r SANATOGEN J Engeland toont wat het kan op de eerste vredes-jaarbeurs Moederdag-taarten waren niet in orde Zwitserse expeditie doet nieuwe „aanval op nog niet bedwongen bergtop Geruchten over „politiek-getinte" Amerikaanse hulp aan Frankrijk Afgevaardigden van Madagascar in de Franse Kamer als opstandelingenleiders ontmaskerd Deventer slagers voor 60pCt. „in 't zwart"? R mM Brandspuit defept: vijf percelen in as Wereldnieuws MAANDAG 12. MEI 1947 Industriële moeilijkheden zijn van voorbijgaande aard Van onze 'Londense correspondent) Ondanks zijn -productie-moeilijkheden heeft Engeland het aangedurfd een jaar beurs van enorme afmetingen de eerste in acht jaar en de grootste tot nu toe te organiseren. De vlaggen wapperen van de drie kolossale tentoonstellingsgebouwen Olympia en Earlscourt in Londen en Castle Bromwich in Birmingham, in welke laatste ruimte de zware industrie is onder gebracht. Meer dan 3100 inzenders, alle uit het Verenigd Koninkrijk, zodat deze jaar markt, anders dan de meeste buitenlandse, een zuiver nationaal karakter draagt, tonen hun goederen. Tachtig takken van industrie zijn vertegenwoordigd. Wanneer men in deze enorme ruimten het levendige, ja feestelijke beeld van al deze doelmatig en artistiek gerangschikte verscheidenheid van - hobbelpaarden tot vliegtuigwielen aanschouwt, wordt één ding duidelijk, en wel dit dat de huidige industriële impasse van voorbijgaande aard is. Immers hier ziet men een stuk herstel, omschakeling van oorlogs- naar vredes- fabricage, voor ogen, tastbaarder dan wat ook. Heft moge waar zijn. dat veel van het ge- exposeerde voor buitenlandse inkopers, die in drommen verwacht worden niet het minst uit ons land slechts theoretische waarde bezit, omdat de leveringstermijnen soms zeer lang zijn, zodat we hier de nieu we leus hebben gekregen van „see and .yvait", het staat vast, dat Engeland's poten tiële productiecapaciteit, al is zij door de oorlog' verminderd, in wezen onaangetast is gebleven. Engeland beschouwt zichzelf terecht nog altijd als de grote leverancier, die de hele wereld tot klant heeft, omdat het weet, dat zijn positie als producent van kwaliteits goederen uniek is gebleven, al valt er wel eens wat af te dingen op de klassieke hoge standaard, als gevolg van gebrek aan ma teriaal en arbeidskrachten. Maar de ver wachting is gerechtvaardigd, dat deze tij delijke inzinking te boven zal worden ge komen. Geen zelfgenoegzaamheid meer. Wat men op deze jaarmarkt bespeurt, is dat de zelfgenoegzaamheid van de Britse monopolist heeft plaats gemaakt voor 'een radicaal veranderde 'houding. Vóór de oor log kon Engeland zich bepalen tot zijn tra ditionele export als steenkolen en textiel en kon het elders kopen, wat hetnodig had. Doordat de Europese leveranciers ge durende de oorlogsjaren van het toneel .verdwenen, moest Engeland zelf zoveel mo gelijk in zijn behoeften voorzien. Boven dien bereidde het zich voor om vroegere Duitse markten te veroveren. De aanwezig heid van talrijke vluchtelingen van het continent, die over vakmanschap beschik ten-, werkte vaak stimulerend, zoals in.