Georges Bidault noemde Europa „een oude gedachte" Van Weert voorde Baby ,Hoe zit dat met die appelstroop?' Dr. Ledeboer bespreekt het epilepsie-vraagstuk DONDERDAG 22 IEI lr47 HAARLEMS DAGBLAD Federalistische idee wint onmiskenbaar terrein in Frankrijk Van onze Parijse correspondent) Na Marshall, Molotof en Bevin heeft nu ook Georges Bidault de conferentie van Moskou in een persconferentie officieel uit de windselen gedaan. Sensaties deden zich daarbij niet voor. We wisten van Moskou alles al af. Ofschoon dat weinig was. Toen aldus die weinig opzienbarende operatie door Bidault was voltrokken, stel de hij zich, de gewoonte getrouw, ter be schikking om vragen over het buitenlands beleid van Frankrijk te beantwoorden. En ofschoon deze behoedzame bewindsman, die in korte jaren van anoniem lyceum-leraar leider der Franse buitenlandse politiek is geworden, ons perslieden zeker niet meer vertelde dan hijzelf los wou laten, kwamen in dit deel der conferentie toch een aantal feiten aan het licht, waarmee men de in ternationale situatie, waarin Frankrijk zich thans bevindt, met vrij grote zeker- en be trouwbaarheid kan reconstrueren. Een duis ter punt, zo men wil een mysterie, was nog steeds de mate van gebondenheid, waarin het land zich ten opzichte van Engeland en vooral Amerika bevond na de diplomatieke mislukking van Moskou en het steenkool- accoord, dat, zoals men weet, niet de in stemming van Molotof, mitsgaders van de Franse communisten, had vermogen te ver werven. En dit duistere punt bepaalde te vens de vraag, of «Frankrijk, door zich eventueel in een der rivaliserende kampen te plaatsen in casu dat van Engeland en Amerika haar subtiele positie van be> middelaar tussen de twee wereldmachten had opgegeven. Bidault zeide: „Van de zijde onzer bond genoten hebben wij verschillende tekenen van begrip ontvangen, waaruit wy een vooruitgang in de ontwikkeling onzer vriendschappelijke betrekkingen mogen concluderen. Het moment voor Frankrijk om eèn definitieve keuze te doen tussen de wereldconcepties was nog niet gekomen" Dat moment zou zich, dacht Bidault, even tueel voor kunnen doen in November, als ook de conferentie van Londen op een mis lukking uit mocht lopen. Dit betekent in concreto dus, dat een der best geïnformeer de staatslieden van het ogenblik en se dert dien liet Bevin zich in eenzelfde geest uit de mening is toegedaan, dat de we reld nog zes maanden heeft om een gapen de klove te overbruggen. Churchill maakt school. Inmiddels wordt aan Frankrijk van twee zijden energiek getrokken. Soms in het openbaar, heel vaak ook in het duister. Voor enige weken was Churchill de gast van de Fransche ministerraad, die hem de hoogste militaire onderscheiding overhandigde. Door het publiek werd hij met ovaties begroet. Doch toen hij ongeveer een jaar geleden in een geruchtmakende rede to Fultonvoor het eerst zijn ideeën over een federalistisch Europa ontwikkelde oogstte hij in de Franse pers heel weinig begrip en zeer veel hoon. In die redevoe- Babyuitzetten Van de artikelen die wij verkopen neemt Babygoed wel de voornaamste plaats in. Voor de a.s. moeder hebben wij geluk kig weer een ruime sortering in de meest courante artikelen. Ook hebben wij een aardig wiegledi- kant geheel bekleed voor 57.50. ANEGANG 46, HAARLEM ring had hij namelijk als zijn overtuiging uitgesproken, dat Frankrijk op het conti nent het initiatief tot zo'n vereniging moest nemen en daartoe haar oude zeer met Duitsland te vergeten had. Sedertdien hebben ook hier deze ideeën onmiskenbaar terrein gewonnen. Bidault zefs noemde Europa „een oude gedachte", waaruit men dus mag concluderen, dat ook in zijn ogen de staatkundige conceptie dezer oude We reld voor herziening vatbaar is. Vóór Churchill was Wallace in Parijs ge weest en men weet, welke waarschuwin gen hij ook daar deed horen. Een derde staatsman, die Frankrijk bezocht, was de Amerikaan William Bullitt, vroeger ge zant te Moskou en Parijs, en volgens velen, thans geheim „missionaris" van Truman. Bullitt kan men beschouwen als Wal lace's tegenspeler: hij is de pessimistische exponent van het Amerikaanse politieke denken en is er vast van overtuigd, dat de wereld zich naar een nieuwe oorlog spoedt. Het vorig jaar heeft Bullitt een boek gepubliceerd The Great Globe Itself dat, volgens verschillende waar nemers, een doorslaggevende invloed heeft gehad op de politieke oriëntatie van het Amerikaanse publiek. In dat werk ont wikkelt de schrijver een aantal