Haarlems Dagblad Christiaan X "j" Koning Christiaan van Denemarken Zondagavond overleden Radiorede van de Koningin op 3 Mei Helgoland na de „groote klap" 61e Jaargang No. 18613 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admïn. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Prukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 21 -April 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- cn Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem is Zondagavond gestorven in zijn paleis Amalienborg in de Deensche hoofdstad, te wij Kopenhagen noemen en die in het Co^Deensch Kö'oenhavn heet. Op eenige weken - .na is het vijf-en-dertig jaar geleden dat hij jee troon besteeg. Dat gebeurde op 15 Mei 1912, nadat zijn vader, Frederik VIII, den vorigen dag te Hamburg was overleden. Zoo heeft het Huis Sleeswijk-Holstein- Sonderburg-Glücksburg in een maand tijds twee koningen verloren, want ook de Grieksche koning George II, die onlangs plotseling stierf, stamde daaruit. Vandaag zal de 48-jarige kroonprins Frederik als Frederik IX tot Koning van Denemarken worden uitgeroepen. Christiaan X was een vorst, die bij zijn volk in hooge aohting stond en zich gaarne en gemakkelijk tusschen de menschen be woog. Dat was zelfs zoozeer zijn gewoonté, dat niemand zich er meer over verwonder de hem telkens tusschen de menigte op piraat te zien. Hij was verknocht aan paard- rijden en reed vaak in de stad. door nie mand vergezeld, middenin het drukke Kopenhaagsche verkeer. Dat heeft hem vijf het» ;aar geleden eens bijna het leven gekost, niet door een moordaanslag, die in zijn land ondenkbaar was. maar eenvoudig tenge volge van een val. Ernstige complicaties deden zich voor. Hij herstelde evenwel tot blijdschap van de Denen. Ruim een jaar geleden leed hij aan longontsteking en ce vreesde men weer voor zijn leven. Het nieuwe geneesmiddel penicilline redde hem. In zijn laatste ziekte: eveneens een long aandoening, heeft men dat opnieuw be- iroefd, maar ditmaal tevergeefs. De oude toning is heengegaan. Gemakkelijk is zijn lange regeerings- periode niet geweest en de Denen zullen daarvan wel breedvoerig getuigen. Als men enkele belangrijke gebeurtenissen in herin nering brengt dient men te beginnen met den strijd om grondwetsherziening in mo- dem-democratischen zin, waarbij tijdens bet kabinet-Zahle o.a. het algemeen man en vrouwenkiesrecht werd ingevoerd. 'De eerste wereldoorlog bracht het neutraal blijvende Denemarken in een uiterst moei lijke positie, waarbij voortdurende onder handelingen met Engeland en Duitschland coodig bleken. Problemen deden zich ook mor ten aanzien van het Deensche kolo niale bezit: in 1917 werden de Deensche West-Indische eilanden aan Amerika ver kocht: in 1918 werd IJsland als zelfstandig koninkrijk, dat in personeele unie met De nemarken verbonden bleef, erkend. In de persoon van den Koning werd dus voor het vervolg de eenige band met IJsland gelegd. t>'a veel moeilijkheden betreffende de Slees- Wijksche kwestie kwam in 1920 de hereeni- ging van Noord-Sleeswijk met Denemar ken, na gehouden volksstemmingen, tot stand. De Koning had ook in deze zaak een zeer duidelijk en uitgesproken standpunt Ingenomen. Denemarken hield zich ten aan zien van het lot der Sleeswijksche bevol king aan het zelfbeschikkingsrecht en vol gens dat recht werd beslist. Na den eersten wereldoorlog deed zich onder socialistische regeeringen de vraag Her nationale ontwapening voor, die ten slotte leidde tot wijziging van