Haarlems Dagblad Een Philips hete-lucht-motor met zeer bijzondere eigenschappen „Conferentie te Londen wellicht de belangrijkste in de wereldhistorie1' temp in Rome De commissie van „neutralen" en haar instructies goedgekeurd Het tarief van de heffing-ineens met twintig procent verlaagd De Walserij-West draait weer Weerbericht Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 11825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soeridaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom 61e Jaargang No. 18633 Vrijdag 16 Mei 1941 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem BE VIN OPENT LAGERHUISDEBAT: tingeland zal Frankrijk bijstaan terwille van beider veiligheid en ontwikkeling De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft gisteren het debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis geopend met een uitvoerige uiteenzet ting over de problemen, die Engeland in dit stadium der internationale verhoudingen het hoofd te bieden heeft, waarbij hij de nadruk legde op het onmetelijke belang van de aanstaande conferentie der vier grote mogendheden, die in November te Londen zal worden gehouden. Bevin zeide: „Niemand kan voorspellen, welke loop de gebeur tenissen tengevolge van deze conferentie zullen nemen; deze conferentie zal waar schijnlijk de belangrijkste in de gehele wereldgeschiedenis worden". Over de overeenkomst van Potsdam zeide Bevin: „Ik behoor tot diegenen die deze overeenkomst in al haar stadia zonder dub belzinnigheid en zonder selectie willen uit voeren." Ten aanzien van de herstelbetalingsrege ling verklaarde Bevin niet van plan te zijn, wederom een politiek van leningen te vol gen die zo groot zijn, dat zij door Duitsland niet terug kunnen worden betaald. Duits land zou zich dan weer met moderne fa brieken uitrusten en oorlogspotentieel voor de volgende oorlog opbouwen. „Dit is een weg, die de staatslieden niet weer moeten volgen", aldus Bevin. Het voornaamste doel dat moet worden bereikt, is het verhinderen, dat Duitsland weer een politiestaat wordt. Bevin zeide te hopen en te geloven, dat de fusie-ovéreen- komst uiteindelijk zou leiden tot een ver enigd Duitsland. Over de verhouding van Engeland met de Sovjet-Unie zeide Bevin, dat hij met Stalin de kwestie der herziening van het Engels- Sovjet-Russisch verdrag bad besproken en dat „overeengekomen was, dat wij er mee zouden opschieten". Over het Engels-Franse bondgenoot schapsverdrag zeide Bevin, dat hij hoopte, dat Frankrijk niet in een zelfde positie zal geraken als die waarin het zich bevond in de periode, die aan de ooidog voorafging. Dit verdrag is bedoeld als belofte van het Britse volle om Frankrijk bij te staan voor beider ontwikkeling en veiligheid, in de hoop, „dat wij beiden een grote bijdrage kunnen leveren tot de wederopbouw van de wereld". Bevin drong er op aan, dat er voor de volgende conferentie der grote vier een atmosfeer zou zijn geschapen, waardoor aanvaarding mogelijk zal zijn van het Ame rikaanse voorstel voor een viermogend- hedenverdrag, dat een voorbereiding is tot mogelijke verandering in de loop der wereldgebeurtenissen". Zesentwintig doden bij hevige brand Woensdagavond heeft in Rome een he vige brand gewoed in een filmmagazijn, waarbij tot nu toe zes-en-twintig men senlevens te betreuren zijn. Men vreest echter, dat er nog'meer slachtoffers ge vonden zullen worden. Het vuur verspreidde zich zeer snel door het vijf verdiepingen hoge gebouw. De meeste slachtoffers vielen te pletter, toen zij uit de ramen sprongen. Tijdens de brand hadden er twee he vige explosies plaats in de opgeslagen filmcopieën, waardoor een dei-de van het gebouw vernield werd. De brandweer had moeite de brand te bestrijden door de lage druk op de brandslangen. De politie heeft enige functionarissen van de maatschappij gearresteerd, daar men vermoedt, dat zij de veiligheidsvoor schriften niet voldoende in acht genomen hebben. „Hollandse Nieuwe" nabij Woensdagavond hebben de schepen van de Nederlandse haringvloot him netten voor het eerst uitgezet en hoe wel de visserij over het algemeen niet ruim was, zijn toch de