Haarlems Dagblad Oud-minister-president De Geer voor zijn rechters De Verenigde Staten dringen aan op practische uitvoering van Linggadjati Minister Gielen kondigt instelling van een Raad voor de Kunst aan Onverwachte wending in de zaak Voute Weerbericht 51e Jaargang No. 18628 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 9 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Washington verlangt hervatting van de handel met de Indische archipel bericht van ANP-Aneta uit Washington deelt mede. dat volgens de verklaring van ,fn woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken de Amerikaanse regering haar ambassadeur te 's-Gravenhage en haar consul-generaal te gatavia opdracht heeft gegeven de Nederlandse autoriteiten mede te delen. ..dat de fereenigde Staten levendig belang stellen in het in praktijk brengen der overeenkomst nn Linggadjati en dat zij verlangend zijn te zien, dat de handel met de Indische jrchipel zal worden hervat". Streven naar een sterk iepublikems leger Volgens een APP berioht, zouden de am bassadeur en de consul-generaal reeds uit- roering aan deze opdracht hebben gegeven. Zij zouden daarbij vooral hebben aange drongen op de uitvoering van artikel 14 der overeenkomst, dat voorziet in het restitué ren van buitenlandse eigendommen aan de rechtmatige eigenaren. De republikeinsche minister van defensie mr. Amir Sjarifoeddin, heeft in een rede voor de republikeinse radio o.m. het vol gende verklaard: „Het ligt in de bedoeling van de republikeinse regering te komen tot vorming van een sterk nationaal leger, in staat de souvereiniteit van de republiek te verdedigen. Dit is echter niet het laatste doel, dat wij nastreven. Wij moeten thans beginnen onze aandacht te wijden aan het probleem van een gemeenschappelijk ver dedigingssysteem voor Zuid-Oost-Azië. Wij moeten de grondslagen leggen voor een systeem van verdediging, dat verder reikt dan de grenzen van de Indonesische archi- Vaspel. Wij zijn geheel bereid samen te werken met alle landen tot bescherming van de vrede in de ons omringende gebieden. Wij zijn eveneens bereid met de Nederlanders ai onderhandeling te treden over ons ver dedigingssysteem. Wij zijn bereid tot ver mindering van onze troepensterkte over te ;aan op basis van wederzijdse besprekingen -s en op basis van het beginsel, dat wij een efficiënt verdedigingssysteem voor ons land a dienen te bezitten. j Zeer bijzonder moge ik de^aerlanders J het volgende onder de aandacht brengen: Zwolse vrouw poogde *haar man te vergiftigen Zuster wordt van een derge lijk misdrijf verdacht Enige dagen geleden is in Zwolle de 32- arige vrouw J- L. gearresteerd nadat zij foor de tweede maal getracht heeft, haar echtgenoot te vergiftigen. De man deed !?|ielf aangifte bij de politie die niet aUeen de vrouw, maar ook haar 37-jarige zuster E. L. aanhield, die het. vergif in haar wo ning bewaard had. Bij het verder onderzoek bleek, dat deze jak een ernstiger karakter heeft dan aanvankelijk vermoed werd. Het bleek, dat de zuster tot voor kort in Wierden bij Al melo bad gewoond en dat haar echtgenoot, een 58-jarige landbouwer daar op 19 iw januari was overleden. Op last van de justitie is het stoffelijk overschot opgegraven, waarna dr. J. P. Hulst uit Leiden sectie heeft verricht. Het resultaat van dit onderzoek zou aanleiding hebben gegeven tot het vermoeden, dat de man geen natuurlijke dood gestorven is. Onwelkom oorlogssouvenir Wij hopen, dat de Nederlanders zullen toe stemmen in het beëindigen van de troepen zendingen naar Indonesië, zodat ons volk zich wederom veilig zal kunnen voelen. Wij van onze kant hebben reeds een begin