het leger van het kleine land in een „grenswacht". Daar werd in 1932 toe besloten. Wij herin neren ons allen hoe in April 1940. een maand voor hun inval in Nederland en België, de Duitschers Denemarken over weldigden. Het bood geen tegenstand tegen de geweldige overmacht en werd bezet. Het zou later in den oorlog een dusdanig verzet tegen den overweldiger ontwikkelen, dat dit er mede toe leidde dat het door de ge allieerden als bondgenoot werd erkend. Voor den Koning moest de bezettingstijd reeds in den aanvang groote moeilijkheden brengen. Bekend is zijn telefonische eisch dat de hakenkruisvlag neergehaald zou worden. Als men het niet deed zou hij een soldaat zenden om het te doen. Men lachte [daarom en de Koning zeide: „Maar die soldaat ben ik zelf", waarop de vlag werd gestreken. Deze anecdote maakte nog op gang in ons land. vlak voor de Duitscher ook Nederland binnendrong. Het Deensche volk is klein maar gezond, pittig en intelligent; zijn beschaving be hoort tot het beste dat de wereld heeft kunnen bereiken. Wij Nederlanders hebben er sinds lang de beste betrekkingen mede en wij herinneren ons met dankbaarheid, hoe het ons na onze bevrijding hulp ver schafte en zijn groote gastvrijheid jegens duizenden uitgeputte menschen toonde. Gastvrijheid, hartelijkheid en opgewekt- had zijn kenmerken van den Deenschen aard. Dit kleine volk van nog geen vier millioen menschen heeft in Koning Chris tiaan een vorst gehad, die het waardig was en die begreep dat hij door samenwerking met Zweden en Noorwegen (Koning Haa kon van Noorwegen is zijn broeder) de belangen van zijn land uitstekend kon dienen. Zijn zoon en opvolger, die gehuwd is met de Zweedsehe prinses Ingrid, moge hem evenaren. Wij wenschen den Denen zoo gaarne het beste toe en als wij schrij ven over zulke groote mogelijkheden als toenadering en vereeniging der Europeesche volken vormen zij een dier hoogstaande gemeenschappen, niet groot maar belang rijk, waarop wij vooral onze hoop vestigen. R. P. Ontploffingsramp in Fiume 40 dooden De Italiaansche nïeuwsbureaux berich ten volgens Un. Press, dat op het spoor wegemplacement van Fiume een wagon met dynamiet in de lucht is gevlogen, ten gevolge waarvan veertig personen werden gedood en tweehonderd gewond. De ge- heele stad schudde op haar grondvesten. De Joegoslavische autoriteiten stelden on middellijk 'n uitgebreid onderzoek in, daar vermoed werd dat er sabotage in het spel was. Fiume is bij het vredesverdrag aan Joegoslavië afgestaan. Duistere punten Verleden jaar kwam aan het licht, dat een Belg, een zekere „Guust", in Antwer pen gedrukte textielpunten via Tilburg ons land binnen smokkelde. Een Neder. landsche handlanger werd dezer dagen tot 3i/2 maand gevangenisstraf veroordeeld en de Tilburgsche politie-rechter bedacht een ander Vrijdag met 5 maanden en on middellijke gevangenneming, omdat hij 10.000 valsche punten heeft verhandeld. Binnenkort komt deze „groothandelaar" nog eens in het bankje inzake een trans actie over 15.000 textielpunten. Kroonprins Frederik wordt Koning Frederik de Negende Koning Christiaan de Tiende van Dene marken is Zondagavond omstreeks elf uur overleden, nadat hy sedert half vijf in den middag bewusteloos was geweest. Kroon prins Frederik zal als koning Frederik de Negende zijn overleden vader opvolgen. De overleden vorst bereikte een leeftijd van 76 jaar. Wijlen koning Christiaan zooals hij alom bekend was: te paard tijdens een rit door zijn residentie. Koning Christiaan werd 26 