\\m.\ Afscheid 'van de bollen aviljoen Zandvoort l£ Willi Nationale Feestdag ZATERDAG 3 MEI 1947 HAARLEMS DAGBLAD" Vele vreemden vonden de velden De Holandse bollenvelden hebben de jjgelopen week vele en vreemde bezoekers -.eten te trekken. Vrachten Engelse sol- jolen, ladingen Franse toeristen en kop- «Is Belgen zijn door het land der blin- jende kleuren getrokken,in wind, in regen fn soms, maar dat was uitzondering, met een snippertje gouden zon. De verenigingen, die zich het lot dezer i.-eemde vogelen aantrokken, hebben jitermate hun best gedaan, Holland op z'n loordeligst te laten uitkomen en al zijn g uit de boezem van sommige groepen tel eens gegronde bezwaren gerezen tegen j.ge verblijfskosten, over het algemeen n ,,im groszen Ganzen'' zoals die koste- jjce Zwitser ons toefluisterde, toen hij ;p de uitkijktoren van Lisse stond te piepen in de wind, was het mooi en over bid igend en nog veel meer. Toch, de reacties van al deze mensen p de kleur van Kennemerland zijn zo ge- ieel verschillend geweest. Een Engelse ddaat van het Rijnleger, die met tachtig ;.,tgenoten in een trekschuit langs de jam- -er genoeg enigszins verwaaide velden jezer week voer, voelde meer voor een rüegtuig, want hij zag niets anders dan je khaki-rug van zijn sergeant. Deze gulle ergeant-fabrieksopzichter uit Wales heeft iet echter onverdeeld schoon gevonden, rant de tuinen deden hem denken aan zijn ■aisje tussen de bergen, dat van voren srsierd is met een tuintje, waarin Hille- jmise tulpen elk jaar herinneren aan jieêrlands dankbaarheid voor de Engelse orlogshulp. De Frangaise, wier kousebeen nat ge- rorden is bij het verwisselen van de be- gne voor de schommelende grond, lachte aar koude linkervoet weg door te verkla- en, dat zij de kleur der „champs Hollan ds" prefereerde boven die der Franse iake-up. „Het is zo eerlijk, bij jullie, zo flemaal zonder opschik". Zweden zijn er ook geweest. Ze hebben edoola tussen de velden en met keel- •anken hun bewondering uitgeroepen. Dan was er de Vlaming, die eventjes de rat opzocht en in het Turkse rad van het unapark in Hillegom ging zitten. En het ad stond stil, toen meneer Luyckx uit den invers op het hoogste punt was aange- omen. „Da' was schoon, zulle, da zal iek ih leve niemeer vengete". De Turkse mo- aiman heeft die middag precies een rijks- iaalder aan de Belg verdiend, hoe koud iet ook was in het grote rad, en elke keer ;ond de Sinj oor het schoner. Jubilaris bij Sociale Zaken Gisteren herdacht de heer H. F. L. van ,uyken, ambtenaar bij de Dienst voor So- iale Zaken, de dag, waarop hij voor 25 sar bij de gemeente Haarlem in dienst rad. De jubilaris was aanvankelijk werkzaam ils zwemmeester bij Lichamelijke Opvoe- ling, doch werd in 1936 overgeplaatst 'laar de Dienst voor Sociale Zaken (toen iog Maatschappelijk Hulpbetoon ge- laamd). Op het bureau van de Dienst werd de ubilaris met zijn gezin ontvangen en toe esproken door de directeur en vertegen- roordigers van het personeel, waarbij hij verd gehuldigd als ambtenaar en collega, levens werden bloemen, het gebruikelijke ouvert met inhoud namens het gemeen- ebestuur, zomede een geschenk van het ezamenlijk personeel aangeboden. De facultatieve n Wordt door het Haarlemse gemeentebestuur gehand haafd Het Haarlems gemeentebestuur heeft lijkbaar het voorbeeld der Eerste Kamer oiKend! besloten de facultatieve N in lo vereenvoudigde spelling te handhaven. Nu de vereenvoudigde spelling voor het verige wordt doorgevoerd, moeten ver killende naambordjes voor straten, we en en pleinen veranderd worden. De Iroote Markt wordt Grote Markt, de idsche straat Leidse straat. De Frede- :ck van Eedenstraat blijft onveranderd, adat dit een eigennaam betreft. De Hee- ensingel moet daarentegen een e afstaan. Ie straatbordjes zullen evenwel slechts Eer geleidelijk vervangen worden. DE DISTRIBUTIE Dinsdag G Mei. Uitreiking van bon-, tabaks- en versnaperin- a- en brandstoffenkaarten 707 (meebrengen: vensmiddelenkaart 705, stamkaarten en inleg- «len van het hele gezin en brandsloffenkaart met ingevuld formulier). Te Haarlem: letter D. Te Heemstede: van 9 tot 12.30 I t.m. Ja en van E—16 uur restant J. Uitreiking van extra levensmiddelenkaarten waarvan de geldigheid in gaat op 6 'oor jonge moeders: Te Haarlem: letter D. Te Heemstede: letter A (kantoor Van Merlen- 2, van 11'12 uur). 