-het geval van de damesmode-industrie, d'ie We nen than* vervangt en het tevens tegen Parijs opneemt. Londen komt met een overvloed van aantrekkelijke ontwerpen voor de' dag. De tcxtielafdehng, de grootste van de show, legt ook in de stoffencollectie getuigenis af van nieuw ingeslagen wegen. In tegenstel ling met vroeger overheerst thans het lich tere genre, bedrukt en effen. Van honder den technische ontdekkingen is profijt ge trokken. Dat geldt ook voor andere industrieën. Tal van tijdens de oorlog gedane uitvin dingen werpen in vredestijd hun vruchten af. Enorm is de ontwikkeling op het gebied van plastics, waaraan voor onderzoek een millioen pond sterling per jaar wordt be- sfeed. Ook nylon Wórdt op ruime schaal toegepast. Op t?l van gebieden bezit Engeland nog steeds de leiding. Vooral is dit het geval in de chemische industrie, die een periode van grote bloei doormaakt. Gebruik makend van Duitse vindingen is men op vele terreinen de vroegere con current voorbijgestreefd. Parfumerieën en cosmetische artikelen spelen eveneens een grote rol in Engeland's export. Optische en andere wetenschappelijke instrumenten, plastic lensen, fotografische artikelen, kan toormachines, radiotoestellen en piano's, hebben een opvallende plaats in deze En gelse uitstalling. Belangrijk is de ontwikkeling op het ge bied van de veelklelirendruk. Procédés, waarvan Duitsland een^het monopolie be zat, worden hier thans in verbeterde vorm toegepast. De lederwarenafdeling, op een na de grootste, laat een overvloed van over het algemeen luxe en dure artikelen zien. Nieu we middelen voor het preserveren van leder werden met succes toegepast. De pro ductie wordt momenteel geremd door ge brek aan grondstoffen en geschoold perso neel. In Birmingham vindt men het mate riaal, dat bij de wederopbouw van vele landen een grote rol zal spelen. Een van de nieuwigheden is een apparaat, dat door middel van infrarode stralen verf, meubel- lijm e.d. in een minimale tijd droogt, het geen een enorme tijdbesparing oplevert. Gekleurd cement en gekleurd aluminium, alsmede textielfibro, dat in poedervorm als dekkingslaag op metalen wordt gespoten, behoren tot de nieuwste vorderingen in Birmingham. Opmerkelijk is de verbete- ring van verfsoorten. Metaal-alliages, be-j gevaardigde, Raseta, minister van buiten stand tegen zeer hoge temperaturen en druk j ian^se zaken. hebben de turbinegasmotoren voor schroef- loze vliegtuigen mogelijk gemaakt. Automobielen ontbreken op de expositie,! brief volkomen overeenstemden met de gegevens uit zijn dossiers. De beide afge vaardigden waren slechts daarom nog niet omdat zij voor hun eigen tentoonstelling zijn gereserveerd, doch deze zal waar schijnlijk niet eerder dan het volgend jaar, plaats vinden. Nieuwe vindingen. Van de in Londen uitgestalde noviteiten noemen wij - een nieuwe „bliksem-lamp,? voor de fotografie, die tien duizend inplaats van eenmaal gebruikt kan worden; een roestvrije stalen vioolsnaar, een metalen strijkstok, een miniatuur-motor, waarvan er twee in een lucifersdoosje gaan, een op vouwbare kano van licht metaal, een super- miniatuurcamera, met een negatief, dat even groot is als de helft van een.postzegel, een kleine „full view" camera, zoals die ai in Amerika werden gemaakt, een radio toestel' met ingebouwde „klik", die het toe stel op elk gewenst tijdstip, kan inschake len; wetenschappelijk vervaardigde sham poo, een nieuw .vlekken-, stof- en water werend katoen weefsel, plastic kinderlakens I met lichtgevende stof voor kinderen, die I bang zijn in het donker, damesschoenen'met verende hak, een middel t-oor het vernie tigen van onkruid, dat andere planten on- gemoeid laat, een instrument voor het td- len van kosmische stralen, een scheerappa- raat, dat de hardheid van de baard kan meten en aangeeft hoevele .malen-een mesje gebruikt is De „snufjes" vormen natuurlijk een uit zondering op deze expositie, d'ie er de na druk op legt, dat Engeland de goederen kan verschaffen, waaraan de wereld op het ogenblik de meeste behoefte heeft. Vergiftigingsgevallen in Delft De Dfoederdag is voor