Haarlems Dagblad Helgoland diende eindelijk een doel des vredes let Nieuws Wij leven van de hand in den tand Gespannen toestand in Joodsche kampen W eerbericht llrtaiix: Gróote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, |J25. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur (154. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. pikkcrij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Ie Jaargang No. 18612 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom A Zaterdag 19 ïpril 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert, tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ELK een wonderlijke zaak is toch het Nieuws, dacht ik gisteren toen ik het •jdagnummer van dit blad nog eens jnzend beschouwde. Journalisten, of- toon zij haastige menschen zijn die inder- id, zooals men zegt, veelvuldig van de l op de tak springen, zijn daarbij toch overpeinzing geneigd. En deze gedachte jr het Nieuws heelt mij vaak bekropen. Snaai waren de aanleidingen talrijk in onrustige staalkaart van menschelijk Jrijf, die wij dagelijks bij u thuis bren- De vesting Helgoland is er niet meer. Het gt mij dat de Haarlemmers den knal van zevenduizend ton dynamiet hetgeen jk schijnt te zijn aan de hoeveelheid r.ngsto£ in twintigduizend bommen van jdelgroot kaliber niet hebben kunnen oren. De ernstigste colleges hebben er beraadslagingen voor onderbroken en hoop zitten luisteren. Maar de wind i- zeker naar den verkeerden kant, zoo- de Denen dit genot hebben gesmaakt iaats van wij. Misschien zullen wij het rolgende maal ervaren. Want de vesting Jgoland vliegt nog wel eens in de lucht, vorige maal gebeurde het na den eer- B wereldoorlog en ik meen mij zeker te rameren dat ik toen ook een mededee- t gelezen heb waarboven stond: „De sting Helgoland is er niet meer". Zoo rions dit bericht de betrekkelijkheid van !UWS. tader voorbeeld. Nu willen ook de minis- iLieftinck en Huysmans naar Indië. De listers Beel en Jonkman hadden er al besloten. Blijft het daarbij, of gaan er meer? Dit herinnert mij eraan dat iister-presiident Colijn indertijd eens t zijn heele kabinet opsteeg, ofschoon Amsterdamsche journalist hem ge- jrschuwd had door den kamerbewaarder terse een van zijn gefingeerde per- mlijkheden tot diens minister te laten gen: „Ik vind het roekeloos van Ex cel - ;:e Colijn, Excellentie. Je moet nooit al eieren in één mandje doen." Ik hoop dat tegenwoordige minister-president die ze waarschuwing zal gedenken. Wij heb niet zoo'n ruime keuze, in excellenties enmin als in eieren. Minister Nener zal wel hier blijven. Hij pas begonnen. Hij heeft zijn maiden- lech gehouden en die was nog niet zoo it. Vaag. niet boeiend, in mineur en het moeilijk, een werkelijken inhoud in maagdelijk betoog te ontdekken, zooals :e parlementaire correspondent heeft lield. Maar de minister bleek „den moed hebben, de sombere realiteit in het volle {licht te stellen." Hij gaf ook staaltjes balanceerkunst te genieten. Dan toch ar meevliegen naar Indië? Wie weet hoe ons gaan zou zonder ministers! 2oo leeren ons deze berichten, dat zelfs hoogste overheden door de lente wor- beïnvloed. Zij willen vliegen, naar de toe, en zij worden treurig als zij een :den-speech moeten houden. een roofmoord in Haarlem gepleegd nu is, na veel spanning, een man ge- esleerd in Amsterdam. Dit is zeer bij nier Nieuws. Zoo snel veranderen de len, want nauwelijks twee jaar geleden het als een bijzonderheid in dit land [olden hebben aLs er geen moorden wa- gepleegd en de Duitsche daders konden .niet eens arresteeren. Mere berichten betroffen de ramp in is City, die in de gansche wereld als geweldige gebeurtenis geldt! Aeht- iderd dooden, drieduizend gewonden, 125 "ioen dollar