Lente in de Britse politiek Een kwart eeuw actief bevorderaar van Nijverheid, Handel en Industrie De landbouw is voor stikstofvoorziening nog steeds afhankelijk van invoer „Comedia" brengt weer een rijk en gevarieerd programma DONDERDAG 22 MEI 1947_ Jhr. Dr. J. C. Mollerus: Wij hebben het al aangekondigd: Op 1 Juni zal Jhr. Dr. J. C. Mollerus 25 jaar secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem zijn. In deze functie staat de heer Mollerus midden in het economische leven van deze streek. Daaronder behoren dus niet slechts de vele duizenden bedrijven, winkels en fa brieken in Haarlem en omgeving, maar ook - om enkele voorbeelden te noemen - de visserij (vangst, handel en export) in IJmuiden, de grote industrieën in Velsen. de landbouw in Haarlemmermeer, de tuin bouw in Aalsmeer en de bloembollenteelt en -export in Midden-Kennemerland. Vele draden weven samen op het Nassauplein te Haarlem. Daaraan komen natuurlijk veel formulieren en andere paperassen te pas in het laatste jaar kwamen bij de Ka- mer niet minder dan 12329 brieven in, ter wijl er 12825 uitgingen, doch er wordt steeds naar gestreefd, er voor te waken, dat men daaronder niet begraven wordt. Men tracht juist practische hulp te verlenen en de on telbare moeilijkheden, waarmee de bedrij ven en fabrieken te kampen hebben, zo veel dit slechts mogelijk is, te ondervangen. Wie veronderstelt dat Jhr. Mollerus veel achter zijn schrijftafel zit, is er naast. Zijn werlc bestaat voor een groot deel in con fereren. Steeds maar confereren! Eerst met de fabrikanten, handelslui of winkeliers die bepaalde verlangens koesteren of voor moeilijkheden zitten, daarna met andere belanghebbenden of instanties die kunnen meewerken om die wensen te vervullen of bedoelde bezwaren te ondervangen. Dit dwingt hem veel afwezig te zijn,- want hij heeft ervaren, dat men met persoonlijke bezoeken soms meer bereiken kan dan met veel brieven. Wij weten, dat de heer Mollerus op deze wijze zeer veel belangrijk werk verricht heeft, zoodat het dan ook volkomen te ver klaren is, dat het jubilé door zeer velen zal worden aangegrepen om duidelijk te laten blijken, dat men zijn werk hogelijk waardeert. Op Zaterdagmiddag 31 Mei houdt de jubilaris receptie in het gebouw der Kamer, Nassauplein, van 3 tot 5 uur. Voor zijn moeilijke functie is de heer Mollerus de aangewezen persoon. Hij heeft voor allen en voor alles belangstelling. Als de ijsco-man bij hem komt om de moeilijk heden in zijn bedrijf te bespreken, krijgt hij van de heer Mollerus de indruk, dat deze het bedrijf niet alleen volkomen kent, maar ook bij voorbaat al de bezwaren aanvoelt en de eerstvolgende dagen niets anders zal doen dan er voor werken om een oplossing te vinden. Als de ijscoman hoopvol vertrok ken is en de groot-ïndustriëel zijn plaats heeft ingenomen, om ingewikkelde proble men en ingrijpende quaesties, invoer, pro ductie en ex-port betreffende, te bespreken, vindt hij de deskundige tegenover zich, die voor hem een raadsman is. De heer Mollerus paart wanne belang stelling aan groote deskundigheid. Deze laatste dankt hij allereerst aan zijn oplei ding. In Apeldoorn bezocht hij de H.B.S.: daarna studeerde hij aan de Hogere Land- Tuin- en Bosbouwsc-hool in Wageningen die hij als Indisch landbouwkundige in 1911 verliet. Van 1916 tot 1918 was hij weVkzaam als onder-directeur van de N.V. Keiler en Macdonalds Technisch Bureau. In 1918 werd hij benoemd tot administrateur van de Ned. Vereniging van Electrotechnische Werkgevers, welke functie hij opgaf toen hij in 1922 tot secretaris der Kamer van Koophandel werd benoemd. Sedert 1928 is hij tevens secretaris van de Ned, Tuin- bouwraad. Toch kon bij nog tijd vinden verder te