1.2.3.4.5. Een stapel papier van 60 meter hoogte voor de volkstellino- te Haarlem IS f S 5Z Heemstede sticht gemeentelijke bibliotheek en leeszaal Merkwaardige beslissing van de Haarlemse rechtbank Radio Moors zaterdag 17 mei 1947 Haarlems dagblad De voorbereidingen voor de Volks- en Wo ningtelling op 31 Mei zijn te Haarlem vrij wel voltooid. In de corridor op het Prin senhof moest de Bibliotheek en Leeszaal tijdelijk de enorme boekenkasten ontrui men, opdat er plaats zou zijn voor de for mulieren die op 29 en 30 Mei door de tellers worden uitgereikt en op 2 en 3 Juni opge haald. Er wordt in Haarlem met een kleine 750 tellers (en telsters, want er zijn ook onder wijzeressen onder) gewerkt. Elk moet een 50-tal gezinnen en woningen tellen. De pa pieren die ieder daarvoor verwerken moet, zijn ongeveer 8 cm. hoog. Per teller geen zware vracht, maar als men die 750 stapel tjes op elkaar legt, wordt het een stapel van 60 meter. De toren van de Grote Kerk is 76 meter. De haan zou het bovenste biljet dus bijna kunnen lezen. En nu wordt, omdat er papiernood is, nog volstaan met dun papier. Vroeger werd een soort karton voor de Volkstelling ge bruikt. Als die degelijke gewoonte ook nu was toegepast, zou de stapel wel drie kerk torens hoog zijn geweest. De tellers ontvangen in groepen van 50 een avond theorie in Volks- en Woning telling. De onderwijzers en onderwijzeressen der openbare en bijzondere scholen zijn zo-1 als wij reeds medegedeeld hebben voor' een groot gedeelte ingeschakeld als tellers. Zij kunnen in die tijd natuurlijk niet voor de klas staan. In het algemeen wordt de Pinkstervacantie daarom dus met een week verlengd. Voor de openbare scholen begint in die klassen de vacantie op Vrijdagmid dag 23 Mei om 4 uur; de eerste schooldag is weer Donderdag 5 Juni. Het is natuurlijk voor een vlot verloop noodig, dat er op de dagen dat de tellers komen, overal iemand thuis is. Het is daar om jammer, dat de uitreiking van nieuwe bonkaarten door de Distributiedienst op die dagen niet kan worden stopgezet. Wij vrezen dat dit in enkele huisgezinnen nog wel tot wat moeilijkheden aanleiding zal geven. Roeien Jeugdige roeiers naar Engeland CHIN. IND. REST. HONGKONG Huis der duizend heerlijke smaken HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375 ZANDVOORT Zeestraat 38, Telefoon 2925 (Adv.) De Grote Kerk is 76 meter hoog. De stapel papier nadert het haantje dus al aardig! Onderste foto: De kasten waarin de formulieren voor de Volks- en Woningtelling op de tellers wachten. - Op de voorgrond de heer H. Oderkerk, chef van de afdeling Bevolking ten Stadhui re, die de leiding van de Volks telling heeft. Voorjaarsconcert van „Koor Katholiek Haarlem" Een hoogst belangrijk programma heeft het onder de geestdriftige en uiterst zaakkundige lclcling van de jonge dirigent Albert de Klerk staande „Koor Katholiek Haarlem" Vrijdag avond tot welgeslaagde uitvoering gebracht. Het begon met een hulde aan de nagedachtenis van de onlangs ontslapen Deken J. C. W. van de Wiel een autoriteit op het gebied van het Gregoriaans het korte, éénstemmig inzet tende. daarna ïmitatorisch en ten slotte fraai harmonisch bewerkte Graduale „Requiem aeternam". Bach s geweldige toonzetting van de lofzang van Maria „Magnificat" volgde. Bach heeft de tekst op zijn eigen manier ver klankt in een afwisseling van koor- en solo zangen evenals hij dat met de Mistekst gedaan heeft. Punten van overeenkomst met verschil lende andere zijner werken zijn er vele; o.a. met het slotkoor der Matthaeus-Passlon, met een zijner Gavottes, met de jubelkoren uit het Weihnachts-Oratorium en de H moll-Messe; hier is ook de bezetting met de hoge d trompet ten aangewend. Zowel het koor als de solisten Dora v. Doom—Lindeman, Annie Heimes, Jan Schipper en Peter de Vos hebben zich met ere van hun moeilijke taak gekweten; de organist Jan Mul, de althoboïst en de solo-cellist mogen daarenboven nog eervol vermeld worden. Twee der 4 Pezzi Sacri. waarin de 85-jarige Verdi de ongelofelijke rijkdom van zijn muzi kale en dramatische fantasie en vindingskracht neerlegde vormden het tweede deele van de avond. Hij heeft de woorden van het stabat Mater zo gedramatiseerd, dat de muziek een geweldige, haast aanschouwelijke indruk maakt; zijn Te Deum is een grootse hymne. Het koor zong voortreffelijk