Nederland biedtde helpende hand bij de Engelsche overstroomingen Geen devaluatie, maar wèi een „dollarleening" Opvoeding der jeugd eïscht op korten termijn een grooter aantal toegewijde leerkrachten ZATERDAG 19 APRIL 1947 Oud-minister Ringers vloog naar Engeland dertig Nederlanders en twee kranen volgden. (Van onzen Londenschen correspondent) ..Een ongeluk komt nooit alleen" zegt het spreekwoord, dat helaas ook ditmaal juist is gebleken. Na een winter van sneeuw en ijs. zooals Engeland die irr minstens vijftig jaar niet gekend heeft, volgde bij het in treden van den dooi een nieuwe catastrofe: watersnood, een voor ons Nederlanders vertrouwd begrip. Dat wij er het monopolie niet van bezitten, is uit de inmiddels ge publiceerde berichten wel gebleken. Het verschil is alleen, dat in Engeland derge lijke rampen niet met de traditie verweven zijn. ïoodat de waakzaamheid in de gebie den, welke aan het gevaar van dijkdoor braken zijn blootgesteld, volgens de betrok kenen tenminste, nogal te wenschen heeft overgelaten. In Nederland is men van oudsher op zijn hoede en beschikt men ook over de technische hulpmiddelen om den erfvijand, mocht hij uitbreken, weer in zijn leemen dwangbuis terug te dringen. De Britsche autoriteiten zaten, toen het onver mijdelijke was geschied, en het water het vruchtbare land binnenkolkte om er een onafzienbare binnenzee te vormen, met de handen m het haar. Het leger in vredes tijd een manusje van alles werd er da. delijk op af gestuurd. Maar met water zijn zij, zooals de jong ste krijgsgeschiedenis bewezen heeft, aller minst vertrouwd. Een der gaten trachtte men met een rijtje tanks de dichten, maar één voor één spoelden ze weg, als waren het eindjes hout. Ook de brandweer met haar pompen stond machteloos. Zoo sukkelde men een halve maand door, totdat het besef doordrong, dat hier alleen Nederlanders konden helpen. De reputatie van onze waterbouwkunde kent men im mers uit eigen ervaring. De ondergeloopen gebieden waren namelijk door landgenooten In dc zeventiende eeuw drooggelegd. Een heel district Is naar ons land genoemd: Holland. Men vindt er dijken, polders en slooten als bij ons. De in den adelstand ver heven Sir Cornelius Vermuyden had in het grijze verleden de leiding \an de inpolde ring, die gefinancierd werd door niemand minder dan Jacob Cats! Namen als Fen- dijke herinneren aan Xederlandsche acti viteit. De bloembollenteelt, welke in deze streek wordt uitgeoefend de velden ble ven thans gespaard getuigt eveneens van het initiatief onzer voorvaderen. Overblijfsel van dit stuk Hollandsche his torie is ook een Nederlandsch-Britsche bagger- en constructie-maatschappij, welke haar zetel heeft in Kihgs Lynn aan de ri vier Ouse, van welke firma.dr. ir. J. A. Ringers commissaris is. Ook de heer C. H. Kraayeveld is bij deze onderneming be trokken. Dramatisch voltrekken de gebeur tenissen zich. Er werd getelefoneerd. Des kundigen snelden naar Amsterdam en den Haag en een paar dagen later tijdens een hevigen storm bromde er een KLM-vlieg- tuig boven een onbekend vliegveld bij Gainsborough. Als gevolg van het slechte zicht duurde het bijna een uur voordat de in spanning wachtenden het lachende ge zicht van oud-minister Ringers zagen ver schijnen. De Hollanders maakten er snel werk van en lieten kranen uit Nederland komen. Binnen een week na aankomst der kranen hoopt men de noodsluiting te hébben aan gebracht. Genietroepen hebben een ver hard pad aangelegd naar de plek van de doorbraak. De definitieve dichtmaking van het gat zal in hoogstens twee of drie weken moeten geschieden, wil men den oogst niet in gevaar brengen en dat moet voorkomen worden, omdat Engeland niets van zijn landbouwproductie kan missen, nu het ook al rekening moet houden met een op handen zijnde voedselcrisis. De Engelschen zijn het epos van Walche ren, waarin zij de rol van vernietigers moesten spelen, nog niet vergeten en zijn dankbaar, dat de Nederlanders hen thans in hun Walcheren bijstaan. „Zoo erg is hei nu niet", zegt dr. Ringers. „Wel zijn vloed en eb hier onze groote tegenspelers, maar het getij op Walcheren was minstens vier maal zoo sterk als dat der Trent". Het werk staat geheel onder Britsche leiding. Dr. Ringers en de heer Kraayeveld hebben slechts een adviseerende taak, daar de De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 00. 