D C Een gat in Europa Kunst-snipper J Nederlands traanhaler in de thuishaven Heemsteedse auto-handelaar staat terecht voor Haarlems tribunaal De nieuwe bonnen Eethuis Panda en de Meester-detective I Wireldn ieuws DONDERDAG 22 MEI 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: De geallieerde militaire autoriteiten in Duitsland zitten in moeilijkheden ten aan zien van de houding, die zij tegenover het Duitse volk in deze hongercrisis moeten aannemen. Zij vragen zich af, welke poli tiek de doelmatigste zal blijken in deze omstandigheden en, te oordelen naar hun uitlatingen, hebben'zij het juiste antwoord op deze vraag nog niet gevonden. Zij geven blijk van onzekerheid en het is duidelijk, dat. zij aan het experimenteren zijn. De ene dag brengt een strafte, dreigende boodschap van een militair bevelhebber in Hessen, die zegt dat de Duitsers maar eens moeten op houden met klagen en demonstreren, want dat de bezettende macht door al die narig heden steeds minder neiging krijgt om haar best te doen ten aanzien van de voedsel voorziening en dat men er rekening mee inoet houden dat er altijd nog zoiets als een bezettingsleger is, waarmede de be volking gedwongen kan worden haar werk en haar plicht te doen en dat op sabotage de doodstraf staat de volgende dag zegt de hoogste militaire autoriteit in de Ame rikaanse zóne, generaal Lucius Clay, dat deze uitlating van zijn ondergeschikte niet zijn instemming had en dat. het een streven der bezettende macht is, de medewerking der Duitsers op vredelievende wijze te ver werven. En de derde dag levert een ge zamenlijke boodschap van de Britse en Amerikaanse gouverneurs op, waarin zij het Duitse volk laten weten dat het nu moet ophouden met mopperen en betogen, want dat zij een betere voedselvoorziening alleen met werken en goede wil kunnen verwezenlijken. „Gemopper en apathie zul len voor Duitsland geen betere dagen doen aanbreken", aldus de gezamenlijke bood schap. „Alleen moedige aanvaarding van de verantwoordelijkheden en moed om de hedendaagse narigheden onder 'het oog te zien, kunnen leiden tot een betere toe komst." De proclarnaitie geeft daarbij nog een uiteenzetting van de toestand ten aan zien dei* verhoudingen in de Duitse im- en export, waarbij wordt opgemerkt dat de kosten van de import nu al twee jaren door Engeland en Amerika worden gedragen, zonder dat zulks geleid heeft tot enige ver laging van de hoeveelheid in te voeren artikelen. Deze geringe stijging van de bin nenlandse voortbrenging moet worden ge weten, aldus het vermaan, aan de weinige prestaties der Duitsers, die onder de werk uren demonstreren en de schaarste wijten aan de bezetters. De beide gouverneurs noemen dit verwijt „kinderlijk" en stellen vast, dat dergelijke gebaren allerminst in vloed kunnen hébben op hogere, wellicht wel op lagere importen van overzee. Een nieuw dreigement dus. Wat het suc ces zal zijn van deze „stok achter de deur", nadat tevoren reeds een dergelijke stok als ongewenst was weggeworpen, is niet raad selachtig. De wereldgeschiedenis leert dat hongerige volken hun medewerking en hun goede wil niet cadeau geven uit plichtsge voel, doch dat zij die slechts willen ruilen tegen een goede boterham. „Brood en spe len" is nog steeds actueel en de spelen kun nen desnoods gemist worden, doch het brood in geen geval. De levensbehoeften, het materiële, is en blijft het goud, waar mede regeerders zich de gunst van het volk kunnen kopen en in dit opzicht vormt het Duitse geen uitzondering. Al kan niemand het leed en de smart overzien, ten koste waarvan Hitier „zijn" volk te eten gaf, toch is de Duitser heden nog geneigd, vergelij kingen te maken, waarbij hij enkel aan zijn maag en niet aan zijn geweten de kans geeft mede te spreken. De