Sirenenzang aan de Sehoterweg Muziek in vis TaxiBei 1 oo O De Polen zijn de Bohémiens van het Oosten DINSDAG 20 MEI 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Maar de omwonenden geven de voorkeur aan hoorngeschal CCN DEUR gaat open. u Mag ik u eens vragen mevrouw. De vraag gaat teloor in het geknetter ?an een passerend motorrijwiel. Wij herhalen: „Heeft u last van de si rene?" Het gezicht tegenover ons vertoont een rcrbaasde uitdrukking. Onze omschrijving pat opnieuw verloren, nu in het geknars ran een voorbijkomende tram. En wij re peteren gedwee: „Van de Ripperdakazer- je, tegenover u, ziet-u. Wij hebben klach- ;en gekregen van omwonenden, die er hin- jer van ondervinden en nu onderzoeken rij of. De dame begrijpt het. Maar het wordt jns dra duidelijk, dat zij in ieder geval liet tot de klagers behoort- .,Och, nu u het zegt, loeit-ie wel eens, jiaar ja, ilc heb m'n werk en dan heb ik Kei iets anders te doen dan daarop te let- ien. Ik vind die knalpotten, die hier de tele dag langs razen veel erger". Volgende deur: Hetzelfde verhaal. Derde deur: „Meneer, ik zou het heer- jjk vinden, als u daar nu eens over in de trant schreef. Wij wonen hier nu een seek, maar al ons genoegen wordt ver door het onophoudelijke geloei van ie sirene. Ieder kwartier wordt er „veilig" jeblazen en het begint al om kwart voor Vraógt u boven maar eens, hoe erg iet is". Wij bellen „boven" en betuigen, na een felijke litanie, ons medegevoel. En stap pen vervolgens naar het gebouw met het 'jier-ding aan de overzijde. Wij moesten iven wachten voor wij toegelaten werden tij de man. die ons haarfijn kon uitleg pen, waarom het leger zich tegenwoordig liever van sii'enes dan van hoorns bedient ;n in die tijd hebben wij gelegenheid de dagtaak van de sergeant van de week te «studeren. Het woord „blazen" (en wij ,-erkregen zekerheid, dat het hier om het alarmsignaal, niet om bellen ging) komt Èierop wel geteld twaalf keer voor. De aerste keer inderdaad om kwart voor zes en de laatste om elf uur 's avonds. Dat zou gemiddeld eens in de anderhalf jr betekenen, maar al ras blijkt, dat er jok in het „blazen" spitsuren zijn: dan •ordt er een 10-minutendienst geloeid. Bijgevolg gaan er 's ochtends en 's mid dags uren voorbij zonder dat het signaal ook maar een kik geeft. „Waarom", zo vroegen wij de overste, die ons te woord stond, „verstoort gij en- ;ele van uw overburen met het jammer lijke gehuil van een sirene en wekt gij hen iet met het lustige „Wil je niet opstaan, dan blijf je maar liggen" en wenst gij hen met wel-te-rusten met de melancholieke taptoe des hoornblazers?" „Omdat wij dood-eenvoudig geen hoorn blazers ter beschikking hebben", kregen Kij tot bescheid- „De huidige opleiding is il zo overbelast, dat wij waarlijk geen tijd hebben om recruten te scholen in de edele kunst van het hoornblazen. Bovendien zijn geen instrumenten. Als er omwonenden rijn, die overlast van de sirene ondervin den, dan zou ik hen, als ik daartoe in staat gaarne ter wille zijn. Maar dat ben Je niet. Want wij hebben al verschillende ystemen geprobeerd. Achter het gebouw langt een bel, die indertijd gebruikt werd. maar waarvan het geluid niet ver genoeg draagt. Ook hebben we de sirene in het gebouw (hetgeen in de Koudenhornka- leme nog het geval is) zelf gehad, maar dan werden de bijgebouwen en het terrein niet bereikt. Zo schoot als enige oplossing over, de sirene op het dak te plaatsen". Jammer dit resultaat zal diegenen, die ongevoelig blijven voor de door „hak- kepoffers" en rammelende Fordjes, door gierende trams en denderende trailers voortgebrachte dissonanten, maar van hun stuk gebracht worden door een se rene sirene-aria, wel niet bevredigen. Misschien kan het hun troosten dat, op gezette tijden, ook de fabrieken aan het Spaarne hun sonoor geluid de lucht in stoten, zonder dat dit tot grote zenuw- slijtage by de omwonenden heeft geleid. En wat is er voor verschil tussen een fabrieksfluit en een luchtalarmsignaal als er toch geen vliegtuigen komen? Concert van Euterpe in Santpoort Maandagavond gaf Haarlems Symphonie Orkest „Euterpe" een geslaagd concert in het Cremerhuis te Santpoort voor gerepa- trieerden uit Indië. Er werd een klassiek programma uitgevoerd dat ten zeerste ge waardeerd werd. In het midden van de zomer zal het or kest daar een tuinconcert geven. Nieuw succes van oude truc Een inwoner van de Korte Houtstraat te Haarlem heeft bij de politie aangifte ge daan, dat hij door een onbekende, die zich aan