13 00. 18 00. 20.00. 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen 8130 Voor den tuin. 8 45 Zondagmorgen- melodieën. 9.15 Causerie. 9 30 Platen op verzoek. 10 00 Op Troelstra's geboortedag 10.15 Kamer orkest 10 45 Gedichten van Troelstra. 11.00 Dameskoor. 11.15 Kleinkunst. 12 00 Engelsche liedjes. 32.30 Zondagclub, 12 40 Meisjeskoor. 13.15 Musette-orkest. 13.50 Spoorwegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Werken van Purcell en v;erde symplionle van Mahler. Soliste; Jo Vin cent. 15.45 Fllmpraatje. 16 00 Dansorkest. 16.30 Voor de vrouw. 16 40 Sport. 17.00 Cabaret. 17.30 Oome Keesje 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Doopsgezinde kerkdienst. 20.15 Walsen. 20.45 Detective hoorspel. 21.15 Omroeporkest. 22 oo Hersengymnastiek. 22.30 Pianokwintct. Schumann. 23.15 Orgel. 23.35 Platen. HILVERSUM II. 415.5 M., 218 M. cn 1875 M. 8 00. 9.30. 13.00. 19 30. 22 00 uur Nieuws. 8.15 Hoogmis. 10.00 Ned. Herv. kerkdienst. 11.45 Orgel. 12 15 Boekbespreking. 12 30 Lunchconcert. 13 40 Apologie. 14 00 Kamermuziek. In de pauze: Causerie. 15.45 Platen 16 30 Zlekenlof. 17.00 Gcref. kerkdienst. 18.30 Gewijde muziek. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19.15 Sport. 20 00 Gewone man en actualiteiten. 20.15 De Zilvervloot. 21.15 Luisterspel ...Met een kwartje de weield rond". 22.20 Avondgebed. 22.40 Lichte muziek. 23.15 Platen. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. a on. 13 oo. 13.00. 30.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 10.00 Mor- gcnwL'rting. 1020 Voor zieken. 11.00 Voordracht. 11.IS Engelsche liederen 11.45 Familieberichten 12 oo Orgel en zang. 12.35 Accordeonorkest. 13.20 Mctropole-orke-; 14.00 Viool, 14.30 Voor de vrouw. 14.45 Herfst en Winter uit „De Jaarge tijden". Haydn. 16 05 Voor de kleuters. 16.30 Voor de jeugd. 17,45 Het Rijk over zee. 18.15 Musette. 18.30 Strijdkrachten. 19 00 Pianosonate. Schubert 19 30 Voor d landbouw 20.15 Operette muziek. 20 50 „De Meid" van Heijermans. 22.00 Alt en piano 22.20 Rumba-orkest. 22.45 Lezing over Engeland, 23.15 Dansorkest. HILVERSUM n. 415.S M„ 218 M. en 1*73 M. 7 00. 8 00 1*00. 19.00 22.00 uur Nieuws. 7.45 W ci ngsavond. 8.15 Platen. 9 15 Voor de zieken, tl ::0 Politieberichten. 9 50 Vierde. Tsjalkowski. 10.30 Morgendienst. 11 00 Ravel. 11.15 Voordracht. 11 35 Piano 12.00 Koorplaten. 12.30 Lichte mu ziek. 14.00 Voor jonge moeders 14.20 Strijktrio. 15 oo vroolijke orkestmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Sopraan en orgel. 17 20 Muziek voor de JeuRd 18 00 Sport. 18.30 Platen op verzoek. 19 20 Boekbespreking. 19.40 Orgel. 20,15 Mozart en Rich Strauss. 21.00 Boekbespreking. 31.20 .leeuwerik-kwartet", Haydn. 21 40 Vocaal kwartet. 22.30 Ravel. 22.45 Avondwijding. 23.00 Lachte platen. Engelschen onbekend zijn met het zware materiaal. Reeds is het eerste zinkstuk, een enorme vlechtmat van rijs en riet. neergelaten. De klei, welke de drijvende kranen met hun reuzen grijpers naar de opening moeten brengen, is moeilijker te hanleeren dan de Hollandsche. Alles zal op alles worden ge zet en er zal twintig uur per dag in twee ploegen worden gekerkt. Er zijn een kleine dertig Nederlanders bij deze operatie be trokken. Verder zijn er dan nog de Neder- landsche rijswerkers, die sinds jaar en dag in deze streken gevestigd zijn. De vijftien Nederlandsche pompen, des tijds door de Londensche regeering in Amerika besteld, gaan voorloopig naar twee andere waterschapsgebieden. die on dergeloopen zijn, doch waar het getij geen invloed heeft. Bij de Trent hoopt men, zoodra het water