1.2.3.4.5. BijfigurenuitBioemendaalse affaire kwamen er met boetes af Henk Bakker en „Cremer" jubileren samen Jxixi Bel IS IS 51 Kort en Bondig Taxi Bel 13OO0 Predikbeurten ZATERDAG 10 MEI 1947 HAARLEMS DAGBLAD Nadat de vier hoofdverdachten uit de Bloemendaalse pensionaffaire Vrijdagmor gen voor de Economische politierechter te recht hadden gestaan en gevonnist waren, kwamen een zestal bij-figuren voor het justitiële voetlicht. Een pensionhouder uit Wijk aan Zee •was ten laste gelegd, dat hij de D.B.V.O.- ambtenaar B. geld geleend had met het oogmerk steeds gasten toegewezen te krij gen. De verdachte ontkende dit, hij had B. alleen geholpen omdat deze in moei lijkheden verkeerde. De Officier van Justi tie erkende, dat deze verdachte zijn gasten nooit had „uitgezogen", maar vond dat ook hier sprake was van een corrupte handeling waarom hij zes maanden gevangenisstraf met aftrek vorderde. De verdediger, mr. B. W. Stomps, was van oordeel, dat zelden een zaak zo slecht voorbereid was als deze. Hij had een dos sier met honderden verklaringen overge legd, die alle gunstig over zijn cliënt lui den. Zijn pension stond algemeen als het beste van het land bekend. Deze man is het slachtoffer geworden van infame in dividuen, aldus mr. Stomps, die vrijspraak op zijn plaats achtte. Mr. Bijleveld besloot in dit geval eerst een nader rapport in te winnen. Een caféhouder uit Bloemendaal, die voor een kolenbon jenever aan E. had gegeven, werd conform de eis tot 100 boete of 30 dagen hechtenis en een maand voorwaar delijk veroordeeld. In het geval van een Rotterdamse boter- handelaar, die van de tweede pensionhou der 20 boterbonnen had gekocht, verklaar de de rechter zich onbevoegd, daar het strafbare feit het overhandigen van de bonnen niet in het ressort van de Haar lemse rechtbank was gepleegd. Een Bloemendaalse sigarenwinkelier had regelmatig rookwaren tegen melk-, boter en margarinebonnen geruild, die de ge- 1-epatrieerden ten goede hadden moeten komen. Ook hij werd conform de eis tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. De politierechter bleek niet tot clementie geneigd toen hij op 's mans strafblad een voorwaardelijke veroordeling wegens han del in zwarte cigaretten ontwaarde. Een kruidenier had van W. bonnen in ontvangst genomen ter betaling van het „boekje" en hoorde een geldboete van 500 of 60 dagen en een maand voorwaardelijk tegen zich uitspreken, ook al weer conform de eis. Tenslotte kwam de eigenaar van het pand, waarin het pension gevestigd is in het bankje. Hij had ook al weer een melk-, of een boter- of een suikerbonnetje voor zijn zieke vrouw in ontvangst genomen van de pensionhouders, maar op welke wijze deze hier aan kwamen, wist ook hij niet. „Wat krijgen we vandaag toch een on nozele mensen in het bankje", merkte mr. Bijleveld op. Mr. Van der Valk Bouman eiste in dit geval 100 boete of 30 dagen, maar na het pleidooi van mr. J. H. Junge, die zijn cliënt als een volkomen rechtschapen figuur schetste, maakte de president er 50 of tien dagen van. Drie inbraken in één nacht In de afgelopen nacht werden op drie plaatsen in de stad n.l in twee huizen aan de Meeuwenstraat en in een woning aan de Sperwerstraat inbraken ge pleegd. De daders hebben zich in twee gevallen toegang verschaft door een gat te boren onder de sluiting van het raam naast de keukendeur en vervolgens de sluiting te verwijderen. In het derde geval werd èen ruitje uit genomen. Er worden levensmiddelen, bonkaarten, enige rijwielen en ongeveer 150 vermist. In Krommenie Is een complot van clan destiene slachters opgerold. De verdachten wa ren Juist druk bezig met het inladen van een gevilde koe ln een taxi. Toneel Als ze wisten Nieuwe Heemsteedse raadsleden Mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman zal zijn benoeming aan nemen De heer J. VerkuyTT de opvolger op de lijst der Anti-Revolutionairen, die aange wezen was ;in de plaats van mr. O. H. van Wijk, dié geen zitting als raadslid kon ne men. omdat hij leraar aan een Lyceurft is, heeft bedankt. Nu komt in aanmerking No. 4 van deze lijst, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, substituut-officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank. De heer v. d. Valk Bouman zal de be noeming. naar hij ons mededeelde, aan vaarden. Zoals wij reeds eerder meldden heeeft de heer J. A. van den Berge (No. 1 van de A.