eerste jagers reeds onderweg naar Vlaardingen, waar zij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag hopen te arriveren, zodat Zaterdag de nieuwe haring daar in het Handelsgebouw zal worden afgemijnd- Donderdag is bericht binnengekomen, dat de eerste Katwijker vandaag (Vrijdag) in de thuishaven verwacht wordt. Engeland is over de helft van zijn Amerikaans crediet Engeland heeft nogmaals een bedrag van 200.000.000 dollar opgenomen van het Amerikaanse crediet ten bedrage van 3.375.000.000 dollar, aldus is medegedeeld door de Amerikaanse regeringsautoritei ten. Sedert de lening in Juli 1946 door het Amerikaanse Congres werd goedgekeurd, heeft Engeland in het geheel 1.750-000.000 dollar opgenomen. Volgens de oorspron kelijke raming zou op 30 Juni 1947 een bedrag van 1.500.000.000 dollar zijn opge nomen, waaruit blijkt dat deze raming aan de lage kant is geweest. Hoge Autoriteit weigert weer een fiat executie De vroegere voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Noordholland mr. I'. W. A. de K. v. L. te Heemstede zal binnenkort opnieuw voor het Haarlemse Tribunaal terecht staan, nu voor de derde kamer. De Hoge Autoriteit te Amsterdam heeft het advies van de tweede kamer van het Tribunaal, die de K. v. L. twee jaar inter nering en een verbeurdverklaring van 40.000 wilde opleggen, niet in overeen stemming geacht met de ernst van de door de beschuldigde begane feiten. Willem Barendsz Woensdag thuis De Willem Barendsz wordt in de namid dag vart Woensdag 21 Mei in de haven van Amsterdam verwacht. Metalen keukengerei thans bonvrij Bij beschikking van de minister van Economische Zaken, opgenomen in de Staatscourant van 14 Mei is de distributie van metalen keukengerei opgeheven. Huis houdelijke artikelen, vervaardigd van emaille en aluminium kunnen dus van 15 Mei af zonder punten worden gekocht of verkocht. Aangezien het moeilijk is be langrijke hoeveelheden aluminium be schikbaar te stellen, is de productie be perkt tot een klein aantal modellen. Een volledige keukenuitzet zal voorlopig nog niet te koop zijn. Er wordt een aantal bescheiden kcukenuitzetjes gemaakt. Men verwacht dat de winkeliers deze zullen reserveren voor huwenden. Prins Bernharil in Engeland Met een door hem zelf bestuurd Dakota- vliegtuig is Prins Bernhard Woensdag op Met betrekking tot de verschillen, die te het vliegveld van de R.A.F. opleidings- Moskou over de kwestie der herstelbetalin gen zijn gerezen, zeide Bevin, dat de Britse regering niet accoord gaat met het beginsel, dat Duitsland zijn herstelbetalingen uit de lopende productie moet verrichten, wat er op neer zou komen, dat Engeland en zijn bondgenoten de herstelbetalingen zouden doen. Hij verklaarde voorts, dat de Britse re gering niet wenst, dat Duitsland zal ontko men aan zijn verplichtingen om bijdragen te leveren aan het herstel der landen, die het zoveel schade heeft berokkend. school in Temhill aangekomen. Aan 19 Nederlandse cadetten heeft de Prins daal de „vleugels" overhandigd. Deze „vleu gels" worden op de uniform gedragen en geven aan, dat de drager een volleerd mi litair piloot is. Enige uren later heeft Prins Bernhard in het bureau van het Directoraat Lucht strijdkrachten te Londen onderscheidin gen uitgereikt aan acht Britse officieren die zich in dienst van de Nederlandse oor logvoering door hun moed en bekwaam heid hebben onderscheiden. Palestina-vergadering geëindigd De Algemene Vergadering van de UNO tegen de instructies. Volgens deze instruc- heeft gisteren een commissie van elf aan gewezen de grote mogendheden en de Arabische staten zijn hierin niet vertegen woordigd welke tot taak zal hebben het_ Palestijnse vraagstuk te bestuderen. Tevens" werd een beroep gedaan op alle betrokken partijen een „wapenstilstand" in acht te nemen gedurende de tijd van het onder zoek. Met 40 tegen 0 stemmen en dertien onthoudingen werd de samenstelling van de commissie goedgekeurd. De „neutrale commissie" bestaat uit ver tegenwoordigers van Australië, Canada, Tsjecho-Slowakije, Guatemala, India, Iran. Nederland, Peru, Zweden, Uruguay en Joego-Slavië. De onthoudingen waren af komstig