weggezakt is, de eigen pompstations weer te kunnen gebruiken. De totale schade, aangericht door de 'overstroomingen, wordt op 40 millioen pond sterling geschat, geen kleinigheid, bij allen tegenslag, waarmede Engeland op het oogenblik te kampen heeft. De werkzaamheden in vollen gang. De machtige kraan zwaait haar arm in gestadig tempo en vult het gat, dat intusschen niet zinkstukken is geblokkeerd. EEN AMBACHT DAT IN EERE BLEEF 50 jaar terug nam het ambacht nog een belangrijke plaats in de maatschappij in. Het handwerk gal ook kleur en fleur aan het leven en schiep een vaak benij de sfeer van romantiek. Zoo was het ook met den kruideni'er, die in den winkel zelf zijn koffie brandde. Hef was gezellig hem daarbij gade te slaan, terwijl de heerlijke koffiegeur heel het huis doortrok. Koffiebranden vereisch- tc een groote kennis en daarom betrok men ook steeds zijn koffie van hetzelfde adres, want de kwaliteit van de koffie hangt voor namelijk van het juiste branden af. De ouderwetsche winkel met de vele vakken en laadjes, de groote handkoffiemolen op den toonbank en de koffiebrander in een hoek is verdwenen. De moderne De Gruyter's winkel trad daarvoor in de plaats. Het ambacht evenwel bleef in eere bij De Gruyter maar wordt in het groot beoefend door ervaren kolfiebranders in de groote De Gruyter's fabrieken met de meest geperfectionneerde installaties. Daarom voor vak kundig gebrande koffie zooals vroeger naar De Gruyter, de koffie- en theezaak. Naar aanleiding van geruchten over een mo gelijke waai'devernundeiing van den gulden, vermoedelijk ook in verband met de recente koersstijging op de aandeelenmarkt. is van officieele zijde verklaard dat er van devaluatie geen sprake zal zijn. Op zich zelf ls dit reeds een verklaring, die even de onaangename her innering opreept aan een dergelijke regeerings- mededeeling van medio 1936, toen in Septem ber van hetzelfe Jaar tot devaluatie werd overgegaan. Wij willen allerminst zeggen dat de geschie denis zich op dit punt zal herhalen, al moge er aan worden herinnerd dat de Nederlandsche regeering ten aanzien van de devaluatie van den gulden thans in nog mindere mate dan toen onafhankelijk is van het buitenland. Een vraag van beteekenis in dit verband is bijvoor beeld wat Engeland zal doen, dat zijn valuta op de vrije markt reeds ver beneden den officiee- len koers verhandeld ziet. Laat ons hopen dat de oveeenkomst van Brelton Woods geen ijdel vertoon is geweest en een verbreking van de bestaande verhoudingen tusschen de interna tionale valuta zal kunnen voorkomen. Wat Engeland betreft, de regeering ziet met volle klaarte in dat de beste waarborg tegen een noodgedwongen devaluatie een sluitende begrooting is- Minister Dalton heeft de Engel sche bevolking voor de naakte werkelijkheid der nationale armoede geplaatst en is tot drastische bezuinigingen op het budiget overge gaan, o.a. door een verhooging van den tabaks accijns met 50 mede tengevolge waarvan het budget, dat in 1946 nog een tekort liet van 569 millioen. volgens de nieuwe begrooting in 1947 een overschot van 248 millioen zal opleveren. De Nederlandsche regeering. die tot dusver minder gelukkige Engelsche voorbeelden heeft gevolgd, moge thans ook den te Londen gewe zen weg inslaan. Dat dit niet gemakkelijk is blijkt wel uit het feit dat de aangekondigde Nota van Minister Lieftinck nog steeds op zich laat wachten. Maar we zullen haast moeten maken. Dat blijkens de jongste weekstaat van de Ne derlandsche Bank de deviezenpositie met ca., f63 millioen is versterkt, danken we aan de door Engeland betaalde schadeloosstelling voor schepen tot een bedrag van ca. f 90 millioen. wat dus wil zeggen dat f27 millioen voor ver plichtingen aan het buitenland moest worden afgegeven behoeft niet aan te worden getwijfeld, onze deviezen raken op? Of het de regeerir.g zal gelukken een nieuw dollarcrediet in de V. S. op te nemen, staat nog steeds te.bezien. Voorloopig vormt dc ver koop