gevolgen van deze vergelijking vernielen veel, van wat de be zetter in moreel opzicht in Duitsland op bouwde en herstelde. Daardoor wordt het proces van de inschakeling van Duitsland in het Europese bestel vertraagd en niet enkel de Duitser, doch iedere Europeaan is daar het slachtoffer van. Dat onproductieve en niet te stoppen gat in het midden van Europa is een ernstige aangelegenheid, waarvan ieder land en ieder mens op dit continent en daarbuiten de gevolgen aan den lijve voelt. De politiële der grote mo gendheden, die er op gericht is de wereld te saneren met welk persoonlijk doel ieder van hen dit nastreeft, doet in dit geval weinig ter zake lijdt schipbreuk op de Europese klip, en zal telkens weer lek stoten op dezelfde klip, omdat Europa een belangrijk deel van de wereld is. Het is voor de Europeaan een schrale troost, te weten dat zijn werelddeel zo belangrijk voor de wereld is, dat alle pogingen om die wereld een economische en politieke orde ning te geven, mislukken zolang het met Europa niet in kannen en kruiken is, maar die wetenschap vormt wel een zware ver antwoordelijkheid, die terugvalt op de staatslieden der Europese landen. Het is een jammerlijke bijkomstigheid, dat de politieke situatie van het ogenblik in vele Europese landen zo wankel en zo onrust barend is, dat de leiders dier volken hun handen vol hebben aan de binnenlandse zorgen, maar anders zou er op dit ogenblik tmet spoed aan een pan-Europese procedure moeten worden gewerkt, die de politieke zowel als de economische spankracht van ons werelddeel zou kunnen mobiliseren ten einde Europa aanvankelijk enig profijt te laten hebben van de Amerikaanse dollars en later die Amerikaanse-dollars te kun nen laten missen Daarom is het dubbel jammer, dat in deze vicieuze cirkel van labiele politieke en economische structuur de saneringsmaat regelen van Amerika een uitgesproken po litieke bedoeling hebben, waardoor de mo gelijkheid dat Europa zijn politiek even wicht hervindt, wordt tegengehouden. Men kan dientengevolge niet verwachten, dat de beslissende redding uit Amerika komt. Zij zal in het hart van Europa moeten kiemen er is eenvoudig geen andere keus. De landen van Europa hebben geen van alle, zonder uitzondering, nog de mogelijkheid om buiten het grote Europese verband hun economische of politieke „peniciline" te vinden. Met elkaar of helemaal niet: dat is een alternatief, dat aangetoond is door twee jaar herstelpolitiek, die vandaag aan de dag als mislukt kan worden beschouwd. De Europeanen kunnen zich van nu af geen onderlinge isolaties meer veroorloven. Zü moeten over hun grenzen heen, economisch en politiek, elkander de hand reiken. Of binnen hun grenzen arm en vergeten, mach teloos blijven tobben. J. L. A De Franse cinéast Paul Mesnier is bezig een film te vervaardigen getiteld „La kermesse rouge" waarin de verschrikkelijke brand in de Bazar de la charité", waarbij 50 jaar geleden 124 mensen om het leven kwamen, in beeld wordt gebracht. De brand ontstond in een film cabine, want een van de attracties op de bazai was de cinematographische projectie. In deze rolprent speelt de acteur Albert Préjean een hoofdrol, Maurice Thiriet compo neerde de muziek. Deens stoomschip bij Ameland aan de grond Woensdagochtend is het Deense stoom schip Marie-Ston op het Bornrif aan de grond gelopen. Bij hoog water kon het aanvankelijk niet vlot komen. Het schip, dat 1500 ton meet, was op weg van Lom den naar Kopenhagen en geladen met as- faltpapier. De zeesleepboot Oceaan van de rederij Doeksen Terschelling heeft des avonds bij hoog water om 8.00 uur de Marie-Ston weer vlot gekregen. Enorm enthousiasme bij de aankomst van de Barendsz99 in Amsterdam Mountbatten, de onderkoning van Voor- Indië, is