„Jhr. De Geers terugkeer had nadelige invloed op ontwakende geest van verzet' Sportief weekeinde Een nieuwe verlenging der geldblokkering C 3 ZATERDAG 10 MEI 1947 HAARLEMS DAGBLAD '2 Koos Vorrink (Vervolg van pagina 1) Prof Gcrbraiidy verklaart dat, hij. kort voor dat vcrdachte's brochure in druk ver- schoen. er een gestencilde copie van in handen kreeg, De publicatie van deze bro chure in Nederland droeg natuurlijk niet de goedkeuring van de Koningin. Na de pauze werd de oud-minister van Kol r de heer Ch. J. M. Weiter als ge tuige gel oord. Hij verklaarde dat jhr. De Geer do dracht om naar Indië te gaan had aanvaard. Er werd hem een visum verstrekt, dat uitsluitend bestemd was voor Indië. „Wij betreurden het", zo zeide de heer Welter, dat een goed financier als jhr. De Geer in Engeland werkeloos was. Wij voel den. dat wü ihr. De Geer ter wille zouden zijn door hem met een opdracht te belas ter.. U:t Portugal ontvingen wij een brief waarin hij ons mededeelde, dat hij zich als oud-minister gerechtigd achtte naar zijn vaderland terug te keren. De minister-pre sident hooit hem meegedeeld, dat zulk een handeling ongeoorloofd is". Pres.: „Beschouwde u het feit, dat hij toch naar Nederland terugkeerde, als woordbreuk?" Get.: „inderdaad". Do id-minister van Onderwijs, de heer G. Bolkestein, gaf vervolgens als zijn me- ning to kennen, dat jhr. De Geer er zeer v? aan gedaan heeft door naar Ne derland te gaan in plaats van naar Indië. Prestige der Londense regering geschaad. Pres.: „Meent u dat het prestige der Ne derlandse regering in Engeland hierdoor te lijden heeft gehad?" Gel.: „Inderdaad. Het heeft moeite ge kost het gebeurde te verklaren". Ten aanzien van de brochure achtte ge tik ge het moreel fnuikend, dat er in ge sproken werd over onderhandelingen met Duitsland, alsof het ging om besprekingen tussen gelijkwaardige partijen. Pres.: „Verdachte kreeg vóór zijn aftre de als mmister-president in Londen het Grootkruis van Oranje Nassau. Hoe zou uw advies hieromtrent aan de Kroon thans luiden?" Get „Ik zou een ongunstig advies uit brengen". Uit verschillende verklaringen, die ter zitting werden voorgelezefl blijkt, dat men in regeringskringen in Londen de reis naar Nederland sterk veroordeelde. In sommige verklaringen wordt zelfs van „woordbreuk" gesproken- De griffier las enkele passages voor uit destijds in Indië verschenen bladen, die in het algemeen op scherpe wijze de handel wijze van de oud-minister-president laken er. zijn reis naar Nederland betitelen als „een --rhenciing van de trouw aan Koningin en vaderland". Voor dat de getuige Otto Bene, de thans gedetineerde oud-gevolmachtigde van de D tse regering in Den Haag gehoord werd, verzoekt p: f. Van Hamel de partijen zo "min mogelijk vragen te stellen aan de Duitse getuige, „omdat het niet nodig is da* Duitsers een oordeel zouden vellen over zuiver Nederlandse aangelegenheden". Otto Bene had. toen de aanvraag van verdachte b'nnen kwam, aan zijn regering medegedeeld, dat. er geen bezwaar was, jhr. De Geer in Nederland toe te laten, in dien hij zich zou verplichten zich niet op politiek terrein te bewegen. Verdachte verklaart dat hij eerst in Lissabon en toen in Berlijn op reis naar Nederland deze beloften heeft afgelegd. Hij ontkent ooit beloofd te hebben, dat hij in Nederland niets tegen de Duitsers zou or.dernemen. Deze voorwaarde was hem naar zijn zeggen nooit gesteld. Getuige Otto Bene verklaarde voorts, dat ir.on in Duitse kringen er in politiek opzicht waarde aan hechtte dat jhr. De Geer naar Nederland terugkeerde. De voor nam k roden was echter, dat men er geen nader-1 in zag. „de oude man naar zijn fa milie te laten terugkeren". Vervolgens las de president de verkla ring van Ven R bbentrop voor, waarin deze zeide. dat hij inderdaad toestemming had gegeven ihr De Geer in Nederland toe te laten. Von Ribbentrop wist dat verdachte een v m u staand man was in de Neder landse politiek en meende, dat hij wellicht De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. S 13 00. 