Jhr. de Geer krijgt vijf boetes van f4.000en een jaar voorwaardelijk Een Nederlandse auto-industrie Commissie-generaal Woensdag voor kort bezoek in ons land Truman tekent hulpverleningswet Autonome Soendanese beweging bezet republikeinse gebouwen j Weerbericht 61c Jaargang No. 18639 T "3 1 1 Vrijdag 23 Mei 1947 Hrrrrrlomo HrrrTKlrrrl - 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I I I 1 I I I I P""" III I MM 1 I II III li I Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15051. Bijkantoor H.N., Socndaplcin 37. Tel. 12230. X JL JL X XXX ^^A X ^^A ^^A Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. J Advcrt.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Hij moet vóór 1 Juli f 20.000onder verschillende vaderlandse instellingen verdelen De oud-minister-presidënt van Nederland, Jhr. mr. D. J. de Geer. is hedenmorgen door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van één jaar met een proeftijd van 3 jaar en vijf boetes van ieder f 4.000. te voldoen vóór 1 Juli 1917 aan de Stichting 1940-'45, het Prinses Margriet Fonds, het Karei Doorman Fonds, het Comité Ereschuld en Dankbaarheid en de Prins Bernhard Stichting. Voorts werd Jhr, de Geer het recht ontzegd zich zonder toestemming van de procureur fiscaal bij het Amsterdamse Bijzonder Hof buiten de grenzen van de gemeente zijner inwoning (Soest) te begeven en tenslotte werden hem het recht om ambten te bekle den en het ereambt van minister van Staat voor de tijd van het leven ontnomen. Bij niet nakoming van één dezer bepalingen behoudt het Hof zich het recht voor de voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 jaar te wijzigen in een onvoorwaardelijke. Zaterdagmiddag 10 Mei had de Procu reur-Fiscaal mr. W. P. Bakhoven 1 jaar voorwaardelijk en een boete van 4000 geëist tegen jhr. De Geer, die zich tij dens de oorlog zonder toestemming van de Nederlandse regering uit Engeland naar Nederland had begeven en aldaar een brochure, getiteld „Synthese in de oor log" had gepubliceerd. Bij de uitspraak was de verdachte van morgen niet verschenen. De president las uitvoerig de overwe gingen voor, die het Hof geleid hebben bij het bepalen van de sententie. Verdachte's verdediging, als zou zijn handelwijze niet opzettelijk gericht zijn geweest op het voordeel van de vijand en benadeling van Kijn vaderland, kon het Hof niet aanvaar den. Integendeel, zo werd overwogen, ver dachte heeft zich willens en wetens naar Nederland begeven, wetende dat hij daar mede de staat zou benadelen, doordat hij zich in handen van de vijand begaf, zulks volkomen in strijd met de wens van goede Nederlanders, die hem ten sterkste had den ontraden deze verkeerde stap te doen. Voorts overwoog het Hof, dat verdachte door de Duitsers om medewerking te ver zoeken bij de verschijning van zijn bro chure gebruik heeft gemaakt van de machtsmiddelen van de vijand, wetende dat deze gericht waren tegen de belangen van het Nederlandse volk. Bovendien had de brochure een défaitistische inhoud, om dat daarin beëindiging van de oorlog en overleg tussen de partijen werd gepropa geerd. Dit nu was in strijd met het aan verdachte bekende beleid der Nederlandse regering. Hieruit concludeerde het Hof, dat opzettelijke benadeling van de staat on opzettelijke hulpverlening van de vij- "Een volledige zonsverduistering, die dezer dagen in Brazilië kon worden waargenomen is door wetenschappelijke expedicies van véle landen bestudeera. De Amerikaanse expeditie maakte gebruik van een grote telescoop, die men hier afgebeeld ziet. Er is ook een film opgenomen van de verduis tering, die drie minuten en 48 secqnden duurde. Naar wij vernemen, bestaan er serieuze plannen tot het stichten van een Neder landse automobiel-industrie. De voorbe reidingen daartoe schijnen reeds geruime tijd gaande te zijn. Het lifft in de bedoeling een laagge prijsde, zuinige, maar moderne vierper- soons-wagen te bouwen. Aan de stroom lijn schijnt speciale zorg besteed te wor den. dit in verband met behoorlijke top snelheid en laag benzïne-verbruik. Het behoeft geen betoog, dat indien deze plannen verwezenlijkt zouden worden, dit Nederlands miserabele auto-positie aan zienlijk zou kunnen verbeteren. Men moet echter niet uit het oog verliezen dat uiter aard met de uitvoering van dit project wel enige tijd gemoeid zal zijn. Het zou, ge zien onze deviezeripositie en de noodzaak van industrialisatie van waarlijk nationaal belang zijn, indien het plan tot uitvoering gebracht kon worden. Straks spijsolie in plaats van margarine De zeer beperkte mate, waarin de voor de productie van margarine noodzakelijke oliën kunnen worden geïmporteerd, belet aanwijzing van een bon voor uitsluitend spijsolie. Het is tenslotte gelukt een hoe veelheid olie voor dit doel vrij te krijgen. Vermoedelijk zal de koopbon eind Juli worden aangewezen in de plaats van een bon voor 125 gram margarine. 