Haarlems Dagblad Plechtige vooravond van het litzendingen NEDERLAND HERDACHT ZIJN DODEN „Wij moeten opnieuw beginnen en de jongeren vragen ons te helpen" Communistische ministers door de Franse premier afgedankt Joodse verzetslieden bevrijdden tweehonderd-zestien gevangenen Weerbericht Ie Jaargang No. 18625 ireaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, l{25. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur )54, Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. njltkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 6 Hei 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107 Advert.tarieven op aanvraag by de Administrati< Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem jjDER DE TALLOZE HANGENDE KWESTIES van deze tijd hangt er 8 tussen de radio en het Amsterdamse ncertgebouw. Luisteraars klagen dat de ocerten van ons beste orkest niet meer orden uitgezonden. De reden is, clat men f niet over de betaling eens kan worden, t- Concertgebouw vraagt f 3000 per con- en de radio antwoordt dat dit teveel is zy het niet betalen kan. De Avro, die de ncerten vroeger uitzond, vindt het te duur de Radio-Unie -nieuwste vorm en be ding' van het geheel der omroep- renigingen is van dezelfde mening, als de Groene Amsterdammer opmerkt: 'olgens niet de beste Nederlandse tradi- s wordt in deze kwestie al maandenlang a de dubbeltjes gevochten". Het blad jjdt er een beschouwing aan waarin het merkt, dat een uitweg te vinden zou zijn ;de Avro minder uit de radio-belasting rschaft (dus door ons volk opgebracht) !d besteedde aan programma's, die een oot deel van dit volk ergeren. De Groene niet vriendelijk hierover: zij zegt zelfs: jateloos ergeren" en heeft het over makeloos maar duur bontgevlekt jolijt' Bewondering voor het gehalte van vele dio-uitz en dingen heb ik al evenmin als Groene. Dat ook in de kringen van de dio zelf er menigeen is, die tot de wanne «rstanders van betere uitzendingen ge kend moet worden, is mij daarbij wel iidelijlc geworden. Gesprekken met zulke ;eraars voor programma's van werkelijk ed gehalte en voor de verrichting van een aarlijik opvoedend werk door de radio iden altijd tot vermelding van dezelfde «varen. Het komt erop neer dat de radio pers naar succes en populariteit streven dat zoveel mensen gesteld zijn op zoiets de Bonte Dinsdagavondtrein: het be- ndste en meest aangevallen voorbeeld n een programma, dat niet van goede naak getuigt. )Ien kan dit, ook als men zelf dit soort zending met verbazing aanhoort en er geen glimlach bij kan krijgen, met aouderophalen vaststellen. Men kan zeg- n: als ze dat willen, geef het hun dan. aar dat is een onverschillige houding, armee wij niet verder komen. Wie elt voor verhoging van ontwikkeling, «de smaak, begrip van kunst en in het remeeh van cultuur in ons land, wil iebs ders en vindt dat de radio haar taak niet ied opvat. Dat veel mensen tevreden zijn el zulke programma's maakt voor hem en verschil. Zij zouden iets beters waar- Lïen en er op den duur een voorkeur voor ijgen, als het hun eerst maar voorgezet ad en als er met studie en beleid aan de leidelijke opvoering van het gehalte der ogramma's werd gewerkt. Dat is geen makkelijke, maar wel een mooie en ten- )tte een dankbare taak. Zij behoeft zich Istrekt niet alleen op de hoogste uitingen kunst toe te spitsen en moet dat zelfs i| doen. Want ook in het genre der lichte [spanning is werk van goed gehalte te ren. Dat bewijst de B.B.C,; ik heb on- ags nog naar een paar van haar lichte ogramma's geluisterd en er veel plezier 11 gehad. Ook van de humor, die niet om brullen en te gieren", maar daarentegen d was. Het verschil van zo'n licht Engels tspannings-programma met een Hollands voor ons eigenlijk beschamend. Onze (dio zou veel beter werk kunnen doen, bij de leiding de wil voorzat om het volbrengen. Het bezwaar wordt wel geopperd, dat gebrek zouden hebben aan artisten, schikt