Voor brandstoffen Geslaagd muziekfestijn in Bloemendaalse bos Firma Boddëus Er is geen „oud" en geen nieuw lege Velerlei bijeenkomsten op Hemelvaartsdag Kort en Bondig 2 VRIJDAG 16 MEI 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Op de eerste dag van het muziekcon cours van de Noordhollandse Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen, dat Donderdagmiddag- en avond in het Bloe mendaalse Bos werd gehouden, uitgeschre ven ter 'gelegenheid van het zilveren ju bileum der Chr. Harmoniever. „Sursum" kwamen 12 verenigingen uit verschillende plaatsen van ons land .naar Bloemendaal toe. Ex- heerste dan ook in het dorp, waar vele vlaggen wapperden, een gezellige drukte. Voor een talrijk gehoor gaf „Sursum" onder leiding van de heer J. A. Meng Woensdagavond een jubileumconcert. Het muziekfeest werd Donderdagmor gen geopend met een aubade. Om 11 uur stelden alle deelnemende verenigingen zich op vóór hotel „Vreeburg", vanwaar de afmars plaats vond naar het Panne- koek enhuisje. Hier had zich een grote me nigte verzameld. Onder de verschillende autoriteiten bevonden zich de waarne mend burgemeester van Bloemendaal, wethouder mr. F. P. Th. Rohling; wethou der C. Schulz en het gemeenteraadslid A. Cassée. Ook gaven verschillende leden van het ere-comité blijk van belangstelling- Na een openingswoord door de voorzit ter van de concourscommissie, de heer C. Schuyt werden achtereenvolgens Psalm 150, Wilhelmus en de mars Bruxelles-Lille ten gehore gebracht. In een kort speechje wees de wnd. bur gemeester er op, dat de taak van het ge meentebestuur nog schoner zou zijn als meer van dergelijke muziekconcoursen georganiseerd zouden kunnen worden, waardoor de zorgen van de dag, in casu de noodlijdendheid van de gemeente, verge ten zouden kunnen worden. De laatste spreker, de heer B. Klaassen, voorzitter van het hoofdbestuur van de Noordhollandse Bond, dankte eveneens voor de grote medewerking en bereidwil ligheid, waarmede men dit muziekcon cours tegemoet was getreden. Op de Bloemendaalse weg had vervol gens een tamboer- en marswedstrijd plaats. Duizenden mensen, die twee, drie rijen dik aan beide zijden van de weg ston dengeschaard, sloegen vol belangstelling verrichtingen van de tamboers en .marsers" gade. Van twee uur tot 10 uur 's avonds vond een concertwedstrijd plaats in het Bloe mendaalse Bos. De organisatie op het concoursterrein was uitstekend. De ver schillende verenigingen volgden elkaar in een snel tempo op, waardoor het pro gramma vlot afgewerkt kon worden. Voor de blazers was het prettig, dat het niet zo arm was, doch voor de honderden be langstellenden was de straffe wind wel eens onaangenaam. Op de meest sportieve wijze verliep de vreedzame strijd om de eerste prijzen. De jury, die bestond uit de heren J. Beekhoven, Amsterdam, F. Pijl man, Amsterdam en Joh. Karsemeyer, Bussum, had geen gemakkelijke taak. Om streeks 10.15 uur maakte de bondsvoor zitter, de heer B, Klaassen, de volgende uitslag bekend: Tamboerwedstrijd: Patri monium, Enkhuizen, behaalde 22 punten kreeg een tweede prijs; „Soli Deo Glo- 26 p., 1ste pr-; „Crescendo", Hoorn, 25 p., 1ste pr.; Broek op Langendijk. 23 p., 2e pr.; „Arti et Religioni", Haarlem,.26 p., lste pr.; Edam, 20 p., 3e pr. Marswedstrijd: „Sursum", Bloemendaal, 23 punten, 2e prijs; Patrimonium, Enk- huizen, 25 p., lste pr.; „Nut en Genoegen", Edam, 24 p., 2e pr.; „Crescendo". Hoorn, 23 p., 2e pr.; „Soli Deo Gloria", Weesp, 27 lste pr. en Amstelveen, 25 p., lste pr. Concertwedstrijd: Patrimonium. Enk- huizen, 53 punten, 2e prijs; „Dient den Keer", Amsterdam, 54 p., 2e pr.; „Sursum", Bloemendaal, 60 p., lste pr.; Patrimonium, lan v. Galens». 295, Amsterdam-W, lohoor gevende aan veler verzoek zij.n wij «sloten onze Haarlemse relaties van brand- ïoffen te voorzien. lonnen worden na bericht of telefoontje aarne afgehaald. Privé-adres F. WITKAMP ipaavndamscweg 276, Ilaarlem-N., Tel. 19776 (Adv.) Tijdens het muziek-concours werd hij het Pannekoekenhuisje een aubade aan het ge meentebestuur van Bloemendaal gebracht. Amstelveen, 58 p., lste pr.; „Soli Deo Glo ria", K. Z.