4000 Duitse zeelieden voor Liberty-scliepen De Duitse nieuwsdienst van de Britse zóne meldt, dat bijna 4.000 Duitse zeelie den zich opgegeven hebben als vrijwilli gers voor het bemannen van 75 liberty- schepen, die volgens het plan van ex-pre- s:dent Hoover, voedsel uit de V. S. naar Duitsland zullen vervoeren. and aanwezig moeten worden geacht. Ver dachte heeft door zijn houding stof ge leverd aan de vijandelijke propaganda; hij heeft sterken van de wijs gebracht en zwakken in hun zwakheid gesterkt. Het Hof zou, indien verdachte niet zulk een hoge leeftijd had, besloten hebben tot een zware vrijheidsstraf. In aanmerking nemende echter de omstandigheden waar onder verdachte heeft gehandeld, de ernst van het gepleegde feit en zijn persoonlijke instelling, besluit het Hof verdachte te ver oordelen tot de genoemde straf, waaraan het bovendien nog de volgende bijzondere voorwaarden verbindt: 1. De veroordeelde moet zich beijveren zijn nationaal plichtsbesef in de toekomst duidelijk te voelen. 2. Hij moet dc boetes aan de genoemde instellingen betalen om te herstellen wat hij misdaan heeft aan de Nederlandse ver dedigingskracht. 3. Hij moet nagaan wat zijnentwege bovendien nog kan worden gedaan om zijn fout goed te maken. In de sententie is niet opgenomen de be paling, dat jhr. De Geer uit de kiesrechten is ontzet. Frankrijk en Nederland kopen dollars en ponden Eerste transacties van het internationale monetaire fonds Het Internationale monetaire fonds maakt melding van het tot stand komen van zijn eerste twee transacties welke be stonden uit de toewijzing van 25 milliocn dollars aan Frankrijk en van 6 millioen dol lars en VA millioen pond sterling aan Ne derland. De heer Camille Gutt, directeur van het fonds, deelde mede, dat de toewijzing is geschied met het doel de landen te helpen in hun huidige moeilijkheden ter zake van hun handelsbalans. In beide gevallen zijn de transacties ge schied tegen betaling in een overeenkom stig bedrag aan guldens en francs. Er is geen datum oor de terugbetaling vastge steld, doch de heer Gutt legde er de na druk op. dat het in beide gevallen de be doeling is. dat dit op korte termijn plaats vindt. De lieer Gutt vei-klaarde vervolgens: „de middelen van het fonds kunnen niet worden uitgeleend op lange termijn. Zij kunnen niet worden gebruikt voor het fi nancieren van een kapitaalsvlucht of voor het steunen van een wisselkoers, die niet te handhaven is. Zij kunnen door de le den uitsluitend in beperkte omvang wor den gebruikt ter voorziening in een tijde lijk gebrek aan evenwicht in de betalings balans. Het fonds zal alleen dan valuta verkopen, wanneer er goede vooruitzichten bestaan, dat het betrokken land binnen redelijke tijd tot terugbetaling in staat zal zijn". Dank, Zweden! Tijdens een bezoek aan Stockholm heeft de oud-burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy uit waardering voor het geen Zweden deed voor bezet Nederland, namens de gemeentebesturen van Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag een plaquette aan het Stockholmse gemeente bestuur overgedragen. Voor het ontvangen van regerings-instructies In een door de Regeringsvoorlich tingsdienst te Batavia uitgegeven com muniqué is gisteren het volgende me degedeeld: Na de oriëntatie-reis van dc mi nisters Becl en Jonkman zullen door het Nederlandse kabinet verschillende beslissingen moeten worden genomen met betrekking tot uitwerking van het accoord van Linggadjati. Het wordt wenselijk geacht, de leden van de Commissie-Generaal zo goed mo gelijk, nl. mondeling, te instruéren. Zodra dit geschied is, zullen de leden der Commissie-Generaal terugkeren, zodat hun verblijf in Nederland slechts van zeer korte duur zal zijn. Naar wij vernemen, is gisteren uit Ba tavia bericht binnengekomen, dat de le den der Commissie-Generaal op Woensdag 28 Mei in ons land zullen aankomen. Felle Russische pers-reactie op Bevin's Lagerhuis-rede Het Russische blad Izvestia publiceerde gisteren een groot artikel, waarin gezegd werd dat minister Bevins verslag aan het Lagerhuis over de te Moskou gehouden conferentie van de grote vier, een verkeer de uitlegging van de feiten en de machts verhoudingen gaf. Het artikel zeide dat Bevin „de feiten verdraaid heeft". Wat hij zeide over het Engels-Russisch verdrag stemde al even weinig overeen met de feiten als de rest van zijn rede. Er was geen overeenstemming bereikt omdat de amendementen welke door de Engelsen wei'den ingediend er op gericht waren de verplichtingen welke in het oorspronke lijke verdrag bestonden te verzwakken hetgeen eerder het huidige verdrag zou verslechteren