Haarlems Dagblad Drie millioenenprojecten van de Shell staan op stapel Olympische Spelen Uitbreiding van Mekog te IJmuiden Negentien millioen der wereldburgers dragen thans de wapenrok Noodvoorziening ouden van dagen goedgekeurd Hooftherdenking in de hoofdstad 51e Jaargang No. 18638 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admïn. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 22 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem (JET MOET nog een jaar duren eer de Olympische Spelen hervat zullen wor den. Maar ofschoon Londen ze nog maar in uitzicht heeft is het gedrang, om de vol gende Spelen in 1952 te mogen huisvesten, 81 begonnen. Het congres van het Inter nationaal Olympisch Comité, dat volgende maand te Stockholm gehouden wordt, zal trover beslissen. In het gedrang der solli citerende steden bevindt zich met Detroit, Minneapolis, Los Angeles, Buenos Aires, tausanne, Lissabon en Parijs Amster dam. Het heeft er zich niet bepaald in ge worpen. Het heeft erkend dat reeds ver scheidene steden in met Nederland zeer bevriende landen zich candidaat gesteld hebben en daarom gezegd dat Amsterdam jich „met enige schroom" eveneens 'aan dient. Een bedeesde houding zijn wij van de zijde van onze hoofdstad niet zozeer jewend, zodat Nederland dit met verrassing moet hebben vernomen. Maar wie weet welk een goede indruk het in Stockholm ial maken, als de voorzitter van 'het Neder lands Olympisch Comité, in zulke trant of ficieel geïnspireerd, zich blozend verheft verlegen om de gunst stamelt. Dat doen de harde, zakelijke Yankees uit Detroit, Minneapolis en Los Angeles hem nooit na. Sn tegenover de Argentijnen, de Zwitsers de Portugezen, die niet in de oorlog zijn geweest, zal Amsterdams hoofdargument sterk staan. Dat luidt immers „dat het haar sis hoofdstad van Nederland een diep ge roeide behoefte is, niet alleen namens haar- lelf, maar tevens namens het ganse Ko ninkrijk, door het verlenen van gastvrij - leid aan de Olympische sportlieden haar iprechte dank te betuigen voor de grote steun, welke Nederland van zovele landen seeft mogen ondervinden en nog Qnder- ■ïndt in 'de strijd voor het herstel van de diepe materiële en culturele wonden, welke de oorlog heeft toegebracht". Een mooi motief. Parijs blijft een con- jurrent. Maar het heeft de Spelen (in 1924) lang niet zo goed georganiseerd als Amster dam (in 1928) en het zal misschien wel ons Stadion maar niet onze Bosbaan (voor de roeiers), ons Buiten-IJ of IJselmeer (voor de zeilers) en ons hockey-stadion kunnen evenaren. Bovendien wil Amsterdam ook nog een sportpaleis bouwen, hetgeen een beetje hoog gegrepen lijkt, want de Weder opbouw is nog in geen jaren aan sport paleizen toe. Er zullen vele andere bouw werken moeten voorgaan en in 1952 zullen de achterstand in de volkshuisvesting leker nog niet hebben ingehaald. Maar het !s in elk geval een stoutmoedig plan. Ik wou dat ik enthousiaster voor Olym pische Spelen kon zijn. Toen ze indertijd in Athene hervat werden is de reeks vele aren begeleid met geestdriftige phrasen iver de internationale verbroedering, die de Snelen zouden bevorderen. Maar die is niet bewaarheid. Ik zeg dat niet omdat na dien twee wereldoorlogen hebben gewoed, ■aait niemand kon verwachten dat ze die zouden voorkomen. Maar ik vrees dat de Ingelsen gelijk hebben met -hun bedenkin- ;en tegen grootse internationale sport- femonstraties: ze roepen veel naijver maar geen verbroedering op. Het is anders ge teld met internationaal sportief contact in bescheiden vorm. Dat kweekt vaak veel goede betrekkingen, die soms zelfs blijvend zijn. Maar als men louter nationale kam pioenen op elkaar loslaat, de strijd met zoveel mogelijk vlaggen, volksliederen en tienduizenden opgewonden toeschouwers wngeeft en er een nationale erezaak van maakt, blijft er van de verbroedering