J Hoe er met Indische gerepatrieerden Heemstede s ont^ang®r wordt gesold Radio Moors Predikbeurten ZATERDAG 19 APRIL 1947 HAARLEMS DAGBLAD a riAat wppr naar AAra^rlhr Reeds 15 aanhoudingen in Bloemendaalsche pen- sionaffaire Wanneer de Indische gerepatrieer- den den voet op vaderland^chen bo dem zetten, komen zij in een voor hen volkomen vreemde samenleving. Van verschillende kanten wordt over deze menschen een tijdlang gewaakt: zij krijgen via de diverse bureaux voor oorlogsslachtoffers huisvesting en dan moeten ze maar zien, hoe ze het ver der bolwerken. Den laats ten tijd is gebleken, dat wan neer deze vaak sterk verzwakten in pen sions of speciale tehuizen worden onderge bracht, er nog al eens het een en ander aan hun verzorging ontbreekt. Met alle waardeering voor het soms geïmproviseer de werk van de P.B.V.O.'s moet gezegd worden, dat er vaak toestanden heerschen, die de gastvrijheid van het vaderland in een vreemd daglicht stellen. Niet alleen enkele P.B.V.O. functiona rissen zijn hier schuldig maar vooral zekere pensionhouders, die hun macht misbrui ken, om de nog niet geacclimatiseerde gerepatrieeiden zoo gauw en zoo grondig mogelijk te plukken. Eenigen tijd geleden hebben wij reeds uitvoerig gewag gemaakt van de fouten, die een Bloemendaalsche pensionhouder tegenover zijn „gasten" maakte, en nu deze aangelegenheid verder wordt onderzocht, blijkt dat er in tallooze gevallen danig gesold wordt met de men schen, die kersversch uit de Indische in- terneeringskampen komen. Naar ons van bevoegde zijde werd mee gedeeld, is er in de Bloemendaalsche zaak reeds een vijftiental verdachten aan gehouden, allen vermoedelijke profiteurs van den nood der gerepatrieerden en al deze beschuldigden zullen zich te zijner tijd moeten verantwoorden terzake van di verse delicten. De berichten verder uit het land maken melding van identieke voorvallen: te hoo- ge pensionprijzen voor soms deplorabele onderkomens, sjacherpartijen in bonnen van pensiongasten en eenige keer en ge lukkig bij uitzondering geslaagde om- kooperij van de verantwoordelijke PB. V.O.-ambtenaren. Het is.voorgekomen in onze onmiddel lijke omgeving, dat pensioneigenaars den j gerepatrieerden een smeersel van bloem en margarine op het brood gaven, om zelf de vrijkomende boterbonnen tegen tabak te ruilen. Het gewraakte Bloemendaalsche pension had twee opvolgende beheerders de eerste een handelsman, die zich in 8 maanden „opwerkte" tot eigenaar van f 20.000, de tweede een verkooper van melkbonnen, die den gasten toekwamen en bovendien volgens de opgemaakte beschul digingen een man. die kolenbonnen ruilde tegen jenever welke zich via diverse leveranciers ven-ijkten met behulp van achtergehouden distributiebescheiden. De P.B.V.O.-controleur, die belast was met het toezicht op de pensions, waar ge repatrieerden werden ondergebracht, werd volgens de ten laste legging met levensmiddelen omgekocht en zijn an tecedenten vermelden voorts, zoo kwam aan het licht, dat hij links en rechts geld leende van de pensionhouders (die door hem bij voorrang van gasten werden voor zien) en zichzelf tenslotte diep in de schuld werkte. De man wij citeeren de officieele stukken ontving sigaretten van gerepatrieerden, om ze te verkoopen, maar hield de opbrengst zelf. Peperduur pension. Er is thans een geval uitgelekt van een moeder met zes kinderen, die in verschil lende pensions in Haarlem en omstreken gedurende 8 maanden f 5548.16 uitgaf aan logies, dat dan nog verre van luxueus was. Wanneer- we de officieele instanties, die deze onregelmatigheden in onderzoek heb ben, mogen gelooven, dan ligt één der fou ten bij de betrokken P.B V.O.'s, die onbe kwame menschen aan het hoofd van de pensions stellen, zoodat de gerepatrieerden meermalen in handen vallen van lieden, die zich maar al te graag te hunnen koste verrijken. Zoowel de Prijsbeheersching als de re cherche van Haarlem en omliggende ge meenten hebben de affaire met kracht aangepakt en, wanneer er nog meer derge- lij'ke gevallen ontdekt worden, dan zal men niet schromen, om hard toe te slaan, zoo werd ons gezegd. