Haarlems Dagblad Benoemingen Marshall rechtvaardigt zijn verzet tegen Sovjet-Russische verlangens Proces tegen Bata De eerste bijeenkomst der UNO voor de Palestijnsche kwestie Verongelukte de Dakota P.H.TDW door vliegfout? De pakketpost wordt hervat Weerbericht file Jaargang No. 18620 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37.TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dïnsilag 29 April 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Slichting Voorlichting te Haarlem D IJ BENOEMINGEN in overheids-func- D ties doen partij-overwegingen zich weer sterk gelden. In zeker opzicht zelfs in sterker mate dan vóór den oorlog. Bij de benoemingen van burgemeesters in de grootste gemeenten des lands was dat na melijk vroeger niet het geval. Gelukkig niet. want de bezetting van belangrijke posten, waarop men menschen van bijzon dere qualiteiten noodig heeft, dient niet aan beperkingen onderworpen te worden. Stelt men voorop, <Jat iemand tot een be paalde partij, welke dan ook, moet behoo- ren dan is dat immers altijd een beperking. En de goede krachten voor zulke functies plegen schaarsch te zijn. Ik herinner mij uit het verleden wel gevallen, waarin de benoeming vele maanden op zich liet wach ten omdat men den waren man niet kon vinden. In dezen na-oorlogschen tijd is de keuze vooral niet ruimer dan vroeger; veeleer is zij kleiner. Er komt bij, dat men dergelijke posten vooral menschen noo dig heeft die behoudens andere quali teiten de eigenschap bezitten, zich boven de partijen te kunnen stellen. Het is zeer zeker mogelijk dat mannen, die in de partijpolitiek zijn opgetreden, daartoe in staat blijken als zij eenmaal tot een taak geroepen worden, waarin onpartijdigheid van hen vereischt wordt. Niet alleen het burgemeesterschap, ook hoogere functies hebben daarvan voorbeelden opgeleverd. Maar als men iemand gaat benoemen in de eerste plaats omdat hij lot een bepaalde partij behoort, begin'- zijn opdracht er anders uit te zien. Een aantal leden van zijn partij krijgt den indruk, dat hij vooral is aangewezen met de bedoeling, haar be langen te behartigen. Dit is niet de taak van den burgemees ter. Dit is ook niet de opvatting van zijn taak, die in de breede lagen van de bevol king overheerscht. Als men met een raads lid gaat praten weet men, dat hij tot een bepaalde groep behoort al is ook zijn taak, het belang der geheele bevolking te be hartigen. Maar hij vertegenwoordigt een zekere omschreven opvatting van de rich- ing, waarin hij dat meent te moeten doen. Den burgemeester evenwel ziet men als een man, die boven de partijen staat en die in geval van geschil zich als een soort arbiter zal kunnen doen gelden. Misschien ligt hierin de oude gedachte van den burger vader besloten; het is zeker dat bij een groot deel, het meerendeel, der bevolking <ieze gedachte geenszins heeft afgedaan. Het burgemeesterschap van Haarlem is vacant. Het geldt een stad van 155.000 in woners, naar bevolking gerekend de vijfde stad des lands en er staat dus een belang rijke benoeming op het spel. Blijkbaar kan rij nog wel eenigen tijd op zich laten wach ten. Mocht minister Bcel's reis naar Indië doorgang vinden, dan zal die wel uitstel veroorzaken. Zekerheid omtrent de benoe ming is er dus nog geenszins. Op het mo ment worden zelfs geen namen genoemd. Maar aan belangstelling voor Haarlem ont breekt het geenszins, evenmin als voor de vacature-Den Haag. die ook nog niet ver vuld is. Een andere groote gemeente, Utrecht, zal aan hel einde van dit jaar ook een vacature opleveren. Hetgeen omtrent de vervulling van de Haarlemschê vacature verluidt geeft aan leiding om er dezerzijds de aandacht op te vestigen, dat wij in