in deze beide werken, die geen solopartijen bevatten. K. DE JONG Selectie-wedstrijden van „Het Spaarne" Op Hemelvaartsdag oiganiseerde de Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" op het Zuider Buiten Spaarne Jeugd-selectiewedstrijden. Deze wedstrijden werden hoofdzakelijk verroeld om een overzicht te krijgen van het beschikbare jonge roeiers- en roeistersmateriaal ten einde, op zo breed mogelijke basis, ploegen samen te etellen .voor het a s. wedstrijdseizoen. De samenstelling van ploegen is des te be langrijker door een invitatie van de Thames Rowing Club London, waarmede een aantal jeugdige Spaarne-leden uitgenodigd wordt in Juli a.s. enige wedstrijden te komen roeien op ce Thames. Op het ogenblik heeft Het Spaarne een Jonge Acht in training, welke zal uitko men op: Staines Regatta 2S Juli. Maidenhead Regatta 2 Augustus, Henley-Town Regatta 4 Augustus. De uitslagen der wedstrijden van Donderdag luiden Hoofdnummer: Overnaadse Vier heren 1000 m, C. Wilbrenninck (bg), V. de Kruyff. L Tjebbes, H. Cransberg (si.), W. J. de Vries (st.) 4 min. Hoofdnummer: Overnaadse vier dames, Stijlroeien; L. Moree, L. Berentsen, R. Dumont, H. Lobel (si.) en E. Thomese (st.). Skiff A (750 m.): C. G. Koen Jr. 3 min. 41 2710. Skiff B (750 m.): J. B. Schepers 3 min. 29 1 10. Overnaadse Twee (750 m D Schepers (bg). D. van der Kaay en W. J. de Vries (st.). Lichte Vier (750 m.): Jhr. H. G. Six (bg). T. Loman, Alb. Schepers. T. Lohman (sl.) C. Wil- brennincic (st.) 3 min. 11. Zware Tub heren (500 m.): K. ter Kuüe (bg). L. Tjebbes en P. R. Kersten (st.) 3 min. 27 2/10. Wherry (1000 m H. A. Reus, M. van Riet Paap, P. Puhri Sne tillageHaandrikman (st.) 6 min. 7. De Incassodienst gaat jubileren Naar wij vernemen zal het 15 Juni een kwart eeuw geleden zijn, dat de gemeente lijke incassodienst werd opgericht. Wegens de tijdsomstandigheden zal dit jubileum slechts in besloten kring gevierd worden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Mei 1947. Gehuwd: 16 Mei: G. Hendriks en M. C Ottevanger. W. Zwart en D v. d. Goot. M. Mantel en G. J. Kaandorp. A. Berendsen en F. E, v Riezen. Bevallen van een zoon: 13 Mei: E. Boon— v. Drimmelen. 14 Mei: C. v. ZantenBeil- schmidt, L. M. Melchior—Hesselman. 15 Mei M. J. v. Zon—Prins, E. v. d. Zalm—v. Aalst P. C. Heemskerk—Verlaan, F. Seegers—Hou- bein, M. C. v. Sikkelerus— v. Straaten, F. R. CrompvoetsSwaving. Y. Weijster®d. Fre- tes. 16 Mei: H. Poelgeest—Hartman. Bevallen v. e. dochter: 13 Mei: G. V<\ M. v. LeuvenVogel. 14 Mei: J. H. v. d. Polv. d. Voort, M. J. G. RosenhartPennarts, J. M A. Wolf—v. Raamsdonk, J. G. Geijssen— Houtzager. 15 Mei; A Wesselius—d. Bonte, P. Wielinga—Zwart, P. M. Blankenstein— v. Ooijen, C. d. Braai—v. Dijkhorst, A. t. Borg—v. d. Velde. E. J Graff—Dekker, H. v. AkeDe Boer, C. C. Barleens—v. Bergen, 16 Mei: S. M. W. v. Emmerik—Root, P. W. WijngaardeGeurts, G. W. Uittenbogaard Bemmelen, A. E. v. Graas— Zwart. Overleden: 12 Mei: M. J. T. Bos, 78 j.. Kam perlaan. M. J. KooimanPan, 55 j-. Konin ginneweg. 13 Mei: N. J. G. Jansen. 12 m., Fr. Halsstraat. J. Jacobs, 71 j-, B. Callierstraat. F. O. Miller. 53 j.. Kamperlaan. 14 Mei: J. v Dam, 19 jP K'.esstraat L. J. Verkooij, 76 j Ridderstraat J. Schol Kikkert. 56 j., Braken- burghstraat. J. M. DraaismaJanssen. 70 j., Verspronekweg. A P. J. v. Kessel. 60 j.. Oranjekade 15 Mei: J. S. Willemse. 64 j.. L. Costerstraat. Ruiltransactie van piano tegen levensmiddelen nietig verklaard De „Nederlandse jurisprudentie" publi ceerde onlangs de volgende opmerkelijke beslissing van de Haarlemse arrondisse- ments rechtbank. Een Haarlemmer had in de hongerwinter wèl een fraaie piano, maar niet voldoende levensmiddelen in huis. Dies toog hij naar een kruidenier, die in het omgekeerde ge val verkeerde en die bereid bleek de piano een Duits kruissnarig exemplaar ter waarde van i' 750.