ge maakt met het reduceren van onze militaire macht tot vredessterktc. Wü hebben het volste vertrouwen dat dc problemen in In donesië op vreedzame wijze tot een oplos sing kunnen worden gebracht. Onze Lasj- kars (volkslegers) en ons leger (T.R.I.) zullen een nationale eenheid vormen. Buckingham Palace wacht in bloeiende voorjaarssiemming op de terugkeer der Engelse koninklijke familie. De tulpen rond het paleis zorgen in vele kleur schakeringen voor een echte lentesfeer. Eerste Kamer Onderwijsbegroting goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) Met de wetenschap, dat zijn begroting tenslotte zonder hoofdelijke stemming was aangenomen met aantekening van het „togen" der communisten, is minister Gie len ingevolge een Franse regeringsuitnodi ging naar Parijs vertrokken. Of hij het met een volkomen opgelucht gemoed heeft ge daan, valt nog te betwijfelen. Want in zijn binnenste zal hij zichzelf hebben moeten toegeven, dat het door hem geoogste succes niet gans en al vlekkeloos was. Prof. Don kersloot (Arb.) was geenszins overtuigd, dat er geen gegronde redenen voor ernstige critiek op het ministeriële beleid bestonden. En ook anderen stonden er zo tegenover. De Kamer nam niet slechts de motie-Wol- tjer, een wettelijke regeling van het be- waarschoolonderwijs bepleitende, aan, maar ook de motie, welke zich keerde tegen ver mindering van het aantal lesuren in de geschiedenis op gymnasia en lycea, waarbij dan de toestand voor 1940 als uitgangspunt was genomen. Hoe moet het nu met deze motie? Zal de bewindsman het aandurven zulk een eenstemmige uitspraak naast zich neer te leggen? Zo niet, dan zal hij alsnog in het leerplan een belangrijke wijziging hebben aan te brengen. Want wel beweerde hij, dat het aantal geschiedenisuren in totaal niet zou verlaagd worden en dat het voor de bèta-afdelingen zelfs enige verbetering zou ondergaan, maar hier nam hij wat hij echter niet ronduit zeide de situatie van de jongste cursus als uitgangspunt en niet die van vóór 1940.- Nog verwarrender was hetgeen de minis ter verkondigde over de gunstige adviezen die hem bereikt zouden hebben over de verlenging van het jus promovendi voor moderne talen aan een tweetal opleidings instituten. In werkelijkheid was er van gunstige adviezen van de zijde van exami natoren in de vakken, waarom het hier ging. geen sprake. Ronduit gezegd zocht de minister hier zijn kracht in een listig, meer dan in een door de beslissende feiten waar de bezittend antwoord! Ten dele volgde hij eenzelfde methode ter verdediging van de wijze, waarop zich de reorganisatie aan zijn departement had voltrokken. Wat de zakelijke kant daarvan betreft, betoogde hij, dat boven het vroe gere stelsel der kunst-adviseurs met hun persoonlijke smaak en inzichten, voorlich ting door een Raad voor de Kunst te pre fereren viel. Uit hetgeen Excellentie Gielen ter zake van het beginsel van actieve cultuurpoli tiek in het midden bracht zij aangehaald, dat de overheid moet medewerken, waar de burgers te kort schieten om zelf cultuur waarden te scheppen, doch dat zij voor zichtig dient te zijn en de individuele vrij heid heeft te ontzien. Voorts deelde hij mede, dat de Radioraad binnenkort aan de regering een ontwerp-Radiowet zal aan bieden, dat er weldra een commissie van advies bij de regeringscommissaris zal zijn samengesteld en dat zulks reeds gebeurd is met een programmaraad, dat er met 1 September in Den Haag een sportleiders- school gaat beginnen en tenslotte dat dezer dagen een wetsontwerp zijn departement zal verlaten, dat gelijkstelling van subsi diëring van openbare en bijzondere kweek scholen beoogt. De