Haarlem verwachten dat de burgemeesters-benoeming zal ge schieden op grond van persoonlijke kwali teiten en niet. tevoren aan de beperking van eenig partij-lidmaatschap onderworpen worden. Onlangs is al op deze plaats opge merkt, dat Haarlem stiefmoederlijk behan deld is door de snelle wisselingen in het burgemeesterschap, die een continu be wind niet ten goede komen. Er is thans reden om daaraan toe te voegen dat het de wensch van de over groote meerderheid der bevolking zonder eenigen twijfel is, dat de best gequalificeerde man benoemd zal WOi'den en dat de ruimst mogelijke keuze, dat wil zeggen: afgezien van eenige partij- kleur, zich daarbij zal doen gelden. De Groene Amsterdammer heeft in haar laatste nummer „in manchette" de Koran geciteerd: ..Een heerscher, die iemand in een ambt benoemt, terwijl er in zijn ge bied een ander is, die geschikter is voor dien post, zondigt tegen God en tegen den staat.'' Wie dergelijken eisch, aan een heerscher gesteld, onderschrijft zal hem zeker ten aanzien van een democratisch staatsbeleid niet laten vallen en bovendien gevoelen, dat hij een beter kans en een erkend recht heeft om hem te stellen. R. P. Mysterieus vliegtuig boven het Britsche territorium Moderne smokkelmethode? Volgens een verslaggever van de Daily Mail wordt in Oost-Engeland herhaaldelijk rond middernacht een vliegtuig waargeno men, dat op groote hoogte het land in vliegt Nachtvliegers in de nieuwste Mos quito's zijn er op af gestuurd, doch zij slaagden er niet in het geheimzinnige vlieg tuig te achterhalen. De onbekende machine komt steeds op ongeveer hetzelfde punt over de kust bin nen en het laveert zoo behendig, dat men is gaan veronderstellen, dat het is uitge rust met radar om de nadering van andere vliegtuigen te kunnen waarnemen. Men kon er ook niet in slagen de machine op den terugweg t.e onderscheppen. Er zijn vermoedens, dat het vliegtuig behoort aan een internationale smokkelbende, die zich bedient van een of meer landingsplaatsen in afgelegen deelen van het land. Dr. Douwes Dekker in het republikeinsche kabinet Naar Agence France Press bericht, is dr. Douwes Dekker, die zich in December 1946 naar Indonesië begaf, aan 't republi keinsche kabinet toegevoegd als minister zonder portefeuille. Dr. Douwes Dekker werd eertijds, na het uitbreken van den oorlog in Nederland, op Java gearresteerd door de Ned.-Indische regeering en met een aantal leden der N.S.B. naar Suriname overgebracht. Kort na de bevrijding keer de hij naar Nederland terug, om in 1946 scheep te gaan naar Indonesië, teneinde iyn diensten aan te bieden aan de repu- bï keinsche regeering, die deze dus blijk baar aanvaard heeft. EPILOOG VAN MOSKOU „Volgende maal zal Rusland meer medewerking moeten verleenen dan thans het geval was" Gisteren heeft de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Marshall, in een radiorede het Amerikaansche volk een verklaring gegeven van de resultaten, die op de conferentie te Moskou werden behaald of uitbleven. Hij trachtte de Amerikaansche standpunten ten aanzien van sommige Russische verlangens en meeningen te recht vaardigen en verweet den Russen, dat zij bij hun eischen een beroep doen op den hartstocht van het Russische volk, inplaats van op het verstand en het begrip. Marshall was van meening dat er ondanks alles te Moskou grootere vorderingen waren gemaakt dan men beseft. Hij zeide niet tot een compromis te hebben willen besluiten ten aan zien van belangrijke kwesties, omdat hij het onverantwoord achtte, alleen om wille der overeenstemming concessies te doen. Het voornaamste punt waarom geen overeenstemming ten aanzien van Duitsch land kon worden bereikt, was volgens Marshall het feit, dat