zijn woning vervoerde en zich uitgaf voor distributie-ambtenaar, is opgelicht. De man wist door te vertellen dat hij door be middeling van een instelling van weldadig heid gratis ondergoed kon verkrijgen, zijn slachtoffer veertig textielpunten afhandig te maken. Economische rechter In Amsterdam is gisteravond de P.C. Hooftherdenking begonnen met een voorstelling van Warenar met de pot" door het Residentietoneel onder regie van Ben Roy aards. Een foto van de scène, waarin de oude vrek Warenar uit zijn hol wordt verdreven. De voorstelling werd bijgewoond door mej. mr. M. A. Teilegen, secretaresse van de Koningin. Dr. Henri Conradi over Existentie-philosophie In de tweede van een reeks van vier lezingen existentie-philosophie behandelde dr. Con radi in de Begijnhofkapel „Sören Kierkegaard wezen van de angst',. Over de psycholo gische belevingsvorm der existentiële vertwij feling heeft vooral de Deen Kierkegaard diep- tlnnige beschouwingen ten beste gegeven, die lantonen dat de bestaansangst in wezen een .angst voor het niets" is, een angst voor alles jar men in het leven mede te maken krijgt nder het te kennen. In de noodzaak,, elk ogen- ik besluiten te nemen waarvan men de draag wijdte onmogelijk kan overzien, staat men tel- weer voor het Niets, voor een sprong in duister, waardoor de angstneurose veroor- :t wordt. Na een uiteenzetting van de wijze faarop Kierkegaard trachtte, het angstver- chijnsel meer van theologische zijde te bena- leren, kwam dr. Conradi tot de critiek op ïierkegaards theorie, die vooral daarin bestdat at zij het vraagstuk niet oplost doch de moei- Ijkheid slechts verschuift. Existentialistisch ge- tien kan het A'.ies nooit „alles" omvatten, an de verklaring ligt in het feit dat het Absolute nu eenmaal aan de menselijke rede apt. daar de menselijke geest zich slechts (an iets bewust kan worden wanneer dat Iets contrast staat met iets anders. Existentleel- ihilosophisch is slechts een vrome „godsverzwe- tnheid" mogelijk, aldus besloot dr. Conradi, iaarbij de oud-Chinese wijsgeer Laotse citerend, zeide: „Kon Tao Tao heten, het zou Tao kunnen zijn". Vrolijke cabaretavond van „Jan Campert" De toneelgroep Jan Campert gaf in hotel „De eeuwerlk" te Haarlem een cabaret-avond, die oor een groot deel door eigen krachten ver- orgd werd. Hoogtepunten vormden het optreden van de ingers Jan Hensen en Koos Toornend en van jeugdige accordeonnlste Lida van de Berg. Drie vlotte meisjes droegen, gewapend met ui laren en harmonica, onder de naam „The anchers" aardige Engelse liedjes voor en ook "hris Steenbakker oogstte met zijn „trekpiano" Als Intermezzi waren er korte schetsen, die 'iet nalieten een vrolijke stemming te kweken, lie het gezellige bal, dat na afloop volgde, zeer stade kwam. Gezondigd tegen het Prijzenboekje Wegens overtreding van de prijsvoorschrlften Herd proces-verbaal opgemaakt tegen een aarktkoopman, die gymnastiekschoenen te koop lanbood voor f 6.— per paar. He». Prijzenboekje Meert als hoogste tegenwaarde I 2.75. Agenda voor Haarlem DINSDAG 20 MEI. Stadsschouwburg, „Candida", 8 uur; Gem. Con- trtgebouw. Beethoven-cyclus H.O.V. 8 uur. Irote Kerk. Orgelconcert dr. Frltz Morel, 7.30 u.; Ilty„En nu de toekomst", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Ipaarne: „De geheimzinnige vingerafdruk". 2.30, 00 en 9.15 u. Rembrandt: „Jericho", toeg. bov. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Reap the wind", toeg. bov. 18 j., 2.30, 7,00 en 9.15 Luxor: ..Hoe krijg ik een baantje", alle 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Nice alle leeft.. 2.30, 7 00 en 9.15 uur. WOENSDAG 21 MEI. Stadsschouwbuig: „Van ander ras", 8 uur. Ücm. Concertgebouw. Gemengd koor „Polyhym- Ja", weldadigheidsconcert, 8 uur. De Leeuwerik: leerlingenuitvoering Cor Teves, 7 uur. Biosco- en: Middag- en Avondvoorstellingen, Jongens staken gordijnen in brand Twee jongens van negen en tien jaar hebben op ernstige wijze baldadigheid ge pleegd. Zij stopten brandende proppen pa pier in de luchtgaten van het raamkozijn van een sigarenwinkel aan de Bakker straat. Het gevolg was, dat in de winkel ruit een kleine barst ontstond. Daarna begaven zij zich naar de Essehilderstraat. Door een raam, dat gedeeltelijk openstond, staken zij de overgordijnen en de vitrage met een lucifer in brand, waardoor deze goederen verbrandden. De politie heeft het tweetal aangehouden en zal sclierpe maatregelen treffen. Beeld „Eva" wordt geplaatst in het Kenaupark Zoals gemeld is, heeft