5 MEI om 8 uur: Entrée 1.50. lESERVEERT TIJDIG UW PLAATSEN (Adv.) igenda voor Haarlem ZATERDAG 3 MEI Bioscopen: Middagvoorstellingen. ZONDAG 4 MEI Stadsschouwburg: Cabaret Wlm Sonneveld, 8 -*. Luxor-theater: Haarlemse Filmkring H 46 Sood-bye mr. Chips", 11.30 uur. Kinderhuis- 'tel: Circus Mullens. 3.00 en 8.00 uur. Geb. Hervormden: Christian Science, lezing •S3 Evelyn Heywood, 4 uur. Luxor: „Jonge Widen", toeg. elk leeft., 2.00. 4.13. 7.00 en 9.15 f Frans Hals: „De patient verdwijnt", toeg. V 18 j.. 2.00, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. City: Tar.kee doodle Dandly". alle leeft., 2.15, 4.30. en 9.15 uur, Spaame: „Artistenleed", toeg. 14 j„ 2.00, 4.15 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: Be vrouw iri het venster", toeg. bov. 18 j.. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Land zon- wet", 2.00, 4.15 7.00 en 9.15 uur. MAANDAG 5 MEI Gem. Concertgebouw: ANOVA, bevnjdings- 8 uur. Frans Hals Theater: voorstelling ten Se van NIWIN „In which we serve", 11 uur. »scopen: Middag- en avondvoorstellingen. DINSDAG 6 MEI Gem. Concertzaal: Beethovencyclus, derde Beert, 20 uur. Stadsschouwburg: Comed.a: temière van „De reiziger zonder bagage", 20 ir. Bioscopen: Als Maandag (behalve Frans Csthealer voorstelling van 11 uur). Nu zijn de tulpen in groten getale op gekomen. De Keizerskronen met hun gele lijf en hun rode vlammen er overheen, ze staan op grote deinende velden te kijk. De hyacinten zjjn in milliarden klokjes present. Er komen wéér vreemdelingen naar het lustoord tussen zand, veen en klei. Gelukkig hebben de Nederlandse Spoorwegen een tegemoetkomende hou- dirug aangenomen ten opzichte van het vervoersprobleem, zodat er vermoedelijk weer een aantal treinen in Hillegom zal stoppen, evenals dit de eerste Bollenzon- dag het geval is geweest. En dan hebben we de hoogtepunten van het voorjaar in de bollenstreek al weer gehad. Toch blijft er veel moois, ook na deze Zondag, achter de duinen te bewon deren. Straks komen de sierlijke Darwins in kleine groepen vertellen van het werk der kwekers, die hier een specialiteit van maken en vooral in de kassen zijn prach tige stalen van „kweekkunst" te bewon deren. Daarna: tot volgend jaar, bij leven en welzijn. SB -T REST. HONGKONG CHIN. IND. SMEDESTRAAT 21, HAARLEM. TEL 21375 Huis der duizend heerlijke smaken OPENT TE ZANDVOORT HAAR FILIAAL OP 3 MEI 1917 ZEESTRAAT 38 TELEFOON 2925 (Adv Café's tot 1 uur open op nationale feestdag De cafés in Haarlem mogen op de nationale feestdag, Maandag 5 Mei, tot één uur des nachts geopend blijven. AMELAND WERD GERED EN TOONT ZICH DANKBAAR. De Nederlandse luchtstrijdkrachten, die in de afgelopen winter Ameland meerma len uit de put hebben geholpen, werden Vrijdag voor hun werk beloond door een ontvangst op het eiland, tijdens welke een oorkonde werd aangeboden als her innering aan de barre winter van '47. De levende have van de Haarlemse hertenkamp in den Hont is Vrijdagmiddag tot groot genoegen van de dienst van Hout en Plantsoenen belangrijk uitgebreid. Dit ge noegen werd niet altijd gedeeld door de nieuwe bewoners, die meermalen wat on wennig- uit hun emigratievoertuig waggelden en stapten. Toen er echter voer werd uitgestrooid, vonden de poules-pintados, de muscuscenden en het andere gedierte het al lang goed. Bij nader inzien bleek het „nieuwe landgoed" dat er weer heel wat gerieflijker uitziet dan vlak na de bevrijding, de nieuwkomers opperbest te bevallen. Herstel van „Duinenbosch" vraagt grote bedragen Het Provinciaal Ziekenhuis „Duinen bosch" te Bakkum is eerst bezet geweest door de-Duitsers en daarna in gebruik ge nomen als