10 Ofl. r-OQO en 23.00 uur Nieuws. 8.15 a.io Landbouwpraatje 8.45 Jan Cordu- •.ver.fr. u.12 Postduiven ber, 9.15 Geestelijk leven. 9.30 Men vraagt en wij draaien. 10 00 VPRO- lr:Hi 30 Kerkdienst. 11.45 Geestelijke we- deroplviuw 12.00 Gram.pl. 12.30 Zondagclub. 32.40 Mannenzartg 13.15 Renova 1.50 De Spoor wegen spreken, 14.00 Gram.pl. 14.05 Boekbespre king. 14.30 Phllharm. Orkest. 15.45 Fllmpraatje. 15 5* Reportage Varsity 16,15 Skymasters, 16.30 Voor de vrouw. 1650 Sport. 17.00 Voordracht. 17.10 Gesprekken met luisteraars. 17.30 Oonie Kees 18.15 Voeibaireportage. 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Olympus. 19.30 Cabaret. 20.05 Actual!- u 70 13 Orgel en piano. 20.45 Hoorspel. „Pau: vi anderen" 21.05 Gram.pl. 2115 Opera „La Favoma" 22.05 Cabaret. 22.35 Viool piano 23 15 Gram.pl. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. c co. 13.00, 19..70. 22.30 uur Nieuws. 8.30 Mor- 9 45 Opening Groningse dag. 9.48 Hoi m1 -11.30 Strijkkwartet. 12.03 Orgel. 12.15 R:;:-kbcs;,:ekir.g 12 30 Vrolijk progr. 12.55 Zon newijzer. 13.15 Rede Comm. der Koningin ln G on mg en. 13.25 Gron. Orkestver. 14.00 Cause rie over kerken en kloosters. 14.45 Groninger legkaart. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Kerkkoor. 18.45 Orgel. 19,15 Kent gij uw Bijbel?. 19.45 Groninger sport, 20.13 De gewone man. 29 311 Groninger avond. 20.15 Gebed. 22.27 Slot woord Gron avond. 22.50 Gram.pl. 22.55 Vaders dagboek. 23 00 Kareol Septet. 23.23 Gram.pl. de leiding van een Nederlands kabinet on der Duitse invloed op zich zou kunnen ne men. Vervolgens ging de president er toe over jhr. De Geer te ondervragen. Pres.: „U heeft zich in strijd met de wil van de Nederlandse regering naar Neder land begeven. Geeft u dit toe?" Jhr. De Geer: „Inderdaad- In strijd met de wens van de regering. Maar ik was geen minister meer en was de regering geen ge hoorzaamheid verschuldigd". Jhr. De Geer was niet bereid verdere vragen van het Hof thans te beant woorden. Hij meende, dat hij alle te stellen vragen in zijn pleidooi kon be antwoorden. „Ik acht het efficiënter", zo zeide hij. „Zaterdag te spreken. Als ik nu uw vragen beantwoord zal ik in herhaling moeten treden." ,Pres.: „U kunt aan het Hof overla ten te beoordelen wat efficiënter is". Verd.: „Ik heb in het proces-verbaal alle vragen beantwoord, die u mij nu stelt. Ik heb de verklaring ondertekend. Ik bevestig deze verklaring bij deze". Pres.: „Het gebruik is, dat de verdachte de vragen, die het Hof stelt, beantwoordt, ook als zij in het proces-verbaal reeds ge geven zijn". Verd.: „Ik wil op alle concrete vragen antwoord geven". Pres.: „Ik vraag u bevestiging van de tenlastelegging. Dat is een concrete vraag". Verd.: ,De tenlastelegging is een com mentaar op concrete feiten, meer niet". Toch gaat jhr. De Geer in op de hem gestelde vragen en geeft enkele punten van de tenlastelegging toe, doch ontkent ten stelligste, dat zijn terugkomst in Ne derland nadelige invloed zou hebben op de vastbeslotenheid van het Nederlandse volk de strijd voort te zetten. Op de vraag of verdachte de geaccepteerde reiscredietbrief niet beschouwde als een verplichting zijn opdracht in Indië uit te voeren, antwoordt hij: „Toen ik uit Londen weg ging. was ik inderdaad van plan naar Indië te gaan. De regering heeft mij nooit verweten dat ik mijn Indische opdracht niet uitvoerde, echter wel dat ik naar Nederland terug ging. Hieraan kunt u zien hoeveel waarde de regering aan de opdracht hechtte". De brochure. De getuige Otto Bene weid weer voor geroepen en verklaarde, dat hij na inzage van de brochure, deze naar het ministerie van Buitenlandse Zaken ter beoordeling had doorgezonden. De brochure kwam te rug met enkele correcties, die met jhr. De Geer besproken wei-den. Otto Bene gaf toe, dat hij van publicatie der brochure een propagandistische uitwerking ver wachtte, die gunstig was voor een vereni ging van de Europese landen en in zekere zin ook voor het Duitse rijk. Vervolgens las de griffier nog een ver klaring voor, afgelegd door de perschef