzitter, en niet minder dan vier minis ters en alle Commissarissen der Koningin hebben er zitting in genomen, alsook tal- looze burgemeesters. Op Hemelvaartsdag worden in de Apollohal te Amsterdam, het grootste gebouw dat beschikbaar is, feeste lijke bijeenkomsten gehouden, waarvoor commissioner J. Align, chef van den Leger staf te Londen, overkomt. Veel oorlogsverliezen Het Leger des Heils in Nederland heeft, behalve dat zijn aanhangers van de bezet ters hadden te lijden, veel materieele scha de in den oorlog geleden. Deze bedraagt voor de kerkzalen f 1.465.000, aan gebou wen en inrichtingen f 1.419.250 en aan in ventaris f 591.250. Bij elkaar dus f 3.475.500. Nieuwe plannen Met voortvarendheid waarbij veel steun ondervonden wordt, vooral van bui- tenlandsche vrienden wordt getracht d' schade te herstellen. Maar het Leger heeft ook verscheidene andere plannen. Daarvan vertelde ons kom- mandant Charles Durman. Het werk breidt zich geregeld uit. Zoo spoedig mogelijk zullen hier vijftig nieuwe korpsen gevestigd worden. Bovendien zal het evangelisatieschip „Febe", dat in den oorlog sterk geleden heeft, weer gaan va ren om ver-afgelegen gebieden te bezoeken om te peilen of ook daar mogelijkheden be staan voor vestiging van een Leger-post. Voor den zomer staan vele tent-campagnes in stad en land op het programma; ook zal er op uit getrokken worden, met evangeli satie-auto's. Het Leger zoekt ook middelen en wegen om de belangstelling van de jeugd te trek ken. Vooral heeft men het oog op den leef tijd 15-25 jaar. Voor de „ongrijpbare jeugd" wil men jeugdclubhuizen in de voor naamste steden openen, waarbij aandacht gegeven wordt aan ontspanning, studie, sport enz. Het eerste jeugd-centrum wordt te Amsterdam geopend. De exploitatie van één huis vraagt reeds f 80.000.per jaar. En er moeten er vele komen. Voor Rotterdam, waar het Leger zware verliezen in den oorlog geleden heeft, zijn groote plannen. Vier kerkzalen gingen ver loren; herbouw daarvan zal alleen al een millioen kosten, Er moet een nieuw tehuis voor vrouwen en kinderen komen (f 350.000), een industrieele inrichting en W. F. A.-gasten namen feestelijk afscheid De Tuinzaal van het Concertgebouw stond gisteravond in het teeken van de Engelsch-Hollandsche vriendschap, toen aan de honderdvijfentwintig Engelsche gasten uit Ealing en Penzance, die onder auspiciën van de World Friendship Asso ciation een veertiendaagsch bezoek aan Haarlem hebben gebracht, een afscheids avond werd aangeboden. Er werd een programma ten tooneele gebracht, waaraan zoowel gasten als gast- heeren hun medewerking verleenden. De Engelschen gaven eerst een keep-fit" demonstratie, de Hollanders brachten eenige volksdansen, er werd gezongen en gedeclameerd in beide talen de heer Comello, de voorzitter van het ont vangstcomité kreeg een daverende ovatie voor zijn lied over de tien „kisses", immer een symbool van internationale verbroe dering en tot slot brachten de Engel schen in een aantal „tableaux vivants" eenige momentopnamen van hun beleve nissen op deze reis. Het officieele gedeelte werd besloten met een huldiging van de functionarissen die zoo'n groot aandeel hebben gehad in het welslagen van deze reis, namelijk den heer van Hoewijck en den heer Comello. Hierna werd nog een dansje gemaakt en soo kwam het einde van een vacantie, die de jeugdige Engelschen zonder uitzonde ring „lovely" en „smashing" heerlijk en daverend vonden en waarin vele Hol- landsch-Engelsche vriendschappen geslo ten zijn. DE DISTRIBUTIE Heemstede (afhalen levensmiddelenkaart, tabaks- of versnaperlngskaart, brandstoffen- kaart en contröle inlegvellen) Donderdag 17 April 9—12.30 uur Bo lot Boz: 21 uur Br tot Braz. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 16 APRIL Haarlemsche Kegelbond: film ..Trouwe oogen «n kwispelende staarten". 8 uur. Heerenweg 141, Heemstede: samenkomst, spreker L. J. Pasman, t uur. Frans Hals: „Gulliver's reizen", alle leeft., 2.00, 4J30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: .De duivels v. d. roode cirkel", toeg. bov. 14 j„ 2.30. ',00 en 9.15 uur. City: „Lajlatoeg. bov. 14 j„ 1.15. 4.30, *7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Anna Uns", toeg. bov. 18 j., 1.45, 4.15, 6.45 en 9,15 u. Palace: ,,ttoe groen was mijn dal", toeg. bov. Hj., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Walvlsch- vaarders", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 17 APRIL Vereeniglng van VrUzlnnig Hervormden: Ne- derlandscii Kamerkoor, 8 uur. Westerhoutparb 1 A: Mevrouw Rosey f,. Pool spreekt over ,,Ne- gerpoëzie", 8 uur. Zuiderkapel: Bijeenkomst, «preker ds. I. Vasseur, 8 uur. Haarlemsche Ke gelbond: Film ..Trouwe oogen en kwispelende Maarten", 8 uur Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen Huis voor Ouders: Lange Maigaret.nastraat, Commissie inzake huishoudelijke voorlichting, NÖiëet in het huisgezin", 8 uur, Kommandant Charles Durman vertelt over de groote plannen die het Leger in Nederland heeft. naehtasyl (f 450,000), een hotel voor wer kende ipannen en vrouwen (f 250.000). Hoeveel het Leger reeds in 35 centra van ons land belangrijk maatschappelijk werk verricht, is uitbreiding daarvan noodig, vooral in de Noordelijke provincies en Zeeland. Noodig zijn 5 doorgangshuizen voor vrouwen (f 250.000), 3 inrichtingen voor crimineele jeugd (f 350.000), 3 tehui zen voor ongehuwde moeders (f 500.000). 5 tehuizen voor tijdelijk onvolwaardige ge zinnen (f 200.000) en 2 tehuizen voor ouden van dagen en ongeneeselijke zieken (f 150.000). Kommandant Charles Durman deed een beroep op onze landgenooten voor finan- cieelen steun. Om het grootsche programma uit te voeren is zeer veel geld noodig. Ze ker f 750.000. Hij liet er op volgen: „Een groot bedrag, maar ongetwijfeld zult u het met mij eens zijn, dat het slagen van deze actie tot uitbreiding van het Godsrijk op aarde, wel de meest passende jubileums viering zou zijn". Tooneel „Maria Stuart" Aerdenhouts Jongeren- tooneel Een loffelijke poging om het dilettantentoo- neel op hooger peil te brengen heeft mevrouw J. van Kampen—Van den Brink met haar Aer denhouts Jongerentooneel ondernomen door Schiller's drama Maria Stuart" in de vertaling van Anton van Duinkerken op hel repertoire te nemen. Men kon aan de vertooning. die gister in den Stadsschouwburg werd gegeven, niet bemerken, dat er. gelijk de voorzitter in een inleidend woord verklaarde, aan deze op voering zooveel moeilijkheden waren vooraf gegaan. Dit inroepen van de clementie was overbodig: uit alles sprak een degelijke voor bereiding, en, waar artistieke tekortkomingen zich openbaarden, lag dit aan de voor dit jeugdige gezelschap wel wat te zware opdracht, en niet aan gebrekkige toewijding. Tusschen een stemmig en eenvoudig te han- teeren décor, waarvan de regie goed profijt had getrokken, speelden de zeven tafereelen zich af. Mooi was het spel van de titelrol, welke vervuld werd met gevoel en begrip, en waar in de actrice met een zuiver gemoduleerde en