van Amerikaansche waarden voor ons land de voornaamste devlexenbron. Maar ook deze bron levert blijkbaar nog niet genoeg op, hoewel de verkoopen 600.000 a 700.000 nomi naal per dag bedragen Vandaar dat de regeering heeft besloten tot de uitgifte van een Nederlandsche Dollarlee- nlng van 100 millioen, waarop met de op brengst van sinds 19 September 1946 verkochte en nog te verkoopen Amerikanen kan worden ingeschreven. De leening biedt 3 rente, loopt 40 jaar en kan de eerste tien jaar niet - vroegd worden afgelost. Verkoopers krijgen dus een dollarobligatie terug. Maar wat is dit voor een dollarobligatie? Geeft deze obligatie eenige waarborg tegen inflatie? Allerminst, want de terugbetaling der hoofd som. alsmede de uitbetaling der rente zal uit sluitend geschieden in guldens, waarbij de dollar wordt berekend tegen den aankoopkoers van de Nederlandsche Bank voor telegiafische overschrijving New York op den dag der be taalbaarstelling. Evenmin als over de opbrengst van Ameri kaansche waarden zal men over rente en los singen van de nieuwe dollarleening vrij kunnen beschikken. De regeering stelt den koers vast. die thans f2,65 is en dal blijft, ook al betaalt men voor vrije dollars f 10. Alleen als de regee ring officieel een hoogeren aankoopkoers voor den dollar vaststelt 'en dus officieel deva- lueeit, heeft, deze dollarobligatie meer waarde, dam een guldenobligatie. Maar de regeering zegt Immers dat er geen devaluatie komt en wanneer ze niettemin wel mocht komen, zal het nog zeer dé vraag zijn of de regeering de houders der dollarobligaties voor de waardevermindering van den gulden zal schadeloos stellen. Deze leening heeft dus alleen aantrekkelijk heid voor zoover de koers zal kunnen stijgen tengevolge van een ten onrechte bij het be leggend publiek bestaande meening dal men dollars krijgt, die later wel eens meer waard zouden kunnen zijn dan f2,65. Omdat de döllat ter beurze, nog steeds f 2.30 wordt omgere kend. zal de koers aanstonds ca. 105.'/o zijn, met het psychologisch gevolg dat velen daarin en In een verdere koersstijging, de illustratie van een inflatleproces zullen zien. Wij vragen ons af of de regeering daartoe de mogelijkheid moet scheppen en of zij hiermede het crediet van deri Staat in binnen- en buiten land niet ondermijnt. Hel uitgeven van een dollarleening in het binnenland ls immers op zich zelf reeds een devaluatie van het staats- crediet. Wie wil een jaar schoolgaan in Amerika? De „American Field Service" te New York, in samenwerking met het „National Preparatory Schools Committee" en het „Institute of International Education", stelt zestig jongens en meisjes van 15 tot 19 jaar in de gelegenheid gedurende het cursusjaar 19471948 het onderwijs aan Amerikaansche scholen voor middelbaar onderwijs te volgen. Ook voor Nederland zijn eenige plaatsen beschikbaar gesteld. De kosten van het verblijf in Amerika, ook gedurende de schoolvacanties, zullen door de „American Field Service" worden gedragen, die van de heen- en de terugreis komen voor rekening van de belangheb benden. Zij, die voor deze „Scholarships" in aanmerking willen komen, dienen zich schriftelijk voor 17 Mei op te geven bij de afdeeling M O. van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Princessegracht 15 te 's-Gravenhage onder vermelding van naam. voornamen, geboor tedatum, geslacht, adres, school en klasse Spoedcursussen voor opleiding tot onderwijzer voor hen, die reeds middelbaar onderwijs genoten Bijzondere tijden vragen bijzondere maat regelen. Voor dezen eisch heeft de regeering van ons land zich in de laatste jaren dikwijls geplaatst gezien. Zij wist gelukkig bij tij den krachtig op te treden en wijze beslui ten te nemen, al bleef menige wensch on vervuld. Ook thans geelt de regeering blijk van durf en wel op het gebied van het onder wijs. In één week zij het dan na veel te lang getalm verscheen het Koninklijk Besluit omtrent de onderwijzerssalarissen en werd een miJlis