- te ruilen tegen 8 flessen olie, vyftien stukken huishoudzeep, 7 kg suiker, 5 potjes jam, 15 kg tarwe, 8V2 kg volvette kaas, S'? kg havermout, 2 fles sen limonadesiroop, 20 pakjes puddingpoe der, 25 kg wortelen, 4 pakjes maizena, kg stroop en 4 flessen azijn, in totaal een waarde van goed 25 gulden. Na de bevrijding knaagde de honger min der en wilde de hei-wonnen levensvreugde zich langs muzikale weg baanbreken. Op dat ogenblik kreeg de man spijt, dat zijn klavier temidden der groene erwten en de maïzena verwijlde en zon hij op middelen het instrument weer terug te krijgen. De liefhebber van pianoklanken kwam al spoe- -v. Aalst, fjjg t^t de ontdekking, dat hij daartoe slechts de wettelijke weg behoefde te be wandelen. De ruiler, die tot huiler geworden was, daagde de kruidenier voor de rechtbank, Hij voerde aan, dat de ruilovereenkomst m strijd met de wet en dus nietig was. Hij eiste de piano van hem op, tegen terugbe taling van de winkelprijs der levensmidde len: f 25. Eiser in het gelijk gesteld TaxiBei i 3 ooo DAG EN NACHT Agenda voor Haarlem ZATERDAG 17 MEI. Begijnhofkapel: Piano-recital Ans Bouter. 8 uur Gereformeerde Kerk, KoedlefslaanYouth for Chrsit Rally, 8 uur. City: ..Er. nu de toe komst". 2.30, 7.00 en 9.15 uur Spaarne: „De ge heimzinnige vingerafdruk" 2.30. 7.00 en 9.15 u. Rembrandt: „Jerijho", toog. bov. 18 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Reap the wild wind", toeg bov. 18 J 2.30. 7 00 en 9.15 uur Luxor: „Hoe krijg lk een baantje", alle leeft.. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Nice glrl", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9,15 uur. ZONDAG 18 MEI Gem. Concertgebouw: „Vergeef ons onze schulden". 8 uu:. Bioscopen; Middag- (twee voorstellingen) en avondvoorstellingen MAANDAG 19 MEI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, De rechtbank stelde de eiser in het gelijk. Zij overwoog daarbij, dat de ruilovereen komst in strijd met de wet was en dat ge daagde, kruidenier van beroep, had moeten Later zomervacantie op H.B.S. B. en W. van Haarlem hebben met het oog op de toelatings- en eindexamens besloten de zomervacantie aan de le en 2e Hogere Burger school B met 5-Jartge cursus en de Hogere Bur gerschool A me: S-jarige cursus dit jaar één week :ater te doen houden en dus te stellen van 20 Juli t.m. 8 September. De zomervacantie aan het Gymnasium en de Middelbare School voor Meisjes met 5-jarige cursus blijft gehand haafd op de In de reglementen aangegeven tijd, t.w, van 13 Juli t.m. 1 September. DE DISTRIBUTIE Maandag 19 Mei. Haarlem. Bonkaarten voedingsmiddelen K 707. tabaks- en versnaperlngskaarten. brand- stoffenkaarten en toeslagkaar ten voor a.s. en jor.ge moeders ln de Vleeshal voor restant K Heemstede. Levensmiddelenkaart 707; ta baks- en ve.-^nnperingskaarten: brandstoffen- kaart. contröie Inlegvel 9—12.30 uur Ra tot Raz; 2—4 uur Re tot Rez. Extra levensmiddelenkaart voor aanstaande en jonge moeders van 11 tot 12 uur. letter K. Afhalen nieuwe bonkaarten te Santpoort Voor het afhalen van nieuwe bonkaarten in net Badhuis aan de Wüstelaan zijn aan de beurt: Maandag 19 Mei de letters A tot en met D en Dinsdag 20 Mei de letters E tot en met J weten, dat hij handelde in strijd met de Distributiewet 1939. Hierbij achtte zij het van geen belang, of deze levensmiddelen door de kruidenier zoals deze beweerde reeds vóór de oorlog waren verkregen. De teruggave van de piano werd gelast. Maar nu de consequenties! Dit wil zeggen, dat al diegenen, die hun horloges, trouwringen, linnengoed en cos tumes omzetten in aardappelen en bruine bonen zich beroepen kunnen op het feit, dat de overeenkomst in strijd met de wet is. Hier ligt de kiem voor een nieuwe onbil lijkheid. Want wie zal uitmaken of de ge ruilde goederen zelf al niet van zwarte han del afkomstig waren of hetgeen ook zeer goed mogelijk is de in ruil ontvangen waren zelf voor verdere verkwanseling in aanmerking kwamen? Ver-gaande samenwerking met Haarlem Burgemeester en Wethouders van Heem stede hebben een uitvoerig voorstel aan de Raad gedaan tot stichting van een ge meentelijke bibliotheek annex leeszaal, onder te brengen in lokaliteiten van ..De Meerlhorst" aan de Van Merlenlaan, die daartoe door de distributiedienst zullen worden ontruimd. Na er aan herinnerd te hebben, dat zij op de begroting voor 1947 een memorie- post „kosten inrichting van een openbare leeszaal" hebben geplaatst, waarna in de raadsvergadering van 27 Februari jl. uit de raad instemming met dit plan is geble ken, vervolgen B. en W.: „Wanneer wij zien in welk een ruime mate elders door de bevolking van derge lijke inrichtingen gebruik gemaakt wordt, dan menen wij dat, gezien de aard van de bevolking in onze gemeente, een leeszaal annex bibliotheek zeer zeker reden van