bewakingskamp der NSB-ers. Het herstel vraagt natuurlijk grote bedra gen. Ged. Staten delen aan de Prov. Staten mede, dat de bezettingsschade op f 180.000 geraamd is en de schade veroorzaakt door het bewakingskamp en het gebruik door de gezagstroepen op f 45.000. Tezamen dus f 225.000. Nederlands tol aan de oorlog Het A.N.P. deelt ons mede: Door een betreurenswaardige typefout is in het be richt, waarin de door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie verstrekte cij fers van Nederlandse verliezen in de oor log werden gepubliceerd, een gehele zin weggevallen. Daardoor wordt in dit ver slag met geen enkel woord gerept over de verliezen onder de manschappen van de Nederlandse koopvaardij en bovendien is een verkeerd aantal gesneuvelden opgege ven voor de Koninklijke Marine. De juiste opgave luidt: Gesneuvelden en vermisten Koninklijke Marine: 3000. Gesneuvelden en vermisten Nederlandse Koopvaardij: 2600. Haarlemse drukker vervalste bonnen Voor de economische politie-rechter in Haar lem stond Vrijdag de typograaf P. J, Z. terecht, aan wie vervalsing van driehonderd suikercou- pures en driehonderd botercoupures van vijf entwintig kilo per stuk ten laste was gelegd. Verdachte gaf het ten laste gelegde in zijn geheel toe en verleide, dat hij als beloning een derde van de opbrengst zou krijgen. De officier van justitie was van oordeel, dat dit feit zeer streng gestraft behoorde te wor den. omdat de handel in bonnen voor het grootste deel met vaise bonnen bedreven wordt en eiste één jaar gevangenisstraf, zes maanden rijkswerkinrichting en vijfduizend gulden boete. De verdediger mr. A. D. P. V. van Löben Seis wees op de moeilijke financiële omstan digheden van verdachte, die een kleine druk kerij bezit en met moeite het hoofd boven water kan houden en pleitte clementie. De politierechter, mr. Btjleveld, veroordeelde Z. tol een gevangenisstraf van zes maanden, anderhalf jaar rijkswerkinrichting en vijfdui zend gulden boete, ORGELBESPELING De orgelbespeling in de Grote of St. Bavo- lcerk, op Dinsdag 6 Mei, des avonds van 7.308.30 uur, door George Robert, is ge wijd aan J. S. Bach. Het programma luidt: 1. Passacaglia en Dubbelfuga c kl. t. 2. Voorspelen (met koraal), a. Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit, b. Christe, aller Welt Trost, c. Kyrie, Gott, heiliger Geist. 3. Pre ludium en Fuga e kl. t. 4. Fantasia g gr. t. 5. Aria. 6. Wir glauben all' an einen Gott (Fuga). Stoken in Concertgebouw niet zonder gevaar Kosten der verbouwing: 40 mille. In November van het vorige jaar geraak te de centrale verwarmingsinstallatie in het Gemeentelijk Concertgebouw door een defect aan de beide ketels buiten bedrijf. En der ketels kon onmiddellijk worden her steld, doch met de reparatie van de andere was meer tijd gemoeid. B. en W. brengen nu ter kennis van de gemeenteraad, dat de bestaande toestand in het ketelhuis van het gebouw onhoudbaar is. De verwarmingskelder is te klein en de toegang te primitief. De bediening en het schoonmaken van de ketels kan niet naar behoren plaats vinden. Het stoken is zelfs niet zonder gevaar voor hem die met he* werk is belast. Verbetering van deze toe stand is alleen te verkrijgen door het bou wen van een nieuw ketelhuis. B. en W. stellen nu voor de ruimte on der de stemkamer geschikt te maken voor stookkelder. De vloer van ae stemkamer zal daartoe een halve meter verhoogd moe ten worden, opdat ook in de toekomst wanneer het gebouw eventueel zal worden uitgebreid aan hoger te stellen eisen, waarbij b.v. kunstmatige ventilatie kan worden verlangd, voldaan kan worden. Grote voorwerpen, die bij de voorstel lingen nodig zijn, kunnen door- een nieuw ontworpen deur rechtstreeks van de straat af worden binnengebracht door het por taal, dat aan de stemkamer aansluit. De brandstoffen kunnen door een te maken luik eveneens rechtstreeks van de straat af in een kolenkelder gestort worden. De stemkamer zal tevens een aantrekkelijker vorm krygen. B. en W. achten het