thesen over het communisme en de Sovjet-Unie, die tot de conclusie leiden, dat Stalin met Hitier vergeleken dient te worden en dat „hij niet uit zich zelf tot staan zal komen, maar door ons (Amerika) tot stilstand gebracht zal moeten worden". En daartoe, vindt Bullitt, is ieder middel goed, de atoombom inbegrepen. Het perspectief is niet fris, maar wel symptomatisch. Na de berichten over Bullitt in de Franse pers heeft Washington doen weten, dat de nieuwe Amerikaanse credieten aan Frank rijk aan geen enkele politieke conditie onderhevig zijn. Men dient dat, mogelijk, dus aan te nemen. Maar als er niettemin nog twijfel bij de Franse lezer resteren mag, dan wordt die in ruime mate gevoed door het bezoek van de hee.r Bullitt, dat bij hem een wrange smaak heeft nagelaten. De autotocht voor ouden van dagen Nieuw beroep op autobezitters Het Haarlemse Comité voor de Autotocht van Ouden van Dagen heeft in de periode 1929-1939 jaarlijks met medewerking van autobezitters een tocht kunnen organiseren voor de bejaarde bewoners van de grote stichtingen in deze stad. Honderden oude mensen hebben daar telken jare van ge noten. Velen verheugden er zich maanden tevoren al op. In 1940 was het uit. Het Comité is, onveranderd in zijn sa menstelling, blijven bestaan. Het wil de jaarlijkse tochten hervatten, te beginnen op 24 Juni a.s., om de oude mensen opnieuw zulk een bescheiden vreugde in hun leven te verschaffen. Daarom doet het een beroep op autobezitters. Willen diegenen, die be reid zyn om hun auto voor één middag van een uur tot zes uur beschikbaar te stellen en haar zelf te rijden of het door een familielid of vriend te laten doen, zich even per briefkaart aanmelden bij de secretaris van het Comité, de heer R. W. P. Peereboom, Grote Houtstraat 93? Uit het aantal gun stige antwoorden zal het Comité dan kun nen afleiden, of de tocht doorgang kan vinden. Het meent dat dit alleszins moge lijk is, want er zijn nu weer auto's genoeg. De autorijders zullen geen spijt van hun bereidwilligheid hebben: ervaring met de eertijds zo geslaagde reeks tochten heeft bewezen, dat zij er zulk een voldoening en genoegen aan beleefden, dat verreweg de meesten elk jaar weer op het appèl ver schenen. Om een spoedig besluit door het Comité mogelijk te maken vraagt de secretaris om snel antwoord op deze mededeling liefst omgaand. DE DISTRIBUTIE Vrijdag 23 Mei Haarlem. Bonkaarten voedingsmiddelen K 707, tabaks- en versnaperingskaarten, brand- stoffenkaarten en toeslagkaarten voor a.s. en Jonge moeders in de Vleeshal: voor restant letter M. Schoenen-bon, voor de letters K tot en met M, voor kinderen geboren in de maand Mei van een der jaren 1932 tot en met 1945 en in de maand Juli 1946. Heemstede. Levensmiddelenkaart 707; ta baks- en versnaperingskaarten: brandstoffen- kaart, controle inlegvel 9—12.30 uur So tot Sr., 24 uur restant S. Toeslagkaart voor Jonge en aanstaande moe ders van 1112 uur voor de letters N en O. Er is niet genoeg voor de vragende Nederlanders, dus slechte vooruitzichten Nederland heeft behalve zijn grote problemen op dit ogenblik een huis, tuln-en-keuken- vraagstukje. dat evenwel in zijn soort al heel wat stof heeft doen opwaaien. Wij bedoelen het „appelstroopprobleem". Een paar weken geleden werd het verheugende bericht de we reld ingestuurd, dat de appel- en perenstroop zonder bon verkocht mochten worden en me nige huisvrouw zag een lichtpunt in de duister nis der schaarse boterhambelegging. Zij zette zich onmiddellijk op het vlnketouw en wachtte aanvankelijk met geduld, want er was geen verpakkingsmateriaal voor al die appelstroop, zei de regering immers. Sindsdien zijn enige weken verlopen. De huisvrouw zit nog steeds op hetzelfde vinketouw. maar de appelstroop is weggebleven, hoewel haar ge lukkiger zuster misschien tweemaal en ten koste van veel goede woorden een potje bij de krui denier loskreeg. Hier moet dus iets „niet kloppen". De jour nalist, die zich hierover verwondert, gaat eens praten met de grote mannen van de appelstroop die zich in Limburg en de Betuwe bevinden. Hij hoon dan een klaagzang, waarin duidelijk de mening doorklinkt, dat de regering figuur lijk gesproken eigenlijk een beetje In haar maag zit met dte bonloze appelstroop. Om de eenvoudige reden, dat er haast niets meer is. Dit lijkt een duister betoog, maar wanneer men ons de voorgeschiedenis van de appelstroop affaire vertelt, wordt de situatie snel duide lijker. De Limburgse vervaardigers van deze zoetig