-R. lijst) het voornemen, in verband met een langdurige reis, die hij naar het Verre Oosten moet ondernemen, binnenkort te bedanken als raadslid. Dan ontstaat dus, als die reis doorgaat, een nieuwe vacature. Voor de vervulling daarvan komt dan al lereerst in aanmerking Ir. J. Kooymans. op „ATAX" - AMST. RUT. Mü. Geen toeslag mogelijk op de ziekenfondspremie De regering heeft er bezwaar tegen Een week geleden deelden wij mede, dat B- en W. van Haarlem aan de raad voor stellen deden aan de minst-tiraagkrachti- gen een bijslag te geven op de verhoogde premies van de ziekenfondsen. (Die verho gingen waren een gevolg van de stijging van de honoraria der medici, vermeerde ring van vergoeding aan de apothekers en uitbreiding der verstrekkingen aan verze kerden). Het voorstel werd jl. Woensdag in de raad aangehouden omdat door B. en W. een pas ingekomen circulaire van de ministers van Sociale- en Binnenlandse Zaken bestu deerd moest worden. Aan deze circulaire ontlenen wij: „In sommige gevallen gaat men klaar blijkelijk van gemeentewege toeslagen in de premies geven bij inkomsten, die met noimaie arbeiderslonen gelijk staan. Dit heeft er in een dier gevallen reeds toe ge leid. dat in de gemeenteraad er op werd aangedrongen, van gemeentewege ook toe slagen te geven Ln de premies voor zieken fondsen door arbeiders verschuldigd op gr^iid van de vevnüchle verzekering. In net bijzonder met het oog op deze consequentie hebben wij tegen de hierbo ven geschetste ontwikkéling ernstige be denkingen. Indien de gemeenten overgaan tot betaling van een gedeelte van de zie kenfondspremie voor overigens niet-arm- lastigen. wordt een groot aantal personen in de steunsfeer betrokken terwille van een klein bedrag per week. Bovendien zou deze maatregel een belangrijke uitbreiding van het controlerend en administratief apparaat noodzakelijk maken, aangezien voor elk geval de gezinsinkomsten zouden moeten wordefi nagegaan. De daaruit voortvloeiende uitgaven zouden voorts, aangezien vele gemeenten in een slechte financiële positie verkeren, uiteindelijk grotendeels ten laste van het rijk komen. Indien deze weg eenmaal wordt ingesla gen, moet een ontwrichting van het ge hele systeem van sociale verzekering wor de.-, gevreesd. De regering zal het dan ook op prijs stellen, indien de gemeentebestu ren met het vorenstaande, voor zoveel no dig, rekening zullen willen houden". De vereniging J. J. Cremer bestaat 65 jaar en Henk Bakker is de laatste 25 jaar als werkend lid aan deze vereniging ver bonden geweest; aanvankelijk als acteur, later mede als regisseur en toneelschrijver. In een feestelijke bijeenkomst heeft de ver eniging gisteravond in de Stadsschouwburg dit dubbele jubileum gevierd. Men had voor deze gelegenheid Bakker's stuk „Als ze wistengekozen, en men had geen betere keus kunnen doen. Want deze comedie behoort wel tot de beste voortbrengselen van deze vruchtbare schrijver. Hier heeft Bakker de kluchtspel- toon laten varen, al komt zijn zin voor een onverwachts grapje nog wel eens om de 'hoek kijken. Het technisch uitgewerkte gegeven berust op twee in de toneellite ratuur herhaaldelijk gebezigde motieven, welke de auteur op een oorspronkelijke manier tot uitdrukking brengt. De vaak onmerkbare overgang tussen spel en wer kelijkheid is het éne motief, de problemati sche waarde van de waarheid ten opzichte van de humaniteit het andere. De bankier, die een actrice getrouwd heeft, durft zijn vrouw niet toestaan zich nu ook verder aan de kunst te wijden, om dat hij de verleiding tot ontrouw vreest. Om haar op de proef te stellen, laat hij zijn vriend de toneelschrijver drie dagen bij haar logeren, terwijl hijzelf voor zaken op reis is. In de nacht vóór zijn thuiskomst valt het paar elkaar in de armen, en de vriend biecht zijn vergrijp tegen de gast vrijheid openhartig. Maar als hij de bedro gen echtgenoot totaal gebroken ziet, her stelt hij zijn fout tegen de menselijkheid door een leugen om bestwil. Hij heeft Lyda willen verleiden, maar Lyda is standvastig gebleven. Paul gelooft deze leugen en heeft, nu het bewijs van Lyda's trouitf aldus is geleverd, geen bezwaar meer tegen het toneel. Het is een wel wat wrange comedie, met boeiende dialogen en