September 1870 op het kasteel Charlottenburg bij Ko penhagen geboren als zoon van den lateren Koning Frederik de Achtste. Hij trad in 1898 in het huwelijk met prinses Alexandrina van Mecklenburg- Schwerin. Zijn twee zoons Frederik en Knud werden respectievelijk in 1899 en 1900 geboren. Op 15 Mei 1912 besteeg Christiaan den troon. Zijn regeering be leefde enkele hoogtepunten, zooals de personeele Unie met IJsland, die in 1918 gesloten werd en de aansluiting van Noord-Sleeswijk, dat door het verdrag van Versailles aan Denemarken werd toege wezen. In 1920 deed de koning zijn intrede het nieuwe gebied, waar hij met veel enthousiasme werd ontvangen. Gedurende de oorlogsjaren bleef de ko ninklijke familie in Denemarken, en ge durende den eersten tijd werd zij door de Duitschers gerespecteerd. De toeneming van het Deensche verzet leidde ertoe dat de koninklijke familie tenslotte werd geïnterneerd op het kasteel in de buurt van Kopenhagen, Sorgenfri [enaamd. In October 1942 viel de koning tijdens een rit in Kopenhagen van zijn paard. Hij liep kneuzingen en er deden zich compli- Op den nationalen herdenkingsavond op 3 Mei zal de Koningin om kwart voor zeven over beide zenders een toespraak tot het Nederlandsche volk houden. caties voor. Reeds toen was men bezorgd voor zijn herstel. In Februari van het vorig jaar kreeg hij longontsteking, doch her stelde na een behandeling met penicilline. Dezelfde behandeling, doch ditmaal zon der succes, werd toegepast na zijn laatste ziekte: een longaandoening na een gevatte kou. Zijn dood volgde na een ziekbed van drie maanden. Kroonprins Frederik, die vandaag tot koning wordt uitgeroepen, is in 1899 ge boren. Denemarken wordt sinds het einde van de vijftiende eeuw geregeerd door het Huis Sleeswijk-Holstein-Sonderburg- Gluecksburg. Laatste loodjes van Moskou Goede vorderingen ten aanzien van Oostenrijk Na een vruchtelooze bespreking op Za-: terdag hebben de vier ministers tijdens de; bijeenkomst van Zondag goede vorderin gen gemaakt bij de bespreking van het Oostenrijksche vredesverdrag. De minis ters voltooiden de bestudeering van den geheelen tekst en lieten de eerste helft van 't verdrag ten tweeden male de revue passeeren, teneinde belantgrijke geschil punten op te helderen. De stemming van de bijeenkomst was opgewekt en vriend schappelijk. Een aantal overeenstemmin gen, hoewel ondergeschikte kwesties be treffend, kwamen tot stand. Elf artikelen zijn ter verdere overweging, hetzij door de ministers of hun plaatsvervangers, ter zijde gelegd. Negen artikelen bleven onop gelost. De middagzitting werd afgelast- Hedenochtend zouden de ministers het rapport van de speciale financieele com missie voor Triest bestudeeren en des mid dags het Oostenrijksche verdrag verder bespreken. De conferentie te Moskou zal waar schijnlijk 22 of 23 April aanstaande eindi gen, aldus meldt het AFP. Een volgende zitting zal, naar men aanneemt, in Juli aanstaande plaats vinden. Waarschijnlijk zal Woensdagavond 23 April een speciale trein met de Fransche delegatie uit Mos kou vertrekken. Ned.