voorts gewenst een nieuwe ketel aan te schaffen en de onder delen van de oude installatie in reserve te houden voor reparatie. Tenslotte zal als de raad met een en ander aceoord gaat een nieuwe schoorsteen gebouwd wor den. De bouwkosten van stookkelder en schoorsteen zijn op f 29.327 en de kosten van de verwarmin-gsinstallatie op f 11.187 geraamd. In totaal is dus met de verbetering van dit gedeelte van het gemeentelijk Con certgebouw een bedrag van f 40.514 ge moeid. Jongetje onder Haarlemse train Vrijdagmiddag stak een negenjarig jon getje op de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam, zonder uit te kijken, de straat over, geraakte hierbij onder de motorwa gen van een N.Z.H.-tram en werd op slag gedood. Verhoging van de uitvoer van Sierteeltproducten naar Engeland De invoer van snijbloemen, jonge plan ten en andere kwekerij-producten in Enge land is voor het komende seizoen vastge steld op 175.000 pond sterling. Dit is een belangrijke uitbreiding, vergeleken bij vo rig jaar, toen er 72 ton mocht worden in gevoerd. Het nieuwe contingent betekent een gewichtshoeveelheid van 170 ton. Voor nadere besprekingen over de verdeling van het contingent vertrekt dr. A. J. Verhage, de nieuwe voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, binnenkort naar Engeland. De kaasmarkt te Alkmaar had Vrijdag de vlaggen met de .kaaswimpel" uitgestoken ter gelegenheid van het feit, dat de eerste officiële kaasmarkt van dit jaar werd gehouden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 2 Mei 1947. ONDERTROUWD: 2 Mei, M. Mantel en G, J. Kaandorp. GEHUWD: 2 Mei. H. Stokvis en H. G. t. Brink: L. Voorhorst én E. Schoonderbeek, BEVALLEN van een zoon: 1 Mei: G. A. Puurt —Oud: W. v. Genreip—Koning2 Mei, R. A. Pool—d. Vries. BEVALLEN van een dochter: 1. Mei, H. SchllchtingAchtabowski; M. E. d. Mei>Hel- lewaard; 2. Mei, G. J. Hendriks—Boerlage; A. VoogtKuiper; E. Haan—Prinse. OVERLEDEN: 28 April, J. Bouma, 79 j., d. Witstraat; 9 April. J, T. Breukers, 67 j„ Kam perlaan: 30 April, W. H. Bron, 69 j.. B. Viljoen- straat; A. P. Feus, 2 d„ Ora'njeboomstraat; F, H. J. Ludwig, 85 j.. Kamperlaan; R. K. Riet bergen, 49 d„ Acaciastraat. ^^5 DE VROUW IN HET VENSTER (R e m- b randt), een schepping van de Duits-Ameri kaanse cineast Fritz Lang, die wij reeds in onze filmbeschouwing in ons nummer van 29 Maart uitvoerig besproken hebben, zal wel niet nalaten zowel de liefhebbers van „thrillers" als van goede filmkunst naar de Grote Markt te trekken. Want hoeveel men op de laatste meter van dit product zal hebben af te dingen het is wel een merkwaardige coïncidentie, dat de Haarlemse amateurtoneelschrijver Jan van Dam in zijn klucht „Het eeuwige monster" hetzelfde trucje te baat neemt de kleine 3000 meter, die daaraan voorafgaan en waarin het drama van een evenwichtige professor en een fatale vrouw vervat is, geeft ook in psycho logisch opzicht vele staaltjes van volmaakt vakmanschap te zien. al zal men tevergeefs naar een oorspronkelijke visie zoeken. In het voorprogramma doet zich de mogelijk heid voor de afwerking van het M.P.E.A.-Jour naal met dat van Polygoon te vergelijken. Beider camera's legden het bezoek van de „Karei Doorman" aan Londen vast. maar hoe veel frisser zag de Hollander dit vlagvertoon. De bewoners van de Jan van Goyenstraat te Heemstedekunnen getuige zijn van de eerste steenlegging van „hun" huis te Pulten. „YANKEE DOODLE DANDY" (City). Een film, die het leven weergeeft van een artisten- familie, is niet nieuw, maar „Yankee doodle dandy" is interessant, omdat zij revue brengt, rvoor de toeschouwer grote belangstelling heeft. Het geheel is grootscheeps opgezet. Een boot beweegt zich op het toneel, een trein rijdt voorbij, ja zelfs komen paarden voor het voetlicht, om aan een race deel te nemen. Steeds mooier worden de beelden en dit houdt verband met de resultaten, welke de jonge Cohen" bereikt. Aanvankelijk werken de „Vier Cohens" samen, doch langzamerhand worden de successen