-dijk, 50 p., 2e pr.; „Arti et Re ligioni", Haarlem, 52 p., 2e pr.; „Crescen do", Oostzaan, 61 p., lste pr.; „Nut en Ge noegen", Edam, 53 p., 2e pr.; „Soli Deo Gloria", Weesp, 50 p., 2e pr.; „Sursum Corda", Krommenie, 63 p., lste pr.; „Soli Deo Gloria", Zaandam, 57 p., Ie pr- en „Crescendo", Hoorn, 54 p., 2e pr. Zaterdag 17 Mei wordt het concours voortgezet. Muziek Theo Olof en Luctor Ponse spelen voor de jeugd De Haarlemse Afdeling van de „Vereniging voor muzikale Ontwikkeling der Schooljeugd" had drie Jeugdconcerten, resp. voor 14 Mei. 28 Mei en 11 Juni in uitzicht gesteld voor een zeer luttel bedrag toegankelijk, en reeds het eerste was het aantal belangstellenden zo groot, dat het Geb. der VrIJz. Hervormden bij lange na niet bevatten kon en het concert dus gedoubleerd moest worden. Geen won der: twee der beste jonge kunstenaars van ons land traden op. Na een korte toespraak van Dr. J. R, H. de Smidt, waarin deze de kortelings overleden voorzitter Dr. W. v. d. Berg her dacht, nam Theo Olof het woord om de inlei dingen te geven, eerst over bouw en ontwlkke- llng der viool, daarna telkens voor elk uit te voeren werk afzonderlijk. Hij deed het eenvou dig, gezellig causerend, uiterlijk als een ge lijke onder gelijken, zoals hij zich destijds ook ln het jeugdkamp gevoelde en gedroeg. Maar toen bij begon te spelen rees hij torenhoog daarboven uit; toen voelden allen, jong en oud, eerbied voor dat technisch en muzikaal meesterschap, dat met' de diabolische moei lijkheden, In werken van Tartlnl. Bach, Paga- ïiini speelde alsof het een spelletje met eer diabolo gold; dat van „La Fontaine d'Aréthuse' van Szymanovjrskl, mede dank zij de onover trefbare samenwerking van zijn partner aan '1 klavier Luctor Ponse een in - pastelkleuren weergegeven sprookje maakte, onwezenlijk maar vol betovering. Was dat hetzelfde Instru ment, dat Bach's Fuga in g voor solo-viool vol stoerheid had doen klinken; dat in Kreisler's „Tambourln Chinols" Oosterse keteltrommen, geïmiteerd in de 24ste Caprice van Paganlni de veelzijdigste enkele en dubbele fluittonen en knappergelulden voortgebracht had en ten slotte een Perpetuum mobile weergaf?? Het was reusachtig van kunst, zekerheid, verschei denheid en eenvoud! De Jeugd was ver rukt: lk was het ook. K. DE JONG. Toezicht op honden in Bloemendaal DE DISTRIBUTIE Zaterdag 17 Mei. Haarlem. Bonkaarten voedingsmidde len K707. tabaks- en versnaperingskaarten, fandstoffenkaarten en toeslagkaarten voor t Ls. en jonge moeders in de Vleeshal voor estant Ke tot en met Kim. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 16 MEI. Stadsschouwburg: Gala-voorstelling ten 'ate van Kinderzorg „Ciske d-e Rat". 8 uur. iemeentclijk Concertgebouw: Koor Katho- iek Haarlem, concert, 8.15 uur. Begijnhof- apel: dr. Henri Conradi „Kierkegaard en iet wezen van de angst", 8 uur; City: „En iu de toekomst". 2.30, 7 en 9.15 uur. spaarne: „De geheimzinnige vingerafdruk" .30, 7 en 9,15 uur. (Vrijdag geen matinee); tembrandt: „Jericho", toegang boven 18 aar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Reap the 'ild wind", 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoe -rijg ik een baantje", alle leeft., 2.30, 7 en '15 uur. Frans Hals: „Nice girl", alle leeft., .30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 17 MEI. Begijnhofkapel: Piano-recital Ans Bouter uur; .Gereformeerde Kerk, Koediefslaan: louth for Christ Rally, 8 uur. Bioscopen: oiddag- en avondvoorstellingen. De woningbouw vereniging „Bosch en Duin" heeft aan het gemeentebestuur van Bloemendaal gevraagd, ter bescherming van de plantsoenen, het los laten lopen van honden te verbieden, evenals dit in Heemstede is geschied. De hoofdinspecteur van politie heeft in die geest geadviseerd. B. en W. vinden evenwel, dat een derge lijke bepaling voor een 'buitengemeente als Bloemendaal is, te ver gaat. Zij stellen de raad wel voor te bepalen houders van 'hon den te verplichten maatregelen te nemen om te voorkomen dat zijn hond: a. in de voor n ach tins t bestemde tijd rumoer of burengerucht verwekt; b. een anders grasperken, bloemperken of heesters beschadigt; c. losloopt op die gronden, waar