Haarlems Dagblad Soendaneezen zullen op 4 Mei hun onafhankelijkheid proclameeren „Russische uitdaging is niet van militairen aard" Herziening van het kinderrecht Woordenstrijd om de agenda voor de Palestijnsche kwestie Weerbericht 61e Jaargang No. 18621 Bureaux: Grootc Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 34825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. VToens'clag 30 April 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Costuums MET ZIJN TWEEDE „SHOW" van his torische kleederdrachten heeft de ac teur Cruys Voorbergh eigenlijk een nog grooter succes behaald dan met de eerste. In de prachtige omgeving van de •al van het oude Haarlemsche Stadhuis was de in druk van dit betooverende schouwspel van Jcleur, lijn en gratie een heel bijzondere. Veel Haarlemmers, die ettelijke malen de Stadhuis-hal haastig doorgeloopen zijn, ei- even een gesprek hebben gevoerd, er zelfs officiëele ontvangsten hebben meegemaakt, zullen ditmaal nieuwe verwondering heb ben opgedaan over de schoonheid van de oude zaal, waarin de sfeer van het verleden iot volkomen leven scheen terug te keeren. toen onder hqt licht van de kronen die wonderen van sierlijkheid en gratie voor bij schreden tusschen de donkere rijen van aandachtig voorovergebogen toeschouwers. Het was een avond om nooit te vergeten en lot zichzelf en anderen te zeggen: ja, dit moeten wij behouden voor de toekomst, het mag met enkele van deze schouwspelen niet uit zijn. Een kostbaar goed is zulke cultuur, die het verleden oproept. Het ver leden, dat immers nooit dood kan zijn, om dat het ons zooveel heeft nagelaten dat onmisbaar in ons leven is en dat wij aan volgende geslachten zullen moeten door geven. Dat dienen wij goed te doen. Dat Cruys Voorbergh zooveel belangstel ling en medewerking bij het Haarlemsche gemeentebestuur heeft gevonden moge hem verheugen en ons niet minder. De tijden, waarin een dergelijk schouwspel in het Stadhuis nauwelijks denkbaar zou zijn ge weest. liggen -nog maar kort achter ons. Er is een cultureele belangstelling ontwaakt, waarom wij in dogen van hoogconjunctuur, dagen van kille kunst-debatten in den ge meenteraad, toen iedere subsidie voor zulk doel teveel scheen te zijn, vergeefs vroe gen. Toen was er veel geld. Nu is het er niet. Maar de materiëele en geestelijke Armoede, waartoe de bezettingstijd voerde, heeft haar nieuwen drang naar cultureele bezinning en verrijking gebracht. En ten slotte heeft Haarlem een sterke traditie van cultureel leven, die zich niet laat ver loochenen. Dat zei mij dezer dagen nog, tnet eenige afgunst in zijn stem, een Hage naar met wien ik het had over de belang stelling voor muziek en voor beeldende kunst in onze stad en haar omgeving. Hij heeft gelijk en wij hadden ons gesprek niet tot die twee onderwerpen kunnen bepalen *ls wij er volledig in hadden willen zijn. De collectie van Cruys Voorbergh wordt a voorloopig ondergebracht in het Frans feals Museum en de enthousiaste mede- itander van den acteur die de heer P. jeffelaar is heeft mij verzekerd dat men in den loop van dit jaar, voor het eind van flen zomer zelfs, nog een paar van die „modeshows" in de Renaissance-zaal van ifiet museum hoopt te kunnen houden. Maai de bedoeling is, tot belangrijker en blijven der resultaten te komen. Een „levend mu- jeum" is het doel. Het gemeentebestuur zal er hopelijk op den duur een huis beschik baar voor kunnen stellen; dat is in dezen tijd ook moeilijk en de oplossing is nog piet gevonden. Particuliere medewerking en bijdragen zullen het overige moeten doen. Ik hoop dat die verkregen zullen worden; in dit blad zullen wij niet nalaten, haar te helpen sitmuleeren en 'de gedachte «an het levende museum levend te houden. Het zijn dingen als deze die Haarlem noo- dig heeft om zich in