om betere programma's uit te wen. Dat geloof ik niet. De vraag zal aanbod scheppen. De „kleinkunst" van cabaret heeft in haar ontwikkeling van !ere jaren ook wel bewezen, dat werk a uitstekend gehalte gegeven kon worden er zijn er onder onze beste acteurs en if ices, die er zich bijzonder in hebben derscheiden. een grote aanhang voor beter werk verwerven is, heeft de moeizame strijd vele instellingen, om Kunst met een )te K aan het volk te brengen, wel be- Ken. Die te doen aanvaarden is heel wat 'ièn oeilijker dan het opvoeren van de lichte ipanningsprogramma's. Ik herinner bij orbeeld aan het volhardende werk, door fte orkesten op dit gebied verricht. Tegen laagst denkbare entrée-prijzen kon de O.V. indertijd de zaal nog niet half vol ifgen bij haar volksconcerten. Maar door larstig volhouden werd het op den duur •I anders en de volle zalen kwamen ten vol mensen, die dankbaar waren voor a nieuwe verrijking in hun leven. Er was el 'toegelicht en verklaabdi; er waren' tal n paedagogische en jeugd-concerten ge- 'en. Het gevolg bleef niet uit en daarbij ram uit het publiek zelf de aandrang om t kunst-peil van de programma's te ver gen. Dit werk is niet ten einde en het zal tl nog wel lang in de toekomst voort ten. Het bewijst evenwel reeds dat men tót moet zeggen: de mensen willen niet sders dan de goedkoopste soort ontspan- ag. Zij willen wèl anders, zij willen graag eer, als men hen helpt om de weg erheen vinden. Ge geloof dat de radio een andere weg et overtuiging en toewijding zal moeten Die overtuiging en toewijding zijn enwel onmisbaar. Een vrije hand zou artoe gegeven moeten worden aan men- die haar bezitten door hun kennis van sen en doordat zij in deze dingen geloven bjj i ervan houden. R. P, evrijdingsvuur uit Norman- ie in de hoofdstad ontstoken In September van het vorig jaar brach- estafettelopers het bevrijdingsvuur nBayeux in Normandië naar Eindhoven vandaar naar Nijmegen. Maandag is bevrijdingsvuur door 120 estafette pers van Nijmegen naar de hoofdstad bracht. Om even over acht uur vertrok- de eerste lopers uit de keizersstad. De tand Nijmegen-Amsterdam was m itig étappes van 1500 meter verdeeld, a even voor vier arriveerden de fakkel- agers op de Dam, waar zij de flambou- in aan burgemeester D'Ailly overhan- 25 [den, die er het bevrijdingsvuur op het tin mee ontstak. DE JOHAN DE WITT KOMT VANAVOND. De Johan de Witt, met repatriërend en boord wordt vanavond omstreeks 18 fin IJmuiden verwacht. Morgenochtend 9 uur begint de ontscheping te Am- Tdam. eerste perceel, dat sinds de bevrijding Middelburg „onder de kap" kwam. is dooi burgemeester van de traditionele vlag voor- n, De herbouw van Walcheren wordt 0 ireigd door een nijpend tekort aan vak- Hders. Koninklijk woord op de derde Mei „Ik ben overtuigd, dat ik handel in de geest van allen, die het offer van hun leven brachten onder onze bondgenoten, onze eigen strijdkrachten, onze koopvaarders en vissers, onder de mannen en vrouwen van het verzet en de slachtoffers van het schrik bewind en oorlogsgeweld, door hier geen woorden van lof en bewondering te spreken. Niet door hen op een hoog voetstuk te plaatsen en daardoor afstand te scheppen tussen hen en ons, eren wij hen. Het komt er juist op aan, dat geen kloof ontstaat tussen hen, die vielen en ons, die hun taak moeten voortzetten. Wij moeten aan hen denken als zijnde temidden van ons en vragen: wat verwachten zij, dat wij doen zullen? Hoe kunnen wij hun voetstappen drukken? Zij zullen ons antwoorden, dat wij ons niet ter neer mogen laten slaan door de teleurstelling, die gevolgd is op de te hoog gespannen verwachtingen, welke wij allen van de naoorlogse tijd hebben gekoesterd. Te simpel hebben wij ons gedacht het herstel van een wereld, welker ontreddering vóór de oorlog reeds duidelijk aan de dag was getreden. Wij hebben een opgave onderschat, waarin wij, oudere generatie, als wij het