Haarlems Dagblad Trumans hulpverleningswet zonder beperking aanvaard Senatoren worstelen zich door de begrotingen heen )uits Herstel Terugkeer van jhr. De Geer naar ons land was de Duitsers welgevallig Officiële mededeling uit Den Haag over Amerikaanse stap inzake Linggadjati Twee soldaten gedood bij ontploffing van een zware Duitse bom ile Jaargang No. 18629 jpreaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, #25. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 5054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. jukkcry Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 10 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EN RAPPORT van de Internationale Kamer van Koophandel over de invloed i de toestand van Duitsland op de inter zonale economie komt tot de slotsom, dat Kiitslands herstel voorwaarde is voor aropa's herstel. Dit is geen nieuwe ge- ichte en evenmin een ingewikkelde stel lig, maar de eenvoudigste waarheden ont boeten in deze lijd het grootste gebrek aan igrip. Het is dus nodig er voortdurend j te hameren. Blijkens een overzicht in de N. R. C. be- rind de commissie van de Internationale Smer, d'ie dit rapport heeft uitgebracht, ■t vertegenwoordigers van Amerika, En gland, Zweden, Nederland, België. Frank- jlc en Zwitserland. Nederland was erin ertegen woordigd door mr. R. Mees, met H. F. van Walsem als plaatsvervanger, let is geen eenzijdig stuk. dat zich uitslui- >nd tot economische beschouwingen be- iaalt. Het stelt zelfs de politieke kwestie, de vorm van noodzakelijke waarborgen oor Europa's veiligheid, voorop. Het gaat jver, dat het zich tenslotte onomwonden oor Europese Federatie uitspreekt in deze ewoordingen: „Niets worde uit naam van noodzaak van het ogenblik gedaan, dat jjvende en onvermijdelijke schade toe- rengt aan de economieën van andere lan- van Europa of dat de mogelijke intrede Duitsland in een Europese Federatie )U kunnen verhinderen." Dit is verheugend. Het bewijst hoe de [dachte aan Federatie ook in handels- en austriële kringen veld wint. De N. R. C. ïidt haar aan als „een hooggestemd ieaal". Het gebruik van die term pleegt op rijfel omtrpnt de uitvoerbaarheid te dui- Ik gebruik haar daarom niet en noem aropese Federatie een absolute noodzaak, steeds duidelijker wordt. Dat zij moei- 'i te verwezenlijken is maakt haar niet ander noodzakelijk. Het bewijst alleen hoe ■ote inspanning vereist zal worden om aropa een nieuwe levenskans te geven, aarbij niet alleen techniek en economische raagstukken van velerlei aard, maar ook vooral onderling wantrouwen, overge- ;erde jacht op begrensd en verkeerd ge in eigenbelang en hardnekkig vasthouden in verouderde vormen en begrippen zul- n moeten worden overwonnen. Wil men ■1 niet, dan zou een ander plan moeten •staan, een plan om Europa in zijn oude •rsnipperde vorm tot nieuwe welvaart te sngen. Of tenminste zou geloof in zulk m mogelijkheid aan de dag moeten tre- Maar daar merkt mhn niets van. Het ternatief van geloof in Europese Federa- i is blijkbaar: menen dat irsjt op de een andere geheimzinnige manier toch wel 1 lukken. Dit biedt geen uitzicht.. Als de uropese landen geen nieuwe wegen aan- nrven, als Europa te oud, te moe en te «ptisch is om zich te kunnen herzien. zal eter niet meer bovenop komen. Zo ernstig 'in waarheid de toestand. In de huidige nood van Europa doet zich (t Duitse vraagstuk ongetwijfeld als het rimaire voor. De verlamming van Duits- ind belet in de eerste plaats Europa's tonomisch herstel, omdat Europa in de irmen van het rapport hef ontbreken een element, dat zo'n belangrijke "bij- rage tot zijn welvaart placht te versdhaf- niet kan verduren. Voor sommige be tters is het gevierendeelde Duitsland een rare financiële last gaan betekenen, des zwaarder, omdat hij een paradoxale toe-, and aanduidt. Voor vele andere omrin gde landen blijkt meer en meer het weg- allen van dit land als klant en als leve- incier een zeer ernstige belemmering voor igen economisch