zijn eigen lijn, naar eigen cachet, te onderscheiden en zijn leven te verrijken en verdiepen. Er is meer te doen op cultureel gebied en dat zal ook weer aan de orde komen. Laat men er het hoofd niet bij schudden en zeggen dat de zorgen van den tijd het beletten zullen. Wie op terugkeer van welvaart wacht kan lang wachten; er zou dan ook weer gerekend worden of het niet goedkooper kon en bo vendien plegeii de moeilijkheden alleen als een werkelijke drang naar geestelijke ver rijking bestaat overwonnen te worden. Die drang is er nu. De gedachte aan een levend muserun opent allerlei mogelijkheden, die uit het vruchtbare brein van Cruys Voorbei-gh zijn geweld en die niet alleen de sfeer, meubileering en stoffeering der omgeving maar ook een tuinaanleg in historischen trant en de opluistering van de modeshows door meer medewerking van kunstenaars betreffen. Haarlem zou iets kunnen schep pen, dat inderdaad van nieuwe waarde in ons land zou zijn, zooals Arnhem zich in dertijd verrijkt heeft gezien met een zoo schoon bezit als het Nederlandsch Open luchtmuseum. Cruys Voorbergh heeft in een interview met een onzer gezegd dat een gewoon museum nu niet de gelegen heid biedt om de geestesgesteldheden van vroegere tijden te gevoelen, dat de cos- tuums er als vormlooze stukken goed ach ter glas hangen, dat men ze daarentegen door levende menschen moet laten dragen en op natuurlijke en gemotiveerde wijze presenteeren om de verbeelding te wekken. Dat in te zien en wie zou het niet er kennen die de „gewone opvatting" kent en zijn shows heeft gezien is zijn in zicht beamen. Wij hebben de grootste be langstelling voor zijn streven en willen het gaarne en van harte blijvend steunen. R. P. Nederland vraagt leening van 535 millioen dollar De Wereldbank te Washington heeft medegedeeld, dat de Nederlandschc regee ring een formcele aanvraag voor een lee ning van 535 millioen dollar heeft inge diend. De Nederlandsche regeering heeft deze leening aangevraagd, aldus de officieele mededeeling der bank, teneinde een ge deelte van de belangrijkste plannen van het programma tot herstel, wederopbouw en industrialisccring te kunnen financie ren. A.N.W.B. acht wegen bij Spaarndam gevaarlijk De ANWB heeft het gemeentebestuur van Haarlem verzocht een afdoende be- bakening of een goede verlichting langs den Spaarndamseheweg en de aftakking daarvan, den Nieuwen Rijweg, te Spaarn dam aan te brengen. Bovendien is het punt van samenkomst van beide wegen, die langs het water loopen. gebrekkig beveiligd en de ANWB stelt dan ook voor hier een waarschu wingshek te plaatsen. Dr. Raden Koestomo zal hulp van Nederlanders vragen tot stichting van een staat Soenda United Press seint opzienbarend nieuws uit Batavia ten aanzien van de plannen der Soendaneezen op West-Java, die niet langer willen ingeschakeld blijven in de repu bliek van Soekarno en een eigen staat willen stichten, die zich zou voegen bij West Borneo en den staat Oost-Indonesië, om volgens de overeenkomst van Linggadjali deel uit te maken van de Vereenigde Staten van Indonesië en samen te werken met de Nederlanders. Volgens mededeclingen van dr. Raden Koestomo, secretaris van de Soendaneesche staatsparty „Pasoendan". zal op 4 Mei te Bandoeng de onafhankelijk heid van Soenda worden uitgeroepen. Ook zouden er reeds massale gevechten hebben plaats gehad tusschen de Soendaneesche militie en de TRI, waarbij de verbindingen tusschen Djokjakarta en Batavia werden verbroken en een groot aantal dooden en gewonden vielen. United Press meldt verder dat practisch de geheele Westelijke helft van Java in op stand is tegen Soekarno, en dat 200.000 ge wapende Soendaneezen zich verzetten te gen de troepen van het republikeinsche leger. Dr. Raden Koestomo noemde het cijfer vier millioen als het aantal