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat de leiding van het Haarlemsche P. B. V. O. alles in het werk stelt, om herha lingen van gebeurtenissen als die in Bloe- mendaal. te voorkomen. gaat weer naar Meerlhorst B. en W. van Heemstede stellen den Raad voor ten behoeve van de overbren ging van den dislpibutiedienst van de Van Merlenlaan 2 naar den Binnenweg 160 een crediet van f 4000 ter beschikking te stel len. De diensten in de Meerlhorst krom pen steeds in en door overbrenging van de nog overgebleven at'deeling, krijgt de gemeente weer de volle beschikking over het gebouw. Het kantoor van den gemeente-ont vanger zal weer in de Meerlhorst on dergebracht worden en wij vernemen, dat B. en W. plannen hebben het overige gedeelte te bestemmen voor een te stichten openbare bibliotheek en leeszaal. Wethouderspensioenen B. en W. van Heemstede stellen den Raad voor te rekenen van 1 September 1946 af toe te kennen een pensioen als oud-wethouder der gemeente aan jhr. A- van de Pol! van f 1800 per jaar en aan den heer H. M. van Unen van f 525. Aan gezien de heer Van de Poll reeds vóór 1932 wethouder was, geniet hij nog van een re geling, waarbij bepaald is. dat het pen sioen de jaarwedde niet mag overschrij den. In 1935 is bepaald, dat het pensioen niet meer dan de helft der laatst genoten wedde mag bedragen. GYMNASTIEK WEDSTRIJD. Bato houdt Zondag een wedstrijd voor turnsters tegen het Leidsche Brunhilde in de zaal aan de Badhuis straat. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 April 1947. Gehuwd: 18 April: H. W. Handgraaf en M. W. Blokker. Bevallen van een zoon: 15 April: M. J. MicaDernison. 17 April: J. Bitter—v, d. Hoeff, E. BeerenhoutMesman. 18 April: L. Jans—Smit. Bevallen van een dochter: 15 April: J. d. Groot—Zwanenburg. 17 April: W. G. Pes- manNieman, J. WahlenMartens, A. M. VloemansKion. C. A. FlinkReemer, P. M.esv Breugel. Overleden: 15 April: J. v. Broekhuizen Jansen, 71 j.. Heerensingel. 16 April: W. H. v. Bilderbeek, 80 j,. Bakkerstraat. J, Selman, 68 j., Koningstraat. 17 April: G. Broertjes, 21 j., Maasstraat. H v. d. HoekPenninga, 80 j., J. Catslaan. J. H. Kroonsberg, 79 j., Gasl- huislaan. No. 1 Vraag Noemt U mij eens een geestrijk vocht, fijn van smaak, waarvan de kwaliteit sinds 1793 voortreffelijk isl" Antwoord: (binnen 5 seconden) jdfiauoQ apno Jddz S.3Ü NMNlm" ..Dat' 's een punt voor de Fijnproevers' De waarnemend burgemeester D. J. A. Gelfuk slaat den spijker op den kop op den bazar van de U.V.V. Mevrouw J. M. baronesse de Vos van Steenwijkvan Rorjen kijkt lachend toehoe de heer Geluk zijn geluk beproeft voor het goede doel. Tooneel „Alkestis" Amsterdamsch-Rotterdamsch Tooneelgezelschap Alkestis behoort niet tot de Grieksche tragedies, die den toeschouwer ontroeren. Eigenlijk is het heelemaal geen tragedie; het leed van den held ontspruit niet aan noodlottig falen dat door rouw en inkeer wordt geboet en aan het slot loutering te weegbrengt. Admetus, wiens lot het is, te moeten sterven, kan door een remplayant van de Hades gered worden. Geen zijner vrienden, zelfs zijn oude vader en moeder niet, stellen zich voor dit offer beschik baar. Wel zijn vrouw, Alkestis. Deze wordt hierom door het koor en door de treuren, de huisgenooten, als de ideale echtgenoote vereerd. Dat echter haar man dit offer aanvaardt en het zelfs niet in hem op komt, hiertegen te protesteeren, beneemt hem de sympathie, welke de toeschouwer voor den tragischen held behoort te heb- Muziek „Haarlems Trio" speelt in Heemstede Vrijdagavond gaf het door Jan Hoeben, Onne v. d. Klashorst en Fred Luyken ge vormde ensemble zijn tweeden Kamermu ziekavond in het Gebouw van den Nederl. Protestantenbond te Heemstede, wederom belangeloos, want de baten waren ditmaal voor het Herstellingsoord voor Oorlogs invaliden „Unicum". Ik wil er weer op wijzen, hoe hard al door Haarlem's Trio gewerkt wordt. We derom bracht het ons een noviteit: het door den beroemden, ook ten onzent ge- vierden cellist Gasper Cassado geschreven Trio. Dat dit werk een brillante cellopartij bevat, die den speler de handen vol geeft is begrijpelijk, doch v. d. Klashorst toonde zich er tegen opgewassen. Het werk is gematigd modern, grillig, kleurrijk; de Spanjaard verloochent zijn volksaard er in geenszins, en hét stuk is beknopt van om vang. Dit laatste kan men van het Trio Agenda voor Haarlem ZATERDAG 19 APRIL. Stadsschouwburg: ..Clske de Rat". 8 uur. Be gijnhofkapel: Mare Rozelaar. 8 uur. Spaarnc: „Wie Is de geheimzinnige 39013"'" loeg. bov. 14 j 2.30, 7.00 cn 9.15 uur (Zondag 2,00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur). City: Follow the boys", toeg. alle leefi,. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „De bKtere waarheid" toeg. bov. 14 J.. 2.00. 4 15, 7 00 en 9.15 uur. Palace: ..Onder verdenking", toeg. bov. lfl j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het geheim van Stambour, toeg. bov. 18 j. 2.0.0 4,15. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..George wint op alle fronten", alle leeft.. 2.00 4.30. 7,00 cn 9.15 uur. ZONDAG 20 APRIL Stadsschouwburg: „Clske de Rat", 2 en 8 uur. Gcm. Concertgebouw: „Asschepoester", 3 uur. Geb. Cultura: Ned- Vereenlglng van Spi ritisten „Harmonla". wijdingsmorgen 10.30 uur. De Nijverheid: Vrljdenkersvereeniglng „De Dageraad", openbare vergadering. 10 uur. Bioscopen- Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 21 APRIL Stadsschouwburg: Optieden van de Spaan- eche danseres Mariema 8 uur Brlnkmann: Psychometrische avond. 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen. nogal breedsprakig en bevat nevens vele boeiende gedeelten ook uitweidingen die de aandacht van den hoorder dreigen te doen verslappen. Een brillante pianopartij en veel Franck-reminiscenties zijn er ook in aanwezig. Mendelssohn's bekend Trio in d kl. t. vulde het tweede deel van den avond. Het kwam me voor dat het spel van den pia nist hier af en toe teekenen van ver moeidheid toonde: geen wonder trouwens bij zulk een inspannende taak. Overigens was het samenspel over 't geheel goed verzorgd. Alleen zou ik aan Hoeben een klankrijker viool toewenschen. Zijn in strument kan niet tegen de cellq op. K. DE JONG. Stichting van een „Florakliniek" Diakenen der Ned. Hervormde Kerk te Haarlem die in de oorlogsjaren het werk van de Protestantsch Christelijke Kraamverzorging hebben overgenomen hebben de beschikking gekregen over het gebouw Florapark 8 (hoek Dreef), waar gevestigd zal worden een kliniek voor kraamvrouwen- Er zal plaats zijn voor twintig vrouwen. Bovendien komt in dit gebouw dat geheel gemoderniseerd zal worden het Kraamcentrum, dat nu nog gevestigd is in het Ripperdapark. Begin Juni hoopt men de Flora-kliniek te kunnen openen. ben. De weeklachten over het verlies, die op. 3 van chausson niet zeggen: dat is eigenlijk niet meer dan zelfbeklag zijn, noch de voortdurende lofprijzing van de verloren gade, brengen wijziging in het oordeel over den lafhartigen egoïst, en hetj publiek wordt eerst warm, wanneer deze door zijn ouden vader eens flink onder handen wordt genomen. Heracles, die als „deus ex machina" op treedt en, geheel buiten het innerlijke con flict om, een gemakkelijk „happy ending" forceert is de komische tegenspeler en draagt in de Rabelaïs-gestalte, waarmee Van Dalsum deze figuur luisterrijk be lichaamt, eigenlijk het stuk, waarin aan Loudi Nijhoïf en Jacques Snoek de lar moyante rollen zijn toebedeeld. In een van de weinige inderdaad levendige scènes frappeert Jo Sternheim als Admetus' vader door een boeiende creatie. Loffelijk vervult Louis van Gasteren zijn declama torische functie van koorleider en even loffelijk saboteert hij, zoodra de gelegen heid dit hem veroorlooft, de kamergym nastiek, waarmee het ditmaal met onhan- dig-lange herdersstaven toegerust koor de reien ten ongerieve van het vers en de dramatische handeling begeleidt. Tegen over deze verzwakkende factor staat de inderdaad versterkende werking van Ar nold Juda's de tragedie onderlijnende muziek. H. G. CANNEGIETER. Het sportterrein aan de Kleverlaan is gereed In het vraagstuk van de sportterreinen in Haarlem is een verbetering getreden door dat het veld aan de Kleverlaan, bij de zwemschool, gereed is gekomen. Zondag a.s. zal het terrein in gebruik worden ge nomen en daarna zal het regelmatig be speeld worden. Het kleedhuis is in de oorlogsjaren af gebroken cn hout voor een nieuw was niet aanwezig. Er is echter een oplossing ge- vonden door een gedeelte van de zwem inrichting als kleedlokaal in te richten en ook is een schaftlokaal geplaatst, dat als kleed- en wasehgelegcnheid is ingericht. De handballers zullen het eerst op het terrein spelen. Ook het neven-terrein van EDO in het Noordersportpark is gereed gekomen, zoodat deze voetbalclub over meer terreinen beschikt. Het gemeentelijk Sportterrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat is in aanleg en vermoedelijk zal het in het najaar in ge bruik genomen