niet veel meer over. Een vervaarlijke reclame vijzelt de 100 m hardlopen, de Engelse mijl snelwandelen of zelfs de hinkstaipsprong op lot een wereldgebeurtenis en het verbeteren van een record met een seconde tot een zegepraal van het menselijk kunnen. Zo was het voor de Tweede Wereld oorlog. Ik weet niet of het nu weer zo zal gaan, maar enkele symptomen stemmen liet vrolijk. Noch de omstandigheden waar onder de beide voetbalwedstrijden tussen federland en België onlangs gespeeld zijn, soch de verstandhouding waarin de wed strijd EngelandFrankrijk te Londen is [espeeld kunnen gelden als bijdragen tot rternationale verbroedering. Eerder als het egendeel. Toch heb ik hoop dat er kans op ver «tering is. De onmatige opschroeverij van betekenis van bijzondere sporlgebeur1- enissen, zoals wij die in de jaren 1920 940 gekend hebben, heeft misschien haar ijd wel gehad. Het zou geen wonder zijn, want de historie bewijst dat dergelijke Overdrijvingen maar een beperkte levens- iuur hebben. Tenslotte matten ze af en 'erveien door eentonigheid en uitroep tekens. Men is oververzadigd en heeft ge- loeg van al de gezwollenheid. Ik heb de ndruk dat dit al merkbaar wordt; Het zou iet welslagen van de Olympische Spelen ils werkelijke sportuiting bevorderen. En lat zou verder gediend worden door her- lening van dat opgedreven, ongezonde lationalïsme, dat goede vaderlandsliefde er te buiten gaat en kunstmatige tegen- tellingen tussen de mensen schept. Naar- nate wij verder van de oorlog verwijderd aken is er ook meer kans, dat die zegen >p ons neerdaalt. Als zulke invloeden zich gaan ontwikke- en zullen de Spelen van 1952 inderdaad icn succes kunnen worden. Mogen wij dat lan in ons land beleven. Ik houd veel van port en heb er altijd van gehouden, maar liet in de vorm van een sensationele strijd n eigenliefde en zelfverheerlijking tussen Polken, welker werkelijke strevingen en Perdiensten oneindig hoger reiken dan de 'raag, wie van hen een man in zijn midden elt die de honderd -meter in tien drie tien- Ie seconden inplaats van in tien zes tien- len kan lopen en of er geen elftal is dat 'eter kan voetballen dan elf Engelsen, -elfs onze snelzwemmende bakvissen heb- ien met de werkelijke betekenis van ons 'olk en zijn werkelijke taak in de wereld liets uitstaande. Laat dit alles, in een tijd lie ons voor zulke waarlijk bitter-ernstige 'ragen stelt, eindelijk weer eens algemeen leseft worden. Dan zijn wij op weg naar 'crbetering ook in de Olympische Spelen m dienen wij tevens de sport, die schoon is. R. P. Man verdrinkt zijn bruid Een 24-ja-rïge vrouw, die zich onlangs tt ondertrouw had begeven met de 28- arige A. K. te St. Jacobiparochie (Fr.), door haar aanstaande waarschijnlijk uit jgmenijd in een sloot in de Jodelanden Leeuwarden verdronken. Nadat het Irama zich had voltrokken, is de man zich overspannen toestand bij de politie aan melden. I-Iet bleek dat het slacht- ffer nog gezocht werd wegens haar hou- lng tijdens de Duitse bezetting en dat zij een andere man relaties onderhield. Fabrieken voor kunstmest, wasmiddelen en plastics De Bataafse Petroleum Maatschappij heeft opening van zaken gedaan ten aanzien van haar naaste toekomstplannen, waarover reeds enkele punten onlangs bekend werden. In de loop van de komende twee jaren denkt de Koninklijke Shell een drietal voor ons land omvangrijke industriële ondernemingen op touw te zetten, waarmee in totaal een bedrag van rond 70 millioen gulden is gemoeid, waarvan slechts 12 milliocn aan buitenlandse deviezen ten koste van onze nationale deviezenvoorraad komt. Na in gebruik stelling zijn aanzienlijke besparingen aan deviezen in het vooruitzicht gesteld door binnenlandse productie van voor onze volkshuishouding noodzakelijke goederen die thans uit het buitenland moeten worden betrokken. Ten eerste ligt het in de