-Indische financieele besprekingen met Australië Een commissie onder leiding van mr. E. J. van Hoogstraten, directeur van het de partement van Economische Zaken te Ba tavia, is Zaterdag naar Australië vertrok ken voor het voeren van besprekingen met de Australische autoriteiten over het be drag van de vordering van Australië op Nederlandseh-Indië en omgekeerd. Mr. Van Hoogstraten werd vergezeld door den thesaurier-generaal den heer W. Alons en mr. W. Holdert, inspecteur bij de generale thesaurie. Pennenfabrikant-hoogvlieger Milton Reynolds, de pennenfabrikant die in record tijd om de wereld vloog en die van zijn vlucht persoonlijk verslag heeft uitgebracht aan president Truman, deelde U. P. mede dat hij van meening was, dat de Vereenigde Staten hun mili taire bases over de geheele wereld moeten handhaven, ten einde ten aanzien van de rest van de wereld een sterke positie in te kunnen nemen. Reynolds zeide: „Waarom wil toch ieder een deze steunpunten weggeven? Zij ziln noodzakelijk en niet alleen voor onze wel vaart doch ook om de wereld economie te stabïliseeren". Hij vervolgde: „Tijdens mijn tocht had ik het gevoel dat er maar één wereld bestond, doch deze wereld was de onze". Bonnen voor Zuidvruchten zijn tot 4 Mei geldig De geldigheidsduur van de voor 100 gram Zuidvruchten aangewezen bonnen 67-E Reserve, 67-L Reserve en 68-T Reserve is verlengd tot en met 3 Mei. Churchill en Wallace kaatsen Henry Wallace, die onlangs door Chur chill van crypto-communisme is beschul digd, heeft te Oslo gezegd: „Het is Chur chill, die niet in het openbaar durft te ver klaren, dat naar zijn eigen overtuiging oor log onvermijdelijk is. Ik zeg u echter, dat oorlog niet onvermijdelijk is. Ik betreur het, dat Churchill zijn begaafdheid niet itn het belang van den vrede gebruikt." Winston Churchill heeft naar aanleiding van de rede van Henry Wallace te Oslo in een verklaring ontkend, dat hy Wallace een crypto-communist genoemd heeft. Hij had gezegd dat Wallace zich in Engeland ge mengd had onder een groep crypto-commu- nisten. Ten aanzien van zijn standpunt be treffende de onvermijdelijkheid van een oorlog zeide Churchill, dat naar zijn mee ning oorlog niet onvermijdelijk is. maar on vermijdelijk zou zijn als Engeland en Ame rika de politiek van toegeven en eenzijdige ontwapening zouden volgen die den vorigen oorlog met zich heeft gebracht. Engelands kroonprinses een-en-twintig jaar De kroonprinses van Engeland, prinses Elisabeth, viert heden te Kaapstad haar een-en-t win tigsten ver j aard a g Te Kaapstad heeft men voorbereidingen gemaakt voor groote feestelijkheden, die hedenavond met een reusachtig vuurwerk besloten zullen worden. Hedenavond zal Prinses Elisabeth voor de radio een toe spraak houden tot het Britsche gemeene- best. De tournee in Zuid-Afrika van de Brit sche koninklijke familie eindigde Zondag, toen de witte trein, na een reis van ruim 11.000 km te Kaapstad aankwam. Donderdag zal men met de „Vanguard" de terugreis naar Engeland aanvaarden. Wij kochten maïs voorloopig voor het laatst Nederland kocht een lading 360.000 bushels Amerikaansche mais voor ver scheping in de tweede helft van Juni, waardoor het Nederlandsche exportquotum voor Juni geheel is opgenomen. België kocht 180.000 bushels Amerikaansche mais voor Juni-verscheping. Laatstgenoemd land kan thans van het exportquotum voor Juni nog 180.000 bushels opnemen- Texas City na de ontploffingsramp Een groep journalisten heeft een bezoek gebracht aan het eiland Helgoland. Naar hun bevinding is de eenige merkwaardige strucfcureele wijziging te vinden aan de Zuid-Westzijde van het eiland, waar een tachtig meter hooge klip in de buurt van de havens omgevallen is. De havens zijn betrekkelijk ongeschonden gebleven. De Britsche luitenant Bernard Cahill is Zaterdag als eerste officieele waarnemer op Helgoland aan land gegaan. Hij deelde mede. dat alle groote kanonnen, op een enkele