schade, meldde men iro ns! Het is een treurige gebeurtenis, maar verhouden deze getallen zich tot dé" jrme getallen van dooden, gewonden en terieele verliezen, waaraan wij zoo rt geleden jarenlang gewend waren? waren dat soms geen rampen? Verge- 511 met de gebeurtenissen in de jaren 10—1945 is de verwoesting van Texas J een incident van kleinen omvang. Gij ziet uit deze berichten, dat de in- :k die Nieuws maakt in hoogen mate ankelijk is van den tijd, de omstandig- ien en de verhoudingen waarin het zich irdoet. De burgemeester van Bei-lijn is per mo- van wantrouwen gewipt en het was eigen partij, die hem wipte, nadat zij t zoolang geleden zijn benoeming be- rkt had. En de partij, die toen tegen hem "de, steunde hem nu. Wij hebben dit vreemden gang van zaken genoemd, ar er valt ook met eenig optimisme uit af te leiden, dat de Berlijners druk Dg zijn met hun onbeholpen oefeningen de democratie. Zij zijn wat wonderlijk, r heb ik niet gezegd dat het Nieuws wonderlijke zaak is? ïinister Gielen, van Onderwijs, Kunsten Wetenschappen, heeft blijkbaar ook de te in het hoofdj want hij heeft in een icieelen brief over de spelling den eer- D met den vierden naamval verward, irop de niet minder officieele commissie, den brief ontvangen had, hem in het mbaar voor het lapje is gaan houden, dat hij nu ook wel naar Indië zal wil-: Uit zulke berichten leeren wij, waarom spelling-strijd zoo lang heeft geduurd, deskundigen elkaar zoo slecht begrepen ben en de chaos zoo groot is geworden, zelfs de minister van Onderwijs zulke ten maakt en als hij dat zelfs doet als over de spelling schrijft en dus extrs zjjn qui vive isnou, wat dan! b een ontsnapte N.S.B.'er, die op een nenveger in de haven van Ostende zat daarmee naar Argentinië wou verdwij- is door de Belgische politie gepakt. Het een soort particuliere mijnenveger, eger bezit van Engeland en hij gaf zich voor gezag voerder, maar dat was zijn t niet. Zijn eigenlijke beroep was expor- van groenten en dit oorlogsschip moest ibaar meer politieke delinquenten ver ren. Hetgeen de vraag opwerpt, hoeveel ie oorlogsschepen er eigenlijk aan par ilieren verkoel# zijn. of er sbms meer snappings-reederijen bestaan, ofwel er B bestaat op een nieuw piratendom, dat ffieën onveilig zal maken met zijn privé uenvegers. torpedojagers, wellicht krui en duikbooten? Ja. het is zonderling aws dat zulke gedachten oproept, maar is ook een vreemde wereld. Het artikel onzen correspondent in Rome over de unbare weelde en de rantsoeneerings- jinen in Italië heeft daar. op andere niet minder sprekend van getuigd, iet Gloster-Meteor-straalvliegtuig is in salf minuten van Amsterdam naar Brus- gevlogen. hetgeen ons leert dat wij Dos sneller gaan. Maar daarom gaan wij niet goed. De voornaamste troost is, ..het bloenienseizoen officieel begonnen welk bericht Moeder Natuur wel ver- Usd moet hebben, want zij is nooit zoo- ,Big Bang99 Wetenschappelijke waarnemingen tijdens de explosie waren van groot belang Dc operatie „Big Bang", het opblazen der fortificaties en duikbootschuilplaalscn van Helgoland, is volgens plan verloopen en heeft de Duitsche versterkingswerken op het eiland met een reusachtige rook- en stofwolk de lucht in geblazen. De ontploffing werd voor wetenschappelijke doeleinden zorgvuldig geregistreerd op tallooze punten van het vasteland zoodoende leverde Helgoland, na een jarenlange oorlogsfunctie tenslotte een bijdrage tot een vredesdoel. Nadat de rookwolken van de explosie waren opgetrokken, kon men, zooals te voren, de contouren van het rotseiland Helgoland wederom waarnemen. Het eiland schijnt dus, voorzoover dit op een afstand is te zien, als' geheel den schok doorstaan te hebben. De explosie is een minuut en veertig seconden