bedoeling- een nieuwe kunstmeststoffenfabriek te bouwen bij de dochteronderneming N.V. Mekog te IJmuiden, teneinde de aldaar voor de oor log bestaande productiecapaciteit van 16.000 ton te verhogen tot 51.000 ton gebonden stikstof per jaar. Ten tweede beoogt zij het oprichten van een fabriek in Pernis op de terreinen van de raffinaderij voor de ver vaardiging van synthetische wasmiddelen met een jaarlijkse productie van 25 mil lioen kg. Ten derde staat een nieuwe fa briek op stapel, eveneens bij genoemde raffinaderij, voor een jaarproductie van ongeveer 2 millioen kg kunstharsen, onder het publiek meer bekend als plastics. De regeringsinstanties hebben reeds de bouw en bedrijfsvergunningen verleend. Dit drietal objecten betekent niet alleen een nieuw arbeidsterrein voor de B.P.M., dat als nevenindustrie nauw verwant is aan de aardoliewinning, doch tevens een moge lijkheid voor belangrijke economische per spectieven voor onze nationale volkshuis houding. Nu wij door onze verarming slechts ten koste van zware offers buiten landse producten deelachtig kunnen wor den, moet ieder streven tot nationale zelf voorziening uit dit oogpunt met waardering worden begroet. Kunstmest. Eerstgenoemd project omvat belangen, die ternauwernood behoeven te worden uiteengezet. De landbouwproductiecapaci- teit van onze grond'hangt in sterke mate af van toereikende bemesting, die door verhoging van de beschikbare kunstmest stoffen op aanzienlijk hog'er peil kan wor den gebracht. De ongeveer 30 millioen gul den, die de inrichting van -de nieuwe fa briek moet kosten, moeten voor circa 40 pet. worden gefourneerd uit onze nationale deviezenvoorraad, doch het is te verwach ten, dat na de in bedrijfstelling de grote besparing van deviezen door verminderde invoer van kunstmeststoffen deze opoffe ring binnen korte tijd zal vergoeden. Ex port van kunstmest is, ook in de toekomst, niet waarschijnlijk, doch de binnenlandse behoefte rechtvaardigt ten volle de inrich ting van zulk een omvangrijk bedrijf, ook al wordt die gestimuleerd door een mo menteel gebrek. De oprichting van een fabriek voor syn thetische wasmiddelen die geenszins h.et karakter van een min of meer geslaagd vervangingsmiddel voor tijden van gebrek dragen, doch in vele opzichten zelfs voor delen bieden boven het gebruik van nor male zeep zal door menige huisvrouw met vreugde worden begroet. Dit product is in Engeland reeds geruime tijd in de han del onder de naam „Teepol". Zonder in technische bijzonderheden te treden kan woa-den geconstateerd, dat deze wasmidde len ook voor de industrie met name de textielindustrie op enkele punten niet onbelangrijke verbetering kunnen brengen. In hoeverre dit product, geheel vervaar digd uit in ons land rijkelijk aanwezige grondstoffen, op den duur ook exportmoge lijkheden bieden kan, hangt geheel af van de ontwikkeling der wereldmarkten, waar over momenteel moeilijk voorspellingen mogelijk zijn. Plasticfabriek. Het derde project zal het meest tot de publieke verbeelding spreken: de oprich ting van een plastic-fabriek, die zich in principe slechts bezig zal houden met de vervaardiging der grondstoffen ten be hoeve van de industrieën, die -zich toeleg gen op de vervaardiging van de half fabrikaten en de uiteindelijke producten van plastic voor de verbruiker. Reeds en kele ondernemingen in den lande hebben de verwerking van plastic-grondstoffen ter hand genomen, doch deze grondstoffen zelf worden uit het buitenland betrokken, waardoor de productiecapaciteit dier be drijven in ernstige mate wordt beperkt. Wanneer de Shell-b edr ij ven deze grond stoffen leveren, mag worden verwacht dat de rijke mogelijkheden van plastic zowel voor particuliere verbruikers als voor de industrie ook in Nederland ten volle zullen worden uitgebuit. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de eigen productie van plastics in deze tijd van schaarste aan allerlei ma terialen, die ten volle door plastic kunnen worden vervangen, mogelijkheden schept, die voor onze economie van uitermate groot belang zijn. De laatstgenoemde twee objecten worden geheel door de Shell gefinancieerd, ook dat gedeelte, dat door deviezen moet worden gedekt, aangezien voor deze bedrijven de zusterondernemingen in Engeland en Ame rika de benodigde middelen kunnen ver schaffen. Voor deze bedrijven is dus geen aanslag op onze nationale deviezensohat van node. De drie bedrijven zullen op den duur aan ongeveer 1000 man werk kunnen bieden. Belangrijk perspectief. In hoeverre deze industrieën, afgezien van de gedeeltelijke voorziening in de na tionale behoeften aan deze producten ten gevolge van de in vijf jaren opgelopen achterstand en de oorlogsverarming, op den duur ook blijvend aan onze volkswelvaart ten goede zullen komen voor een perma nente exportmogelijkheid, hangt uiteraard in hoge mate af van de hoogte, waartoe onze wetenschap en industriële ontwikke ling zich zal vermogen op te heffen. Wan neer wij in intellectueel opzicht ons op den duur de meerdere tonen van buitenlandse concurrenten, liggen in deze industrieën mogelijkheden opgesloten tot verovering van talloze wereldmarkten, wier explora tie onze volkswelvaart als geheel krachtig kunnen doen opbloeien. Voor de naaste toekomst bieden zij echter een zelfvoorzie ning, die ons aanzienlijke economische krachten bespaart ten bate van andere bui tenlandse materiaal-voorziening. Dadelijk na aankomst van de Willem Barendsz" in de Amsterdamse haven is men begonnen met het lossen van de kostbare lading. De militaire uitgaven der landen variëren van 80 tot 5 procent der begrotingen De militaire medewerker van de New-York Times noemt in een overzicht van de inter nationale bewapening het aantal mannen, dat thans onder de M apenen is. Van de 19 millioen man, die thans over de gehele wereld ouder de wapenen zijn, komen 5.7 millioen op rekening van China. De Sovjet-Unie onderhoudt een legermacht van 3,8 millioen man, de Verenigde Staten 670.000 man. Nederland komt op de tiende 'plaats met 175.000 man. EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Na een vrij kort debat, waarin minister Drees niets nieuws meer kon aanvoeren ter verdediging van het wetsontwerp „Nood voorziening Ouden van Dagen" ging de senaat zonder hoofdelijke stemming met dit voorstel accoord. Dit wilde nog niet zeggen, dat alle leden zonder critiek het ontwerp aanvaardden. Zowel mr. Stikker (Vrijh.) als mr. Schipper (A.R.) waren van me ning, dat in de regeling de verzekerings gedachte op bedenkelijke wijze op de ach tergrond is geraakt. De heer Branden burg (Comm.) vond, dat het voorstel eigenlijk niet ver genoeg ging. Mej. mr. T j e e n k Willink (Arb.) bracht de mi nister van Sociale Zaken hulde, aangezien hij thans een eind heeft gemaakt aan de „beschamende combinatie van oud en arm". De senaat zal vermoedelijk pas na Pink steren weer in het openbaar bijeen komen. De Koninginne-haringwordt op 'i Loo bezorgd Ten aanzien van de tonnage van de mari ne staan de Verenigde Staten op de eerste plaats met 3.8 millioen ton. Dan volgt Enge land met 1.5 millioen ton, en als derde de Sovjet-Unie met 445.000 ton. Nederland is twaalfde op deze ranglijst met 38.000 ton. Deze getallen hebben slechts betrekking op slagschepen, slagkruisers, vliegtuigmoeder schepen, kruisers, torpedobootjagers en duikboten. Ook in de militaire luchtvaart bekleden de V.S. de eerste plaats met in totaal 37.000 militaire vliegtuigen, gevolgd door de Sovjet Unie (25.000). Van Engeland en Frankrijk waren geen cijfers beschik baar. De dan volgende grote luchtvloot is die van Turkije met 1050 vliegtuigen en de Joegoslavische met 1000. Nederland komt hier op de zestiende plaats met 275 vlieg tuigen. Uit het overzicht blijkt tevens, dat China tachtig procent van zijn begroting uitgeeft Reeds enige dagen geleden waren te Vlaar- dingen de eerste nieuwe haringen aange voerd, doch Woensdag was de kwaliteit pas zodanig, dat de aangevoerde haring met recht het praedicaat „Koninginne haring" mocht dragen. 