van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken Janke. In deze verklaring schrijft Janke, dat hij de correcties in de brochure met de schrijver besproken heeft, waarna hij ten aanzien van bepaalde verbeteringen toegevendheid heeft betracht en de oor spronkelijke tekst heeft hersteld. Ten aaq- zien van andere passages keurde jhr. De Geer de aangebrachte verbeteringen goed. Verdachte antwoordde op een desbetref fende vraag, dat er in de brochure geen enkeiep rinciële verandering is aange bracht. Hij vertelde, dat Janke van zijn superieuren een berisping kreeg omdat hij tenslotte de goedkeuring gaf aan de bro chure, die in verschillende opzichten af week van de opvatting van de Duitse re gering. Getuige E. Voorhoeve, ex-propaganda leider van de N.S-B thans gedetineerd, verklaarde dat jhr. De Geer zijn bemidde ling had verzocht om de brochure gepubli ceerd te krijgen. Hij had deze bemiddeling verleend, doch moest dit privé doen en ge heim houden voor de leiding van de N.S.B. die jhr. De Geer niet welgezind was we gens de maatregelen, die in de Meidagen 1940 tegen de N.S.B.'ers waren genomen. Getuige T. Goedewaagen, tijdens de be zetting secretaris-generaal van het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten, die van Nederlandse zijde zijn goedkeuring aan de brochure verleend*had, zeide, dat de inhoud hem daarom sympathiek was, omdat zij boven de partijen een overbrug ging tussen de strijdende mogendheden propageerde tot heil van geheel Europa. Getuige meende, dat ook de N.S.B. niet afwijzend zou staan tegenover de brochure aangezien zij door bemiddeling van de pro pagandaleider van de N.S.B. in druk werd gebracht- De hoofdredacteur van .Vrij Nederland", de heer H- M. van Randwijk verklaarde hierna, dat de terugkomst in Nederland van verdachte op het Nederlandse volk een slechte invloed had, juist omdat er in die tijd nog stromingen waren in Nederland, die meenden, dat overleg met Duitsland nuttiger was dan de strijd voort te zetten. Men moest toen het volk nog overtuigen van de noodzakelijkheid ener verzetsorga nisatie en de houding van jhr. De Geer kon zeker niet bijdragen deze overtuiging snel ingang te doen vinden. Het Tweede-Kamerlid de heer J. H. Scheps evenals de getuige Van Randwijk illegaal werker tijdens de bezetting, liet zich in gelijke zin uit. Als U denkt, dat deze kinderen uit Anna Paulowna een schoolreisje gaan maken, hebt U het mis. Zij krijgen les in de wachtkamer van het station, welke de spoor wegen daarvoor beschikbaar gesteld hebben, omdat het gebouw van de R.K. school in het dorp te klein is geworden. Dr. M. van Blankenstein, hoofdredacteur van „De Stem van Nederland" vertelde op verzoek van de president iets over de reac tie die het weggaan van jhr. De Geer in Londense kringen gewekt had. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de terugkeer naar Nederland van jhr. De Geer met veel invloed had op de opinie der Engelsen je gens Nederland. Er was in Nederlandse kringen verontwaardiging over de handel wijze van jhr. De Geer. maar in Engelse kringen werd er niet veel aandacht aan besteed, vooral ook door de grote beslist heid waarmede prof. Gerbrandy toen op trad. Na nog de plaatsvervangend leider van" de N.S.B. C. van Geelkerken enkele vragen te hebben gesteld, sloot de president de zitting tct Zaterdag 10 ufft". Hedenmorgen zette het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam de behandeling van de zaak-De Geer voort. Prof. Van Hamel begon met het voorle zen van enkele verklaringen van getuigen, die niet zijn opgeroepen. Volgens de ver klaring van de heer August Philips, ban kier uit Amsterdam, had verdachte's reis naar Nederland verontwaardiging gewekt in Amerika. Ook de verklaring van de tijdens de oor log in Engeland vertoevende ds. Van Dorp had een gelijke strekking. Mr. G. E. van Ruim 300 hectare heide bij Arnhem zwartgeblakerd Vrijdag in de namiddag is een hevige brand uitgebroken op de Rozendaalse heide ten Oosten van Arnhem. De brand, die door de wind aangewakkerd