later door de seismografen te Parijs opgeteekend. De seismograaf te De Bilt registreerde een zeer zwakke trilling, welke ruim een minuut duurde, en wel 53 seconden na de ontploffing. Waardevolle gegevens. Het geluid van de explosie op Helgoland heeft acht minuten en 32 seconden noodig gehad om Hamburg te bereiken. Het ru moer van het verkeer in de Hamburgsche straten overstemde het geluid van de ont ploffing. Op het waarnemingsplatform van de sterrenwacht Bergedorf vernam men een dof gerommel, dat veertien minuten en 27 seconden lang aanhield. Het meteorolo gisch instituut te Hamburg heeft het op blazen van de versterkingen op Helgoland te baat genomen om door middel van me tingen van den duur der geluiden de theo rie te toetsen, volgens welke temperaturen in de stratosfeer op een hoogte van veertig a vijftig kilometer boven veertig graden Celsius zouden liggen. Daartoe moesten tevens wind- en temperatuur-metingen op verschillende hoogten gedaan worden, als mede metingen van de vochtigheidsgraad. Dit geschiedde door middel van ballons, die waren uitgerust met toestellen voor radio- sonde, en die tot een hoogte van 25 kilo meter konden stijgen. Daarnevens werden de geluidsgolven van de ontploffing op een dertigtal posten in de Britsche zóne door chronografen opgeteekend. De uitkomst van deze gecombineerd^ berekeningen zal pas na uitgebreïden weténschappelijken ar beid bekend zijn. De directeur van de seismografische af- deeling van het „Zentralobservatorium" te Potsdam heeft verklaard, dat de weten schappelijke waaraemingen van de explosie op Helgoland voor de kennis der aardkorst van groot belang zijn, daar bij deze kunst matig veroorzaakte aardbeving de haard en de tijd van de explosie reeds te voren waren vastgesteld. Welke uitwerking de ontploffingen pre cies hebben gehad, zal men op zijn vroegst Zondag te weten kunnen komen, omdat het eiland dan pas weer betreden mag worden. Zondag zullen experts van dc Britsche vloot de eersten zijn, die dan een over zicht van de resultaten krijgen. Commander Colver, die de geheele actie heeft voorbereid, verklaarde, dat de zuiver militaire installaties, zooals de batterijen, de onderaardsche tunnels en de duikboot kazemat, in elk geval volledig vernield zullen zijn, omdat daar vooral de ontplof bare stoffen waren opgestapeld. In welke mate het eiland zelf echter heeft geleden, kan men slechts gissen. Bij het K.N.M.I. in de Bilt kwamen reeds 151 waarnemingen binnen. De plaatsen, waar de explosie gehoord is (tot nog toe door 54 personen) hggen voornamelijk be zuiden een lijn over het Noorden van Over ijssel naar de Zaanstreek. De rookkolom werd op vele plaatsen in Groningen, Fries land en Noordholland gezien, zelfs in Mui- derberg. Het „Opgeheven hoofd" der Vereenigde Staten De waarnemende Amerikaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Dean Ache- son, heeft op een persconferentie zijn be roep op het Congres hernieuwd om de af levering van leen- en pachtgoederen ter waarde van 25.000.000 dollar aan de Sovjet Cnie. Nederland en verschillende andere landen te voltooien. De aflevering was in December bü besluit van het Con gres stopgezet. Acheson wees erop, dat deze goederen vóór de capitulatie van Japan waren be steld en dat de V S met de genoemde lan den contracten hebben afgesloten om ver schillende niet-militaire goederen te leve ren op leen- en paentvoorwaarden, waar voor de regeeringen der betrokken landen ;n baar geld of uit credieten willen betalen. Acheson zeide, dat er een bindend con tract tusschen de regeering van de V. S. en die der betrokken landen bestaat en de V. S. niet in de positie van contraetbreker wenschen te komen, wanneer zij een krach tige houding gaan innemen ten aanzien