C Oostenrijk en Joegoslavië in de reprise van een geschiedkundig drama II Mei Moederdag bloemendag Joods pleidooi voor de U.N.O. Elftal van „De Rest" 1 Wereldnieuws VRIJDAG 9 MEI 1947 Karinthië twistappel i NGEBOUWD tussen bekroonde Hohe Tauern, de Norische Al pen in het Noorden en de hoge kale karn van de Karawanken, de Karnische Alpen in het Zuiden, ligt, bijna in de vorm van een rechthoek, de Zuidelijkste van de Oos tenrijkse bondslanden: Karinthië. Met de Drau, die er van West naar Oost door stroomt, met de bergen van het meest verschillende karakter, prijst men het als het land van de meren en de liederen. De steden, de hoofdstad Klagenfurt aan :het Oostelijk einde van het Wörtihermeer, het levendige Villach aan de toegangs wegen naar Italië en Joego-SIavië, zijn oude nederzettingen, centra van de streken centra van het verkeer, organisch gegroeide middelpunten van het leven. Grensland. Karinthië is grensland, zowel naar de kant van Italië als van Joego-Siavië. Ten Zuiden van de Karnische Alpen klinkt de Italiaanse taal, ten Zuiden van de Karawanken de Slavische. In de loop der geschiedenis golfden de volken heen en terug over de Alpen- kammen, Germaanse, Duits sprekende naar Kram, het „Kustenland", stam men van Romaanse en Slavische af komst naar Karinthië en Stiermarken. Het Oostenrijkse bondsland Karinthië, zoals het voor Hitier en nu weer na Hitier, die, volkomen onhistorisch, aan de „Reiehs- gau Karaten" het door het verlies van Zuid Tirol als het ware afgebrokkelde Oost- Tirol toegewezen had. bestond en bestaat, dit Karinthië met zijn rond 9.500 km2 en 370.000 inwoners, heeft een Slavische min derheid van 36.000 Slowenen, ongeveer 10 Deze minderheid leeft in tweetalige gebieden in het Zuiden van Karinthië, van hun Slavische broeders in Krain door de meer dan 2000 m hoge bergketen der Ka rawanken gescheiden. Zo zijn de verbin dingen van welke aard ook met het zuiver Oostenrijkse Midden- en Noord-Karinthië, dat met Zuid-Karinthië, wat het landschap betreft, een eenheid vormt, veel inniger en levendiger dan die „over de bergen". Na het verval van de monarchie probeerde de jonge Joegoslavische staat Karinthië veel verder dan het tweetalige gebied zuiver Sloweense gebieden bestaan in Karinthië niet in te lijven. Zo kwam het in de win ter van 1918/19 tot de bloedige vrijheids strijd der Karinthiërs, waarin Duits en Slo- weens sprekende Oostenrijkers gemeen schappelijk hun vaderland tegen de Joego slavische vrijwilligers wanhopig verdedig den; die vermochten pas successen te boe ken, toen ze van geregelde Servische troe pen versterking kregen. Volksstemming Nu werd de vredesconferentie in Versail les opmerkzaam, greep energiek in. Waar nemers werden uitgezonden, demarcatie lijnen getrokken, deskundigen gehoord. Men verdeelde het omstreden gebied in twee zones, de Zuidelijke A onder Joego- slavisch, de Noordelijke B onder Oosten rijks bestuur. De voltestemming voor de zóne A had plaats onder oppertoezicht van de commissie voor de stemming, die be stond uit een Engelsman (als voorzitter) een Fransman, een Italiaan, een Oostenrij ker en een Joegoslaaf, onder geallieerde controle, op 10 October 1920. Ze had het volgende resultaat: stemgerechtigden 39.291; deelneming aan de stemming 96%. Uitgebracht werden 37.304 geldige stem men, daarvan 22.025 (59.04%) voor Oosten rijk en 15.279 (40.96%) voor Joegoslavië. De stemming vond in 51 gemeenten plaats: 33 daarvan stemden voor Oostenrijk, 18 voor Joegoslavië. Verder is bewezen, dat veel Sloweense Oostenrijkers bij deze stem ming voor Oostenrijk en daarmee voor het behoud van de eenheid van hun geboorte land gestemd hebben. Door het duidelijke resultaat van de stemming verviel, volgens de bepalingen, een stemming in de zóne B. Ondanks deze uitspraak van het volk, be zetten de JoegosQaven hun