bestaan heeft. Aanvankelijk waren wij van oordeel, dat wegens gebrek aan geschikte lokalen aan onze plannen voorlopig nog geen uitvoering gegeven zou kunnen wor den. Uit ons voorstel inzake de overbren ging van de distributiedienst naar de Bin nenweg, blijkt dat in ,,De Meerlhorst" ver schillende lokalen vrij komen. Toen wij in dat voorstel schreven, dat wij voor die lokalen reeds een bestemming in overwe ging hadden, doelden wij daarbij op het onderbrengen daarin van een leeszaal en bibliotheek. Een der vertrekken kan wor den ingericht voor leeszaal, het andere met de aangrenzende wachtkamer als bi bliotheek, de serre kan als kantoor worden gebruikt. De kosten van het in orde maken van de lokalen en de inrichting daarvan als leeszaal en bibliotheek worden geraamd op f 11.500. Adviezen zijn uitgebracht door de heer P. V. de Wit, de directeur van de Haar lemse stadsbibliotheek, die de bedoelde lokaliteiten voor de eerstvolgende jaren zeer geschikt acht. Ook is overleg ge pleegd met het gemeentebestuur van Haarlem, omdat B. en W. van Heemstede meenden, dat samenwerking tussen beide gemeenten op dit gebied mogelijk moest zijn. Door deze samenwerking zou de grote boekenschat van de Haarlemse biblotheek. bestaande uit 125.000 delen, op gemakke lijker wijze voor de Heemsteedse ingeze tenen beschikbaar komen. Uit het voorlopig contact tussen beide gemeentebesturen is gebleken, dat ook Haarlem tot samenwerking bereid is. O.a. is aan de directeur van de Haarlemse bi bliotheek toestemming verleend als ne venfunctie het directeurschap van de Heemsteedse inrichting te aanvaarden. Dit achten B. en W. van Heemstede voor hun gemeente een zeer gelukkige oplossing, omdat daardoor de leiding van de nieuwe inrichting in handen komt van een zeer terzake kundige kracht, die op dit gebied over een jarenlange ervaring beschikt. Wat de vorming van de bibliotheek be treft zal voor eerste aanschaffing van oude zowel als van nieuwe boeken f 15.000 no dig zijn. Bovendien wordt een erediet gevraagd van f 5000.voor eerste inrichting van een jeugd-bibliotheek. (Hiermede gaat Heemstede dus verder dan Haarlem nu nog is. ofschoon ook hier plannen voor een jeugdbibliotheek in vergevorderde voorbe reiding zijn). Teneinde onmiddellijk over een zekere voorraad boeken de beschikking te heb ben, zal Haarlem een groot aantal boeken, romans, klassieke werken, woordenboe ken, encyclopaedieën e.d. tegen een billijk geachte vergoeding in gebruik geven. Te zijner tijd zal overwogen worden de lees zaal ook toegankelijk te stellen voor jon gelui boven 16 jaar om aldaar hun huis werk te kunnen maken. Het tekort aan woonruimte zal, naar het oordeel van B. en W., voor velen in toenemende mate moeilijkheden opleveren dit thuis te doen. Voor de lezers te Heemstede zullen op korte termijn alle boeken uit de Haarlem se bibliotheek in De Meerlhorst verstrekt kunnen worden, dus zonder dat men daar voor naar Haarlem zal behoeven te gaan en zonder dat daarvoor extra leesgeld Een ei voor allen Op 22 Mei zal wederom voor alle leef tijdsgroepen een bon voor 1 ei worden be kend gemaakt. verschuldigd zal zijn. Hetzelfde geldt ook voor alle werken uit de muziekbibliotheek. B. en W. zijn voornemens de jaarlijkse contributie te stellen op f 3.met re ductie voor volgende lezers uit hetzelfde gezin. Voor de jaarlijkse aanvulling van de bibliotheek voor volwassenen zal f 3000 nodig zijn, voor de jeugdbibliotheek f 1000. Voor de couranten- en tijdschriftenlees zaal wordt f 750 per jaar begroot, voor personeeluitgaven f 9000. De totale stich- tingskosten ad f 31.500 zullen in tien jaar worden afgeschreven. Predik beur ten ZONDAG 18 MEI HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7 30: Ds. 1. P van der Waal. Avond gebed ln Brouwerskapel, lng Klokhulspleln. Zondag 10: Ds. de Klerk. 7: Ds Bronsgeest te Velsen. Nieuwe Kerk. 10: Ds G. J. Waarden- bur. Noorderkerk. 9: Ds. van Rhljn, 10.45: Ds, Stam, Rotterdam. Oosterkerk 10: Ds. E. Dijk huis Bakenesserkerk. 9.30: Ds. P. J. Mackaay, Kinderkerk. Kapel Bethesda Sarepta, Hazcpa- terslaan 9.30: Ds. A. J. van Rhljn. Kinderkerk. 10.45: Dezelfde. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6 io en 7.30: W. F. Kloos, Evang. Gouda. Zuiderkapel, Zulderstr. 15. 10 en 4: Zendeling G H. A. van der Veen. Oldebroek. 