heid bezaten grote hoeveelheden, die na aan bederven toe waren. Daarom wisten zij in Den Haag vla berichten over bedervende voorraden te bereiken, dat de stroop vrij zou komen, ech ter niet vermoedende, dat Nederland zich als uitgehongerd op dit artikel zou werpen. Zodat de inderdaad grote voorraden in Limburg sneeuw voor de zon verdwenen waren, eers de provincie zelf, die er altijd veel van heeft gehouden en later In Noord en West Nederland, dat voor de oorlog bijna met geen stok to: consumptie van appelstroop te bewegen was, ir nu plotseling grote belangstelling ervoor vertoonde. In de Kruppfabrieken te Essen is dezer dagen een der drie reuzenkanonnen, die een kaliber hadden van 80 cm en welke gebruikt werden bij het beleg van Sebastopol, vernietigd. De loop werd aan stukken gezaagd. Jonge boeren en tuinders in Haarlem bijeen Leden van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond hielden Woensdag hun jaar lijkse bondsdag in net Concertgebouw te Haarlem. Des ochtends vergaderden de mannen en vrouwen afzonderlijk, waarbij voor de jonge boeren en tuinders het Eer ste Kamerlid de heer A. W. Bieuwenga, het woord voerde over „Werkgever en werknemer". Hij zette uiteen, dat in het boerenbedrijf klassestrijd uit de boze is, doch dat er samenwerking moet zijn tus sen werkgever en werknemer op een basis van een collectieve arbeidsovereenkomst. Hiervoor is de grondslag gelegd, doch deze behoeft nog verdere uitbouw. Voor de boe rinnen sprak mevrouw G. S. Smits over de opleiding van plattelandsvrouwen. Des middags vergaderden de groepen te zamen. Mejuffrouw m-r. H. A. Snelle woon de als vertegenwoordigster van H. M, de Koningin de middagvergadering bij. Mr. W. Rip, voorzitter van de bond, opende de vergadering en gaf een overzicht van de gigantische groei der organisatie. Vervol gens hield prof. dr. J. G. Diepenhorst uit Amsterdam een causerie over „Jeugdorga nisatie". In dit pleidooi voor vrije vorming kantte hij zich tegen de zienswijze van som mige kringen, die zich tegen confessionele organisatie verzetten. De heer J. de Jong sloot de vergadering, waarin hij allen op wekte, de organisatie te steunen en deze te helpen uitbouwen. Vandaag maken de deelnemers excursies naar het Hoogovenbedrijf te Velsen, de Fordfabrieken te Amsterdam, Schiphol en Aalsmeer. Toneel Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Mei 1947. ONDERTROUWD21 Mei. P. H. d. Kleuver en J, H. FelixR d. Vries én w. Klaassen; Blom en F. A. d. Jong; J. v. Kouleren en T. M. Harren; W. Beverwijk en A. C. Konlngs; J. Veldboer en J. v. Leijen; H. v. Hoon en M v. d. Vossen; P. Taekema en J. Nieuwstraten; C. J. Haije en 3 M, v. d. Putten; P. N. Kooi man en J. M. E. Spook; J. P. Romijn en A. Mense; Z G. Bosma en W. P. Ruslman; M. Polen en W. J. v. Beekum; R. H, v. Dam en J. Hiep; J Meyer en A. A. M. Roos; J. Handigraaf en A. M. Bronsdijk; J. H. Evers en G. C. Karrenbeld; F. n. Lampert en M. Hessels; P. H. Wesira en J. C. Göpner; O. Gruppelaar en E-, v. Dokkum: P. v. Breda en A. Drijver; E. Vlootman en J. Huijsmans; C. J. v. Doesburg en M. S. Rap; H. H Dalman en A. S. Duzink; C. C. Keet en I. Bokelmann; J. Scheelings en M. G. v. Bover.: E. Cassee en P. Otten: J. R GfOOi en C. H. Kaart; T. Determann en M. v, Andc.. A J Honing en P. P. A. Knol; J Groot en .1. F. Overbeek; C v. Osch en I. E. Uhlig; C. Hoevelaken en A. Smit; A. F. C. MelChïor en J. Peper; J. Mulder en S. A. v. d Meer; c. d Zwet en E. Steeman; L. C. M. Hartmann en M, A. Rademaker; F. J, d. Prie en J. W, d, Jonge. GEHUWD- 21 Mei. A. Zegwaart en- H. Boer stra; W. d. Goede en J. A. G. Hoogakker; J. H. Claus en M. Snoeks; H. Aibers en C. Zwart; A. N. Handgraaf en A Denker. H. D. Jansen en J. H -man; A. J Meyer en E. Hetjboer; J. G. Nede:k'X>rn en C C. Schouten; B. L. J, Ouden dijk cn M G. Kleef: B H. Schleeper en V. D. C. Molenaar; F. W. Twisk en M. K. Huijsmans; I. C. Rietdijk en A. SJoukens; J A, v. d. Tas en M E v. d. Broek; H. M. v. d Vaart en E, S. M. v. Kric-ken; F. A. v, d. Ham en C. M. Smit; W. Vallenit;oed en F. W. Kuijper; H. W. Fran ken en P M. Breukel; H. Boschma en J. Blaauw- broeok; R. d. Schot en J. v. Herwaarde; W. L. v. Schaiek en C. H. M. Dopheide; P. v. Dijk en C. M. 'I'. Dekker; A. J. v. d. Bronk en W. M. v. Kot; H. Evers en H. d. Jager; J d Jong en A. H. Kleinenbroich. BEVALLEN van een zoon; 19 Mel. A. J. Smit— v. Balen: 20 Mei, W. H. Popper.v. Densen; A. M. Langere:?Scho'.ter.K. Spits—Wijtkamp; J. Horsten—Fortgens: E. Vogel—Barten; 21 Mei, R. N. Bon—Muider. 