een aantal inge zetenen ter nagedachtenis aan de begaafde Haarlemse beeldhouwer Johan Limpers, die in de bezettingstijd wegens illegaal werk werd gefusilleerd, aan de gemeente ten geschenke aangeboden een bronzen af gietsel van zijn beeld „Eva". Het beeld zal geplaatst worden in het Kenaupark, waar het een waardige plaats krijgt en het zal een aanwinst voor de stad zijn. De ge meente zal de kosten van opstellen van het beeld op zich nemen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het beeld met betui ging van dank aan de schenkers voor de gemeente in eigendom te aanvaarden en een crediet van f 550 beschikbaar te stel len voor het opstellen er van. Markt in de Floresstraat B. en W. stellen de gemeenteraad voor over te gaan tot instelling van een markt, welke des Donderdags ih de Floresstraat gehouden zal worden. Daar komt een al- gemeene markt, zoals die ook op de Boter markt en Gedempte Oude Gracht gehou den wordt en er zal ook een bloemen-, planten- en bomenmarkt aan verbonden zijn, De markt is van 8 tot 17 uur ge opend. Haarlems jeugd doet weer verkeersexamen Nadat verleden Dinsdag het schriftelijk gedeelte van de jaarlijkse verkeersexamens voor de jeugd van Haarlem is gehouden, zullen de 1900 meisjes en jongens, die hun vaardigheid in het verkeer moeten bewij zen, op Woensdag 4 Juni des ochtends om kwai't voor negen op het Stationsplein bijeen komen, om het practische gedeelte van het examen af te leggen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de praktijk-test vroeger te houden, maar de volkstelling heeft hier roet in het eten gestrooid. Jubileum T. C. R. Smit Dezer dagen werd de secretaris-penning meester van de Haarlemse afdeling der Ver eniging voor Facultatieve Lijkverbranding, de heer T. C. R. Smit in „de Leeuwerik" gehul digd wegens zijn zilveren jubileum als zodanig. Bloemen en de foto van een toekomstige sta len archiefkast vormden de tastbare blijken van rdering; in verschillende toespraken, on der meer van het oudste lid der afdeling, de heer Th. J. Jansen, de hoofdbestuurssecretaris, de heer A. H, Wegerif, de heer B. Klunder als secretaris van de Arbeidersvereniging van Lijkverbranding en de heer C. F, Keijser als voorzitter van de Eerste Coöp. Associatie van Lijkbezorging te Haarlem kwam de erkentelijk heid voor een kwart eeuw arbeid van de Jubi laris tot uiting. De heer Smit dankte op geestige wijze voor de hem toegezwaaide lof en tijdens een recep tie kregen tallozen de gelegenheid, hem de hand te diukken. „Het zevende gebod" Arbeiders Toneelvereniging „Herman Heyermans" op de planken De Arbeiders Toneelvereniging „Herman Heijermans" heeft Zondag en gister in de Stads schouwburg voorstellingen gegeven, waarbij zij haar trouw aan de schrijver, wiens naam zij draagt, wederom heeft bewezen. Ditmaal was ..Het zevende gebod" aan de beurt, een stuk, dat wij onlangs ook van een ander dilettanten- gezelschap hebben gezien en dat dus nog steeds de belangstelling blijkt te trekken. „Heiman Heijermans" heeft deze „burgerlijke zeden- komedie" met doorleefde geestdrift gespeeld. Zoals bij amateurs nooit geheel te vermijden schijnt, hokte het spel wel eens een enkele keer, maar over het algemeen bleef alles regel matig lopen. Het is een teken van oorspronke lijkheid. dat elk gezelschap de verschillende personages weer op zijn wijze typeert. Dit geldt vooral van de min of meer markante figuren, zoals in dit geval het Vlaamse echtpaar en niet te vergeten, de echt-Amsterdamse pension houdster Engel, die ook thans weer het publiek met haar ordinaire humor vermaakte, hierbij geholpen door een mooi zwart poesje, dat een pluim verdient voor de rustige en natuurlijke wijze, waarop het zijn rol vervulde. Van de Zeeuwse familie voldeed ons de vader het minst. Misschien lag dit mee aan zijn uiter lijk. dat wel wat schraal en tenger aandeed voor de struise boer, die in Zeeuws costuum bovendien meer indruk zou maken dan in het wel wat té heer-achttg zwart. Het was nu meer een snibbig ventje dan de geweldige dorpspo tentaat. die zijn verwijfd zoontje maken en breken kon. Dit zoontje zélf speelde zijn moeilijke rol overtuigend; in de grote scène met zijn broer de kapelaan had hij in deze laatste een goede partner; ook Lotte kon haar scènes met deze kwelgeest, en ook die met haar beminnelijk stel ouders, aan. Bart en Gaaike, die In haar biecht boven zichzelf uitkwam, bleven een Ietsje vlak ker, en moeder Dobbe had voor het effect van haar optreden haar schilderachtige