zóne vier dagen na de stemming militair. Pas de eis in de vorm van een ultimatum van een confe rentie der gezanten dwong de Joegoslavi sche troepen zich terug te trekken. Toch moest Oostenrijk twee kleine gebieden van Karinthië, het Miessbachdal en Seeland zonder stemming aan Joego-SIavië, het Kanaldal aan Italië afstaan. Om maar te zwijgen van Stiermarken, waarvan het Zui den. ongeveer een derde van het „kroon land", met weliswaar meest overwegend Sloweense bevolking van het platteland, eveneens zonder stemming aan Joego-Sla- vië toegewezen werd. Zo bleef Karinthië, in tegenstelling voor al tot het ongelukkige Tirol, waaraan men met het "Oostenrijkse Zuid-Tirol, 250.000 Oostenrijkers en zijn belangrijkste deel zon der stemming ontrukt had. onverdeeld. De Slowenen in Karinthië hebben geen split van gehad. Ilun minderheid was politiek, juridisch en cultureel volkomen gelijkgerechtigd, hun economische positie echter zo, als geen der minderheden in Joego-SIavië ooit gekend heeft. Het verschil tussen Oostenrijkse geestes houding en Hitlermethoden kregen ook de Karinthiërs na de Anschluss te voelen, die overigens door de regering van Belgrado als een der eersten erkend werd. Hoe zwaar met gletschersde druk der nazi's ook op de Slowenen in De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8-00. 18.00 cn 23.00 uur Nieuws. 7.15 C->mn. 7.30 Gram.pl. 8.18 Operettemuziek. 10. Morgenwijding. 1020 ..De rode aarde". 10 Serenade van Beethoven. 11.00 Amateurs. 12.00 Millersextet. 12.35 Jan Corduwener. 13 00 Nerl. Strijdkrachten. 13.30 Accordeonorkest. 13.50 Re portage Engeland—Rest van Europa uit Glas gow. 15.55 Omroeporkest, 16.40 Het Nederland se lied. 16.55 De Ramblers. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.15 Ouvertures. 18 30 Ned. Strijd krachten. 19.00 Dameskoor. 19.30 Voor de rijpere Jeugd. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.30 Orgel. 20.45 Hoorspel „Dodenhuis". 21.15 En nu Oké. 22 30 Socialistisch commentaar. 23.15 Hobby-hoek. 23.30 Nachtvoorstelling. HILVERSUM II, 415.5 M.. 218 M. en 18T5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.30 Gebed. 8.15 Pluk de dag 9:00 Muzlekkalen- der. 9.05 Gram.pl. 10.00 Klein kleutertje. 10.15 Pro Artekwartet. 11,00 Zonnebloem. 11.45 Z. Afrikaanse gram.pl. 12.03 Sonate van Beethoven. 12.30 Dansorkest.' 12.55 Zonnewijzer. 13.45 To neelkijker. 14.00 Schubert. 14.30 Filmpraatje. 14.45 Orkest Sylvester. 15 00 Voor Jongeren. 15.10 Jonge kunstenaars. 15.45 KRO-kiosk. 16.00 Mu sette. 16.20 Lindbergh vliegt over de Oceaan 16 30 Het Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Buffalo Bill. 19 20 Orkest 7.onder naam. 19.45 Banden die binden. 20.05 De gewone man. 20.30 Reportage Ned. bondselftal— Engelse amateurs. 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Gis teren was het Vrijdag". 21.20 Muzikale tombola. 22.00 Dwarsliggers. 22.45 Gebed. 23.15 Vaders dagboek. 23.20 Gram.pl. Karinthië was, blijkt al daaruit, dat in die zuidelijke zóne A, waar in 1920 nog meer dan 15.000 mensen voor Joego-SIavië ge stemd hadden, bij de stemcomedie van 10 April 1938 nog 129 mensen tegen de in lijving bij het Grootduitse rijk durfden te stemmen! En nu lag Hitiers vuist zwaar ook op de Sloweense inwoners van Karin thië: de oudere werden verdreven van hun geërfde grond, werden tot volksvijanden verklaard, de zonen echter werden geofferd op de slagvelden. Geen wonder, dat zich, toen de tijd rijp was, ook de Slowenen uit Karinthië, vaak genoeg samen met hun Duits sprekende landgenoten, onder de vaandels van de partisanen schaarden, geen onder, dat ze tegen de vreselijkste onder drukking in opstand kwamen. Wenen is geen Berlijn, de tweede Oos tenrijkse republiek, wier aanhangers onder Hitler net zo geleden hebben als al die millioenen onderdrukte mensen in Euro pa, is geen Derde