de Delftse banket bakker D. en een aantal van zijn klanten niet bepaald vreugdevol geworden. De bak ker had ter gelegenheid van deze dag1 een groot aantal taarten gemaakt en ze ver kocht aan diverse Delftse families. Er schijnt met de ingrediënten iets niet in Qrde te zijn geweest, want kort na het eten van de taarten vertoonden zicty bij een zestigtal personen ernstige maag- en darm- stoornissen. De toestand van drie personen (twee volwassenen en een kind) was van die aard, dat opneming in het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Het verloop van de Vergiftiging is niet van al te kwaadaar dige aard en geen der patiënten verkeert in levensgevaar, al is de toestand van het kind nogal ernstig te noemen. De hakker heeft, toen men hem van de verschijnselen op de hoogte stelde, zelf onmiddellijk de'politie gewaarschuwd, alsmecfe de kopers dei- taarten, om verdere gevolgen te voorkomen. Een bacterioloog zal een onderzoek in stellen. Salarissen van het overheidspersoneel De. samenwerkende centrales van over heidspersoneel hebben de voorzitter van de salariscommissie-ad-hoc verzocht, op korte termijn een vergadering van deze commis sie bijeen te roepen ter bespreking van de situatie welke door het uitblijven van de definitieve salarisregeling voor het over heidspersoneel is ontstaan. Onder grote groepen van dit personeel neemt, zo wordt medegedeeld, de onrust in ernstige mate toe. Reeds in October 1946 is in de salariscommissie-ad-hoc overeenstem ming bereikt over de salarissen, doch de officiële vaststelling blijft uit, hetgeen spe ciaal ten aanzien van de pensioengrondsla gen nadelige gevolgen heeft Vuilnisvuren in Londen De staking van Loudens gemeentepersoneel bracht de Engelse hoofd stad tal van ongemak ken. De Tower-brug bleef dagen lang opende toestand, waar door het verkeer moest worden omgeleid. - De huisvuilophaaldienst verscheen ook niet ten tonele eji dientengevolge hoopten zich in de huis gezinnen de resten van 't nijvere huisbedrijf in korte tijd zodanig op, dat men niet anders wist te doen dan een flinke kuil in de tuin ie graven om het ongerief te lozen. Voordegenhn zonder tuin was het enige terrein Londense straten gedu rende de „vuile" periode; Hopen afval worden op straat in brand gestoken, wat het aanzien van sommige Londense wij ken allerminst bevor derde. Bullit naar Parijs Nog nooit is het aan bergbeklimmers gelukt de 7138 meter hoge top vari de Chaukamba van het Gangotri-gebergte in de Himalalya te bereiken. In 1938 onderna men de Oostenrijkers Messner en Spanraijt een poging hiertoe, doch zonder succes. Een jaar later trachtte een Zwitserse ex peditie, onder, leiding van ir. André Roch van het instituut voor sneeuw- en lawine- onderzoek te Genève, de Chaukamba te beklimmen, maar de enorme" sneeuwlawi- nes noodzaakten de onderzoekers terug te keren voor zij hun doel bereikt hadden. Thans zal» Ir. Roch een nieuwe poging wagen de berg te bestijgen. Hij zal met zijn expeditie, bestaande uit dc heren René Dittert. Alfred Sutter, Alex Graven en mevr. Annalies Lohner, hetjen per K.L.M.