verrassende wendin gen. Cremer heeft er zijn beste beentje bij voorgezet. De jubilaris vervulde de rol van de toneelschrijver en werd door een uit nemend ensemble bijgestaan, dat blijkbaar van zijn zorgvuldige regie had geprofi teerd. Een romantisch décor luisterde het spel op, dat door het publiek met aandacht gevolgd werd. Na de pauze begon de huldiging, welke werd ingeleid door de beschermheer Her- bert Cremer. Na hem voerde de voorzitter jhr. mr, B. W. F. van Riemsdijk het woord. Namens de werkende leden spraken de heer C. J. Crombouw en mevrouw E. Oost- waldBouwer. De-heer C. Overbeek hield een toespraak als voorzitter van het huldï- gings-comité uit de leden, waarna het woord was aan de heer J. B. Schuil, erelid. Mevrouw Chr. van BommelKouw als col lega, de heer Herman Deinum als directeur van de Stadsschouwburg, de heer J. Wit kamp namens Bakker's oude voetbalclub, de heer A. Bordes namens het Haarlemse Onderwijzerstoneel en de heer Han de Wil de als vertegenwoordiger van de Leidse zustervereniging Litteris Sacrum besloten de rij der sprekers. Behalve een overvloedige bloemenhulde gewerd de jubilaris een schat van antiek, waarvoor hij een bijzondere liefde heeft. SCHEEPVAART K. N. S. M. Van Ostade, 8 Mei te Parama ribo. Socrates, 8 Mei van Baranquilla naar Cristobal. Titus, 7 Mei te Puerto Cabelio. Bos koop. 7 Mei van San Antonio naar Antofagasta. Aruba, 8 Mei te Valparaiso. Gordias, 5 Mei te New York. Telamon, 6 Mei te New York. Marita, 7 Mei van Trinidad naar Amsterdam. Bacchus, 8 Mei te Barcelona. Dundee, 8 Mei van Genua naar Livorno. MIJ NEDERLAND. Van der Waal. 4 Mei te Port Elisabeth. Singkep, 4 Mei te Durban. Bcngkalls, 4 Me! te Karachi. Oldenbarnevelt, 9 Mei van IJmulden naar Batavia. VINKE EN CO. Hilversum, 8 Mei van Sfax naar Pernis. Larer.berg. 8 Mei Ferceira gepasseerd. WIJSMULLER. Sleepboot Amsterdam ver trok giseren van Hamburg naar Rotterdam met de drijvende kraan Thomsen op sleeptouw. Onder de bloemstukken was er een van de acteur Jaap van de Poll, met wie Bakker heeft samengewerkt. Aardig was de tekst, waarmee Jan Fabricius Cremer en Bakker telegrafisch complimenteerde. Dit erelid van Cremer seinde: „May Cremer exist for a thousant years of age and may my old friend Henk Bakker as a centenarian still be its guiding star!" (Moge Cremer duizend jaar bestaan en moge mijn oude vriend Henk Bakker als honderdjarige nog steeds haar leidster zijn.) H. G. CANNEGIETER. CHIN. IND. REST. HONGKONG Huis der duizend heerlijke smaken HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375 ZANDVOORT Zeestraat 38, Telefoon 2925 (Adv DE DISTRIBUTIE Maandag 12 Mei. Haarlem. Bonkaarten voedingsmiddelen K 707, tabaks- en versnaperingskaarten, brandstoffen- kaarten en toeslagkaarten voor a.s, en Jonge moeders in de Vleeshal voor Ha tot en met Hof. Heemstede. Levensmiddelenkaart, tabaks- en versnaperingskaart, brandstoffenkaart en con- tróle inlegvellen 912 30 uur M tot Me; 24 uur Mi tot Mo. De levensmiddelenkaart voor a.s. en Jonge moeders 11 tot 12 uur, letter E. Burgerlijke stand van Haarlem Haarlem, 10 Mei. Getrouwd: 9 Mei: A. O. J. B. Regouin en H. Karrenbelt; J. Deen en M. Brouwer. Bevallen van een zoon: 7 Mei: C. Doorn boschRuttinger; 8 Mei: J. J. Könge! Sodenkamp; C. M. WanningenAlta; N. van LeeuwenSchellingerhout: M. J. van ToorenburgCastelijns; A. C. MulElde- ring; 9 Mei: C. SivalGriekspoor; A. Dik Brugman. Bevallen van een dochter: 7 Mei: J. E. J. van EsKnoop; 8 Mei: A. Veltkamp Stoicu; M. M. de WitZwakman; C. E. van VessumFielmich; B. de Boovan Gelder: H. S. v. d. LaanGreuter; C. A. M. F. MelchiorGodde; A. M. P. Beau fortBoode; 9 Mei: E. P. J. t. Beekv. Nieuwland; G. J. HanikelMudde. Overleden: 7 Mei: H. J. Commissaris, 63 j., Ged. SchaLkburgergracht; J. H. v. d. Kaaij, 74 j., Prinsen Bolwerk; J. van Am- stel, 67 j., Leidsevaart. De eerste vijf van de 23 Ford trambussen die de N.Z.H. in bestelling heeft, zijn thans aangekomen en worden in de loop van de volgende week op het Haarlemse stadsnet in gebruik genomen. Zij zijn 7\/2 meter lang en 2 m 40 breed eii bieden voor 31 personen een zitplaats. De Ford V8-motor, die een vermogen van, 100 pk heeft, is achterin geplaatst, hetgeen vaste ligging waarborgt. Orson Welles in „Morgen is voor eeuwig" met het kleine weesje dat de gevolgen