herstel te zijn. Ik teken hierbij aan, dat dit voor Neder- nd in de hoogste mate het geval is. Maar k België, Frankrijk, Denemarken, Tsjecho lowakye, Italië en andere landen worden zeer zwaar door getroffen. In de onge- inde toestand, waarin Europa verkeert, is uitsland zielctehaard. De Internationale Kamer van Koophan- •1 doet in haar rapport een reeks aanbe- flingen. Er zijn uiterst belangrijke bij. Zij iviseert beperking van de rechten en ver- itwoordelijkheid van de bezettende mo- mdheden. Het vier mogendheden-mecha- sme heeft ten opzichte van het dagelijkse (stuur volkomen gefaald. Het zal aan een mtrale Duitse regering overgedragen moe- in worden, want plaatselijke admimstra- es hebben altijd de' neiging, het belang an eigen ressort voor te laten gaan. Dit ïm ik een practische opmerking, die niet weerleggen is en die doet wensen, dat en in zaken van ambtelijke organisatie in (t algemeen meer met de menselijke na- mr rekening hield, inplaats van theorieën ate jagen. Willen de Russen niet meedoen legt het rapport) dan moet zulk een sy- eem alleen voor de Westelijke zóne inge leid worden. Het bepleit verder munt- en prijshervor- ing. Het wil de Duitsers weer een prikkel t werken geven. Hun geld is waardeloos, ij voélen er niet voor te werken, zolang er niets voor kunnen kopen. (Ik voeg raan toe: en geen enkel uitzicht hebben.) let rapport wil de geldcirculatie vermin den en (of) onder toezicht stellen, de rijzeneontröle geleidelijk opheffen en, als prijzen zich hebben aangepast, een in- irnationale wisselkoers voor de Mark be- alen. Ook wil het consumptiegoederen oor de arbeider beschikbaar stellen en ze nodig invoeren. Het beveelt voorts aan, het probleem der srstelbetalingen onmiddellijk te onderzoe en, lankmoedig ie zijn bij d'e ontmanteling an fabrieken en liever onafhankelijke on- erdelen dan gehele fabrieken weg te sle- en, om zo min mogelijk chaos te veroor aken. Ik zou liever helemaal geen chaos eroorzaken Men kan beter eigen verliezen (schrijven, dan ze door nieuwe te vervan- sn tengevolge van chaos in een naburig ad. i Nationalisatie van de Duitse zware tn- ustrie raadt het rapport af, omdat de staat een machtig wapen mee in handen zou rijgen en het overigens slecht beheren zou nor gebrek aan bekwame ambtenaren. Een erstandig woord. In- e'n uitvoer wil de Internationale Kn ier van Koophandel vereenvoudigen, de ivoer afhankelijk maken van de uitvoer de verantwoordelijkheid in Duitse han en leggen. De Duitsers moet een aanspo- ng gegeven worden om te exporteren, tzoeken over en weer van Duitse en bui- nlandse zakenlieden dienen mogelijk en imakkelijk gemaakt te worden, buiten- mdse kapitaal-beleggingen in Duitsland loeten worden aangemoedigd. En de staal- roductie moet worden vergroot, maar niet loven een zeker peil komen. Een der groot- Ie belemmeringen- het gebrek aan ge doolde arbeiders, dient te worden bestre en door het aantal ambtenaren en intel- tctuele arbeiders te verminderen en extra- Von Ribbentrop zag in hem het hoofd van een kabinet onder Duitse invloed Bij de voortzetting van het proces tegen de oud-minister-president jhr. mr. D- J. de Geer voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam zijn gisteren nog vele getuigen gehoord, die verklaringen hebben afgelegd over de indruk, die de terugkeer van de vroegere staatsman naar ons land in En geland en Nederland heeft gemaakt en over de publicatie van jhr. De Geer's bro chure „Synthese in de oorlog". Op de vraag van de militaire raadsheer, generaal-majoor A. R. van der Bent, of verdachte bij aankomst in Portugal nog het plan had naar Indië te gaan, antwoordt deze bevestigend. Get. mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten. Nederlands ambassadeur in Brus sel, die inmiddels gearriveerd is. ver klaart dat hij in Lissabon met verdachte gesproken heeft. Hij kreeg daar de indruk, dat jhr. De Geer "overtuigd Was, dat Duits land de oorlog zou winnen. Getuige kon niet zeggen of jhr. De