uitzondering na, verdwenen waren. Ondanks de hevige ontploffing zijn vele door bommen beschadigde huizen in het visschersdorp bij de onderzeeboot-onder komens overeind blijven staan. Over het geheele eiland vindt men groote kraters en beton-resten van de opgeblazen onder zeeboot-onderkomens. Er was op het eiland geen gevaar van- gassen of branden. Er werden geen doode vogels gevonden: de lichte ontploffingen waardoor men voor 'i de groote explosie de vogels beoogde te verdrijven, blijken dus succes gehad te hebben. Duizenden vogels keeren thans op het eiland terug. Duitsche schatgravers. Volgens een radiobericht van een vaar tuig der marine hebben Duitsche visschers de strenge order, dat niemand Helgoland mag naderen, totdat het eiland officieel veilig, verklaard is, in den wind geslagen. Naar verluid zijn zij Zaterdagnacht op het eiland geland, op zoek naar verborgen schatten, die door de explosie aan het dag licht gekomen kunnen zijn. De Koninklijke Marine heeft patrouillevaartuigen uitge zonden om de Duitsche visschersschepen, die langs de kust van het eiland varen, te verdrijven en zoo noodig waarschuwings schoten te lossen. Maarschalk Sir Sholto Douglas is Zaterdagavond over het eiland gevlogen. Volgens waarnemers uit de lucht zijn dc twee kolossale verdedigingsbatte rijen aan de Noord- en Zuidpunt van het eiland volkomen verdwenen en de onder- zeebootdokken vernietigd. Volgens een radiobericht van een waar nemingsschip, dat op ruim IV2 k.m. af stand van de zuidpunt van het eiland ligt, bevindt zich een groote krater op de plek. waar anders de ingang naar het tunnel complex in de rotsen was. Er schijnt een aardverschuiving in de roode zandsteen- klippen ten Noorden van het laaggelegen visschersdorp plaats te hebben gehad. De meeste waarnemers berichten, dat de hui zen in het hoogland niet tegen den grond liggen en dat in het dorp sommige huizen zelfs het dak niet hebben verloren. De vuurtoren staat ook nog overeind. Branden werden niet waargenomen. Heden is bekend gemaakt, dat er een voortijdige ontploffing heeft plaats gehad, toen manschappen de laatste voorbereidin gen voor de explosie troffen. Daar de schokbuis echter nog niet met den lont draad, die naar de ontplofbare stoffen leidde, was verbonden, wei'den de twee mannen slechts licht gewond. He! woord is aan.. M 0 r e t Een dwaas is hij die voorgeeft onwrikbaar in zijn denkbeelden, mèeningen en overtuigingen fe zijn. Het testament van Ford Henry Ford heeft in zijn testament alle aandeelen van de Ford Motor Company nagelaten aan zijn vier kleinkinderen, namelijk Henry Ford, Benson Ford. mrs. Walter-Buhl-Ford en William Ford. Alle aandeelen waaraan geen stemrecht is ver bonden gaan naar de Fordstichting ten be hoeve van wetenschappelijke, opvoedkun dige en liefdadige doeleinden. Ford's weduwe krijgt zijn huis te Detroit „Fairlane" en alle persoonlijke bezit tingen. De groote plantage van Richmond Hill komt aan de Fordstichting. De nala tenschap wordt onofficieel geschat op 700 millioen dollar, zegt United Press. Gewapende roovers Een 52-jarige rijwielhersteller te Rot terdam werd Vrijdagavond met zijn knecht door twee gewapende mannen overvallen en in een kast opgesloten. Het bezoek verdween op een dames- en heerenfiets. Fransclie bommen op Madagascar Naar het Fransche persbureau meldt, hebben Fransche luchtstrijdkrachten Za terdag het dorp Wohilawa, dat een bol werk van opstandelingen is. gebombar deerd. Intussohen heeft de Fransche Hooge Commissaris, De