terieele beschikking be kend gemaakt over een spoedopleiding voor het onderwijsambt. Eindelijk is dan in behoorlijke mate recht gedaan aan net opvoederscorps van het lager onderwijs. Eindelijk! Want is het niet zonderling dat in vele landen dit gilde steeds zoo weinig in aanzien is geweest en dienovereenkomstig zoo uiterst schriel werd en wordt beloond voor zijn uiterst belang rijke gemeenschapstaak? We zoeken voor onze kinderen de beste voeding en de sterkste kleeding. We ver schaffen hun graag een desnoods duur ge noegen. We vinden het normaal dat de ver zorger van hun tanden en kiezen goed wordt gehonoreerd. Maar den man of de vrouw die op de innerlijke vorming, op den groei van de persoonlijkheid van ons kind De nieuwe salarisregeling voor onder wijzers is niet alleen in het belang der betrokkenen, maar ook in dat van de jeugd. Er bestaat in ons land een groot tekort aan onderwijzers en men hoopt dat de jongste regeeringsmaatregelen er toe zullen leiden, dat vele bezitters van de lager-onderwijs-aktc, die na de bevrijding een anderen werkkring vonden, bij het onderwijs zullen terug- keeren. Maar ook voor hen, die het einddiploma van een middelbare school bezitten, beslaat nu de gelegenheid na een spoedcursus van één jaar de be voegdheid van onderwijzer te verkrij gen. Of deze noodmaatregel het ge- wenschte resultaat zal opleveren hangt van eenige factoren af, ivelke de heer Jr. van der Meulen. directeur van de Rijkskweekschool te Haarlem in dit artikel bespreekt. dat de regeering. aangespoord door de be sturen van diverse organisaties, nu een forsche, zij het dan een nóód-maatregel neemt om het leerkrachtencorps uit te breiden. Wij zouden zoo graag eerst een krachtige verbetering, een moderniseering van de onderwijzersopleiding in de naaste toe- zulk een grooten invloed kan hebben, viel komst verwezenlijkt zien, maar beseffen, sleohts zelden de eer te beurt van een j dat wij op korten termijn het corps moeten warme en welwillende belangstelling der ouders. En nimmer ontvingen zij de klin kende munt, waar zij recht op hadden. Eerst nu zullen de salarissen bij het lager onderwijs aan redelijke eischen gaan vol doen, mits de verhouding tusschen loonen en prijzen zich niet in ongunstigen zin wijzigt. De minimum- en maximum bel ooningen voor een ongehuwde leerkracht zonder hoofdakte zijn thans respectievelijk 1700 en 2970, voor bezitters van de hoofdakte respectievelijk 2000 en 3500; idem voor gehuwde leerkrachten maximaal 4577. Hoofden van scholen krijgen flinke marges en ook het bezit van verplichte bij-akten wordt behoorlijk beloond, zoodat inkomens van 6000 bereikbaar zijn bij het lager onderwijs. Deze bezoldiging zal eindelijk de leer kracht het laatste restje ontnemen van de sohim, welke nog altijd om hem heen waar de: van den armoedigen schoolmeester koster-doodgraver-klokkenluider, die .steeds in knechtsgestalte verscheen. Er bestaat nu kans dat de opvoeder over de geheele linie inderdaad letterlijk en figuurlijk juist gewaardeerd zal worden. Dringende noodzaak Deze nieuwe salarisregeling was drin gend noodig voor de leden van het corps zelf, maar niet minder voor onze jeugd. Reeds meer dan 100.000 kinderen in ons land zijn vrijwel geheel verstoken van onderricht, twee a driemaal zooveel krij gen zeer ongeregeld de zoo noodige school leiding en in feite lijden vrijwel alle leer lingen en leerkrachten door het ontstel lend tekort aan personeel, een tekort dat zeker met 4000 nog laag is geschat. Voegt mén daarbij de over enkele jaren te ver wachten aanwas van de schoolbevolking door het hooge geboortecijfer, dan dreigt cr bepaald een catastrofe voor ons geeste lijk volksbestaan,, gelijk reeds meermalen is betoogd. Merkwaardig genoeg is van een reactie van de ouders zelf op het dreigende of reeds aanwezige gevaar voor de opvoeding van hun kinderen weinig te bespeuren. Nog altijd is blijkbaar de aan dacht voor de voeding, kleeding, ontspan ning en lichamelijke