ruiterlijk erkennen, reeds toen hebben ge faald. Wij moeten opnieuw beginnen en de jongeren vragen ons te helpen. Allereerst moeten bij dezen de teleurstelling en verbittering overwonnen worden, die zo vele ouderen en jongeren bevangen houdt. Deze doen hen allen voortdurend zien naar hel ontoereikende in deze tijd en belet hen oog te hebben voor het goede, dat daarnaast eveneens aanwezig is". Deze woorden sprak de Koningin Zater dagmiddag op d'e plaats nabij de „Woeste Hoeve", aan de rijksstraatweg tussen Apel doorn en Arnhem, waar zij die voor vrij heid en gerechtigheid streden, het offer van hun leven hebben gebracht. Hier waren zeer velen, niet alleen uit de naaste om geving, maar uit alle delen des lands, bijeen gekomen. Onder hen bevonden zich de minister van marine, de heer J. J. A. Schagen van Leeuwen; vele militaire auto riteiten, burgemeesters en bestuursleden van de Stichting 19401945 en van de „Gemeenschap van Oud-illegale Werkers". Even na drie uur arriveerde de Koningin bij het gedenktoruis naast hetwelk de vlag halfstok wapperde. Terwijl de Vorstin voortschreed tussen de rijen, hief een koor van vier Apeldoornse mannenzangvereni- gingen het „Wilt heden nu treden" aan. Twee kinderen van Apeldoornse verzets- slachtoffers droegen een groot'bloemstuk van Hare Majesteit, dat zij, door de Ko ningin geholpen, neerlegden aan de voet van het kruis. Het bloemstuk bestond uit een kussen van mos, waarop het verzets- kruis was aangebracht en op dit kruis St. Joris, die de draak verslaat. In de armen van het kruis stonden de woorden „Trouw tot in de dood". Het kruis rustte op rode en gele rozen. Op het mos waren margrie ten aangebracht. De rand van het kussen was met rode en gele rozen afgezet. Het koor zong vervolgens het „Ecce quo modo moritur". Daarna begaf de Koningin zich naar de microfoon voor het uitspreken van de gedenkrede. „Dit is de dag van nationale bezinning, de bron, waaruit opvolgende geslachten kracht zullen putten tot het in nationale eensgezindheid verwezenlijken van de taak, die ook de gevallenen voor ogen stond: de vernieuwing van ons volksbestaan. Hier, bij de „Woeste Hoeve", sta ik op heilige grond, op één dier ontelbare plaatsen over de gehele wereld verspreid, waar zij, die voor vrijheid en gerechtigheid streden, het offer van hun leven hebben gebracht On ze gedachten gaan naar hen uit, met eerbied en ontzag voor hun strijd en de geestelijke en lichamelijke folteringen, welke zij heb ben doorstaan. Wij denken aan het gemis en verdriet van hen, die zij vereenzaamd achterlieten. Gij, die hier thans staat met rouw in uw hart,weet, dat zeer velen in ons volk oprecht warm en menselijk met u voelen." Na herinnerd te hebben aan de teleur stelling en verbittering, die nog zo velen bevangen houdt, aan d'e armoede van ons volk, zeide de Koningin, dat er ook aan deze werkelijkheid een andere zijde is. „In onze havens, in de fabrieken, in de mijnen, in de 'landbouw en het verkeer en op vele andere gebieden worden iedere dag opnieuw, in eerbied voor een gemeenschap pelijk doel, persoons- en groepsbelang on dergeschikt gemaakt aan wat het belang van ons land vraagt. Daar vindt men de samenwerking, die ons economische en so ciale leven kan herstellen en daar word't reeds veel verwezenlijkt van wat de ge vallenen voor ogen stond. Zoekt wat u samenbindt, ook bij het opbouwen op gees telijk gebied. Want, ook al denkt gij ver schillend, toch kunt gij voor een gemeen schappelijk doel samenwerken met eer biediging van elkanders eigen aard. Deze eenvoudige gedachtengang kan ieder in zijn arbeid vastheid geven. Op de jongeren rust een grote taak in het gezond maken van de zieke samenleving, niet alleen in ons vader land, maar ook in onze Westerse wereld. Versterkt de broederband met kameraden in andere landen. Leert hun problemen kennen, zodat gij ze zakelijk onder de ogen kunt zien. Maakt zelf uw plannen