der nazi-terreur personifieert. C.C.D. rolt zwart complot op Twintig verdachten in arrest Controleurs van de CCD zijn in Haar lem en enige andere steden op het spoor gekomen van een grote bormenzwendel, die zich uitstrekte over-Noord- en Zuid holland en Noord-Brabant. Verschiedene verdachte personen wer den reeds lange tijd in het oog gehouden, totdat men voldoende aanwijzingen tegen hen verzameld had. Deze personen bleken deel uit te maken van meer of minder uit gebreide combinaties, welke op zeer ge raffineerde wijze te werk gingen en de bonnen en bescheiden op de onmogelijkste plaatsen verstopten. Zo werd in de dakgoot van een te Haar lem wonende verdachte een met dakpan nen bedekte pot gevonden, waarin zich een groot aantal distributiebonnen be vond. Tot heden zijn er 24 verdachten, van wie er twintig in verzekerde bewaring zijn gesteld. In beslag genomen werden 6600 levens middelen- en andere bonnen, minstens 20 distributiekaarten en 9324 aan contan ten. Het onderzoek duurt voort. Treinbotsing bij Apeldoorn Een spoorwegongeluk tussen Zwollé en Apeldoorn heeft Vrijdagmiddag een zwaar gewonde en vier licht gewonden geëist. De machinist van de personen trein ZwolleApeldoorn, die om 13.32 uur uit Zwolle was vertrokken, zag tot zijn êrote schrik om ongeveer twee uur op hetzelfde spoor een goederentrein met ongeveer 20 kilometer snelheid uit tegenovergestelde richting naderen. Hij remde zo sterk moge lijk, doch een botsing was niet te voor komen. Met nog vrij grote vaart reed de locomotief op de goederentrein in. De loco motief en drie rijtuigen van de personen trein vlogen uit de rails evenals de loco-, motief en twee wageüs van tie goéderen- trein. Een reiziger, de heer L. K. uit Apeldoorn werd zwaar gewond. Drie reizigers en de machinist van de personentrein liepen lich tere verwondingen op. Het ter plaatse ontwrichte railvervoer werd door autobussen overgenomen en kraanwagens zijn onmiddellijk begonnen met de opruiming van de hevige ravage. Van de zijde der Spoorwegen wordt een onderzoek naar de oorzaak van dit, voor Nederland vrij óngewone ongeluk, inge steld. Anti-Rev. kiesvereniging In de gisteravond onder leiding van mr. A. Bruch in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht 104 gehouden ledenvergade ring van de Centrale Anti-Revolutionaire Kiesvereniging werd breedvoerig gespro ken over verdere splitsing van de Kiesver enigingen in Haarlem. Besloten werd het aantal Kiesverenigingen in Haarlem uit te breiden tot zes. Mededelingen werden gedaan over de binnenkort ook in Haarlem aanvangende actie voor het millioenplan der Anti-Revo lutionaire Partij. Ter aanvulling van de door de Duitsers in beslag genomen en slechts gedeeltelijk achterhaalde bezittingen en ter financie ring der propaganda en verkiezingskosten heeft de Anti-Revolutionaire Partij nl. een plan ontworpen tot het bijeen brengen van een millioen. Hiervan moet ook Haarlem zijn deel opbrengen. In 1922 is onder lei ding van de heeren Colijn en Idenburg een dergelijke actie gevoerd. Tenslotte kwamen nog enkele punten uit de gemeentelijke politiek ter sprake, waar op door het raadslid de heer W. C. Bakker werd geantwoord. Buurtvereniging „Muiderslot" gaf een bonte avond De buurtvereniging „Muiderslot" te Haarlem-Noord bood haar leden en belang stellenden Vrijdagavond in het Gemeente lijk Concertgebouw een grote feestavond aan, waaraan een ganse falanx van revue- en cabaretsterren meewerkte. Nadat de voorzitter, de heer A. J. Bra- ber, het openingswoord had gesproken, staken Martin Rijke en Lou Bandy elkaar de loef af in het „confereren". De eerste bracht een nieuw nummer aan de vleugel en de nationale revue-held bracht zijn ge hoor vooral met zijn liedjes over Insu- linde tot een ovationeel applaus. De Wama's hadden het op de lachspieren en de Tardona's met hun acrobatiek op de zenuwen van het publiek begrepen en als intermezzo zorgde het Majoco-Trio voor Spaanse klanken. Tenslotte was er bal op de tonen van Irving Conn and his artists en onder leiding van Harry Bergman. Bommen in burgeroorlog De radio der Paraguaanse opstande lingen maakt bekend, dat de luchtmacht van generaal Morinigo (de president dei- wettige regering) bij het bombardement van Concepcion op 8 Mei vele slachtoffers heeft gemaakt. Concepcion is de