Geer een eventuele Duitse overwinning aangenaam zou vin den. Wel zeide getuige, dat jhr. De Geer. sprekende over zijn reis- naar Nederland, gezegd had: „Ik ben geen minister meer en heb de vrijheid als privé-burger te gaan waarheen ik wil". Dit heeft verdachte ook- aan anderen gezegd. Uit de voorgelezen getuigenver klaringen blijkt dit steeds weer. Rustig luistert de ex-minister-president met half gesloten ogen naar de stem van de griffier, die de getuigenverklaringen voorleest. Slechts een enkele maal slaat hij de ogen op en als de president hem vraagt of hij over een of andere verklaring iets aan te merken heeft, antwoordt hij telkenmale ontkennend. Het ontslag. Oud-minister prof. dr. P. S. Gerbran- dy, thans voorzitter van de Raad van Rechtsherstel, is de volgende getuige. Over het ontslag van jhr. De Geer als minister-president vertelt prof. Ger-« brandy, dat dit niet geheel vrijwillig is geschied. Hij wenst zich echter niet uit te laten over de redenen, die tot dit ontslag aanleiding hebben gegeven. Pres.: „In Augustus 1940 vroeg jhr. De Geer, toen hij nog minister-president was. verlof om een vacantiereis naar Zwitser land te maken. Hoe vond u dit verzoek? Bevreemdde U dat?" Prof. Gerbrandy, die na elke vraag van de president lang aarzelt en de indruk wekt. dat hij niet gaarne de interne din gen uit de diplomatieke sfeer in het open baar behandeld ziet, antwoordt: „Ja, dit bevreemdde kmij." Dan vervolgt hij op aandringen van de president: „De plaats van de minister-president was natuurlijk bij de regering." Pres.: ..Is het plan gerezen jhr. De Geer naar Indië te zenden? Get.: „Het leek ons een onprettige situ atie. dat een ambteloos oud-minister in Engeland vertoefde zonder speciale taak. Wij meenden, dat het wenselijk was hem bezig te houden en besloten herri met een opdracht naar Indië te zenden." Pres.: „Wat weet u van de radiorede op 20 Mei 1940 van jhr. De Geer, waarin hij de ambtenaren in Nederland aanmoedigt zoveel mogelijk met de Duitsers samen te werken en door kalmte en waardigheid de eerbied van de bezetter af te dwingen?" Get.: „Ik was het er niet mee eens. Jhr. de Geer heeft mij er niet in gekend" Ten aanzien van de Indische opdracht van jhr. De Geer vertelt prof. Gerbrandy, dat volgens een rapport van minister Wei ter, de verdachte er mee instemde. Pres.: „Toen verdachte naar Indië ver trok, lag het in de bedoeling van de Ne- derlandsche regering de oorlog door te zetten tot het bittere einde. Is dab zo?" Get.: „Absoluut. Jhr. de Geer was een andere mening toegedaan. Kort voor zijn aftreden zeide hij op een ministerraad vergadering. dat hij geen eerste minister kon blijven als ik bleef aansturen op het doorzetten van de oorlog." De president vraagt aan prof. Gerbrandy rantsoenen aan de fabrieksarbeiders te geven. Geestelijk heroriëntatie van het Duitse volk. dat moet leren inzien dat oorlog geen voordeel oplevert, wordt ook weer als een geneesmiddel genoemd. Natuurlijk. Maar volken la^en zich niet door bezetters op voeden. Zij zullen wel hun voorbeeld na volgen namelijk als dat goed is. beter dan wat zij presteren. Met zedepreken zal men niets bij de Duitsers bereiken. In het algemeen is het een interessant rapport. Op den duur zullen de meeste van rijn aanbevelingen ook wel verwezenlijkt worden. Omdat het moet. Maar het zou beter zijn als men zich haastte en daarmee de na-oorlogse verliezen van Europa be perkte. R. P. Oud-ministerpresident jhr. mr. D. J. de Geer voor zijn rechters. Achter hem, lussen de parketwachters in de getuigenbank van links naar rechts: Ernst Voorhoeve, ex- propagandaleider van de NJS.B., Otto Bene, oud-gevolmachtigde der Dtiitse regering in Den Haag en dr. T. Goedewaagen, tij dens de bezetting secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. of hij nog van-mening is, dat de terugkeer van een hooggeplaatst ambtenaar naar Ne derland in die tijd, verkeerd geacht moet worden. Prof. Gerbrandy: „Ik acht het funest. Als iemand, die