studeren. In 1932 promoveerde hij tot doctor in de Landbouwkunde te Wa geningen op het proefschrift „Officiële vertegenwoordiging van de Landbouw, Nij verheid en Handel''. Zijn promotor Prof. Minderhoud constateerde, dat dit proef schrift grote waarde heeft als vraagbaak voor hen die zich op de hoogte willen stel len van de verhouding van landbouw, nij verheid en handel met de overheid. In de loop der jaren maakte de heer Mollerus vele buitenlandse reizen. Oost en West-Indie kent hij als weinigen, ook Rusland, Brazilië en vele andere oorden der wereld bezocht hij. Daarvan kan hij lezingen interessant vertellen hij hield 1200 voordrachten maar 'het voornaam ste is dat hij, dank zij die kennis, aan allen waardevolle adviezen kan'geven over het Oorlogsmisdadigers naar België De heer Genicot, hoofd van de Belgische missie in de Amerikaanse zone, 'heeft aan de „Cisté Nouvelle" verklaard, dat 300 oor- iogsmidadigers, die door de Belgen werden gezocht, in de Amerikaanse zóne zijn op gespoord. Een 100-tal, onder wie dr. Cana- ris, het hoofd van de gestapo in België en generaal Reeder, werd reeds aan België uitgeleverd. Bovendien werd een groot aantal leden van de „Adolf Hitler"-divisie, die zioh aan moordpartijen in België schul dig maakten, naar België overgebracht. FRANSE KLEUREN-FILM. Te Biarritz is <3e eerste grote Franse kleuren film ,,Le marlage de Ramuntcho" getiteld, ver toond. Ze Is opgenomen naar een scenario van Pierre Apesteguy en speelt in het Bask-ische land. Reeds in 1919 kwam Frankrijk als het eer ste land ter wereld met een minder omvang rijke kleurenfilm uit en wel met ,,Le délilé de la victoire" van Léon Gaumont. aanknopen van handelsbetrekkingen in het buitenland. Voor onze arbeidsmarkt, maar ook voor onze deviezenpositie is dit van veel belang. Zeer vele van de 19000 zaken en bedrijven, die in het ressort der Kamer gevonden worden, hebben exportbelangen. De jaren waarin de heer Mollerus het secretariaat van de Kamer vervuld heeft waren niet gemakkelijk. Daarin vielen im mers de crisis en de oorlog. Ook de na oorlogse tijd, die wij nu doormaken, stelt bijzonder zware eisen, daar veel stuur manskunst en wijsheid nodig is, om het opbouwwerk in goede banen te leiden, Maar hij is een vechtjas, hij schuwt de strijd niet en vindt er juist voldoening om zo nodig de ene barrière na de andere te nemen. Juist daarom is hij hier zo op zijn plaats! Juist daardoor haalt hij er uit, wat er in zit! Jammer is dat de Haarlemse Kamer van Koophandel in de oorlog haar zelfstandig heid verloren heeft en nu onder de Am sterdamse ressorteert. Maar de verwach ting bestaat, dat die toestand toch niet be stendigd zal blijven. Jhr. Mollerus is een bekend Haarlem mer. Niettegenstaande zijn drukke werk kring interesseert hij zich voor veel velerlei. Tal van verenigingen profiteren daarvan, zowel in als buiten Haarlem. Reeds 28 jaar is de heer Mollerus de ge waardeerde secretaris van HFC, 14 jaar de actieve voorzitter van de Ned. Biljartbond. Ook Vreemdelingenverkeer en Haarlems Bloei hebben zijn bijzondere belangstelling. Stoffelijk overschot van clr. H. Colijn naar Nederland Naar de Nationale Rotterdamse Cou rant uit Berlijn verneemt is een aantal leden van het Nederlandse Rode Kruis te Berlijn onder leiding van de Rotterdamse arts W. Verhoef naar Ilmenau, dat in de Russische zóne van Duitsland, is gelegen, vertrokken om het stoffelijk overschot van de aldaar in internering overleden gewezen minister-president dr. H* Colijn op te graven. Het zal via Berlijn naar Ne derland worden getransporteerd, waar het in de loop van de volgende week kan worden verwacht. Snijbloemen en kasplanten naar Engeland Als resultaat van besprekingen te Lorden lussen