zetel der „voorlopige regering". Biljarten Spanning bij het eerste klas kampioenschap De strU<I om het kampioenschap van Neder land eerste klas klein biljart kader 35/2, welke onder leiding van de vereniging DES in restau rant „Bolwerk" te Haarlem gehouden wordt, Is Bijzonder spannend geworden. Op het ogen blik hebben vier spelers de leiding met één ver loren partfj. Weber was gisteravond, toen hij tegen Van den Berg begon, nog ongeslagen. Hij was min der op dreef en de spelers hadden 22 beurten nodig, om de partij uit te maken. Van den Berg won Een uitnemende prestatie leverde Van Lochum, die na zes beurten van Van den Berg won. Zijn hoogste serie was 134. De partij De JongLankhof had aanvankelijk een kalm ver loop. Na twaalf beurten had eerstgenoemde een achterstand van 165128. Daarna gelukte het betei en hij maakte een serie van 116; Na zestien beurten was de partij in zljb voordeel beslist; Vandaag en morgen wordt het tournooi voort gezet. De laatste partij van Zondagmiddag vier uur gaat tussen Weber en Van Lochum. Mo gelijk zal dan de beslissing vallen. De uitsla- .gen van Vrijdag waren: I Van Lochum 400 6 134 66.66 Van den Berg 131 6 72 21.83 Weber 400 18 122 22.22 Hiemstra 2T5 18 97 16.17 BINNENLAND Een Internationaal gezelschap van experti op het gebied van bruggenbouw en andere voor Nederland belangrijke herstelwerkzaamheden is ln den Haag aangekomen om voorbei eidin- gen te treffen voor een congres van 1948. Door de bond van administratieve ambte- bij de rechterlijke macht is bij de r spoedige verbetering van de salarissen der betrokken ambtenaren aangedrongen. Op 15 Mei zal de Britse militaire missie haat laak hier te lande beeindigen. Ter gelegenheid dit feit is in kasteel Oud-Wassenaar een .fscheldscocktailpartij gegeven. Prins Bernhard gaf blijk van zijn belangstelling door zijn hoge tegenwoordigheid. Voorts waren aanwezig de bassadeur van de Verenigde Staten, de heer Baruch, de ambassadeur van Groot-Britianniè, Sir Nevil Bland, de ambassadeur van Canada, de heer M. Dupuis en talloze andere hoogge- plaatste personen. De federatie van organisaties van oud-ille, gale werkers heeft in een telegram aan ministerraad geprotesteerd tegen het voornemen politieke delinquenten, die ontzet zijn uit het reoht om ambten te bekleden, op „arbeidscontract" in rijksdienst te nemen. HAARLEM EN OMGEVING Over het duurteprobleem houdt de Neder landse Vrouwenbeweging op Woensdagavond 14 Mei in café Brjnkman (Plein) een vergade. ring Verschillende sprekers zullen het woord v Op 19 Mei hoopt het echtpaar de Zwart—v. d, Berg, wonende aan de Bennebroekerdijk te Haarlemmermeer de dag te herdenken, waar- op het voor vijf en vijftig jaar in de echt verbonden. Buren en vrienden hebben voor een IW fraaie erepoort gezorgd en de buurtvereniging heeft dit echtpaar, dat reeds een halve eeuw in hetzelfde huisje woont, niet vergeten. De heer Jac Petersen, adjunct-commies bij de Posterijen, viert Maandag 12 Mei zijn 40-jarig jubilé. Hij kwam in dienst als telegrambestel ler, maakte promotie tot adjunct-commies. Hij werkte als zodanig aan de bijkantoren in de Tempeliersstraat en aan de Schoterweg. In de loop der jaren werd hij waarnemend-beheerder. Maandag wordt de jubilaris tijdens een receptie van 10 3012 uur gehuldigd op het bureau expeditie aan de Baljuwslaan. Weber Van den Berg Van Lochum Hiemstra 370 17 IS 68 113 De Jong 400 12 1S7 Van Reyen 126 12 54 Lankhof 400 17 104 Van Dijk 316 17 77 De stand na twee dagen luidt: gesp. gew. verl. gel. pt. 1. Van Lochum 4 3 10 6 2. De Jong 4 3 10 6 3. Weber 4 3 10 6 4. Lankhof 4 3 10 6 5. Van Reyen 4 12 13 6. Van den Berg 4 12 13 7. Hiemstra 4 13 0 2 8. Van Dijk 4 0 4 0 0 „MANON" (Frans Hals-theater) is een verhaal van tragische liefde, blijkbaar ge ïnspireerd op het beroemde boek „Manon Les- caut" van 1' Abbé Prévost dat in Frank rijk geldt als de representant van de tragiek ener heilloze doch onverwoest bare liefde, en heeft, naar de trant van de Franse problemen-film, een fataal slot. dat slechts ruimte laat voor een stotend beeld van menselijk ongeluk. Vlviane Romance in de titel rol is een indrukwekkende persoonlijkheid on danks het feit, dat zij in driekwart van het ver haal de grove bagno-plunje draagt. Zij geeft een boeiende interpretatie van de tot 20 jaar veroordeelde