naar Londen gekomen in gezel schap van zijn vrouw, voor besprekingen met het Britse kabinet over de politieke situatie in Voor-Indië. - Zijn aankomst op het vliegveld Northolt. Het Wilhelmus schalde Woensdag tegen de middag uit de blaasinstrumenten van de Amsterdamse politie-stafmuziek over het water van het Noordzeekanaal, toen de „Hontestroom" van de rederij Koppe de „Willem Barendsz" onder de rook van Am. sterdam ontmoette. Een waarlijk grootse ontvangst is daarop de walvisvaarder bij zijn binnenkomst in de Amsterdamse ha ven ten deel gevallen. Reeds vroeg in de morgen vertoonde de haven bijzondere tekenen: vele gebouwen hingen de vlaggen uit en naar gelang het tijdstip naderde, waarop de „Willem Ba rendsz" in de haven werd terugverwacht, bevolkten steeds meer belangstellende Am sterdammers de kaden, bruggen, straten en boten langs de rand van de haven en het IJ. Om 11 uur ging een staf van de ver eniging „De Amsterdamse Haven" de stad in en bood aan ieder, die op straat ontmoet werd, gratis mee te varen op de „Hontestroom", die om kwart over 12 van de Ruyterkade vertrok, ten einde de „Willem Barendsz" als eerste te begroeten bij zijn terugkomst in de hoofdstad. Honderden Amsterdammers maakten van dit buitenkansje gebruik, zodat de „Honte stroom" als een drijvende tros mensen het IJ opvoer en juichten, wuifden en zwaaiden van het dek de bemanning van de walvis vaarder, toen het kleine schip om 1 uur bijdraaide langs de „Willem Barendsz" een welkom toe, zoals wellicht Piet Hein het zich nauwelijks beter had kunnen wensen, toen hij met zijn zilvervloot in het vader land terugkeerde. Gesleept door de „Churchill" en de „Roo sevelt" gleed de „Willem Barendsz" ten slotte om kwart over één achter het Cen- Zijn compagnon niet ter zitting verschenen wegens buitenlandse reis De radio geeft Vrijdag HILVERSUM 301.5 M. 7. 8. 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Grampl.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Ka mermuziek; 10.00 Morgenwijding: 10.20 Voor zie ken; 10.45 Sonates van Corelli en Dvorak; 11.15 Voor de vrouw: 11.45 Familieberichten: 12 00 Orgel; 12.30 Sport-agenda; 12.35 Skymasters; 13.15 Romancers: 14.00 Kookkunst; 14,20 Solistencon cert; 15 20 Fiimmuziek: 16.00 Cabaretduettisten; 16.30 Tussen 12 cn 16; 17.00 Zang en piar.o; 17.30 Muzikaal babbeltje; 18.20 Walsmuziek; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 N.V. V.-uitzending; 19.15 Pianoduo: 19.30 V. P. R. O.-cursus: 20 05 Prelu des; 20.30 Christendom en cultuur; 21.00 Radio fonisch festival; 22.00 Drs. L. de Jong; 22.15 „Er ging een zwerver voorbij"; 22.40 Avondwijding; 23.15 Operettemuziek. HILVERSUM II, 414,5 M„ 218 M. en 1875 M. 7, 8, 18, 19, 20 en 22.30: Nieuws; 7.15 Gymn..; 7.30 Orgel; 7.45 Woord voor de dag; 8.15 Ge wijde muziek; 8.30 rfram.pl.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Blaosqulntet; 11.15 Viool en piano; 11.45 Stafmuziek Amsterdamse Politie; 12.30 Kamer koor; 13,15 Mandollnata; 14.00 Gram.pl.; 14.20 Oude en nieuwe schrijvers; 14 40 Hobo en piano; 15.15 Giaconda-ensemble; 16.00 Declamatie; 16.20 CeHo en plano: 17.00 Gram.pl.; 17.30 Oi-gel; 18.00 Canzonetta-sextet; 18.45 Lezing; 19.15 Ex-politie ke gevangenen; 19.30 Geestelijke liederen; 19.45 Lezing; 20.05 De stemvork; 20.15 Magnificat v. Bach; 20 50 De eerste haring; 21.10 Omroepor kest; 22.00 Vragen aan voorbijgangers; 22.45 Overdenking; 23.00 Werken yan Wagner, Voor de achtste kamer van het Haar lems tribunaal onder presidium van mr. Erades stond Woensdagochtend de Heem- steedse garage-houd er L. B. terecht, die volgens de dagvaarding door zijn „onbe schaamd on-Nederlands gedrag in wijde kringen ergernis had gewekt in Haarlem en omstreken". De meest bezwarende punten van de tenlastelegging