Haarlems Dagblad Het gist en broeit in de mijnen van het Ruhrgebied Geruchten over een nieuwe jacht op Martin Bormann Bouwplan voor1947 in gevaar Een week langer Pinkster-vaeantie voor de lagere scholen Engeland consumeert zijn leening van Amerika in snel tempo Naar de kleurige tuinen van Kennemerland Weerbericht ijle Jaargang IS'o. 18619 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 28 April 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107, Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Nieuwe „wilder" protestbeweging verwacht Berlynsche correspondent van het p'.P. meldt: De Maart-stakingen en pro testdemonstraties, die ais een niet te kee- jrn golf over het Ruhrgebied zijn gegaan, dijken thans allerminst te hebben gefun geerd als een uitlaatklep voor de in het Industriegebied levende spanningen. Zy Jiebben er eerder toe geleid deze span ningen te versterken en thans, nauwelijks een maand later, gist en broeit het in de kolenmijnen zoo sterk, dat ernstig reke ning gehouden moet worden met een op nieuw opleven van een protestbeweging. kringen der vakbond-leiders ver wacht men, dat eventueele nieuwe sta kingen en demonstraties een wilder karak ter zullen hebben dan die van Maart, toen bet den vakbonden gelukt is over het ge heel de protesten binnen geregelde banen Ie houden en toen de tegen de bezettende macht gerichte uitspattingen tot enkele uitzonderingen beperkt bleven. Welke ernstige gevolgen nieuwe sta kingen zouden kunnen hebben voor de ontwikkeling der Ruhrkolenproductie en daarmede van de geheele economische machinerie van de Westelijke zones, kan blijken uit den terugkeer,, die de binnen de icrken gehouden Maart-beweging gehad leeft. Een goed deel van de in drie moei- ijke wintermaanden door een uiterste klachtsinspanning bereikte verhooging der vliegti UNO-vergadering voor 'alestina begint vandaag De Algemeene Vergadering der UNO, öie heden te Lake Success haar speciale Zitting opent voor het behandelen van het Palestijnsche probleem, zal besluiten moe ten nemen ten aanzien van drie hoofd kwesties. Deze zijn: het Britsohe verzoek om een commissie van onderzoek, het ver zoek der Arabische staten om onafhanke lijkheid voor Palestina en dat der Joden zionisten en niet-zionisten om aan de besprekingen deel te mogen nemen. De correspondent van Reuter bij de UNO Michael Fry schrijft, dat de Sovjet unie, naar men verwacht, den eisoh voor ren onafhankelijk Palestina zal ondersteu nen. Tot dusver heeft de Sovjet-Unie officieel nog geen standpunt ingenomen en der halve niet bekend gemaakt, of zij Arabie ten dan wel Joden wil steunen. Slechts heeft de Sovjet-ambassadeur te Washing ton, Nikolaj Novikof, te kennen gegeven, dat Palestina of onafhankelijk moet wor den verklaard of onder het beheer van de Vereenigde Volken moet komen. In kringen, die nauwe betrekkingen met de Sovjet-delegatie onderhouden, meent men, dat de USSR nog gekant is tegen de eischen der zionisten. Bovendien brengt het strategisch belang van de Sovjet-Unie het Midden-Oosten alsmede dé aan wezigheid van de petroleum aldaar mee, dat zij eerder de vriendschap van de Ara bieren dan van de Joden zal zoeken, daar die Zionisten volgens de Russen onder con trole van de Amerikaansche kapitalisten ifcaan. okker gaat Amerikaansche uigen in licentie bouwen Op Schiphol arriveerde de heer P. A. van de Velde, mededirecteur van de Fokker fabrieken, die een bezoek aan de Vereenig- Staten heeft gebracht, waar hij onder handelingen heeft gevoerd met Amerikaan sche vliegtuigfabrikanten, onder andere met Douglas. De heer Van de Velde deelde mede, dat het resultaat van zijn onder handelingen voor ons land zeer belang rijk is aangezien hij gunstige contracten heeft medegebracht, die voor onze vlieg tuigindustrie groote mogelijkheden ope nen. Als gevolg van de vlotte besprekingen - aldus de heer Van de Velde kan men In Nederland direct aan het werk gaan. Zoodra het licentiecontract getcekend is tullen de Nederlandsche fabrieken met 11- centiebouw van vliegtuigen beginnen, het geen een aanzienlijke deviezemvinst voor Nederland