van de vijf Arabische staten en het „Sovjetblok" dat voor deelneming van de grote vijf aan de commissie was. Met algemene stemmen aanvaardde de algemene vergadering het voorstel van de Noorse gedelegeerde Finn Moes tot een „wapenstilstandresolutie'', inhoudende dat alle regeringen en volken, in het bijzonder die van Palestina, een „wapenstilstand" in acht zouden nemen tijdens het onderzoek van'de commissie voor Palestina. De Brazi liaanse president van de Assemblee, Oswal- dë Aranha, bepaalde dat het voorstel met algemene stemmen was aangenomen, of schoon de Arabische landen zich van stem ming onthouden hadden. Vervolgens stemde de vergadering over de instructies voor de commissie. Deze wer den aangenomen met 45 tegen 7 stemmen en twee onthoudingen. Turkije en Afgha nistan stemden met de Arabische staten Amerikaans plan voor Turkije besproken Er zijn besprekingen begonnen tussen de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Hassan Saka, en Edwin Wilson, ambassa deur der V. S. in Turkije, over de her-uit rusting van het Turkse leger en het herstel van het land, voor zover daaromtrent een overeenkomst met de V. S. moet worden bereikt, die een desbetreffend programma hebben opgesteld. In de tweede helft van Mei worden ver scheidene missies uit de V. S. in Turkije verwacht, onder andere een vlootmissie, die voorstellen zal doen inzake modernisering van de Turkse vloot en een missie van militaire deskundigen. Een Hilversumse rijwiel- belasting Het gemeentebestuur van Hilversum heeft een nieuwe belasting ingevoerd en wel op'het stallen van rijwielen. De rijwielbewaarders zijn verplicht con trölekaartjes van de gemeente te ge bruiken en voor elk gestald rijwiel twee cent aan de gemeente af te dragen. Zij mogen zelf vijf cent rekenen. ties zal de commissie zich niet bezighouden met de twee meest netelige kwesties, de Joodse immigratie en de onafhankelijkheid. Tenslotte werd de resolutie in haar ge heel eveneens met 45 tegen 7 stemmen en 2 onthoudingen aangenomen. Ook nu stem den Turkije en Afghanistan tegen, aldus U. P. Daarmede was deze buitengewone zit ting van de organisatie der Verenigde Vol ken de eerste spoedzitting van de Alge mene Vergadering ten einde. Tweede divisie zal spoedig geheel in Indië zijn De chef van de Nederlandse Generale Staf, generaal .-Kruis, heeft op een pers conferentie te Batavia medegedeeld dat de tweede divisie van 18.000 man binnen drie maanden in Indië zal zijn aangekomen. Daarna zal met de demobilisatie der vete ranen word'en begonnen. Met de tweede divisie zal <jle totale sterkte in Indië onge veer 109,000 man bedragen. Massaal bezoek aan de Grebbeberg Op Hemelvaartsdag hebben duizenden Nederlanders uit alle delen van het land een bezoek gebracht aan de graven op de Grebbeberg. Er hadden verschillende plechtigheden plaats, waaraan een groot aantal zang- en muziekverenigingen zijn medewerking verleende. Viscount Mountbatten naar_ Engeland Viscount Mountbatten, Onderkoning van Voor-Indië, zal naar Engeland komen, voor een kort bezoek, tijdens hetwelk hij met de Britse regering de nieuwe voorstellen voor Drie personen verdronken Auto reed te water door dat een band sprong Tussen de dorpen Uffelte en Wittclte bij Meppel is een personenauto met vier inzittenden door het springen van een achterband met grote snelheid in de Drentse Hoofdvaart gereden. Toen om wonenden na enige minuten te hulp kwa men, bleken drie der inzittenden reeds verdronken te zijn. Het waren de 75-jarige bestuurder G. Zuunnan en zijn 55-jarige echtgenote en de 40-jarige J, W. de Boer, allen uit Borgercompagnie, die op weg waren naar Limburg. De vrouw van de heer De Boer wist zich door het portier te redden. Lichting 1944 moet tekorten aanvullen Bij de indeling van de lichting 1947 zul len zich personeelstekorten voordoen, on der andere door dat een deel van de ge wone dienstplichtigen van deze lichting reeds benodigd was voor aanvulling van de tekorten van de lichtingen 1945 en 1946. Naar het A.N P. verneemt, zal de lichting 1944 worden aangewezen om daaruit mede te putten voor de perso neelsbehoeften van de lichting 