waren wel, dat hij samen met een zekere K. G. auto's had verkocht aan de Duitsers, onder bedreiging met vordering en dat hij een schilderij, toege schreven aan Frans Hals, aan de vijand had geleverd. Tevens was hij op de Kaag gesignaleerd met een hakenkruisvlag op zijn motorjacht en had hij, om zijn eigen woorden te gebruiken op een „misselijke" manier gebruik gemaakt van zijn Duitse vrienden om allerlei voorrechten te ver krijgen. Zijn liefde voor de autorace-sport ging blijkbaar zo ver, dat hij in 1943 een race op het Kopje had willen organiseren, eveneens onder de welwillende bescher ming van een Duitse Hauptmann. Deze sportprestatie ging echter niet door, we gens gebrek aan belangstelling van de Nederlandse motorwereld. In 1944 had hij met Flesche een auto tocht naar Portugal gemaakt. Volgens de stukken was het doel van Flesche om daar een deel van zijn effectenbezit in veilig- i.T„ heid te brengen. Flesche had E. echter baggermolen, de „Holland I van bij de Spaana-Portugese grens achterge- etn Mnncmti *-Gravenhage nu opge- laten. die hij een beetje overdreven achtte. Zo waren bevoorbeeld de auto's, die ver dachte verkocht had, „sichergestellt" door het Duitse leger. Volgens raadsman was het in het belang van de verkopers, dat zij de wagens aan B. en G. verkochten, daar zij er op die manier drie of viermaal meer voor kregen dan bij een vordering. Volgens mr. De Pont was het enige werkelijk strafbare, dat beschuldigde ten laste was gelegd, het voordeel trekken uit bepaalde situaties door zijn Duitse kennis sen er bij te halen. Hij wees er tevens op, dat verdachte reeds een jaar cellulair in voorarrest had gezeten en pleitte de uiterste clementie. Uitspraak over veertien dagen. Verdachtes compagnon K. G., ex-kapi tein van het Militair Gezag, die eveneens A'oor vandaag gedagvaard was, is niet ter zitting verschenen, daar hij zich op het ogenblik op een zakenreis door Oostenrijk, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Joego slavië bevindt. Verschil van 3 centimeter ver oorzaakt 75.000.— onkosten Gedurende vier-en-een-half jaar is een Hij was begunstigend lid van de N.S.B. geweest, omdat dat volgens hem de „enige" mogelijkheid was, zich voor krijgsgevangenschap te vrijwaren. Geen pressie. Ter zitting ontkende beschuldigde, dat hij pressie zou hebben uitgeoefend op de mensen van wie hij auto's kocht. Volgens hem betrof het hier geregistreerde auto's en hij zou slechts hebben gezegd: „U raakt die auto toch kwijt". Volgens B. had hij samen met G. aan alle „transacties" die zij samen hadden gedaan slechts tien of twintig mille verdiend. De hakenkruisvlag, die hij op zijn boot gevoerd had, diende er volgens verdachte uitsluitend toe, om deze boot van een jachthaven, die door de Duitsers in beslag was genomen, naar een andere haven te varen. Hij gaf toe, dat dit echter een vol komen „foute" houding was geweest. Wat betreft de „Frans Hals" zei hij, dat hij bij de verkoop hiervan slechts zijn be middeling had verleend. De vader van zijn compagnon G. had het schilderij op epht- heid onderzocht. G. en B. hadden aan deze bemiddeling drie mille verdiend. Reis naar Portugal. De enige reden, dat hij met Flesche naar Portugal was geweest, was dat hij gene rator-technicus was en dat hij de wagen van Flesche verzorgde. Hij speculeerde er echter op, dat hij naar Amerika zou kun nen uitwijken waar zijn zwager bij de Ne derlandse ambassade werkte. Hij vertelde, dat hij naar Amerika wou, omdat de situ atie voor hem in Holland onhoudbaar was geworden, daar hij zijn oranje Ausweis in had moeten- leveren. De president vroeg B.: „U maakt de indruk een „handige jongen" te zijn. Had u niet naar de andere kant kunnen komen zoals zo vele anderen". B. verklaarde hier