van het houden van internationale contracten in het algemeen. Ook de voorzitter van de Senaatscommis sie voor buitenlandsche betrekkingen, Ar thur Vandenberg, heeft in den Senaat ver klaard, dat hij wenscht, dat de V. S. hun woord getrouw zullen blijven om met op geheven hoofd de Sovjet-Unie van woord breuk te beschuldigen. In de omgeving van Groningen is men momenceel bezig met een interessant expe riment. Er wordt namelijk getracht kunstmatig snoekkuit uit te broeden. - In de trechters bevindt zich snoekkuit, dat door stroomend water voortdurend in beweging wordt gehouden. Men hoopt straks het vischwater met een groot aantal jonge snoeken te kunnen bevolken. EERSTE KAMER Crootgr pessimisme dan driekwart jaar geleden ongerechtvaardigd volgens minister Huysmans Geheime zender bij Zwolle? Vermoedelijk is in de omgeving van Elburg een geheime zender opgesteld, meldt de Zwolsche Courant, 's Avonds om acht en elf uur is deze op de 300 m golf lengte te hooren. Hij is in de omgeving zoo sterk, dat Hilversum I niet te hooren is. Diverse ontvangers en zenders moeten in ons land staan opgesteld, want plaat sen als Middelburg, Groningen, Veendam en zelfs steden in Zweden en Engeland worden opgeroepen en geven antwoord. Uit het feit, dat de zender dezer dagen bekend maakte, dat men uit Zwolle nog onderdeelen moest halen en dit gemakke lijk per fiets te doen was, leidt men af, dat zij dicht bij Elburg staat. Van onzen parlementairen redacteur) Nadat.minister Huysmans opnieuw had laten blijken lang niet zoo verzot op plan economie te zijn als zijn ambtgenoot Vos, ging het wetsontwerp Centraal Economisch Plan er zonder hoofdelijke stemming door. Daarop volgde een veel te breedvoerige discussie naar aanleiding van de begroo- ting van Economische Zaken. Het was heelemaal mis met de vereischte senato- riale zelfbepreking, hetgeen zoowel in het aantal sprekers als in de lengte van hun redevoeringen tot uiting kwam. Eerst kregen we een veel te uitvoerig betoog van mr. Steinkühler (K.V.P.). dat vooral als pleidooi voor het particulier initiatief en tevens als requisitoir tegen een te veel aan staatsdwang diende, een zienswijze later ondere andere ook door mr. Vixeboxse (C.H.) en mr. Rip (A.R.) aangehangen. Daarentegen gaf de héér Oosterhuis (P.v.d.A.) in zijn maiden speech te kennen waarom de over heid op allerlei gebied flink moet ingrij pen. Ook socialisatie van de mijnen stond op zijn programma als ook vérgaande overheidsbemoeiing met de baksteen industrie. Prof. Van den Brink (K. V. P.) bepleitte meer industrialisatie en ver- Trygve Lie, de secretaris-generaal der UNO, heeft onlangs de gebouwen van het voorloopige hoofdkwartier der UNO overgenomen van den burgemeester van New York, William O'Dwyer. Het overhandigen van de eigendomsacte. Links Trygve Lie. zeer officieel geweest, maar een ambtenaar heeft het gezegd en daar zal zij het hoofd voor moeten buigen en een formulier invul len ook. In zesvoud. Arme Moeder Natuur. Dit is ook een klein bloemlezinkje uit het Nieuws. Het Nieuws Van den vori- gen dag. Mocht ik daar eens voor een keer tje op terugkomen? Wij leven zoo snel en het was gisteren mooi weer. Laten wij het ons nog maar eens herinneren. Maar zon derling is het Nieuws wel. Gelijk, het Leven zelf. R. P. hoogmg van den export. Kampioen in het stellen van extreme eischen was de heer Van Santen (Comm.), die zeer prin- cipieel-theoretische beschouwingen ten beste gaf, waarin hij met heel veel ge leerdheid schermde en afwisselend zijn geestelijken vader Marx en Hegel, volgens hem den grootsten wijsgeer aller tijden in het vuur bracht. Tenslotte dient nog aangestipt, dat mr. Stikker (P.v.d.V.) een jeremiade liet/ hooren, die niet mis was en die