moordenares, die in het nauwe kringetje van haar gevangenschap een grote liefde tot enige deelgenote krijgt en die liefde in een wanhopig streven naar een aasje geluk volledig opvoedt, tot haar eigen verdelgster. De sfeer van Bagno en Duivelseiland Is uitstekend getroffen, de figuren rond Manon met zorg ge kozen en het geheel laat een diepe indruk achter. Een der grote verdiensten van deze film is het feit. dat zij de consequenties van een tra gisch mensenlot tot aan de laatste meter durft te aanvaarden. RIDDER DER WRAAK (Luxor). Vele ge neraties hebben de geestesproducten van Alexander Dumas en anderen verslonden, waarin romanhelden avonturen beleven, die zelfs in deze tild-der-ongekende-mogelijkheden als onwaarschijnlijk bestempeld zouden wor den. ZIJ, die van dit genre houden, kunnen ge nieten van de wel zeer romantische ervaringen van Tyrone Powei. d:e het van staljongen van zijn despotische oom tot ongekroond koning van een Zuid zee-ei land brengt cn intussen de har ten van twee schone vrouwen .verovert, waar van er een, voor wie hij alles op het spel zette, hem echter minder fraai behandelt. Een dergelijk gegeven is voor de film een dankbaar onderwerp en de regisseur John Cromwell heeft dankbaar gebruik gemaakt van alle mogelijkheden, die het scenario biedt. Ont roerende toneeltjes tussen geliefden die door het noodlot geseheiden worden, opwindende vechtpartijen, spannende achtervolgingen, recht zittingen met verrassende wendingen, avontu ren op een statige driemaster in de Zuidzee en tenslotte het leven temidden der inboorlingen, dit alles is slechts een greep uit de boeiende inhoud van deze film. Van de indrukwekkende lijst van medespelenden mogen behalve Tyrone Power, het charmante duo Gene Tierney en Frances Farmer genoemd worden, alsmede George Sanders en Roddy McDowall, Vooraf: een bijzonder geestige tekenfilm. „EEN ZAAK VAN LEVEN EN DOOD" (Cin e ma P a 1 a c e) hebben wij in ons nummer van 26 April reeds uitvoerig besproken, zodat wij de vele en veelzijdige kwaliteiten van deze voortreffelijke schepping van Michael Powell en Emerlc Pressburger kort kunnen samenvatten. In wezen is het scenario eenvoudig; een En gelse bombardementsvlieger. Peter Carter, maakt, terwijl hij met zijn aangeschoten toe stel ln een hopeloze positie is geraakt, radio- telefonisch contact met een Amerikaans meisje van de gronddienst. Dit vluchtige contact is voldoende om een liefdesverhouding lussen hen te doen ontstaan Door een wonder komt hij niet om het leven, maar de administratie van het hiernamaals heeft hem al in haar kaart systeem opgenomen en is niet bereid de „ver gissing" te bestendigen. Op gezette tijden komt een afgezant uit de „andere wereld" de vlieger aan zijn plicht om hem te volgen herinneren. Alleen door een beslissing van een „Hoge Raad" Kan de piloot zijn aardse leven voort zetten. maar dan moet hl) zelf een verdediger vinden De dorpsdokteidie door een hersen operatie Peters hallucinaties kan verdrijven, offert zich daartoe op. maar de ..Hoge Raad" is eerst overtuigd van de oprechtheid van de gevoelens tussen de Amerikaanse en haar ge-, allieerde vriend, wanneer de eerste hem in het hiernamaals wil volgen. Sprankelende dialogen, uitstekend camera werk en gevoelig spel van Kim Hunter, David Niven en Roger Livesey hebben hier een Tech- nicolorproduct van hoog gehalte geschapen. Opgemerkt moet nog worden, dat hel'gegeven grote overeenkomst veytoont met het door „Comedta" gespeelde „De hemel komt latei- wel". MIJN MEISJE IS EEN GANGSTER (Spaar- n e). Niet in Chicago, zoals de titel haast zou doen vermoeden, maar in de Londense society 'oert Kate Westhanger haar snood bedrijf. Zij wordt daarbij geassisteerd door wat waarschijn lijk de mee9t onwaarschijnlijke bende is, die de geschiedenis der misdaad ooit heeft gezien. Een zeer genoeglijk geheel. In het voorprogramma draait „Wolfindianen" de onvermijdelijke „Western", waarbij het aan tal even onvermijdelijke requisleten ditmaal aangevuld is met een aantal Indianen, die op het juiste moment de valselijk verdachte held van het verhaal te hulp komen en er met hun bekende slimheid voor zorgen, dat de schurk zijn verdiende loon krijgt. „MORGEN IS VOOR EEUWIG" (Rem brandt). De nalm van de voornaamste spe ler uit deze film, Orson Welles, zullen