op, dat zijn koffers in Spanje doorzocht waren en dat dat hem nogal bang had ge maakt. De verdediging: „Een licht geval". Verdachtes raadsman mr. J. de Pont uit Amsterdam had bezwaren tegen enige ju ridische formuleringen in de dagvaarding, •Gravenhage nu opge sloten in de Noord-Oost-polder. Deze aan nemer, die de geulen voor de kanalen baggerde, had langer werk dan de aanne mers die de ringdijk om de Noord-Oost polder maakten. Toen de ringdijk klaar was wilde men de baggermolen door de nieuwê sluis bij Lemmer laten uitvaren naar het IJsselmeer, maar de molen, die 42 m. lang en 7l/2 m. breed is, kon niet door de sluis, die 3 centimeter te smal was. De Duitsers wilden de molen vorderen, maar ook zij wisten geen middel om het gevaarte uit de polder te krijgen. Thans is men bezig, de bovenbouw te demonte ren, waarna de molen op zijn kant door de sluis bij Lemmer naar het IJsselmeer gebracht wordt. Daarna wordt hij weer gemonteerd. De onkosten worden op f 75000 geschat. traal Station langs. Tientallen boten van allerlei grootte waren intussen komen aan varen en omzwermden de twee grote sche pen. Vele daarvan waren uitgedost met vlaggen en wimpels, die met de vele fees telijk getooide belangstellenden op de ka den en de dokken de haven op deze zonnige dag een bijzonder fleurig en vrolijk aan zien gaven. Terwijl het Amsterdamse pu bliek „en masse" de bemanning toezwaaide en talloze scheepsfluiten onophoudelijk loeiden, voer de „Willem Barendsz", die zo nu en dan met zware stoten op de stoom fluit de schrille tonen overstemde, naar de Zeeburgerkade, waar het schip tegen half drie meerde. „Wij zijn tevreden". Met ongeveer 75.000 barrels traan, ruim 90 ton ingevroren walvisvlees, een grote hoeveelheid organen voor hormonenberei ding en een opgetogen bemanning, werd de Barendsz aldus ingehaald. „Gij en de lïwen hebt een belangrijke daad gesteld voor ons land", voegde de burgemeester der hoofdstad', mr. d'Ailly, die van IJmuiden naar Amsterdam had meegevaren, de kapitein K. Visser toe bij het afscheid. Mr. Bonnerman, de vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw, ant woordde op een vraag naar zijn oordeel over deze eerste expeditie. „Optimistisch ben ik van het begin af niet geweest. Wij zijn echter tevreden met de resultaten." Niet gering is het werk geweest van de eerste machinist „meester" Brunning. „Met voldoening zie i£ op de reis terug" vertelde hij. Maar anderen moesten erbij voegen, dat hij wekenlang dag en nacht heeft ge werkt. „Er moest nogal wat gerepareerd worden ziet u. Enkele malen brak in ruw weer de krukas van een catcher. Ook in de factory (het eigenlijke bedrijf op het moe derschip) viel er nogal eens wat te her stellen. Lof voor de kok. De catchers zijn met een kleine beman ning in Kaapstad achtergebleven. Daar worden zij weer geheel bedrijfsklaar ge maakt. Een belangrijk man aan boord was ook de kok. Een ieder is vol uitbundige lof over het eten. Meer dan eens moest dit bereid worden terwijl de wind de keuken met dikke rook vulde. Hannes de Boer, die de reis voor Polygoon- Profilti meemaakte, heeft.6Y2 km film 'gedraaid en ook Jan Strijbos bleek hoogst voldaan over het vele waardevolle mate riaal dat hem deze reis heeft verschaft, zoals hij Woensdagochtend reeds „op de valreep" aan ons vertelde. „Elke dag zijn wij in contact geweest met Scheveningen", vertelde de chef marconist. „175.000 woorden aan persberichten hebben wij op die manier binnen gekregen. Bin nenkort verschijnt- van Jaap Kolkman het boek „Walvis aan Stuurboord", waarin hij „het romantische, maar ook harde leven van de mannen, die deze expeditie mee maakten", beschrijft. De radar heeft op de „Willem Barendsz" opnieuw haar grote waarde bewezen, ge durende de 500 uren dat zij in