hem er zelfs toe bracht de ministers Lieftinck, Jonkman, Van Boet- zelaer en Huysmans in één adem te noe men met de.vier ruiters van de Open baring! Minister Huysmans liet die ruiters maar loopen, al had hij blijkbaar wel gaarne willen weten met wie van dat viertal hij zelf dan te vergelijken viel. Deze bewindsman, die er heusch met op uit bleek, de zaken mooier voor te stellen dan ze zijn, loochende allerminst dat onze deviezen- en goederenpositie reden tot bezorgdheid geeft, maar hij voegde er meteen aan toe, dat men de situatie thans waarlijk niet pessimistischer hoeft te zien dan driekwart jaar geleden. Zeker, in de periode welke wij thans door maken en die nog wel eenigen tijd zal voortduren, leven we van de hand in den tand. Intusschen bespeurde hij geen aan leiding voor de verwachting of vrees, dat we dit jaar minder credieten zouden krij gen dan het vorige jaar. Met spoed de geheele distributie los- t.»-* laten gaat niet. Allerlei controle is nog noodig, die ook de onverwijlde afbraak W j van vele nood-Rijksbureaux m den weg f staat. Het was verder duidelijk, dat de minister het juiste midden wil houden tus schen de volkomen vrije economie van Adam Smith en de staatssocialistische economie. Naar aanleiding van de klachten over I het reeds veel te lang ontbreken van be- trouwbare gegevens over de kosten van het levensonderhoud en andere in dat ver band beteekenis hebbende statistische ge gevens kon de minister thans verklaren, dat binnen veertien dagen hierover een publicatie het licht zal aanschouwen. Een andere vermeldenswaardige mededeeling was. dat de Economische .Raad zal gaan herleven, dit in afwachting van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Voor gevaarlijke nationalisatie- of socialisatie- experimenten is deze bewindsman voors hands niet te vinden. Viel het m den mi nister te loven, dat hy, hangende het on derzoek omtrent zekere verschijnselen in de textielindustrie geen nadere mededee- lingen wenschte te doen „men moet niet van mij verlangen, dat ik iedere week een sensatiebericht geef. dat bovendien slechts een halve waarheid inhoudt" minder instemming verdiende wat hij over de kwestie van verlaging van de prijzen over de geheele linie zeide. Daarin zag hij namelijk een „Wild-West-avontuur" en landsche Radio Unie heeft telegrafisch den ((}aar houdt hij niet van, hoezeer hij oven- Ultimatum van technisch personeel der Radio-Unie Het technisch personeel van de Neder- minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen verzocht, vóór 25 AjJril het voorgenomen salarisschema vast te stellen, ..zoodat verdere maatregelen van het personeel achterwege kunnen blijven". gens ook „Wild-West"romans moge waar deer en. Om zeven uur 's avonds kon de voorzitter eindelijk constateeren, dat de Kamer de begrooting van Excellentie Huysmans zonder hoofdelijke stemming had aangenomen. Schietpartijen en slacht offers op Cyprus Naar officieel wordt medegedeeld, heb ben geïnterneerde illegale immigranten in stallaties van het kamp Caraolos in brand gestoken en pogingen aangewend, uit te breken. De kampbewaking opende het vuur. waardoor een Jood gedood en 6 ge wond werden. Volgens niet-officieele be richten zijn tanks en zware machinegewe ren naar het kamp vervoerd. De toestand is nog gespannen. Naar verluidt hebben de ongeregeldhe den hun oorsprong gevonden in het feit dat de autoriteiten slechts 350 van de kampbewoners op transport naar Palestina konden stellen, hoewel er 750 volgens de vastgestelde immigratiequota reeds moesten zijn vertrokken. Naar werd verklaard, is dit oponthoud te wijten aan verlies van twee Liberty- schepen. die wegens sabotage uit den veer dienst op Palestina moesten worden ge nomen. Uit officieuze