groot. De Jongeman laat zien waar toe hij in staat is, niet alleen als tapdanser, maar ook als samensteller van een revue. De film begint bij een ontvangst door de president der Verenigde Staten, die de jonge Cohen onderscheiding verleent, waarna deze het :n van zijn familie vertelt, dat de bezoeker op het doek ziet. „Jonge Arenden" (Luxor) zijn de jon- ;eluï die opgeleid worden voor de R.A.F. Jit hun werk, uit de zorgvuldige voorbe reiding die nodig is om uit enthousiaste jongens met vage denkbeelden over lucht- romantiek en -heroïsme, betrouwbare en nauwgezette piloten, navigators en bom bar deurs te maken, uit het lange en veel omvattende proces dat „opleiding" heet, geeft deze film beelden. Ze doet dat met intense belangstelling en uiterst nuchter en geeft een andere kijk dan veel films ge daan hebben en dan velen onzer zichzelf gevormd hebben op grond van wat wij over de oorlog hebben gehoord. In plaats van de spanning en opwinding van de strijd laat deze film de intensieve training zien en het fijne technische werk dat de bemanning van een bommenwerper moet uitvoeren om haar taak te vervullen. De hele R.A.F. heeft meegewerkt bij het maken van deze film. Vele der spelers zijn leken en Edward G. Robinson die een sym pathieke rol vervult, neemt helemaal geen overheersende plaats in. Hei is een inte ressante film, half documentair maar zeker niet zonder spanning. De fotografie -is op vallend goed en in de passages waar de ondergang van een bommenwerper wordt weergegeven, bereikt zij uiterst beklem mende effecten. De patiënte verdwijnt. (Frans Hals) Weer een thriller met de uitgeslapen par ticuliere detective en zijn minder snuggere collega als dankbaar thema. Ditmaal is de minder snuggere bovendien de vader van de overtroever. wat aanleiding tot nieuwe verwikkelingen geeft. Het verhaal van deze volbloed detective-film is met veel Edward G. Robinson in „Jonge Arenden" verve geschreven en het wordt met vaart door James Mason en de zijnen vertolkt. Verder is het een aaneenvoegsel van be kende en toch weer pakkende wendingen, die te elfder ure ten goede keren. De ca mera is enige malen diabolisch met het onderwerp bezig, als de halfdode dokter Crosbie uit de kast tuimelt wordt dit wei nig opwekkende toneel aangegrepen om er een Bons Karloff-scène van te maken. Verder vallen er nog al wat slachtoffers, die echter de prille liefde tussen de ama teur-speurder en zijn assistente niet van richting kunnen doen veranderen. Het voor-programma bevat een tweetal tekenfilms, waarvan er één, een gekleurd insectensprookje, een bekorende weelderig heid bezit, geïnspireerd op een aantal over bekende semi-klassieke melodieën. „Land zonder wet" (Cinema Palace) „De inkt. waarmede de vooruitgang t an een volk beschreven wordt, komt uit het bloed van zijn pioniers" zo luidt de aan hef van de introductie, die deze film voert. De indruk die deze enigszins vergezochte beeldspraak wekt. wordt door het verloop van de film zelf goeddeels weggewist. Men krijgt niet een statig en ernstig historisch beelddocument van de wordingsgeschiede nis van een volk te aanschouwer., doch een tamelijk vrolijk-gestemde en luchtig ver telde historie wordt in een quasi-histori- sche vorm met veel zwier en vaart opge diend, zonder de zwaarmoedige en tragi sche ontwikkelingen die de introductie on willekeurig doet verwachten. Victor MacLaglen draagt met een gees tige karakterisering van de „domme kracht" de film goeddeels, bijgestaan door spelers die in hun typering gelukkig zïin gekozen. De bekende scènes uit Wild-Wesihistories treft men nu en dan ook in deze film aan. zonder dat zij afbreuk doen aan het boeien de geheel. Artistenleed (Spaarne-theater) is de ont roerende geschiedenis van een actrice, die na haar huwelijk met een geleerde, het toneel niet kan vergeten en haar echtge noot en haar dochtertje in de steek laat. Na vijftien jaar krijgt haar moederliefde echter de overhand en volgt een gelukkige hereniging. De tweede hoofdfilm