7.45: Jeugdsamenkomst Opwckkingssamen- konisteu, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds, I. Vasseur. Vrij Evang. pred. te Bussum. Vrije Evang. Gemeente 10 en 5: Eerw. Heer G. J. H, Alink, van Amsterdam. Egllse Wal Ion ne. Be gijnhof 30. Dlmanche 18 Mal a 10 h. 15: Ser vice présldé par Mr. le pasteur R. le Gras. Christian Science. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Evang, Luth. Gemeente 10.30: Ds. C. C. G. Visser, van Utrecht, Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Dr W. R, M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. S. J Popma, van Amsterdam Wllhel- minakerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. A Boeyinga. 5: Ds. L Hoorweg Jr. Geref. Kerk (art. 31), Begijnhofkapel 10 30 en 5: D Keizer. Geref. Gemeente, Parklaan 21. Dinsdag 7.30: Ds L. Rljksen. Oud-Geref. Gem. Parklaan 21 Maandag 7 30: Ds. E. ran Dijk. van den Haag llaptiste Gemeente, Parklaan 34. 10 en 5: Dhr. J. Bosma. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Gemeente des Heren 10 en 7: Samen komst. Gem. Gods, Fr. Halsstr. 4 10: Samen komst Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14 10 en 7.30: Dienst. Vergadering van Gelovigen Hoof manstraat 12. 11: Samenkomst (Brood- breken). I»e Christengemeenschap, Jansstr. 83 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Men- senwijdlngsdlenst. 11: Lezing. Universele Ere dienst (Soefi-Beweging) Ged. Oude Gracht 47 10.30: Dienst. Hersteld Apost. Zendingsge meente, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsge meente. Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienst oefening. Ned. Ver. van Spiritisten Harmonla 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr Elsa Kaiser, den Haag. Het Rozekruisersgenootschap. 7.15: Tem peldienst. Dhr. J. Leene, Ver. van Yrljz. Hervormden. Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Doopsbedienlng. terslaan 9.30: Dhr. Plantinga, A'dam. Kinderk. Begijnhofkapel, Begijnhof. 8.30-9.30: Ds. G. V?. van Deth. Wordt door IKOR uitgezonden. Ver. Doopsgez. Gemeente, 10 30: Ds. Hoekema, HAARLEM-NOORD, Ned. Herv Kerk. Julia- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr H. van der Loos, Donderdag 8: Pinkster - wijdingsdienst met medewerking van het kerkkoor. Immanuëlkerk 10 en 7: Ds. J. de Jong. Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds. H J. Plaggemars, H, Doop. Leger des Hells. Ceram- straat 4. 10 en 8: Samenkomsten o.l.v. Adju- dante E, Geertjes, Kapt.e M. Meljerhof. Evang. Luth. Gem. in de Noorder Kapel. Minahassa- straat. 10. Dhr. H. Baan. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. S J. Popma, van Amsterdam. 5: Ds. D. Hoornstra. van Hoofd dorp. Clir. Geref. Kerk, Floresstr. 10 en 5: Ds. J. C. Maris, Ned. Prut. Bond. Berkenstr. 10. 7.30: Ds. H. Jansen, Heemstede. Noorder Kapel, Minahassastr. 7,30: Dhr. L, J. Pasman. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wllhelminapleln. 10: Ds, Alma, van Lisse. Va caturebeurt. 7: Ds. Bartlema. Kapel Nleuw- Vredenhof. 10.30: Ds. Barger. 7: Ds. v. Nleu- wenhuijzen. Youth for Christ, in de Geref. Kerk, Koedlefslaan 76. Zaterdag 17 Mel 8: Jeugdbijeenkomst Sprs. Jan Vink en P. D. Bardelmeyer. King's Trio: Freerk Los. Negro Spirituals: Ton Oprei. Zangleider. Geref. Kerk Koedlefslaan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Prof. Dr. G. C Aalders. Camplaan 10: Prof. Dr. C. Aal- ders. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 141. 8.15 en 3: Ds, J. Keizer. Ned. Prot. Bond 10.30: Ds H. Jansen. AERDENHOUT. 'Ned. Herv. Kapel 10: Ds. P. J. Mackaay. te Haarlem. Rcllg. Kling. 10,30: Ds. G. J Sirks, Rem. pred. Amsterdam. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr, Ch. de Beus, H. Doop. Ned. Prot. Bond. Pot- gieterweg 4, 10.30: Ds. D. A. Vorster Herv. te Arnhem. Vrije Katholieke Kerk, 10.30: Gezon gen H. Mis. Geref Kerk. 9, 10 en 5: Prof W. D. Gispen. OYKRVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. J van Nlel. te Hellendoorn. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Pijn van Draat SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. van de Woord. 7: Ds. H. J. Plaggemars. West. Kon. Emmaschool. Raaf- straat. 