zoveel van de politiek wist als jhr. De Geer naar een door Duitsland bezet gebied gtng, bestond natuurlijk groot gevaar, dat de Duitsers bepaalde geheimen in handen zouden krijgen". Pres.: „Was de opdracht, naar Indië te gaan een reële opdracht?" Prof. Gerbrandy: „Zeker- In het belang van Nederland en ook van jhr- De Geer zelf. Er moest goed contact komen met lnaië. Met die opdracht ging jhr. De Geer weg." Pres.: „Er is sprake van geweest van Duitse zijde zou dit zijn gezegd dat een Nederlands gouvernement onder leiding van jhr. De Geer het de Duitsers gemak kelijker zou maken hun bewind in Neder land te voeren. Lijkt het u waarschijnlijk, dat jhr. De Geer een dergelijke functie zou hebben aanvaard?" Prof. Gerbrandy: „Zeker niet. Daar was hij natuurlijk tegen". Pres.: „U twijfelt dus niet aan zijn va derlandsliefde?" Prof. Gerbrandy: „Niet in subjectieve (Zie verder pagina 2). Het is vandaag weer I" N DE REEKS der veelvuldige herden- kingen die de Mei-maand brengt, staat de datum van de tiende Mei voor ons Ne derlanders met rood geschreven. Die dag begon het leed en de bijna eindeloos-lij kende periode van terreur en vernedering, ingeluid door vijf dagen oorlog. De monu menten op de graven der Nederlandse sol daten op de Grebbeberg en elders herinne ren aan die vijf dagen waarin veel ten onder ging dat voordien onaantastbaar had geleken. Die monumenten zijn, behalve droeve herinneringen aan vaderlandse hel den, waarschuwingen voor heden en toe komst: „Werkt voor de vrede en voor de basis waarop hij steunen moet; goede men sen, rechtvaardige orde en eenheid onder de volken". Dit zeggen zij en vandaag met meer nadruk dan anders. Want het is van daag weer: de Tiende Mei. Hedenmiddag zullen ex-illegale werkers en de familieleden van vaderlanders die in de oorlog hun leven geofferd hebben, naai de Ere-begraafplaats aan de Zeeweg te Bloemendaal trekken, om de nagedachte nis der-.-gevallenen te eren. Gepeperde Russische rekening aan Hongarije Boven de Hongaarse verplichting tot herstelbetaling aan Rusland, heeft de Sovjet-Unie vorderingen ingediend tot een totaal bedrag va» 200 millioen dollar, al dus meldt Reuter. Deze nieuwe vordering is ingediend tijdens de thans gevoerde be sprekingen met de Hongaarse regering en betreft het volgende: Rusland eist over dracht van alle Duitse activa in Honga rije, waarop het krachtens het vredesver drag en de overeenkomst van Potsdam recht heeft. Het bedrag hiervan is naar verluidt, ongeveer 100 millioen dollar. Voorts eist Rusland, dat Hongarije de aan het einde van de oorlog op Duitsland uit staande vorderingen aan Rusland uitbe taalt. Op dit punt bestaat een menings verschil, daar Hongarije meent, dat deze vorderingen met de schulden aan Duits land kunnen worden verrekend. Tenslotte eist Rusland, dat Hongarije de aan het einde van de oorlog door Rusland voor geschoten bedragen terug betaalt. Wielerronde van Beverwijk Het bestuur van de Ned. Wielren Unie heeft aan de Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" toestemming verleend de Wielerronde van Beverwijk te organiseren. Deze wordt Zondag 18 Mei gehouden en is opengesteld voor amateurs. Evenals verleden jaar zal ook nu het parcours gaan over AcacialaanPopulie renlaan en Romerkerkweg. Het woord is aan. Marie Ebner- Eschenbach Alleen de denkende beleeft zijn leven; aan de gedachteloze trekt het voorbij. Zoals reeds geméld heeft de Ameri kaanse regering stappen gedaan bij de Ne derlandse en Ned.