dracht mee. H. G. CANNEGIETER. In het bankje verscheen een man uit Zaandijk, die het snode feit had bestaan, zonder vergunning „bokkinge" te venten, een misdrijf, dat volgens de wet onher roepelijk de economische positie van Ne derland in gevaar brengt. Ondanks dat koesterde iedereen meteen sympathie voor de man. Misschien omdat hij een beetje met 't been trok, misschien omdat zijn ge zicht net zo goudbruin was als zijn bok kingen en misschien ook wel, omdat alles aan deze zondaar een plezierige, onafhan kelijke geest ademde, die in het warnet van de huidige economische kronkelwegen bepaald verfrissend werkte. „U heeft dus bokkingen gevent" zei de politierechter. „Doen ik al twee-en-dertig jaar", zei de man. „Ja maar u had geen vergunning", wees de rechter terecht. „Gelukkig niet" vond de man. Het papier van de wetboeken kraakte ontzet en de man vervolgde: „Ik ben al twee jaar aan het schrijve naar de Haag. Ik heb al dertig pietermanne moete storte voor de administrazie, maar vergunning, ho maar". „Eigenlijk is u toch groentenhandelaar" interrumpeerde de beslissende macht. „Ja maar ik zien meer in vis", legde de man uit, „zit meer meziek in". „Trouwens", vervolgde hij, „de bokkinge benne vrij in de handel. As je in Amster dam op de markt komt, kyke ze nie naar je vergunning. Kijke ze naar je porte monnee. Daarom magge ze ons buiten- mense wel. Altijd geld op zak". Verheugd over dit staaltje van popula riteit keek hij stralend in het rond en zijn glimlach resoneerde om de mondhoeken boven de witte beffen. De Officier die de kwaadste niet is als het om maatregelen gaat, waar niemand het nut van inziet, nam requisitoir. Vijf gulden of drie dagen. „U hoort de eis van mijnheer de offi cier", zei de politierechter, „u heeft zelf het laatste woord. Wilt u nog wat zeggen?" „Zekers" zei de man, „ken ik die dertig guldes van me bokkinge terug krijge?" „Nou", zei de politierechter, „dat zal wel niet gaan. Het mag nou eenmaal niet hè, bokking venten zonder vergunning", en gaf daarmee de dooddoener voor de man, die maar niet kon begrijpen, waarom je geen bokking mocht venten die toch vrij waren. „Vijf gulden of drie dagen en verbeurd verklaring" oordeelde de politierechter. Even was de man stil. Toen zei hij hardop: „Vijf gulden" en begon te lachen, dat de inktpotten ervan trilden. „Edelacht- baren", groette hij de rechters. „Heere", lachte hij tegen de pers en stapte schate rend naar de deur. En naar zijn bokkin gen. DAG EN NACHT Normale arbeid van Duitsers tijdens bezetting niet strafbaar? De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, prof. mr. Langemeyer heeft bij de behandeling van een zaak, waarin cassatie gevraagd was, geconclu deerd, dat de raad zal beslissen, dat de Duitsers, die hier te lande tijdens de be zetting arbeid verrichtten, welke in hun eigen land normaal was, niet strafbaar ge acht moeten worden. Enige arresten zouden leiden tot de slotsom, dat alle Duitsers, die hier te lande werk verricht hebben, strafbaar zijn. Dat is een conclusie, welke volgens prof. Langemeyer niet bevredigt.. De verdachte in deze cassatiezaak. J. W. F. uit Heidelberg, woonde sinds 1930 in Nederland. Hij heeft tijdens de bezetting barakken gebouwd voor de Duitsers, doch geen handelingen verricht of bevorderd, welke in strijd zijn met het oorlogsrecht- Prof. Langemeyer concludeerde, dat F. voor het bouwen der barakken niet straf baar geacht moet worden. Het Poolse karakter verschilt in bijna alle opzichten van dat der Westerlingen DE DISTRIBUTIE Woensdag 21 Mei. Haarlem. Bonkaarten voedingsmiddelen K 707, tabaks- en versnaperlngskaarten, brand- stoffenkaarten en toeslagkaarten voor a.s. en jonge moeders in de Vleeshal: voor restant L. Schoenenbon, voor de letters D tot en met G, voor kinderen geboren in de maand Met van der Jaren 1932 tot en met 1945 en in de maand Juli 194fi Heemstede. Levensmiddelenkaart 707: ta baks- en versneperingskaarten; brandstoffen- kaart, contröle Inlegvel 9—12.30 uur S tot Schee —4 uur Schie tot Schr. Extra levensmiddelenkaart voor aanstaande en Jonge moeders van, U .tot 12 uur, letter M- Door Ed. de Nève GM DE TOESTANDEN IN POLEN goed te begrijpen, is het in de eerste plaats noodzakelijk het Poolse karakter te ken nen. De Polen zijn een volk met zeer veel goede kwaliteiten en met nog meer slechte. Men kan ze niet afmeten met de maastaf, welke men de Westerling aanlegt. Een Pool is heel anders, denkt anders, reageert an ders dan wij. Hij is een groot