en voert ze uit langs democratische weg, ieder op eigen wijze. Met de warmte van mijn hart sta ik achter u. Tot mijn gehele volk zeg ik: laat ons op deze dag aan de gevallenen plechtig beloven voorwaarts te gaan en te werken, ieder op de plaats, waai- hij gesteld is, aari de vernieuwing van ons vaderland." Daarop klonk het door allen gezongen „Wilhelmus". De Koningin begroette hier na de minister van Marine, die namens de regering een grote krans bij het gedenk teken legde. Vervolgens legde de Commis saris der Koningin in Gelderland een krans. Ieder kreeg daarna gelegenheid een bloe menhulde te brengen, waarvan zeer velen gebruik maakten. Intussen onderhield de vorstin zich met verscheidene familie leden van omgekomen verzetslieden. Te ongeveer half vier keerde Hare Majesteit naar 't Loo terug. In de Ridderzaal. Prinses Juliana en Prins Bernhard woonden in de Ridderzaal te 's Gravenhage de hei-den Icingsbijeenkomst bij van de Commissie „Nationale Herdenking 19401945". Prof. mr. R. Kranenburg hield de herdenkings rede en zeide, dat in de bange jaren dei- bezetting nooit het geloof aan de herrijze nis van ons vrije volksbestaan verloren was gegaan. Eindelijk zegevierde het recht, maar de betaalde prijs was zeer hoog. Het offer van hen, die vielen, legt ons zware verplichtingen op. Aan deze herdenkingsplechtigheid ver leenden onder andere de Engelse tenor Richard Lewis, de pianist Stefan Askenase en Jean Louis Barrault en zijn echtgenote Madeleine Renauld medewerking. Op de Grcbbeberg. Ook op de begraafplaats op de Grebbe- berg zijn in de Meidagen van 1940 en de in het ondergronds verzet gevallen strijders herdacht in tegenwoordigheid van de mi nister van Oorlog A. H. J. L. Fiévez, de generaals H. Reijnders. A. Q. H. Dijxhoorn en J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Ons Leger", de Commissaris der Koningin in Utrecht, de heer M. A. Relfialda en vele nabestaanden der geval lenen. Generaal FI. G. Winkelman herinnerde in een toespraak aan de Meidagen van 1940, toen ons land verraderlijk werd overvallen door de Duitsers en bracht een eresaluut aan allen die voor de vrijheid van het vaderland het hoogste offer brachten. Nadat Schout bij Nacht Rost van Tonnin gen namens de Koningin en minister Fiévez namens de Koninklijke Landmacht kransen hadden gelegd bij het grote houten kruis, reikte generaal Winkelman aan de nabe staanden van twintig militairen onderschei dingen uit. De namen van deze mannen, zo zeide de generaal, zijn in de gesohiedenis gegrift en him schitterend voorbeeld zal altijd in onze gedachten blijven. Aan de nabestaanden van Jan van Hoof, de redder van d'e Waalbrug te Nijmegen, reikte generaal Winkelman de Willemsorde vierde klas uit. Straat-razzia in Jeruzalem. - De situatie in Palestina wordt steeds critieker. De Joodse verzetslieden gaan fanatiek te werk en bedreigen het leven der Britse sol daten met steeds driester ivordende aanslagen. De controle op straat wordt dagelijks scherper. De foto toont een verrassende razzia in de Jeruzalemse straten, waarbij voorbijgangers worden gevisiteerd Op het Canadese Militaire kerkhof te Groesbeek had de herdenking plaats van de capitulatie der Duitsers. Deze plechtig heid werd bijgewoond door H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard, en het gehele corps diplomatique. - H.M. de Koningin en ZJt.H. Prins Bernhard legden een krans Vier militairen werden eveneens posthuum geëerd met de Militaire Willemsorde vierde klasse. Aan zeven hunner werd de Bronzen Leeuw en aan negen het Bronzen Kruis toegekend. Helden van dc Afsluitdijk geëerd Op de Afsluitdijk bij Kornwerderzand heeft de commandant der Marine te Wil lemsoord, kapitein ter zee eerste klasse W. Reijnierse namens de Koninklijke Marine kransen gelegd bij het gedenkteken voor kapitein C. F. J. Boers en luitenant Q. J. Ham en de hevige strijd gememoreerd, die in de Meidagen