werd, greep zeer snel om zich heen. Bosbrandweren uit Rhe- den en Schaarsbergen kregen assistentie van de brandweer uiit Arnhem, maar ook deze hulp bleek niet voldoende. Men riep de hulp in van de militaire garnizoenen van Arnhem en Apeldoorn, die in totaal 7 com pagnieën manschappen afstonden. Uren zijn de blussers bezig geweest, maar zij konden niet voorkomen, dat behalve 300 tot 400 ha heide, bovendien enkele ha bos, hoofdzake lijk nieuwe aanplant en jonge dennen in vlammen opgingen. Nog een heidebrand. Een zware heidebrand heeft Donderdag middag op het landgoed „De Hoge Velu. we" gewoed. De brand, welke buiten het hek van het landgoed „Oud Reemst" ont stond, breidde zich uit op het terrein van „De Hoge Veluwe". Het blussingswerk dat zeer bemoeilijkt werd door nog her en der verspreid liggende granaten en daardoor uiterst gevaarlijk was, werd krachtdadig ter hand genomen. Na. vier Walsum, oud vriend van verdachte, ver- "ur was ein^üjk het..vu"r mester, klaarde, dat het dagelijks bestuur van de militairen uit Ede en het Christelijk Historische Unie bijeen kwam om zijn houding tegenover jhr. De Geer te bepalen toen zijn komst hier bekend werd. Hij noemde verdachte physiek zwak, doch listig en sluw. Oud-minister Mr. M. P. L. Steenberge gaf in zijn schriftelijke verklaring te ken nen, dat hij de terugkeer naar Nederland onomwonden moest afkeuren. Deze daad heeft een slechte indruk gemaakt en het heeft veel moeite gekost het prestige te herstellen. Als een deserterende zeeman zwaar gestraft wordt, mogen volgens mr. Steenberge, ex-ministers zich zeker niet bezondigen aan het verlaten van hun post. De heer J. J. Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, gaf in zijn verklaring als zijn mening weer, dat het Nederlandse volk, juist ten tijde van de terugkeer van jhr. De Geer, erg slap was en moest wor den opgevoed in de geest van het verzet. Het feit, dat jhr. De Geer juist toen zijn post verliet heeft een nadelige invloed ge had op de ontwakende geest van verzet in Nederland. Volgens andere verklaringen zou de Ne derlandse verzetsgeest niet verzwakt zijn door de terugkeer van jhr. De Geer. Gerben Wagenaar, voorzitter van de 4e bataljon jagers, het Edese politiecorps, afdelingen der Veluwse bosbrandweer, alsmede tal van jachtopzieners en beamb ten van „De Hoge Veluwe" namen aan Het einde van het seizoen der winter sporten is in het zicht en de zomersporten beginnen. Daardoor worden de sportpro gramma's in de maand Mei overladen en zijn voor dit weekeinde vele wedstrijden uitgeschreven. De roeiliefhebbers trekken naar Jutfaas, ter bijwoning van de Var sity, hockey-enthousiasten hebben be langstelling voor de interlandwedstrijd NederlandBelgië in Amstelveen, de be langstellenden in de honkbalsport kunnen weer hun hart ophalen en verder trekken talloze kijkers naar de gebruikelijke com petitiewedstrijden van voetbal, korfbal en tennis. Om drie uur begint Zondag de hockey wedstrijd NederlandBelgië in het Wage- ner-Stadion. Voor de dertigste maal tre den de ploegen aan. Van de 29 ontmoetin gen hebben de Nederlanders er 19 gewon nen, vijf maal verloren zij en vijf maal was het resultaateen gelijk spel. Enkele weken geleden won de Oranjeploeg met 31. Verwacht wordt, dat de gasten er alles op zullen zetten, om revanche te nemen. Voor de voetbalcompetitie wordt de be langrijke ontmoeting AjaxFeyenoord ge speeld. Voor Feyenoord staat er niets meer op het spel, doch de Rotterdammers zullen trachten dit seizoen voor de tweede maal van de Amsterdammers te winnen. In het stadion van Feyenoord komen om vier uur Xerxes en De Vole wijekers tegenover el kaar. Bij een overwinning heeft Xerxes nog een kansje. Haarlem zal het iir Rot terdam tegen Excelsior niet gemakkelijk krijgen. Spannend belooft het in het Noordersportpark te worden tussen Stormvogels en HBS, omdat twee elftallen, die in degradatiegevaar verkeren, tegen over elkaar staan. Even spannend kan het in Den Haag tussen ADO en EDO worden. In de tweede klas ontmoet RCH de kampioenscandidaat Zeeburgia. De