individualist, die alles van z'n eigen standpunt uit bekijkt en zich weinig laat beïnvloeden door wat de Westerlingen van hem denken. Dat maant, dat men hem dikwijls als naïef, zelfs als primitief beschouwt. Polen bezitten de oppervlakkige onbe zorgdheid van de Rus en zij gevoelen zich zeer aangetrokken door de logica van de Fransman. Zij delen de minachting, die de Slaven eigen is, voor het geld, maar genie ten ook zonder schroom van het goeie der aarde, waarvan zij in hachelijke tijden zon der al te groot leedwezen afstand doen. Hun edelmoedigheid houdt gelijke tred met hun gastvrijheid. Hetgeen dikwijls een be letsel is voor hun zin van spaarzaamheid en hun gevoel voor eerlijkheid. Zij durven te leven. Zij zijn de bohémiens van het Oos ten. Zij kunnen genieten van het leven, ter wijl zware zorgen boven hun hoofd hangen. En zij morren niet, wanneer zij zich plot seling bekrimpen moeten, na alles te heb ben verloren. Levensmoed is er volop in Polen. Physieke moed nog meer. Maar de Polen zijn een volk, dat tot nu toe nooit rekening hield met de dag van morgen. Dat kon het niet, omdat het nooit vermoed de of wist, wat de volgende dag brengen zou. Daarom genoten de Polen van het uur; daarom plukten zij de dag, bereid om de lasten der toekomst te dragen, wanneer deze zouden komen opdagen. De verschillende delen van Polen hebben gedurende vele generaties sterk de invloed ondergaan dergenen, die over hen hebben geheerst. Men merkt het verschil der le vensopvatting en levenshouding tussen de bevolking dezer delen maar al te zeer. En dit is het ook wat de bewoner van War schau, voor 1914 lange tijd onder Russisch beheer, onderscheidt van die van Krakow, dat onder Oostenrijks beheer stond in die dagen en van de inwoner van Posen, dat verduitst werd. Maar één ding hebben alle Polen ge meen: hun trots op en hun liefde voor Po len. Zelfs zij, die het ontvluchten in deze tijden. En toen de Duitsers Polen binnen vie len, toen de Russen van deze inval profi teerden om de mooie, bosrijke gedeelten van Polen te annexeren, voelden alle Polen zich één en onverdeelbaar. De vijand voor hen was niet alleen de Duitser. Ook de Rus. die hun het grondgebied tot aan de Bug ontnam, die duizenden Polen ontvoerde, ze naar Siberië zond of hen africhtte tot het vormen van een Pools leger, was hun te genstander. Men kan het naïveteit noemen, dat hun cavalerie in het begin van de oorlog de Duitse tanks met de blanke sabel bestreed, een naïveteit, die bevestigd wordt in de insurrectie die in Warschau begon in Augus tus 1944, waarbij de hele stad verloren ging, terwijl zij rekende op de hulp der Russen: maar dan een naïveteit van heroïek ka rakter. De Polen zijn niet alleen de bohémiens van het Oosten. Zij zijn ook nog intelligen te, soms sluwe wezens, die vaak hun voor deel zoeken in het openlijk en brutaal uit buiten van anderen, indien zulks hun eigen voordeel kan baten. Het is misschien deze laatste eigenschap, die zoveel Polen ertoe gebracht heeft ge mene zaak te maken met een regering, die in alles Rusland naar de ogen kijkt en daardoor een toestand heeft geschapen, die de Polen verdeeld houdt: op het vijan dige af. Een P. C. Hooftprijs De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voornemens een P. C. Hooftprijs in te stellen, welke jaarlijks zal worden toegekend voor het beste Neder landse prozawerk, gedicht, toneelstuk ?f essay. Ook Amersfoort is noodlijdend, aangezien de begroting voor 1947 een tekort van f 700.000 .vertoont, Elsevier en het Holdert-concern Naar aanleiding van berichten over „El sevier" en „De Telegraaf" vernemen wij. dat bij de uitgeverij .Elsevier" reeds ter stond na de bevrijding het voornemen be stond, zo mogelijk een deel van Duitslands voormalige sterke positie ter wereldmarkt op het gebied van publicaties over kunsten en wetenschappen over te nemen. Het be reiken van dit doel stuitte op vele moei lijkheden, welke onder andex-e verband hóuden met de hier te lande beschikbare drukcapaciteit. Het lag voorts in de bedoeling van „El sevier" in samenwerking met de U.N.O. kleine encyclopaedieën uit te geven tot heropvoeding van het Duitse volk. Bij het onderzoeken van mogelijkheden heeft de uitgeverij „Elsevier" menen te mogen constateren, dat zij zich eventueel niet behoefde te bepalen tot wetenschap pelijke lectuur. Er zouden ook kranten en tijdschriften in de moderne talen in Ne derland gedrukt kunnen worden. Indien „Elsevier", welke maatschappij ook uitgeverijen heeft in