50 stuks, licht gezouten en verpakt in twee oranje vaatjes, zijn toen door een deputatie, traditie getrouio, naar het paleis 't Loo gebracht en aan H.M. de Koningin aangeboden. De deputatie bestond uit de burgsmees- ter van Vlaardingen, M. J. Heusden, de reder D. Kwakkelstein, directeur van de N.V. Visserij maatschappij Vlaardingen. voerd, de opperkeur mee ster G, van Dam en de keurmeester J. Dijkshoorn. De deputatie arriveerde om kwart over vier per auto ten paleize en werd, daar H.M. verhinderd was, ontvangen door mevr. L. Th. de Beaufort, dame du palais en de intendant ir. S. G. van Geuns. Bij de twee vaatjes was een door de opperkeur- meester getekend certificaat, dat de haring inderdaad het praedicaat „KoYiinginne haring" waard was en thans werd aangebo den door P. Keus, schipper van de VL 70, wie dit jaar de eer te beurt viel de koning inne haring te hebben gevangen De foto toont hoe de oranje tonnetjes het wiens schip, VL 216 de haring had gange- paleis binnengedragen worden, Auto-race te Zandvoorf wordt nationaal Stagnatie bij de werkzaam heden aan het circuit In de heden te Den Haag gehouden ver gadering van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club heeft de Voorzitter, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen gezegd, dat hij met leedwezen moet constateren, dat de automobielsport nog zeer grote bezwa ren ondervindt, in de eerste plaats door gebrek aan materiaal en in de tweede plaats door de onmogelijkheid van deelne ming aan buitenlandse evenementen voor de rijders door de deviezenproblemen. De door de strenge winter veroor zaakte stagnatie heeft het tijdstip, waarop het circuit van Zandvoort ge reed zou komen te veel op losse schroe ven gezet, zodat het voor dit jaar niet meer verantwoord wordt geacht een internationale wedstrijd op touw te zetten. Wellicht is het nog mogelijk er een nationale sportgebeurtenis te or ganiseren. Het ligt overigens in de-bedoeling op 21 Juni een sterrit met Concours d'Elêgance te Noordwijk te houden, bij voldoende be langstelling een snelheidswedstrijd voor sportwagens op het- vliegveld te Leeuwar den op 19 Juli en een gecombineerde vlieg en autosportdag op een nader te bepalen datum in het centrum des lands. Voor wereldeenheid In Krasnapolsky te Amsterdam heeft de „Wereld-eeniheidbeweging" wederom een vergadering belegd. In de goed bezette zaal werd onder meer het woord gevoerd door de voorzitter, de heer Kremers die de aanwezigen opwekte zich in te zetten voor het streven naar wereldeenheid. Hij gewaagde er van hoe zo juist in Italic grondwettelijk voorzien is in de mogelijk heid tot toetreden tot een wereldrege ring. „Evenals Frankrijk", zo zeide spreker, „heeft thans Italië zich bereid verklaard afstand te doen van een deel der souve- reiniteit ten behoeve van de vrede". Voorts vertelde de heer Kremers dat in Amerika na een onlangs gehouden enquête geble ken is, dat 67% der bevolking bij voor baat achter een wereldregering staat. Van Gelder staakt fabricage van krantenpapier De fabricage van krantenpapier bij de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. te Velsen is tengevolge van gebrek aan vol doende houtstof wederom gestaakt, even als dit in de eerste maanden van dit jaar het geval was. De productie van de cellulosefabrieken gaat echter normaal door, daar hiertoe het nog aanwezige hout wordt gebezigd. Naar wij vernemen heeft het bedrijf een grote hoeveelheid houtstof aangekocht, waarvan spoedig de eerste scheepslading wordt verwacht. VERRUIMING