Coppet, de eerste zitting van de Madagaskarsche vertegenwoordi gende vergadering geopend, waarbij hij verklaarde, dat Fransche militaire en ambtelijke versterkingen onderweg zijn om de orde te herstellen en te handhaven. De eerste foto's uit het verwoeste Texas- City, de stad die door een ontploffings ramp beroofd werd van honderden inwo ners en een belangrijk percentage van haar woningen. De bovenste foto geeft dc chemische fabriek Monsanto weer die volkomen ver nield werd. De onderste afbeelding bevat een troosteloos beeld van de verwoes tingen in het havenkwartier. Zooals reeds gemeld, werd verondersteld dat het Fransche schip „Grandcamp", aan boord waarvan in de haven van Texas-City de brand ontstond, welke zulke ruïneuze gevolgen voor de stad heeft gehad, muni tie aan boord had. Een functionaris van de Fransche ambassade te Washington heeft verklaard, dat de „Grandcamp" zes tien kisten met ammunitie voor lichte wapenen aan boord- had, welke kisten be stemd waren voor lossing in Venezuela. Deze lading werd niet als gevaarlijk be. schouwd, anders zou de kapitein een roode vlag hebben doen voeren. De bemanning heeft klaarblijkelijk in de haven van Venezuela vergeten de zestien kisten te lossen, zoodat deze lading abusievelijk meegenomen wörd naar Texas-City. De Veiligheidsraad steun! Truman Geen inmenging bij hulpverleningsplan Het anti-communistische programma van president Truman heeft den steun ge kregen van den Veiligheidsraad der UNO, die besloten heeft zich niet te zullen men gen in het Amerikaansche plan voor hulp verleening aan Griekenland en Turkije. Bovendien besloot de raad een tijdelijke commissie aan de grenzen van Noord-Grie kenland te houden, totdat definitief is uit gemaakt hoe de grensconflicten daar zullen worden opgelost- Een Russisch voorstel om het program ma van Truman te ontdoen van zijn mili taire aspecten en de controle over de Ame rikaansche hulp aan de Vereenigde Volken te geven, werd verworpen. Slechts Rusland en Polen stemden er voor. De Ver. Staten, China, Columbia, Frankrijk en Syrië ont hielden zich van stemming. Voorloopige resultaten der Duitsche verkiezingen Gisteren zijn in de Britsche zóne de verkiezingen voor de „Lander" gehouden, waarbij de kiezers weinig belangstelling toonden. De opkomst was beneden de ver wachtingen. De sociaal-democraten kre gen over de geheele linie de meeste zetels. Hieronder volgt in procenten de verhou ding der stemmenaantallen bij de verkie zingen van gisteren en die van October j.L Kreistagswahlen Noordrijn-Westfalen: soc. dem. 32 (33-4): Chr. dem. 37^2 (46)vrije democraten 6 (4.3): communisten 14 (9.4): centrum partij 9.8 (6.1); Duitsche rechtsche partij 0.4 (0.1). Nedersaksen: soc. dem 43.3 (41.8); Chr. dem. 20.8 (22.4); nat. liberalen 17 (19.7); vrije democraten 8.8 (7.6): communisten 5.7 (5); centrumpartij 4.1 (2). Slees wijk-Holstein: soc. dem. 44.4 (41.2); Chr. dem. 34.5 (37,3); communis ten 4.8 (5); Zuid-Sleesw. verbond 7.9 (7.3); Duitsche rechtsche #artij 3.1 (1.3); centrumpartij 0.1 (geen). In totaal hebben de verschillende par tijen in drie Liinder tezamen tot nogtoe de volgende zetelaantallen bereikt: soc. dem.: 173 zetels; Chr. dem. unie 144; communis ten 36; vrije democraten 25: nat. liberalen 25: centrumpartij 26; Zuid-Sleesw. verbond 4 zetels. De „Karei Doorman" weer thuis Hr. Ms. hulpvliegkampschip „Karei Doorman" is Zondagochtend na het vlag- vertoonbezoek, dat in de afgeloopen week aan Engeland gebracht is, in het vaderland