2 z. BEVALLEN van een dochter: 19 Mei. C. M. d. Jong—Golsteln; 20 Mel, J. H. v Wetter—Wie- lart; J. F. Har.dgranf—Walker; C. M. Kol—v. Eeden; A. C. ZwaanswijkHeijboom; 21 Mei, P. Eliam—Bon; W. Koster—v. d. Linden. OVERLEDEN: 19 Mei. J. W. M. Schilder—v. d. Kamp, 65 j.. L. Vrouwegracht; H. Jongsma— v d. Kamp. 39 j„ Pleladenstraat: 20 Mei, j. A Meeuwcnoord, 30 J., Kloosterstraat; V N. R. v. Hout. 82 j Herensingel; J. H. M. Dorgelo— Bont, 32 Tugelastraat; D. P. Pieters, 75 j„ P. Krugerstraat; C. H. A. Peters, 6 m., Gast- huisvest; W. Sportel. 1 d.. Gasthuisvest. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 22 MEI Westerhoulpark 1 A: Dr. K. J. Brouwer over „De achtergrond van het Indonesische vraag stuk". 8 uur. City: ..En nu de toekomst". 2.30, 7.00 en 9.16 uur. Spaarne: „De geheimzinnige vingerafdruk", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Jericho", toeg. bov. 18 2,30. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Re.ip the wild wind", toeg. bov. 18 J.. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Hoe krijg ik een b33ntje", r;is leeft., 2.30 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: „Nice girl", alle leeft.. 2.30, 7.00 en 9.15 u. VRIJDAG 23 MEI. jBiosc<u>en: Middag- cn Avondvoorstellingen,! „Van ander ras" Een tendens-stuk met sterke spel-elementen Laten wij niet hetgeen het gisteren door de S.T.A.R.T. vertoonde toneelspel ons aan rassenhaat te aanschouwen heeft gegeven, „overdreven" noemen. Hetgeen de nazi's aan de Joden hebben misdaan, heeft ons dit woord afgeleerd. Hier is het kleurlingen- vraagstuk in Amerika het helaas zeer ac tuele onderwerp, waaraan Arnaud d'Usseau en James Gow hun toneelstuk hebben ge wijd. De strekking alleen maakt geen toneel spel. En hier hebben wij te beoordelen, in hoever dit tendens-stuk voldoet aan de eisen der kunst. Voor effecten, welke men met de term „drakerig" pleegt te betitelen, zijn de auteurs niet teruggeschrokken. Doch tot aan de pauze konden wij deze sterke effecten ook uit artistiek oogpunt waar deren, daar de uiterlijke handelingen uit psychologisch belangwekkende sentimen ten en situaties voortsproten en de conflic ten tot een dramatische compositie waren tezamengevoegd, welke aan spanning en ontroering haar plaats gaf. Eerst in het derde bedrijf het struikelblok voor de meeste toneelschrijvers, zyn de auteurs er met de muts naar gaan gooien en bedier ven zij door een opeenstapeling van on zuiverheden en onwaarschijnlijkheden zo wel het tendentieuze als het artistieke effect. Het indrukwekkende spel heeft het pu bliek ademloos doen luisteren en doen ge nieten van speel-scènes, waarin ook de creaties van dit ongewone milieu zeer sug gestief werkten. Paul Huf als de afgeta kelde aristocraat, die weer opleeft, wanneer hij met de meest perfide middelen zyn ne- gerhaat kan koelen; Julia Cuypers als de oude negerin, geslingerd tussen trots op haar zoon, die met de hoogste onderschei ding als officier uit de oorlog terugkeert en smart om diezelfde zoon, nu hij een op standig hart uit de oorlog mee thuis brengt; Johan Schmitz als deze neger-officier, die met bitterheid ondervindt, dat al de mooie beloften, waarmee de gekleurde rassen als hulptroepen gepaaid zijn, in de praktijk geenszins worden gerealiseerd; Willy Haak en Carla de Raet als de dochters van de senator, beiden met tere gevoelens jegens Brett, met wie zij als kind in hetzelfde huis zijn opgevoed, maar wiens terugkomst als volwassen, vrij man elk harer voor de wreedste conflicten stelt; Frits van Dijk als de man uit het Noorden, die door de ont zettende werkelijkheid van het Zuiden uit zijn liefdes-idylle ontwaakt; Wilhelmina Cornelius als het nog slaafse negerinnetje cn Louis Saalborn, die behalve de rol van advocaat ook de regie en de bekoorlijke décors voor zijn rekening had genomen, verdienden ten volle de geestdriftige hul diging, welke de vertoning ten deel is ge- Tllen. H. G. CANNEGTF.TER. Begin Juni zal gezagvoerder Parmcntier met een Lockheed Constellation een proefvlucht AmsterdamBatavia maken. Op het nationaal congres voor de GeeS' telijke Volksgezondheid te Amsterdam heeft dr. B. Chr. Ledeboer, geneesheer directeur van „Meer en Bosch" „Bethesda-Sarepta" te Heemstede, een be langrijke lezing gehouden over het Epi lepsie-vraagstuk. Ter inleiding gaf spreker een historisch overzicht. Het aantal epileptici is te stel len op ongeveer 0.5%. Dit percentage aan nemend is het aantal op