de Russen vasthiel den aan voorstellen, welker aanvaarding een gecentraliseerde Duitsche regeering tot gevolg zou hebben gehad en tevens de vol ledige controle over een land, dat econo misch ten ondergang gedoemd zou zijn. Duitschland zou zoo zwaar in de schuld zijn gekomen, dat het een groot deel van zijn productie als herstelbetaling had moe ten afstaan, voornamelijk aan de Sovjet- Unie. Amerikaansche steun zou tot in het oneindige noodig zijn geweest met als eenig resultaat de verslechtering van het econo misch leven in Duitschland en Europa en een onvermijdelijken noodtoestand van diotatuur en strijd. Stalin heeft Marshall de verzekering gegeven, dat in volgende bijeenkom sten van de ministers van Buiten landsche Zaken, overeenkomst bereikt zou kunnen worden omtrent ontwapening, de politieke structuur van Duitschland. herstel betaling en economische eenheid. Marshall zeide te hopen, dat Stalin gelijk heeft, maar dan zou de Sovjet-Unie meer medewerking moeten toonen, dan thans het geval is geweest. Geen sterke centrale regeering Marshall legde den nadruk op de nood zakelijkheid, die in Moskou voor de Ame rikaansche en Engelsche delegaties bestaan had, om eenerzijds rekening te houden met de veiligheid en den wereldvrede, ander zijds met de welvaart van de Europeesche landen. Engeland en Amerika kunnen niet voortgaan met de verstrekking van hon derden millioenen dollars aan Duitschland. Marshall oefende eritiek uit op de voor keur der Sovjet-Unie voor een sterke cen trale regeering voor Duitschland en zeide, dat de V. S. en Groot-Brittannië zich daar tegen verzetten, omdat een dergelijke re geering zou kunnen .worden veranderd in een regiem gelijk aan dat van de nazi's. Ook op grond van geheel andere redenen bestond er een gerechtvaardigde vrees voor de heropleving van de Duitsche militaire macht en bezorgdheid over geuite of ver borgen verlangens. De Russische interpretatie van Potsdam, dat de Westelijke Poolsehe grens, gevormd door de Oder-Neisse, definitief zou zijn, werd door Marshall nadrukkelijk bestre den. Deze voorloopige grens tusschen Duitschland en Polen zou, indien zij werd vastgesteld, Duitschland van gebied be- rooven, waarvan meer dan een vijfde der bevolking afhankelijk was. Marshall betoogde, dat alle landen, die met Duitsohland in oorlog waren geweest eenigen invloed moesten uitoefenen bij de totstandkoming van het Duitsche vredes verdrag. Marshall moest tot de 'Conclusie komen, dat de Sovjet-Russische regeering geen viermogendhedenpact wenschte of het slui ten van het pact wilde uitstellen, daar het Amerikaansche voorstel voor een vier mogendhedenpact ter waarborging van de demili'tarisatie van Duitschland door Rus sische amendementen zoodanig werd ge wijzigd. dat zijn strekking volkomen ver anderd werd. Wat Oostenrijk betreft, merkte Marshall op: ..Indien het Russische voorstel inzake de Duitsche activa in Oostenrijk zou zijn aangenomen, zou het te betwijfelen zijn geweest of Oostenrijk ooit weer een zelf standige staat zou zijn geworden. Het zou veeleer een marionet-staat geworden zijn. Alle pogingen voor deze kwestie een com promis-oplossing te vinden hadden ge faald." Marshall legde tenslotte den nadruk op den steun dien de Amerikaansohe delegatie van beide Amerikaansche partijen had on dervonden. „Eenheid van actie van de zijde van het Amerikaansche volk is noodzake lijk met het oog op den internationalen toe stand en de positie der V. S." aldus besloot de minister. Op 5 Mei Zondagsdienst bi] de spoorwegen Op Maandag 5 Mei. den nationalen feestdag, zullen de Nederlandsche Spoor wegen hun diensten uitvoeren als op Zon dagen. Schoenenkoning koesterde vreemde emigratie-plannen