kunnen worden. Er is ech ter nog een moeilijkheid te overwinnen, namelijk het bouwen van een kleedlokaal. Het bestaande is geheel afgebroken en op het oogenblik is er geen hout beschikbaar 001 een nieuw. Mogelijk zal er over en kele maanden een oplossing gevonden Herhaling van de mode-show van Cruys Voorbergh In de groote hal van het Stadhuis Naar wü vernemen zal Cruys Voorbergh een herhaling geven van de show uit zijn costuumverzameling, die enkele weken ge leden in het Frans Hals Museum zoo'n groot succes oogstte. Dit keer zal het spel van lijnen en kleu ren op Zaterdagavond 26 April in de groote hal van het stadhuis worden op- voerd, waar meer belangstellenden een plaats kunnen vinden^ dan in de Renais- sance-zaal De heer Voorbergh zal bovendien enkele nieuwe modellen uit zijn collectie toonen. Ontsierende gebitsafwijkingen De heer F. S. Noordhof f schrijft ons: In het gebouw van den Bond van Amsterdam- sche Ziekenfondsen bevindt zich een uitge breide collectie gipsafdrukken van abnormale gebitten, alsmede een verzameling van be langwekkende hierop betrekking hebbende foto's. Schrijver dezes heeft de collectie eenige malen bezichtigd en kennis genomen van de geïllustreerde publicatie van de tandartsen Nord en Koenen, waarin 2lJ hun bevindingen hebben weergegeven met een Jarenlange be handeling van patiënten met gebitsafwijkingen a alles wat daarmede verband houdt. Verschillende Amsterdamsche Ziekenfondsen bieden in hun tandheelkundige polikliniek ge legenheid voor behandeling dezer gebitsafwij- kingen, de z.g. orthodontische behandeling. Maar de behandeling duurt veelal vrij lang en is daarom nog al kostbaar weshalve bedoel de Ziekenfondsen de kosten op de behandelde personen of hun verzorgers moesten gaan ver halen. Al kan de betaling in termijnen ge schieden, toch is het begrijpelijk, dat vele ouders een bedrag van circa f100 voor dit doel niet kunnen opbrengen, hetgeen beteekent dat tal van kinderen met misvormde gebitten moe ten blijven loopen. Men moet de gebitsafdruk- ken en de foto's kennen om te beseffen, hoe ernstig de misvormingen en afwijkingen vaak zijn. Welk een sociaal leed gaat hierachter schuil! Mede op dezen grond is de Maatschappij Tandheelkunde er in Mei 1945 toe overgegaan den eisch te stellen, dat de orthodontische hulp verleening van wege de ziekenfondsen zonder bijbetaling zal worden verstrekt, waarbij verder als overweging heeft gegolden, dat de hierbe- doclde afwijkingen het vormen van opstoppings plaatsen van etensresten bevorderen, die op haar beurt het veelvuldig voorkomen van tand- bederff in de hand werken. Maar zoo wordt verder gezegd ook de maatschappelijke, sociale en psychologische factoren spelen groote rol. Niet zelden immers zijn sterke or thodontische afwijkingen een beletsel voor het verwerven van bepaalde maatschappelijke functies, bovendien geven zij vaak aanleiding lot het vormen van minderwaardigheidscom plexen bij de betrokkenen. In dit blad zijn onder het opschrift „Lente aan het Prinsenhof" enkele regels gewijd aan de „lentestemming", welke er een week gele den ln de Haarlemsche raadszaal te bespeuren viel. Lente beteekent nieuw leven, groei. Als het ook zou beteekenen ontwaking en toene ming van de belangstelling voor de sociale tandheelkunde, dan zou deze lente met dubbele Ingenomenheid kunnen worden begroet. Voetbal Drie eerste-ldasse wedstrijden in Kennemerland In den strijd legen Hermes DVS komt EDO als volgt uit: Wille; Lassehuit en Schijvenaar; Odenithal, J. Schildwacht en Karpes; Spek, W. Schild-wacht, Rootselaar, Verdam en Steen- dam, Doordat het aantal Candida ten voor de onderste plaats groot is, Is het van belang, dat de Haarlemmers winnen. Zij staan echter niet voor een gemakkelijke taak. Op het terrein aan de Spanjaardslaan ontvangt Haarlem DHC uit Delf. WIJ vermoeden, dat de punten door Haar lem veroverd worden. Van groot belang voor Haarlem is het resultaat van den in Rotterdam te spelen wed strijd NeptunusDe Volewijckers. Blauw Wit speelt in Den Haag tegen HBS. VSV wordt in staat geacht van RFC te winnen. Voor de tweede klas staat op het programma - HBC—Velsen en nieuwsgierig zijn wij of de Heemstedenaren op den zoo goed ingeslagen weg zullen verder gaan. Ripperda kan Schoten een dienst bewijzen door op ergen terrein van IVV te winnen. Schoten zal zijn krachten tegen WA moeten