Rijk. Reeds zijn door Oostenrijk, door Karinthië stappen ge daan, om de Sloweense landgenoten weer in al hun rechten te herstellen, hun ver goeding te geven voor alles, wat him en Oostenrijk door Hitiers dwingelandij ontnomen en aangedaan is. En toch. De geschiedenis herhaalt zich. Weer vechten de vertegenwoordigers van Oostenrijk om de eenheid van Karinthië, weer verheffen de Joegoslaven hun stem men, om de eenheid te verscheuren. Het is makkelijker tegen een klein, machteloos oneindig gekweld land tc beslissen dan tegen een sterk land, dat nog sterkere ach ter zich heeft. Aan door de natuur ge geven feiten valt echter niet te tornen. Evenmin als aan het goed recht. Het Concertgebouworkest naar de Verenigde Staten? Naar wij vernemen, worden er op het ogenblik onderhandelingen gevoerd over een tournée van het Concertgebouworkest naar de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika in het najaar van 1948. De bedoeling is, dat het orkest in verschillende steden 25 concerten zal geven, voor het grootste deel onder leiding van Eduard van Beinum. Doodstraf voor lid van de „Norger Bloedploeg" De Drentse kamer van het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden veroordeelde de 26-jarige timmerman P. H. B. uit Amster dam conform de eis tot de doodstraf met levenslange ontzetting uit de kiesrechten. Hem werd het recht van cassatie verleend. B. was een der laatsten, die zich te verant woorden had voor zijn daden, die hij als lid van de „Norger Bloedploeg" had be dreven. Vele Nederlanders kwamen door zijn toedoen om het leven. Rabbi Silver herinnert Engeland aan zijn belofte Tijdens de vergadering van de politieke commissie der UNO, die dc voorbereidende besprekingen over Palestina voert, lieeft gisteren voor het eerst een Joodse stem geklonken. Het was Rabbi Silver, die voor zitter is van de Zionistische organisatie van Amerikanen en lid van het Zionistisch bestuur, die verklaarde, dat de mandaat- mogendheid het bestuur over Palestina na het uitbreken van de oorlog heeft gevoerd alsof zij de souvereiniteit over Palestina bezat, ofschoon zij slechts het beheer heeft. Na verklaringen van Lloyd George, Churchill en Truman over het Joods na tionaal tehuis te hebben aangehaald, stelde dr. Silver voor, dat de Britse regering, liever dan tot de algemene vergadering van' September te wachten, bij de com missie van onderzoek inzake Palestina een verslag over haar bestuur van Palestina indient. Hij drong er ook op aan, dat de politieke commissie een bezoek aan Pa- istina zou brengen om te zien, hoe de Joden voorgaan nn het streven naar ver hoging van de levensstandaard. Rabbi Silver stelde voor, dat de com missie van onderzoek de grondoorzaken van de tragische onrust en geweldpleging in het Heilige Land zou nagaan en zou onderzoeken waarom sommige leden van de Palestijnse gemeenschap tot daden wer den gedreven, „die wij allen betreuren", en waarom scheepsladingen hulpeloze Joodse vluchtelingen door de mandaat- mogendheid, die als eerste verplichting het vergemakkelijken van de Joodse im migratie op zich genomen heeft, van de stranden van het nationaal tehuis worden verdr. ven. De stemming in de dichtbezette zaal was gespannen tijdens de woorden van Rabbi Silver. Spreker drong er op aan, dat de commissie van onderzoek een bezoek zou brengen aan de kampen voor verplaatste personen. Onmiddellijke vermindering der immigratiebeperkingen en een terugkeer tot de status voor de politiek van het witboek zou volgens dr. Silver niet alleen voor deze mensen, die in ellende verkwij nen, een zegen zijn, maar de huidige span ningen in Palestina voor een groot deel opheffen. Willem Pijper herdacht met een concert Het eerste concert uit de voorjaarsserie 1947 van het Concertgebouworkest te Am sterdam gisteravond gegeven, was bedoeld als een hulde