leden der Pasoendan. Hij zeide dat de proclamatie der onafhankelijkheid een poging zal zijn tot vreedzame samenwerking met de repu bliek, doch dat de Soendaneezen zoo noo- dig bereid zijn te vechten. „Soenda heeft zijn eigen geschiedenis en cultuur", zoo zeide Koestomo. „Wij willen ons recht tot vrije beschikking der volken volgens artikel drie en vier van Linggadjali. Wij zullen aan premier Soetan Sjahrir vragen zijn gezond verstand te gebruiken om bloedvergieten te voorkomen". (iWij zullen de Nederlandsche regeering om haar bijstand en gewapende bescher ming verzoeken, als onze legers niet sterk genoeg zijn om te strijden tegen het repu blikeinsche leger, dat wapens heeft gekre gen van de Japanners", aldus Koestomo. „Wij beschikken niet over as-strijdkrach ten om ons te helpen", voegde hij er aan toe. Dr. Koestomo verklaarde nog tegen den Un. Press-verslaggever, dat men de onaf hankelijkheidsbeweging van Soenda niet als een reactie tegen de republiek moest zien, doch dat de Soendaneezen en de Ja vanen historische tegenstellingen vormen. Hij beweerde dat de republikeinsche troepen nog steeds getraind worden door Duitschers en Japanners en „nu ben ik bang dat zij ook reeds in contact zijn ge treden met Rusland en het communisme, hetgeen in Djokjakarta en Soerakarta nogal sterk is. Dit is geen democratie". Koestomo beschuldigde de republikeinen Botsing tusschen tram en bespannen wagen Landbouwersknecht zwaar gewond; paard gedood De landbouwersknecht S. van der A. uit Haarlemmerliede wilde gistermiddag ter hoogte van de Vinkebrug bij Halfweg met paard en wagen de trambaan over steken, hoewel uit de richting Halfweg een tramtrein der N.Z-H.V.M. naderde, welks bestuurder herhaaldelijk signalen gaf. Van der A. reed evenwel door en er ont stond een botsing, waarbij het paard op slag gedood en Van der A. zware inwen dige kneuzingen opliep. In zeer ernstigen toestand is hij naar de Maria-Stichting overgebracht. De tram werd licht bescha digd en kon met eenige vertraging verder rijden. De wagen werd vrijwel vernield. Onze correspondent te Batavia meldt, in overeenstemming met hetgeen United Press mededeelt, dat op geheel West- Java een georganiseerde opstand is uit gebroken. 200.000 gewapende Soenda neezen kregen order van hun partij, de Pasoendan, verzet te bicden tegen de TRI in het geheele Soenda-gebied, in clusief Bantam, Cheribon en de Preanger en alle strategische punten te bezetten. er van dat zij Soendaneesche leiders had den gearresteerd of ontvoerd toen voor het eerst, nu achttien maanden geleden, met de Nederlanders werd onderhandeld over on afhankelijkheid. „waardoor wij geen kans hadden voor onszelf te onderhandelen". Koestomo beschuldigde de republikeinen er van gebruik gemaakt te hebben van fondsen, hun verstrekt door de Japanners, om hiermede de revolutie te begiilnen. Staat West-Borneo De oprichting van den staat West-Bornco wordt volgens mededeelingen van onzen correspondent te Batavia, verwacht om streeks 7 Mei te Pontianak, mogelijk in te genwoordigheid van de ministers Beel en Jonkman. Minister-president Beel zal op Zaterdag 3 Mei in gezelschap van minister Jonkman, dr. Hirschfeld en ir. Albarda naar Indië vertrekken. H.K.H. Prinses Juliana die vandaag liaar 38sten verjaardag viert. Italiaansclie fascisten zijn actief Het Italiaansche blad Mcssogero meldt, dat gisteren wederom pamfletbommen met fascistische vlaggen en vlugschriften, waarin Mussolini en het fascisme worden verheerlijkt, op de hoofdpleinen van Tu rijn. Milaan, Napels en Ancona zijn aan getroffen. Te Napels leidde het explodee- ren van twee zulke bommen tot inciden ten tusschen politie cn burgers, waarbij enkele agenten door de menigte ontwapend en gewond werden. Tot dusverre zijn ze ven vermoedelijke neo-fascisten gearres