gearticuleerde declamatie de wisselende ge moedsbewegingen van Schiller's heldin vertolk, te. Haar tegenspeelster Elisabeth had de fu rieuze houding der koningin van meet af zoo sterk aangezet, dat er van een climax geen sprake meer kon. zijn. ZIJ bleef in het fortis simo van stem en gebaar hierdoor wel wat te Nachtwaker beschuldigd van verraad Dinsdagmiddag stond de 39-jarige ad vertentie-reiziger H. S. voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terecht. Hij had, naar hij bekende, in Mei 1941 twee jongelui aangehouden, die zonder toestem ming foto's hadden gemaakt van de scheepswerf en machinefabriek Hol-land- Nautic, waar hij als bewaker werkzaam was. Hij had hen aan de Nederlandsche politie overgegeven. Gelukkig had dit geen ernstige gevol gen gehad. In den herfst van hetzelfde jaar hoorde hij op de Ged. Oude Gracht een jongen op een bakfiets tegen een hem in- halenden fietser, die voor een hen tegemoet komenden Duitscher moest uitwijken, op merken: „Rij liever dien mof onderst bo ven, maar mij niet". S. was, als lid der NSB, van oordeel dat het niet aanging om zoo over den bezetter te spreken en bracht dit den jongen onder het oog, terwijl zij gezamenlijk in de richting Haarlem-Noord fietsten. Tenslotte gaf S. zijn tegenstander onderweg bij een agent aan. Nu waren de gevolgen wel ernstig, want de arrestant kon vier maanden m een concentratiekamp over zijn raadgeving nadenken. De procureur-fiscaal mr. B. J. Besier hield bij zijn eisch rekening met de be narde omstandigheden, waarin de beschul digde verkeerde en met het feit, dat hij zenuwpatiënt is en vorderde drie jaar ge vangenisstraf met aftrek. Muziek Ledenconcert der H.O.V. Zooals een professor aan de hoogeschool dei- kookkunst de Fransche heet terecht ,,la haute école de 1' art culinaire zijn gerechten samenstelt: een beetje van dit. een snufje van dat. alles verwerkt en samengevoegd tot een harmonieus geheel waarin geen smaak of aroma hinderlijk domineert, zoo heeft Saint Saëns zijn tweede Symphonie gecomponeerd. Wat kruiden, door Mendelssohn in Schotland en Italië ontdekt, wat pastorale gewassen van Beethoven's akker en voorzeker ook zelf ge kweekte variëteiten zijn hier met een door een klassiek gevormden geest bestuurde meester hand saamgevoegd. Maurice Ravel is niet zulk een eclecticus doch een zeer markante persoon lijkheid, terstond herkenbaar trots al zijn on berekenbaarheid. Zoo is zijn Pianoconcert, waarvan Gerard Hengeveld Dinsdagavond de solopartij meesterlijk vertolkte, rijk aan gees- tesflitsen en vonken, die als een vuurwerk her en derwaarts schieten en alleen het middendeel brengt even rust en bezinning. Het geheele orkest heeft daarbij zijn belangrijke laak. zelfs de harp zeldzame verschijning in een Piano concert komt mee in 't spel. en allen vol brachten die onder Kees Hartvelt's levendige leiding met eere. Ook de Serenade voor strijkorkest van Tchal- kowsky heeft iets van dien Franschen geest die van niets iets weet te maken, getuige de bijna geheel uit één Russisch motief ontwik kelde Finale. De Wals heeft eenige Weensche trekken, het Adagio valt even uit den luchtigen serenade-toon en spreekt tot het gemoed: overi gens is het werk kenmerkend voor den cosmo- poliet en bekwamen contrapuntist. Ons strijk orkest produceerde een schoonen samenklank, evenwichtig door de sterke bezetting van cello's en bassen en bleek met de straffe tem po's van Hart velt geen moeilijkheid te hebben. Van Anrooy's Piet Hein-Rhapsodie vormde het