zal opleveren. Er zijn voorts contracten 'afgesloten voor de levering van onderdeelen der vliegtui gen. Ook zijn besprekingen gevoerd, die volgens den heer Van de Velde in de nabije toekomst eveneens voor onze nationale luchtvaartindustrie van belang zullen xijn. Tienduizend arbeiders m Londensche haven staken Meer dan tienduizend ai'beiders bij de Londensche haven zijn heden in staking gegaan, ter ondersteuning van de reeds zes weken durende staking van vierduizend havenarbeiders te Glasgow. In Glasgow wordt gestaakt uit protest tegen het ont slag van overtollige arbeiders. Door de staking zullen exporten naar het vasteland van Europa opgehouden worden. De sta kende arbeiders behooren tot den stuwa- doorsbond. Den leden van den veel groote ren Bond van Transportarbeiders is advies gegeven niet te staken, doch eenige hon derden staakten toöh. Geen* carnets voor reizen naar België Tijdens het Belgisch weekend, dat door de Nederlandsche Reisvereeniging voor haar reisleiders te Hilversum werd gehou den, heeft de heer A. Haulot, commissaris- generaal voor het toerisme in België, ver klaard, dat de invoering van zgn. carnets voor reizen van Nederland naar België niet doorgaat, daar de regeeringen hierover niet tot overeenstemming zijn gekomen. Het toerisme blijft dus dit jaar nog beperkt tot het uitwisselen van groepen. Voor de par ticuliere vacantiegangers blijven de moge lijkheden zeer gering. Het lot van Martin Bormann, den in Neurenberg bij verstek veroordeelden nazi leider en persoonlijk adviseur van Hitler, die volgens verhalen van min of meer bc - trouwbare ooggetuigen in Berlijn zou zijn geweest op het moment dat de Duitsche hoofdstad door de Russen werd ingenomen en van vvien werd aangenomen, dat hij bij zijn poging om te ontvluchten om het leven was gekomen, heeft sinds de capitulatie dc speurders der geallieerde landen bezig ge houden. Zij veronderstelden de mogelijk heid, dat Bormann was ontkomen en ont dekten telkens weer vermeende aanwij zingen. dat de gevaarlijke nazi zich in het buitenland zou ophouden aanwijzingen, die nooit werden bevestigd. Dat men ech ter de mogelijkheid van Bormanns ont vluchting nog steeds aanwezig acht. be wijst een bericht'van Reuter, dat heden ochtend doorkwam, volgens hetwelk de Egyptische politie op aanwijzing van Scot land Yard de meest uitgebreide maatrege len heeft genomen, die kunnen leiden tot aanhouding van Bormann op Egyptisch grondgebied. Er wordt dus naar Bormann gezocht in een bepaald land, iets wat tot nu toe nooit dagelijksche productie tot omstreeks 230.000 ton is'weer teniet gedaan. Het zal ook wanneer nieuwe moeilijkheden zou den uitblijven, maanden kosten voor deze achterstand weer is ingehaald en er wordt dan ook ernstige twijfel geuit omtrent de mogelijkheid, het voor dit jaar gestelde minimum doel van een productie van 300.000 ton per dag te bereiken. Britsch-Amerikaansch overleg in Berlijn Naai' van gezaghebbende zijde wordt vernomen, heeft Bevin lord Pakenham, die ondangs Hynd is opgevolgd als minis ter voor Duitschland en Oostenrijk, ver zocht hem Maandag in Berlijn te ontmoe ten, wanneer de speciale trein van de Brit- sche delegatie uit Moskou daar is aange komen. In ambtelijke kringen te Londen wenscht men «geen commentaar te geven op het vertrek van lord Pakenham naar Berlijn, doch men gelooft dat hij aanwezig zal zijn bij de Anglo-Amerikaansche be sprekingen over het peil van de industrie in beide zones en over de mogelijkheid van een grootere politieke centralisatie in West-Duits'chland. Scotland Yard zoekt in Egypte gebleken is; zoodat de geruchten, die nu al sinds den val van Berlijn in de wereld de ronde doen. aan waarschijnlijkheid winnen. Het Fransehe persbureau AFP meldde gis teren reeds'de arrestatie van Bormann in Egypte, doch deze mededeeling kan als voorbarig worden beschouwd, aangezien deze arrestatie officieel is ontkend tegen over het persbureau Reuter. Deze officiëele ontkenning ging gepaard met de hierbo ven weergegeven mededeeling, dat de Egyptische politie op haar qui-vive is. AFP wist eveneens te melden, dat Bor