Ken- nemers kunnen succes boeken tegen ZFC, evenals het jubilerende Velsen, dat bezoek krijgt van TOG. Voor HBC zijn de voor uitzichten tegen DWV somberder Verwacht wordt, dat TYBB in de derde klas A van district 2 het kampioenschap zal behalen. De club krijgt SJC op bezoek en bij een overwinning kan de vlag ge hesen worden. Schoten heeft een fraaie kans ook kampioen te worden, als ten minste eerst morgen van Aalsmeer ge wonnen wordt en een paar dagen later van IVy. Schoten staat echter voor een moeilijke taak. het blussingswerk deel. Helaas is ruim 150 h.a. hside verloren gegaan. Vermoede lijk is de brand ontstaan door het achte loos wegwerpen van een brandend eindje sigaret. De Alkmaarse P.R.A. heeft vijf Zaandam mers gearresteerd, die verdacht worden var i viaöoratie. De maand April heeft voor de fondsen handel ter beurze van Amsterdam een aanmerkelijke verlevendiging gebracht, welke de reeds girote vooruitgang van Maart in de schaduw stelt. De omzetten op de aandelenmarkt, welke van f 111/% millioen im Februari tot f 22 millioen in Maart waren gestegen, hebben in April niet minder dan f 34 millioen belopen, ook de omzetten op de obligatiemarkt bedra gen met f 27 millioen meer dan het dub bele van die in Februari. Deze grotere omzetten gingen gepaard met een verdere koersstijging voor de I aandelen en een ongeammeerde stemming j voor obligaties, waaruit men de gevolg- C.P.N.te Amsterdam releveerde hoe de_il- trekk>ng kan maken dat velen hun obll_ legaliteit, dadelijk na de terugkeer van jhr. De Geer, een afwachtende houding aannam, omdat men nog niet wist wat het doel was van zijn komst. Eerst toen bekend werd, dat jhr. De Geer voor een opdracht naar Indië was uitgezonden en deze niet had uitgevoerd, kantte de illegaliteit zich scherp tegen de daad van verdachte. gaties in aandelen hebben omgezet. Blijkens de maandelijkse opgaaf van „Trouw" is de beurswaarde van 100 fond sen uit verschillende rubrieken, welke eind Januari f 4.4 milliard bedroeg, per 31 Maart tot f 4.8 milliard, einde April tot ruim f 5 milliard gestegen bij een nomi- Hierna las de president een brief voor.na!f ™aal5>e va" ca' 1 2 Se7 welke de verdachte begin 1942 geschreven! ^£58 va" 209 Ult Februan heeft, toen hij voornemens was een tweede j brochure te schrijven. De brief was gericht! ziedaar in enkele cijfers het beursver- aan dr. T. Goedewaagen. In deze brief j iDOp van de iaatste maanden, dat verband schreef verdachte dat de nieuwe brochure j houdt met de over het algemeen gunstige niet in strijd was met de Duitse belangenjaarverelagen over 1946 zowel als met en als een geïnspireerd geschrift moest wor den opgevat om de vrede te bevorderen. Seyss Inquart gaf echter geen toesterruhing tot de publicatie. Tenslotte las de president een heden bij de procureur-fiscaal binnengekomen brief van een oud-illegaal strijdster voor. Zij schrijft, dat verdachte tijdens zijn verblijf in Berlijn in verbinding heeft gestaan met Hitier, Himmler en Bornemann. Hij zou volgens deze brief toen inlichtingen ver schaft hebben over de illegaliteit. De pre sident zeide, dat hij op verzoek van de pro cureur-fiscaal deze brief volledigheidshalve bekend maakte en vroeg aan getuige iPosthuma wat diens mening was. Deze ge tuige achtte een contact tussen verdachte en Hitier, Himmler en Bornemann uitge sloten. Jhr. De Geer antwoordde op een desbetreffende vraag van de president: „Toen ik u dit schrijven hoorde voorlezen kon ik voor het eerst tijdens dit proces lachen". (De zitting duurt voort). Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.i». 1 00 13 00. 18.00 en 23.00 uur. Nieuws. 7.15 Gymn 7 n Gram.pl. 9.15 Morgenwijding 9.30 Gram 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram.pl. 11.00 op de uiticijk. 11.15 Zang en piano. 12.00 Lyra trio. 12.30 Spionnetje. 12 35 Stafmuziek A cl. m e po: 13.50 Orgel en zang. 14.20 Plano. 14 45 Reportage. 15 05 Bonbonnlère 16 30 Grepen uit de opera 17.00 Skymasters. 17.30 Padvin- ders 17.45 Rijk over zee. 18.30 Strijdkrachten. 13.05 Motropole-ork'. 