bron wordt nader verno men. dat de verlaging van het immigratie quotum moet worden toegeschreven aan het feit, dat onlangs van een schip met il legale immigranten naar schatting 400 personen in Palestina aan Jand zijn ge zwommen. Dit zou aan de geïnterneerden van het kamp te Caraolos tijdens afwezig heid van den kampcommandant zijn me degedeeld, waarna de opstand uitbrak. Auto-ongeluk te Bloemendaal Negen zwaar en enkele licht gewonden Hedenmiddag omstreeks 12 uur reed een auto met militairen, die een oefening op „Wildhoef" hadden meegemaakt, op den hoek Bloemendaalsche weg-Dr. Bak kerlaan. De wagen sloeg, door nog onbeken de oorzaak in de bocht om. De gevolgen waren zeer ernstig. Negen militairen wer den zwaar gewond, bovendien zijn er nog eenige licht gewonden. De gewonden zijn naar eenige ziekenhuizen gebracht. „Landtag"-verkiezingen in de Britsche zóne Zondag gaan de Duitschers in de Britsche zó.ne van Duitschland voor de derde maal na den oorlog, thans voqr de belangrijkste verkiezing van de regeering van den „Landtag" ter stembus. Meer dan twee derde der stemgerechtigden wordt door vrouwen gevormd. De verkiezing heeft in drie „Lander" of staten plaats, te weten Noordrijnland-West- falen (ruim 200 zetels), Neder-Saksen (150) en Sleeswijk-Holstein (70). In Noordrijnland-Westfalen en Neder- Saksen verwacht men, dat respectievelijk de Christelijk-Democratische Unie en de Sociaal-Democratische partij zullen over winnen. In Sleeswijk-Holstein zullen de Christe lijk Democratische Unie en de Sociaal- Democratische Partij met elkaar om den voorrang strijden. Alleen voor deze verkie zing is hier ook de pro-Deensche politieke partij van Zuid-Sleeswijk-Holstein erkend, die ook onder de Duitschers haar aanhan gers heeft. Ongeveer een rtialf millioen vluchtelingen uit het Oosten van Duitsch land mogen aan de stemming in Sleeswijk- Holstein deel nemen. Zij zullen waarschijn lijk de groote Duitsche partijen steunen. Duitsche oorlogsmisdadigers naar plaats hunner wandaden Ten tijde van den slag om Arnhem in September 1944 werd het stadje Ticl ge- evacueerd. Van deze gelegenheid maakten de Duitschers van het 83e regiment „Land storm Niederlande" gebruik om hun slag te slaan in de leegstaande huizen. Onder meer werden de safes van de Nederlandsche Handelmaatschappij en de Amsterdamsche Bank, alsmede van eenige andere bedrijven leeggeplunderd en op geblazen. Een gedeelte van den waarde- vollen inhoud is reeds teruggevonden. Thans zijn ook eenige van de daders op gespoord en naar Nederland overgebracht om daar terecht te staan. In Juni 1944 moesten twee piloten, een Amerikaan en een Engelschman zich bo ven Nederland met hun parachute in vei ligheid stellen. Zij vonden een onderdak bij de Nederlandsche verzetsbeweging, doch door verraad werden zij in October 1944 in Apeldoorn ontdekt en tegelijk met acht leden van de ondergrondsche doodgeschoten. Medeplichtig aan dezen daad is Adolph Bursch. die met het jong ste transport van oorlogsmisdadigers door de „Netherlands War Crimes Commission" naar Nederland wordt overgebracht. Hierbij bevond zich ook de SD-er Arnold Albani, die onder de beruchte Lages werk te. gevangenen mishandeld heeft en be trokken is geweest bij verschillende moor den gepleegd te Amsterdam en Utrecht. Dr. van Mook spreekt geruchten tegen Dr. Van Mook heeft naar aanleiding van berichten ir. de Nederlandsche pers tegen over journalisten verklaard dat. voor zoo ver hij wist, van benoeming van een nieu wen Gouverneur-generaal geen sprake was. „Van mijn kant is er geen sprake van. da: ;k ontslag neem en het verhaal, dat ik Nederlandsch ambassadeur te Washington word, is nieuw voor mij", aldus dr. Van Mook. Een gedenkteeken voor Troelstra Het