mann zich gevoegd had bij een groep Jo den, die trachtte uit te wijken naar Pales tina. Ook dit bericht moet met scepticis me worden beschouwd, aangezien het be rust op mededeelingen van „sommigen". Groot tekort aan ijzer en staal Voor de uitvoering van het bouwplan 1947 is 340.000 ton ijzer en staal noodig. Blijft de toestand zooals die thans is, dan is van deze hoeveelheid nog niet eens de helft beschikbaar. De consequentie hier van zal zijn, dat aan reeds goedgekeurde werken niet kan worden begonnen. Het is te hopen, dat werken, waarmee reeds be gonnen is. niet stilgelegd behoeven te wor den. Dit verklaarde de heer L. Neher, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting een rede. welke hij in Arnhem voor leden van de Geldersche Indtustrieele club heeft gehouden. De minister zeide voorts, dat overscha keling van ijzer en staal op ander coaistruc- tiemateriaal uitermate moeilijk is en veel tijd vergt. Vorig jaar, toen er een zeer groot tekort aan hout was, is men op beton en ijzer overgegaan en ook dit levert nu groote moeilijkheden op. De toestand is dus in hooge mate ernstig. Het bouwen en hei-bouwen van fabrieken is noodzakelijk, omdat Nederland door de sterke toeneming der bevolking meer moet mdustrlaMseeren, daar het agrarisch areaal ontoereikend is. Men dient er rekening mee te houden, dat zich over de geheele wereld een. sterke industrieele ontwikkeling vol trekt en dat het land, dat het laatste met zijn producten op de wereldmarkt ver schijnt, geen kans meer heeft. De beslissing of aan een bepaalde in dustrie voorkeur moet worden gegeven bij den bouw of herbouw van fabrieken dient aan de overheid te worden overgelaten. Het is daarbij onvermijdelijk de individueele beslissingsvrijheid te beperken of zelfs uit te schakelen. ..Dit heeft echter niets te maken met geleide economie", zoo besloot minister Neher. De volkstelling te Haarlem Generaal Kruis naar Indië De chef van den generalen staf, luitenant- generaal vit. H. J. Kruis is per vliegtuig van Schiphol naar Batavia vertrokken. De generaal was als burger „vermomd", daar de Egyptische autoriteiten geen personen op het vliegveld in Caïro toelaten, die de militaire uniform der geallieerden dragen. Generaal Kruis neemt afscheid van kolonel J. J. L. Willige- Er is thans beslist, dat, behalve de daar voor vrij te maken ambtenaren van rijk, pro.vincie en gemeente, ook alle onderwij. zers en onderwijzeressen der openbare en bijzondere lagere scholen te Haarlem in geschakeld zullen worden bij de Volks- en Woningtelling. Daarom zal de vacantie voor die scholen met fen week verlengd worden. De formulieren worden uitgereikt op 29 en 30 Mei en worden opgehaald op 2 en 3 Juni. Men heeft de beschikking over 827 tel lers. Te Bloemendaal. Bloemendaal heeft de medewerking ge vraagd van de militairen op Wildhoef. Het is de bedoeling dat de scholen gewoon doorgaan. Er zullen ook twee uitreikings- en twee ophaaldagen zijn. Te Heemstede. Heemstede heeft vrijwilligers als aanvul ling der ambtenaren gevraagd. Mocht het aantal dat zich aanmeldt, te gering zijn, dan zal etjn beroep gedaan worden op de onderwijzers. Gehoopt wordt dat het niet noodig is het onderwijs te verstoren. Ook hier zijn twee dagen voor uitreiken en twee dagen voor ophalen. Geen sleun van de MRP voor de Gaulle Maurice Schumann, voorzitter van de „Mouvement Républicaïn Populaire" (pro gressieve katholieken) heeft verklaard, dat zijn partij, de op één na grootste van Frankrijk, de nieuwe beweging van gene raal De Gaulle, de „Rassemblement du Peuple Frangais" niet zal steunen. De MPR wenscht Frankrijk niet in twee vijan dige kampen verdeeld te zien. Reeds 1550 millioen dollar opgenomen Blijkens een mededeeling van het Ame rikaansche Ministerie van Financiën heeft Engeland gedurende de maand April 450 millioen dollar van zijn Amerikaansche lee ning opgenomen. In totaal heeft Engeland nu reeds 1550 millioen dollar van deze lee- ning geconsumeerd. De geheele leening, die half Juli van 't vorig jaar van kracht werd na langdurig uitstel tengevolge van de op positie in 't congres, bedraagt 3750 millioen dollar. Het tempo, waarin Engeland de credie- ten opneemt, is veel sneller dan aanvanke lijk in het* voornemen lag. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de prijzen in de Vereenigde Staten, sinds de onderteekening en de aanvaarding van de leening door het Congres, met ongeveer veertig procent ge stegen zijn. Tenzij er een spoedige terug gang komt in de opwaartsche beweging der /Amerikaansche prijzen de Vereenig de Staten zijn de voornaamste leverancier van Engeland op het gebied der voedsel voorziening, machinerieën en andei'e ur gente artikelen is het te vei'wachten, dat de Amerikaansche leening op een veel vroeger .tijdstip dan men oorspronkelijk meende uitgeput zal zijn, hetgeen een nog ernstiger karakter zou geven aan Enge- land's groote economische moeilijkheden van dit oogenblik. De herhaalde verzoeken van president Truman aan de Amerikaansche zaken wereld om het prijspeil te verlagen ill het belang van een succesvol functionneerer. van het vrijhandelsysteem, zullen thans ongetwijfeld meer dan ooit met spanning worden gadegeslagen zoowel door de Brit- sche regeering als de Britsche handels kringen, zegt United Press. Zandvoort. In Zandvoort is het gemeentebestuur nog bezig een regeling te treffen. Overleg zal worden gepleegd met ambtenaren van rijksdiensten. Mocht het aantal medewer kers niet voldoende zijn, dan zal de mede werking van het onderwijzend personeel worden gevraagd. In totaal zijn zestig amb tenaren noodig voor de volkstelling, welke twee dagen duurt. De biljetten zullen ook in twee dagen worden uitgereikt. Velsen. Dezer dagen zal het onderwijzend perso neel in de gemeente Velsen worden ge vraagd medewerking te verleenen. Een definitieve regeling is nög niet gemaakt. Botsing lusschen wielrijder en N.Z.H.-bus Hedenmorgen omstreeks negen uur had op den hoek van den Kleverparkweg en de Santpoorterstraat een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een autobus van de N.Z.H. De wielrijder, de 36-jarige L. v. d. Put ten," bevond zich op den ventweg aan de Zuidzijde van den Kleverparkweg en -wilde linksaf de Santpoorterstraat inslaan, toen een bus van de N.Z.H. uit de richting Haarlem naderde. De autobus hield rechts aan om bij de halte op den hoek te stop pen. De wielrijder verkeerde, naar hij later verklaarde, in de meening, dat de bus den Kleverparkweg op wilde gaan. De fietser reed door en werd door de bus gegrepen en op den grond geslingerd. Het slachtoffer werd met een bekkenbreuk naar "t zieken huis Johannes de Deo overgebracht, waar het onmiddellijk geopereerd werd. Extra kaas voor jeugdige personen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat personen geboren in een der ja ren 1927 tot en met 1942 in aanmerking komen voor een extra hoeveelheid van 100 gram korstlooze kaas of smeerkaas. Men moet hiertoe den bon B 04 Reserve of B 07 Reserve uiterlijk op 3 Mei bij een hande laar in kaas inleveren. De aflevering der kaas zal zoo spoedig mogelijk plaats heb ben. Truman overlegt met Marshall en de partijleiders President Truman der V.S. heeft een geheime conferentie gehouden met den minister van Buitenlandsche Zaken, George Marshall en de republikeinsche en democratische fractieleiders. Officieel is verklaard, dat de conferentie werd gehou den in verband met Marshall's rapport over de conferentie van Moskou. Werk in visschershaven te IJmuiden ligt stil Een traditioneel geschil over het even traditioneele „zoodje" dat aan de lossers contractueel wordt uitgereikt, is oorzaak, dat de vlschlossers in IJmuiden vandaag niet aan het werk zijn gegaan. Alleen een Zweedsche kotter en eenige kustvisschers hebben hun vangst aan de markt kunnen brengen. De vijf trawlers, benevens eenige loggers, die vandaag met ruim 2000 kisten binnen waren, werden niet gelost. De Algemeene Vergadering van de Vereenigde Volken, gewijd aan het Palestijnsche probleemkomt vandaag in Lake Success bijeen. De Arabische Emir Feisal is in gezelschap van den Egyptïschen vertegenwoordiger Siouffi Bey naar de Vereenigde Staten vertrokken om de vergadering bij te