aan de in 1947 gestorven Willem Pijper. Daartoe had men werk uit gekozen uit diens jeugd: de „Fêtes galan- tes" door Berthe Seroen voorgedragen, het pianoconcert en de derde symphonie uit de jaren 1927 en 1926. Bovendien werd nog een bijzondere kant van zijn artistieke werkzaamheid gedemonstreerd: een piano concert van Joseph Haydn, door Pijper opnieuw geïnstrumenteerd en van caden- zen voorzien. Blijkens de reacties van het auditorium maakten Eduard van Beinum en de beide solisten, de zangeres Berthe Seroen en de pianist George van Renesse, grote indruk. Rechts op het voorbalcon had men rond het naambord van Willem Pijper bloemen aangebracht. Beter licht langs de weg naar Zandvoort De verlichting van de weg naar Zand voort. die voor een groot gedeelte aan deze gemeente is toevertrouwd zal binnenkort een verbetering ondergaan. Een desbetref fend raadsbesluit is door Gedeputeerden goedgekeurd en zodra de voorbereidingen aan het electrische net gereed zijn, hoopt men de grote lantaarnpalen te plaatsen. Duitse premiers confereren De Beieree minister-president Ehard heeft alle minister-presidenten van de vier zones van Duitsland uitgenodigd tot een speciale conferentie, die op 6 Juni in München gehouden zal worden, ten einde de middelen te bespreken om te geraken tot de economisché en politieke eenheid van Duitsland. Naar verluidt zou het plan de instemming hebben van gene raal Clay, de Amerikaanse opperbevelheb ber in de Amerikaanse zóne. De bijeenkomst zal niet worden bijge woond door leiders van het militaire gou vernement. Na opnieuw het vertrouwen der Joden in de V.N. te hebben betuigd, besloot Rab bi Silver zijn uitvoerig betoog met de volgende woorden: „Wij hebben nooit het vertrouwen verloren in de souvereiniteit en de uiteindelijke overwinning van de grote morele grondbeginselen. De Joden waren uw bondgenoten tijdens de oorlog en brachten samen met u offers voor de gemeenschappelijke overwinning. Wij spreken de hoop uit, dat het Joodse volk binnenkort welkom geheten zal worden in de UNO". De aanvulling van het Franse kabinet In politieke kringen te Parijs acht men het als waarschijnlijk, dat Daniel Mayer, socialistisch afgevaardigde voor Parijs, be noemd zal worden tot minister van Arbeid, en dat Paul Bechard, in zijn hoedanigheid als secretaris van het kabinet van de mi- nister-president, belast zal worden met de coördinatie van de nationale verdediging. De mogelijkheid bestaat, dat er geen ver dere benoemingen zullen geschieden, overeenstemming met het advies van de zijde der M.R.P. De drie overige vacante functies zouden dan door de tegenwoordige ministers van staat wordten waargenomen België heeft het laagste geboortecijfer Blijkens te Londen gepubliceerde sta tistieken was in 1942 het Belgische ge boortecijfer (13.1 op duizend inwoners) lager dan dat van alle andere Europese landen. België werd gevolgd door Frankrijk met een geboortecijfer van 14.5 op 1000 inwo ners, Duitsland met 14.9 en Groot-Brit- Voetbal Wilkes speelt linksbinnen De keuzecommissie van de FIFA heeft het elftal, dat Zaterdagmiddag in Hamp- denpark tegen Groot-Brittannië zal- spelen samengesteld. De ploeg is dezelfde, welke Dinsdagavond een oefenwedstrijd speelde in Rotterdam, met uitzondering van één speler, n.l. Gygor (Zwitserland). Hij is ver vangen door de snel startende en trapvaste Deense achterspeler Petersen, die op het ogenblik in uitstekende vorm is. Wilkes is als linksbinnen gekozen. Carey fungeert als aanvoerder. De ploeg ziet er als volgt uit: doel: Darui (Frankrijk); achter: Petersen (Denemarken) en Stef- fen (Zwitserland): Midden: Carey (Ierse Vrijstaat), Parola (Italië) en Ludl (Tsjecho-Slowakije); voor: Lemberechts (België), Gren (Zwe den), Nordahl (Zweden), Wilkes (Neder land) en Prest (Denemarken). Honkbalcompetitie begint De competitie-indeling voor het komende sei zoen der N. H. B. luidt als volgt: le klasse: Ajax, B13UW Wit. EDO. SC Haar lem. HHC, OWO. Schoten, VVGA. Overgangsklasse A: ABC. Ce'.eritas, DWS, HFC Haarlem, SC Haarlem 2, HHC 2, RCH, Spartaan. Overgangsklasse B: Ajax 2, EDO 2. HCK, Hilversum, Quick, TYBB. Watergraafs meer. Zeeburgia. De Haarlemse tweede klassers zijn als volgt ingedeeld: Tweede klasse A: EDO 3, HFC Haar lem 2, Kennemerland. Laakkwartier, Neptunus, Schoten 2. Sparta. 