teerd. VIJFTIEN JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR EX-OFFICIER Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde den 32-jarigen voormalige» officier van de Nederlandsche luchtmacht F. D. H., die ervan beschuldigd werd in 1942 een Haarlemschen leeraar R. A. G. Davidson en in 1943 de voordrachts- kunstenaresse mevrouw M. van Hengel— Couperus aan den S. D., waarbij hij werk zaam was, overgeleverd te hebben, tot 15 jaar gevangenisstraf, met aftrek en ontzet ting uit alle rechten voor het leven Den veroordeelde werd het recht van cassatie verleend. De procureur-fiscaal had levens lang geëischt. Het woord is aan. W. L. Cross: De voornaamste taak eencr re geering is, menschelijke stre vingen te bevorderen. John Foster Dulles, die den Amerikaan- sphen minister van Buitenlandsche Zaken, Marshall, tijdens de conferentie van Mos kou als republikeinsch adviseur terzijde stond, heeft verklaard, dat de leiders der Sovjet Unie „het erop willen wagen een machtig Duitischland op te bouwen, dat weer een kruitvat in Europa zou kunnen worden". In zijn verslag voor de radio over de conferentie van Moskou zegt Dul les verder, dat de Russen van plan waren „Duitschland in het Russische politieke stelsel te betrekken, zoodat de Duitsche in dustrie niet weer tegen de Sovjet-Unie zou kunnen worden gebruikt". Dat de conferentie van Moskou er niet in geslaagd .is, de belangrijkste vraagstuk ken op te lossen, noemde hij een tragedie voor millioenen in Europa, wier lijden ver lengd wordt. De Amerikaansche delegatie keert echter niet met leege handen huis waarts en is ook niet ontmoedigd. Dulles somde voorts de resultaten van de confe rentie op: Men heeft een beter inzicht verkregen van de wijze waarop de Russische buiten landsche politiek functioneert; men heeft een Amerikaansche politiek voor Europa opgesteld, „die in de toekomst van geweldig belang zou kunnen zijn"; met Frankrijk zijn nauwere betrekkingen tot stand gekomen, Foster besloot zijn rede met de volgende woorden: „Er is een machtige bindende kracht: de wil en het welzijn van de volken der we reld. Daar moeten wij een beroep op doen. De Russen trachten hoofdzakelijk resul taten te verkrijgen door binnen te dringen in de politieke partijen en arbeidsorganen van andere landen. Wij moeten niet zelf voldaan zijn, omdat wij. wat enkele soor ten militaire wapenen betreft, de meerde re zijn. Wij hebben niet te maken met een uitdaging van militairen aard. Ik ben ervan overtuigd, dat de Russische leiders geen oorlog willen". Politieke delinquenten in overheidsdienst? In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Koenen heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken eenige mededeelingen gedaan over de indienst neming op arbeidscontract van politieke delinquenten. Daaruit blijkt dat de moge lijkheid om voorloopig of definitief voor waardelijk buiten vervolging gestelde po litieke deiinquenten, die ontzet zijn van het recht om ambten te bekleeden op arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht in rijks dienst te nemen, in beginsel door den mi nisterraad is aanvaard. Tevens is daarbij medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de bestaande juridische onzekerheid om trent de vraag of indienstneming op arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht van in de genoemde omstandigheden verkeerende politieke delinquenten mogelijk is, weg te nemen door bij de wet onomstootelijk vast te stellen, dat de ontzetting van het recht om ambten te bekleeden niet inhoudt, dat daardoor ook de mogelijkheid tot indienst neming op arbeidscontract wordt uitgeslo ten. In afwachting van de voorgestelde wet telijke voorzieningen worden reeds voorbe reidende werkzaamheden als antecedenten onderzoek verricht, opdat zoo