rest van de middag was gewijd aan de begroting der Staatsmijnen. Brand in Centraal Distributie-kantoor in de Smedestraat Vlissingen nieste nietsziend Donderdagavond heeft Vlissingen de lensatie beleefd van een ongewone nevel- polk, welke over de stad trok en in som mige wijken het zicht ernstig belem merde. Tijdens een van de bombardementen fan Vlissingen is in de omgeving van de laven een Duitse neveltank bedolven ge raakt. Zij was dezer dagen door de Marine rogegraven, waarna men er een klein aatje in had gestoten, zodat de tank zeer ingzaam kon leeglopen. Donderdag tegen de avond schijnt iemand de stop van de tank getrokken te lebben, waardoor een wijde opening ont- tond en deze kunstmatige nevel volop [elegenheid kreeg te ontsnappen. Gelukkig ras de nevel onschuldig van aard, maar ie Vlissingers hebben lange tijd hardnek- ag geproest en gehoest. Drie politie- genten hebben na enige tijd kans gezien iet gat met zand af te dekken. Vijf generaties op een 55-jarige bruiloft In de Wijde Wormer wordt Zondag een eest van talloze vijven gevierd. Het echt- jaar Brouwer-Schoenmaker is die dag van Ie vijfde maand namelijk vijf-en-vijftig aar getrouwd. Vijf geslachten hopen dit teuglijke feit bij te wonen: de 92-jarige moeder van de bruid, die haar 76-jarige lochtertje wil feliciteren, daarin bijge- taan door haar een-en-vijftig jaar oude ileindochter. Voorts hoopt de 26-jarige lakomelinge dezer kleindochter present te (in met haar. vijf-jarig zoontje. Het heeft d w opgeslagen worden, hoeft laten ieel wat vijven en zessen gegeven, om de „JnL In de kluis van het filiaal van het Centraal Distributiekantoor aan de Sme destraat te Haarlem werd Donderdag avond even na zeven uur brand gecon stateerd door bewoners van het belenden de perceel, die plotseling vlammen uit het dak zagen slaan. Behandelde bonkaarten en bonnen stro men uit het gehele land in dit kantoor tezamen en worden na controle in zakken verzameld, en vernietigd. Men vermoedt, dat een controleur een brandende sigaret in een der zakken, die Nederland deed goede zaken op de Brusselse jaarbeurs De Nederlandse inzenders op de Jaar beurs te Brussel zijn in het algemeen te vreden over de resultaten. Verscheidene Nederlandse firma's hebben niet onaan zienlijke orders kunnen boeken. Vooral voor de Leidse dekens bleek veel belang stelling te bestaan. Er werd een flinke partij aan Canada verkocht. Ook de verf- fabrieken deden goede zaken, doch zagen hun afzet beperkt door het gebrek aan cellulose-vernissen, waar veel vraag naar is van de zijde der Belgische meubel industrie. Vooral het Nederlandse kunst glaswerk en de producten der aardewerk- industrie mochten zich in een grote be langstelling verheugen. Vele buitenlandse architecten deden bestellingen. Ook een Nederlandse inzending van zilverwerk trok zeer de aandacht. Ondanks het feit dat men enigszins ge bonden is door de in België vastgestelde prijzen, hebben de Nederlandse firma's voor visconserven buiten verwachting goede zaken gedaan. Veel belangstelling bestond ook voor synthetisch bereide aroma's en parfums. Bij gebrek aan voldoende voorraad kon men slechts een gedeelte van de orders noteren. Hetzelfde doet zich voor bij de inzenders van Nederlandse sigaren. Hoewel in het bijzonder vraag bestaat naar betere sigaren, zou men ook van de goedkopere soorten by voldoende voorraad zeker tweehonderd procent meer kunnen verkopen. Onze boter-uitvoer wordt op bescheiden schaal hervat De moeilijke positie van onze binnenland se vetvoorziening was oorzaak, dat na de oorlog de boter-export niet kon worden hervat. Daar het echter wenselijk is op de wereldmarkt de herinnering aan dc Neder landse boter te doen blijven voortduren, heeft de regering toegestaan, dat dit .jaar een zeer bescheiden hoeveelheid, namelijk 1000 ton wordt geëxporteerd naar tropische landen en Griekenland en Turkije, Van deze 1000 ton is voorlopig 500 ton vrijgegeven. Als voorwaarde is gesteld, dat de betaling zal geschieden in dollars ei ponden sterling, tenzij de uitvoer naar W.