bedrijf is geweest. Kapitein Visser zijn de moeilijkheden op deze reis met een zo gemengde bemanning niet gespaard. Hij heeft die moeilijkheden overwonnen en bracht zijn schip thuis zon der dat men er ook maar ergens aan herin nerd werd, dat daarop 21 km walvis in „factoren werd ontbonden". Wat deed het hem de volbloed Fries goed toen als eerste begroeting een schip met Friese vlag in top langs kwam en de Friese schoolkinderen aan boord hem het „Frysk bloed tsjuch op" en het Wilhelmus toezongen. Darp herrijst op een andere plaats De buurtschap Darp in de nabijheid van Havelte in Drente is tijdens de bezetting vrijwel met de grond gelijk gemaakt. Toen de Duitsers de gronden nodig hadden voor de aanleg van een groot vliegveld moesten de bewoners hun huizen verlaten. Bij hun terugkeer was de buurtschap verdwenen. Na de bevrijding werd de wederopbouw krachtig ter hand genomen, maar om ver schillende redenen heeft men gemeend Darp niet weer op dezelfde plaats te laten verrijzen. De raad der gemeente Havelte heeft daarom besloten enkele percelen bos grond aan te kopen, waarop eerlang het nieuwe Darp zal worden gebouwd. Voor de oorlog trok dit plaatsje, dat bekend stond om zijn schitterend natuurschoon, vele toeristen. Van 25 Mei tot en met 7 Juni zijn de /olgende bonnen geldig: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 705 (serie D): D-01 Brood D-02 Brood D-01 Boter D-02 Boter D-01 Melk D-03, D-05 Melk D-01 Vlees D-02 Vlees D-01 Algemeen D-02 Algemeen D-03 Algemeen D-04 Algemeen D-05 Algemeen D-06 Algemeen D-01 Reserve D-03 Reserve D-04 Reserve D-06 Reserve D-07 Reserve D-07 Algemeen D-13, D-15 Melk D-ll.D-12 Vlees D-ll Algemeen D-12 Algemeen D-13 Algemeen D-13 Reserve D-14 Reserve D-16 Reserve D-14 Algemeen D-21 Brood D-21 Boter D-22 Boter D-21 Melk D-21 Vlees D-22 Vlees D-21 Kaas D-21 Eieren gram brood 400 gram brood 125 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 7 liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees 200 gram kaas 1 ei 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel 'of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 125 gram koffie 50 gram thee 100 gram suikerwerk 125 gram margarine of 100 gram vet 1600 gram brood 125 gram margarine of 100 gram vet 800 gram brood 125 gram boter 120 gram spijsolie (voor inlevering uiterlijk tot 31 Mei) Bonkaarten Kd, Ke 705 (Serie D): D-ll Brood800 gram brood D-ll Boter 250 gram boter D-12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 12 liter melk 100 gram vlees 100 gram kaas 1 ei 100 gram suikerwerk 800 gram brood 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) of zelfrijzend bakmeel 120 gram spijsolie (voor I inlevering uiterlijk tot I 31 Mei) Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Me, Mf, Mg 706 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie D): 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas 5 eieren Op 29 Mei zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De bonnen D-06 en D-13 Algemeen geven uitsluitend recht op 100 gram suikerwerk, niet op chocolade, suiker, jam, e.d. De niet-aangewezen bonnen van de serie C kunnen worden vernietigd. De bonnen D-07 en D14 Algemeen moe ten uiterlijk 31 Mei bij een détaillist, die gewoon was spijsolie te verkopen, inge leverd worden. Omtrent de aflevering zullen nadere be richten volgen. Er zijn van die rustpunten in een grote stad, waar het bezige leven een ogenblik neerslaat aan tafeltjes en op stoeltjes rond het licht-ketsende chroom van een toon bank. Dat zijn de eethuizen. De mens keert er terug tot zichzelf, hij begint eri vervolgens aan de ritus, die eten heet en die nog immer enige inkeer ver- langt. En daar het in deze huizen een eenvoudige ritus is, bestemd voor simpele