slot. Ook hierin nam Hartvelt enkele tem po's merkwaardig snel. wel sneller dan de componist voorgeschreven heeft, doch het ge heel klonk kernachtig en frisch. K. DE JONG Herdenkingsplechtigheden op Zaterdag 3 Mei Het Haarlemsch Comité voor nationale feesten organiseert op den avond van 3 Mei openbare herdenkingsplechtighedcn bij de voorloopige monumenten aan de Westergracht en de Jan Gijzenvaart. Buurtvereenigingen uit de omgeving van deze plaatsen, welke aan de bijeenkomsten willen deelnemen en aan de daaraan voorafgaande stille tochten medewerking willen verleenen, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stel len met de heeren H. J. Kooy, Rolland straat 68 (plechtigheid bij de Wester gracht) of A. J. Overtoom, Marsstraat 127 (plechtigheid Haarlem-Noord). Op denzelfden avond wordt in samen werking met den Bond van Oud-illegale werkers een bijeenkomst gehouden in de Groote Kerk. Na afloop wordt een tocht naar het voorloopig monument aan de Dreef ondernomen. Reeds duizenden deelnemers aan Tien Mei-herdenking Naar wij vernemen zullen de voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van ex- politieke gevangenen, mr. B. W. Stomps, en een vertegenwoordiger van de regee ring men hoopt op den minister-presi dent het woord voeren op de bijeen komst van de oud-politieke gevangenen uit den bezettingstijd, die op Zaterdag middag 10 Mei op de Eerebegraafplaats te Oven-een gehouden wordt. Reeds hebben zich duizenden deelnemers voor de plech tigheid aangemeld. De Haarlemsche Postfanfare en het mannenkoor „Caecilia" onder leiding van Nico Hoogerwerf zorgen voor de muzikale omlijsting en mevr. Wanda Reumer zal verzetspoëzie declameeren. Des avonds zullen de oud-politieke ge- gevangenen de Tien Mei-herdenking in de Groote Kerk bijwonen, waar de Kenne- mer Oratoriumvereeniging onder leidmg van Piet Halsema het Requiem van Cheru- binï zal uitvoeren. Distributie-ambtenaar gearresteerd De Haarlemsche politie heeft den 46- jarigen distributie-ambtenaar J. G. B. gearresteerd wegens verduistering van strooken levensmiddelen-bonnen. Het is gebleken dat deze ambtenaar, die in het distributie-kantoor werkiaam was, deze practijken reeds een maand lang toepaste. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 Aprü 1947. Gehuwd: 15 April: J. W. Jansen Hendriks en A. H. Barends. P. Kok en C. Roozendaal. Bevallen van een zoon: 13 April: C. Kram mer—v Bruggen. 14 April: M, SchmitzPor- tegies E. Camp-Jansonius. C. G. Leendertse Uitendaal, E. HaakKalf, M. G. v. Halst Verzijlenberg 15 April: G. TennissenRan. M S. Zorgev. d. Berg. Bevallen van een dochter: 13 April: S. v d PloegHouser. 14 April: B. GeldmanKoll- meier. 15 April: A. HesVisser, A. M Mid dendorpv. d. Meer. A. Mooi}Lucas. Overleden: 13 April: A. M Knoopv. He- mert. 83 Leidschevaart. W. P. Rozenhart, 61 j.. Turfmarkt. F. J. C Redeker, 50 j„ Gast- hulsvest. Sportcontact met Derby Donderdag 24 April zal de heer John Hill, gemeente-secretaris van Derby in ge zelschap van eenigen van zijn stadgenoo- ten een bezoek aan Haarlem brengen, om de bloeiende bollenvelden te bezichtigen. Van die gelegenheid maakt de heer Hill gebruik met het Sportweekcomité, dat de werkzaamheden van de sport uitzending DerbyHaarlem regelt, besprekingen te voeren over de programma's, welke begin Juli te dezer stede en in Augustus te Derby afgewerkt worden. Voetbal Elftal van Haarlem tegen DHC WU vernemen, dat het elftal van Haarlem voo den wedstrijd tegen DHC als volgt is samengesteld: Doel: Kluit. Achter: Van Bakel en Visser. Midden: Van Gooi, Van Daalen, Smit. Voor: De Winter, Boeree, Roozen, Ouwens. Groeneveld. V. d. Hulst Is vervangen, omdat hU zich niet heelemaal fit voelt. Daardoqr Is er een belang rijke wijziging aangebracht. Biljarten Van den Berg en Metz zijn nog ongeslagen In den strijd om het kampioenschap van Haar lem, welke ln café Doves wordt gehouden, heef: F. v. d. Berg ('t Centrum) met vijf ge speelde en gewonnen partijen de leiding, op den voet gevolgd door G Metz (BCH) die met vier gespeelde en gewonnen partijen en de hoogste serie (105) eveneens een zeer goede kans maakt. De partij Metz—v. d. Berg, welke aanvanke lijk Woensdagavond zou worden gespeeld is thans verschoven naar Zaterdagavond. De stand luidt: 1. v d. Berg5 5 10 2 Metz 4 4 8 3. Lamers 3 2 4 4 Kobus 4 2 4 5. Lunenburg 5 2 4 6. Baart 3 12 7. v. Rongen 6 12 8. Steffers 3 0 0 Zwemmen Successen van jeugdige leden van H.V.G.B. Tijdens den driekamp voor de jeugd van De Jonge Kampioen, De Robben en HVGB hebben de Haarlemmers eenige goede prestaties gele verd. In de Jeugdafdeeling (tot 19 jaar) won Cees Rol (D.TK) de 100 meter rugcrawl In 1 min 15 sec.. .Telle Hoekstra (HVGB) werd twee de in 1 min, 17 6 sec. Ook op de 100 mpter horst- crawl bezette laatstgenoemde de tweede plaats in 1 min, 9,4 sec. Leden van HVGB behaalden de volgende tijden: 100 meter schoolslag Jeugd W. Halsema 1 min, 30.2 sec.; W, Nijenhuis 1 min. 32 sec. 100 meter borstcrawl jeugd: J. Hoekstra 1 min. 9.4 sec.; L Schornagel 1 min. 15.4 sec 100 meter rugcrawl jeugd: J. Hoekstra 1 min 17,6 sec.; L. Schornagel 1 min. 30.3 sec.; 50 me ter schoolslag adsp.: A. Donker 39.7 sec.; K. Rtenstra 40.9 sec.; 50 meter borstcrawl adsp. J. Drijver 36 sec.: H. Mare 37 sec.: 50 meter rug crawl adsp.: K. Rienstra 44.8 sec F. Kuypers 47.4 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette jeugd: J. Hoekstra. J. Stutterheim, H. Heisterkamp in 47.1 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette adsplranten K Rienstra. A. Donker. J. Drijver 2. min 1.5 sec. 10 x 50 meter borstcrawl- estafette jeugd 5 min. 40.2 sec.: Waterpolo-uitslagen: HVGB jeugd—DJK jeugd 1—2; Robben Jeugd—HVGB jeugd 40; Robben- jeugd—DJK Jeugd 2—2. DJK werd eerste met 1474 6 p.; HVGB tweede met 1498.4 p. en derde De Robben met 1513.5 p. BINNENLAND De Koningin heeft glstcrnamiddag ren be zoek van ruim een uur aan de jaarbeurs ln Utrecht gebracht. Mr. c. van Rij. adviseur van de stichting voor Suriname, is bij Koninklijk Besluit be noemd tot rechtsgeleerd raadsheer ln het Am- sterdamsche Bijzondere Hof, van Januari 19J6 af hebben eenige slagers te Deventer regelmatig koelen clandestien ge slacht. En zijn reeds 25 arrestaties verricht. Het complot had niet minder dan 80 runderen aan de distributie onttrokken De aalvisschery op het IJsselmeer is met Ingang van 16 April weer toegestaan met behulp van dwarskutl. kwakkuil en aalkornet. Een 46-Jarlge arbeider uil Rnanisdonksveer werd ln een fabriek te Oosterhout door een draaiende as gegrepen en op siag gedood. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. Donderdag zal dr. J. It. Wesseling, raad adviseur bij het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, om 20 uur over beide zenders eenige mededeellngen doen over de nieuwe salarisregeling voor onderwijzers. HAARLEM EN OMGEVING De orgelbespelingen in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem worden, wat de kosteloos toegankelijke middagconcerten betreft hervat op Donderdag 17 April van 34 uur. De Dins dagavondconcerten vangen aan op 6 Mei van 0—9 uur. Wegens gebrek aan actief werd door de Haarlemsche Rechtbank opgeheven het faillis sement van W. de Goede, marktkoopman, wo nende te Haarlem, van Marumstraat 24. Cura tor Mr. J. Verlooy te Haarlem. De tooneelvereenlglng D. V. O., die Zon dagavond voor de buurtvereenlgtng „Pretoria" een voorstelling gaf. ts niet uit deze organisatie ontstaan, zooals gemeld is. doch de leden zijn aangesloten bij de buurtvereenlging Hooger- woerd en omgeving. De 7-jarige J. M. B. uit Hlllegom wilde Dinsdagmiddag de Meerbeek straat oversteken maar lette daarbij niet voldoer.de op het ver keer. Het kind werd door een auto aangereden en liep een hersenschudding op. In een gisteravond onder leiding van den heer J F. Ch. Dix gehouden vergadering van da afdeeiing Haarlem van de Koninklijke Neder landsche Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde werd besloten met een praalwagen deel te nemen aan het bloemencorso dat gehouden wordt ln de Haarlemsche feestweek. De heer H. Carlee hield een causerie over Freesiacultuur. Aan de groep Freesla's van do firma C. G. van Tubergen. aan de vaas gemengde van den heer Carlee en aan het bloemstukjc met Freesia'a van Bloemenhuis v. d, Hoek werden elk 10 punten toegekend. Het „Haarlems Trio" geeft Vrijdagavond 18 April zijn tweede kamermuziekavond 1n het gebouw van den Nederlandschcn Protestanten bond te Heemstede. De opbrengst is bestemd voor het herstellingsoord van oorlogsinvaliden „Ur.lcum" Zaterdag 19 April zal mejuffrouw dr. G. T. van Ysselsteyn voor de leden der vereeniging „Haerlem" in het gebouw van de Haarlemsche Jongemannenvereeniging spieken over de re stauratie van het wandtapijt „De val van Damlate" uit de Oude Raadzaal. Van rooken en kauwen De Haarlemsche recherche trof :n een café den 19-jarigen A. "G. F. aan, die een koffertje bij zich had, dat twaalfhonderd Engelsche sigaretter en tachtig pakjes kauwgom bleek te bevatten. De politie mannen vonden zooveel rook- en kauw- lust verdacht en arresteerden den jonge man. Hij is aan de economische recherche overgegeven. Van de mannelijke hoofdrollen muntten Lei- cester en Mortimer uit door beheerschtheid er natuurlijkheid; ook in hun dictie kwam de tekst hierdoor goed tot zijn recht; zij waren woord voor woord te verstaan. Hetgeen ook vai: Paulet kan worden getuigd, die een mensche- lijke figuur te zien en ie hooien gaf. Jammer dat de sympathieke rol van den zachtaardfgen Talbot door gebrek aan plastiek vrijwel te loor ging. Burleigh leed in hevige mate aan hetgeen over de geheele linie het spel wel eens bedierf: de thetonsche overbelasting welke de ver staanbaarheid in den weg stond. Dat wij niet verzwijgen hetgeen nog te ver beteren valt, moge opgevat worden als een be wijs van belangstelling en instemming voor deze desondanks toch zeer geslaagde poging. H. G. CANNEGIETER „Rokato" en de millionnair Jaap van der Poll schreef zijn klucht ..Mil- lionair tegen wil en dank" vermoedelijk naar aanleiding van een bock van dien naam en hij slaagde er in, de zotte situaties, die ontslaan, wanneer een arme commensaal plotseling zes millioen dollar op zijn debet krijgt en een ge deelte ervan eerst mag houden, als hij een ander deel zoo spoedig mogelijk uitgeeft, in een aardig niemendalletje te verwerken, dat reeds meer malen met succes door dillettanten ten too neele werd gebracht. De R.K. tooneelvereeni- ging „Rokato" probeerde het Dinsdagavond in de Leeuwerik