DEVIEZENBEPALINGEN BELGIë—LUXEMBURG. De raad van het Belgisch-Luxemburgs deviezen-instituut heeft o.m. bepaald, dat de invoer van Belgische en Luxemburgse munten en biljetten onbeperkt en zonder formaliteiten zal mogen geschieden in het gebied van de Belgisch-Luxemburgse economische unie. voor militaire zaken. Ierland komt op de laatste plaats met vijf procent, terwijl dit bedrag in de Sovjet-Unie ongeveer achttien pet. en in de V.S. 35 pet bedraagt. Neder land komt volgens deze gegevens op de elfde plaats met ruim 25 pet. Ook deze cij fers hebben slechts betrekking op de be dragen, die onmiddellijk aan de gewapende macht ten koste worden gelegd. Nationalisatie van Brits vervoer in het Hogerhuis aanvaard Het Britse Hogerhuis, waarin de oppo sitie een grote meerderheid over de voor standers der regering heeft, aanvaardde gisteren in principe het wetsontwerp van de regering betreffende nationalisatie van het binnenlands vervoer, door dit wets ontwerp zonder stemming in tweede le zing aan te nemen. De woordvoerder van de oppositie had reeds verklaard, dat de conservatieven niet tegen het ontwerp zouden stemmen. Men verwacht echter wel een aantal amendementen van de zijde der oppositie, wanneer het ontwerp in dé tails besproken zal worden. I Het woord is aan...... Epictetus: „Rijkdom is een tijdelijke lening van dc fortuin, geluk hangt van de vrije wil af". Nieuwe olieboringen van de B. P. M. De Nederlandse olieboring in het Oosten des lands biedt nog steeds nieuws per spectieven. Dc Bataafse Petroleummaat- schappij zal binnenkort ten Westen van Koevorden beginnen met diepboringen. Bij Schoonloo (ten Noorden van Em- men) zal de Bataafse proefboringen tot een diepte van 600 meter ondernemen. Voorts zal zeer binnenkort een begin gemaakt worden met geophysLsch onder zoek der Waddeneilanden en andere ge bieden. De B.P.M. zal daar boringen ver richten, waarbij trillingen in de bodem opgewekt worden door ondergrondse ex plosies om zodoende de structuur van de diepere lagen te kunnen vaststellen. Voorts houdt men rekening met de moge lijkheid dat deze kunstmatig teweeg ge brachte trillingen opwelvingcn van olie houdende lagen zullen doen ontstaan. Ieders medewerking nodig bij de volkstelling Waarop men letten moet De volkstellers zullen op 29 of 30 Mei en 2 of 3 Juni er op uit trekken. De eerste twee dagen zijn bestemd voor het tellen der woningen en het uitreiken der telformulic- ren; de twee latere dagen voor het ophalen der inmiddels door de bevolking (naar de toestand van 31 Mei te middernacht) inge vulde formulieren. Geteld moeten worden niet alleen de in de woning thuisbehoren de personen, doch ook de daarin op boven genoemd tijdstip tijdelijk aanwezigen (lo gerenden enz.) Men verzuime dus niet in het laatste geval de teller hierop attent te maken, die dan de daarvoor bestemde tel— formulieren ter invulling zal afgeven. Van het allergrootste belang is voorts de vermelding van het juiste beroep op het tel- formulier. Doet dit zo zorgvuldig mogelijk en houdt u precies aan de in het telformu- lier gestelde vragen. Vermeldt vooral de naam en het adres van werkgever. Nalatig heid daarin veroorzaakt veel overbodig werk. En tenslotte, blijft op 29 Mei of 30 Mei en op 2 of 3 Juni zo veel mogelijk thuis totdat de teller is geweest, of laat in ieder geval iemand in uw woning achter, die aan de teller de nodige inlichtingen kan ver strekken. Door zo te handelen wordt veel ongemak vermeden. Ontvangt de teller voorkomend en bedenkt dat hij belange loos zijn werk verricht ten bate van ons gehele volk. Een belangrijk legaat Wijlen de heer H Luijken Hzn.. legateeiXT* aan de Ned. Herv. Diaconie le Haarlem, vrij van rechten, een bedrag van f15.000. Kranslegging in de Nieuwe Kerk; borstbeeld onthuld In de Nieuwe Kerk te Amsterdam, het Nederlandse Pantheon, waarin