de gehele wereld 10.000.000 en voor Nederland ruim 40.000. Dit cijfer is vrijwel even hoog als dat van actieve tuberculose en van diabetes. Epi lepsie is dus een ziekte die grote invloed uitoefent op het algemeen volkswelzijn. Bovendien mag et vergeten worden, dat epilepsie niet alken een ernstige ziekte is, maar zij heeft zwaarwegende conse quenties wat betreft beroepsmogelijkhe den, huwelijk, progenituur, enz.; dat zij niet alleen een grote invloed uitoefent op de psyche van de lijder, maar tevens, dat zij een hoge psychische belasting be tekent voor haar gehele omgeving. Indirect lijden vier keer zoveel mensen door de ziekte dan er patiënten zijn. Vervolgens ging dr. Ledeboer over tot breedvoerige medische beschouwingen over de epilepsie en deed daarbij belang rijke mededelingen over de hoopvolle ge neesmethoden. Hij bestreed de opvatting als zou epilepsie sterk gepaard gaan met zwakzinnigheid. Persoonlijk kent hij pa tiënten die tot zeer hoge werkprestaties in staat zijn. Trouwens de namat van Julius Caesar, Peter de Groote, Dosto- jefski, om slechts deze te noemen, bewij zen afdoende, dat epilepsie niet alleen zonder meer dementie betekent, maar zeer wel verenigbaar is met een zeer hoog ontwikkeld prestatie-vermogen. Bij 20% van patiënten lijdend aan epi lepsie komt de ziekte in de familie voor. De kans op epilepsie bedraagt bij de ge middelde bevolking 0.5%, deze is bij de naaste familieleden van zulke lijders 2.8%, dus ruim vijf keer zo groot. Raadgeving omtrent huwelijk en progenituur van een epilepticus is een zaak van nauwgezette overweging van alle in aanmerking komende factoren en kan slechts gegeven worden door een geheel ter zake deskundige. In Amerika wordt een grootscheepse campagne gevoerd om het publiek in te lichten omtrent het wezen der epilepsie SCHEEPVAART K. N. S. M. Titus, 19 Mei van Trinidad n. Paramaribo. Svolder, 21 Mei te Amsterdam Hydra. 18 Mei te Guanta. MIJ. NEDERLAND. v. d. Waal. 14 Mei te Lourer.co Marques. Rotti, 21 Mei te R'dam. HOLL. AFRIKA LIJN Singkep, 18 Mei te Beira Rnndfontein, 19 Mei van Mombassa naar Port Said VINKE. Farmsum, 20 Mei Sctlly gepasseerd. Hilversum, 20 Mei te Rotterdam. Willem Ba- rendsz, 21 Mei te Amsterdam, I en de lijders daaraan in te schakelen in het arbeidsproces op plaatsen waar zulks mogelijk is en in het algemeen de epilep tici te stimuleren om ondanks de handi cap hunner ziekte, zich zoveel mogelijk als volwaardige leden der maatschappij te gedragen c*n hun minderwaardigheids gevoel te compenseren. Er behoren speciale scholen voor epi leptische kinderen gesticht te worden. In ons land zijn er slechts twee. Het epilep tische kind komt op de gewone school zel den tot zijn recht, op een school voor buitengewoon onderwijs, in de zin van onderwijs aan debielen en imbecielen behoren velen ten enemale niet thuis. In ons land kennen wij de consulta- tiebureaux voor epileptici, welke evenwel veelal nog te onvolledig zijn uitgerust met alleen een neuroloog-psychiater en een maatschappelijk werkster en waar spe ciaal de heil-psychologische behandeling teveel ontbreekt. Veel epileptici zijn in staat een beroep uit te oefenen. Indien de aanvallen goed onder controle staan, staan vrijwel alle beroepen voor de lijder open. Blijven er sporadisch aanvallen bestaan en is de psychische toestand goed, dan houde men zoveel mogelijk rekening met de voorkeur van de patiënt en met milieu waaruit hij komt. Van de intellectuele beroepen zijn pre dikant, medicus en advocaat minder ge schikt, zelfstandige posities in bedrijven en ondernemingen zijn soms wel geschikt. Zelfstandige intellectuele arbeid die thuis verricht kan worden is zeer ge schikt. Wat beroepen voor arbeiders betreft, komen naar volgorde het meest in aan merking: kleermaker, schoenmaker, kan toorbediende, verder alle soorten van tinn en landbouwwerk. f Veel epileptici willen technicus worden. Systematische beroepsopleiding kan een aanzienlijke kostenbesparing voor de ge meenschap tengevolge hebben. Het wets- ontwerp-Drees op de inschakeling van minder valide arbeiders in het arbeids proces, is ook voor de epileptici van de allergrootste betekenis. Over de verzorging van de epileptici in ons land mag men niet ontevreden zijn. Nergens ter wereld, ook niet in Amerika, heeft men een gesloten organisatie, zoals wij die kennen: Comsultatie-bureaux, kli nieken, inrichtingen voor chronische pa tiënten en nazorgdienst. De bestaande Consultatiebureaux zijn evenwel nog te