Gisteren is voor het nationale gerechts hof in Praag het proces begonnen tegen Jan Bata, den Tsjechoslowaakschen schoe nenkoning die wordt beschuldigd van sa menwerking met de Duitschers en steun aan het fascisme en die thans in Brazilië verblijft. Hij maakte reizen naar Italië en Japan en sprak zijn groote bewondering uit voor het fascistische régime in deze landen en in Duitschland naar welk model hij Tsje- choslowakije wilde reorganiseeren. Bata had voorts het plan de Tsjechen naar de pampa's van Patagonië over te brengen, hetgeen, aldus stelde hij den Duitschers voor, binnen dertig jaar zou kunnen ge schieden. De Tsjechen zouden het land in cultuur moeten brengen en een industrie opbouwen. De verdediger protesteerde tegen het houden van het proces, daar Bata thans Braziliaanse!» staatsburger is. Na het voorlezen van de beschuldiging werd de zitting van het hof verdaagd om de bezwaren der verdediging te bestudee- ren. Spoorweg Onthouders 29 Mei houdt de Spoorweg Onthouders- verceniging te Haarlem haar jaarvergade ring. De afgevaardigden worden door het gemeentebestuur op het stadhuis officieel ontvangen. Den volgenden dag wordt een uitstapje naar Alkmaar en Bergen ge maakt. Hef woord is aan. Eme-rson: Wanneer tcij over dun ijs rijden ligt onze veiligheid in onze snelheid. Commissie voor de agenda samengesteld De eerste bijeenkomst van de Algemeene Vergadering der UNO. die het Palestijnsche probleem tot onderwerp zal hebben, werd gisteren in Lake Success gehouden onder voorloopig voorzitterschap van den Belg Ferdinand Langenhove. Er bestond een groote belangstelling voor deze eerste bij eenkomst, die overigens weinig belangrijks in verband met de onderhavige kwestie af handelde. Tot voorzitter werd gekozen de Braziliaan Osaldo Aranha, die deze UNO- vergadering dus tot aan de sluiting zal presidecren. De nieuwe voorzitter heeft, in r -M - V l i - N Engelsche padvinders vieren St. Jorisdag: Op 26 April verzamelden Britsche Boy scouts uit alle deelen van het land zich voor Windsor Castlevanwaar gemarcheerd werd naar de historische kapel van Windsor Castle, de beroemde St. George kapel. Fransche pers verwacht regeeringscrisis De Fransche bladen voorspellen, dat bin nen enkele dagen na de opening van de Fransche Nationale Vergadering, die heden plaats heeft, een politieke crisis zal zijn uitgebroken, Het onafhankelijke blad dei- verzetsbeweging. „Combat", meent, dat het zeer waarschijnlijk tot een regeeringscrisis zal komen, indien de regeering niet in staat is, in de vergadering bij het beantwoorden van vragen over de voornaamste kwesties: de Fransche Unie. stabiliteit van de prijzen voor landbouwproducten en de crediet- reserves, een éénsluidend antwoord te geven. Het orgaan van de MRP. „L'Aube" schrijft, dat niemand er aan gelooft, dat een compromis zooals op 22 Maart, ten tweeden male zou kunnen worden bereikt De com munistische partij zal niet langer met één voet in de regeering en met de andere er buiten kunnen staan. De onafhankelijke links-georiënteerde „Franc Tireur" schrijft, dat de reactie in d'e eerste plaats een regeeringscrisis wil uitlokken, waarvan verwacht wordt, dat zij de positie van generaal De Gaulle zal ver sterken. Raad voor de Luchtvaart stelt onderzoek in De Raad voor de Luchtvaart heeft gister middag een openbaar onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp met de Dakota Ph, T.D.W.. welk toestel op 14 No vember van het vorig jaar even voor de landing op Schiphol neerstortte en in brand vloog. Alle zes-en-twintig inzitten den van het vliegtuig, dat bestuurd werd door den Engelschen K.L.M.