- Indië plaats heeft, in welk geval de beta ling in Surinaamse of Nederlandse guldens kan geschieden. Het is de bedoeling de boter in blikverpakking en als zogenaam de vrieskamerboter in klein-verpakking te leveren, omdat op deze wijze ae Nederland se naam het best tot zijn recht komt. Voorts wordt de mogelijkheid van export van boter naar Indonesië onderzocht. Twaalf jaar voor dodend scliot Het Amsterdamse gerechtshof deed uit spraak in de zaak tegen de 30-jarige varens gezel W. C. von A., die op 8 April 1946 tezamen met enige kameraden een inbraak pleegde bij de fa. Kahrels in de Nes te Am sterdam. De hulpagent Van Osch werd door Von A. met revolverschoten ontvangen en zo zwaar gewond, dat hij enige dagen latei- in het ziekenhuis overleed. In hoger beroep werd Von A. veroordeeld tot een gevan genisstraf van twaalf jaar. De Commissie-Van Rhiin welke een wette lijke regeling Inzake verzekering tegen werk loosheid voorbereidt, is met haar rapport ge reed Het zal aan de minister van Sociale Zaken worden aangeboden. Harde zeep schaars Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de harde zeep op de bonnen C 03, C 13 algemeen en C 17 reserve niet overal onmiddellijk verkrijgbaar zal zijn. Dit zal eerst In de loop van de week van 11 tot en met 17 Mei het geval zijn. Het woord is aan Sophocles Het lot helpt nooit hen, die zichzelf niet helpen. Het verhoor der getuigen is begonnen Op 13 IVIci 1940 vertrok jhr. mr. D.J. de Geer, toen voorzitter van dc ministerraad, met de overige ministers uit Nederland naar Londen om aldaar een Nederlands regerings centrum te vormen voor de voortzetting van de oorlog tegen Duitsland. Op 3 September 1940 trad jhr. De Geer af als minister en als voorzitter van de ministerraad. Hij kreeg van de minister van Koloniën van het nieuwe kabinet de opdracht zich naar Nederlands Indië te begeven teneinde daar een studie te maken van de toestand in samenhang met de situatie van het rijk in Europa zoals deze zich onder invloed der oorlogsomstandig heden ontwikkelde. Op 5 November vertrok jhr. De Geer voor de uitvoering van de regeringsopdracht naar Portugal, nadat hij te kennen had gegeven langs deze weg naar Nederlands-Indië te zullen reizen. In strijd met zijn instructies heeft jhr. De Geer zich in het begin van Februari 1941 van Portugal via Berlijn naar Nederland begeven. In April 1942 publiceerde hij een brochure, getiteld „Synthese in de oorlog", waarin hü aandrong op overleg met Duits land en op het eindigen van de oorlog der geallieerde mogendheden tegen dat land. iongste telg de aanspreektitel over-over- jrootmoeder bij te brengen, die de stam moeder van het geslacht Brouwer-Schoen- naker toekomt- Bergen dankt de overwinnaars Ter gelegenheid van de herdenking van led er lands bevrijding heeft de Noordhol- |andse gemeente Bergen een stoffelijk •lijk van dankbaarheid aangeboden aan nevrouw Roosevelt, Winston Churchill, maarschalk Stalin en generaal Eisenhower, tan de Bergense schilders Van Herwijnen, Uin, Ponstijn en Roggeveen was opdracht [egeven om een viertal schilderijen te ver- raardigen, een opdracht, welke de kun- tenaars pro deo aanvaardden. De vier schilderijen zijn aan de Ameri- >f- laanse. Engelse en Sovjet-Russische