New York en Londen, aan de voornemens uitvoering zou geven, moest zij de beschikking hebben over goed-geoutilleerde drukkerijen. „Else vier" wil nu een combinatie tot stand brengen, waardoor men de beschikking zou krijgen over het gebouw van „De Tele graaf" en de drukkerijen in het bezit van de erven Holdert, waartoe ook behoort de drukkerij Ostade te Arnsterdam. Bij de bouw van „De Telegraaf" is rekening ge houden met de mogelijkheid om nog een gehele verdieping tot drukkerij in te rich ten, Binnenland. Op 31 Mol zal wederom het „Ster Kam pioenschap 1947 dansen" gehouden worden Ir. de Haagse Dierentuin te Den Hang. F.r worden nvee prijzen beschikbaar gestold voor de beste twee paren over de vier dansen voor elke pro vincie,. In de ouderdom van 82 Jaar Is te Alkmaar overleden prof. dr. Hugo Vlsscher. oud-hoog leraar in de Gereformeerde Godee'.eerdheU! :e Lelden. Prof. Vlsscher was van '1922 tot 1935 lid der Tweede Kamer voor de Anti-Revolutlon- nalre Partij. In afwachting van een nadere regeling bij de wet h^eft de minister van Financiën hot van 1941 daterende besluit op de dividendbe perking gewijzigd. Dc laatste weken zUn In Drente enkele ge vallen van vogelcholera bij kippen vastgesteld. Pluimveehouders dienen terstond een dierenarts te waarschuwen. Indien zij vermoeden, dat on der hun pluimvee cholera voorkomt. De doodstraf is geëist tegen een voormalig lid van een vuurpeloton. N. C. S. V. V, dat tijdens de bezetting In de Hoflaan te Rotterdam zonder vorm van proces twintig Nederlanders neerschoot. Na de „Schoolknnppcl", het landelijke schoolweekblad wordt thans een veertiendaagse landelijke ULO-krant onder de naam „Luk" aangekondigd. Nederlandse kinderen uit Duitsland zullen ln groepen van ongeveer vijftig een drlc-weekse vacantte in het vaderland doorbrengen. De eerste groep uit Aken wordt op 20 Mei ln Ne derland verwacht. De kinderen gaan allen naar familie In Zuid-Limburg. Zaterdagochtend heeft de Koningin ten pa- leize „Het Loo" het dagelijks bestuur - - -. i voorzitters der delegaties van de International .Llsevier zou deze uitbreiding willen j Federation of Agricultural Producers ontvangen, uitvoeren. Het concern heeft zich tot de'welke organisatie haar wereldcongres te Sche- venlngen houdt. Tijdens de ontvangst stelde de Landsvrouw zich op de hoogte van de doelstel lingen van de r F A. P en Informeerde naar de bevindingen der buitenlandse gasten hier te lande. Prinses Juliana heeft de door de afdeling Rotterdam van het Rode Kruis georganiseerde tentoonstelling officieel geopend. Tijdens haar rondgang werd de oudste Inwoonster van Ne derland „opoe" Herfst, die speciaal was uitge nodigd dit evenement mee te maken, aan de Prinses voorgesteld H K H. onderhield zich ge ruime tijd met de 105-jarlge. d:e vol trots ver telde van de fraaie collectie foto's, welke zij van het Oranjehuis bezat, van koning Willem III af. De GO-Jarige G. W. te RlJswIlk. in 1915 districtscommissaris van het toenmalige bureau voor roerende goederen van vijanden cn land verraders. die verdacht werd van verduistering van meubelen, een gasfornuis en gouden siera den. is door de Haagse rechtbank vrijgespro ken. Er was 1 Jaar en 3 maanden gevangenis straf tegen W. geëist. Zondagmiddag is luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef generale staf. per vliegtuig uit Indië in Nederland teruggekeerd. Do generaal heeft een Inspectiereis van drie weken langs legeronderdelen In Indie gemaakt. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers bedroeg de Invoer over April 1947: 1 353.038 ton (v.m. 1,022.786 ton) ter waarde van f 339.4 mill (v.m. f 256 3 mill.) Haarlem en Omstreken. erven Holdert gewend, die niet afwijzend zouden staan tegenover deze plannen. De staat heeft zeggenschap hierbij, als gevolg van het feit, dat beslag gelegd is op het bezit van een der erfgenamen. Carillon-bespeling zonder publiek De Haarlemse beiaard heeft dezer dagen op een avond haar tonen over de ge meente uitgegoten en de gemeente heeft niet geluisterd. Ik heb van 89 uur rond de Grote Kerk gewandeld om te constateren waar men 't beste kon horen; dit bleek in de Warmoes straat en op de Oude Groenmarkt te zjjn op die plaatsen, waar ook 't gezicht op de toren onbelemmerd was. Er heeft op de Groenmarkt een vrachtauto, die niet op gang wou komen, geknald, er hebben op 't Klokhuisplein een paar kinderen zich op rolschaatsen geoefend, er zijn tal van auto's toeterend de Damstraat in- en uitgereden, maar lk heb