- vliegtuig uit Amsterdam naar Karachi vertrekken. De omvangrijke bagage is reeds op 'de plaats van bestemming aangekomen. Een redacteur van het A.N.P. had m het Am- voor vuilnisliquidatie de stelhotel te Amsterdam gelegenheid met straat. - De foto toont leden van de expeditie te spreken een beeld van een der over hun tocht.. Wij zullen trachten, zo zeiden zij, langs nieuwe wfe'gen de t°P te bereiken. De route, die wij ons voorgenomen hebben te volgen, heeft het voerdeel, dat er geen sneeuwla- wines Optreden, doch er is een .aantal giet-, schers dat andfere moeilijkheden zal bieden. De expeditie wordt per autobus ver voerd tot Mussorig op 2300 m. hoogte. Vandaar zhl zij zich met lastdieren voor de meetinstrumenten levensmiddelen en andere bagage en met 100 koelies naar de hoofdlegerplaats begeven bij Nandanban, Deze afstand van 260 K.M. moet volgens De" voormalige Amerikaanse ambassa deur in Parijs, William Bullit, die in Washington de functie van adviseur van de president vervult, zal naar Parijs ko men met een Opdracht, waarvan de strek king niet bekend is, doch waarvan in som mige Franse kringen verondersteld worat dat zij het aanbod tot meer Amerikaanse hulp behelst. "Men ziet m Bullit zelfs een persoonlijk contactman tussen Truman en De Gaulle, zodat de speculaties ten aan zien van Amerikaanse bemoeiingen met de Franse politieke ontwikkelingen .van de laatste tijd niet van de lucht zijn. Men is verder van mening dat Bullit de verho ging van Amerikaanse steun komt bespre ken naar aanleiding van het feit dat thans de communisten niet meer in het Franse kabinet vertegenwoordigd zijn. De opvatting, dat de regering der V.S. haar programma van economische hulp aan Europa aanpast aan de poli tieke toestand in de Europese lan den en in het bijzonder, dat. zij haar steun wil vergroten ter hulpverlening aan een soort anticommunistische actie in West-Europa, maakt te Parijs Veel op- binnenkort van de wereldbank voor her stel en wederopbouw, die sterk onder in vloed van de V.S. staat, een lening van 250 millioen doller te krijgen. Deze lening is intussen officieel toege kend. In België wordt druk gebouw d Ondanks de hoge prijzen ziet men thans overal in België door particulieren huizen bouwen en herbouwen. Ook de regering laat zcih niet onbetuigd. Zij is begonnen met de aanbouw van de eerste 500 mijn werkers-woningen. Vier - ondernemingen hebben de uitvoering in handen. De prijs per huis bedraagt niet minder dan frs. 250.000. Verwacht wordt evenwel dat een tweede reeks van 600 woningen minder zal kofeten. Weldra zal de regering een officieel bouwprogram bekend maken, dat zal voor zien in de bouw van 250.000 woningen uit te voeren over een periode van 10 jaar. Prof. Romme'over Linggadjati en de P.v.d.A. In de bijeenkomst van Zaterdagmiddag de plannen in 160 dagen te voet wordq afgelegd. De Chaukamba is 30, k.m, vaa het hoofdkamp verwijderd. Hoewel de expeditie, georganiseerd dooi de „Stiftung für Alpine Forschung" Zürich, in hoofdzaak een toeristisch lq. rakter draagt, zal men toch ook- wet® schappelijk werk, zoals gletschermeting» verrichten. Het voornemen bestaat in.dez» herfst terug te keren naar Zwitserland. Nieuwe aspecten der straatverlichting Tijdens een jaarvergadering van wer kers in het electriciteitsbedrijf te Mar gate $Eng.) werden interessante ont. hullingen gedaan over de toekomst det straatverlichtingdie grote verande ringen zal brengen. VolgCns een der af gevaardigden kan worden voorspeld, dat de steden der toekomst grote kunst- matige manen zullen hebben, die hooi boven de huizen, zullen worden aange bracht en een op het daglicht gelijken de 'verlichting zullen spreiden over de geheele oppervlakte der steden. Nadat de vergadering enigszins van haar verbazing over dit toekomstbeeld was bekomen, aldus United Press, ginj zij over tot behandeling vim meer prac- tische aangelegenheden, zoals de vijf daagse werkweek gang en vyidt zowel bij de tegenstanders! in het kader van de partijraadsvergadering van het communisme als bij het commu- der K.V.'P. sprak de voorzitter der Katho- nisme zelf aanhang. «Deze gedachte kreeg lieke Tweede Kamerfractie, prof. mr. C. P. nieuw voedsel, toen Robert Schumann. de- Franse minister - van financiën, aan de financiële commissie van de Nationale Vergadering meedeelde, dat hij verwachtte ORGELBESPELING Voor de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag IS Mei. des avonds van 7.SO—8.30 uur door Dolf Hendrikse. is het volgende programma opgemaakt. 