10: Ds. H. J. Plaggemars. H Doop. „En nu de toekomst" (City) heeft wei nig met toekomst te maken, maar veel met een rijk meisje dat tengevolge van een hersen-aandoening doof wordt en daarna haar verloofde kwijt raakt. Zij vindt echter een arme en jonge dokter, die haar de les leest over haar maatschappelijke opvattin gen die overigens buiten het geding blijven haar geneest en huwt. De ver loren verloofde had zich al getroost met een ander lief meisje, zodat niemand van de spelers althans zich beklagen kan. Men zou verwachten dat de regisseur deze doofheid gebruikt zou hebben om boeiende geluids-effecten op te baseren, maar hij heeft niets meer gedaan dan ge sprekken registreren. Deze woorden-over vloed is geïllustreerd met beelden uit het society-leven en het geheel wordt begeleid door een smachtende orkest-muziek, die het gebrek aan innerlijke kracht ook al niet kan opheffen. „De geheimzinnige vingerafdruk" (Spaar ne) vertegenwoordigt het uitgestorven ras van de „klassieke" Franse thriller. Met simpele middelen wordt de toeschouwer een intrige voorgesponnen, die aanvanke lijk slechts door vage aanduidingen wordt kenbaar gemaakt, Wanneer het eenmaal vaststaat, dat het woord „zelfmoord" door „moord" vervangen moet worden, pelt een intelligente rechercheur met behulp van een kostelijk getypeerde amateur-collega de geheimzinnige omhulsels los, zonder nochtans zijn hart te vergeten, zodat een wankelend huwelijk door zijn toedoen in stand blijft. Het eerste gedeelte van deze film is verreweg het beste: de sfeer in de vriigezellenflat. waar het drama zich vol trekt. wordt in rake lijnen uitgebeeld, maar ook tijdens de ontwarring is het verhaal vol markante trekjes, die echter door een provisorische vertaling voor een deel ver loren gaan. Verder is deze uitstekende prent door een gebrekkige montage vaak te brok kelig om een aan doorzichtige verwikkelin gen gewend publiek de toedracht duidelijk te maken. John Wayne redt verder in een wild ver haal van goud, bandieten en revolvers op de bekende wyze een onschuldig meisje, wordt zelf rijk en oogst met zijn traditionele dapperheid het bijna wekelijkse succes. „Hoe krijg ik een baantje?" (Luxor). Zoutelozer kost is zelden door de Engelse filmindustrie opgediend, dan in de „klucht" Demobbed, een aaneenrijgsel van de goed koopste nonsens, die door vier holle dwa zen verkocht wordt. De gedwongen grap pigheid van een kwartet mislukte baantjes zoekers, dat uit het leger in de maatschap pij terugkomt, om te luieren, de niet ter zake doende show-scènes met een aantal oude sterren uit de revue-wereld en een onsamenhangend verhaal over een gokker, die tot heil van maatschappij en onderne ming onschadelijk moet worden gemaakt, dit alles is sam'engebakken tot een ver velende taart met een ongepaste bijsmaak. We zouden er nog vrede mee kunnen heb ben, als de „bijsmaak" van gewaagde grap jes er niet was. Nu zij er wel aan gegeven is, wordt deze film een ongare geschiedenis zonder hoogtepunten en met legio hopeloze scènes. „Jericho" (Rembrandt). Deze Franse ver- zetsfilm verheft zich zonder twijfel boven het werk, dat tot nu toe op dit gebied is gepresteerd, mogelijk met uitzondering van „La bataille du rail" en „De rode aarde". Het is de geschiedenis van een vijftigtal gijzelaars dat op de bekende Duitse wijze uit de bevolking van een klein Frans dorpje „gerecruteerd" is. De Ortskommandant heeft bevel gegeven, dat deze mensen in geval van een aanslag op een benzine-trein, die naar het invasie-front op weg is. zonder pardon gefusilleerd zullen worden. De aan slag heeft inderdaad plaats en wij maken met deze vijftig onschuldig ter dood ver oordeelden de laatste nacht in de kapel van de gevangenis mee. Op het laatste ogen blik wordt de executie verijdeld door een stoutmoedige raid van de R.A-F. op de ge vangenis. die met dodelijke trefzekerheid gaten in de gevangenismuren bombardeert en de weg naar de vrijheid voor de gijze laars opent. Dit zou ongetwijfeld naar een zeer ge zocht „happy-ending" rieken, ware het niet, dat het juist dit gegeven is, dat. aan de werkelijkheid is ontleend. Een Mosquito- squadron heeft inderdaad in 1944 de mu ren van de gevangenis in Amiens, waar de zwaarste gevallen van de „Résistance" op hun executie wachtten, gebombardeerd en op die manier honderden gevangenen de kans tot ontsnapping gegeven. Aan de twee R.A.F.