2e klasse C: ABC 2, AHC 1931, Blauw Wit 2, Catchers. HCK 2. Schoten 3. THB, Zandvoortmeeuwen. 2e klasse D: Bever wijk. DWV, EHS. HHC 3, Kanaries, RCH 2. TIW. Rayon Haarlem, Derde klasse. Afd. A: BORU, HCK 3. HFC Haarlem 3, RCH 3, Schoten 5, Zandvoortmeeuwen 2. Afd. B: EDO 5, EHS 2, HCK 4, RCH 4, Ripperda, Rooswijk 2. Afd. C: EDO 4, Halfweg. HHC 4, Kennemerland 2, RCH 5, Ripperda 2. Afd. D: SC Haarlem 3. HHC 5, Kennemerland 3, Rooswijk, Schoten 4. TYBB 2. Het programma luidt voor: 10 Mei. le klasse: Ajax—Schoten. EDO—Blauw Wit (3.30 uur). Overg.klasse A: Spartaan—HHC 2, Celerltas—ABC, HFC Haarlem—DWS (4 uur), RCH—SC Haarlem 2 (3.30 uur). Overg.klasse B: HilversumWatergraafsmeer, QuickAjax 2. TYBB—EDO 2 (3.30 uur), Zeeburgia—HCK. 2e klasse A: Neptunus—Laakkwartier, Kenne merlandSparta (4.30 uur). 3e klasse C: Blauw Wit 2—Catchers, ABC 2—AHC '31. 2e klasse D: HHC 3—RCH 2 (3 uur), Kanaries—DWV. TIW— EHS. 11 Mei. le klasse: SC Haarlem—HHC (10 uur), OVVO—VVGA. 2e klasse A: Schoten 2—EDO Biljarten Weber boekt successen op het groene laken De belangstelling voor de biljartsport neemt in Haarlem weer toe. Dat is in de afgelopen winter gebleken tijdens het grote aantal wed strijden ln het district Haarlem en thans blijkt het uit de strijd om het kampioenschap van Nederland eerste klas klein biljart 35/2, welke Donderdagmiddag begonnen is. De leiding be rust bij de vereniging DES. die de spelers uit genodigd heeft bijeen te komen in restaurant Bolwerk. Bij de opening spraken de heren J. Stoffers, voorzitter van DES en jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter van de Nederlandse Bil jartbond. Jammer is het voor de Haarlemmers, dat er geen stadgenoot deelneemt. Eén der eandidaten is in de voorwedstrijden afgevallen. Onder de deelnemers zijn echter sterke spelers, die reeds op de eerste dag hiervan bewijzen ga%-en. Drie spelers maakten series van boven de 100 en twee van hen kwamen dicht bij de 200. De Jong maakte in één beurt 186 caramboles en M. Weber (die vele malen als achterspeler van het Neder lands voetbalelftal is opgetreden) scoorde er 178. In een andere partij had deze een slobeurt van 96 gemaakt. Er werd reeds zodanig ge speeld. ciat het mogelijk is dat enkele spelers naar de hoofdklasse promoveren. De loco-burgemeester, de heer D. J. A. Ge luk toonde in de middaguren zijn belangstel ling. Voor het kampioenschap hebben het ge meentebestuur en Haarlems Bloei prijzen be schikbaar gesteld. De uitslagen waren: B. M. Weber 400 14 96 28.57 J. de Jong 244 14 54 17.28 S. v. Lochum 400 14 117 28.57 H. van Dijk 297 14 51 21.21 Chr. Lankhof 400 16 80 25 A. Hi ems tra 274 16 39 17.12 L. van Reyen 400 25 72 16.— G. v. d. Berg 400 25 86 16.— S. v. Lochum 155 9 40 17.22 J. de Jong 400 9 186 44.44 B. M. Weber 400 16 178 23.— H. van Dijk 241 16 51 15.06 L. v. Reyen 343 19 70 18.05 A. Hiemstra 400 19 65 21.05 Chr. Lankhof 400 22 75 18.18 G. v. d. Berg 342 22 93 15.34 De wedstrijden worden tot en met Zondagmid- dag voortgezet. Het programma van de laatste partijen is gewijzigd. Er wordt dan om twee en om vier uur gespeeld. Sport in het kort OCEAANRACE NAAR IJMUIDEN GAAT NIET DOOR. De zeilwedstrijd, welke deze zomer zou worden gehouden tussen Newport in Ame rika en IJmuiden, waarbij ook de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging betrok- (10 uur). 