verzorging volkomen overheerschend. Wij aarzelen niet, dit min of meer beangstigend te noemen en ver heugen ons daarom te meer over het feit, Geen wig tusschen de Anglo-Amerikaansche landen Churchill trekt van leer Winston Churchill heeft tijdens een bij eenkomst te Londen van leden der Conser vatieve Partij een rede gehouden, waarin hij onbarmhartig critiek oefende op de re geering. Hij zeide o.a.: „Ons land wordt naar den afgrond gedreven en ons imperium versnip perd en verkwist. Wij dalen snel in de achting der wereld. Een ieder is zich be wust van de naderende crisis in onze finan- cieele en economische zaken. De socialisti sche regeering leeft op den Amerikaan- schen steun en verkwist met lichtzinnige snelheid deze leening, hetgeen alleen zou kunnen worden gerechtvaardigd als middel om onze na-oorlogsche industrie met nieuv materiaal uit te rusten." Churchill keerde zich tegen den ambte- narenlast, welke eerder een positieve be lemmering is dan bijdraagt tot het natio naal herstel. De politiek tegenover de Sovjet-Unie moet er een zijn van eervolle vriendschap door kracht. HetAmag er geen zijn van lafheid door zwakheid. Wat de buitenlandsche politiek betreft moet abso luut duidelijk worden gemaakt, dat niet zal worden toegestaan, dat er een wig wordt gedreven tusschen Engeland en Amerika. Churchill noemde Henry Wallace, voormalig vice-president der Vereenigde Staten, een crypto-communist. aanvullen om de gesignaleerde ramp te voorkomen. Hoe denkt de regeering aan dezen eisch te voldoen? Een ministeriëele beschikking van 14 April maakt de plannen bekend voor een spoedopleiding van onderwijzerers( essen). Het groote belang van het gestelde urgen te doel maakt het wensehelijk de plannen van minister Gielen even nader te bekij ken. In een cursus van 12 maanden zullen zij, die in 1945 of later een einddiploma be haald hebben van een H.B.S. (5- of 6- jarig), een gymnasium, een lyceum, een middelbare school voor meisjes met vijf jarigen cursus of van een middelbare of hoogere handelsschool met een cursus van 5 of meer jaren een opleiding voor onder wijzerfes) kunnen ontvangen. Deze zal plaats vinden in een specialen leergang aan de Rijkskweekscholen. Ook aan bijzon dere kweekscholen kunnen dergelijke cur sussen worden verbonden. De normale opleiding aan de kweekscholen blijft daar naast geheel intact. Door middel van een schoolexamen zal omstreeks September 1948 uitgemaakt worden of aan de cursisten de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs kan wor den uitgereikt. De mogelijkheid om voor de vakken Nuttige Handwez-ken en Han denarbeid een aanteekening op de akte te verwerven, bestaat voor hen niet. Op grond van de voldoende geachte in- tellectueele vooropleiding aan genoemde scholen voor middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs zal in de speciale cur sussen slechts onderwijs gegeven worden in een zestal vakken, die voor het toekom stige beroep de grootste beteekenis hebben, allereerst in opvoedkunde (7 van de 20 wekelijksche lessen) en Nederlandsche taal. Verder zang, lichamelijke oefening, teekenen en schrijven. De rest van den schooltijd zal met practische vorming in de lagere school, het toekomstig werk terrein, worden doorgebracht. De directeuren van alle bovengenoemde inrichtingen zijn door den minister uit voerig ingelicht. Een voorlóopige, niet strikt bindende aanmelding moet vóór 5 Mei geschieden -bij den directeur van de (Rijks) kweekschool. Een noodmaatregel noemden we de in stelling van de speciale cursussen, omdat we niet aarzelen, één jaar beslist te kort te achten voor het zioh rustig inleven in een schoolwereld en het leeren kennen van de speciale eischen van sommige vak ken en van het beroep in zijn geheel. Hier zal veel afhangen van het verlan gen waarmee en de houding waarin de toe komstige leerkracht zich voorbereidt op de taak, die hem al zoo spoedig wacht. Die taak is alleszins waard er zijn volle aandacht en kracht