is van geheel an dere aard. Roy Rogers, de zingende cowboy, zingt niet alleen vrolijke liedjes, maar weet ook zijn mannetje te staan als een bende veedieven onschadelijk moei worden ge maakt en de onschuld van zijn vader, die van medeplichtigheid aan de smokkelarij verdacht wordt, bewezen dient te worden. Na spannende achtervolgingen, vecht- en schietpartijen zegeviert de zingende cow boy in alle opzichten, ook op het terrein van de liefde. Een geestig tekenfilmpje completeert het programma. Ko. 2 Vraag: ..Voor Uw trouwen geeft U tot afscheid een vrijgezellcnfuif. Waf schenkt U Antwoord: (Linnen 5 seconden) - mnojj jddij ijl Jhjq japDasmij" sjo }joo "iDVfö •jaaoudQ epno j»az s.ncixnaxlM" Dat 's een punt voor de Fijnproevers' Haarlems trio in Heemstede De derde door Haarlem's Trio in het gebouw van de Nederlandse Protestanten bond te Heemstede gegeven avond bracht weer een zelden gespeeld werk, namelijk het Trio in b kl. t. van Jos. Jongen, die vooral als directeur van het Conservato rium te Brussel bekend is geworden. Hoe wel Luikenaar van geboorte evenals César Franck, heeft Jongen van diens stijl wei nig in zijn Trio overgenomen, eigenlijk al leen de cyclische bouw; Mendelssohn en Schumann echter kan men terugvinden in de drukke pianopartij; „Prins Kalender" uit Rimsky's „Sheherazade" herkent men in het 2e thema van het 1ste deel en ook met de schrijfwijze van Rachmaninow evenals Jos. Jongen in 1873 geboren doen zich gelijkenissen voor. In het kort dus een nabloei der Romantiek, maar kort is het werk geenszins: integendeel nogal gerekt. Concentratie was blijkbaar nog niet het is een jeugdwerk! zijn sterkste zijde. Wel bevat het Trio interessante the matische combinaties. Het Trio op. 35 van Turina is veel per soonlijker van klank en bouw. De namen der onderdelen: „Prélude et Fugue", „Tnè- me et Variations" en „Sonate" zijn enigs zins misleidend voor wie daarbij aan een navolging der oude meesters denkt: het imitatorisch spel der „Fugue" gelijkt niets op Bach's geweldige constructies; het The ma is in de Variaties zeer vrij en modern behandeld en moeilijk te herkennen; de „Sonate" is een „klankstuk" zonder be paalde hoofdvorm. Maar het is een boeiend stuk muziek, vol moeilijkheden voor de uitvoerders, die echter zich daartegen op gewassen toonden. Met Beethoven's Trio in G, op. 1 no. 2 werd begonnen. Het Larghetto is de parel van dit oVerigens nogal lichte werk, dat in de thema's der Finale zelfs niet vrij van banaliteit is. Inleiding en Larghetto had ik gaarne nog wat warmer voorgedragen ge- hoord; ook in de snelle delen had een meer précieuze vertolking de indrukken kunnen veredelen. Deze derde avond was ondanks zijn inte ressant programma veel minder druk be zocht dan de vorige twee, welker opbrengst ten bate van bijzondere nuttige instellin gen kwam. Maar is een kunstzinnig, hard werkend muzikaal ensemble dan geen nut tige instelling, die sympathie verdient? K. DE JONG. KENNISMAKING MET Jhr. VAN NISPEN Vrijdagmiddag hebben velen de gelegen- heild aangegrepen, om de nieuwe voor zitter van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. dr. O. F. A- H. v. Nispen tot Pannerden, die daartoe in de Bestuurskamer van het Rrelagehuis te Haarlem aanwezig was, te leren kennen. Onder meer maakten de bestuursleden van de Noordhollandse Kamer van Koophan del, leden van het Scheidsgerecht en an dere persoonlijkheden uit de wereld van handel, industrie en bloembollenteelt met jhr, v. Nispen kennis. Het programma van de Nationale feest dag luidt: 7.00 Muzikale réveille in Haarlem- Oost. 8.00 Vlaghijsen in het Kleverpark. 8.00 Koraalmuziek op de Grote Markt 8.00 Wandeling met muziek in Haar lem-Noord, gevolgd door vlaggen- parade op het Soendaplein. 8.30 Opstelling Ned. Jeugdgemeen schap voor een wandeling naar de Dreef. 10.00 Kindervoorstelling leden van Haarlem-Oost in het Rembrandt Theater. 10.30 Muziekwedstrijd aan de Dreef, waaraan de Haarlemse verenigin gen deelnemen. 