teruggekeerd. Omstreeks 11 uur arriveerde het schip in de Merwehaven bij Schiedam. De laatste dag van het verblijf van Hr. Ms. „Karei Doorman" te Greenwich is gebruikt voor een plechtigheid, waarbij de hartelijke verstandhouding tusschen de „Royal Navy" en de Nederlandsche Ko ninklijke Marine duidelijk aan den dag trad. Namens den raad der admiraliteit en de „Royal Navy" heeft de Britsche ml nister van Marine, viscount Hall, een zil veren schaal als herinnering aan het be zoek aangeboden. De aanbieding ging ver gezeld van een hartelijke en zeer waar- deerende rede. De „Big Bang". - Een enorme rookkolom onttrok het kleine eiland Helgoland aan het gezicht taut den vlieger die op het tijdstip der ontploffing op eenigen afstand in de lucht cirkelde voor waarnemingen. Groote brand door gevaarlijk spel Opnieuw werd de gemeente Sprang- Capelle door een grooten brand getroffen. Door het spelen met vuur raakte Zondag namiddag in de Nieuwstraat de schuui van den landbouwer Keusten in brand. Door den feilen wind stonden in enkele oogenblikken schuur, stallen en het woon huis in lichterlaaie. Van de zuidzijde van de straat sloeg het vuur over op de schuu* en stallen van A. Vos, landbouwer en steenkolenhandelaar, aan de Noordzijde van de straat- Eenige oogenblikken late» waren de vlammen vandaar weer overge slagen op de groote schuur en stallen va» den landbouwer Haverhals. De gemeente lijke motorbrandspuit bleek niet te func- tionneeren toen zij op het terrein aanwezig was. Toen de brandweer uit Tilburg onder commando van den heer Flameling, arri veerde, was het vuur reeds overgeslagen naar schuur en stallen van D. Vos in da Oudestraat, ruim 200 meter verder gelegen en naar de schuur van M. van Campen, tegenover het pand van D. Vos. Alle pan den waren met riet gedekt en brandden tot den grond toe af. Met twaalf slangen werd het vuur bestreden. Vijf runderen en twee varkens kwamen in de vlammen om. Brand in de Ripperda-kazorne Hedenochtend om twaalf uur is in een garage van de Uipperda-kazerne brand ont staan. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat deze brand het gevolg is van kortslui ting. waardoor een bak met olie vlam zou hebben gevat. De manschappen zijn onmiddellijk met snelblusschers het vuur te lijf gegaan, dat een makkelijke prooi had kunnen vinden in de auto's, die zich in de garage ter reparatie bevonden. Ook de brandweer was snel ter plaatse en met vereende krachten werden do vlam men spoedig bedwongen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor, maar één auto- werd door het vuur beschadigd. Eieren zonder vervoerbewijs In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd een groote vrachtwagen van de firma D. E. uit Bennebroek, die 115.000 eieren vervoerde, in Amersfoort door de C.C.D. aangehouden. 31.000 eieren bleken niet door een vervoerbewijs gedekt te zijn en de controle-ambtenaren zagen dan ook al leszins aanleiding, om de eieren in beslag te nemen. Een nader onderzoek bracht echter aan het Licht, dat de chauffeur de verkeerde papieren had meegenomen en dat er geen kwaadwilligheid in het spel was. De zaak wordt echter verder onderzocht. Weerbericht WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Tijdelijk krachtige Zuidwestelijke wind Wisselende bewolking met enkele ver spreide regenbuien, Des nachts iets kouder Overdag zelfde temperatuur. 22 April: Zon op 5.31 uur, onder 19 48 uur Maan op 6.17 uur, onder 2147 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1