am- et lassadcur aangeboden. De ambassadeurs :a lamen het geschenk in grote dank aan en letuigden hun erkenning voor deze geste, Be men op bijzonder hoge prijs stelde. vallen. Eerst enige uren na het ont staan werd de brand ontdekt. De brand weer was binnen enkele minuten ter plaatse en wist het vuur met één straal te bedwingen. Op de foto ziet men de brand weerlieden bezig met het wegslepen van de smeulende zakken. Vogelvrij-verklaarde moordenaar door politie neergeschoten De" Poolse massamoordenaar Wazelefski, die enige dagen geleden uit de gevangenis te Moutauban (Frankrijk) wist te ontsnap pen en vogelvrij werd verklaard, is door de politie in de buurt van een kasteel bij Tou louse opgespoord en, toen hij aan een som matie geen gehoor gaf, doodgeschoten. Wa zelefski zou schuldig zijn aan een negen- tiental moorden. Voor drie van zijn mis daden was hij ter dood veroordeeld. Het bericht van zijn dood heeft grote opluchting gebracht in de streek van Montauban, waar een ieder zijn huis had gebarricadeerd uit vrees voor de ontsnapte moordenaar, en de boeren gewapend naar hun werk togen. Verdachte ter zitting opnieuw gevangen genomen E. J. Voute, oud-burgemeester van Am sterdam, tegen wie de Procureur-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, mr. N. J. G. Sikkel, twee weken ge leden een gevangenisstraf eiste van 5 jaar, maar die sinds 5 October van verleden jaar op vrije voeten is geweest, is vanmorgen op last van het Hof ter terechtzitting gevan gen genomen en overgebracht naar het huis van bewaring. Het Hof, dat bij monde van president prof. J. A. van Hamel hedenmorgen senten tie zou wijzen, heeft het onderzoek nog niet volledig geacht en gelastte vanmorgen, dat het zal worden hervat. Op 6 Juni moet Voute opnieuw voor het Bijzonder Hof te recht staan, waarbij de Procureur-Fi.scaal nieuwe getuigen wil dagvaarden, die, naar gehoopt wordt, licht zullen kunnen wer pen op de houding van verdachte als bur gemeester, hoofd der politie en/of regerings commissaris ten aanzien van het deelnemen der politie-ambtenaren aan de Jodenver volgingen en de razzia's voor de arbeids inzet en ten opzichte van een tiental agen ten van de Amsterdamse politie, die bij de Duitse Sicherheit-spolizei werden gedeta cheerd onder Voüte's bewind. Ook enkele andere aangelegenheden zullen nader on derzocht worden. „Gelet op de ernstige bezwaren, die tegen verdachte zijn gerezen", aldus verklaarde president Van Hamel, „be veelt het Hof de gevangenneming van verdachte om hem de mogelijkheid tot vluchten en tot verduisteren van be wijsstukken te ontnemen en het Hof gelast, dat hij zal worden ingesloten in het Huis van Bewaring". De zitting werd daarop gesloten. Uiterlijk rustig verliet de verdachte naast een par ketwacht de zaal. Hongertroebelen in Duitsland De lage rantsoenen in de Westelijke zones van Duitsland hebben opnieuw on lusten veroorzaakt, die weliswaar nog geen gewelddadig karakter hebben aan genomen, doch de toestand in verschil lende Duitse steden zeer gespannen hebben gemaakt. De Hamburgse stakingen hebben zich tot de scheepswerven uitgebreid. De vakbondleiders hebben echter een com munistisch voorstel tot het uitroepen van een algemene staking, verworpen. Wel zullen in Hamburg grote hongeroptoch- ten worden gehouden. Generaal Lucius Clay, de commandant van de Amerikaan se bezettingstroepen, heeft verklaard dat hij altijd nog de hulp van het leger kan inroepen, wanneer de Duitse boeren de aanvoer van voedsel naar de steden blij ven saboteren. Wegens het niet uitvoeren van de gege ven regeringsopdracht en het publiceren van bovenvermelde brochure had de oud