onvolledig, de bestaande klinieken zijn te klein en tenslotte worden de behandel ings-mogelijkheden nog zeer weinig systematisch en met te geringe kennis van zaken toegepast. De juiste do sering der medicamenten bijvoorbeeld is van de allergrootste betekenis, alleen daar van kan het afhangen of iemand zijn ge hele leven valide of invalide is. In dit op zicht krijgen vele eleptici niet de be handeling welke mogelijk is en waarop zij recht hebben. Want het staat wel vast, dat vroeger de animo voor appel- en perenstroop in ons land, afge zien dan van Limburg, zeer mager te noemen was, Tegen honderd potten Jam verkocht een Haarlemse groothandelaar in deze artikelen ge- middel één h twee busjes appelstroop. Bovendien wordt appelstroop niet het hele Jaar door gemaakt, de fabrieken gebruiken er spe ciale suikerbieten voor, die niet voor andere verwerking In aanmerking komen en in de Betuwe beschouwt men het product dan ook als een „bij-artikel", dat pas vervaardigd wordt, wanneer de normale bestellingen zijn afge werkt. Bij de groothandel troffen wij de gedachte aan. dat de regering in dit specaile geval geen logica heeft laten gelden. „Waarom is er eerst niet een extra-bon appelstroop aangewezen, om dan later te bekijken, of het verantwoord was. de hele zaak vrij te geven?" Zo vroeg men ons, maar wij wisten het evenmin. Resumerende kan gezegd worden, dat de appelstroop-zonder-bon een weinig levensvatbaar bedenksel is geweest, dat beter niet had kun nen worden uitgebroed. Ons is stroop om de mond gesmeerd, zonder dat we het geproefd hebben. Muziek „Polyhymnia" na zeven jaar weer op het podium Voor het eerst na zeven jaren trad „Po lyhymnia" Woensdagavond weer in het openbaar op. Dirigent Willem Hespe had inmiddels zijn emeritaat van „Polyhymnia" gekregen na een langdurige en eervolle staat van dienst aan deze vereniging. Zijn plaats is nu door de bekende koorleider H, J. Arisz ingenomen, die eveneens dirigent is van Spaamdam's Gemengd Koor en van het Chr. Gemengd Koor te Bennebroek, en deze werkten nu aan het concert mede. Beide koren onderscheidden zich door hun zuivere en goed genuanceerde zang, a~ moge wellicht het ene wat mooier stem- menmateriaal rijk zijn dan het andere. „Polyhymnia" zelf kwam pas na de pauze op het podium met moeilijke koorwerken: „Sanctus" van Hoogerwerf en „Adstant angelorum chori" van Averkamp, en deed vooral in het eerste bijwijlen mooie klank horen; evenwel zakte het loonpeil ook wat en kreeg ik de indruk dat het koor de gevolgen der gedwongen rustperiode nog niet geheel te boven is. Later op de avond zong het in combinatie met het Benne- broekse koor Theo v. d. Biji's lastige en van waarde zeer ongelijke „Mei-Sympho- nie", waarin ook goede momenten voor kwamen. Het „Kinderkoor Polyhymnia" dat onder leiding van L. J. van Mechelen staat, zong eenvoudige liedjes en gaf welgeslaagde demonstraties van het „algemeen ontwik kelend muziek-onderwijs'' volgens W. Geh- rels; deze waren echter niet op het pro gramma vermeld en daardoor werd het concert lang van duur. De bekende baszanger Jac. Lagas, bege leid door mevr. LagasKlök, oogstte veel bijval door de goede voordracht van Dvo rak's „Biblische Lieder" en vooral door zijn geestige vertolking van Johan Schmier's humoristische toonzetting van „De Prui menboom" en „Het gebroken glas" van Hieronymus van Alphen. Aller medewerking bij dit concert ge schiedde belangeloos. De opbrengst was bestemd ,voor het Herstellingsoord voor Oorlogsslachtoffers „Unicum" te Heem stede. K. DE JONG. Aantrekkelijke uitvoering van Cor Teves Met onverflauwde ijver gaat de muziek lerares Cor Teves voort haar jaarlijkse avonden te geven, waarop de door haar en haar assistenten geleide zang- en dans- klasjes het resultaat tonen van genoegelijk studeren. Woensdag werd wederom een avond toe gevoegd aan de reeks van voorgaande jaren en opnieuw was daar de gulle belangstel ling van bekenden, het enthousiaste mede leven van grote en kleine vrienden er vriendinnen. Cor Teves had een aantrekkelijk pro gramma samengesteld van dansjes en lied jes waarvoor zij zelve de begeleiding op zich had genomen. Fantastische costumes en sprookjesachtige lichteffecten verleen den de dansjes bijzondere bekoring en de kinderen deden hun best om naar vermo gen het dansen zo innemend mogelijk te maken, welk streven in het „Menuet" voor al succes had. En verder werden de kleuters met het zingen van speelliedjes leuk bezig gehou den. Hierbij bleek. dat men