1947. Hoe groot het aantal personen is, dat van de lichting 1944 zal worden, bestemd tot gewoon dienstplichtige, is nog niet nauwkeurig bepaald. Na tien jaren arbeid: Voordelen boven benzine- en Dieselmotoren Na tien jaren ingespannen arbeid, welke ook tijdens de Duitse bezetting onder de grootste geheimhouding werd voortgezet, is men er in de laboratoria van de Philips- fabrieken te Eindhoven in geslaagd, een nieuwe motor te ontwikkelen, welke door zijn karakteristieke eigenschappen vele nieuwe perspectieven opent. Hij kan in practisch elke capaciteit worden gebouwd en men zal hem kunnen gebruiken zowel voor auto mobielen als voor spoorwegtractie, voor liet opwekken van electriciteit, zowel in be drijven als in particuliere woningen. Het aantal mogelijkheden voor toepassing is zo groot, dat hiermede een nieuw ont wikkelingsstadium op het gebied van de bouw en de toepassing van motoren wordt ingeluid. De experimenten zijn thans zover ge vorderd dat nadere bijzonderheden kunnen worden medegedeeld. De Philips-hete-luchtmotor is in tegen stelling tot de benzine- en Dieselmotor, waar de brandstof in het inwendige van de cylinder verbrandt, er een met uitwen dige verbanding. Het principe van de hete- luchtmotor berust op het feit, dat een in de cylinder van de motor afgeslo ten hoeveelheid lucht of ander gas bij elke asomwen- teling een kring loop doormaakt, waaraan men vier verschillende étappes kan on derscheiden: ver hitten, uitzetten, afkoelen en sa menpersen. De ar beid, die de sa mengeperste en verhitte lucht bij het uitzetten kan verrichten is gro ter dan de arbeid die het vliegwiel aan de zuiger moet afgeven om de lucht in de koude ruimte weer samen te persen voor zij opnieuw wordt verhit. Daardoor is er bij elke kringloop een overschot van ar beid, welke bij deze hete-luchtmotor zeer groot is. Bij elke as-omwenteling verricht de motor motor is groter dan dat van de benzine motor. Het ligt ongeveer tussen dat van de beste benzinemotor en de Dieselmotor in. De belangrijkste waarde ontleent de nieuwe motor echter aan zijn bijzondere eigenschappen. Als brandstof kan bijvoor beeld zowel benzine als stookolie, methyl alcohol of lichtgas worden gebruikt. Van chemische aantasting van zuigers Een proef model van de Philips hete-luchtmotor. het overdragen van de macht in Voor-Indië j nuttige arbeid; hij is daardoor te verge- zal bespreken. Hij zal 2 Juni naar Voor- I hjken met een twee-tact-motor. Indië terugkeren, aldus wordt officieel medegedeeld. Het nuttig effect van de hete-lucht- TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) De aanvankelijk zo fel bestreden vermo gensheffing in eens is er zonder hoofde lijke stemming doorgegaan. In schijn be tekent dit een grote triomf voor minister Lieftinck. in werkelijkheid ligt de zaak echter wel iets anders en kon hij dit suc ces slechts boeken, nadat de Kamer met 49 tegen 34 stemmen het amendement- Teulings (K.V.P.) had aangenomen ter verlaging van het heffingstarief met 20 pet. De heer Teulings had aanvankelijk een nog grotere verlaging, te weten met 25 pet. gewenst, doch hij bleek bereid eni germate tegemoet te komen aan de be- De critieke voedselsituatie in Duitsland wordt geïllustreerd door deze foto, die een havenarbeider in Hamburg toont, de uit geloste zakken over de kade verspreide erwten opzoekend om straks moeder de vrouw een ingrediënt voor een mager soepje te kunnen overhandigen. zwaren van de minister. Deze zag dit ge beuren met lede ogen aan. De opbrengst van de heffing zal nu geen 2 milliard, maar 1.6 milliard zijn met het gevolg, dat de deblokkering nog wat langer op zich zal laten wachten. Maar al verklaarde de mi nister, dat hij het zou betreuren, indien er aldus van de hoeksteen van zijn sane ringsplan want als zodanig kenschetste hij de vermogensheffing in eens een stuk afging, het „onaannemelijk" sprak hij niet uit. En daarmee was de aanne ming van het amendement-Teulings ver zekerd aangezien nu alleen de Partij van de Arbeid en de communisten tegen stemden. Twee andere door mr. Teulings aanbe volen wijzigingen nam de minister over, namelijk de