een Nederlandse delegatie en afgevaar digden van de „British Flowers Industries As sociation" en van het „Ministry of Agriculture" is een verdeling van het contingent bloemkwe kerijproducten. dat Nederland in Engeland mag invoeren, tot stand gekomen. Het totale contin gent bedraagt 150.000 Pond, in te voeren van 1 Mei 1017 tot en niet 30 April 1948. Van dit con tingent nemen de seringen het leeuwenaandeel In beslag, namelijk ongeveer negentig procent. Ook werd gesproken over de irwoer van jonge kasplanten en succulenten, welke een apart con tingent vormt van 25.000 Pond. De „British Flowers Industries Association" kon zich er mede verenigen, dat de leveringstermijn hiervan i:ou worden gesteld van 1 Junü 1947 tot 31 Mei 1948. In de tweede helft van Februari 1948 zul len de hoeveelheden uit te voeren snijbloemen getoetst worden aan de eventueel gewijzigde marktverhoudingen, zodat in ieder geval voor 150.000 Pond in totaal zal kunnen worden uit gevoerd, DONKER AMSTERDAM. Op het Rembrandtpleirr in Amsterdam hebben 's nachts drie vrouwen een man overvallen en hem zijn portefeuille met 800 afhandig gemaakt. De vrouwen zijn later aangehouden. Zij hadden toen reeds 600 opgemaakt. De Amsterdamse recherche heeft een inval gedaan in een perceel aan de P. C. Ilooftstraat waar men een gezelschap van veertien personen rond de roulette aantrof. Het gezelschap werd medegeno men, doch alleen de 36-jarige bankhouder is in bewaring gebleven. De roulette met toebehoren en een bedrag van 724 zijn in beslag genomen; Lugubere praktijk der Duitse uazi-gerecbtshoveii Onlangs zijn te Berlijn de originele pro cessen-verbaal van het voormalige Duit se ministerie van Justitie gevonden en aan de Duitse juridische^ autoriteiten in de Sovjet-Russische zóne ter hand gesteld. Uit deze documenten blijkt dat de Duitse gerechtshoven in 1943 en 1944 het bevel tot executie van meer dan 10.000 vrouwen en mannen in Duitsland hebben gegeven. Dit getal is onafhankelijk van de door de militaire autoriteiten bevolen executies en van de massamoorden in de concentra tiekampen en door de S.S. Tijdens het jaar 1944 hebben een enkele beul en zijn helper 1.399 personen geëxecuteerd, het geen neerkomt op gemiddeld '4 per dag. De tijd. die de executie in beslag nam, werd nauwkeurig geregistreerd door mid del van een stopwatch. De benlstechniek „ging steeds vooruit", totdat een executie nog slechts tusschen de 8 en de 20 seconden in beslag nam. Barbaars vermaak in België Te Steenbrugge in België werd onlangs in een café een tentoonstelling gehouden van vechthanen. In werkelijkheid waren hier echter de kampioenen uit de streek bijeen gebracht teneinde hun kraohten onder het oog van een aantal enthousiaste liefhebbers met elkaar te meten. Toen de Belgische rijkswacht de „tentoonstellings zaal" binnendrong, trof zij hier een 30-tal met sporen gewapende hanen aan. De ha nengevechten moeten echter reeds gerui- men tijd aan de garag geweest zijn, want de meeste hanen waren reeds buiten ge vecht gesteld en lagen, vcor zover zij niet reeds dood waren, zieltogend ter aarde. Tegen de ondernemende caféhoudster werd proces-verbaal opgemaakt, want sedert geruime tijd reeds is het in België ver boden hanengevechten te organiseren. Paling-Peter luid pech Twee herentwee dames en twee kin deren uit Kampen gingen dezer dagen met „Peter", hun bootje, naar Elburg om gerookte paling te kopen. Helaas kreeg „Peter" op de eenzame wijdte van het IJsselmeer motorpech. Alle herstelpogingen waren tevergeefs en andere boten waren niet te zien. Een der heren sprong kordaat het water in en zwom twee uur lang in de richting Elburg. Hij bereikte uitgeput 't haven hoofd, zocht en vond hulp. Schipper Jansen