zich over een tekort aan „schoenr 'kers" en „verkeers agenten" niet bezorgd hoeft te maken. Cor Teves zorgt voor een goede opleiding en dan nog wel voor een met muziek! Gezellig was het zeker op deze avond in Hotel „De Leeuwerik" en er werd ruime waardering getoond met hartelijke bijval en veel bloemen. P. ZWAANSWIJK BINNENLAND „In dienst der kerk" is de naam van een nieuwe vereniging van Hervormde mannen ln Nederland, die Woensdag in Utrecht werd op gericht. De heer I. Soyac. president-generaal der Turkse staatmijnen, die Dinsdag ln ons land arriveerde, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de staatsmijn Maurlts. Ook heden zal hij in de mljnsireek vertoeven, De ministers van Buitenlandse Zaken, mr, C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout, heeft geïnstalleerd de door hem inge stelde commissie van advies in zake de rechten van de mens, die hem van advies zal dienen, ln het bijzonder met betrekking tot de werkzaam heden van de Verenigde Volken op dit gebied. Voorzitter van de commissie is mr. L. A. Kes- per, Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland. De f 15.000 is in de Nederlandse Staats loterij gevallen op nummer 12821; de 110.000 viel op lot 11378. Mr. J. C. HeUnlng, secretaris-generaal der Rijksverzekeringsbank is op 62-jarige leeftijd in Hilversum overleden. Nu de naamvals-n zal worden weggelaten in alle stukken, uitgaande van rijksinstanties, heeft de regering de gemeentebesturen in overweging gegeven, ter wille van de gewenste eenheid dezelfde gedragslijn te volgen. De Amsterdamse gemeenteraad heeft met 27—14 stemmen een motie-Rustige verworpen, waarin werd verklaard, dat het overnemen van het gemeentelijk telefoonbedrijf door het rijk onjuist is geweest en waarin voorts B. en W. werden verzocht bij de regering op teruggave aan te dringen. Uit Breda is 200 ton ruwe wol naar Leipzig gezonden. De wol zal na bewerking ln de Rus sische zóne naar ons land terugkeren. De Leidse gemeentebegroting voor 1947 ver toont een tekort van ruim 2 millioen. De 23-jarige motorrijder J. A. uit Almelo keek na een bezoek aan zijn verloofde, die bij een onbewaakte overweg woont, nog even om en reed daardoor tegen een trein. Hij was op slag Haarlem en Omstreken. Op 19 Mei jl. reikte de heer B. F. Enschedé, Agent Consulaire de France te Haarlem, na mens de minister van Binnenlandse Zaken van Frankrijk het Diplóme de la Médaille d'argent de la Reconnaissance frangaise uit aan de heer B. Junger te Overveen, uit erkentelijkheid voor de vele gedurende de oorlogsjaren aan Frank rijk bewezen diensten. In het Jaarverslag van de afdeling Bloemen- daal van het Centraal Genootschap voor herstel- lings- en vacantie-kolonies wordt er melding van gemaakt, dat de afd. ln 1942 op Duits bevel geliquideerd werd. Een landelijke collecte werd gehouden tot herstel van alle koloniehulzen in Nederland, ook Bloemendaal droeg zijn steentje bij en een bedrag van f 1916.— kon afgedragen worden. De dames Nlenhuys-Versteegh, Bilhr- man-le Gras, Van Geluk-Van Doorn, Senff en de heren Drijber, Reurink en Kuiper hebben ln het bestuur zitting. De badgastenkerk te Wük aan Zee, uit gaande van de Geref. kerk van Beverwijk, it weer geopend. Deze maand wordt elke Zondag morgen een dienst gehouden, waarin de predi kant van Beverwijk voorgaat. Van Juni tot Sept. hebben Zondags twee diensten plaats, waarin predikanten die in Wijk aan Zee hun vacaniie doorbrengen voorgaan. Het Haarlems Gemengd Koor, onder leiding van Jan Booda zal op Vrijdag 30 Mei in het Concertgebouw te Haarlem de Messe in D. van Anthon Bruckner en Psdlmus Hongarlcus van Zoltan Kodaly ten gehore brengen. Dit concert wordt gegeven In samenwerking met de KRO en de Hungaria club te Amsterdam. De Psal- Hongaricus wordt beschouwd als een der beste uitingen van de Hongaarse muzieklite ratuur. De Kamer van Koophandel voor Noordhol land (Raad van Bijstand voor Haarlem) houdt een vergadering op Dinsdag 3 Juni, waar de secretaris jhr. dr. J. C. Mollerus, die zijn 25- Jarig jubilé viert, gehuldigd zal worden. —Gedurende het zomerseizoen, ingaande Za terdag 24 Mei. zal weder kampeergelegenheid bestaan op het Bloemendaalse strand voor houders van kampeer ten ten en voor bonafide verenigingen, voor zover men zelf over daartoe geschikte tenten beschikt. Aan kampgeld i» verschuldigd f 0.58 per etmaal of f 2,90 per week. Dief en dievegge aangehouden In de naoht van Dinsdag op Woensdag werd ingebroken in de consumptieten van een