-Indische regering ter bespoediging van de uitvoering der over eenkomst van Linggadjati, speciaal wat betreft de artikelen die in verband staan met Amerikaanse belangen. Uit Den Haag wordt thans officiéél medegedeeld: Dezer dagen heeft de Ame rikaanse ambassade in Den Haag het vol gende mondeling aan het ministerie van Buitenlandse Zaken ter kennis gebracht: „Gedurende de maand, die verlopen is sedert de ondertekening van de overeen komst van Linggadjati heeft de regering der Verenigde Staten uitgezien naar een aankondiging, dat de voorziening in het accoord, die betrekking heeft op het her stel van Amerikaanse rechten en eigen dommen binnen het republikeinse gebied, van kracht zou zijn geworden. De Ameri kaanse regering acht onverwijlde maat regelen tot het bereiken van overeenstem ming inzake de economische en financiële aangelegenheden als ook de uitvoering van art. veertien noodzakelijk, niet alleen als wettelijke verplichting, maar ook als voorwaarde voor de rehabilitatie van de economie van Nederlands-Indië. De AmerikaSmse regering dringt der halve bij de gemengde commissie, verant woordelijk voor de uitvoering van de eco nomische en financiële clausules van het accoord van Linggadjati aan op effectieve en prompte maatregelen". Opnieuw heeft een munitie-ontploffing slachtoffers geëist: op de Provinciale weg Quatrebras-Leusdep onder de gemeente Maarn is Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur een Duitse bom van 1000 kg. ontploft, die vervoerd werd naar de Leusdcrheide om daar vernietigd te worden. De ontploffing eiste twee doden en één gewonde. De bom werd vervoerd door militairen van de opruimings- en bergingsdienst. In wat men dacht een ongevaarlijke Na vier dagen debatteren en na talloze amendementen te hebben verworpen, die de hulp aan Griekenland en Turkije in verschillende opzichten wilden beperken, heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gisteren het programma van Truman voor hulpverlening aan Griekenland en Turkije aanvaard met 287 stemmen voor en 107 stemmen tegen. De debatten waren geanimeerd en dikwijls heftig. Vooral bü het bespreken der verschillende amendementen kwam het tot opgewonden discussies. Het afstemmen van de amendementen had tot gevolg, dat het hulpprogramma niet gebon den is aan beperkende voorschriften ten aanzien van het gebruik der gelden voor militaire hulp of ten gunste van vreemde troepen. Een amendement om het bedrag van de financiële steun tot 200 millioen dollar te verlagen werd met 120 tegen 49 stemmen verworpen, evenals een amendement om het Grieks-Turkse probleem aan de UNO voor te leggen (137 tegen 65 stemmen). Het Huis verwierp eveneens een amen dement volgens hetwelk het gebruik van gelden voor welke militaire hulp aan Grie kenland of Turkije ook zou zijn verboden. Tevens werd luide het amendement ver worpen, Turkije van het hulpprogram uit te sluiten. Voorts werd een amendement verwor pen. waarin wordt voorgesteld, dat niets van de 400 millioen dollar mag worden ge bruikt voor het financieren van vreemde troepen op de bodem van beide landen, dit heeft dus betrekking op de Britse troepen in Griekenland Het voorstel van een democratisch lid, dat de hulp aan Griekenland zal worden verleend op voorwaarde, dat de Griekse regering amnestie zal afkondigen en bin nen een jaar vrije verkiezingen onder toe- Franse dollarlening is thans definitief toegekend De mededeling van de Franse minister van Financiën, dat de Wereldbank de toe zegging had gedaan, aan Frankrijk een lening van 250 millioen dollar toe te ken nen is heden gevolgd door een gelijklui dende beslissing van de wereldbank, me degedeeld door de president van de bank. John McCloy. die verklaarde, dat, hoewel de bank thans niet bereid is enige toezeg ging te doen wat betreft verdere crediet- verlening, zij later in het jaar zal over wegen, of aan de nog lopende Franse aan vragen kan worden voldaan. Volgens de verklaring van de bank is het crediet verstrekt om Frankrijk te hel pen bij het herstel van zijn door de oor log ontwrichte economie. Frankrijk zal vrij zijn te kopen op de markten van zijn eigen keuze. De lening loopt 30 jaar. De rente is drie en een kwart procent. Daar Frank rijk de eerst komende vijf jaar veel moet importeren zal in die periode niet behoe ven te worden afgelost. zicht van de commissie der UNO zal hou den, werd eveneens verworpen. Het ontwerp gaat thans naar een com missie waar men de kleinere meningsver schillen