minister zich heden voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam te verantwoor den. Reeds lang voor het begin van de zit ting wachtte een lange file belangstellen den bij de ingang van het Bijzonder Ge rechtshof. Om kwart voor tien was de zaal geheel gevuld. De persfotografen kre gen hun eerste kans toen de getuigen Otto Bene. tijdens de bezetting gevolmachtigde van het Duitse ministerie van Buitenland se Zaken te Den Haag en T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten tijdens de bezetting, begeleid door de parketwacht, (beiden zijn gedetineerd), de zaal betra den. Inmiddels hadden reeds bijna alle 16 getuigen, die in deze zaak opgeroepen zijn, in de getuigenbanken plaats genomen. Om twee minuten voor tien kwam jhr. De Geer de zaal binnen. De 76-jarige grijsaard nam plaats op de voor hem gereserveerde stoel. Dan begint de zitting. Aandachtig luistert de oud-minister president naar de stem van de procureur-fiscaal mr. W. P. Bakhoven, die de dagvaarding voorleest. Nadat de president, prof. dr. J. A. van Hamel, de namen der getuigen heeft voor gelezen, constateert hij dat allen behalve mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Sloo- ten, Nederlands ambassadeur te Brussel aanwezig zijn. Hij vraagt vervolgens de verdachte: ..Het is dus volgens uw eigen wens, dat u niet door een verdediger wordt bijgestaan?" „Jawel, mijnheer de president". Getuigenverhoor. Als eerste getuige treedt de oud-hoofd commissaris van politie te Amsterdam, J. L. Posthuma, voor het getuigenhekje. Hij verklaart, dat hij in het vooronderzoek 54 getuigen gehoord heeft in Frankrijk, En geland, België en Nederland. Ook Seyss Inquart en Von Ribbentrop hebben bij dit vooronderzoek verklaringen afgelegd. De getuige verklaart, dat hij ook van de zijde van jhr. De Geer alle medewerking heeft ondervonden. ,U heeft de opdracht gehad, niet alleen na te gaan wat verdachte wel .heeft be dreven. maar ook dat te onderzoeken wat hij niet heeft gedaan. Heeft u zich daar aan gehouden?". De oud-hoofdcommissaris verklaart, dat hij het onderzoek op deze wijze heeft geleid. Uiterlijk onbewogen luistert de verdach te naar de getuigenverklaringen. Vervolgens verschijnt als getuige J. G Sillem. tijdens de oorlog Nederlands gezant in Portugal. Pres.: „Was de komst van jhr. De Geer naar Portugal u bekend? Wist u van te voren, dat hij in Portugal zou komen op weg naar Indië?" Get.: ..Dat was mij van te voren aange kondigd". Pres „Verkeerde u in de mening, dat hij naar Indië zou doorreizen, toen hij u in Lissabon bezocht?" Get„Inderdaad. Toen het aan het gezant schap bekend werd. dat hij van plan was naar Nederland te reizen, heeft mijn plaatsvervanger, de heer Van Pallandt, hem dit ontraden. Kort voor hij naar Ne derland vertrok waren wy bij hem in het hotel te gast. Er werd toen niet over zijn reis naar Nederland gesproken en ook niet over Indië. Wij kregen de indruk, dat jhr. De Geer zich verzoend had met de gedach te niet naar Nederland te gaan". Pres.: „Waarom werd niet gesproken over de missie naar Indië?" Get.: „U moet mij goed begrijpen. Wij meenden allen, dat jhr. De Geer te oud was voor een verantwoordelijke zen ding in Indië en dachten, dat het eigenlijk meer een opdracht was om hem bezigheden te verschaffen." Getuige vertelt, dat op 3 Februari 1941 jhr. De Geer bij hem kwam en hem me dedeelde, dat hij na rijp beraad toch be sloten had naar Nederland terug te gaan. Hij verlangde er naar zich bij de overige leden van zijn gezin te voegen. De heer Sillem heeft de oud-minister toen ge wezen op de omstandigheid, dat zijn te rugkomst in Nederland de geestkracht van