zulks verboden is en dit verbod duidelijk is kenbaar gemaakt; d. zonder een doelmatige muilband zich op de weg verbindt, nadat vanwege Burgemeester en Wehouders is aangezegd, bedoelde hond te muilbanden; e. onbeheerd op de weg loopt tussen negen uur des namiddags en zes uur des voormiddags; f. losloopt op de weg, nadat vanwege Burgemeester en Wethouders is aangezegd bedoelde hond vast te houden. Hooft-herdenking te Haarlem Tet herdenking van de sterfdag Hooft, wordit in de leeszaal van de Stadsbiblio theek te Haarlem, van 26 tot en met 31 Mei, een tentoonstelling gehouden van werken van en over deze schrijver. Ten besluite hiervan wordt op Zaterdag avond 31 Mei in de Stadsschouwburg een op voering gegeven van zijn „Warenar" door „Het Residentie Toneel" van de Koninklijke Schouw burg in Den Haag. De Volksuniversiteit zal in het najaar een cursus organiseren over grote 17e-eeuwers, o. w. Hooft, naar aanleiding van deze her denking. Gemeentekwekerij weer voor publiek toegankelijk De gemeentekwekerij aan de Kleverlaan te Haarlem is van 17 Mei tot 1 Juni van 1012 's ochtends, van 2—5 uur 's middags en van 7—9 uur 's avonds weer voor het publiek toe gankelijk. „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" Het fonds tot bestrijding der tuberculose „Draagt elkanders lasten" zal morgen, Zater dag, zijn jaarlijkse bloemcollectedag houden. Dames en heren en jongelui van 16 jaar en ouder, die willen collecteren kunnen zich aan onderstaande adressen opgeven. M de Boer, Van Nesstraat 52; D, de Graaf, Patrimoniumstraat 31; Gebouw Haarl. Christ. Besturenbond, Bakenessergraehl 63: P. A. de Weerd, Allard Piersonstraat 19; L. Hetebrv, Schotersingel 85: F. van Wijk, Brouwersplein 14 en Joh de Jager, Karei van Manderstr. 51. SNEEUWRUIMEN WAS DUUR, B. en W. van Bloemendaal vragen aan de raad het crediet op de begroting voor 1947 voor sneeuwruimen van f 3000 te ver hogen tot f 31.715, omdat in de maanden JanuariMaart dit bedrag is uitgegeven. Bovendien is nog f 1500 nodig om ook voor de komende winter geld voor sneeuwrui men beschikbaar te hebben. Een week gevangenis voor autobestuurder Op Maandagochtend 31 Maart reed de landbouwer B. uit de Groote IJpolder op de Dreef per auto in de richting Heem stede. Naast hem zat een 50-jarige inva lide vrouw, die hij naar de Maria-Stich- ting zou brengen. Zelf wist de autobe stuurder de weg niet, doch zijn mede-pas- sagiere, die weliswaar ook niet goed op de hoogte was, wees de Paviljoenslaan aan. De landbouwer ging links af en be merkte niet, dat uit richting Haarlem een stadstram naderde. De tram raakte de auto, waardoor het portier open ging en de vrouw uit de wagen viel. Zij liep een schedelbasisfractuur op en is kort daarop in de Maria-Stichting overleden. Wegens het veroorzaken van dood door schuld stond de landbouwer voor de Haar lemse rechtbank terecht. De oficier van justitie eiste een hechtenisstraf van één week en ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen gedurende zes maanden. Uitspraak 27 Mei. Onderwijzers als politie-agent Ter bestrijding van de na-oorlogse bal dadigheid van de jeugd wensen B. en W. Bloemendaal, evenals dit te Hilver- Minister Fiévéz: Landdag van oud-slrijders „Laten wij nimmer spreken over „het oude leger", zulks in tegenstelling met het leger van thans. Ik ken geen „oud" en geen „nieuw" leger. Ik ken slechts één Neder lands leger nog liever zou ik zeggen: „i! ken slechts één Nederlandse strijdmacht, namelijk die welke vocht in de Meidagen van 1940, die welke in de 5 daaroDVoIgen de jaren van Engeland uit de strijd voort zette op de wereldzeeën, ln de lucht en later op het vaste land, die welke de strijd aan bond met de Japanners, en die welke thans ons vaderland dient overzee en hier te lande". Deze woorden sprak de minister van Oorlog, luitenant-kolonel A. H. J. L. Fié véz, Donderdag op de door tienduizenden oud-strijders uit de Meidagen van 1940 bij gewoonde landdag in Rijssen. De minister zeide, dat men bijeengekomen was, om ge tuigenis af te leggen van de blijvende waarden, welke deze strijd heeft geschon- sum met gunstig resultaat is geschied, aan k