niemand ge zien. die stil bleef staan om te luisteren. Ja. eindelijk, tegen negenen een paar groepen mannen och, het was een nachtploeg, die op vervoer met twee gereedstaande vehikels wachtte. Is er reden voor dit evidente gebrek aan be langstelling? Van het ongeveer een dozijn stuk jes. die de nieuwe beiaardier ten gehoore ge bracht heeft, heb ik er drie a vier redelijk kun nen volgen en 'herkennen, de andere boden een onontwarbaar geklingel. Dat komt door de plaatsing der klokken aan alle zijden van de roren. Deze omstandigheid kan ook de beste bespeler en ik wil gaarne in de bekwaam heid van de nieuwe functionaris geloven niet verhelpen. En dan nog Iets: een beiaard is geschikt voor eenvoudige deuntjes op markt dag, dat ls nu eenmaal traditie, hoewel dan ook gewoonlijk niemand er ln 't bijzonder naar luistert; en om 't hele en halve uur aan te geven. Maar voor gedragen en religieuze melodieën is hy ten enemale ongeschikt. De toonherhalingen en tremolo's die de beroemde Mechelaar Jef Denyn heeft geïntroduceerd werken allesbehalve melodieus of stichtend. Ze biyven een getingel zonder samenhang. Mij schynt ln onze tijd dat beiaardspel een anachronisme. Het paste by de stilte van Oud-Hollandse en Oud-Vlanmso stadjes, bij pijpenrokende buren op de bankjes vóór de hulsdeuren, bij de kleppermanAls uur aankondiging is het mechanisme nog karak teristiek. maar als kunstuiting past het niet kvva by toeterende auto's en luidsprekers. Men luis- I vo°'- tert er niet meer naar. K. DÉ JONG. Vermoedelijk doordat een vonk van een sigaret terecht gekomen Is In een papiermand ontstond een begin van brand in een woning aan de Emostraat. Het houten plafond van een kamer, alsmede de muren en een schrijfbu reautje verbrandden gedeeltelijk. Nog vóór de komst van de brandweer had de bewoner de brand met een slang op de waterleiding ge blust. Op de Koudcnhorn werd een 48-jarige vrouw, die bij het oversteken van de weg wei felde, aangereden door een motorrijder. Met een fractuur aan het rechteronderbeen werd zfj per ziekenauto naar een ziekenhuis overge bracht. Op de hoek Kleine Houtweg-Hertenkamp is Maandagmiddag een aanrijding gebeurd tussen een personenauto en een tramrijtulg van de N.Z.H.V.M. door dat de autobestuurder, die ter plaatse onbekend was, de tram te laat ont dekte. De auto werd zwaar beschadigd, evenals een gaslantaarn, waartegen de auto terecht Persoonlijke ongelukken deden zich niet Hollandse maatschappij der Wetenschappen Dezer dagen hield de Hollandse Maat schappij der Wetenschappen haar 195e jaarver gadering in het gebouw aan het Spaarne te Haarlem De voorzitter, dr. J. B. baron de Vos van Steenwljk, herdacht in zijn ope ningswoord de overleden directeuren. R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek en ir. Wouter Cool, de overleden leden prof. dr. C. U. Arlëns Kappers en prof. dr. J. J. A. Muller. Voorts wijdde de voorzitter enige beschouwin gen aan de traditie, welke de maatschappij ln bijna twee eeuwen had hoog gehouden ter be vordering der wetenschappen. De secretaris, dr. J. A. Bierens de Haan. bracht het jaarverslag uit. Daarin deelt hy mee. dat het bestuur ln onderhandeling ls ge treden met directeuren van Teyler's Stichting over de bibliotheek der maatschappij. Voorlopig is overeengekomen, dat Teyler, bij een overi gens gescheiden blijven van beider boekenbezit, zicti met het beheer van de bibliotheek zal be lasten. Werke... welke in beide bibliotheken aanwezig zijn, zullen van de hand worden ge daan. De tweede bibliothecaris, dr. R. Lorentz, zal geheel ln dienst van Teyler overgaan. Dr j. H. F, Umbgrove hield een voordracht over „Symphonie der aarde". De bate van het Pleter Langerhuizen Lambertuszoon-fonds werd toegekend aan prof. dr. E. Havlnga te Lelden, ten behoeve van een onderzoek over de ruim telijke structuur van organische verbindingen. Tot nieuwe leden werden gekozen prof. mr. F. M. baron van Asbeek. prof. dr. C. J. van de Klaauw, beiden Lelden, prof. dr. H. A. Brou wer. prof. dr. A. W. de Groot, beiden Amster dam en prof. dr. M G. J. Mlnnaert te Utrecht. Tot buitenlandse leden werden gekozen prof. dr. E. Hertzsprung te TÖllöse (Denemarken). F. J, Lugt te Parijs, prof. dr. S. P. Engelbrecht te Pretoria, prof. dr. F. Joliot te Parijs, prof. Sir William Bragg te Cambridge, prof. Julian S. Huxley, secretaris van de UNESCO te Parijs, prof. dr E. Stenslö te Stockholm, prof. dr. O. Struve te Williams Bay (U.S.A.) en prof. Sir Robert Robinson te Londen. Anthonius