van 1940 onder hun leiding op de Afsluitdijk werd gevoerd. Aan kapi tein Boers en luitenant Ham en de onder hun leiding staande mannen is het te dan ken geweest, dat het geen enkele Duitser is gelukt, via de Afsluitdijk Den Haag en de Vesting Holland binnen te dringen. Kapi- tein Boers viel in 1942 in Oraniënburg voor een vuurpeloton; luitenant Ham liet in Februari 1944 het leven in Mauthausen. De burgemeesters van Wonseradeel (waartoe Kornwerderzand behoort) en Den Helder legden eveneens bloemen bij het gedenkteken, evenals een deputatie van de Vereniging van beroepsschepelingen der Zeemacht. Op de Waalsdorpervlakte, Duizenden namen des avonds deel aan de stille bedevaart naar de Waalsdorpervlakte bij Den Haag, waar zovele illegale werkers voor de Duitse executiepelotons het leven lieten. Bij de eenvoudige ruwhouten krui sen hadden soldaten en oud-illegale wer kers de erewacht betrokken. Vóór de krui sen was van hyacintenbloemen de Neder landse vlag uitgelegd. Hier brachten ook de nabestaanden en talloze belangstellen den hun bloemenhulde aan de gevallenen. Den Helder. Bij het door bombardementen gehavende monument „Vóór hen die vielen" in Den Helder heeft de commandant Zeemacht Nederland, Schout bij Nacht J. J. L. Wil- linge, hulde gebracht aan alle strijders, mannen en vrouwen, militairen en burgers, die te water, in de lucht en op het land, met de wapens in de hand of door bombar dementen, in concentratiekampen of door het verzet het leven lieten. De luitenant ter zee der eerste klasse H. A. W. Goossens legde namens de Koningin een krans aan het voetstuk van het monu ment, waarna vele anderen eveneens op deze wijze hulde brachten aan de gevalle nen. Ierland en Nederland gooien de visa overboord Ingevolge een tussen de regeringen van Nederland en Ierland gesloten overeen komst, zullen geen visa meer nodig zijn voor reizen van het ene land naar het andere. De overeenkomst geldt niet voor de Overzeese Gebiedsdelen. Het woord is aan. JeanDolent: De schoonheid is misschien een bepaalde soort lelijkheid, die ons goed staat. Zij stemden tegen de regering en verbraken daardoor de ministeriële solidariteit De Franse regeringscrisis heeft een verrassende wending genomen door een resolute daad van de eerste minister, Paul Ramadier, die nadat de communistische ministers Zondag bij het stemmen over de vertrouwenskwestie tegen de regering hadden ge stemd, deze ministers heeft ontslagen en vervangen door reeds zitting hebbende minis ters. Ramadier motiveerde dit met te verklaren, dat de communistische ministers de ministeriële solidariteit hebben verbroken. Hij dankte de ministers voor de steun, „die zij hem in het verleden hebben gegeven". De stemming over de vertrouwenskwes tie had tot resultaat, dat een meerderheid der nationale vergadering haar vertrou wen in de regering uitsprak. Van de 564 uitgebrachte stemmen waren 360 voor de regering en 186 tegen. 31 af gevaardigden van de Republikeinse Vrij heidspartij, 6 van de Boerengroep. 12 Onafhankelijke Republikeinen, 3 Radicaal Socialisten, 3 gedeputeerden der Demo cratische en Socialistische Unie van het verzet en 5 van de Mohammedaanse groep onthielden zich van stemming. 9 afgevaardigden waren afwezig. Het communiqué van het daaropvolgen de ontslag der communistische ministers luidde: „De heer Ramadier, premier, heeft ken nis genomen van het stemmen der com munistische ministers in de Nationale Ver gadering en hij heeft kennis genomen van liet feit, dat dit stemmen een breken van de ministeriële solidariteit heeft betekend. De heer Ramadier dankt de communisti sche ministers voor de steun, die zij hem in het verleden hebben gegeven. Het kabinet verzoekt de president van de republiek voorlopig de portefeuille van nationale verdediging toe tc vertrouwen aan de heer Yvon Delbos, dc portefeuille van Arbeid aan de heer Robert Lacaste en de portefeuille van Wederopbouw