spoedig mo gelijk tot aanneming van dringend noodige werkkrachten kan worden overgegaan. Wegens de groote zorgvuldigheid, welke bij de selectie van de eventueel in dienst te nemen personen zal moeten worden be tracht en de omstandigheid, dat sléchts voor bepaalde functies en in ieder geval nimmer in ambtelijk verband indienstneming mag geschieden, is het gewenscht reeds thans aanwijzingen te geven om te voorkomen, dat wanneer de wet daartoe eenmaal de mogelijkheid heeft geopend, de betrokken lichamen zonder beperkingen van deze mo gelijkheid gebruik gaan maken. Maximumprijzen voor aal en paling ingetrokken Teneinde den clandestienen handel in aal en paling tegen te gaan heeft het Be drijfschap voor Visscherij producten de maximumprijzen .voor aal en paling inge trokken. Verwacht wordt, dat nu de aan voeren op de afslagen zullen stijgen en dat het product via de normale handels- wegen den consument zal bereiken. TWEEDE KAMER (V'an onzen parlementairen redacteur) Dit keer hebben de dames zich wel zeer flink geweerd. Heel begrijpelijk, want een haar van nature zoo na aan het hart lig gend onderwerp als het kinderrecht, gelijk dit in ons Burgerlijk Wetboek geregeld is, was aan de orde. Nadat mr. Donker (P. v. d. A.) hierin was voorgegaan, brach ten ook de andere sprekers en spreeksters hulde aan president Van Schalk, die reeds veertien jaar geleden als minister van Justitie den stoot had gegeven tot de thans in behandeling genomen wijziging, welke tevens in menig opzicht een aanmei-kelijke De Commissie van Orde van de speciale Algemeene Vergadering van de Vereenigde Volken, die de agenda van de Assemblee voorbereidt, begon vandaag de debatten met een rede van den Voor-Indischen ge delegeerde Asaf Ali, die sir Alexander Cadogan de vraag stelde, of Engeland be reid is de aanbevelingen van de Vereenig de Volken inzake Palestina te aanvaarden. Cadogan zeide in zijn antwoord dat men niet van Engeland kan verwachten, dat het goed en bloed waagt om de aanbeve lingen uit te voeren zonder steun van an deren. Hij zeide echter toe, in een verkla ring voor de Assemblee het Britsdie stand punt volledig uiteen te zetten. Men besloot het Britsche voorstel tot het vormen van een speciale commissie van onderzoek te verwijzen haar de poljtieke commissie. Bij de behandeling van het verzoek van de Arabische staten om bespreking der on- afhankelijkheidskwestie voor Palestina, drong de Egyptische gedelegeerde aan op het opheffen van het mandaat aan Enge land en het onafhankelijk verklaren van het land. Hij zag geen noodzaak voor het instellen van een commissie. Johnson, de Amerikaansche gedelegeer de, verklaarde zich tegen het verzoek dei- Arabische staten en was van meening; dat de speciale Assemblée aanbevelingen be hoorde op te stellen, die door de gewone Assemblée in September konden worden behandeld. Syrië verklaarde echter, dat de kwestie geen uitstel kan lijden. Zoowel de Amerikaansch dorp vernield door een tornado Naar het Roode Kruis te St. Louis in Missouri gisteravond heeft medegedeeld, heeft een tornado gistermiddag het dorp Worth in Missouri getroffen. Twintig per sonen werden gedood en honderd anderen gewond. De telefoniste van het naburige Gentry meldde, dat een tornado Worth weggevaagd had. De telefoniste te Worth was gedood op haar post- Men beschikte niet onmiddellijk over een schatting over het aantal .gewonden, doch naar verluidt zijn alle gebouwen in het dorp vernield, waaronder ook het schoolgebouw. Latere inlichtingen melden dat de kinderen, die zich in het schoolgebouw bevonden, ge waarschuwd waren dat de orkaan op komst was en dat zij daarop in veiligheid waren gebracht. Worth heeft een inwonertal van 200. Syrische als de Egyptische gedelegeerden achtten het toelaten van vertegenwoor digers der Joden