namelijk kameraadschap en saam de onderwnzers. die zich hiertoe beschik- horigheidsgevoel en het beset, dal men bij alle verscheidenheid, één vaderland heeft. Na de bevrijding kwam weer tot uiting dat ons volk in groepen en richtingen verdeeld is. „Wij mogen dit niet laken", aldus de mi. nister. Wij Nederlanders wensen geen de geest dodende gelijkschakeling. Wij wensen ons een eigen overtuiging te vormen en wij wensen deze binnen de perken, die een ge ordende samenleving stelt, vrijelijk te be lijden. Maar wij moeten steeds voorkomen, dat de middelpuntvliedende krachten het winnen van de middelpuntzoekende en wij mogen nimmer uit het oog verliezen dat gene, wat ons samenbindt en waarvan wij de onderwijzers, die zich hiertoe beschik baar stellen, opsporingsbevoegdheid te geven ten aanzien van overtredingen door minderjarigen. Hiertoe is aanvulling van artikel 141 der Alg. Politieverordening noodzakelijk. Adjunct-secretaris van tribunaal gearresteerd Te Leeuwarden is de adjunct-secretaris van het tribunaal aldaair, mr. Van der M. gearresteerd. Hij wordt er van verdacht, van iemand die wegens collaboratie terecht moet staan, geld te hebben aangenomen om bezwarende passages uit het dossier te lichten. Duizenden uit alle windstreken en van opvattingen vergaderden vele Honderden socialistische jongeren mar cheerden op Hemelvaartsdag door Amers- foorts straten naar het openlucht-thea ter „Birkhoven", waar de Democratisch Socialistische Jongeren Vereniging „Nieu we Koers" een landdag hield. De voorzitter, de heer Goos van 't Huil uitte zijn voldoening over de groei van de organisatie, die, na een jaar van on vermoeide arbeid, 80 afdelingen telt. Hij betreurde het, dat een deel van Neder lands jeugd bij de jongste verkiezingen was afgezwenkt naar het Communisme en achtte het een taak van de „Nieuwe Koers", om deze jonge mensen terug te brengen tot de gedachte van het Demo cratisch Socialisme. Na een vlagonthulling sprak de heer W. Klinkenberg onder meer over het tra ge tempo van de uitvoering van het so cialistisch program. Hij riep op tot inter nationale samenwerking en betreurde het dat het contact met de Duitse jeugd vrij wel onmogelijk wordt gemaakt. Namens de aanwezige Belgen sprak de heer G. Kreveld, die een waar schuwende stem liet horen tegen het gevaar van het opdringende pessi misme. „Het is niet zonder strijd, dat wij ons zullen louteren. Laat ons op timist zijn ten aanzien van de toe komst van Europa", zo zei hij. In de middagbijeenkomst voerde het Tweede-Kamerlid mr. A. M. Joekes het woord. Hij hekelde fel het optreden van „de duistere machten der reactie". „Ne derland, en vooral jong Nederland", al dus mr. Joekes, „zal tegen deze lieden te zeggen hebben, dat wij Democratisch gere geerd worden en willen blijven". Tegen de opvattingen, die tot het op nieuw ontbranden van een oorlog kunnen leiden, wilde spreker scherp stelling ne men. „Wij moeten vasthouden aan de noodzaak van een wereldomvattende or ganisatie en de gedachte terug dringen, dat de wereld uiteen zal vallen in twee of drie groepen". In Den Haag kwamen Woensdag en Donderdag 1200 afgevaardigden van het Nederlands Jongelingsverbond bijeen. In de middaguren van Hemelvaartsdag werd een declamatorium opgevoerd: „De C. J- M. V. treedt aan". Speeltuinorganisaties bijeen. Nadat Woensdag de afgevaardigden van de Nederlandse Unie van Speeltuin Orga nisaties officieel door B. en W. van Leeuwarden waren ontvangen, ving des middags in hotel „De Groene Weide" een tweedaags congres aan. Nadat de heer Roos winkel, chef afdeling Jeugdzaken van het Departement van Onderwijs, een korte toespraak had gehouden en de secretaris de mededeling had gedaan, dat de rege ring een subsidie aan de NUSO heeft toe gekend, werden cup Hemelvaartsdag de besprekingen voortgezet. Het bestuur kreeg machtiging tot het doen vervaardigen van een smalfilm over het speeltuinwerk en tot het organiseren m streekconferenties. Bondsdag in Groningen. Ruim 10.000 leden van de Nederlandse Bond van Jongelingsverenigingen op ge reformeerde grondslag uit geheel ons land kwamen Woensdag te Groningen bijeen, waar de 51ste