aan de heer Jules Moch". De president der Franse republiek. Vin cent Auriol, heeft Zondagavond een de creet ondertekend, waarbij Delbos tot voorlopige minister van Nationale Verde diging, Lacoste tot voorlopig minister van Generaal Smuts zit op „Tafel". Een typL sche foto van de grijze Zuidafrikaanse eerste-minister, genomen gedurende een rustpoos tijdens een bergtocht. Smuts zit hier op een klein plateau van de bekende Tafelberg bij Kaapstadwachtend tot zijn Koninklijke gasten, het Engelse konings paar, dat hem vergezelde, het plateau eveneens zullen bereiken. Gevangenis te Acre door springstoffen geforceerd Britse soldaten en politiemanschappen in geheel Palestina zijn gealarmeerd voor een klopjacht op tweehonderdzestien Joodse en Arabische gevangenen, onder wie ongeveer tachtig Joodse verzetslieden, die Zondagavond ontsnapt zijn uit de gevangenis te Acre in Noord-Palestina, daartoe in staat gesteld door een aanslag van de Irgoen Zwai Leoemi. De Britse soldaten hebben order ontvangen zonder waarschuwing te schieten op elk voertuig, dat een bevel tot stoppen niet opvolgt. De aanslag werd uitgevoerd door Jood se verzetslieden, die in een jeep en een militaire vrachtauto kwamen aanrijden en voorzien waren van geweren, mortieren en springstoffen. Zij bezetten het gebouw van een Turks bad, dat aan een der ge vangenismuren grensde, en veroorzaakten door het tot ontploffing brengen van explo- siva een gat in de gevangenismuur, waar doorheen de gevangenen konden ontsnap pen. Tegelijkertijd werd een aanval met mortieren gedaan op een kazerne van de zesde Britse luchtlandingsdivisie ten Noor den van Acre, en werden Britse manschap pen bij Haifa in een hinderlaag gelokt. Wegen en bruggen in de omtrek van de gevangenis waren tevoren ondermijnd. Officieel is medegedeeld, dat van de 550 gevangenen er 216 wisten te ontsnap pen, namelijk 133 Joden en 83 Arabieren. Een der ontsnapte Joden was geen politiek gevangene doch een wegens moord op zijn zuster tot de strop veroordeelde Bij de verzetsdaden van Zondagavond zijn in totaal dertien Joden en een Arabier om het leven gekomen; zeven Joden wer den gewond en vijf Britse soldaten en een Britse ambtenaar raakten licht gewond. Zes Joden vonden de dood bij de aanslag op de gevangenis, namelijk twee van de aanvallers en vier, die uit de gevangenis trachtten te ontsnappen. Een der omge komen aanvallers bleek gekleed te zijn in de uniform van kapitein van de Britse genie. Verder vond men nog de lijken van twee Joden bij onderzoek in de auto's, waarmede de aanvallers gekomen waren. De vijf andere doden aan Joodse zijde vie len door het vuren van de Britse man schappen, die bij Haifa in een hinderlaag waren gelokt en beschoten werden. De zeven gewonde Joden trof men eveneens aan bij de auto's, waarmede de plegers van de overval op de gevangenis gearriveerd waren. De „Irgoen Zwai Leoemi" heeft aan de pers een mededeling doen toekomen, waar in wordt gezegd: „Wy zijn er in geslaagd onze krijgsgevangenen te bevrijden". Kesselring vandaag ter dood veroordeeld Het Brits militair gerechtshof te Vene tië heeft heden, na een proces van bijna drie maanden, veldmaarschalk Albert Kes selring, Hitler's opperbevelhebber in Ita lië. schuldig verklaard op twee punten: 1. betrokken te zijn bij de moord, bijwijze van represaill, op 336 Italianen in de Ardeatine-grotten bij Rome op 23 Maart 1944; 2. bevel gegeven te hebben tot het nemen van représailles door het vermoor den van Italiaanse burgers tussen Juni en Augustus 1944. Hij werd tot de do9d door de kogel ver oordeeld. Arbeid en Moch tot voorlopig minister van Wederopbouw worden benoemd. Georges Maranne, de communistische minister van Volksgezondheid, die lid van de raad van de republiek is en daarom for meel niet tegen de regering heeft kun nen stemmen, is afgetreden uit solidariteit met zijn ontslagen collega's. De vijf com munistische ministers