het Nederlandse volk nadelig zou be- invloeden. Immers, men zou het in Neder land kunnen opvatten als een soort vlucht, een bewijs van gebrek aan vertrouwen in de kracht van de geallieerden. De president vraagt getuige vervolgens of verdachte tijdens zijn verblijf in Por tugal contact heeft gehad mot de Duitse gezant aldaar. De heer Sillem heeft daarover geen zekerheid doch voegt er aan toe, dat aangenomen moet worden, dat dit contact er wel geweest is, omdat verdachte een Duits visum nodig had om naar Ne derland te reizen. „Ik vermoedde enigszins", zo %'ervolgt getuige, „dat jhr. De Geer niet naar Indië zou gaan. Het was toch geen serieuze opdracht. Ik dacht eigenlijk dat hij in Portugal zou blijven". Uitvoerig laat het Hof zich daarna door de heer Sillem voorlichten over het vertrek van jhr. De Geer uit Portugal. Zo ziet Moskou er tegenwoordig uit: Een moderne stad met moderne auto's. - Links de regeringsgebouwen, rechts het „Moskou- hotel", waar de leden der Britse delegatie logeerden tijdens de voorbije conferentie. Pro en contra dr. van Mook Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart heeft aan de minister van Overzeese Ge biedsdelen gevraagd: „Is het juist, dat de luitenant-gouverneur-generaal bij een be zoek aan Mod joker to een groot spandoek op straat heeft aangetroffen, dat daar door mariniers opgehangen zou zijn en dat de woorden bevatte „Weg met staatsvijand no. 1 Van Mook"? Zo deze vraag bevestigend moet wor den beantwoord, welke maatregelen zijn dan genomen tegen de betrokken mariniers en hun commandant?" In het Oost-Indonesische parlement is een motie ingediend, waarin verzocht wordt er bij de Nederlandse regering op aan te drin gen dr. H. van Mook als luitenant gouver neur-generaal te handhaven, zulks in ver band met de geruchten over zijn eventueel aftreden Belgische zuiveringscijfers Naar de Belgische minister van Justitie, Struye. met betrekking tot de berechting der politieke delinquenten heeft verklaard, waren er per 1 April j.l. in België nog slechts 474 dossiers te behandelen. De mi nister verklaarde voorts, dat op het ogen blik in de gevangenissen 6 663 personen verblijven, die veroordeeld werden voor gemeenrechtelijke vergrijpen en 23.860 politieke delinquenten. Van deze laatsten zijn er 2.550 werkzaam in de kolenmijnen, en 15.009 by verschillende administratieve lichamen. Ongeveer 6.330 verlaten de gevangenissen of interneringscentra niet. Naar de heer Struye nog mededeelde, zijn tot nu toe 137 doodvonnissen ten uitvoer gelegd, verder zijn 199 doodvonnissen ge wijzigd in andere straffen; 229 ter dood veroordeelden zijn in beroep gegaan. In zake de economische collaboratie deelde de minister mede, dat van de 81.559 in gediende klachten er 79.000 ongegrond bleken te zijn. Aardbeving op Tenerife Op Teneriïe, een der Canarische eilan den. heeft een zware aardbeving het gehele eiland in paniek gebracht. Het is nog niet bekend, of er slachtoffers te betreuren zijn en hoe groot de schade is. Verwachting, medegedeeld door het K.N M I. te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: In het Noord-Oosten van het land aan houden van het warme droge voor jaarsweer met over het algemeen wei nig bewolking en matige wind uit Oostelijke richtingen In het overige gedeelte van het land aanvankelijk eveneens warm voorjaarsweer Later tijdelijk toenemende bewolking met in de namiddag kans op enkele verspreide onweersbuien en enige daling van •emperatuur Meest matige w-nd over wegend tussen Oost cn Zuid. 10 Mei: Zon op 4.56 uur onder 20.18 uur Maan op 1.03 uur. onder 8.04 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1