-piloot More- ton, kwamen om het leven. De Raad stond onder voorzitterschap van mr, J. E. van der Meulen. Als getui gen werden gehoord de heeren J. J. M. van der Heyde, verkeersambtenaar op Schiphol, D. Bonne, commies bij den Rijks luchtvaartdienst. F. C. Rose, voorlichtings ambtenaar van den meteorologischen dienst op Schiphol, J. J. Bouckaert. boord werktuigkundige bij de K.L.M. en F- H. A. Naber. werkmeester bij de K.L.M. Voorts wei-den gehoord als getuige-deskundige dr. R. van Dam, patholoog-anatoom en als deskundige prof. dr. Ir. H. J. van der Maas, hoogleeraar in de vliegtuïgkunde aan de Technische Hoogeschool. Dr. Van Dam was tot de conclusie ge komen. dat er een ontploffing moet heb ben plaats gehad, daar van verscheidene slachtoffers lichaamsdeelen waren afge rukt. in de kleeren metaaldeeltjes werden gevonden en de lichamen kleine wondjes vertoonden, waarschijnlijk veroorzaakt door scherfjes. De heer Bonne had de leiding bij de landingen. Zoolang het vliegtuig radio verbinding had met Schiphol is er niets doorgekomen, waaruit zou hebben kunnen blijken, dat er iets niet in orde was. Vlak voor de landing zag getuige, dat de piloot niet den juisten koers kon vinden om te landen. Getuige beschouwde dit als een gebrek aan kennis van de landingsproce- duve. Getuige J. J. Bouckaert had dienzelfden dag met piloot- Moreton gevlogen van Voor het bij de Mij. „de Schelde" te Vlissingen in aanbouw zijnde m.s. ^„Willem Ruys", worden bij de firma Lips te Drunen de beide schroeven gegoten. De eerste schroef, welke van brons vervaardigd is, is thans uit den vorm gegraven. Dezq driebladige schroef heeft een gewicht van 30 ton ruic, en een diameter van 5,72 in. Het is de grootste schroef ooit in Nederland vervaardigd. Mabnö naar Amsterdam. Bij de landing gaf de piloot order tot het voor driekwart uitzetten der landingskleppen, hetgeen ge tuige weigerde te doen omdat hij dat veel te gevaarlijk vond bij de geringe snelheid. Nogmaals kwam de order, maar weer wei gerde getuige. Hij heeft deze dienstweige ring gerapporteerd. Deze zaak heeft na een ingesteld onderzoek echter geen ver dere gevolgen gehad. De voorzitter las een in het dossier voorkomend stuk voor, waaruit blijkt, dat gezagvoerder Moreton van 1936 tot 1946 in dienst is geweest van de Engelsche mi litaire luchtvaart en bekend stond als een piloot van buitengewone bekwaamheid. Prof. Van der Maas meende, dat de overgelegde stukken geen waarborg bie den. dat de piloot voldoende ervaring had om met dit toestel te landen. Zijn con clusie was dat de piloot Moreton onvol doende zelfvertrouwen bezat om laag ge noeg te komen ten einde te landen. Hij was niet genoeg ingesteld op het gebruik van dit vliegtuig. Aan een explosie als oorzaak van de ramp geloofde deze des kundige niet. Wel kan bij het landen nog een explosie hebben plaats gehad. Het vliegtuig was zeer goed bruikbaar, maai de piloot diende er langdurige ervaringen mee te hebben, vooral voor vliegen met lage snelheden en in bochten. De directeur-generaal van den Rijks luchtvaartdienst deelde mede, dat de piloot Moreton ongeveer 60 landingen op Schip hol had gemaakt, zoodat niet aan te ne men is, dat het hem aan ervaring man keerde. Veeleer moet aan een vliegfout worden gedacht. De Raad zal 2 Juni uitspraak doen. West-Java dringt aan op onafhankelijkheid Pasoendan, (West-Java), dat elf millioen inwoners telt, dringt volgens een be richt van het Fransche persbureau A.F.P. aan op zijn algeheele onafhankelijkheid als vierde staat in de federatie van Indo nesische staten met de republiek Java en Sumatra, Oost-Indonesië en Borneo. De laatste maanden aldus de corres pondent van A-F.P. heeft deze Soenda- neesche beweging voor autonomie een groote vlucht genomen onder leiding van Kartalegawa. Er zijn