19.30 Dr. P. van Anrooy. 19.43s l-mdbouwrubriek. 20.05 Radioscoop. 22.10 Kamermuziek. 22 45 Old Fellows. 23,15 Swlng- colicgo. 23 4$ Gram.pl. HILVERSUM II, 415.5 M., 218 M. cn 1875 M. 7.00. 8.00, 13,00, 20.00. 22.00 UUr Nieuws. 7.15 Gym tl. 7.30 Gram.pl. 7.45 Woord v. d. dag. 8.15 Kcor 5 y/> Gram.pl. 9.15 Voor zieken. 17.50 Or- v. - i 10 30 Morgendienst. 11.15 Zeven c, Rotterdam. 11,35 Piano. 12.00 Gram.pl. 12.15 O 13.1 j Kamerorkest. 14.00 Voor jonge moe- c.c: -. 14 20 Allround-sextet. 15.00 .Gram.pl. 15.15 StiUkkwartct. 16 00 Bijbellezing 16.45 Alt viool en r.i> 17 20 Muziek v <1. Jeugd 18.00 Sport. 12.1 G,acoi;<: -ensemble. 19 20 Leeslamp. 19.40 Openrt(«klonken ïo.o» De Stemvork. 20.15 orgel. 20.5'. r. Zweedse vertelt. 21.15 Zang en spel. 22.:.. Actueel geluid. 22.30 Piano. 22 4J Avond- overdenking. 23.00 Gram.pl. Panda en de Meester-detecfive 31. Panda liep zachtjes in de richting van de poort, die open stond en keek goed om zich heen. „Ik weet nog niet zeker wat ik vinden zal!" mompelde hij. „Het is eigenlijk een probeerseltje om hier naar toe te gaan.maar ik heb ontdekt, dat een de tective in de eerste plaats geluk moet heb ben om iets te bereiken.misschien heb ik dat. Hoewel ik nog nooit gemerkt heb, dat ik het had geluk bedoel ik! Wel daar zit de portier, vooruit, nu zal ik het merken!" De portier zat suffig in zijn hokje i en geeuwde zo nu en dan beschaafd door zijn neus. „Bah! Wat een baan." mompelde hij dan. „Wat een leven-wat een ge- sloof! Als ik niet zo'n sterk gestel had, zou ik overspannen raken!" De portier was zó in zich zelf verdiept, dat hij niet in de ga ten had, dat Panda diep gebogen onder zijn raam door sloop.... Intussen zat de wakm nieuw kapitaal steeds duidelijker voor de dag, hetgeen in sommige gevallen leidt tot de gedeeltelijke uitkering van het di vidend in aandelen. Na de Kon. Ned. Stoomboot, die 10% in kas en 20% in aandelen uitkeert, komt thans de Alge mene Norit, die in 1946 bij een kapitaal van f 2.350.000 en na afschrijving van f 71.710, een winst maakte van f 230.662, met een dividend van 6%, dat in contanten of in aandelen a 120% kan worden ont vangen, mede omdat een belangrijk be drag der geldmiddelen nog altijd geblok keerd is. Dit brengt ons op de jongste besprekin gen van minister Lieftinck met de leden der Tweede Kamer over de Vermogens heffingen, waarbij deze bewindsman de houders van geblokkeerd tegoed een nieuwe desillusie bereid heeft. De ge blokkeerde saldi, overblijvende na be taling der beide Vermogensheffingen, zul len namelijk in vijf jaarlijkse termijnen worden vrijgegeven, wat wil zeggen dat de ^eldblokkade straks nog eens met vijf jaar zal worden verlengd, althans voor hen, die# na de betaling hunner belas tingen nog geblokkeerd tegoed overhou den. Wij en anderen hebben daartegen herhaaldelijk geopponeerd en het ver heugt ons daarom dat een aantal Kamer leden met klem op het vrijgeven van deze saldi heeft aangedrongen. Met de be taling van genoemde belastingen is de geldzuivering voltooid en de minister heeft destijds Beloofd dat dan op de blokkade een geleidelijke deblokkering zou volgen, welke „wel eens enkele maanden zou kun nen duren" Later heeft hij verklaard dat voor de saldi belastingcertificaten zouden worden uitgegeven, welke konden worden overgedragen, ook al geen sympathiek denkbeeld, maar dan toch een middel om over het geblokkeerde geld weer de vrije beschikking te kunnen krijgen. Nu krab belt de minister echter verder terug, blijk baar bevreesd voor een uitzetting van de geldsomloop met als gevolg een stimulans voor de zwarte markt en een overmatige aankoop van consumptie- en kapitaal goederen. Wij delen die vrees niet. De aankoop van laatstgenoemde goederen is door de overheidsmaatregelen dermate beperkt, dat, zo het bedrag der geblokkeerde saldi belangrijk mocht zijn, slechts een klein deel daarvan voor consumptie of inves tering kan worden aangewend. En dat spaar- en bedrijfskapitalen op de zwarte markt zullen terecht komen, is een on waarschijnlijke en