te Haarlem en het publiek heeft zich geen oogenbllk verveeld. Het spel was r het algemeen wat gedwongen, vooral in het begin, maar dank zij een levendige hoofd figuur werd dit euvel op den duur verholpen. Vooral het tweede bedrijf gaf aardige scènes te de wanhoop van den nieuwbakken geld- bons en zijn directe omgeving, de tegenstrijdig heid van gevoelens, waarmee de millioenen werden uitgegeven; dit alles veroorzaakte een stormachtig applaus, dat den spelers van „Rokato" zeker toekwam. Nieuwe gemeentesecretaris van Velsen benoemd In een gisteravond gehouden tergade- ring van den gemeenteraad van Velsen is tot gemeentesecretaris benoemd de heer J. Veenstra. die thans ter gemeente-secre tarie van Leeuwarden hoofd der afdeeiing financiën en belastingen is. SCHEEPVAART K. H. L. Britsum, 14 April uitreis te Mon tevideo. Merwede, 14 April thuisreis te Per- nam buco MIJ. NEDERLAND. Tjikampek. 14 April te Port Said. K. P. M. Taliwang en de Tarempa vertrok ken 34 April van Gibraltar naar Batavia. Ta- boelan, Tapaioean. Bentenan en de Betana pass. 14 April Algiers op weg naar Batavia. K. N. S. M. Marinier. 12 April te Parama ribo. Telamon, 11 April van New York naar West Indië. Caribla, 12 April te Gothenburg. Deo Duce, 13 April te Kopenhagen. Oksywi. 13 April van Kopenhagen naar Amsterdam. Ardea, 14 April Ouessant gepasseerd op weg naar Am sterdam. Stureborg, 14 April van Sushak naar Gibraltar. LIDICE" WORDT BETAALD. Naar radio Praag meldt, heeft de recht bank van Praag Harold Wiesmann, gewe zen hoofd van gestapo te Kladno (Tsjecho- Slowakije), tot de doodstraf -veroordeeld wegens verantwoordelijkheid voor de ver woesting van het dorpje Lidice. Speciale spoedcursussen voor Derby Federation of Camping clubs te Heemstede enz. Wilhelminastraat 39, Haarlem Telef. 15814 Directeur Ph. Groussot v/h Dir. Fry's Taleninstituut EET VISCH, NU DIE ER IS DE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING EN GEZINS- LEIDING geeft in haar leskeuken Frans Halsstraat 7, op Vrijdagmiddag 18 April, Maandagmiddag 21 April en Vrij dagmiddag 25 April a.s. om 2.15 uur DEMONSTRATIES IN HET BEREIDEN VAN VISCH EN VISCHGERECHTEN. Klaargemaakt zal worden: Vischsoep, vischvoorge- rechten, Vischbakken, -stoven en -koken. Volledige maaltijd met visch. Gratis proeven. Kopje en lepeltje meebrengen. Toegangsprijs 25 cent ALLEN WELKOM! VERPACHTING STANDPLAATSEN IN HEEMSTEDE Burgemeester en Wethouders van HEEMSTEDE brengen ter kennis dat op 22 April a.s. om 11 uur ten Raadhuize zullen worden verpacht diverse standplaatsen voor verkoop van ijs. fruit enz. Voorwaarden en inschrijvingsbiljetten zijn ten Raadhuize verkrijgbaar. I ROTTERDAM—AERDENHOUT (OF GOOI) GEZOCHT: Klein Landhuis Aerdenhout of Gooi. AANGEBODEN: Fraai Hecrenhuis in park, Rotterdam- Oost, modern comfort, 6 gr., 4 kl. k., Tuin m garage, c.v., parketvi. enz. Br. No. 124.959 aan BOLREK, Koningsplein 1, Amsterdam. Het bekende INSTITUUT „NOVUM" Wilhelminastraat 39 - Haarlem - Telefoon 15814 leidt U hiervoor met succes op. Steeds hoog percentage geslaagden. Bij vonnis der Arrondlsse- ments-Reclitbank te Haarlem van 8 April 1947. Is HERMINA HERBSCHLEB. weduwe van J. W. Ch. ten Have. zonder be roep. verblijvende in het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, ter zake van krank zinnigheid gesteld onder cu- rateele. De procureur van verzoeker Mr. Silvain Groen Haarlem. 14 April 1947. snel klaar. bill, condities. JAC. OVERWETEK Zonnebloemstraat 61 rd. MEUBILAIR. KUNSTVOORWERPEN TAPIJTEN SIERADEN ZILVER, etc Laat nu uw Hond Wasschcn, Plukken, scheren. GER. r. DI JK, Wouivermaustr. 