-piloten, die bij deze operatie „Jeri cho" sneuvelden is deze film dan ook op gedragen. Eén van de grootste verdiensten van deze film is de haast ontstellende eerlijkheid van het beeld, dat gegeven wordt van de ge meenschap, die deze gruwelijke marteling door moet maken. Geen zwakheid is ge spaard. Eén van de sterkste momenten is onge twijfeld de gemeenteraadszitting, waarin de raadsleden het besluit moeten nemen, wie of er op de gijzelaarslijst geplaatst moeten worden. De raadsleden zullen hun eigen namen moeten opgeven. De Ortskomman dant brult in machteloze woede: „Een echt Frans gebaar". Inderdaad. Geen gebaar had beter de innerlijke kracht van net verzet kunnen demonstreren. Het verzet, dat slechts die geestelijke sterkte kon stellen tegenover de wapens der onderdrukkers en dat zegevierde. „Reap the wild wind" (Palace) Als het scenario van deze film op historische ge gevens is gebaseerd, dan ging het ruim een eeuw geleden aan de kust van Florida zon derling toe. Een als heer vermomde schurk liet opzettelijk schepen vergaan, om de kostbare ladingen in de wacht te slepen en hij deed het zo gewiekst, dat de reders geen vat op hem konden krijgen. Tenslotte treedt echter zijn broer, wiens geliefde bij de ondergang van een der schepen de dood vindt, als de wrekende gerechtigheid op en het resultaat is, dat de heren elkaar het levenslicht uitblazen. Voor het echter zover is, gebeurt er zoveel, dat hier onmogelijk na^ te vertellen is. Romantische liefdes scènes worden afgewisseld door zeer realistisch weergegeven schipbreuken, vuist gevechten lussen ruige zeebonken en een wel sensationele climax bereikt de film in de uitbeelding van de strijd van twee dui kers tegen een enorme inktvis in het ruim van een gezonken stoomboot. Het gegeven bood Cecil de Mille volop gelegenheid zijn talenten op het gebied der massa-regie te demonstreren. Met de kleu ren heeft men voorts in deze Technicolor verrassende effecten weten te bereiken. Van de uitgebreide schare medespelenden mogen speciaal Paulette Goddard. John Wayne en Ray Milland genoemd worden. „Nice girl" (Frans Hals) Deanna Durbin is weer het bakvisje, dat de harten van de toeschouwers verovert niet alleen door haar spel, maar vooral door haar zang. Hoewel de film af en toe langdradig is. verveelt zij niet. Grappig zijn de scènes, waarin de drie dochters van de natuurkundige optreden en jaloers op elkander zijn, als er een logé in huis is. Vooral het jongste meisje kan leuk voor de dag komen. BINNENLAND De oud-burgemeester van den Haag, mr. S. J. R de Monchy heeft Vrijdagavond een hul deblijk in ontvangst genomen, welke bij zijn afscheid in Januari in uitzicht was gesteld. Een geschilderd portret van hemzelf met een bij behorend album, welk eerste cadeau door de oud-burgemeester aan de gemeente werd over gedragen. gaven blijk van de waardering, die de heer De Monchy bij hoog en laag ln zijn vroegere gemeente genoot. Post voor Mr. Ms. Kortenaer, die van 26 tot 28 Mei in de haven Colombo (Ceylon) zal vertoeven, moet uiterlijk 17 Mei op de bus wor den gedaan. De Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Deventer komt over de brug". Gedurende de afgelopen week zijn, naar het ANP van officiële zijde verneemt, geen verliezen onder de strijdkrachten der Ko ninklijke Marine, der Koninklijke Landmacht en van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger in Nederlands-Indië gerapporteerd. HAARLEM EN OMGEVING Donderdagavond spreekt in het O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A, dr. K. J. Brou wer. Zendingsdirector te Oestgeest, over: „De achtergrond van het Indonesische Vraagstuk". Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft aan het P.E.N. verzocht, de straatverlichting niet om 23 uur, doch eerst na aankomst en vertrek der laatste treinen en trams te doven. Nu de militaire bewaking In de duinen is opgeheven, mag daaruit niet worden geconclu deerd, dat het duingebied vrij toegankelijk is. Een strook van 300 m. uit de kust blijft verbo den gebied. In Zandvoort mogen de winkels tot 22 uur en Zaterdag tot 23 uur geopend blijven. Winkels, die bepaalde consumptie-artikelen of bad- artikelen en speelgoed verkopen, mogen ook Zondags van 9 tot 22 uur geopend zijn. De secretaris van de derde Kamer van het Tribunaal, mr. J. Groot, heeft een functie in de Raad voor Rechtsherstel in Indonesië aan vaard en vertrekt a.s. Donderdag naar Batavia. Zijn plaats