ten aanzien van het ontwerp zal regelen. Het ministerie heeft reeds maat regelen getroffen om de hulp te doen in gaan zodra Truman de wet zal hebben ge tekend. Men verwacht dit in de loop der volgende week. toestand werd het zware projectiel achter een militaire auto gebonden en over de provinciale weg gesleept die van Doorn naar Amersfoort loopt. Vlakbij de pyramide van Austerlitz, vlak voor de theetuin van het café restaurant „Berchzicht", sprong de bom plotseling met een hevige knal uit elkaar Een der soldaten, die er naast liep, de ongeveer 30-jarige N. Niesink uit Amsterdam, werd enkele tientallen meters door de lucht geslingerd, maar bracht er wonder boven wonder het leven af. Het ontzielde lichaam van de andere soldaat de 30-jarige M. de Regt uit Haar lem, is later deerlijk verminkt terug ge vonden. De chauffeur van de wagen, de 19-jarige VA de Jong uit Delft, moet of door de scher ven of in de brandende wagen zijn omge komen, waa- zijn stoffelijke resten werden aangetroffen. Het café liep flinke schade op. Nader wordt meegedeeld, dat dat de ontplofte bom de laatste was .van een voor raad van 180 andere zware Duitse projec tielen, die hier onder leiding van een Be verwijkse deskundige onschadelijk werden gemaakt. De laatste bleek ook de noodlot- tigste want tot Vrijdag waren er geen on gelukken gebeurd. De heer M. A. Reinalda, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht was spoe dig na de ramp ter plaatse. EERSTE KAMER Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting der Staatsmijnen bleef slechts een handjevol senatoren op het appèl. Trouwens, bij het begin der vergadering, welke door de slechte opkomst een half uur later viel dan bepaald was. had men met moeite het quorum bij elkaar gekregen. De heer Kramer (Arb.) kwam, het geen later de heer Hermans (Comm.) eveneens deed, met een heel verlanglijstje betreffende sociale toestanden in de mij nen voor de dag. Verder vroeg, hij aan de minister, bij de commissie ter bestude ring van het nationalisatievraagstuk op spoed aan te dringen. Prof. Molenaar (Vrijh.) bleek het met de heer Kramer eens te zijn, dat het in December 1946 ge nomen besluit, waardoor de Mijnindustrie- raad de arbeiders-controleurs benoemt en de vakorganisaties alleen maar personen voordragen, te betreuren viel. Voorts gaf deze spreker te kennen, dat hij de combina tie inspecteur-generaal van 't toezicht op de mijnen en voorzitter van de Mijnindustrie- raad niet gelukkig achtte. Ook vond hi] het onjuist, dat de organisaties destijds buiten de vaststelling van het mijnstatuu'. gehouden waren. Tenslotte wilde deze af gevaardigde evenals oud-minister VV ij f- fels (K.V.P.), die de functies van in specteur-generaal van het staatstoezicht en voorzitter van de M.I.R. in zich ver- eenigt, liefst via een semi-parlementaire 'commissie de wordingsgeschiedenis onder zocht zien van het in Juni 1945 genomen besluit, dat de particuliere mijnen onder staatsbeheer stelde. Minister Huysmans scheen weinig geneigd te zijn daarop aan te sturen, maar hij erkende dat als er nog eens een commissoriaal onderzoek naar het optreden van de Londense ministers kwam, dit onderwerp ook een punt van studie zou dienen uit te maken. Ten aanzien van de wensen ten behoeve van de mijnwerkers geuit, zeide de be windsman, dat het natuurlijk zaak is met de bijzondere omstandigheden waaronder deze groep werkt, zoveel mogelijk reke ning te houden. Doch hjj wenste hen nu ook weer niet voor honderd procent te vertroetelen, hetgeen dan immers ten dele ten koste van andere bevolkingsgroepen zou moeten geschieden. De door prof. Molenaar gecritiseerde cumulatie vond hij ook niet ideaal, maar zij was verklaarbaar in het licht van het algemeen tekort aan goede krachten voor tal van functies. Om half vijf 's middags nam de Kamer de begroting zonder hoofdelijke stemming aan. Aan de c*hef van directie Verre Oosten van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Batavia is