1. Toccata in a, J. Pz. Swe^linok; 2. Psalm 116: 1. 2, 3. 4. 5. 6, Antih. van Noordt; 3. Fan tasie in e phrygiseh. Anth. van Noord!; 4. Toc cata, Adagio en F^uga In C gr. t„ j. S. Bach; 5, Koraal en 2 variaties over; ,,Nun lob', mein Seel', den Herren" {Psalm), Mich. Pratorius; 6.Concerto In A gr. t., Andante, - Allegro, Adagio (ad libitum), Bourrée (allegro), G. F. HSndel. De Nationale Vergadering besluit tot het nemen van strafmaatregelen Met 375 tegen 41 stemmen heeft de Fran- in werd gevraagd om het zenden van een se Nationale Vergadering het nemen van commissie van onderzoek naar Madagascar, strafmaatregelen aanbevolen tegen vijf De motie werd met 415 tegen 199 -stem- Madagassische afgevaardigden, die er van men verworpen. worden beschuldigd op Madagascar tot op- Een tweede motie, waarin het vertrou- stand tegen het Franse gezag te hebben wen- werd uitgesproken dat de regering aangezet. De communisten onthielden zich alle maatregelen zal nemen om de rust op hierbij van stemming. Tijdens het debat over de opstand op Madagascar werden onthullingen gedaan over een complot van nationalisten om het Franse gezag op het eiland omver te wer pen met behulp van stoottroepen. Een der afgevaardigden las een brief voor, afkom stig van de directeur van de medische school op Madagascar, waarin deze Ver klaarde,''dat de opstand tot in de kleinste kleinigheden was voorbereid: een der afge vaardigden voor Madagascar, Rcohangy, zou staatshoofd worden en een andere af- De Franse minister van Koloniën, Mou- tet, verklaarde, dat de gegevens in deze De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7 00. 8.00. 13.00. 18.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 9.15 Mor-' genwtjding. 9 30 Orgel. 9,45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Tauberplaten. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Engelse liederen. 11.30 Praatje over Engeland. 1)1,45 Familieberichten. 12.00 La Tragédie de Salomé, Schmitt. 12.30 Ons platteland. 12.40 Pianod-uo 13.15 Dansorkest. 14.(to Met naald- en schaar. 14.20 Lldhte muziek. 15.00 De wondere wereld. 15.15 Symphonle fan- tastiane, Beriloc. 16.40 Voor de jeugd. 18,15 piano. 18.30 Mankrachten. 19.00 Voor kleuters. 19.15 Plano. 'J V Causerie over Inenting. 20.15 Gevarléerd programma. 21.30 Platen op verzoek. 22,15 Weekoverzicht. 22.30 [Sopraan en plano. 23.15 Shehéraeade, Rimski Korsakof. HILVERSUM II,* 415.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13 00, 19,00, 20.00 22.30 uur Nieuws. 7.30 Morgengebed- 8.15 Platen. 9.00 Lichtbaken. 9 30 Politieberichten. 10.00 Voor kleuters. 10,40 Bakerpraatje. 10.50 Llszt. 11.30 Als de ziele luistert 12,00 Plano. 12.30 Lunchmuzlek. 13.50 Moderne Russische muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15 30 Lichte platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.45 Platen. 18.00 Zang. 8.20 Sport. 18.30 Lezing „Lente". 19.20 Lichte muziek. 19.45 R K Thuisfront. 20.20 Werken van Schumann Brahms. Ravel. 21.45 Plarokwlntet, Brahms. 