aan te geven, want ons volksleven wordt voor een niet gering deel in eersten aanleg gericht door wat de opvoeders in de lagere scholen aan onze jeugd schenken van hun persoonlijkheid, hun zuiver gerichte wil en levenshouding en van hun kennis. De arbeid in de school eischt gave menschen met het zoo hoog noodige idea lisme voor en de juiste opvatting van hun subtiele vberoep. Ze eischt den geheelen mensch^ Enzij eischt op korten ter mijn een grooter aantal toegewijde leer krachten, opdat ook aan verkleining van de klassen zal kunnen worden gedacht. Laten we hopen, dat door de betere be zoldiging en mede door de speciale cur sussen deze laatste eisch in vervulling gaat. Of de nood-opleiding zal slagen, hangt in hooge mate af van de vraag, of de te verwachten candidaat-jeugdleiders en -leidsters naast de gebleken intelligentie die eigenschappen zullen bezitten die noo dig zijn om ons lager onderwijs goed te dienen. Dat zij het op den duur mede mogen verjongen, verfrissahen en opvoe ren tot een hooger peil! Wanneer de trein een stad nadert ga onbescheiden worden. Dan kijk ik - het vallen van den avond, wanneer eerste lampen worden ontstoken does in de achterkamers van de menschen, over de plaatsjes en de tuintjes heen. Het zijn nooit rijke menschen, die aaj den omtrek der steden wonen. Het zijn al. tijd de kleinen, in de kleine, leege straten, waar geen auto's geparkeerd staan. De trein rijdt langzaam in 't zicht vaj het station cn ge gaat, van de eene staj naar de andere, dwars door het leven vas vreemde menschen. Van achter uw coupe- raampje vangt ge er snel de glimpen op.. Aan de plaatsjes of de kleine tuine» kunt gij hen herkennen. Voor aan de leege straat, waar nog w;; kinderen spelen m de grijsheid van de langzaam vallenden avond er loopt trage man en ergens staat een platte hand. kar voor aan de leege straat is alle recht en proper. Maar de achterkant alleen uit den trein zichtbaar voor vreem. de menschen in een flitsende oogwenk, q daar is het dan soms zoo keurig niet. Ge zoudt alle achterkanten van allt huizen moeten zien om de menschen va de propere voorkanten te leeren kennes Huizen zijn als menschelijke levens. 2; dragen het karakter van hun bewonen Aan den achterkant van de levens en va de huizen ziet ge hun ware hart. Tussche alle rommel en slordigheid ligt hier daar een net tuintje, waar in de scheme, ring een man met zorgzaamheid en liefdi bezig is. Dat zijn de beste gevallen. Er staat een net schuurtje voor de rog. mei en verder is het een kleine lust voj het oog. Een grasveldje, een grintpad struiken aan den kant en een bloembed Tien vierkante meter liefde. Wie dat be reiken tusschen den grauwen rommel ac den achterkant van de andere huize hebben den hemel verdiend. De lampen gaan aan. De trein glijdt door de peripheric va de stad. Ongewild wordt gij een indringer i vreemde, kleine levens. Gemaskerde levens. Want de man in eet trein kent de namen niet: niet van d straten en met van de mensohen. Hij zi nooit komen in de straat, die een were# is en die altijd een vreemde wereld vat hem zal blijven. Wat doet 't er dan toe hij. in een flits, binnen dringt in de kame waar een grijze man met gebogen hooft aan tafel zit? De trein is alweer voorbij •maar dat beeld blijft nog even bij dc snellen reiziger. Misschien las die man, vollen vrede, een boek. Het kan een britf zijn geweest. Een drama, of iets vroolijks of het gewone einde van alle werkdage voor een man. die alleen is onder zij lamp. Laten wij er niet te mooi om fan taseeren. Er zat ook een gezin om de tafel. Nq geen seconde was ik bij hen. Maar h« was even een vleug van warmte en huist lijkheid. Liever zou ik daar aanschikken dan bij den grijzen man onder de lamp Daar was ook een net tuintje. Het witl! grintpad liep regelrecht naar de warmt! van die kamer. Een dikke vrouw kamt haar haren. Zoo maar, midden in een kamer. Voor den heelen trein kamt zij haa! haren. Dat kan romantisch zijn. Er komt een vriend