uitbreiding van de kinder aftrek tot kinderen tot 25 jaar, die gro tendeels op kosten der ouders worden onderhouden, onderwijs genieten of voor een beroep worden opgeleid en voorts de bepaling waardoor ten aanzien van ver mogens die tenminste voor een derde be drijfsvermogen uit maken, de betaling van de heffing in 8 (in het ontwerp stond eerst 5) jaarlijkse termijnen kan geschie den. Voor het „blijde" slot verklaarde oud-minister De Wilde, dat hij dank zij dé tariefsverlaging schoorvoetend vóór het ontwerp zou stemmen. Daarentegen deel de dr. Bierema (Vrijheid) mede, dat zijn bezwaren niet waren verdwenen. Nederland zal Indonesië nog twee jaar in de UNO vertegenwoordigen De Nederlandse regering heeft gisteren volgens Un. Press aan de algemene ver gadering der UNO formeel laten weten, dat zij het voornemen heeft binnen twee jaar aan te dringen op een lidmaatschap van de UNO voor de Verenigde Staten van Indo nesië. De Nederlandse gedelegeerde, dr. J. H. van Royen, zeide naar aanleiding van een verklaring van de Indische gedelegeer de Asaf Ali, dat Nederland gedurende een overgangsperiode van twee jaar Indonesië in de UNO zal blijven vertegenwoordigen. Daarna zal Nederland het initiatief nemen om Indonesië voor te dragen voor het UNO- lidmaatschap. en cylinders is geen sprake doordat deze koud blijven en de lucht schoon. De brand stof verbrandt volledig waardoor geen gittige gassen onstaan. Bougies en stroom - verdeler ontbreken. Daardoor is hij min der aan storing onderhevig dan de ben zinemotor. Doordat hij geen periodieke explosies heeft is hij veel geruislozer. Een Philips-hete-luchtmotor van ongeveer 15 pk maakt niet meer geluid dan een naai machine. Zijn volume en gewicht zijn klein ten opzichte van zijn vermogen. Het toerental kan 3000 of meer omwentelingen per minuut bedragen. Eén van de grootste voordelen, die 'vooral bij zijn gebruik in automobielen meetelt is, dat hij bij een gering aantal toeren toch een grote trek kracht kan ontwikkelen. Daardoor kan de versnellingsbak irr een auto worden ver eenvoudigd of eventueel zelfs geheel ver vallen. De directe aanleiding tot het ter hand nemen van de ontwikkeling van de hete- luchtmotor was de vraag naar een elec- triciteitsbron, die radio-toestellen zou kunnen voeden op plaatsen waar men niet de beschikking had over electriciteit. Merkwaardig is, dat het fundamenteel onderzoek, dat men daartoe heeft opgezet, uiteindelijk heeft geleid tot de construc tie van motoren met klein zowel als groot vermogen met haast ongekende toepas singsmogelijkheden. Het woord is aan. Geen regering kan lang veilig zijn zonder een geduchte oppo sitie. in Zestig jaar Leger des Heils Nederland Prinses Juliana woon! jubileumbijeenkomst bij Prinses Juliana heeft gisteren als ere voorzitster van het herdenkingscomité de samenkomst te Amsterdam bijgewoond van het Leger des Heils in Nederland, dat zijn zestigjarig bestaan vierde. Tijdens deze bijeenkomst voerde de chef staf van het Leger des Heils uit Londen, commissioner John Allan, het woord. Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, voorzitter van het ere- comité, reikte namens de Koningin aan de chef van de staf en mevrouw commissioner John Allan respectievelijk de onderschei dingen van Officier en Ridder in de Orde van Oranje Nassau uit, als waardering voor het vele werk dat zij tijdens hun verblijf in de Verenigde Staten in het Amerikaanse Leger des Heils voor Nederland hebben verricht. Ook de Nederlandse commandant van het Leger des Heils, Charles H. Dur- man, werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De bijeenkomst werd bijgewoond door de Commissarissen der Koningin in Noordhol land en Friesland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en mr. H. P. Linthorst Ho- man en door de burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly. Commissioner John Allan bracht hulde aan het Leger des Heils in Nederland en speciaal aan de eerste Nederlandse heilsol daat, de thans ruim 80-jarige kolonel G. J. Govaars. Des middags is op het Museumplein voor burgerlijke en militaire autoriteiten een groot défilé gehouden