ging met de Eb 56 het hulpeloze jachtje halen. s Avonds om tien uur was „Peter" in Elburg, waar gerookte paling te koop is, maar de winkels waren dicht Fabrieken in Lutterade en IJmuiden draaien echter weer Men heeft de boer zijn hof verbrand, Zijn vrouw en os vermoord Dan spande de boer zich zelf voor de ploeg Maar de boer hij ploegde voort. Ik hoop dat ge met mij kunt genieten van de „Ballade van de boer" van Werumeus Buning met het sterke slot „Terwille van de boer die ploegt, Besta de wereld voort!" De oorlogsjaren brachten stad en platteland, stedeling en boer heel wat na der lot elkaar. Het contact is toch nog niet verbroken? We leven snel en niets schijnt in het leven zo spoedig te vervagen als dankbaarheid. Nu weet ik wel dat lang niet allen die in die donkere jaren „de boer op móésten" van die tochten enkel prettige ervaringen hebben over gehou den. Maar ik heb er nog eens een serie prenten van Anton Piek op doorgebla derd; zij kunnen ons helpen herinneren hoe geheel afhankelijk ons leven is van 't blijven ploegen van de boer. Inderdaad: „Ook de koning wordt van het veld ge diend". In de primaire productie landbouw, visserij, jacht en mijnbouw neemt de landbouw de eerste plaats in en daarmee is ze een der belangrijkste grondslagen voor heel ons economisch bestel. Sterk is de traditie in het leven van de boer. Voortreffelijk heeft Buning het ge tekend in de verzen waarvan ik u enkele regels citeerde. Dat conservatisme is de kracht, ook de zwakte van het boeren bestaan. De boer laat zich weinig in mei de grote dingen van het wereldgebeuren meent Buning. Een dichter mag één ding dat hem het sterkste trof het felst belich ten. Neem de boer huis en hof, zijn os. zijn vrouw af, de boer zal.ploegen. Neem hem echter niet zijn kunstmest afmaar daarvan weet de dichter niet. Dat de boer zijn conservatisme ook weet te overwinnen, dat bewijst het ge bruik van kunstmest wel het allerbeste. Vier stoffen zijn het waarom het in de eerste plaats gaat bij de bemesting: stik stof, fosforzuur, kali en kalk. Welnu, van de eerste drie gebruikte ons kleine -landje in 1939-'40 achtereenvolgens 530.000, 610.000 en 390.000 dat is totaal 1.530.000 ton! Van het lcalkverbruik over dat jaar heb .ik momenteel geen betrouwbare cij fers. Kalk treedt trouwens als planten- voedsel veel minder op de voorgrond dan stikstof, fosforzuur en kali. Daarom is kalk niet minder belangrijk; integendeel ze is onmisbaar als plantenvoedsel, meer Ferrucio Burco, een negenjarige MHanees, is zeker de jongste dirigent ter wereld. Hij leidt het Müaanse radio-symphonie-orkest en wordt door Toscanini „mijn kleine collega" genoemd. Binnenkort gaat de jonge dirigent op tournee door Europa en de Verenigde Staten. HET KOMENDE TONEELSEIZOEN De toneelgroep „Comedia" zal onder de beproefde leiding van .Cor Hermus ook in het derde seizoen sedert de bevrijding de wegen blijven bewandelen, die in de twee voorafgaande tot zo'n groot succes, zowel in artistiek als in commercieel op zicht, geleid hebben. Op het lijstje van de stukken, waaruit een keuze gedaan zal worden, treft men weer in meerderheid moderne Engelse en Amerikaanse spelen aan, maar daarnaast staat een enkel klassiek wenk op het re pertoire, dat door de frisse opvatting der Comedianen ongetwijfeld tot nieuw leven kan worden gewekt, zoals dat ook het ge val bleek met „Pas op voor stille waters", met „Tartuffe" en „Iphigeneia". Zo zal men in October een nieuwe montering van Shakespeare's „As you like it" kunnen bewonderen, waarin Mary Dressel-huys, Ellen de Thouars, Cor Her mus, die ook de regie voert, Dick van Veen, Gijsbert Tersteeg, Bob de Lange, John Gobau en Lucas Wensing optreden. Arnold Juda, die reeds met zijn