23.00 Werken van Henk Badmgs. gteie luistert, gearresteerd, omdat de vraag van hun par lementaire onschendbaarheid nog niet was opgelost. In de loop van het debat diende de com munist Jacques Duclos een motie in, waar- Dezer dagen heeft voor de bijzondere politierechter te Zwolle een aantal clan destiene slachters uit Deventer terecht ge staan. De Officier van Justitie, die vorig jaar reeds een zeer ernstige waarsohuwing tot vertegenwoordigers van dit gilde gericht had, liet het ditmaal niet bij woorden. De politierechter zelf was het in de meeste ge vallen met de Officier van Justitie eens en veroordeelde de slachters tot straffen,welke varieerden van drie tot zes maanden ge vangenisstraf. De verdediger van een der verdachten merkte op. dat 60 van de Deventer sla- 23.30 Ais de j gers betrokken zijn bij de zwarte prak tijken. het eiland te doen terugkeren en om de veiligheid der burgers te beschermen, werd aangenomen met 375 tegen 41 stemmen. Weer 400 hectare bos en heide Tussen Holten èn Markelo brak Zaterdag een felle bos- en heidebrand uit, die circa 400 ha in as legde. Na vijf uur gelukte het brandweer, een detachement militai ren uit .Wierden en burgers uit de beide plaatsjes de hevige brand, die aangewak kerd werd door een félle Oostenwind, mees ter te worden.- M. Romme over de staatkundige toestand en het parlementaire werk'. In het afgelopen jaar is de praotische po litiek gekenmerkt door de overheersing van de Indische politiek die verwezenlijking" in houdt van de Koninklijke rede op basis van Linggadjati, zo merkte spreker op. Na de sluiting van de overeenkomst hebben zith echter enige verontrustende verschijnselen voorgedaan, die van de zijde van de Repu bliek komen, verschijnselen „die met de geest en de Ietter van Linggadjati niet verenigbaar zijn". m „Dan is er het schandaal van het feit," aldus ging prof. I^omme voort, „dat na an derhalve maaftd van overeenstemming in het gebied 'van de Republiek nog geïnter neerden zijn. Verder is in flagrante strijd met Linggadjati: het verzet van de Repu bliek om de Nederlanders naar hun plan tages en bezittingen te laten terugkeren. De minister' van Defensie der Republiek spreekt van de „souvereiniteit van de Re publiek". Deze is er niet in het accoond van Linggadjati. Ook verklaart genoemde mi nister. dat er met Nederland moet worden gesproken, hoe op het gebied van de defen sie met Nederland kan worden samenge werkt. Dit is helemaal geen vraag. Wij Ne derlanders", .aldus prof. Romme, „slui ten overeenkomsten, omdat wij de ten uitvoerlegging willen en wij willen de tenuitvoerlegging, omdat wij de over eenkomst gesloten hebben." Over de samenwerking met de Partij van cfe Arbeid zeide spr.. dat deze wordt be moeilijkt, „omdat wij zover van elkaaf af staan". De doorbraakpoging is mislukt en de Partij van de Arbeid zou er goed aan doen, de strijdbijl op te bergen. „In de partijpropaganda van de Partij van de Ar beid zou het beter zijn wat meer waardering te tonen voor het werk van anderen. Tot nu toe is bet niet tot ongelukken gekomen en de uitvoering van het regeringsprogram ma kwam niet in gevaar. Wij blijven de samenwerking toetsen op ons urgentiepro gramma. Zou de samenwerking in botsing komen met het rijksbelang, dan zou deze niet langer kunnen worden voortgezet. La ten we echter hopen, dat het Kabinet Beel nog lange tijd werkzaam zal blijven," zo eindigde prof. Romme zijn inleiding. Nieuw schip van de Harwich- lijn komt 26 Mei in de vaart Op 23 Mei zalde'nieuwe boot van de Harwichlijin de „Arnhem'' haar eerste reis HarwichHoek van Holland maken. De boot brengt onder de gasten de directie van „The London and North Eastern Railway" mee en zal bij uitzondering naar Rotterdam doorvaren en ligplaats nemen aan de Parkkade. Het uit 80 