wonen. Feisal (links) met zijn gevolg op het vliegveld te Cairo voor zijn vertrek, Politiemaatregelen tegen Roemeensche oppositie? Naar Reuter uit Londensche gezagheb bende bron verneemt is de Britsche regee ring van officieele zijde ter oore geko men, dat in Roemenië sedert 5 Maart een campagne aan den gang is, in den loop waarvan enkele duizenden leden der oppo sitie zijn gearresteerd. Sommige waarnemers zijn van meening, dat de Roemeensche regeering. waarin de communisten de meerderheid hebben, wordt geleid door de vrees voor een staatsgreep van de zijde der oppositie, wanneer de Russische troepen eenmaal zouden zijn verdwenen. Nu het verdra; met Oostenrijk te Moskou niet is tot stand gekomen en de Russische troepen voor- loopig nog in Roemenië zullen blijven voor de bescherming van de verbinding met Oostenrijk, verwacht men, dat de stroom van arrestaties wel zal gaan luwen. In Engeland wordt de ontwikkeling van den toestand nauwlettend gadegeslagen, ofschoon er geen aanwijzingen zijn, dat de Britsche regeering zich ter zake tot Roe menië zal wenden. Het woord is aan. De kortste weg tot roem is, te zyn wat men wil schijnen. Tito meent op den goeden weg te lijn Een Amerikaansch journalist heeft op 21 dezer een interview met maarschalk Tito gehad, dat thans door Belgrado voor publi catie is vrijgegeven. Tito heeft verklaard, dat de plannnen van president Truman in zake Griekenland en Turkije geen ver andering brengen in de politiek van Joego slavië. dat zal blijven strijden voor de ver werkelijking van den vrede en dat er vast van overtuigd is, ojJ den goeden weg te zijn. Over de toekomstige betrekkingen van Joego-Slavië met Turkije en Grieken land was Tito niet optimistisch, mede tengevolge van de Amerikaansche inter ventie in de binnenlandsche politiek dier beide landen. Reeds Zaterdag begon de „toeloop" en de „foery" naar de bollenvelden. De Rijks weg HaarlemLeiden heeft het zwaar te verduren gehad: waren er Zaterdag vooral luxe auto's en touringcars, op den eigenlijken Bollenzondag hadden de fietsers en de trams de overhand, hoewel er af en toe auto-eigenaars bleken te zijn, die hoog- noodig op Bollenzondag hun zaken moesten afwikkelen. Eerste Bollenzondag vooroorlogsch druk „Overweldigend" zei een gemoedelijke Lisser politieagent Zondagmiddag om een uur of vier en hy bedoelde daarmee de drukte in de bollenstreek die zich vooral uitte in een onafgebroken stroom fietsers, de meesten getooid met de traditioneele bloemenslingers. „Ontzaglijk" meende zijn Hillegomsche collega, speurend door de ramen van het Hillegomsche politiebureau naar liet ge drang op het dorpsplein, waar de duizen den bollengangers elkaar beoorloogden, om een plaatsje in de tram te bemachtigen. „Buitengewoon" vond een der organisa toren van de bloembollenniarschen, welke Zaterdag en Zondag vijfduizend sportieve wandelaars tot zich trokken. Deze drie uitspraken teekenen het best de drukte op den eersten officieelen Bollenzondag, waarop zonneschijn en kleu rige velden tienduizenden uit alle windstre ken van Nederland door Kennemerland trokken, in touringcars, per fiets en met den beenenwagen. Hoewel de luxe auto's sporadisch voorkwamen de Rijksver keersinspectie laat niet met zich spotten op dergelijke dagen heeft het bezoek aan den streek achter de duinen dezen dag een vooroorlogsch peil bereikt, wat vooral de tallooze verkoopers van slingers en bouquetten, de tappers van schuimend en ander vocht en de diverse WV's uit gestrekt genoegen heeft gedaan. De tram had het wel een beetje minder willen hebben: niettegenstaande de half- uursdienst en de extra-trams kwamen er meermalen opstoppingen voor, die echter voor de NZH nergens onoverkomelijke bezwaren opleverden. Zaterdag begon de groote trek eigenlijk al: de luxe auto's waren toen sterk in de meerderheid in vergelijking tot een dag later en zoowel een groote aanvoer van stedelingen per touringcar en rail als de sportieve gebeurtenissen in Hillegom en elders zorgden voor een veelbelovende ouverture van den eigenlijken Bollen zondag. Toen was het dan ook voorgoed en over al „uitverkocht". Het theehuis van de Hil legomsche VW, de trekschuiten en de uit kijktoren iii Lisse hebben, elk op hun eigen manier, meermalen gekraakt van de belangstelling. Daar de wind niet bepaald warm te noemen was, vergoedde de zon veel en voor wie het trappen met tegen wind te zwaar werd, waren er genoeglijke plekjes te over, om even uit te blazen. Het Hillegomsche Lunapark bijvoorbeeld, dat Zaterdagmiddag zijn poorten opende, mocht zich in een behoorlijke belangstelling ver heugen. De Zandvoortsche exploitanten van gelegenheden, waar een zich verpoo- zende stedeling terecht kan, hebben het dan ook kunnen merken: het be zoek aan de badplaats was aanmer kelijk minder dan reeds gewoon was geworden. Misschien dat het windje hier ook nog debet aan was. Hoe het ook zij, de eerste Bollenzondag is geslaagd. Vreemde talen werden ver blijdend vaak gehoord, dissonanten kwa men weinig voor, of het moest dan het kleine incident in Sassenheim zijn, waar een tram in onzachte aanraking kwam met een luxen wagen en de soms h^rdgrondige mopperpartijen, die er bij de tramhaltes ten beste werden gegeven. B\jna vijfduizend stappers. Zaterdagmiddag startten 1300 tippelaars voor den Nationalen Bloementocht van het Hillegomsche gebouw der Hobaho en Zondagochtend volgden 3500 anderen dit voorbeeld. Er werd geloopen in groeps verband en de afstanden varieerden naar, Vlag-probleem bij boüentocht Zaterdagmiddag werd de directie van Restaurant Brinkmaan verrast door het bezoek van den Amerikaanschen gezant Z.E. dr. H. Baruch en den Sovjet.Russi- schen ambassadeur Z.E. Valkov, die op hun tocht door de bollenvelden aan de Groote Markt icilden verpoozen om cr de lunch te gebruiken. De directie stond een oogenblik voor een probleem, door het feit, dat er wèl een Amerikaansche, maar geen Russische vlag beschikbaar was. Aangezien men wist, dat de Russen op dit punt nogal gevoelig zijn, werd ras een ijlbode uitgestuurd, die er gelukkig in slaagde het roode dundoek van de Groote Houtstraatvereeniging te leenen. Loco-burgemeester D. J. A. Geluk, die toevallig ter plaatse was en die vernomen had, dat de Excellenties zulke goede vrienden waren, nam de gelegenheid te baat om de bezoekers erop te wijzen, dat hij hoopte, dat de vriendschap tusschen de beide volken even hecht zou zijn. keuze van 15 tot 30 kilometer. Toen Zon dagmiddag de prijsuitdeeling op het punt van uitgang werd bekend gemaakt, bleek, dat in de burgergroep een Gorkumsche vereeniging en een groep Maastrichtena ren met den eersten en tweeden prijs gingen strijken. De „militaire en semi- militaire groep" telde als eerste prijswin naars de Zaansche politiemannen onder haar leden, de tweede prijs werd veroverd door de Rijkspolitie uit Amsterdam. Dat dit onderdeel van den Bollenzondag zoo uitermate geslaagd is, komt voorname lijk op rekening van de combinatie Jan Pastoors, de Haarlemsche YVandelvereeni- ging en „Concordia" uit Hillegom, die te- samen met „Deko" uit Lisse voor een ge smeerde organisatie zorgden. De prijsuitreiking geschiedde door wet houder F. v. Dam. Nekkramp in niarinekamp te Hilversum In het marine-opleidingskamp bij Hil- sersum zijn acht gevallen van nekkramp geconstateerd. De patiënten, die niet in levensgevaar verkeeren, zijn in hospitalen in Utrecht en Hilversum opgenomen. De twaalfhonderd toekomstige matrozen, die in dit kamp worden opgeleid, zijn voor drie weken naar huis gezonden. Ministers Beel en Jonkman vertrekken op 1 Mei naar Indië Naar het ANP verneemt, zullen de mi nister-president dl'. L. J. M. Beel en de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, mr. J. A. Jonkman waarschijnlijk Donder dag 1 Mei van Schiphol naar Batavia ver trekken. VRIJ KOUD. Verwachting, medegedeeld door het K N M I. te De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk nog krachtige wind uit Noordwestelijke richting. Wisselend bewolkt met eenige regen- of hagel buien. Later afnemende wind en min der bewolking. Vrij koud. 29 April: Zon op 5.16 uur, onder 19.59 uur Maan op 12.56 uur. onder 3 40 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1