inspannen. Er kan gewonnen wor den. HFC heeft een uitwedstrijd tegen VCS en TYBB heeft vrij. Biljarten Van der Pol en Van Hassel zijn nog ongeslagen Bij de voortgezette wedstrijden om het Euro- peesch kampioenschap biljarten 71/2, welke in Amsterdam gehouden worden, zijn Van Hassel en Van der Pol nog ongeslagen. Eerstgenoemde heeft een beter gemiddelde, n.l. 18.75 en de Nederlander heeft er één van 14.63. In zijn partij legen Baudart heeft van der Pol een fraai succes geboekt. Hij maakte een serie van 179, hetgeen een nieuw Europeesch record be- tcekende. Zijn gemiddelde was 50, waardoor hy ook een nieuw record vestigde. De uitslagen van Vrijdag lulden: Franckl 255 42 23 6.07 Poging om de jeugd voor het boek te winnen Vrijdagmiddag hadden de Haarlemsche boekverkoopers in de Gem. Concertzaal als vertraagd staartje van de Boekenweek de middelbare schooljeugd te gast. Dr. C. Spoelder trachtte in een opge wekt openingswoord zijn liefde voor het boek op het jeugdig gehoor over te brengen, waartoe hij het cultiveeren ^an stilte en inkeer aanbeval. Er werd als intermezzo een film ver toond over de vervaardiging van het boek, die niet geheel tot zijn recht kwam, om dat de groote zaal niet voldoende donker gemaakt was en bovendien de nood zakelijke verklaring achterwege bleef. De bekende auteur van jongensboeken, Anthony van Kampen, schakelde een reeks anecdotes aaneen tot een karakte ristiek van den zeeman, waarbij hij als moraal gaf, dat de Nederlandsche jeugd terug moest blikken om in de prestaties van haar voorvaderen de moed voor haar toekomstige taak te vinden. Tenslotte gaf hij een kort overzicht van de bestaande lectuur over de zee. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Pliilips-reparatenr Kruisstraat 3S - Haarlem (Adv.) Dufetel le Albert Baudart Van Hassel S weering Van der Pol De Leeuw De Leeuw Franckl Dufetelle Sweenng Albert Van Hassel 300 42 31 17.64 10.70 14.28 8.23 ZONDAG 20 APRIL HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Zaterdag 7.30; Avondgebed. Dhr. D. Beute. Zondag 10: Ds. W. J van Elden. 4: Liturgische Godsdienstoefening voor Doofstommen en Slechthoorenden in de Consistorie der Groote Kerk. 7: Bijzondere Dienst. Ds I. P van der Waal. Nieuwe Kerk. 10: Ds. I. P. van der Waal Noorderkerk 10.30: Ds. de Jong. Nieuw-Ven- nep. 7: Ds. E Dijkhuis. Oosterkerk 10: Ds. E. Dijkhuis, H. Doop. 7: Ds. P. J Mackaay Bake- nesserkerk 9.30: Kinderkerk. Ds. G. J Waar denburg. Kapel Bethesda Sarepta, 9.30: Kin derkerk. Dhr. Boschma. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Stads Evangelisatie. 10: G. Baars. Zaandam. 7.30: J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10 en 4: Dhr. H. C. van der Flier, Evangelist te Enschedé. 7.45: Jeugdsamenkomst o.l.v. H. C. v. d Flier. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstr, 15. Donderdag 8: Zendeling W Kö- nemann, uit Lombok Lezing met lichtbeelden. Youth for Christ. Bakenesserkerk Zaterdag 26 April 8: Jeugdbljeenkomst. Sprs. Ds. I. P. van der Waal en J. Kits. Willy Leesmann, so praan. Community-slnglng Eglise Wallonne, Begijnhof. Dlmanche 20 Avril a 10 h, 15: Ser vice présidé par rar. le pasteur M. Jospin. Anglican Church. Sunday, April 20th 3 pm. at the. Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissin gel, Evensong. Rev. W, Popham. Hosford. Christian Science. 10: Ned taal. 11.15: Engel- sche taal Evang. Luth. Gemeente. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Vereen. Doopsgez. Gemeente 10.30: Ds. Hoekema. 9.15: Jeugdkefk. Mej. Schepers. Ver. van Vrjjz. Hervormden, Jacob- straat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. 5: Ds. J. W. Siertsema. Wil li elminak. 10: Prof. Dr. W. H. Gispen 5: Ds. A. M. Boeyinga. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel 10.30 en 5: Ds. Zemel. Geref. Gem. Parklaan 21. 10 en 5: Dhr. C. Hegeman. Oud-Gercf. Gemeente. Parklaan 21. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Baptlste Gemeente, Parklaan 34. 10 en 5: Dhr. K. Baptist. 8: Jeugdsamenkomst geb. 3alèm'. Gemeente des Heet-en, Lange Molen straat 22. 10 en 7: Openb Godsdienstoefenin gen. Gem. Gods, Frans Halsstr. 4. 10: Samen komst. Vergadering van Geloovigen, Hoofman- straat 12. 11: Samenkomst (Broodbreken). Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14, Don derdag 7.30: Dienst. Hersteld Aposfc, Zendings gemeente. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsge meente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Universeelc Ëeredienst (Soefi- Beweging) Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Dienst Ned. Vereen, van Spiritisten Harmonla. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. H. C. L. v d. Laan, Haarlem. Het Rozkrulsersgenootsehap, Bake- nessergracht 13. 7.15: Tempeldienst. Dhr J. Leene. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. J. A. de Klerk. Ind, Pred. te Santpoort. Immanuëlkerk 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds. G. Koch. Kon. Emmasctiool, Raafstraat. 10: Ds. G. H. van de Woord, H. Doop. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. A N. v. d. Kreeke. te Berk hout, Leger des Hells. CerRmstr. 4. 10 en 8: Samenkomsten o 1 v. Adjudant? E Geutjes. Kapt. M. Meljerhof. Noorder Kapel, Minahas- sastraat. 7.30: Dhr. D. Bouhof. van IJm.-O. Gcref. Kerk, Noord-Schoterkerk 9 en 10 30: Ds. J W. Siertsema. 5: Prof. Dr. W. H. Gispen. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein 10: Ds. Brlët. 7: Ds. Berger. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds Bartlema. 7: Ds. v. Nieuwenhuyzen. Ned. Prot. Bond. 10.30: Dr. P D. Tjalsma, Rem., Rotterdam. Geref. Kerk. Koediefslaan 10: Ds. R. Ooster hof. van Hoofddorp, Dr. P. J. Richel. Camp- paan 10: Dr, P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp Geref. Kerk. (Art. 31) 8.15 en 3: Leesdienst. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel. 10: Ds. W. J. v. Limburgh, te Amsterdam. Reilg. Kring 10.30: Dr, J F. van Royen, Rem. Pred te Amsterdam. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. van Dijk. Youth for Christ, Jeugdhuis, Donkerelaan 6. Zaterdag 19 April 8: Jeugdbij- eenkomst Sprs. Dr. H. van der Loos en Hessel van der Flier. Henk Kroes, zang: Jan Hugo Smit, piano Ned. Prof. Bond. Potgleterweg 4. 10 30: Dr. A. R. de Jong. Hv. Haarlem Vrije Katholieke Kerk. 10.30: Gez H Mis. Soefi Beweging. Universeele Ëeredienst Popellaan 1. 4: Dienst. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds. J. D. Drogt. van Amstelveen. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch, de Beus. H. Doop. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds H. J Plaggemars 5: Ds G. H. v. d. Woord. West Kon Emmaschool. Raafstr 10: Ds. G. H. v. d Woord. H. Doop VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Dhr. A, C. Brörens. BINNENLAJ, De directeur van den Middenstand zal c« dit jaar aan dengene, die met de hoogste ctjf« slaagt voor het middenstandsdiploma #1^ meene handelskennis, een geschenk uitredt# Deze examens worden in 47 plaatsen afgenome Aan dengene. die de beste cijferlijst van fe geheple land heeft, zal bovendien een bron# legpenning wordentoegekend. Met zün gezin is in Nederland aahgekon# dr. M. F. da Costa Gomez, leider van de m fractie ln de Staten van Curasao. Dr. Da Co* Gomez Is op voordracht van de Staten yj Curacao door den gouverneur, dr. P. Kas# benoemd om ln Nederland Curasao vertegenwoordigen teneinde de banden 1 scheen Nederland en Curacao ln het kader 4 ontworpen staatkundige hervormingen nau*t aan te halen. HAARLEM EN OMGEVCf. Op Dinsdag 22 April zal de H. O. V. on# leiding van Kees Hai-.velt het eerste Boe.hov# concert geven. Het pogramma dat zal wonJi uitgevoerd bestaat u;t de Ouverture ..Conoli# de zevende symphor.ie en het eerste plu* concert, dat gespeeld zal worden door T# van der Pas. Ds. A. c. D. van den Boseh te Well e Ammerzoden heeft bedankt voor het beroep predikant van de Ned. Herv Gemeente Bennebroek. Te Bennebroek vond Vrijdagavond de sjj ting plaats van den door den L. T. B. §eorga» seerden tweejarigen tulnbouwwintercursus. a vertegenwoordigers van den rijkstuinbouwcow» lent, de heet J. Kruger, reikte de dipioou) uit. Ds. J. W. Weentnk van Stadskanaal h«t» ;aa het beroep der Baptisten Gem. te Haarlem us genomen. DE DISTRIBUTIE Maandag 21 Apt Haarlem. Aanvullingskaarten NA 705 m l- Vleeschhal af te halen voor de letters O. P 5 Q en luierbonnen in de Vleeschhal en aan he agentschap Steenbokstraat eveneens voor ft letters O, P en Q. Heemstede. Afhalen levensmiddelenkaart 1% tabaks- of versnaperlngskaart. brandstof#» kaart en contróle Inlegvel 9—12.30 uur restia B; 24 uur C. vol iel In Afhalen van aanvullings-bonkaarte» te Santpoort Voor het afhalen van aanvullings-bon. kaarten in het Badhuis aan de Wüstelaai zijn aan de beurt; Dinsdag 22 April de let ters A tot en met I. Id5 IS sl CHIN. IND. REST. „HONGKONG" SMEDESTRAAT 21 - TEL. 21811 LOEMPIA 50 ct. BAMI GORENG 1,5| IND. RIJSTTAFEL van 8 gerechten 3.