personen bestaande gezelschap zal zich naar Den Haag begeven als gast van de Nederlandse Spoorwegen. De „Arnhem" zal op 26 Mei in de geregelde dienst HarwichHoek van' Holland worden opgenomen. Voorjaarsmoeheid In hel voorjaar zijn velen niei opgewassen tegen de moeite en zorgen van dagclijksche bestorn meringén Dc winter heeft de reserves verbruikt en de zomer zon komt nog niet te hulp. Maar Sanatogen kan U helpen. Reeds na een. kort maar regelmatig ge bruik van Sanatogen verdwijnen Uw moeheid en dat lusteloos gevoel. Ze maken plaats voor geéstclijke irisChheid en licha melijk welzijn. Begin nog heden Sanatogen te gebruiken en voor jaarsmoeheid zal voor U niet bestaan De rode haan in Lith Zaterdag brak brand uit in de boerderij van de landbouwer Van Ballegooy te Lithoyen (gemeente Lith, bij Oss). Voord ai de bewoners gelegenhe'id kregen de inboe del uit het voorhuis en uit de stallen, in veiligheid te brengen, stond de gehele boer derij en de aangrenzende schuur iij, lichter laaie. Behalve de inboedel en landbouw- inventaris werden nog 10 varkens, twee kalveren en een aantal kippen een prooi der vlammen. Doof de ongunstige wind richting stonden binnen een half uur tijds ook de aangrenzende boerderijen van Dè Goor, Dekkers en Van Leuke in vlammen, waarna de vonkén een circa 50 m verder staande woning van P. van Lent eveneens, aanstaken. Ook dit perceel brandde tot de grond toe 'af-. De gemeentelijke brandweer van Lith kon wegens een defect aan de brandspuit niet ter plaatse verschijnen. De brandweer uit Oss verscheen spoedig met groot materieel ter plaatse. Zij slaagde, er in de brand in te sluiten. Meer dan 30 per sonen, waarvan nog een drietal ernstige brandwonden opliepen, zijn door dsze brand dakloos geworden. De schade is zeer groot. Panda en de'Meester-detective 32. Panda was op een grote binnenplaats terecht gekomen en keek scherp om zich heen. Recht tegenover hem was een ven ster hel verlicht, verder was alles donker en 'verlaten. ..Daar moet ik zijn!" dachl Panda. ..Waar licht is, zijn ookpersonen en om iets tc ontdekken mpet ik weten wie daar zitLaat ilc zien, dat ik bij dat raam kom!" Hij wist niet, dat zijn leermeester en patroon Snufkens op dat moment voor de poort stopte en ziqh met forsen tred (op gummi zolen) naar het portiershokje be gaf. „Ik kom hier een onderzoek instellen'' sprak hij streng. „Bljjf rustig, bedenk, dat j Ga je gang, vriend, ik vind alleen, dat je alles wat U zegt, tegeii U gebruikt zal kun- een beetje laat bent.' Iedereen is naar huis! |«Des te beter!" zei de detective. nen worden en laat mij zonder morren door. Ik ben de beroemde detective Snuf kens, aangesloten bij de bond van Er kende SpeurdersHier is mijn penning!" „Tjonge!" zei de portier. ..Dat is niet mis! Bezwaren tegen de „Noodwe Ouderdomsvoorziening" In het Voorlopig Verslag van de coft. missie van rapporteurs der Eerste Kam» over het wetsontwerp tot het treffen van een voorlopige regeling ter voorziening s de nood van ouden van dagen wordt alge meen instemming betuigd met het feit, dal in de ergste nood van vijf-en-zestigj-arigei en ouderen zal worden voorzien. Wat ech ter de wijze betreft, waarop deze hulp a worden geboden, betreurden vele leden dat voor de duur van de voorgestelde re geling het verzekeringsprincipe zal worde verlaten. Ook had men er bezwaar tege: dat zij, die reeds vele jaren zijn verzekert en daarvoor hun offers hebben gebrac&t thans de helft van de uitkeringen, waarop zij, hetzij door vrijwillige verzekering, het zij door verzekering via bedrijfspensioen fondsen, recht hebben, in mindering zien