bondsdag van deze jonge lingsverenigingen werd gehouden. Protesten in Arnhem. De landelijke vereniging voor bedrijfs- vrijheid in de landbouw (BVL) heeft in Musis Sacrum te Arnhem een ledenver gadering gehouden. Tal van inleidingen werden gehouden, waarin felle critiek werd geleverd op de gebondenheid der crisis wetgeving, het grote ambtenarencorps en ook de wijze, waarop leidende figuren uit de landbouworganisaties de minister van advies dienen. Een telegram aan de Ko ningin gaf uiting aan de verschillende wensen op dit gebied. In Utrecht kwamen de bonden van de „Ned. Jongelings- en Meisjesver enigingen op Gereformeerde grondslag" bijeen. binnenland Een driejarig meisje uit Den Haag trok :ijdag een theepot van het gas. met het gevolg. :!»t zij ernstige brandwonden opliep. Het kind .5 Woensdag overleden. De minister van Economische Zaken, dr. G. w. M. Huysmans zal op 20 Mei voor enkele dagen naar de Ierse hoofdstad gaan ter bespre king van economische aangelegenheden. Op 22 Mei zullen in Amsterdam besprekin gen gevoerd worden over een fusie tussen de ..Handelskamer" en de drie grote bonden voor verbruikscoöperaties in Nederland. Minister Gielen heeft op een Frans lyceum de Franse lesmethoden bestudeerd. Hij was er zeer mee ingenomen en zelde deze methode ook in Nederland toegepast te willen zien. Mr. D. de Roo van Aiderwerelt, sous-chef der directie Economische Zaken van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot waarnemend hoofd der sectie Economische Zaken van de Nederlandsche militaire missie te Berltjn. Te Waalwijk ls een 18-jarlg meisje tijdens ons in de Meidagen van 1940 en daarna ir de jaren van bezetting allen zo scherp be wust waren." Na de minister sprak generaal H. G. Win kelman. „Nederland is geen oorlogszuch tige staat" aldus de generaal. „Een Neder lander wordt in het algemeen niet met liefde soldaat en toch is er ook weer geen volk. dat meer aan zijn onafhankelijkheid en vrijheid is gehecht, dan juist het Neder landse. Dit is in de afgelopen jaren wel duidelijk aan het licht getreden. Maar wanneer men de zegeningen van de vrede geniet, wordt zo licht vergeten, dat wat op het gebied van de landsverdediging werd verwaarloosd, niet in korte tijd kan worden ingehaald. Dat is in Mei 1940 ook gebleken. Men ziet nu al weer sympto men, die op een zelfde mentaliteit wijzen, als die, welke ons na de eerste wereld oorlog zo ontzaglijk veel kwaad heeft be rokkend. Er gaan weer stemmen op, om de bezuiniging zoal niet uitsluitend, dan «"J"» «eolische sehok gedood. - - - Daar zij alleen thuis was. Is de Juiste toedracht Spaart, parken en plantsoenen Het is de politie de laatste tijd opgevallen, dat de plantsoenen veel van de baldadigheid van de jeugd en helaas niet alleen van Jeugd te lijden hebben. Zij doet daarom een ernstig beroep op de ouders, opdat deze hun kinderen zullen wijzen op het onmaatschappelijke" van deze verniel zucht en zij spoort de burgerij aan tot medewer king aan het bestrijden van dit euvel. Van haar kant zal de politie niet nalaten de boosdoeners ernstig te straffen Mengelberg komt terug om zich te verdedigen Naar wij vernemen zal Willem Mengel berg, de voormalige dirigent van het Con certgebouw-orkest, eind Juni uit Zwitser land naar Nederland komen om zijn gedrag tijdens de Duitse bezetting voor de Centrale Ereraad te verdedigen. Zoals men weet. heeft Mengelberg beroep aangetekend tegen de beslissing van Juni 1945 van de Ereraad voor de muziek, die hem voor het leven het recht om in Neder land op te treden ontzegde. De Centrale Ereraad, waarvan de zittin gen niet openbaar zijn, heeft dezer dagen twee orkestleden en een bestuurslid van het „Concertgebouw" gehoord. De Ereraad komt steeds op Dinsdag bijeen. DE STRIJD TEGEN HET ZWART. Een agent van politie heeft op het Sta tionsplein te Haarlem een 39-jarige inge zetene uit Hülegom aangehouden, die 8 k.g. Belgische shag clandestien vervoerde. Het gebrek aan hout heeft een nieuwe methode voor het vervaardigen van vloe ren tot ontwikkeling gebracht. Van spe ciale, zogenaamde Perfora-stenendie licht maar sterk zijn en aan de zijkanten van voegen