ÏÏ Alle gerechten kunnen ook gehaald worden (Adv) „george wint op alle fronten" (Frans Hals). George Formby toont zich in deze film niet alleen een vlot zanger, die zich op de banjo begeleidt, inaar ook een vechter voor een goede zaak Plannen worden beraamd om duikbooten te torpedeeren en om dat te voorkomen, vervult George Formby een belang rijke taak. Hij wint, zooais de titel zegt ..op alle fronten". In een droom ontmoet hij ook Hitier, dien hij gemakkelijk knock-out Maai, George wordt in tal van grappige situaties ge wikkeld en hij slaat zich er goed door heen. Evenals in andere films van dezen komiek. Is er alleszins aanleiding tot lachen. „onder verdenking" (Palace). Hoe wel talrijke scènes gewijzigd zijn aan de ver richtingen van de schaatsenrljdster Beltta ls dit geen showfilm. Warvt de ijs-schouwspelen zijn hoofdzakelijk illustratie. Een echte speel- film ts het echter ook niet want daarvoor is de geschiedenis alle geheimzinnigheid die er door muziek en décor als los element aan toe gevoegd wordt ten spijt al te eenvoudig. Blijft over de beschrijving van de brute manie? f digden en de a nes talie van een tweede, hevig ialoersche vrouw. Het :s geen erg verheffend verhaal en als de ijstafieelen niet de pauzen lusschen verschil lende ruzae- en liefdescènes hadden gevuld, zou het zyn gebrek aan dramatische kracht r.og sterker hebben gedemonstreerd. In enkele korte passages blijkt het vermogen van den regis seur om beklemmende filmische effecten te bereiken, maar daaimee heeft hij het geheel niet kunnen verbeteren. „GEHEIMEN VAN STAMBOUL" (Luxor) is een spannende en 6oms z^lfs sensattoneele geschiedenis, waarin men James Mason (be kend uit „De zevende sluier") kan aanschou wen als de heldhaftige Engelsche officier, die met ware doodsverachting den strijd aanbindt togen een revolutionnaire beweging en daarbij vaak in zeer hachelijke situaties komt te ver- kceren. waaruit hij dank zij de toegewijde hulp van twee chai-mante Jongedames steeds op het nippertje wordt bevrijd. Men wordt ongetwijfeld geboeid door zijn avonturen, die hun hoogte punt beleven als de opstandelingen in het pa- van hun leider worden overmeesterd, 'ede Hobsoon speelt de Vrouwelijke hoofd- ,DE BITTERE WAARHEID" (Rembrandt) In deze Amerikaansche film. gebaseerd op het bekende ..boy meets girl"-thema ziet men voor het eerst na vele jaren Shirley Temple weer terug als zeventienjarige wijsneus, wier loslip- oigheld bijna fataal geworden zou zijn voor het waarop twee mannen elkaaf naar het leven i geluk van haar nichtje. Dat nichtje (Ginger j filmpje .Circusartisten" en de komische rol- staan om een weinig standvastige vrouw, ditHogers) is tot zes jaar gevangenisstraf veroor- prent „Opa sluit een levensverzekering" vooi alles bekroond niet den dood van beide gega-1 deeid voor een daad, welke ln ons land niet, een fnssehen laclx. althans zeker niet zoo zwaar gestraft zou zijn. Zij krijgt na drie jaar een week „vacantie" (hetgeen ook alleen in Amerika mogelijk is), ontmoet den waren Jacob, maar verzwijgt dat zij een gevangene is. Deze gecompliceerde situatie dreigt noodlottig te worden door Shirley's onverwachte onthullingen, maar toch volgt een „happy ending". Ginger Rogers toont ook in deze ernstige rol een actrice van formaat te zijn. Joseph Cotton, haar tegenspeler, maakt de figuur van den door een zenuwaandoening uit zijn evenwicht geslagen soldaat volkomen aannemelijk. „DE DUIVELS VAN DEN ROODEN CIRKEL' (Spaarne). In het tweede deel van deze ge schiedenis dat ons onder het motto „Het net wordt gespannen" wordt aangediend, neemt de spanning met Iedere meter celluloid toe. tot het publiek verlicht cn opgelucht concluleert: „Nou gaat hij eraan". De hij is dan de geheim zinnige No. 39013. die zich voor den millionnair itgeeft. Maar de triomfantelijke be vrijding van den echten en de ontmaskering van den pseudo-Grarrville kan eerst plaats heb ben. na wederzïjdsche vuistslagen, een half dozijn jiu-jitsu-demonstraries, tien ingetrapte deuren, achtervolgingsraces en vele kilo' explosieven over het witte doek zijn ge gleden Gelukkig