pamfletten verspreid, die een beroep doen op de artikelen 3 en 4 van het accoord van Linggadjati, om deze gebieden los te maken van de repu bliek, Zij betoogen, dat Soendaneezen geen separatisten zijn, maar slechts het recht van zelfbestuur opeischen in het kader van de federatie. „Sinds de verovering door het Javaan- sche rijk Madjapahit, gevolgd door de Nederlandsche en Japansche overheer- sching, aldus deze pamfletten, hebben de inwoners van Pasoendan al voldoende ge leden. Nu de Nederlanders ons niet meer overheerschen, willen wij door niemand overheerscht worjlen". Prins Bernhard met Beatrix en Irene terug Na een verblijf te Zermatt van meer dan een maand zijn Prins Bernhard en zijn oudste dochtertjes Beatrix en Irene gisteravond om vijf minuten over half zeven op paleis Soestdijk teruggekeerd. De reis naar Nederland werd gemaakt met hetzelfde vliegtuig, dat hen naar Zwitser land had gebrvacht. Het werd bestuurd door den piloot Sonderman. De verzorgster van de prinsesjes mevrouw Penning en zuster Huidekooper hebben de terugreis medegemaakt. Kon op 1 April dc expressebestelling voor brieven weer worden ingevoerd, nu wordt met 6 Mei de binnenlandsche pak ketpost hervat. Er zijn echter nog tijdelijke beperkin gen. Uitsluitend volledig gefrankeerde ge wone pakketten of pakketten met aange geven waarden en pakketten met verreke ning tot een maximum gewicht van 5 k.g. kunnen worden vérzonden. De grootste afmeting wordt gebracht op 100 c.m.; de som van lengte en grootste omtrek kan, niet in de lengte-inrichting ge meten, niet meer dan 200 c.M. bedragen- Expresse-bestelling van pakketten is niet mogelijk. Pakketten met aan bederf onderhevigen inhoud worden uitsluitend op risico van den afzender verzonden. Schadevergoeding van door vertraging verminderde waarde van den inhoud wordt niet verleend. Nu de binnenlandsche pakketpost wordt hervat zijn de N.S. en F.T.T. overeengekomen, dat pakketten niet zwaarder dan 5 k.g. voortaan door de post zullen worden behandeld, met uit zondering van zendingen, die zich moeilijk leenen voor vervoer door de post (b.v. open zendingen met fruit, visch en derge lijke). Deze afspraak houdt verder in, dat postpakketten tot 5 k.g- ook op de vracht goederenkantoren van de Nederlandsche Spoorwegen en de factorijen van Van Gend en Loos met een postpakket-for mulier kunnen worden aangeboden. Engelschen in Italië-leveren Joegoslaven uit Het Joegoslavisch persbureau meldt, dat de Britsche militaire autoriteiten in Italië zes Joegoslaven, om wier uitlevering door de Joegoslavische regeering was verzocht, hebben uitgele%-erd. Onder hen bevindt zich luchtmaarschalk Wladimir Kren. bevelheb ber der luchtmacht der Kroatische terro risten. Het persbureau deelt mede, dat er negen man moesten worden uitgeleverd. De Engelschen verklaarden echter bij de uit levering, dat één man in Italië was ge storven. Een andere werd vastgehouden volgens instructies uit Washington om na te gaan, of hij een oorlogsmisdadiger is. Een derde ligt in een ziekenhuis. Alle negen Joegoslaven zijn volgens de Joegoslavische regeering oorlogsmisdadi gers. Aanvaring op de Schelde; Engelseh schip gezonken Het van Gent komende Engelsche s.s. Merganser, groot 2024 brt. van de reederij British and Continental Steamship Com pany te Liverpool, is op de Schelde tusschen Doel en Lieskenshoek in aanvaring geweest met het Amerikaansche s.s. Norwalk Vic tory, groot 7606 brt., komende van Ant werpen. De Merganser is door schepen aan den grond gezet. Het Amerikaansche s.s. Nor- walk Victory is ook aan den grond gezet, maar zal bij hoog water vlot komen. Chineeseh protest tegen Fransche bommen op Indochina Het Chineesche ministerie van buiten