bestuur van de Party van den Ar beid heeft een comité gevormtl, waarin vooraanstaande figuren uit de party zit ting hebben genomen. Dit comité bereidt de oprichting voor van een gedenkteeken voor mr. P. J. Troelstra. Aan een oproep tot het bijeenbrengen van de daan-oor benoodigde gelden ont- leenen wij, dat men zich voorstelt het ge denkteeken te doen verrijzen in Den Haag, dat als zetel van de volksvertegenwoordi ging het centrum is geweest van Tf-oelstra's staatkundige werkzaamheid. Het woord is aan. Frank Harris: Sterke mannen worden ge- vorynd 'door tegenstand; nel «Is vliegers stijgen zy omhoog tegen den wind in. Weer gort en havermout Fabrikanten mogen met ingang van 21 April weer gort en havermout aan den handel afleveren. Binnenkort zijn deze ar tikelen weer in de winkels verkrijgbaar- Onderzoek naar oorzaak van de ramp in Texas De „Grand Champ" zou munitie aan boord heb ben gehad Voor dc commissie van onderzoek der Amerikaansche kustwacht heeft ccn hooge douane-ambtenaar verklaard dat het Fran- sehe schip Grand Champ, dat te Texas- City in de lucht vloog, 16 kisten munitie aan boord had. Brandweerlieden in asbestpakken zijn gisteren behoedzaam de ruïnes van de che mische fabriek Monsanto binnengedron gen. waar zij zich een weg baanden over verwrongen dwarsbalken en massa's puin. Gisteren zijn 25 lijken in de nog smeulen de resten gevonden. Plaatselijke autoritei ten zijn er van overtuigd, dat vele lijken onder de puinhoopen verborgen liggen. Functionarissen van de kustwacht te Galveston, 24 k.m. van Texas-City zijn een onderzoek begonnen naar de ooi-zaak van de explosie op de Grand Champ. De burgemeester van Texas-City heeft verklaard, dat men de meeste branden nog niet meester is. K.L.M. krijgt faciliteiten in Griekenland De Nederlandsche gezant in Athene en de Grieksche minister van Buitenlandsche Zaken hebben een overeenkomst ondertee kend, volgens welke aan de K.L.M. toestem ming wordt gegeven om te landen in Athene op Indië-vluchten, die buiten de dienstrege ling vallen. Officieele ontvangsten ten Stadhuize B. en W. van Haarlem zullen op Donder dag 24 April des namiddags om 2 uur offi cieel ten Stadhuize ontvangen de deelne mers aan de viering van het 40-jarig be staan van den Diocesanen R.-K. Midden standsbond in het Bisdom Haarlem en om 5.15 uur de deelneemsters aan de 42e Al- gemeene Vergadering van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland. Een merkwaardige lading stond dezer dagen klaar op de kade van South ampton: Een carillon van 36 klokken ging van Engeland naar het Ameri kaansche plaatsje Stamford in Con necticut, waar het als een geschenk van erkentelijke Zwitsers, die gedu rende den oorlog aldaar een vrien delijk onderkomen vonden, in den toren van het stadhuis zal worden geïTistalleerd. Ruim drie mille voor den NIWIN-cantinewagen De inzameling ten bate van een NIWIN- cantinewagen heeft in Overveen 574 op gebracht. Bloemendaal gaf 885, Sant poort 60 en Aerdenhout 658. De marechaussee schonk een bedrag van f 729 en uit andere bronnen vloeide nog f 200 binnen. In totaal is dus 3106 op gehaald in de randgemeenten van Haar lem. Verwachting, medegedeeld door het K.N M I te De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond- ZACHTER DES NACHTS Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen. enkele regenbuien. Zachter des nachts, echter met hier en daar mist. Overdag weinig verandering van tem peratuur Aanvankelijk zwakke, later toenemende wind tusschen Wesi en Zuid. 20 April: 5.35 uur. onder 19 44 uur 5.42 uur onder 18 55 uur 21 April: 5.33 uur. onder 19.46 uur 5 58 uur. onder 20.19 uur (Nieuwe maan) Zon op Maan op Zon op Maan op so

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1