partituur bij „Alkestis" bewees tot onze weinige componisten te behoren, die weten welke eisen het toneel aan de muziek stelt, schreef voor deze opvoering speciale mu ziek. De vertaling werd door de dichter mr. J. C. Bloem bewerkt, nadat Aafjes verstek had laten gaan. Een tweede grote gebeurtenis, die de toneelliefhebber in October te wachten staat is de opvoering van „The Silver Cord" van Sidney Howard, in welk stuk mevrouw Rika Hopper haar gouden to- neeljubileum, dat samenvalt met haar 70ste verjaardag, zal herdenken. Behalve door de juibilaresse worden de hoofdrollen in dit stuk vervuld door Ank van der Moer, Ellen Vogel, Han Bentz van den Berg en Henk Rigters. De regie zal hoogst waarschijnlijk in handen zijn van de Rus prof. Peter Scharoff. Howard, die in 1939 stierf en uitblonk in scherpe Amerikaanse milieu-schilderin gen, geeft in dit psychologische drama een intelligente visie op de conflicten tussen een met moeder-complexen beladen vrouw en haar vinnige dochter. Een ander Amerikaans stuk wordt in de maand September in het Centraal Theater in Amsterdam gebracht: de buitensporige, veelstemmige, maar tegelijkertijd warm hartige comedie van William Saroyan: The time of your life. In Augustus zal „Comedia" in kleine be zetting zich laten zien en horen in het nieuwe en intieme schouwburgje van Fien de la Mar aan de Mamixstraat. Evenals het vorige seizoen hebben Her mus en De Meester ook Nederlandse keu ze-schrijvers op hun lijst staan. Laten wij van harte hopen, dat het deze keer ook eens tot een opvoering komt. „Thomas Moore" van Henriëtte Roland Holst, Von dels „Jephta" zijn waard, dat zij door het geestdriftige troepje „Comedianen" voor het voetlicht gebracht worden. Nederlandse vissersboot bij Terschelling overvaren? In de nacht van Dinsdag op Woensdag jl. schijnt zich op zee tijdens een dikke mist bij de lichtboei PIT, 78 mijl Noord- West van Terschelling, een drama te heb ben afgespeeld- Een Amerikaans schip, de „Wilson Victory" zou daar een Nederland se vissersschuit hebben overvaren. Men heeft op Terschelling slechts een ogenblik radiografisch contact gehad met de „Wil son Victory" en tijdens dit gesprek opge vangen, dat dit schip een Nederlandse vissersboot had overvaren en bezig was personen uit zee op te pikken. De vissers schuit zou zijn gezonken. Ondanks her haalde oproepingen heeft men niets meer van de „Wilson Victory" gehoord. Hogere dividenden De minister van Financiën heeft van zijn be voegdheden gebruik gemaakt om, ln afwachting van een nadere regeling bij de wet de soms knellende bepalingen inzake de dividend-beper king reeds voorlopig te verruimen en wel met ingang van het boekjaar 1946 (of 1946.1947). Het geoorloofde maximum dividend-percen tage is verhoogd met 3. De onderneming, die voor de oorlog 6 pet., uitkeerde, mag nu dus 9 pet. uitkeren. Ook de superdivldendbelaslin-g een belas- li ng. welke zo belemmerend werkt, dat zij fei telijk niets opbrengt begint, ingevolge de nieuwe beschikking minder spoedig te werken dan lot dusver: de eerste 3 pet, dividend c het gestorte aandelenkapitaal wordt buiten be schouwing gelaten voor de toepassing van het tarief der superdividend-belasting. Deze begint dus te werken bij 9 pet. dividend. Het besluit op de dividend-beperking 1941 en derhalve eveneens de nieuwe regeling geldt slechts ten aanzien van N.V.'s en com manditaire vennootschappen op aandelen, waar van het aandelen-kapitaal f 500.000 of meer be draagt. Andere vennootschappen zijn niet ge houden tot dividendbeperking en kunnen niet in de superdividend-belasting worden aangeslagen. Sport in het kort STEDEN WEDSTRIJD HAARLEM—UTRECHT. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Tafeltennis Bond zal op Zaterdagmiddag 24 Mei in het Zanderinstituut aan de Kleine Hout weg. de steden wedstrijd Haarlem-—Utrecht orga- nog voor het bewaren van een juiste zuur graad en een goede structuur van de grond, factoren voor een gezonde en krach tige groei van het gewas van het meeste belang. In 1944-'45 was het stikstofver- bruik geslonken tol 120.000. dat van fos forzuur tot 12.000 en dat van kali tot 180.000, in totaal dus tot 312.000 ton. Als u deze naakte cijfefs even wilt vasthou den, zult u zien dat we dus in 1945 onze behoefte aan kunstmest nauwelijks voor 21 konden dekken. Vergelijking van de cijfers brengt ons in een oogopslag tot de overtuiging dat het fosforzuurgebrek wel het allernijpendst was. Dat is ook inder daad het geval, maar als ik u nu vertel dat een goed gewas tarwe per h.a. aan de grond onttrekt 88 k.g. stikstof. 44 k.g. fos forzuur en 76 k.g. kali cn dat deze getal len voor aardappels zijn respectivelyk 80, 46 en 132, voor bieten 180, 84 en 260 k.g., dan zult ge het met me eens zijn, dat de landbouw in de eerste plaats om stikstof vraagt. Kali-meststoffen betrekken vooral uit Duitsland voor de oorlog voor een belangrijk deel ook uit Spanje en zo valt licht in te zien, dat we geduren de de bezettingsjaren voor kaligebrek no; het meest gevrijwaard waren. Maar de stikstof! Voor de oorlog werk ten in ons land 3 fabrieken, die van IJmui den, Sluiskil en Lutterade. Ze mochten slechts werken op een derde van de mo gelijke capaciteit daar ze anders meer stikstof op de markt zouden brengen dan binnenlands verbruik met de export zou kunnen verwerken. Maar in bezettingstijd sleepten de Duitsers onze kostbare machi nes weg, de fabrieken werden gedeeltelijk verwoest door oorlogsgeweld. Veel is ruggehaald, lang niet alles. Maar Lutterade kan vrijwel op volle toeren draaien, IJmui den, dat tot voor kort nog maar op zeer be perkte capaciteit kon werken, produceert thans weer 200 ton stikstofmeststof per dag! Toch zijn we nog steeds van de invoer af hankelijk: zwavelzure ammoniak uit Bel gië, Amerikaanse salpeter uit Canada. Vooral de laatste is veel in zwang en de boer weet er nog niet altijd weg mee. Het product bevat 33 stikstof en dus moet het al zeer gelijkmatig worden uitge strooid, wil men het ontstaan van over- bemeste plekken wat dan altijd weer gaat ten koste van andere plaatsen waar het gewas te weinig ter beschikking krijgt vermijden. Vaak wordt mij gevraagd of de nieuwe chili maar het heeft met chili niets te maken gemengd mag wor den met superfosfaat of kalizout. Neen dat mag niet, want de Amerikaanse salpeter neemt gemakkelijk waterdamp op uit de lucht en is zeer hygroseopisch, als de vak term luidt en dat geeft bij menging een papperige bij kalizouten licht een harde massa, waarbij van een gelijkmatig uit strooien geen sprake meer is. Maar stikstof is een ijl gas. Viervijfde deel van onze dampkringslucht bestaat uit stikstof zo leerden we op school. Hoe maakt men daarvan nu een vaste strooibare stof? Ja dat is zeer belangwekkend. We zullen bin nenkort eens een bezoek brengen aan zo 'n stikstoffabriek. v. d. P. Britse Koningin-moeder wordt 80 jaar Als het publiek de bekende, ouderwetse rode Daimler door de straten van Londen riet rijden, dan zijn er altijd velen, die blij ven staan om de statige, grijze oude dame, die erin zit, te groeten en toe te juichen; want dat is Koningin Mary, die op 26 Mei a.s. haar 80ste verjaardag hoopt te vieren. Koningin Mary werd geboren in Ken sington Palace, het paleis, waar Koningin Victoria in haar jeugd gewoond heeft. Zij is een zeer markante persoonlijkheid cn is onvermoeid in de taak, die zij zich gesteld heeft. In haar lange leven heeft zij een Koningin Mary, de Engelse