in strijd met het hand vest der UNO. Alle Arabische afgevaar digden drongen uiteraard aan op het ver- leenen van onafhankelijkheid aan Pa lestina- Godsvrede? Volgens te Jeruzalem gaande geruchten zal voor den duur van de algemeene ver gadering der UNO door de Joodsche ver zetsgroepen in Palestina worden afgezien van vijandelijke handelingen jegens de Britsche strijdkrachten. De Amerikaansche Joden zouden druk op de Irgoen Zwai Leoemï en de groep Stern hebben uitge oefend hun gewelddaden voorloopig te staken. Stichting 1940-'45 pleit voor grooteren staatssteun Het bestuur van de Stichting 1940-'45 heeft medegedeeld, dat zij een nota heeft gezonden aan alle Kamerleden met het verzoek er bij de fracties op aan te drin gen bij de behandeling van fle pensioen wet, die de uitkeeringen regelt voor de na gelaten betrekkingen van gevallen ver zetsstrijders en voor invalide illegale werkers, ten gunste van een verhooging der staatsuïtkeering aan de Stichting tc willen interpelleeren. De Stichting 1940-'45 keert jaarlijks een bedrag van 8 a 9 millioen gulden aan de genoemde categorieën uit. Ter bestrijding van deze uitgaven ontvangt de Stichting een crediet van ruim 7 millioen gulden uit de schatkist. Dit crediet wordt toegewezen, zoolang de wettelijke regeling nog niet gereed is. Indien het wetsontwerp, dat thans in behandeling is, onveranderd tot wet wordt verheven, zal de uitkeering aan de Stichting tot ongeveer 6 millioen gul den worden teruggebracht. Twee ter dood veroordeelden krijgen gratie De Koningin heeft gratie verleend aan H. Luijendijk, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage en aan W. J. Bek kers, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. Ten aanzien van beiden is de straf gewijzigd in een levenslange gevan genisstraf. De Londensche havenwerkers hebben zich solidair verklaard met stakende collega's in Glasgow en hebben het werk neerge legd, in strijd met het advies van hun vak- vereeniging. In de Londensche havenbuur ten staan de stakers werkeloos en zwijgend toe te zien. Intusschen staken yi Londen nog anderen: Een duizendtal gemeente arbeiders is in staking gegaan als protest tegen de promotie van een politie.korpo raal tot sergeant. Tot deze stakers behoort ook het bedieningspersoneel van de Toicer- bridge. Volgens de wet moet de brug voor de scheepvaart open blijven. Hei gevolg der staking is dal het verkeer over de brug gestremd is; het brugdek hangt hoog boven het water. Radio-Moskou reageert op Marshall's rede Radio Moskou heeft vandaag voor het eerst commentaar geleverd op de radiorede van Marshall. De commentator, Karl Hoff man, zeide: „Marshali's beweringen, dat de Russen verantwoordelijk zijn voor het mislukken van de conferentie van Moskou, zijn ongegrond. Ten eerste hebben de Rus sen te allen tijde zich bereid getoond samen te werken, en ten tweede is de conferentie niet mislukt. Slechts de pogingen de over eenkomsten van Yalta en Potsdam te ver nietigen, hebben schipbreuk geleden. Op de conferentie van Moskou is een begin ge maakt met de oplossing van het Duitsche vraagstuk als geheel aan de hand van de overeenkomst van Yalta en Potsdam". De telefoonstaking in de Vereenigde Sta ten is tengevolge van een regeling heden ge ëindigd. Europeanen op Madagascar in precaire situatie Volgens berichten van het Fransche persbureau uit Tananarive hebben alle Europeanen in de kustplaats Mananjary op Madagascar zich verzameld achter een omheining, teneinde aanvallen van op standelingen. die de stad omsingeld heb ben. af te slaan. Onder de belegerden be vinden zich regeeringsambtenaren, solda ten en planters. Andere aanvallen van op standelingen werden naar verluidt, in het gebied rondom Manakar, 32 k.m. verder zuidwaarts langs de kust, uitgevoerd, al waar plantages