1, Telef. 20184 RUSTIGE NACHTEN Lijdt U aan slaaploozc nach ten door asthma? Adozo brengt U uitkomst. Een ta blet voorkomt een aanval cn brengt snel verlichting, dank zij de bijzondere samenstel ling. Probeer Adozo van daag nog. Haal een doos bij Uw apotheker. 9 tabletten I.- 27 tabletten 2.50. .Struikrozen vanaf I 0.50 Klimrozen vanaf 0.75 Vruchtboomen vanuf 3.50 Dahlia's 10 stuks 4.50 Bolbegonla's 10 stuks 2.50 Graszaad, Bloem- en Groente- zaden SOENDAPLEIN 31 Telef. 19903. Haarlem-N. COUPE EXPRESS 3/4 TON BESTELWAGEN 80 P.K. - 6 cyl. motor o Max. snelheid 100 km/uur Laadruimte: 1DX123X43 cm. Gewicht 1285 kg. Bijzonder ruime comfortabele cabine. Benzine verbruik 1 1. op 8 km. HEEMSTEDE, Zandvoortschclaan 131, Tel. 27645 Bloemcndaalscheweg 5, Tel. 22276 A in Shag, lichte en zware. Sigaretten groote sorteering Engclsch en Amerikaansch. Rook-Mixture, Pruim ongesausde en rollen. Sigaren. Senoritas, Knak en Sprietjes OOSTVEST 26, TEL. 20178 ENSAID MODEVAKSCHOOL Dames, 21 April a.s. begint de NIEUWE CURSUS in patroon- teekenen cn knippen. Tevens opleiding voor Coupeuse en Leerares-Coupeuse. Inschrijving van nieuwe leerlingen dagelijks van 1012 en van 25 uur. W BROEKMAN, Gedipl. Leerares-Coupeuse Schoterstraat 35 rood, Haarlem (Noord). Onze naam werd gewij zigd overigens veran derde er niets. U vindt overal dezelfde, U be kende en vertrouwde personen, die U op elk terrein van het bank wezen met hun deskun dige adviezen ter zijde zullen staan, met dezelfde toewijding Uw belangen zullen dienen, als dat vroeger geschiedde I KEDERLANDSCHE CREDIETBAKK K.V. VOORHEEN nbUtklANIACIIC UIIDDOUWBAMI, N.V; ZOO JUIST VERSCHENEN: Marie-Louise Doudart de la Grée DE ROMAN VAN HAN VAN MEEGEREN „Een document humain, dat een geheel nieuw licht werpt op het geval van Meegeren, en als zoodanig zich tot een lezerskring richt, die veel breeder is dan die der habitueele romanlezers." Verlucht met dertien tcckeningcn van den meester. Een geniaal boek over een geniaal mensch GROOTE HOUTSTRAAT 100. TEL. 13060 Het Comité Kranslegging Haagsche Schouw roept allen, die op 10 Mei 1940 behoorden tot het 10e, 15e of 22e Depót Bataljon of lie Depót B A., op tot vorming van een fonds bestemd voor kranslegging en andere plechtig heden. Bijdragen, hoe kiein ook. kunnen gezonden worden aan den Res. Ie Luit. J. J. v. Seventer. Mey v Streefkerk straat 26, Leiden. Giro 190803. Aan hen, die bijdragen, zullen nadere berichten omtrent de plannen gezonden worden. HET VOORLOOPIG COMTTé Dal wij zulke hooge prijzen maken voor Uw meubels, textiel en aardewerk, haarden eo kachels enz. enz. HAAST U, mei inbrengen van Uw goederen, want de eerst volgende verkooping houden wij Dinsdag 22 April, t. o v. Deurw. Erbrink. Kijkdag 21 April van 10 tot 3 uur Bel op 21355 b g.g. 19531 en Uw goederen worden direct gehaald. Vraagt inlichtingen VEILINGLOKAAL ,/T CENTRUM" GED. OUDE GRACHT 78, HAARLEM RUIM HEKRENHUIS omgeving Schouwburg voor klein modern huis. Koop of huur. Inl Makelaar HEUSSENSSTRAAT 16 - TELEF. 23693 Wilt U gezellig en rustig vergaderen De NOORDER KAPEL, MINAHASSASTRAAT heeft nog eenige avonden disponibel voor repetities en andere doeleinden. Haarl. Kweekschool voor pedicure en voetk- Op den avondcursus pedicure cn sportmassage, Is nog plaats voor enkele cursisten. Aanmelden KLEINE HOUTWEG 3», TEL, 1737.V

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3