2e klasse C: Zandvoortmeeuwenken was in verband mei haar 100-jarig bestaan Schoten 3 (10 uur). HCK 2—THB (10 uur). 3e is afgelast, omdat er te weinig inschrijvingen klasse D: HHC 5SC Haarlem 3 (2.30 uur). waren binnengekomen. Soendanezen trillen een eigen staat vormen De Pasoendan-partij heeft zich op 4 Mei uitgesproken voor de vorming van een nationale autonomie- Dit kaartje geeft een overzicht van het territorium, dat de Soendanezen wensen af te scheiden van de republiek. Kamper D.U.W.-arbeiders weer aan liet werk De D. U. W.-arbeiders te Kampen wa ren in staking gegaan omdat de voedsel- toeslag tot op de helft gereduceerd was. I w A Besprekingen met de Kampense wefchou- tannië, welks geboortecijfer gedurende de ^er en met de distributiedjenst leid oor logs jar en snel gestegen is, met 15.6. In 1942 trouwden in Engeland meer personen, stierven ér minder en werden er meer huwelijken ontbonden dan vóór de oorlog. Stalin heeft geen bezwaar tegen Britse troepen in Egypte Volgens een bericht in het Amerikaanse blad P. M- van de Londense correspondent heeft Bevin, de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, op een geheime bijeen komst van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden der Labourpartij meege deeld. dat Stalin hem te Moskou de ver zekering heeft gegeven, dat de Sovjetre gering geen bezwaar heeft tegen het ver blijf van Britse troepen in Egypte. Volgens Bevin heeft Stalin uitdrukking gegeven aan zijn mening, dat de aanwezig heid van Britse gewapende troepen in Egypte tijdens de oorlog de Arabische landen er misschien van heeft teruggehou den fascistisch te worden en actieve hulp te verlenen aan de vijand. DE TWENTHE WEER OP HONK. Donderdagavond landde het K.L.M. DC- 4-vliegtuig PH-TAT „Twenthe" op Schip hol met aan boord het echtpaar van Leer. Hun vlucht heeft 25 vliegdagen geduurd en er werden 48.000 km. afgelegd. Op 12 Maart vertrok het toestel den niet tot een oplossing. Toch werd Donderdagmorgen door het N.V.V- en de E.V.C. besloten het werk te hei-vatten zij het onder protest- De gere duceerde voedseltoeslag werd noodgedwon gen tijdelijk aanvaard. Telegrafisch is de D.U.W.-directie verzocht onmiddellijk op te treden. Veertien dagen geleden eiste de procu reur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de doodstraf tegen de voormalige leider van de pers- en propa-gandadienst der N.S.B., J. H. uit Utrecht. H. is thans veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Nut van Radar bewezen Een Zweeds vissersvaartuigdat in de Baltische zee experimenteerde met een radar-installatie voor het peilen van visscholen, heeft een al zeer onverwacht succes geoogst. Toen men namelijk volgens de aanwijzing van het radar apparaat op een bepaalde plek het net had uitgeworpen, bleek dit bij het op. halen een kist te bevatten vol flessen cognac en nog wel cognac met drie sterren. De kist bleek destijds verloren te zijn door een douanevaartuig, dat bij- woelige zee een smokkelschip had aan gehouden. Straalvliegtuigen raakten onklaar De Vampire" een jachtvliegtuig met reactie-motoren en bestuurd door wing- commander Blyth, heeft Woensdagmiddag boven het vliegveld van Meisbroek een demonstratievlucht uitgevoerd. Ook twee Belgische piloten werden in de gelegen heid gesteld met dit toestel op te stijgen. Toen de Belgische majoor van Lierde een proefvlucht met de „Vampïre" maakte, raakte evenwel het linkerwiel onklaar. De piloot deed al het mogelijke om dit wiel tijdens de vlucht weer in orde te brengen, doch na een half uur in de lucht ge bleven te zijn, was hij gedwongen te lan den. Bij deze landing werden de linker motor en linkervleugel beschadigd. Majoor van Lierde liep geen letsel op. Merkwaardig is, dat drie kwartier tevoren zich een nagenoeg gelijk ongeval had voorgedaan met de „Gloster Meteor". Dit vliegtuig, dat