voorzien worden, wordt een vloer vervaardigd, bestaande uit afzonder lijke „balken", die gewapend zijn door middel van ijzeren slaven welke in de voegen worden gemetseld. Door deze ste nen balken weer aan elkaar te metselen en de vloer op de muren te leggen, ontstaat een stevig geheel, dat later met een laag cement bedekt kan worden. De nodige lei dingen voor gas, water of electriciteit kunnen in de vloeren verwerkt worden, zodat geen buizen te zien komen. De foto's tonen een stapel van de bovenver melde „Perfora" stenen en een vloer in wording. In Velsen en Sassenheim wordt dit procédé thans onder meer toegepast en ook voor de komende nieuwbouw te Haar lem zal het systeem worden gebruikt. toch wel in de eerste en voornaamste plaats op de defensie toe te passen. Het is verleidelijk, wanneer er nog geen oorlog is, de bezuinigingsmaatregelen vooral op 's lands defensie te doen drukken en er daarvoor zelf minder van te lijden te hebben. Vergeet niet, zo zeide generaal Winkelman, dat uw zonen, als die oorlo; die wij niet willen toch komt, weer onder dezelfde ongunstige voorwaarden zullen moeten strijden, als gij het helaas hebt moeten doen." De derde spreker, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst gaf een overzicht van de strijd in Mei 1940a Hij zeide. dat indien deze langer had kunnen duren, het verzet grimmiger en de weer stand verdubbeld zou zijn geweest. Als een der redenen welke een langdurig standhouden had verzwaard noemde hij een vrijwel onafgebroken ontwapenings- politiek, welke vele grondpijlers van ons militaire weerstandsvermogen reeds lang tevoren had ondermijnd. Herstel daarvan was in de mobilisatietijd niet meer moge lijk. Verkorting van diensttijd, verminde ring van de lichtingssterkte, verwaarlo zing van de Grebbe-linie, vermindering van het corps beroepsofficieren, veroude ring in alle rangen, geen geld voor ma noeuvres, wapens, munitie, vliegtuigen of kanonnen, dit alles had te diep in gegre pen om in de enkele jaren voor de oorlog te worden teniet gedaan. Een klein deel van de natie droeg dan ook het persoon lijk offer van de frontdienst. Spreker besloot zijn rede met te consta teren, dat de Nederlandse soldaat van het eerste oorlogsuur overal waar zijn supe rieuren niet versaagden, zijn plicht tegen over het vaderland getrouw heeft vervuld en dat de weerstand van de Nederlandse weermacht in de Meidagen 1940 evengoed tot de uiteindelijke capitulatie van Duits land heeft bijgedragen als de weerstand, geboden door België, door Frankrijk en door het Britse expeditieleger. Dit moge ieder overwegen, die nog steeds niet tot een juiste waardering tegenover de oud strijders is kunnen komen. De fweede Rijnsleper in zijn elemenl In een korte spamie tijds heeft de N.V. Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij twee moderne sleepboten, bestemd voor Zwitserland, van de helling laten glijden. Was het enige weken geleden de „Rudolf Miesoher" die voor rekening van de Lloyd A.G. te Basel aan zijn element werd toe vertrouwd, Woensdagmiddag volgde de tewaterlating van de „Rynike", eveneens een Rijnsleper van ongeveer 600 ton, welke door drie schroeven wordt voortgestuwd. Ditmaal is de eigenaar de Flusschiffahrt A.G. te Basel, wier nieuwe aanwinst om kwart voor vier officieel gedoopt werd door de echtgenote van de directeur, me vrouw N. Alioth. Een fles champagne knalde tegen de boeg in scherven en aan zienlijk vlotter dan zijn voorganger gleed de Rynike van de helling. Het schip ont leent zijn naam aan een bekende Zwitser se ingenieur; de ontwerper was de heer F. Busch, die zijn geesteskind met grote voldoening mocht zien tewater laten. Over twee maanden zal deze krachtige sleper op de Rijn zijn zware taak kunnen beginn'en. Drie jaar voor ex-burgemeester van Heemskerk De achtste kamer van 'het Haarlemse tribunaal adviseerde Woensdagmiddag in de zaak tegen de voormalige burgemeester van Heemskerk, de 37-jarige K. F. ter P. die lid van de N.S.B. en begunstigend lid van de S.S. geweest was, tot een internering van drie jaar. eindigende op 8 Mei 1948 en ontzetting uit alle rechten voor de tijd van tien