werden verwoest en ver schillende planters werden gedood. Fransche patrouilles opereerden in het district Moramanga 72 k.m. ten Oosten van Tananarive. In het gebied van Mahanoro, aldus wordt gemeld, zijn enkele dorpen platgebrand. Opstandelingen vielen Befotaka, gelegen op een eiland aan de Noordwestkust van Madagascar aan. De Fransche kabinetsraad heeft besloten aan de nationale vergadering een verzoek voor te leggen tot opheffing van de on schendbaarheid der gearresteerde afge vaardigden van Madagascar in het parle ment- BoIIenvandalisme Een Hillegomsche bollenkweeker heeft op den eersten Bollenzondag een belang rijke schadepost geboekt. Onbekenden hebben zich namelijk niet ontzien een aantal zeldzame bloemen van zijn velden te snijden. verbetering van de burgerrechtelijke kin derrecht-bepalingen beteekent. Met mr. Donker prees ook mr. Stokvis (communist) den technisch- juridischen opzet van het ontwerp, zooals het uiteindelijk ter tafel is gekomen. Ons Burgerlijk Wetboek zal hiervoor op dit gebied veel overzichtelijker worden, een stelselmatiger inhoud krijgen en, niet te vergeten, verschillende in den loop der tijden steeds wenschelijker gebleken mo derniseering ondergaan. Toch viel er nog een en ander te wenschen. Zoo waren de dames, die allen het woord voerden mevróuw Fortanier-De Wit (P. v. d. V.), Jkvr- mr. Wttewaal van Stoetwegen (C.-H.), mej. mr. Tendeloo (P. v. d. A.) en mevrouw Van den Muysenberg (comm.) het er over eens, dat de plaats door den wetgever aan de moeder in het gezin toe gekend nog niet in overeenstemming is met die, welke haar toekomt mede op grond van hetgeen het gros der burgerij hierover denkt. Trouwens, ook verschillen de heeren dér schepping waren het met hun vrouwelijke collega's eens, dat het onjuist is, dat wanneer er tusschen de ouders over de voortaan door hen geza menlijk (en niet meer alleen door den man) uit te oefenen ouderlijke macht mee- ningsverschil ontstaat, de man het dan toch weer voor het zeggen zal hebben. In zulk een geval moest de kinderrechter be slissen, een zienswijze welke echter zoowel door mr. Terpstra (A.-R.) als door den minister van Justitie verwerpelijk werd geacht. De laatste wenschte vooral niet getornd te zien aan het beginsel, dat de man het hoofd van de echtverbintenis is. Vrijwel eenzelfde tegenstelling v 1 er waar te nemen bij de bespreking van net vraag stuk der overspelige en bloedschennige kin deren. Zij dienden toch niet gedoemd te zijn tot het lot van burgers tweede klas. Mi nister Van Maarseveen erkende, dat zij de onschuldige slachtoffers worden van wat de ouders hebben gedaan, maar dit moest nu eenmaal de consequentie zijn van „de zonde" door het ouderpaar gepleegd. Daar en niet bij den wetgever zoeke men de schuld. Tot de benoeming van een vrouw tot kinderrechter, tot bevordering van een spoedig in te dienen pleegkinderwet wenschen, uit de Kamer naar voren ge komen verklaarde minister Van Maar seveen zich bereid, maar niet om het in stituut van de adoptie in onze wettelijke bepalingen op te nemen en evenmin om weldra nu ook een herziening v^n het kinderstrafrecht op stapel te zetten- Ver meld zij nog, dat de bewindsman de me dedeeling deed dat reeds in tweede lezing op zijn departement behandeld is het „on- derhoudsvonnissen"-ontwerp. De bekende Amerikaansche econoom en oud-professor aan de Yale universiteit, dr. living Fisher. is t* New York op 80-Jarigen leeftijd overleden. KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Van Noord-West naar Noord of Noord- Oost ruimende wind, aanvankelijk nog krachtig, later afnemend. Geleidelijk afnemende buienactiviteit. Koud voor den tijd van het jaar. 1 Mei: Zon op 5.12 uur, onder 20.03 uur Maan op 15.37 uur, onder 4.24 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1