we de komende tijd nog wel eens meer tegenkomen. Hij is een jonge Amerikaan, schrijver-journalist, acteur, radio-spreker, regisseur en nog een paar dingen Zijn naam heeft een internatio nale vermaardheid gerkegen en bij alle moge lijke Amerikaanse films wordt hij genoemd Zelfs van Chaphn's nieuwste werk wordt ge zegd dat het gebaseerd is op een denkbeeld van deze fameuze Welles. Deze film is geen gelegenheid om de veel zijdigheid van 'smans talenten te constateren Welles speelt hier de rol van een Amerikaan die ir. de eerste wereldoorlog als gesneuveld wordt opgegeven en weigert om verminkt ais hij is naar zijn vrouw terug te keren, dit om niet haar leven te bederven Naderhand ontmoet hij haar toch. maar wanneer zij hem herkent weigert hij zijn identiteit te onthullen. „Je zoekt in je vermiste man alleen het ver leden en dat kun je toch nooit terug krijgen. Je zoudt alleen het heden en de toekomst ver nietigen als hij werkelijk terug keerde". Deze nobele houding wordt ons zeer aanne melijk voorgesteld en vrij van het pathos waartoe een dergelijk geval heel gemakkelijk leiden kan. Toch blijft de figuur van de 1 wat vaag en dat komt omdat hij in het eerste deel slechts terloops getypeerd wordt, Orson Welles maakt van deze rol die hele maal in overeenstemming is met zijn voorkeur voor het buitenissige en bijna melodramatische een boeiende figuur. Claudette Colbert als de echtgenote staat hem met fijn genuanceerd spel ter zijde. De film is tevens interessant als een typering van de gedachten die in Amerika geheerst heb ben over de 'ooriog ln Europa. Ze worden op het laatst in een reeks heel dramatische scènes getoetst aan het leed van een klein meisje, dat door toedoen der nazi's haar beide ouders heeft verloren. Jammer genoeg is dit kinderrolletje niet overal even goed uitgevoerd. De samenstelling der film mist hier en daar de gewenste visuele beweging, maar aan inner lijke bewogenheid is ze daarentegen zeer rijk. Met deze reserve kan ze goed geslaagd heten. 2000 VROUWEN (City). Geruime tijd gele den heeft deze Eagle-Lion productie reeds in één onzer theaters gedraaid en men zou zonder verdere aandacht aan deze reprise voorbij kun nen gaan, ware het niet dat met dit oorspron kelijke materiaal een opmerkelijk goede film is bereikt, welke een tweede, uiteraard korte be spreking volkomen wettigt. Als openbaring van de psyche der vrouw wanneer zij haar zusteren ontmoet binnen de grenzen van een gedwongen internering, waar het manlijk element slechts geforceerd, namelijk door een drietal vluchtende oorlogsvliegers, wordt Inge bracht. Is ,,2000 vrouwen" hoogst aantrekkelijk, hoewel Juist deze injectie van het probleem der sexen de historie min of meer naar een plat getreden terrein verschuift. Blijft over eer. kostelijk geheel van geest en raffinement, waar de camera luchtig cn meermalen scherp heke lend kennis yan heeft genomen. DAG EN NACHT ZONDAG 11 MEI en DONDERDAG 15 MEI HAARLEM. Ned. Hert. Kerk. Grote Kerk. 10: Ds, I. P. van der Waal, H. Doop 7: Jeugd dienst. Ds. J. J. Louët Feisser, Amsterdam, Donderdag 10: Ds. E. Pot. Nieuwe Kerk 10: Ds, E. Dijkhuis. Bev. Ouderl. en Diakenen Noor- derkerk 9 en 10.45: Ds. P. J. Mackaay. Ooster- kerk 10: Ds. A. J. van Rhijn. H. Av Bakenes- serkerk 9.30: Ds. E. Pot. Kinderkerk. Kapel Bethesda Sarepta 9.30: Mw A. Wakker-de Wijs Kinderkerk. 10.45: Ds W. J van Elden. Stads Evangelisatie. 10 en 7.30: D. Verhoef, Alfen a. d. Rijn. Donderdag 10;30: Openluchtdienst te Groenendaal. Zuiderkapel, ZÜiderstraat 15. 10 en 4: Dhr, Joh. van Oostveen, Evang, te Alkmaar. 7.45: Jeugdsamenkomst. Donderdag: Landdag ln Groenendaal te Heemstede Opening 10.30, Spr. J. Sevensma, Muziekkorps „Euphonle" Opwekblngssamenkonisten. Donderdag geen dienst. „Youtii for Christ", Geref. Kerk, Koe- dlefslaan 76, H'stede. Zaterdag 17 Mei 3: Jeugd bijeenkomst. Sprs. Jan Vink en P. D. Bardel- meyer. King's Trio, zang; Freerk Los, Negro spirituals; Ton Oprei, zangleider. Vrije Evang, Gemeente, Bakeuessergracht 10 en 5: Ds. du Fossé. Donderdag 10: Ds. du Fossé. Gcb. Waal se. Kerk 10 30: Ds. A. R. de Jong. Anglican Church. Sunday May 11th, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel. Even song: Rev. A. C. Austen C. P. Eglisc Wallonne, Begijnhof. Dimanche 11 Mai a 20 h.: Cercle d'Etudes bibliques. Christian Science. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Evang. Luth. Ge meente. 10.30: Ds C. B. Hevn. Donderdag 10 30: Ds. W. Spliethoff Yer. Boopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Leendertz. Ver. \an Vrij/.. Hervorm den. Jacobstr. 6. 10.30: Prof. Dr. W. Banning. Hemonstr Geref. Gemeente. 10.30: MeJ. Ds. H. J. W. Modderman, Rem. Pred, te Amsterdam Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. J. W, Siertsema. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelmina- kerk 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds L. Hoor weg Jr. Donderdag 10: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. L Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Geref. Kek (Art. 31) Begijn hofkapel Ds. A Bos. Ouil-Geref. Gem. Park- laan 21. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Baptlste Gemeente, Parklaan 34. 10 en 5: Dhr. Bo&ma. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Gemeente des Heeren, 10 en 7: Samenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Donderdag 7.30: Samenkomst. Vergadering van gelovigen Hoofmanstraat 12. 11: Samenkomst (Brood- breken). Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Wilhelminastraat 21 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Ja- cobljnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Donderdag 10: Godsdienstoefening Universele Eredienst (SoefI-Beweging) Ged Óude Gracht 47. 10.30: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". 10 30: Wijdingsmorgen. Spr. dhr. Kookx, Delft. Het Rozckruisersgenootschap, Bakenessergracht 13. 7.15: Tempeldienst, Spr. Dhr. A. van Vessem. Broedergemeente. RIpperdastraat 8. 10.30: Dhr. H. Schütz. Bondshuls V. C. J. C„ Ged O. Gracht 47. 4.30: A. J. van Leusen, Arts. Jeugd dienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed Zondag 10: Ds. Wolfensberger van Amsterdam. 7: Dr7stam van Rotterdam, Jeugddienst. Immanuëlkerk 10: Ds J. de Jong. Donderdag 10: Ds G. Koch Bev. Nieuwe lidmaten. Kon. Emmasch, Raaf- straat 10: Ds. Plaggemars. 5: Ds. v. d. Woord. Donderdag 10: Ds. v. d. Woord. Ned. Prot. Bond. Berkenstr. 10. 10 30: Mevr. Ds A. Man- kes-Zernicke, te Rotterdam. Ver. van Vryz. Herv.. Berkenstr 10. 7: Ds. J de Graaf Noor der Kapel, Minahassastr. 7.30: Dhr, L. J. Pas man, Zang Annie Schouten. Geref. Kerk. Noord Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Donderdag 10: Ds. A. M. Boeyinga. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10: Leesdienst. 6: Ds. Zwiep, van IJmulden HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wllhelminaplein. 10: Ds. Bartlema. 7: Dr. J. van Dorp. van Meer en Bosch Donderdag 10: Ds. v. Nleuwenhuijzen. Kapel Nieuw-Vreden- hof. 10.30: Ds. v. Nleuwenhuijzen. 7: Ds. Mole naar, van Halfweg. Vacaturebeurt Donderdag 10.30: Ds. Bartlema. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. P van der Veer, Voorg. Vrije Gem,, Am sterdam. Geref. Kerk. Koedlefslaan 10: Dr. P. J. Richei. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan 10: Ds. A. Dondorp, 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk (Art 31) Herenweg 141. 8.15 en 3: Leesdienst, Donderdag 8.15 of 10: Ds J. Keizer AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. D. Tromp, te Amsterdam. H. Doop. Relig. Kring. 10.30: Prof. Dr. C. J. Bleeker. Hoogleraar Amsterdam BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. J. Spaling Dzn., te Noordwijkerhout. 4: Ds. J. C. van Dijk, Afscheid. Donderdag 10: Ds. G. W. van Deth Gereformeerde Kerk. 9, 10.30 en 15: Ds. J Mulder, van Heemstede Donder dag 9- Dienst. Vrije Katholieke Kerk. Popel- laan 1 10.30: Gezongen H. Mis Universele Ere dienst (Soefi-Beweglng) Popellaan 1. Geen dienst, OVEKVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. J. G, Geelkerken, Em. pred. te Amsterdam. Don derdag 10: Dr. Ch. de Beus. VIJFHUIZEN. Xed. llerv. Kerk. 10 en 7: Dhr. A. C. Brörens SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk 10- Ds Bodaan, Vlootpredikant. Jeugd dienst Donderdag 10: Ds H. J. Plaggemars. West Kon Emmaschool 10: Ds. H J Plagge mars 5: Ds. G. H. v. d. Woord Donderdag 10: Ds G H v d Woord. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ht~H O. Molenaar, 7: Ds. J. J. Buskes jr., yan 'A'dazru

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6