op vrije voeten De drie-jarige Anthortius van der Helrn uit Santpoort belooft een ondernemend jongmens te worden. Toen hij bij afwezigheid van zijn ouders aan de hoede van zijn veertienjarig zusje toevertrouwd was. lokte de wijde wereld zo onweerstaanbaar, dat hij zich op slinkse wijze aan het zusterlijk toezicht onttrok en de weg naar het station insloeg. Reizigers van zijn leeftiid hebben geen kaartje no dig en waarom zou een driejarige jonge ling geen gebruik maken van deze service? Dies stapte Anthonius in de eleetrische naar Haarlem. Lang duurde de pret niet. Grote mensen hebben de gewoonte zich met kleine mensen te bemoeien. En zo stapte het knaapje aan de hand van een vriendelijk en zorgzaam heer de politiepost aan het Stationsplein te Haarlem binnen. De dienaren van de H. Hermandad hebben er voor gezorgd dat zijn ouders de verloren zoon weer behouden zagen weerkeeren. EEN HAARLEMS „MONTMARTRE". In het artikel „Een Haarlems Montmartre" van Heiman Moerkerk, dat wij Zaterdag plaats ten staat: „Er zijn een paar knooppun ten zoals Manoersloot met zijn vlotte schets ..Su rinaamse" en Frans en Theo Funke met hun geaquarelleerde stillevens". Dit moet zyn hoogtepunten. De waarnemend-burgemeester van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk zal voortaan niet meer Woensdags, doch Donderdags van 10 tot 13 uur spreekuur houden De Commissie Inzake Huishoudelijke Voor lichting en gezinsleldlng organiseert op Woens dag, Donderdag en Vrijdag een tentoonstelling ln hot ""oncertgebouw te Haarlem. Er worden demonstraties gegeven op het gebied van ko ken, naaien, wasbehandellng en kinderverzor ging De Party van de Arbeid, afd. Bloemendaal, houdt Woensdag 21 Mei een openbare vergade ring. waar de heer J. H. Seheps zal spreken over „het probleem van Duitsland". De waarnemend directeur van het Christ. Mlddcnstandsburcau te 's-Gravenhage, de heer Van Eysden, zal op woensdag 21 Mei in het ge bouw Ged Oude Gracht 104 voor de afd. Haar lem van de Chr Middenstandsvereniging spre ken over „Bedrijfsorganisatie". De Nederlandse Reisbioscoop „Funke" brengt op Vrijdag 23 Mei In Hotel „De Leeuwe rik" een vertoning van een grote Amerikaanse muzikale film-show. Zes priesterzonen. De heer A. Groot te Hll- legom zal op 24 Me) als zesde zoon van het ge zin Groot de priesterwijding ontvangen. De Nederlandse Vereniging van Fabrieki- arbeiders(sters), afd. Haarlem, houdt op 22 Mei haar Jaarvergadering ln gebouw Cultura, Jans straat. De amusementsvereniging „Haarlem"'heeft het winterseizoen besloten met een cabaret avond in het gebouw van de waaraan medewerkten Ferry Fernando. Lla Bos. de uit 15 dames en heren bestaande Hawaian-band „de Mucos" en Gerry en Ferry (twee Haarlemse Jongens met populaire liedjes). Een bal onder leiding van de heer H. van der Molen Jr met medewerking van de Moonlight-serenade:.-, ge leid door de heer Davids, besloot het feest Cricket Het Engels elftal Voor de eerste Testwedstryd tegen Zuid- Afrika Is N. W D. Yardley (Cambridge en Yorkshire) tot aanvoerder van het Engels Elftal benoemd. Hij volgt dus Hammond, die zich na zijn falen in Australië uit Test-cricket heeft teruggetrokken, als captain op. Norman Yardley Is evenwel nog maar voor één wedstrijd be noemd Volgens de Engelse bladen maakt ook Kenneth Cranston, de aanvoerder van Lan cashire, voor volgende Testmatches een kans op het aanvoerderschap, Yorkshire, dat verleden Jaar kampioen werd, zal spelers als Yardley zeer nodig hebben, want het heeft ditmaal geen sterk elftal en gaat een moetiyk seizoen tegemoet. Tegen Cambridge heeft het een weinig overtuigende draw ge speeld na een grote achterstand op dc eerste Innings (Cambridge scoorde 402). Tegen Sussex scoorde het Zaterdag slechts 147, waarop Sussex antwoordde met 164 voor 6. Voetbal In liet Oosten In de rangiystjes zal men hebben opgemerkt, dat Tubantla als nr. laatst ln de Oostelijke eerste klasse is geëindigd en dus degradatiewed strijden moet spelen. Het oude Arnhemse Vi tesse, dat verleden Jaar na lange afwezigheid in de eerste klasse was teruggekeerd, heeft veel gevaar voor de laatste plaats gelopen. Maar Zondag won het de wedstrijd tegen Tubantla. die tenslotte de beslissing moest brengen, met 3—2. Vitesse scoorde de winnende goal In de laatste minuut. In de eindstand der laatste vier hebben: Be Quick (Zutfen) 16 punten, Enschedese Boys 15. Vitesse 15 en Tubantla 13, Allo vier ln 30 wedstrijden.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3