gebracht op de in het wetsontwerp ge noemde uitkeringsbedragen. Het bezwaar, dat dit wetsontwerp in stede van de ver- zekerings- de verzorgingsgedachte op d voorgrond stelt, gevoelden deze leden soherper, ómdat het, verzekeringstechnisd gezien, uitermate moeilijk zal blijken alia die thans onder, deze noodregeling zullej vallen naar men zegt ongeveer 500.C personen rstraks onder dè werking brengen van de in uitzicht gestelde defini tieve wettelijke voorziening, welke op he verzekeringsprincipe zal worden gebaseerd Deze leden hadden aan handfiaving van he beginsel van een recht op pensioen als uit gesteld loon voor de .kwade dag zeer ven de voorkeur gegeven boven 'de onderhavig voorziening. W.F. A.-gasten in de aether De Engelse bezoekers uit Cornwall, onder auspiciën van de World Friendship Association een Paasbezoek aan Haarlea brachten zullen op Woensdag 14 Mei v<tt de B.B.C.-microfoons van hun ervarings hier te lande vertellen. Gezamenlijk woi het „Wilhelmus" gezongen en ook staat voordracht van een gedicht over de tie-- rijzingvafl. Nederland op het programma Het is zeer waarschijnlijk de* eerste -keer, dat een- jeugdgroep een dergelijke uitzen ding voor Nederland verzorgt.- Het programma zal op Woensdag 14 Mei om 17.30 uur over de golf lengten307 217 meter de aether ingaan. De Stichting „Haarlems Bloei" heeft haar goedkeuring aan gehecht, dat ook de toekomst het Verkeershuis der Stich ting als bureau van het W.F.A.-dntvangst- comité zal blijven fungeren. In de zomer maanden van dit jaar wordt een 750-ta. buitenlandse gasten verwacht. t je I l Zieke man voelt zich beter. Het Turkse blad Tan in schrijft over de goedkeu ring van Trumans hulpprogramma aan Griekenland en Turkije door Huis van Afgevaardigden, dat de Tur ken thans niet meer alleen staan/doch alle Westerse landen- aan hun zijde hebben tegen de communistische vijand. Heilige stad. Bij de laatste troebelen c Amritsar, de heilige stad der Sikhs b Briits-Indië. heeft een gewapende bende een groep van twaalf personen overvallen, met benzine overgoten en in brand gestoken. Zeven personen verhandden levend. Later werd politieagent, die door de stad fietst' om rapport uit te brengen, overhoop gestoken. Onderscheiding. Winston -Churchill is Za terdagmorgen te Parijs gedecoreerd met de Franse militaire medaille, hoogste Franse militaire onderschei ding. Deze wordt bijna alleen voor heldhaftig gedrag toegekend aan on derofficieren. -Hij ontving de medailk uit -handen van Paul Ramadier, Franse minister-president, zelf even eens houder van de miedaille. Gek. Messerschmïdt, de Duitse vliegtuig bouwer, heeft verklaard, dat Hefl heim om de tuin heeft geleid bij hei verkrijgen van het vliegtuig, waarmee deze naar Engeland vloog. Hij kreeg het toestel onder het mom van weten schappelijk onderzoek ter beschikking. Toen Goering aan Messerschmïdt vroeg, waarom hij iemand die, kenne lijk- gek was een vliegtuig had ge geven, zei Messerschmidt.' dat hij met kon aannemen, dat een gek zo'n hoge positie in het Derde Rijk kon bekle- den. Verdachten. Naar de Palestijnse politit mededeelt, zijn- vijftig Joden, die ver dacht worden van terroristische ac tiviteit per vliegtuig naar een inter neringskamp in Kenya overgebracht, Beschuldiging. Generaal Telford Taylor, d« eerste Amerikaanse aanklager bij het tribunaal in Neurenberg heeft aan het tribunaal de akten van beschuldiging overhaudigd tegen twaalf Duitse gene raals. Hun wordt het vermoorden van honderdduizenden Grieken, «Joego* Slaven en Albanezen 'ten, laste gelegi

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2