Koningin- moeder, zal op 26 Mei a,s. haar 80ste verjaardag vieren. schat van ervaring opgedaan. In haar jeugd in Italië leerde zij vele vreemde talen en ontwikkelde haar grote kennis en belang stelling voor kunst. Door haar Moeder, de hertogin van Teek, die op philantropisch gebied een bekende figuur was, leerde zij haar volk in zijn dagelijks leven beter ken nen en als gemalin van Koning George V, verrijkte zij haar kennis op allerlei gebied o.a. door het verrichten van vele openbare functies. Toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak, verliet zij haar geliefd Londen met tegen zin. Geëvacueerd naar het Westen van En geland bood zij, waar het in haar vermogen lag, de helpende hand, o.a. door het organi seren van breicomités zelf breide zij 4UG shawls voor de troepen en zij stelde zich tevens aan het hoofd van organisa ties, die ten doel hadden afval voor de in dustrie te verzamelen. Wekelijks liet zij op haar kosten filmvoorstellingen in haar huis geven voor de soldaten, die in de omgeving gelegerd waren. Nu ziet men haar auto weer vaak voor kunsthandels en zaken van antiquairs staan. Zij gaat echter ook weer naar de kleine straatjes van Oost-Londen om zelf het her stellingswerk in ogenschouw te nemen. Conservatieven worden progessief HONKBAL-TOURNOOI IN DEN HAAG. Zondag a.s. organiseert de Haagse vereniging „Celeritas" wederom het tournool om het „Zil veren Masker". Deelnemende verenigingen zijn: Haarlem, HCK. Schoten. HHC, Quick. Cat chers. Laakkwartier en Celeritas, De ploegen zijn in twee afdelingen geplaatst, tn welke een halve competitie zal worden gespeeld. De kam pioenen uit deze afdelingen ontmoeten elkaar in de eindstrijd. (Tan onze Londense correspondent) Ook in de politiek is het lente en een nieuwe activiteit kondigt zich in Enge land aan. Het meest opzienbarende is de publicatie van een geschrift door de con servatieve partij, genaamd „Het industri ële charter", waarin een poging wordt ge daan om een nieuwe basis te vinden voor een economische en sociale politiek, die beoogt een alternatief te zijn voor de door Labour ingeslagen weg, welke door Churchill en de zijnen als fataal pleegt te worden afgeschilderd. Het merkwaardige is evenwel, dat het nieuwe ontwerp-programma, dat ter dis cussie aan de partijleden is voorgelegd, in menig opzicht socialistische elementen be vat. Men accepteert, de nationalisatie van openbare nutsbedrijven als de mijnen, de spoorwegen en de Bank van Engeland, evenals voor het ogenblik onmisbare con trole-maatregelen. Men bepleit gelijke be taling in de industrie voor ma mie n en vrouwen iets waartoe Labour nog niet heeft kunnen besluiten men aanvaardt korter arbeidsuren, mits zulks de produc tie niet benadeelt. Verder worden allerlei denkbeelden geopperd voor een betere ver houding tussen directies en personeel, zoals gemeenschappelijk overleg, medezeggen schap in het beheer, aandeel in de winst oor stabiele bedrijven, bescherming van de werkenden, in één woord: men wil hu manisering van het bedrijfsleven. Ook dringt men aan op onderling overleg tus sen regering en alle bij het productiepro ces betrokkenen. Zo tracht men moderne opvattingen te verbinden met de princi pieel gehandhaafde vrije concurrentie, Het winstmotief wil men voorts ongerept laten [elden. Constructieve oppositie. Engeland bevindt zich in de benijdens waardige positie een uniek politiek sys teem te bezitten in het twee-partij en- stelsel, waar weinig Engelsen van zouden willen afwijken. Door de simpele eenvoud van het sys teem ontstond in het Britse parlement en Marshall is niet te spreken over de Amerikaanse pers De minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, Marshall, heeft tijdens een