vanavond. En nieuw leven gaat straks in bloei. Zooai dc eene rozenstruik in het tuintje. De trein is allang de stad voorbij. Zij raast dwars door het land naar wWf een nieuwe wereld. De duisternis valt. snel in het voorjaai Het licht springt aan in den coupé gij neemt uw krant. Maar drie kleine tafereelen dansen vwi uw oogen. Een man onder de lamp. Een gezin aan tafel. En een dikke dame die haar haren kaml Propere tuintjes; slordige rommelplaats- jes; wasch aan de lijn en rechte stilli straten. Dan staat de trein stil. En gaat gij u» eigen wereld binnen. ELIAS. Woensdagmiddag zullen dc afdeelingen dl den gemeenteraad van Haarlem bijeen kom® ter bespreking van de gemeentebegrooting 1941 Commando Legerluchtmacht De minister van Oorlog heeft opgericht met ingang van 1 April het Commando Legerluchtmacht Nederland. Onder het bevel van den commandant legerlucht macht zullen de volgende eenheden staan: de operationeele eenheden, het Commando Luchtvaarttroepen en het Luchtvaar topleiding. 14. „Ik.. eh..ik sta verbaasd!" zei de speurder. „Een dergelijke brutale diefstal.' Hoe durft iemand mij., ik zeg: mij de speurder Snufkens persoonlijk.Schiet op!" riep Panda, „stap in! We kunnen hem inhalen!" „Stap in!" riep de detective. „We Directoraat I paan hem achtervolgen!" Nu, dat deden ze. I De grote speurder startte zijn wagentje en vloog er mee de straat uit en een groot plein op. De geheimzinnige motorrijder was nog niet ver voor, zodat ze al gauw op hem wonnen. ..Dit is., geen beschaafd speurderswerk!" hijgde de heer Snufkens. krampachtig aan zijn stuur rukkend. „Dit is.iets voor de politie! Helaas.geen tijd! We halen in!" Pas op!" gilde Panda. „Een auto! Kijk uit! Een voetganger! Denk er om! Daar komt een tegenligger aan!" Maar de speurder stoorde zich nergens aan. Hij reed kris-kras door het verkeer heen. Over vluchtheuvels en langs schrikkende ver keersagenten. Maar een verkeersagent met begrip voor zijn roeping laat zo iets niet passeren..,. Vliegrampen. Gisteravond is een Franse! militair vliegtuig tijdens een oefen- vlucht neergestort bij Aix-en-Proven- ce. Drie dooden. Een Ventura vliegtui( van de Zuid-Afrikaansehe luchtmadl is bij Karthoem neergestort. Vijf tie: personen kwamen hierbij om hel leven. Uitnoodiging. De EAM, de linksche coali tie in Griekenland, heeft Henry Wal lace uitgenoodigd voor een bezoek aas Griekenland om den toestand da»: zelf te bestudeeren. Vatte bladen. Nadat be Engelsche ministe van financiën de verhooging der ta- baksprijzen had bekendgemaakt, heeft een verslaggever van de Daily Mat zich door een hypnotiseur het roofca af laten leeren. „De sigaret smaail mij nu als natte theeblaren en droogde kruiden", aldus de genezenft „en ik kan een sigaret nog slechts vo« een vierde deel oprooken. De sigaret» ten van anderen ruiken echter ooi naar natte bladen en dat is verschrik kelijk". Tele-hypnose. Deze 24-jarige hypnotiseur. Peter Casson, is onlangs bij een tele visie-uitzending opgetreden. De BBC moest de uitzending stop zetten, om dat menschen bij hun televisie-toestel* len onder den invloed der hypnose kwamen. Wegens verraad. Dr. Joseph Tiso. de ge wezen president van Slowakije, dit wegens verraad tot den dood door dd strop was veroordeeld, is gistermorgei geëxecuteerd. Q- Zenuwenoorlog. Veitizelos, de GriekscW minister van marine, heeft de juist heid ontkend van de door Albanië bijl den veiligheidsraad ingediende beschul diging, dat Grieksche oorlogsschepel in Albaneesche wateren hebben geva ren. ..Zenuwenoorlog" was het com mentaar van Venizelos. Campagne. Gisteren is in Londen de Chris tian Commando Campaign, de groot ste evangelisatie-campagne die de we reld ooit heeft gezien, met een bijeen komst in Albert Hall begonnen. Ge durende tien dagen zullen drieduizend sprekers, waaronder vele leeken, vas alle protestantsche keuken van Lon den in alle districten de leer vafl Christus uitdragen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2