bestuurd werd door de Bel gische kapitein Mullenders, vloog op een hoogte van 2000 meter met een snelheid van ongeveer 800 km boven Meisbroek, toen een deel van het landingsgestel los raakte en naar beneden vieL Ook dit toe stel moest op een wiel landen en werd be schadigd. Kapitein Mullenders kwam er met de schrik af. STRATEN IN ZAANDAM NAAR VERZETSSTRIJDERS GENOEMD. In het bericht in ons blad van Woensdag over straten in Zaandam, welke de na men van gevallen verzetsstrijders hebben gekregen, is de naam Walrave van Hall onjuist opgenomen, een fout, welke wij hierbij herstellen. Panda en de Meester^detective 30. Panda liet geen gras over zijn plannen groeien. Het ware detective-vuur was in hem gevaren en hij was van plan om te bewijzen, dat hij dit keer zijn lessen goed geleerd had. Zonder geluid te maken sloop hij de straat op en liep in de richting van de grote autofabriek, die hij in 't telefoon boek had opgezocht. Al gauw stond hij dan ook in de schaduw op de hoek van een steeg en keek naar de ingang van de fa briek vóór hem. Taks automobile Comp. N.V. stond er boven de poort„Streng ver boden toegang voor onbevoegden.' Aanmel den bij de portier". (Gelieve deze te wekken wanneer hij slaapt). „Hm!" mompelde Panda. „Ik weet niet of ik een onbevoegde ben, maar ik denk het wel. Ik zal voor zichtig moeten zijn!" Op datzelfde moment schoot detective Snufkens thuis uit een droom omhoog en wreef zijn ogen uit. „Ra diator doppen!" mompelde hij. „Worden vervaardigd in autofabriek. Juist. Rustig feiten rangschikken. Ik ga op onderzoek., er is een fabriek in de stadij' j Het boterrantsoen voor kinderen Er blijkt enig misverstand te zijn gere, zen over de verstrekking van boter aan kinderen van 514 jaar. namelijk dat deze kinderen boven het bestaande normale, rantsoen voedingsvetten 125 gram boter extra zouden ontvangen. Het is echter zo, dat in het rantsoen voedingsvetten 125 gram margarine vervangen wordt door 125 gram boter. Tot nu toe ontvangen perso nen boven 4 jaar JA-, B- en C-groep) p*r 14 dagen 500 gram voedingsvetten, waar van 125 gram boter en 375 gram marga- rine/vet. In de afgelopen wintermaan- i] den is een enkele maal het rantsoen per 14 dagen geheel in margarine of vet ver strekt. Men heeft het in de bewuste pe. rioden zonder boter moeten stellen. Thans is er gelegenheid alleen voor kinderen van 514 jaar (C-groep), voorlopig meer bo ter te geven, uiteraard met overeenkom- stige vermindering van de hoeveelheid margarine. In de nieuwe distributieperiode van H dagen ontvangt deze groep 250 gram boter en 250 gram margarine/vet. De kinderen ontvangen dus in plaats van 375 gram margarine/vet nu 250 gram en in plaats van 125 gram boter nu 250 gram. Voor deze groep zijn de volgende bonnen aangewezen: C-01 boter (125 gram boter). C-07 reserve (125 gram boter) en C-02 boter (250 gram mar garine of 200 gram vet). Het Rode Kruis verzorgt pakjes voor Oostenrijk Met ingang van heden zal het Neder- landse Rode Kruis zelfstandig de pakket ten-actie voor Oostenrijk ter hand nemen. Dit houdt in, dat zij, die een voedsel, pakket aan iemand onverschillig van' wel ke nationaliteit ook, in Oostenrijk willen zenden, dit pakket thans kunnen aanbie den aan het magazijn van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag. De inhoud der pakketten mag bestaan uit hetgeen men in Nederland in een week aan gedistribueerde levensmiddelen ont vangt. plus bonvrye levensmiddelen. In- clusief de verpakking mag het pakket niet zwaarder wegen dan 5 k.g. Dank aan Zweden Mr. S. J. R. de Monchy, oud-burge meester van 's-Gravenhage, gaat op 18 Mei naar de Zweedse hoofdstad om de dank baarheid tot uitdrukking te brengen de bevolking van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en 's-Gravenhage voor de hulp, die het Zweedse volk via het Zweedse Rode