opdracht gegeven het bo venstaande ter kennis te brengen van de regering der republiek Indonesia. Voor gevallen oud-Gymnasiasten Vanmogen waren in de aula van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem de leraren, curatoren en de leerlingen bijeen om een korte plechtigheid ter nagedach tenis van de omgekomen oud-leerlingen dezer school bij te wonen. Dr. C. Spoelder, de rector, vertelde iets over de achttien namen, welke op een glazen plaquette de herinnering wakker zullen houden aan hen, die door het Duitse geweld uit de rijen der oud-gym nasiasten werden gerukt. De waarnemend burgemeester, de heer D. J. A. Geluk aan vaardde daarop namens de gemeente het kleinood, dat door sober smeedwerk om geven, een plaats heeft gekregen in het centrale trappenhuis bij de aula. Met een couplet van het Wilhelmus werd deze kleine, ontroerende plechtigheid besloten: »tco y aöwaftA" J ról <««rl| nsno* siwi Jm ito«fWSv&XN isl >ito WÈNiHotT y Auüuyy MMpóóK yfi i\t*vev* ti fjSk m voxz I v*jw 6. ««SS K f JAN BOTS r EXwrótttfCUl Kr...». UEZ£N»E»G Aft.VreSKANT SVvVTEMA ANTON cv»5*x -é i Mat blauw, met om een klassieke vrouwen figuur gegroepeerd de achttien namen: zo dient de fraaie glazen plaquette in het gym nasium zich aan. De ingeslepen namen zijn, zoals ze in volgorde zijn aangebracht.: Nico S. Rambonnet, Hans L. Sanders, Herbert O. Drilsma, Lien Comperis v. Been, Si mon Simons, Leo Godfried v. Dam, Nico Wentholt, Alfred S. Davidson, G.'.Eva Mok, Boy Ruys de Pérez, Wim G. Hermes, Jan Boes. F. A. v. d. Brcggen, L. J. Liezenbcrg, G. Vierkant. S. Wytema, Anton Cassée en Marie Drilsma (de secretaresse). Oostenrijkse socialisten doen een „beroep op de wereld" De Oostenrijkse socialistische partij heeft een „beroep op de wereld" gedaan om Oostenrijk te hulp te komen zonder op de totstandkoming van het vredesverdrag te wachten. Het verzoek om hulp omvat de volgende punten: 1. Onmiddellijk terug trekken van een groot deel der bezettingstroepen en stop zetting van het vorderen van Oostenrijks voedsel en andere goederen ten gebruike der bezettingstroepen. 2. Teruggeven aan Oostenrijk van de ge vorderde gebouwen en ziekenhuizen. 3. Het volledig van kracht worden der Oostenrijkse nationalisatiewet in alle fa brieken, die in de wet genoemd worden. (De Sovjet-autoriteiten hebben gewei gerd nationalisatie toe- te staan van de fa brieken, die volgens hen tot de Duitse activa behoren). 4. Stopzetting van alle soorten censuur en overdracht aan Oostenrijk van alle ra diostations. die op het ogenblik onder ge allieerd beheer staan. Bikini-schepen zijn nog onveilig Tien maanden na de atoombomproeven bij Bikini, blijken de daar gebruikte schepen thans nog steeds onveilig tc zijn voor permanent ver blijf aan boord, aldus is door het Amerikaanse departement van Marine medegedeeld. De meeste dor schepen die de proefneming hebben overleefd, zullen zonder bemanning naar Ha waii gesleept worden en naar de Westkust van de Verenigde Staten voor nader onderzoek. Het voortdtiren der radio-actieve effecten van atoombommen heeft een algehele herziening betreffende bouwplannen voor schepen en oor logvoering ter zee nodig gemaakt. Alle uitste kende delen bovendeks zullen moeten ver dwijnen, zodat de schepen er zullen gaan uit zien als grote onderzeeboten. PLAATSELIJK ONWEERSBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: In het Noord-Oosten van het land aan houden van het warme voorjaarsweer, tijdelijk echter met wat meer bewol king en kans op enkele verspreide onweersbuien Meest matige wind uit Oostelijke richtingen In het overige gedeelte van het land meer bewolking met plaatselijk en kele buien, hier en daar vergezeld van onweer Overdag minder hoge tempe raturen Wind tijdelijk omlopend naar Westelijke richtingen 11 Mei: Zon op 4 54 uur. onder 20.19 uur Maan op.. 1.46 uur onder 9.04 uur 12 Mei: Zon op 4 52 uur. onder 20.21 uur Maan op 2.19 uur. onder 10.12 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1