14.00 Muziek-festival in Den Hout. 14.00 Motor-behendigheiaswedstrijd op het terrein van EDO. 15.00 Kinderoptocht in het Kleverpark 15.00 Turndemonstraties aan de Zomer* vaart. 20.00 Dansfeest op de Grote Markt en op het Santpoorterplein. 20.00 Concert op de Fonteinlaan. 20.00 Wandeling met muziek in Haar- lèm-Oost. 20.00 Avondfeest in het Leidse kwar tier. 20.45 Filmvoorstelling aan de Schoter singel. Vertoond wordt: „De be zetting en bevrijding van Haar lem". 21.30 Bioscoopvoorstelling in de Sant poorterstraat. 22.15 Wandeling met muziek in Cen trum. 23.00 Vuurwerk aan het Spaarne bij de Paul Krugerkade. Spaarndam: 8.00 Tocht van de jeugd naar de Jan Gijzenbrug. 14.00 Voorstelling in de Spaarneschool. 16.00 Sportdemonstratie op het terrein van „Spaarndam". '20.00 Concert op de Westkolk *22.00 Vreugde-vuur op het Spaarne. Leidse kwartier. 8.00 Réveille. 10.00 tot 12.00 Kinderspelen In verschil lende straten. 14.00 tot 16.00 Volksspelen eveneens te houden op plein en straten. 18.00 Muzikale wandeling. 19.30 Kris kras door het kwartier, ge volgd door bioscoopvoorstelling op het Leidseplein en dansen. Medewerking verlenen de mu ziekkorpsen „Euphonia" en „Apol- lo" en het dansorkest Keunen. BINNENLAND Twee-cn-zcstlg Zwitserse automobilisten maken een clubrels r.aar ons '..-<r.d. Op 7 Mei 2ullen rij de bollenvelden bezoeker.. Voor gevorderde motorrijtuigen geldt thans een regeling, die. Indien het voertuig niet compleet is afgeleverd aan de vorderende instantie, op de 'oe te kennen schadevergoe ding een redelijke reductie beroken:. De Nederlandse Hond van Volkstuinders, die op 18 Augustus 30 Jaar bestaat, zal dit jubileum vieren met een b'.ocmc.vtcntoonstel ling op 16 Mei op het complex „Ons Bulten" :e Amsterdam. Midden September volgt op het zelfde terrein een dahlta-show Voorts staan or andere grote gebeurtenissen op het programma. Prins Bemhard heef? het beschermheerschap over de tentoonstelling aanvaard. Met Ingang van 1 Juni Is benoemd tot directeur van de Nederlandse Heidemaatschap pij Ir. j. w. Hudlg te Wassenaar, hoofd van de afdeling Agrarische Plannen van het depar tement van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. J. Gicier.. heef: In het Haagse gemeentemuseum de tentoonstelling „Nederland in Oorlogstijd" geopend. Ir. W. Barends. directeur van de maat schappij tot exploitatie van plaatselijke be drijven te Makassar 1s bij een ongeluk om het leven gekomen. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse groentehandelaren hebben besloten hun zaken op de Nationale feestdag na 12 uur te sluiten. Van de Jonge componist-pianist Sas Bunge uit Aerdenhout wordt Zondagmiddag over Hil versum II een Arcadische Suite voor kamer orkest uitgezonden Dr. Frltz Morel, organist van de Munster kerk te Bazel, die deze maar.d een tournee door ons land maakt, zal op 20 Mei het orgel in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem bespelen. Het ballet Jooss zal Wocnsd»g 7 Me in de Haarlemse Stadsschouwburg ..De Zeven helden". ..Bal in Oud-Wenen", „Pavane", en „De verlo ren zoon" dansen De directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, die tevens slotvoogd is van het „Muiderslot". heeft zitting in een com missie. die ter gelegenheid van de herdenking van de 300ste sterfdag van de dichter P C. Hooft, een tentoonstelling van handschrif ten. brieven, portretten en afbeeldingen be treffende P C. Hooft en zijn kring ln het Mui derslot voorbereidt. De Haarlemse sclirUver dr. P. II. Schröder heeft een biografisch luisterspel over Hooft ge schreven. dat onder regie van Kommer Kleyn, door de Avro zal worden uitgezonden De heer A. Cromniclin uit Haarlem ls aan de Rijks-universiteit te Lelden geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid. De examens handenarbeid, die hier ter stede zullen worden afgenomen zullen 21 Juli beginnen. „Mereurius" houdt Woensdagavond 7 Mei in „De Leeuwerik' te Haarlem een vergade ring voor handelsreizigers, waarin de voorzit ter van de vakgroep zal