Kruis aan het Westen des lands ge boden heeft in de hongerwinter van 1945, Deze reis wordt ondernomen op uitnodi ging van de Zweedse regering. Het initia tief om onze gevoelens van dankbaarheid te vertolken is uitgegaan van het Haagse gemeentebestuur. Mr. de Monchy zal een plaquette aan bieden, vervaardigd door de beeldhouwster mej. Rueter te Amsterdam. Opstand in vrouwen gevangenis .Honderd Franse vrouwelijke gevangenen van de gevangenis te Fresnes bleken gis- 11 teren niet langer met haar lot tevreden 13 en begonnen te muiten. Pas na het inroe- '3 pen van politieversterking konden de da mes weer tot de orde gebracht worden,- meldt Un. Press. De gevangenisautoriteiten deelden mede f'i dat gisteren tijdens de onder bewaking e: verrichte werkzaamheden buiten de ge- J vangenis een groep vrouwelijke gevange- 'e nen in de leeftijd van 16 tot 21 jaar plot. !31 seling in opstand kwam. De vrouwen ver- schansten zich in een gebouw en weiger- den het werk te hervatten. Zij hadden - kans gezien uit het gevangenis-ziekenhuis enige alcoholische vloeistoffen te bemach tigen, waarmede zij zich moed en sterkte in dronken. De in de haast opgeroepen In politieversterking gelukte het na enige moeite het gebouw binnen te dringen, w waarna spoedig de rust hersteld was. De opstandelingen zijn thans in cellen opge- te sloten waarin zij een beetje kunnen af koelen. Wallace signaleert politiek doel der lening aan Frankrijk Henry Wallace voormalig Amerikaans minister, die onlangs een bezoek bracht 3 aan Europa, zegt in zijn blad „New Repu- s blic": „Indien, zoals waarschijnlijk lijkt, R Frankrijk wordt uitgekozen voor het vol gend experiment van de Truman-leer, dan 13 voorspel ik een ramp. Elke poging om de r geweldige cenomische macht der V. S. te gebruiken om Frankrijk naar rechts en in een anti-Sovjet-blok te drijven, kan in bloedvergieten eindigen. Indien echte? Amerikaanse hulp op niet-politieke basis aan Frankrijk wordt gegeven, zal de de- mocratie worden versterkt". Wallace bracht verslag uit over de indrukken, die hij tijdens zijn tocht in Parijs had opge- daan. Wallace vervolgt: „Conferenties over- lo tuigden mij er van, dat de huidige plannen 'e, der V. S. een politieke lening beogen, welke afhankelijk is van de voorwaarde, dat Frankrijk zijn progressieve gezindheid laat varen. In Frankrijk cn elders in Europa*, aldus Wallace, „is de progressieve interna- tionale gezindheid de gezindheid van de grote meerderheid der mensen". Democratie tot Woensdag. In het Braziliaans» fy conservatieve blad „Correa da Manha" schrijft de journalist Carlos Lacerda over de gedwongen opheffing van de communis- tlsche partij in dat land: „Ik verdedig d» communistische partij nie». Ik verdedig d» 11 democratie. Tot Woensdag hadden wij hier democratie. Wat wij thans hebben weet niemand". '0 Spanje. Vier personen volgens de aanklacht i communisten zijn wegens het plaatsen fe van een bom in de Argentijnse ambassade, die daar is ontploft, ter dood veroordeeld -n door een Spaans militair gerechtshof, was één vrouw bij: Juana Dona. Parlementair record. Het Engelse Lagerhui! heeft het record van vorig jaar. toen h« twintig uur bijeen bleef, gebroken bij discussies over het dienstplicht-ontwen)- Deze begonnen Woensdagmiddag om half twee en waren Donderdagochtend om tien uur nog niet afgelopen. Terreur. Twee onbekende personen hebbea gisteravond in Jeruzalem de assistent-di teur van de regeringsdrukkerij. Helmuth neergeschoten. Hij is ernstig gewond. Afzijdig. John Snyder, de Amerikaanse minister van financiën heeft, verklaard, dat Amerika een afzijdige houding aanneemt inzake het aanknopen van onderhandelingen door En geland met credlteurenlanden als Voor- Indië en Egypte, wat betreft de afdoening c van de Britse oorlogsschuld.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2