ten nisclub aan de Spanjaardslaan. Ontvreemd wer den een stel gordijnen, enige badhanddoeken, een trui en een paar schoenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld, met het resultaat dat Woensdagavond de dader, een 28-jarige gast van een logement alhier, kon wor den aangehouden. Met uitzondering van de reeds door hem ver kochte trui. konden de ontvreemde goederen worden achterhaald. De politie te Gouda stelde een 60-jarige vrouw ter beschikking vn de Haarlemse recherche, die zich in deze gemeente, in haar hoedanigheid van huishoudster, had schuldig gemaakt aan diefstal van textielgoederen, gelden, sieraden etc., ten nadele van diverse families, waar zij in dienstbetrekking was geweest. Bij het inge stelde onderzoek bleek, dat betrokkene van 1943 af tot heden in verschillende plaatsen in Nederland soortgelijke diefstallen en Oplichtin gen had gepleegd. De politie te Amsterdam heeft een 25-jarige loswerkman aangehouden, die te Haarlem 7 rijwielen had ontvreemd. Twee rijwielen zijn inmiddels opgespoord. Luilakmarkt Vrijdag wordt in Haarlem wederom de jaarlijkse luilakmarkt gehouden. Het be looft drukker te worden dan ooit te voren, want het aantal aanvragen voor bloem- kraampjes is groter dan andere jaren. De politie heeft uitgebreide ordemaatre gelen getroffen en doet een beroep op ieder een om mede te werken, opdat het doel van deze bloemenmarkt geheel tot zijn recht komt. Tegen hen, die wanordelijkheden veroor zaken, zal streng worden opgetreden. Ouders en opvoeders wordt met aandrang verzocht de kinderen er ernstig op te wij zen, de baldadige gewoonte om des nachts en 's morgens vroeg belletje te trekken en deuren en ramen te bekrassen met het woord „luilak" waardoor veel hinder en schade worden veroorzaakt achterwege Taxi Bei l 3 o O O DAG EN NACHT Leerzame tentoonstelling voor huisvrouwen Te weinig huisvrouwen waren Woens dagmiddag naar de Tuinzaal van het Haar lemse Concertgebouw gekomen om een kijkje te nemen op de tentoonstelling, die door de commissie voor Huishoudelijke Voorlichting is ingericht. Waarnemend-burgemeester D. J. A. Ge luk noemde het in zijn openingswoord een nationaal belang, wanneer de schaarse voorraden in ons land zo rationeel mogelijk worden gebruikt en daarom alleen al zou het in de lyn van de Haarlemse huisvrouw liggen, deze op vele punten leerzame expo-e a'en- politie zal eveneens al het mo- sitie te bezichtigen. Als een groot prentenboek, waarvan de bladen gevormd worden door frisse pane len, die bovendien een zekere artistieke waarde bezitten, wordt de bezoeksters het hoe, het waarom en het hoeveel verteld van de honderden problemen, die zich in de hedendaagse huishouding kunnen voor doen. „Al zyn de grote tekorten achter de rug", aldus de heer Geluk, „er zijn nog legio moeilijkheden overgebleven, vooral in het gezin". Daar de tentoonstelling en haar organisatri ces gelijk een orakel antwoord geven op alle vragen, sprak de wnd. burgemeester dan ook de hoop uit, dat duizenden vrou wen er zullen komen kijken, keuren en proeven. Want niet alleen de theorie, maar vooral ook de praktijk des dagelij ksen levens wordt in verschillende demonstraties be licht. Een dankwoord van de presidente der Haarlemse afdeling, mevr. L. M. A. v. Dijk besloot het officiële gedeelte van de middag, waarna het publiek drie dagen lang de gelegenheid kreeg het nuttige aan het aangename te koppelen. (Adv.) OFFICIëLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM. COLLECTIEVE AANVRAGEN WERKKLEDING Ten einde moeilijkheden voor de betreffende bedrijven te voorkomen, wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat tot uiterlijk 31 Mei a.s. collectieve aanvragen voor werkkleding kunnen werden ingediend door bedrijven, waar in 10 of meer werkkledlngdragende arbeiders werkzaam zijn. Alle oude aanvragen, welke zijn ingediend bij Rijksbureaux. Vakgroep of bij mijn Dienst en waarop nog geen punten zijn uitgereikt, moe ten als vervallen worden beschouwd. In dergelijke gevallen kunnen, wanneer aan bovenstaande voorwaarde wordt voldaan, thans opnieuw aanvragen worden ingediend. De betreffende formulieren MD 333-26 en MD 333-27. waarop voor het ln totaal aanwezige aan tal werkkledlngdragende arbeiders kan worden aangevraagd, kunnen worden afgehaald en in gediend in het Uitreiklokaal „De Vleeshal", Grote Markt alhier, (afd. Voorlichting-Textiel). HAARLEM, 22 Moi 1947. Dé Directeur, A. VAN DRIEffl

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6