persconferentie meegedeeld, dat naar zijn mening de Amerikaanse persverslagen over de conferentie van Moskou meer een beroep op hartstocht en vooroordeel dan op de rede hadden gedaan. Niettemin wenste hij geen verdere beperkende bepalingen met betrekking tot deze berichtgeving in practijk gebracht te zien. Marshal] meende, dat de oorzaak der vol gens hem bevooroordeelde berichtgeving hierin is gelegen, dat de correspondenten onder de druk van hun eigen pers en van de meningen der lezers moesten werken. Voortaan moesten de journalisten zakelijker trachten te zijn, verklaarde hij, maar de kwaal was in geen geval te genezen door een volkomen verbod van verslagen in de dagbladpers. daarbuiten een waarlijk politiek tweege sprek, waarbij regering en oppositie elkaar wederzijds aanvullen. De een is ondenk baar zonder de arader. Zo kwam men er ook toe om de leider van de oppositie, thans Winston Churchill, een staatstracte- ment te geven. Hiermede wordt de min derheid als het ware uitgenodigd positief bij te dragen tot het nemen van zo objec tief mogelijke besluiten. De oppositie moet meer doen dan lelijke dingen zeggen over de regering, maar met constructieve ideeën voor de dag komen, zeggen hoe het anders en beter moet. Ondanks de grote kloof tussen regering en oppositie trekken deze toch gezamen lijk op om de problemen te lijf te gaan. „Het contrast is nooit zwart-wit", zoals Attlee dezer dagen opmerkte. Het is mede hieruit, dat de vooruitstrevende elementen uit het conservatieve ontwerp-program voortvloeien. Wij mogen daarom wel zeggen, dat do campagne der Conservatieven, die zich langzamerhand voorbereiden op de vol gende verkiezingscampagne van 1950, meer is dan demagogie. Het kan een voorbeeld zijn van typisch Engels experimenteel aan passingsvermogen. De Conservatieven be weren, dat zij meer met de benen op de grond staan dan hun tegenstanders, die zich teveel aan toekomstfantasieën over geven en onbekwaam zouden zijn op de koop toe. Vooral het gebrek aan zaken geest wordt hun verweten. Inmiddels heeft de Conservatieve partij besloten om met de nationaai-liberalen, die dertien zetels in het parlement hebben,' in een eenheidsfront tegen Labour op te trekken. Ook op de liberalen zelf doen zij een beroep, maar behoudens de samen werking tussen een aantal leden van beide richtingen buiten partijverband onder lei ding van Peter Thorncycraft heeft de libe rale partij zich op het jaarlijks congres juist principieel van de andere partijen gc- distancieerd en een eigen politiek afge kondigd. In Labour zelf leeft ook de voorjaars onrust. Men heeft een oppositie in eigen rijen, die een meer principiële politiek wenst te voeren, doch die honderd pro cent loyaal is tegenover de eigen partij. Dat is weer een stukje realiteitsbesef. In een uitvoerig document, getiteld „Houdt links", hebben zij hun stellingen neerge legd, waarvan sommige vrijwel identiek zijn aan die der conservatieven. De socia- Isitische partij is ook zelf bezig met zijn geestelijke inventarisatie. Zij maakt rich nogal bezorgd over het gehalte der poli tieke opvoeding harer leden, daar de op leiding van velen niet beantwoordt aan de eisen van de tegenwoordige tijd. Een studiefonds is in het leven geroepen. Verder wordt er gewerkt aan de formu lering van gedachten over voortgezette nationalisatie, doelmatig gebruik van de vrije tijd en het vraagstuk dei- industriële democratie. Gedachten, die al jaren her door sociale denkers van verschillende richting wer den uitgesproken, keren terug nu de tijd rijp schijnt te zijn voor hun verwerkely- king. Zo vervult de lente ook op politiek gebied naai- eeuwige vernieuwingstaak.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 5