landsche Zaken heeft een „krachtig pro test" ingediend bij de Fransche ambassade te Nanking tegen het bombardement van Fransche oorlogsvliegtuigen op een dorp in dc provincie Vinh Long in Indo-China, waarbij 100 Chineesche burgers den dood vonden. zijn openingsrede gezegd, dat het belang van deze aangelegenheid niet mag worden onderschat. Er moet een oplossing worden gevonden. In de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven werden gekozen Argentinië, Australië. Denemarken, de Vereenigde Staten, de Libanon, Peru, de Oekraine, de Sovjet-Unie en Joego-Slavië. De samenstelling van.de algemeene com missie of commissie van orde, welker voor naamste taak het is over de agenda voor de Assemblée te beslissen, werd voltooid door de verkiezing van voorzitters van de zes commissies van de Assemblée: Politieke commissie: Lester Pearson (Ca nada): economische commissie: Jan Papa- nek (Tsjecho-Slowakije): sociale commis sie: Mahmoed Hassan Pasja (Egypte); be heerscommissie: Heiman Geriksson (Zwe den); begrootingscommissie: Josef Wienïe- wicz (Polen); juridische commissie: dr. Tiburcio Carias (Honduras). Men kwam overeen, dat de commissie van orde heden de plaatsing op de agenda van twee der moeilijkste kwesties zal be spreken, n.l. het Arabische verzoek om een volledig debat over Palestina en den eisch der Joodsche organisaties waf betreft ver tegenwoordiging in de Assemblée. De vergadering werd verdaagd tot Woens dag 16 uur Ned. tijd. Groote toekomst voor Poolsehe kolenexport Tijdens een openbare bijeenkomst van de commissie voor de kolenindustrie van het internationale arbeidsbureau verklaar de de afgevaardigde van de Poolsehe re geering dat Polen alles in het werk stelt om de Silezische kolenmijnen weer pro ductief te maken. Polen heeft het vorige jaar 13 millioen ton kolen geëxporteerd en het is voornemens het volgend jaar 23 millioen ton en in dc toekomst 35 millioen ton per jaar uit te voeren. De Poolsehe ko- lenproductie en -export, aldus verklaarde de afgevaardigde, zou een belangrijke rol kunnen spelen bij den wederopbouw van Europa, mits aan twee voorwaarden wordt voldaan: n.l. dat de nieuwe grenzen tus schen Polen en Duitschland als definitief worden erkend en dat Polen hulp zal ont vangen van de landen, die door den oor log niet zijn verwoest. Het KJN.M.V in de Bilt gebruikt den laat- sten tijd de modernste instrumenten om klimatologische waarnemingen in hoogere luchtlagen te doen. Op de foto wordt een ballon met een zendertje er aan klaar gemaakt, om „naar boven" te gaan. Op 18 kilometer hoogte springt de ballon en het zendertje daalt per parachute naar de fardé. Vinders krijgen f5,wanneer zij den zender en de parachute naar het K.N.M.I. terug sturen. Dezen zomer weer naar IJmuidensche strand Door verschillende omstandigheden kon verleden jaar het strand in IJmuiden nog niet voor bezoek worden opengesteld, het geen voor velen niet alleen uit IJmuiden, maar ook uit Haarlem en de hoofdstad een groote teleurstelling beteekende. Het zee strand is thans door de desbetreffende autoriteiten opengesteld. Het gemeente bestuur van Velsen heeft voorbereidingen getroffen, om het strand weer te exploitee- ren. Aan het openstellen is echter de voor waarde verbonden, dat het betreden geheel voor rekening van de bezoekers is. VRIJ KOUD. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk Zuidelijke of Zuidooste lijke, later weer naar Noordelijke rich ting omloopende. tijdelijk krachtige wind. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk eenige regen of regenbuien. Vrij koud. 30 April: Zon op 5.14 uur. onder 20 01 uur Maan op 17.18 uur, onder 4.07 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1