bij het Tribunaal wordt voorlopig door mr. dr. R. Kolf uit Leiden waargenomen. Te Heemstede is overleden, in de ouder dom van 83 jaar, de heer W. J, Methorst, kol©, nel der veldartillerie buiten dienst. De begra fenis is Maandag 1.30 uur te Heemstede. De brandweer te Hïllegom is Vrijdag twee maal in actie geweest. Des middags moest een brandende rietschelf worden geblust op een terrein van de heer P. aan de Venenburgerlaan en des avonds te tien uur was het weer een rietschelf op een terrein achter de Frederiks- laan. In de gasfabriek is een 46-jarige werkman van een trap gevallen, waardoor hij een hersenr schudding opliep. Doordat een 82-jarige dame bij het ov« steken van de Jansweg weifelde, reed een wiel rijder haar aan. Met een gebroken rechterpols is de dame naar een ziekenhuis vervoerd. De politie heeft een 20-jarige wegwerker der Nederlandse Spoorwegen aangehouden, die drie coupéruiten had gestolen. De Haarlemse Bestuurdersbond houdt Dins dag 20 Mei een kadervergadering in Brlnkmann, Grote Markt te Haarlem, waar behandeld zal worden: „Het buitengewoon besluit Arbeids verhoudingen". De inleider is mr. J. Mannoury, directeur van het Wetenschappelijk Bureau v het N.V.V. Voor het examen costumlère zijn geslaagd de dames J. v. d. Bos, IJmuiden, O. J. E. Dant- zig, Haarlem, J. Tieleman, Nieuw Vennep en A. Vermeulen, Haarlemmermeer. Voor het examen coupeuse slaagden de dames G. en H. Attema te Haarlem en voor lerares mej. G. Overbeek te Hoofddorp. Bel op „ATAX" - AMST. RUT. MI3. Haarlems muziekfeest Vergadering der Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniging Zaterdag 7 Juni worden in de Grote Kerk en in de Concertzaal concerten gegeven door de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars- vereniging, afdeling Haarlem, ter gelegenheid van de zevenenzestigste ledenvergadering van deze vereniging, die op 8 Juni in Haarlem ge houden zal worden. Het concert in de Grote Kerk begint om 4 uur. Op het avondconcert worden werken van Haarlemse componisten gespeeld door Haar lemse of ex-Haarlemse kunstenaars. Het programma vermeldt: „Morgenlied" van Philip Loots door het mannenkoor Caecilia, „Toccata" van en door Jacob Bijster (orgel), „Egmondt onthalsd" van Jan Mul door klein koor en orkest o. 1. v. George Robert, „Ballade des Pendus" van Sas Bunge door Lelds studen tenkoor en orkest met Lucie Goldschmeding— Bolman, als. eveneens o. 1. v. George Robert, „Capriccio" van Hendrik Andriessen door or kest o. 1. v. de componist en tot slot de „Missa" in es kleine terts van Willem Andriessen'door de Christelijke Oratorium vereniging met Jo Vincent. Annie Hermes, Han Lefèvre, Luc. Lou- man en Jan Mul, onder leiding van George Robert. De H. O. V. verleent haar medewerking. Behalve het Morgenlied van Loots zijn alle werken nog nieuw voor Haarlem. Van de verdere festiviteiten lezen wij in het programma, dat Zaterdag om 11.30 de ontvangst ten stadhuize (Ouverture, parlando) plaats zal vinden en om 17 uur in Brinkmann thee (tanto) en borrel (ma non troppo) gedronken zal worden. Coloradokevers gevonden Op het strand bij Kijkduin zijn vijf le vende colorado-kevers gevonden. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem (Adv.) OFFICIëLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HEEMSTEDE-BENNEBROEK. AANVRAAG TOERRIJWIELBUITENBANDEN. Personen, die van 1 Mei 1945 tot 31 Sept. '4« bonnen voor één of meer toerrijwielbuitenban- den ontvingen kunnen thans wederom een aan vraag indienen voor één toerrijwielbuitenband. Aanvragen kunnen individueel en collectief worden ingediend, formulieren moeten worden afgehaald, kantoor v. Merlenlaan 2 van 19—28 Mei, tussen 9—12 uur (uitgezonderd Donderdag en Zaterdag) en worden ingeleverd: Dinsdag 27 Mei 9—12 en 2I uur Vrijdag 30 Mei 9—12 uur. Zaterdag 31 Mei 9—11 uur. Stamkaarten moeten bij het afhalen en In leveren der formulieren worden meegebracht. Uitreiking schoenenbonnen. Voor kinderen geboren in de maand Mei van een der jaren l932-'45, alsmede aan kinderen, die geboren zijn In de maand Juli van het jaar '46 wordt tegen inname van de bon 604 van het inlegvel GC, GD of GE een schoenenbon uit gereikt. Deze bonnen moeten worden afgehaald aan het kantoor v. Merlenlaan i van 19—27 Mei, uit gezonderd Zaterdag.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6