met Thorez aan het hoofd hebben zich daarop naar de presi dent van de republiek begeven. De kabinetsraad had voorts besloten de president van de republiek te verzoeken om de speciale opdracht, waarmee de com munistische vice-premier Maurice Thorez belast was, toe te vertrouwen aan de an dere vice-premier, Henri Teitgen. Vandaag zal de Nationale Raad der So cialistische Partij zich uitspreken over deze daad van Ramadier, die indruist tegen de houding der Socialisten ten aanzien van de samenstelling der regeering. Enige Engels-Poolse toenadering Ernest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in liet Lager huis bekend gemaakt, dat dc Engelse re gering heeft besloten dc financiële over eenkomst tussen Engeland cn Polen te ra tificeren. Deze ratificatie, die een uitvloei sel is van Bevin's besprekingen met de eerste minister en dc minister van Buiten landse Zaken van Polen op zijn terugreis uit Moskou, zal de hervatting van de han del tussen Engeland cn Polen vergemakke lijken. Bevin verklaarde, dat hij na zijn be sprekingen met de Poolse eerste minister meer dan ooit overtuigd was, dat Polen zijn in Engeland aanwezige landgenoten zeer nodig heeft en dat de Poolse regering hun terugkeer wenst te bevorderen. Bevin's verklaring werd met gejuich van rege ringszijde begroet. Wanneer deze overeen komst geratificeerd is, zal de Poolse re gering van haar tijdens de oorlog in En geland geïnvesteerde goudvoorraad voor een waarde van 4 millioen pd.st. terug ontvangen. De rest, ter waarde van 3 mil lioen pd. st.. zal Engeland houden als ver goeding voor de oorlogsschulden van Polen. I Zoals bekend is had Engeland na het tekenen van de financiële overeenkomst verleden zomer deze nog niet geratificeerd, omdat Polen nog niet overeenkomstig de beloften te Jalta en Potsdam vrije ver kiezingen had gehouden. Ook na de ver kiezingen van Januari bleef de Engelse regering nog een afwijzende houding aan nemen. Nederlands-F ranse culturele uilwisseling De gemengde Frans-Nederlandse com missie voor de uitvoering van het cultu rele verdrag is Zaterdag en Zondag te Pa rijs bijeen geweest. In de loop van deze vergaderingen heeft men een programma vastgesteld voor de uitwisseling van hoog leraren, voor te verlenen studiebeurzen en voor vacantiecursussen. Voorts heeft men vastgesteld, op welke wijze films, boeken en radio-uitzendingen zullen worden uit gewisseld. Tenslotte besprak men de or ganisatie van tentoonstellingen in beide landen. De Nederlandse gedelegeerden zul len Liaandag Parijs verlaten. Kroniek van het kleine kwaad De Haarlemse politie heeft een 25-jarige drogistbediende aangehouden, in wiens woning een flinke hoeveelheid artikelen, afkomstig uit drogistwinkels, werd aan getroffen. Bij onderzoek bleek, dat dit jongmens achtereenvolgens drie patroons had bestolen. De jongeman is in bewaring gesteld en de goederen zijn in beslag ge nomen. Op verzoek van de Haarlemse politie werd door de rechei*che te Utrecht een 49-jarige koetsier aangehouden, die te Haarlem zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een asbak, een paar rubber laarzen en een bedrag aan geld, alsmede aan verduistering van een geldsbedrag. Voor de Internationale gladlolcntentoon- stelling, op 1. 2 en 3 Augustus in het Krelage- huls te Haarlem, willen B. en W. voor f lOO deel nemen in het waarborgfonds. PLAATSELIJK OCHTENDMIST Verwachting medegedeeld door he» K.N M I te De Bilt geldig van Dins- iagavond tot Woensdagavond: 'n de ochtend plaatselijk nevel of miei overigens vrij helder weer Later op ■ie dag voornamelijk In het Zuidelijk gedeelte van het land weer toenemen de bewolking en enkele verspreide buien Wind overwegend tussen Zuid en Oost Zwak in de nacht, matig overdag. Weinig verandering van tem peratuur. 7 Mei: Zon op 5.01 uur, ondor 20.13 uur Maan op 23.06 uur. or.der 6.0S uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1