van vertegenwoordi gers van alle onderdelen van het Leger des Heils met vaandels en muziekcorpsen. Jeugdgroepen gaven daarna in de Apólïo- hal een keurdemonstralie. Oude dame slachtoffer van haar onvoorzichtigheid Donderdagmiddag omstreeks half drie sprong een 66-jarige Amsterdamse dame bij de halte Kampervest te Haarlem uit de tram, nadat deze zich weer in bewe ging had gezet. Zij viel en kwam voor de baanschuiver van de volgende wagen terecht. Een meis je, dat zich op het achterbalcon van de middelste wagen bevond en die het on geval opmerkte, wist door onmiddellijk aan de noodrem te trekken de tram tot stilstand te brengen. Het rijtuig moest worden opgevijzeld om het slachtoffer te bevrijden. Het bleek, dat de onvoor zichtige passagiere een dijbeen had gebro ken en schrammen en builen had opgelo pen. Een passerende arts en de Ongeval- lendienst verleenden de eerste hulp, waarna de dame per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis werd vervoerd. Er bestaat geen levensgevaar. Het tramverkeer ondervond geringe vertraging. De politie tekent hierbij aan, dat zij streng oplet en herhaaldelijk proces-ver baal opmaakt tegen reizigers, die uit of in een rijdende tram willen springen. Het ongeval van gistermiddag demonstreert eens te meer het gevaarlijke van deze handelwijze. Dr. van Mook zal Soendanezen beschermen tegen intimidatie De Ned.-Indische regering heeft Woens dag een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat dr. Van Mook na een con ferentie met afgevaardigden van de Pasoen- dan-beweging tot de overtuiging is geko men, dat de Soendanezen hun doelstellin gen op vreedzame wijze willen bereiken en dat hij dientengevolge heeft beloofd, de aanhangers der separatistische beweging van Soenda te zullen beschermen tegen in timidatie en terreur. Waarnemers voorspel len, dat deze geste een nieuwe crisis zal veroorzaken in de Nederlandse betrekkin gen met de republiek. Bouw van acht woningen te Bloemendaal Te Bloemendaal kan worden overgegaan tot de bouw van acht arbeiderswoningen aan de Tetterodeweg te Overveen, waartoe in 1945 reeds opdracht gegeven, is aan de architect J. A. v. Asdonk. De totale kosten zijn thans geraamd op f 85.225. Bij een hum- van f 5.50 per week zal het tekort op de exploitatie f 2.947 per jaar. bedragen. Er is een aanvrage inge diend voor een rijksbijdrage tot dekking van dit tekort. Minister Huysmans brengt een eresaluut aan (le werkers van Nederland Bij de officiële ingebruikneming van de „Walserij" West der Koninklijke Neder landse Hoogovens te IJmuiden sprak de minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans hedenmorgen een rede uit, waarin hij de nadruk legde op het nationaal-economisch aspect van deze in werkingstelling. Nu de minister te midden van een, na zware aantasting ten gevolge van de oor log, herrezen bedrijf stond, kon hij niet nalaten de prestaties van hen, die hier schouder aan schouder hebben gewerkt om een stuk nationale welvaart te her stellen, te noemen zonder tevens een ere saluut te brengen aan allen, die op dui zenden plaatsen in den lande in industrie, handel, verkeer of ambacht in het groot en in het klein met schier ontembare ijver en met taaie volharding reeds een stuk nationale welvaart hielpen herbouwen. Spreker zette worts het belang van de walserijproducten voor onze grondstoffen- basis uiteen. Bij een binnenlands verbruikscijfer yan. 200.000 ton platen van meer dan 3 milli meter, kan de Walserij-West een productie van 120.000 ton leveren. De hoge gast bracht de gelukwensen van de regering over en sprak de hoop uit, dat deze nationale industrie voor het ge hele Nederlandse volk een blijvende bron van voorspoed en welvaart zou zijn. OPNIEUW IETS HOGERE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. In de vroege ochtend enige plaatselijke nevel- of mistvelden. Overdag meest zwaar bewolkt. Geen regen van betekenis. Opnieuw iets hogere temperatuur. 17 Mei: Zon op 4.45 uur, onder 20.29 uur Maan op 3.48 uur, onder 16.27 uur rxwooooax»«»BC«»»a»coxicoxicccooococcccootxxooooo

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1