minder nobele veron derstelling. Maar bovendien druist de verlenging der geldblokkade in tegen recht en billijk heid. Hij, die aan zijn belastingverplich tingen voldaan heeft, heeft recht op wat er daarna van zijn geblokkeerd tegoed is overgebleven, evengoed als hij die des tijds effecten voor zijn vrijkomende gel den gekocht heeft, deze thans weer vrij kan verkopen. Een toevallige omstandigheid mag geen reden zijn waarom voor de één wel, voor de ander niet de blokkade wordt opge heven. Met meer ingenomenheid maken wij melding van het sluiten ener Nederlandse dollarlening in de V.S., zij het ook tot een bescheiden bedrag van 20 millioen en kere speurder Snufkens ook niet stil. Hij op tamelijk straffe voorwaarden: 3yA% had zijn kleren aangeschoten, was in zijn rente en een looptijd van tien jaar met autotje gestapt en reed nu snel door de uitgifte a pari. Met meer dan gewone be- donkere straten. „Men moet een idee niet langstelling mag worden afgewacht hoe aflaten koelen!" sprak de pientere man tot het resultaat van deze emissie zal zqn, zichzelf. „Hier rijd ik, heet van de naald!: welke door de bekende firma Kuhn Loeb Waar her me heen voert is nog niet dui- j Cy. zal worden uitgegeven. delijk, maar ik ben van plan de Taks Auto- Hiervan zal uiteraard afhangen of deze mobile Comp. N.V. aan een. nauwgezet] firma bereid zal zijn verdere crediet-aan- onderzoek te onderwerpen!" j vragen van Nederland te financieren. de onzekerheid ten aanizen van de toe komstige koopkracht van de Gulden, een onzekerheid, welke nog wel geruime tijd zal voortduren, omdat van een geconsoli deerde financiële positie in ons land nog niet kan worden "gesproken. Intussen komt ook op de beurs aan alle lofzangen een einde en de Meimaand is met een verminderde kooplust ingezet, waarbij met name voor Industriële pa pieren de hoogste koersen niet behouden konden blijven. Hiertoe hebben ongetwijfeld ook be schouwingen in financiëele bladen mee gewerkt, waarin sterk de nadruk wordt gelegd op de noodzakelijkheid dat van de grotere winsten der bedrijven zeer aan zienlijke bedragen zullen moeten worden gereserveerd voor aankoop van of afschrij ving op nieuwe kapitaalgoederen, tenge volge waarvan de dividenden vooreerst bescheiden zullen moeten blijven. Bij Vele ondernemingen komt de behoefte aan Mei, dat de stad zichzelve niet meer kende. Een man achter een kar. overvloei end van rood en goud schreeuwde, dat alle tulpen maar één kwartje de bos kost ten en er stond een harmonicaspeler te dat de mensen ervoor bleven stilstaan. Een straat verder schalde de radio uit een kleine muziekwinkel een tango, die het hart van het meisje smelten deed. Zij stond stil te luisteren op het smalle trottoir en liep verzaligd door toen het lied plotseling afknapte. Voor de koffiehuizen zitten de mensen in de zon alsof Nederland geen leed meer kent. Het blijft een tronder wat de goede zon de mensen doet. En hoe zij de stad verandert Haar grauwe dreiging wordt speelse uitbundigheid. Zij kent geen ge heimen meer. Zijn alle mensen goed ge worden? Ik moet in een straat zijn. die op de grens tussen stad en land ligt. Ge kunt een mensenleeftijd in een stad wonen, zonder dat ge ooit haar peripheric be treedt. Zonder dat ge ziet hoe een grote stad ineens verlopen kan in het land. Dat laatste huis zag uit op de polders, Geuren van gras en water stromen bin nen. En aan 't verschiet staat een molen tegen de blauwe hemel. „Kom voor het raam zitten, het uit zicht zal je goed doen" zei de gastvrouw. En over de vensterbank, die overvloeit van bloemen, kijkt ge in 't verschiet van het polderland. Het is niet dit land dat mij zo treft, doch dat ge hier zijt op de scherpe grens van de huizenstapeling en de volstrekte stilte. Grensgebieden zijn altijd vreemd. Zij hebben altijd de geheimzinnigheid van iets, dat eindigt waar het andere begint Twee werelden raken elkander aan. Daar leeft iets wat ge niet begrijpen kunt. De straat beneden is vervuld van stads gerucht, het geluid van een melkwagen: een man met kannen en