spreken over de rechtszekerheid van deze vakgenoten. Ten bate van de Martha-stlchtlag te Alphen aan de Rijn wordt Woensdagavond 7 -Mei in de kerkzaal var. „Meer en Bosch" te Hoemstede een filmvoorstelling gegeven, waarbij de toe schouwers zullen kennis maken met de arbeid dezer nuttige inrichting. De Prov. Staten van N'oordholland verga deren op Dinsdag 10 Juni. waarna de zitting verdaagd wordt tot Dinsdag i Juli. Eventueel wordt de vergadering op Woensdag 2 Juli voort gezet. Zondag 4 Mei organiseert het instituut voor Arbeidersontwikkeling een tocht naar de bloelende bollenvelden. Tevens ls hieraan ver bonden een bezoek aan een kwekerij. Voor het examen „Aantekening Kraara- verpleglng" slaagden ln liet Dlaconessenhuis te Haarlem de zusters: H. H. Abbinga, A. C. Dorrepaal. M. Granpré Molière, A. Jenezon, H. H. Kolkmeyer. A. E. Markerink, A. May, J. van der Plas. M. H. Vcnema, W. J. de Wilde, J. H. Wildschut en G. J. Woelders. Vrijdagavond 16 Mei wordt in de Stads schouwburg een speciale gala-avond gehouden ten bate van de Ned. Herv. Vereniging Ktnder- zorg Noordholand, waar door het Ned. Volks toneel wordt opgevoerd het stuk „Ciske de Rat" naar de bekende roman van Plet Bakker. In Haarlem Oost stellen de deelnemers aan de stille tocht naar de Dreef zich hedenavond op om 7 uur op de Herensingel bij tic Amster damse Poort en dus niet op het Teylerplein, zoals aanvankelijk gemeld ls. Uit het Jaarverslag over 1946 van „ThUssc'8 Hof" te Bloemendaal blijkt, dat het leden-aan tal ls toegenomen, zodat de financiële toestand mede door een schenking wat gunstiger Is geworden. Toch ls het wenselijk dat de Hof ln de toekomst nóg krachtiger gesteund zal worden, want de onderhoudskosten zijn belang rijk gestegen. De buurtvereeniging „Het Garcnkokcrska- dekwartier" zal op 5 Mei. 11 uur 's morgens, een herinneringsboom planten op de Kinder- hulsslngel bij de Pieter Klesstraat. Harmonie- Crescendo verleent daarbij muzikale mede werking. De lieer J. Stecnsmu, bedrijfsleider van het filiaal der firma II. Franken Jr. te Bloemen daal, zal op 21 Mei zijn 40-Jarlg jubilé vieren. Voor de aanschaffing van aardrijkskundige werkschriften en leesboeken ten behoeve van de Lorentzschool vragen B. en W de raad f136 ter beschiking te stellen alsmede f511 voor nieuwe leesboeken ten behoeve van de Tel te rodes chooL Taxi Bei 12,000 DAG EN NACHT Toneel „Nicodcmus en zijn schaduw" M.T.S.-ers op de planken De auteurs J. W. van der Helden en Henk Bakker omschreven hun „Nicodemus en zijn schaduw", dat Vrijdagavond in de Stads schouwburg door het toneelgezelschap van het Corps der M.T.S. opgevoerd werd, als „een luchtig spel in drie bedrijven". Daar voor zijn dan ook alle ingrediënten aanwe zig. Er is een beminnelijke pantoffelheld en een bazige, lichtelijk snobistische vrouw, wier lieftallige dochter voorbestemd is in het laatste bedrijf met de in zijn eenvoud aantrekkelijke kantoorbediende haars va ders verenigd te worden. Voor het zover is moeten een pseudo-magnetiseur. een slim me en olijke zwager en een onbehouwen datbbelganger van de sullige echtvriend via een gehypnotiseerd wereldkampioen bokser een Man. die het thuis voor het zeggen heeft, maken en van de vrouw een moder ne Penelope. De logica komt wel een beetje in het gedrang, maar we vergeven dat de auteurs graag, omdat ze erin geslaagd zijn een pit tig stuk met soms rake dialogen te t er- vaardigen. De technici sloegen er zich met behulp van hun vrouwelijke relaties vlo: doorheen, zodat regisseur Koppen eer van zijn werk had. Over het algemeen waren de rollen op de mannelijke helft sterker bezet dan die op de vrouwelijke, met uitzondering van de kattige Josefine. Aan het slot van de voorstelling, die door de voorzitter van het schoolbestuur, dooi de directeur ir. G. Ludolph en verscheidene leraren werd bijgewoond, waren er bloe men voor de dames en een boek voor de regisseur en enthousiast applaus voor het geheel.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 7