ontploffen de helsche machi nes altijd net niet, behalve dan die laatste, die op de allerlaatste meter een einde aan het Leven van den onverlaat en aan de film maakt. In het voorprogramma zorgen het teelten- OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDÏENST HAARLEM Mededeeling No. 195. UITREIKING SCHOENENBONNEN. In het tijdvak van 21 April t.m. 3 Mei IM zullen in het Centraal Uitrelklokaal Vleeschhal", Groote Markt alhier volgens derstaande letlerindeeling, schoenenbonnea worden uitgereikt. I. Thans komen voor een bon ln aanmerking, degenen wier T. D. eindigt op een der cljfen óf 5, doch uitsluitend slechts die personen, weilte bij de eerste serie cUferaanwUzingett geen schoenenbon hebben ontvangen, omdat hen reeds na 1 Januari 1945 een bon waj vertrekt. Het publiek is vrij een keuze te maken bis- sohen de bestaande bonsoorten. Voor zoover op de reeds in. de maanden Fe bruari en Maart j.l. aangewezen cijfers van dl T. D. nog geen bon is afgehaald, kan dit alsnoj eveneens gedurende deze uitreiking geschieden. II. Kinderen. a. Kinderen, geboren in de maand Juni 1911 komen onmiddellijk voor een schoenenbon is aanmerking, ongeacht het cijfer van hun T. D. indien blijkt, dat zij nog geen bon hebben ont vangen. In de maand, waarin zij hun eersten verjaab dag vieren, komen zij evenwel niet opntieuw voor een bon ln aanmerking. Aan kinderen, geboren op l Juli 1946 of tater mag geen bon worden verstrekt. b. Kinderen, geboren in de maand Apdll van een der jaren 1932 t.m. 1945. komen thans, even eens volgens onderstaande letterindeeling, een extra sohoenenbon in aanmerking. In deze gevallen wordt geeri keuzebon ver strekt, maar uitsluitend een bon, afhankelljlt van den leeftijd van het kind. INNAME BON. De verstrekking van de schoenenbonnen bedoeld onder I. geschiedt tegen gelijktijdige inname de bonnen 614 en 612 van het inlegvel Ga tot GE 605. Voor de schoenenbonnen voor kinderen, ge noemd onder II wordt bon 604 van het betref fende inlegvel ingenomen. Losse bonnen zijn ongeldig, AF KRUIS ING T. D. Voor de verstrekking van een bon bedoeld onder I wordt de betreffende T. D. in de cate gorie „schoenen" gecodeerd ln het vakje U met 704 A resp. 705 A. Voor de uitreiking van een bon genoemd onder II. wordt de T. D. in het vakje Ka e\ tueel t.m. Ke gecodeerd tot 704 A resp. 70S De letterindeeling is ais volgt: Maandag 21 April 1917O. P. Q Dinsdag 22 April 1947 R en T Woensdag 23 April 1947S Donoderdag 24 April 1947U en V Vrijdag 25 April 1947W, X, IJ., Z Zaterdag 26 April 1947M en N Maandag 28 April 1947 A, C, D Dinsdag 29 April 1947B Woensdag 30 April 1947E en F (8.30—12.15 uur) Donderdag 1 Mei 1947G, H, I Vrijdag 2 Mei 1947 j. k. L Zaterdag 3 Mei 1947 Na-uitieikinJ Geopend voor het publiek: Maandag t.m. Vrijdag 8.30—12.15 uur en 14.00—16.45 uur; des Zaterdags van 8.30—12.15 u, 30 April des namiddags gesloten. In verband met het feit. dat het hier landelyke regeling betreft, kan aan verzoeken om afwijking van de gestelde bepalingen nim mer worden voldaan. Correspondentie kan hier over dan ook niet worden gevoerd. De distributiebescheiden zullen slechts wor den uitgereikt aan diegenen, van wie de '1'. Nood T. D van een con-trólezegel T. D. 1 dienststempel ls voorzien. Aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar zullen geen distributiebescheiden worden medegegeven. UITREIKING BONKAARTEN NA 705. Het publiek wórdt er op altent gemaakt, dat bovenstaande aanvullmgsbonkaai-t wordt uit gereikt aan elko leeftijdsgroep. Door elk gezin behooren deze bonkaarten dus te worden afgehaald. De uitreiking heeft volgens de gepubliceerde letterindeeling plaats In „De Vleeschhal", Groote Markt alhier. NA-UITREIKING CONTRÓLEKAART CM 703, TOESLAGKAARTEN 705/6 enz. a.S. EN JONGE MOEDERS. In verband met hot feit. dat op de toeslag- kaarten. MD 705 6 genummerde bonnen voorko men. welke een beperkten geldigheidsduur heb- oen.worden a.s. en Jonge moeders ,aie deze bescheiden nog met hebben afgehaald, er nog maals me' nadruk op gewezen, dit alsnog zoo spoedig mogelijk, ln leder geval voor 26 April .s. te doen. De uitreiking heeft plaats voor het rayon Noord: Steenbokstraat 15—19, voor het overige gedeelte der stad „De Vleeschhal", Groote Markt, alhier. HAARLEM, 18 April 1947. J>e Directeur, A. VAN DRffiü

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6