mensen, dewelke geen décorum behoe- ven bij een plat-du jour, komt het leven der eenvoudigen een ogenblik aanzitten aan de ongedekte tafeltjes, waar het goed- kope bestek bladderig glimt. De kleine eethuizen, ze zijn mij het liefst. Het walmt altijd een beetje in deze kleine gelegenheden, want de keuken is slechts één verveloze deur verder, maar de zen zijn er gedegen en zonder verrekende weelderigheid. Bovendien is de ober van het eethuis mij sympathiek. Ook hij is wat verveloos geworden mét zijn établissement en de vale kleuren van zijn frak tonen de onaanzienlijkheden van de fooienpot. Maar het gebaar van zijn zindelijk-ge- ruite doek, dat een naderend dinertje van één vijftig aankondigt, is mij dierbaar, „Dineetje voor meneer". Op de kale plavuizen staat een geschon den ameublement. Het knerst over de vloer, want de rubberknoppen, die er by opening van het, toen meer doorluchtige, „restaurant" waren ondergespijkerd, zijn reeds vele jaren geleden in duizenden zwarte strepen over de plavuizen veran derd. En nog een kleintje koffie, meneer? Ja zeker, meneer. Alstublief, meneer. Heeft het gesmaakt, meneer? De volgorde van elke dag komt uit des obers mond. Mijn fooi was nimmer groot, maar dat vermindert zijn vriendelijkheid met geen molecuul. Ik weet het elke keer, wanneer ik binnenstap: het is de persoonlijkheid van dit eethuis met zijn versleten ober en zijn knersende stoelen, die nóg af gezien van mijn begroting, mij van pro. motie naar een duurdere zaak doen afzien. En dan de mens, die er zit; slorpend soms een soepje, gestulpt bijna over zijn bord, moe en tevreden met dit rustpunt Deze mens is zo prettig in aijn moeheid. Ik hou van zo'n eethuisje. Het chroom rond de toonbank mislukte concessie aan een verchroomden tijd -is er toch war mer, dan daar waar het eten een Taylor- systeem wordt. En het is er verteerbaarder dan in de nog andere zalen waar een door lopende tentoonstelling van Perzische tapijten wordt gehouden, waar de obers hoogstaande heren zijn en de gerechten slechts in het Frans mogen worden aan gesproken. Het is een goed en waarachtig rustpunt. J. F. Voetbal HBC—ALCMARIA VICTRIX HBC begint a.s. Maandag de promotie-degra datie competitie met een thuiswedstrijd in het Heemsteedse Sportpark tegen Alcmaria Victrix. Een sterk gewijzigd HBC-elftal zal trachten de plaats in de tweede klasse te behouden Doel: Willemse. Achter: H. de Reus en Kors. Midden: J. Martin, v. d. Linden Sr en Juf fermans. Voor: A. Martin, Drayer, v. d. Linden Jr., de Reus, Nolet. Wat hebben we de komende jaren nodig? De vraag naar consumptie goederen. In 1947 zal de consumptie nog belangrijk bene den het peil van 1938 moeten blij ven, hoewel de behoeften onge twijfeld groter zijn dan in dat jaar. De inventa ris der duurzame goederen als kle ding, meubelen en dergelijke is gedurende de oorlog aanzien lijk afgenomen en moet dringend aangevuld wor den. In 1947 zal daarvan slechts gedeeltelijk sprake kunnen zijn, aldus deelt de Persdienst van het mi nisterie van Economische Zaken mede. Het noodzakelijke herstel van ons gehavend productie-apparaat maakt een beperking der consumptie voorlopig nog noodzakelijk. Er dient echter voor gezorgd te worden, dat de beschikbare productieve krachten zo worden aangewend, dat die consumptie goederen besohikbaar komen, waaraan de Nederlandse bevolking de grootste behoefte heeft. De vraag rijst derhalve, aan welke con sumptiegoederen de dringendste behoefte bestaat en welke van deze goederen door het Nederlandse productie-apparaat en met de beschikbare arbeidskrachten en grond stoffen kunnen worden vervaardigd of door aankoop in het buitenland kunnen worden verkregen. Aan het eerste deel van deze vraag heeft het Centraal Planbureau een studie gewijd, welke thans is verschenen. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat in hoofdzaak één zijde, die van de wensen der consumenten binnen het kader der aanwezige mogelijkheden, in het onderzoek werd betrokken. De moge lijkheden tot verwerkelijking heeft het Centraal Planbureau nog in studie. De gegevens zijn voor een belangrijk ge deelte op schattingen gebaseerd. Indien men echter met de nodige voorzichtigheid de uitkomsten der studie hanteert, zullen zij in vele opzichten interessant zijn, met name voor hen, die zich bezig houden met marktanalyse. In één der bijlagen van de publicatie is een overzicht gegeven van het consumptie plan voor duurzame goederen .zoals het volgens de schattingen van het Centraal Planbureau het best overeenstemt met de voorkeur der consumenten. Hieraan is ont leend, dat in 1947 de uitgaven per hoofd bedragen (in procenten van 1938) 63 pet. voor kleding, 86 pet voor schoeisel, 36 pet voor meubilair, 83 pet voor woningtextiel, 61 pet voor vloer- en wandbedekking, 56 pot voor eet- en keukengerei en 43 pet voor diverse andere artikelen. In de grafiek is een overzicht gegeven van de te verwachten consumptie in de ja ren 1947 tot en met 1952. 40. Detective Snufkens begon de trap in de kast af te dalen en hij hield zijn pistool dreigend vooruit, Panda volgde hem op de voet. Die afdaling duurde echter niet lang, na twintig treedjes stonden ze op de grond. Het was een rommelige ruimte waar ze in keken. Het leek meer op een garage dan op iets anders. „Wat' valt je hier het eerst op, waarde Panda?" vroeg de detec tive toen hij van de eerste verbazing be komen was. „Eh.dat het hier een rom meltje is!" zei Panda. „Mis, beste leerling, helemaal mis!" berispte de speurder. „Het eerste, wat ons als detectives in het oog springt is, dat er niemand is! Het is hier ledig! Volg je me?" „Ja, maar....!" riep Panda„Ledig!" Onderbrak de heer, Snuf- kens. „We moeten de feiten rustig rang schikken en niet overhaast zijn in woord of daad, leer dat van mij! Wat gaan we nu vervolgens doen?" „Kijken, waar die kerels gebleven zijn!" riep Panda. ,&m!" zei de Speurder. „Zo zou ik het niet noemenWe gaan zoeken naar sporen en vingerafdruk, ken! Volg me!" Hulp. Dean Acheson, de aftredende plaatsver vangende minister van buitenlandse zaken der V. S. heeft verklaard, dat een econo mische ineenstorting en wereld-armoede- onmiddellij'k zouden kunnen volgen, indien de V. S. na zouden laten, ook aan andere landen financiële hulp te verstrekken. Afhankelijk succes. In samenwerking met de „American Council of learned Societies", bestudeert het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een plan, dat de vertaling ln het Engels beoogt van actuele artikelen uil de Sovjet-pers als onderdeel van het programma voor de uitwisseling van nieuws op cultureel- en voorlichtings- gebied met Rusland. Het succes van het plan hangt echter af van de fondsen, welke op het ogenblik nog niet beschikbaar zijn bij dit ministerie. UNO in de wolken. Volgens voorlopige plan nen zal een wolkenkrabber in New York met accomodatle voor drie duizend personen het hoofdkwartier van de UNO worden. Daaromheen zullen gebouwen verrijzen met vergaderzalen, restaurants bibliotheken en werkvertrekken der verschillende delegaties Een vergaderzaal zal plaats bieden aan 4250 personen. Een ondergrondse garage zal 2000 auto's kunnen bevatten. Vet, Het parlement van Noordrijnland—West- falen heeft in een resolutie voorgesteld, on middellijk een vloot van Duitse walvisvaar ders te vormen, om ln de nijpende vet-nood te voorzien. Salon. Te Salon bij Marseille is tien ton mu nitie in de lucht gevlogen. Zes Franse ar-i beiders zijn om het leven gekomen,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2