flessen. Kinderen doen een vlug spel, waarvan zij alleen de vreemde regels kennen. Zelfs hier staat een zanger, die met zijn ogen de huizen aftast naar een gehoor dat hem, dankbaar voor zijn klagelijk ge jammer, zou belonen nu de zon goedgeefs maakt. Maar vlakbij is de stilte van het land. Een man werkt in de weide. Koeien grazen traag de goede aarde af. Een paard gaat plotseling galopperen om even plot seling sf?il te staan bij een hek. De wereld is altijd wonderbaarlijk, denkt ge. Ineens eindigt de stad dan komt de melodie der stilte en aan de einder staan de torens van een andere stad. Waar ik het huis verlaten heb verbindt een smal en zanderig pad de brede straat met de polders. Er staan gele kleine bloe men langs een brede, heldere sloot. De koeien kauwen en het paard staart mij aan. De man zegt goeiemiddag en dat is alles. Ikt is niets, doch op deze vreemde zo- meraag in Mei is het de ontdekking var al, wat ge in een lange winter hebt ver geten. De stad beheerst het leven, totdat ge als echte stadsmens plotseling ontwaart dat zij slechts een klein en luid deel van de wereld is, die zo stil en zo vredig kan zijn als een slootkant met gele bloemen, een paard dat met grote, donkere ogen naar de vreemdeling kijkt en een man die alleen maar goeiemiddag. zegt. ELIAS. Thans ook kerkdiensten te Santpoort-station Destijds meldden we, dat aangezien voor verschillende gemeenteleden de afstand van Santpoort-Station naar de Ned. Herv. Kerk wel wat groot was, de kerkeraad met j plannen rondliep kerkdiensten te Santpoort Station te houden. Thans vernemen we. dat de kerkeraad er in geslaagd is een geschikt gebouw te vinden, n.l. „De Toorts", ge legen aan de Duinweg. In de eerste dienst, welke morgen om 10 uur in dit gebouw ge houden zal worden, zal ds. P. A. Tichelaar voorgaan. Het ligt in de bedoeling deze bijeenkomsten om de 14 dagen te houden. De minister /.onder portefeuille Mr. E. S. van Kleffens is gistermiddag uit de Ver. Staten in Nederland aangekomen. Aflossing De Britse economische missie in Grie kenland zal dat land 30 Juni verlaten, aan gezien het waarschijnlijk is. dat de Ameri kaanse economische missie op die datum te Athene zal arriveren, aldus heeft rie Britse ambassadeur ln Athene in een brief aan minister Tsaldaris aangekondigd Coalitie De conservatieve leider Lord Woolton en de liberale leider Lord Tevlot hebben ln een gemeenschappelijke verklaring doen uitkomen dat bun partijen gezamenlijk een front tegen hei socialisme is Groot-Brittan- nië denken ie vormen en mogelijk samen candldaten zullen stellen. Vriendschap. De politie in Merano (Noord- Italië) heeft beslag gelegd op een Stradi varius-viool. die, naar men gelooft, aan Gfihheis heeft nebehoord. Een Bulgaarse mu icus maakf »r aanspraak op. Hij zegt, de viool van Gflbbels' vrouw, met wie hij In nig bevriend was. gekregen te hebben. Hij was echter anti-Nazi. beweert hij Sneeuw, ln New Vork en Pennsylvania sneeuw gevallen. In sommige delen van het Midden-Westen van de V. S. was de tempe ratuur tien graden Celsius onder nul. Het U de koudste Mei-maand sinds 24 Jaar. Symbool. De St Paulus Dom in MUnster. die tijdens de oorlog zwaar werd beschadigd, zal in de oorspronkelijke vorm worden her bouwd Dc Inuzen eromheen zullen lager worden opgebouwd, zodat de kerk nog ker dan vroeger de omgeving zal domineren. Staking De arbeiders van de Renault-fabrie- ken hebben met 6886 tegen 1275 stemmen be sloten het werk Maandag te hervatten. Zij hebben een loonsverhoging van drie francs per uur geaccepteerd inplaats van de tien francs, die zij oorspronkelijk geëist hadden. Verliezen. De Prawda schrijft, dat Rusland in de oorlog In totaal zeven millioen mensen verloren heeft en een materiële schade van 679 milliard roebel heeft geleden Besprekingen. De ministers Beel en Jonkman voeren op het ogenblik besprekingen met de luitenant-gouverneur-generaal en de torn- missie-generaal Vandaag zullen zij de re publikeinse delegatie ter nadere kennisma king ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2