zovele van Nederlands grootste zonen een laatste rustplaats vonden, werd gisteren hei-dacht, dat de grote renaissance-diohter Pieter Corneliszoon Hooft 300 jaar geleden de ogen voor altiid sloot. Onder vele belang stellenden bevonden zich ook twee der ere-promovendi Kamiel Huysmans Herman Teirlinck. Prof. di-. J. Romein, hoogleraar aan de gemeente-universiteit te Amsterdam hield een rede over „P. C. Hooft als geschied schrijver", waarin hij een uitvoerige be schouwing gaf over Hoofts werk. Dr. J. J. Gielen, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, legde daarop namens de regering een krans op de plaats in het koor der kerk, v.aar de stoffelijke resten van Hooft liggen. De waarnemend burgemeester van Amsterdam, wethouder B. C. Franke legde daarnaast een krans namens het gemeentebestuur van de hoofdstad. Tenslotte zongen leerlingen van het Amsterdams conservatorium de Psal men 122 en 75, zoals deze door de tijdge noot en vriend van Hooft, Jan Pietersz. Sweelinck getoonzet zijn. Borstbeeld onthuld. Gistermiddag heeft een kleine naamge noot en nakomeling van de grote P. C. Hooft een borstbeeld onthuld van zijn be roemde voorvader, dat gehouwen is in na tuursteen door Frits Sieger en dat een plaats heeft gekregen op het pleintje bij de P. C. Ilooftstraat aan de Stadhouders kade te Amsterdam. Het ventje was nog niet groot genoeg om alleen de Amster damse vlag te verwijderen, die vóór de onthulling het kunstwerk bedekte, zodat de burgemeester van Amsterdam bij deze plechtige handeling moest assisteren. Uit naam van het gemeentebestuur leg de mr d'Ailly daarop een krans aan de voet van het monument, waarna twee meisjes een tweede krans neerlegden uit naam van de bewoners der straat, die de naam draagt van de dichter. Tevoren was men bijeengekomen in een zaal van het Rijksmuseum, waar, ingeleid door de Amsterdamse wethouder van On derwijs. mr. A. de Roos, de letterkundige Victor E. van Vriesland een beschouwing hield over Hooft. Herdenkingsbijeenkomst. In een slechts matig bezette zaal van de Amsterdamse Stadsschouwburg is des avonds een herdenkingsbijeenkomst ge houden. De dichter Jan Prins droeg eeri herden kingsgedicht voor, waarin de levensloop van onze grootste renaissance-dichter wordt beschreven, waarna het collegium „Muslca Divina" een drietal liederen van Hooft ten gehore bracht. Prof. dr. N. A. Donkersloot sprak over „P C. Hooft en het dichterschap". Clau- dine Witsen Elias declameerde gedichten en prozafragmenten uit Hoofts oeuvre. Mr. A. do Roos hield een rede over „P. C. Hooft als magistraat". Wagenspelen. In bet kader van. de Hooft-herdenking hebben leerlingen van de Amsterdamse In Amsterdam is Woensdag op de hoek van de P. C. Hooftstraat en de Stadhouderskade een borstbeeld van P. C. Hooft onthuld door de jongste nazaat van de dichter, ook een P. C. Hooft. - Burgemeester mr. A. J. d'Ailly legde een krans namens de ge meente Amsterdam. - Links de jonge P. C. Hooft. toneelschool, onder leiding van Henk Schaer. op de Noordermarkt le Amster dam een begin gemaakt met het opvoeren van taferelen uit het kluchtspel „Warenar met de pot" van Hooft. Op een wagen met een eenvoudig décor werden deze frag menten onder grote belangstelling van het publiek ten tonele gevoerd. De „Oranje" Zaterdag in Amsterdam Het m.s. Oranje met 817 passagiers aan boord zal Zaterdagmorgen 24 Mei om 8 uur in IJmuiden aankomen. De ontscheping begint tc Amsterdam om 13 uur. GELEIDELIJK WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Heldere, vrij Koude nacht Overdat zonnig droog weer met opnieuw iet- hogere temperaturen. In de namiddat in het Zuid-Oosten van het land tijde lijk enige wolkenvorming. Meest ma tige Oostelijke wind. 23 Mei: Zon op 4.36 uur. onder 20 37 uur Maan op 6.42 uur, onder 0.35 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1