jaar. Dezelfde kamer gaf ten aanzien van de slager A. C. uit Santpoort, die ervan be schuldigd werd een actief lid van de bewe ging te zijn geweest en in de oorlogsjaren aanzienlijke winsten te hebben gemaakt door leveranties aan de weermacht, een internering van twee-en-half jaar en ont zetting uit de kiesrechten gedurende tien jaar in overweging. Motorrijder in botsing met Zandvoortse tram Een 58-jarige ijsfabriikant uit de Oranje straat te Haarlem, die zich Woensdag avond omstreeks half zeven per motor rijwiel in de richting Heemstede begaf, merkte ter hoogte van de Kogelstraat de wegafsluiting op de Leidsevaart, die daar wegens herstellingswerkzaambeden aan het tramspoor is aangebracht, te laat op. Hij week, om de gaten in het wegdek te ontgaan, te ver naar links uit, zodat hij in botsing kwam met de achterste wagen van een uit Zandvoort komende tramtrein. Het motorrijwiel werd deerlijk gehavend en de berijder werd met een sleutelbeen- breuk naar het Diaconessenhuis overge bracht. SCHEEPVAART K. N. s. M. Ary Scheffer. 13 Mei van Bor deaux naar La Pallsse. Phaeax, 13 Mei te Cal- lao. Delft. 12 Mei te Valparaiso. Bessa, 13 Mei van Trinidad naar Curacao. Hermes. 13 Mei v. Lissabon naar Trinidad. Ornen. 13 Mei van Ant werpen naar Oporto. Vena, 13 Mei van Aber deen naar Rotterdam. Iris, 13 Mel van Oporto naar Lissabon. Caribia, 13 Mei te Kopenhagen. Danae, 13 Mei te Kiuluk. Pflae, 13 Mei van Am sterdam naar Antwerpen. MIJ. NEDERLAND. Madoera, 6 Mei te Cal cutta. Mapia, li Mel van Singapore naar Paci fic. Tablan. 7 Mei te Manilla. Nieuw Holland, li Mei te Batavia. Sumatra. 10 Mei te Singa pore. Van der Waal. 8 Mei te Durban. Rottl, 11 Mei te Marseille. OCEAAN Phrontis. 13 Mei van Amster dam naar Montreal. K. H. L. Montevideo, an het ongeval niet bekend. Door het achteloos wegwerpen van een brandend eindje sigaret is ln de Soester duinen anderhalve hectare bos ln vlammen opgegaan. Tegen de 33-Jarlge J. G. uit Aalsmeer, die haar pasgeboren kind verdronk. Is vier Jaar gevangenisstraf geëist. De 39-jarige A F. L. uit Amsterdam, die haar 36-Jarlge echtgenoot met een bijl vermoordde, hoorde vijf Jaar ge vangenisstraf tegen zleh eisen. Er worden voorbereidende besprekingen gevoerd om te komen tot een Haarlemse afde ling van de „Stichting Nederlandse Filmclub", die de vertoning van films van hoge artistieke waarde in het normale bioscoopprogramma wil stimuleren. In hoeverre het tot een samenwer king met de Filmkring H 46 zal komen, ls nog niet bekend. HAARLEM EN OMGEVING Op het muziekconcours, uitgeschreven door de harmonie „Trou moet Blijcken" te Lisse, dat op Hemelvaartsdag is gehouden en waar aan 26 verenigingen deelnamen, slaagde de RK. Harmonie „Crescendo" uit Hlllegom er ln drie prijzen te veroveren. In de concertwedstrijd won zij de eerste prijs, een zilveren lauwertak, ln de marswedstrijd eveneens de eerste prijs een verguld zilveren medaille en in de ere- wedstrijd de tweede prijs. De vereniging kwam onder de dirigent, de heer G. Dik uit Lelden, uit ln de ere-afdeling. De huldiging cn receptie van de heer T. C. R. Smit, bestuurslid van de afdeling Haar lem van de facultatieve vereniging voor lijk verbranding zijn op Zaterdagmiddag niet ln hótel Lion d' Or, zoals aangekondigd ls, maar in hötel „De Leeuwerik". In aansluiting met het bericht over de ge zondheidstoestand van ds. C. H. Brandt, pre dikant bij de Evangelisch Lutherse gemeente deelt men ons mee, dat hij nog een maand ln Zwitserland zal blijven. Zondagavond zal in het Gemeentelijk Con certgebouw door „Wlillem Goossens" volksto neel een voorstelling worden gegeven van „Vergeef ons onze schulden", waaraan mede werken Willem Goossens. Roosje Köhler en Cllly Bach. Nu het strand tussen IJmuldcn en Zand voort voor het publiek ls vrijgegeven, zal ook het Bloemendaalse strand weer duizenden mensen tot zleh trekken. De Bloemendaalse Reddings Brigade zal met Pinksteren haar stranddlensten hervatten. De heer H. Vreedenburg te Haarlem slaag de aan de Technische Hogeschool te Delft voor het Ingenieursexamen scheepsbouwkunde. RAADSVERGADERING BLOEMENDAAL De raad van Bloemendaal vergadert Donderdag 22 Mei 's middag 2 uur. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 14 Mel 1WT ONDERTROUWD: 14 Mel, H. F. B. d Baas en E. C. C, Boots; H, M. v Elk en C. C. v. d. Valk: S. Hooijsohuur en M. G. A. J. d. Ruiter; M. Jansen en J. F. Mosseveld; C. Plantlnga en D. M. J. J. Alders; F Dijkstra en F.. A. j. Jans sen; F. Meerman en J. C S. Boeltjes: F. Hout kamp en J. P. H, Woudman; K. v. d. Linde en C. M. Reeders; J. v. d. MiJe en S. MooUman; J. J. d. 1. Mar en C. Lodder; G. W. v. Es on J. M. Melchlor; M. Hommers cn W. Buur; C. Plomp en J. c. d. Graaff; J. Lubberscn en M. v. Dijk; H. Boerema en J. C. Trappel; JAP. Beekhuljs en M. A. Koonings; H. Blaauwbroek en C. Kors; j, G. Martens en H. A. W. Jonker; J. F. M. Bouman en J. M. Braak; F. A. Plek en E. A. Kuntzc; C. J. v. Kampen en R. Stoker; W. Dijs en C. Visser; J. C. Kops en G. M. v. d. Peljl; J. H. G. v. Veen en c. A. Jansen: H Oudkerk en C. W. M. v. d. Linde v. Sprank huizen; H J. Heljdeman en I. J. Rose; K B. Winter en J. Verzijiberg; A. T. Dekker en W. Polman; M. J. Avontuur en D. J. Nljsscn: T. M d. Bie cn M. H. StelJnebrugh; G. C. H. Woltjer en G. M. Monsma; F. Elchenberget en L. Koolman; E. M. Zwart en M. H. Drost, J. W. Vreeswijk en A. J. Martens; C. G. Zwart en A. Wolvers: W Boelhouwer en E. d. Keizer; J. Alkema en H. d. Jager. GEHUWD: 14 Mel, A. J. M. v. d. Vorst en A. C. v. Kleeff; J. C. d. Bakker en J M A. v. Etten; P. A. v. d. Linden en G. M. M. Huljgen; H. v. d. Sommen en A. B. v. d. Vliet; N. t. Bosch en W. M. v. Dijk; A. v. d. Eljnden en A. C. v. d, Horst; T. s. J. Jansen en D. M. Scheubitn; W. Bonke en C. C. v. d. Stoop; L. Baas en W. M. Verhoeijen; S. d. Vreeze en A. M. Hijkoop; S. N. Nleman en J. C. VernooU; H. Klink en A. Embregts; J. G. W. d. Droog en J. M. Kiekens; W, A. J. Hoonhout en J. G. v. Dlcmen; C. T. Heerens en M. J. Houwellng; J. Verhagen' en C. Schouten; H. Kloos en C. Mulder; E. Moer land en L v. Dijk; w. Wennir.g cn E. Buitman; J. M. Happee en M. A. Koster; H. J. W. v. Leu ven en T. v. d. Pluijm; S. Steen en M. A d. Jong; T. J. Dijkstra en J. Jonker; E. A Hlensch en A. Claus; H. G. M. Vonk en M c. Nielen; Z C. Gahrmann en M. A. M. Housmans; J. B. DuiJndam en L. M. v. Schagen, G Holleman en Bestenbreur; T. Strikkers en G Karei; B Glazenborg en L. B. SluIJmers; w. Koning en P- C. Steenklst; G. Heltlager cn M MeiJers; T, S. Vink cn A. G. Logmans; P. A Lamie en g! J. Rombouts; W. Koene en A. H. Out; J. j wit kamp en W. J. Roeiman; C. Wassenaar en H M v. Brienen; M. d. Zwarte en W. A Hommeisen; T. v. Domselaar en H. Posthumus; A j v Woen.sel en J. Wees; J. v. Gasteren en A Lan- genbach. BEVALLEN van een zoon: 10 Mei, p. Kam- minga—Giesbergen; 13 Mel, M. G. v. Zeeland t. Boom; W B. Roozend. Bruin; A E v. Waart—v. d. Mark; 14 Mel, S. Meijer—Zuiver: l. E. c. Koelemlj—Weers; C. d. Roo—Rubenga. BEVALLEN van een dochter: 12 Mel, M A. d. Wijden—Gerritsen; 13 Mei, W. P. Coeie- man Boeréc; J. j. ReketHoutstra; a Vel- lenga—v. Leeuwen: M. Bakker—v. Tilburg- H KruiJf-v. Velzen: 14 Mei, M. J d Jon Peters; r. d. Groot—vijfschaft. OVERLEDEN: 12 Mel, M. Kamsma—Hendriks, 7d j„ v. Oosten d. BruIJnstraat; 13 Mel, T. d. Bruin, iS j„ F. Halsstraat; H. v. Duijnhoven, 65 Kamperlaan; W. A. Roozen. 11 m.. Theems- pleln; 14 Mel, c. Onder de Linden. 6 m., Voor zorgstraat. Salland, op thuisreis 10 Mei te BL'RGERI.IJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: A. G. van Houten cn H M Swagerman; W. E. S. Hüner cn J Elffcrs' j" Plugger en M. T. C. van Walen; s Iedema' en H. van Asten. GETROUWD: j. m. j. van der Weiden en J. H. T. van Saasen; H. K. Mlchaëlls en L. La- stotsjkin—Pelsky; J, c. M. Smits en T. Schulz: M M. M. Buschman en P. A. Hamelink; II a van Wees en M. M. M, Huurman; N Volmar en E.. Ravesteln. BEVALLEN: E. T. Bos—Müiders, z M H Hofman -Spoeldcr, z.; L. van Vught—Nolf z- C de Haan—Verloof, d.; J. M. Vinken-Baml hoorn, d,; M. G. de Koning—Lleneman. d - h C. M. van Groningen—Martinot d. OVERLEDEN: Wed. D. p. Erkenbrccher— Arends, 70 J., Haarlem; Mevr. H. j, Bekkers— Korstens, 58 J., Heemstede

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3