dan verbeteren, aldus het blad. Het artikel vervolgt: „De omstandig heden welke Bevin noemt in zijn poging om de Engelse positie te Moskou te recht vaardigen zijn in scherpe tegenstelling tot de feiten. Een dergelijke voorlichting zal slechts de moeilijkheden ten aanzien van de oplossing van het Duitse probleem, de wereldvrede en de veiligheid van de vol ken vergroten". Griekenland wenst Nederlandse en Zwitserse waarnemers Het Griekse blad „Vradini", dat in het algemeen de gezichtspunten van Tsaldaris, vice-premier, weergeeft, schrijft, dat Ne derland en Zwitserland de mogendheden zijn. die de Griekse regering vertegen woordigd wil zien in de internationale commissie van toezicht op de uitvoering der amnestie. De Griekse regering zou de Nederlandse en Zwitserse regeringen ver zoeken vertegenwoordigers te sturen, die onder supervisie van het internationale gerechtshof in Den Haag toezicht zullen uitoefenen. Piek in cassatie Op 16 Juni zal de Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage in behandeling nemen de zaak tegen Carel Piek, destijds leider van „Winterhulp Nederland" en Se cretaris-Generaal van het „Nederlandse Rode Kruis", die wegens hulpverlening aan de vijand door het bijzonder gerechts hof in Den Haag is veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaren met af trek der preventieve hechtenis. Jongetje uit trein gevallen De 5-jarige Willem Blansjour uit Lei den viel Donderdagmiddag uit de trein tussen Den Haag en Leiden. Het kind was op slag dood. Vermoedelijk ligt de oorzaak van dit ongeluk in een niet goed gesloten wagendeur. De ministers Bcel en Jonkman zijn he denmiddag per vliegtuig naar Singapore vertrokken. Op het vliegveld inspecteer den zij de erewacht, uitgeleide gedaan door alle hoge autoriteiten te Batavia. Van republikeinse zijde was de secretaris-gene raal van de Indonesische delegatie aanwe zig. De Commissie-Generaal vertrekt Zon dag naar Nederland. Engelse ponden voor Russisch graan en hout De diplomatieke correspondent van de Daily Mirror deelde volgens U.P. mede dat Rusland aan Engeland een crediet van 100 millioen pond heeft aangevraagd in ruil waarvoor de Sovjets hout en graan aan Engeland zullen leveren. Bij het verzoek om de lening wees Rus land er op dat Engeland in de komende twee jaar een ongeveer gelijk bedrag aan Duitsland zou moeten uitgeven zonder de hoop hiervan iets terug te zien, zo zeide de correspondent. De Daily Mirror zeide verder dat de Britse regering wel sympathiek tegenover het Russische verzoek staat en er ook wel in zal toestemmen, indien men de verzeke ring heeft dat de goederen welke Rusland van Engeland verlangt, geleverd kunnen worden zonder dat de eigen Engelse in dustrie hierdoor geschaad wordt. Grote haveiibrand in de Amerikaanse stad Eastport Woensdagavond laat brak in de haven van de meest Oostelijke stad der Verenigde Staten, Eastport, brand uit. De autoriteiten delen mede dat de schade reeds meer dan 11/4 millioen dollar beloopt. Aangewakkerd door een krachtige wind uit het Zuidoosten verspreidden de vlam men zich over opslagtanks van zuren en benzine. Talrijke explosies vonden plaats, die in wijde omtrek alle ruiten vernielden, Het brandweermateriaal uit alle plaatsen in de omtrek is naar de brand gedirigeerd. Als veiligheidsmaatregel werd in de ge hele stad de electrische stroomvoorziening afgesloten. De brand was ontstaan in de fabriek van de Mearl Corporation, welke in een houten gebouw gevestigd is, waar. brandblusapparaten vervaardigd worden. Onmiddellijk sloeg de brand over naar de belendende fabrieken. Dezer dagen is de Harwichboot .JDcnesbur;varende van Harwich naar Antwerpen, bij Terneuzen omHooggevaren en gestrand. Drie sleepboten waren nodig om het schip weer los te trekken. Nieuw belangrijk wetsontwerp van de president aangekondigd President Truman heeft gisteren de wet op hulpverlening, aan Griekenland en Tur kije, ten bedrage van 400 millioen dollar, getekend. Hij noemde de wet „een belang rijke stap vooruit bij het opbouwen van de vrede". Door het verlenen van deze hulp, aldus Truman, helpen de V. S. doelstel lingen bevorderen, die identiek zijn met die van de UNO. Het met overweldigende meerdei'heid aannemen door de beide hui zen is een bewijs, dat de V. S. ernstig de vrede wensen. Wij zullen er ons van ver gewissen, dat de hulp iedereen in Grieken land en Turkije ten goede zal komen en niet een speciale groep of partij, zo zeide Truman. Westelijk halfrond militair bloc Volgens een correspondent van AFP te Washington zouden president Truman en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, binnenkort aan het Congres ver zoeken zich zo spoedig mogelijk uit te spre ken over een wetsontwerp dat ten doel heeft alle legers van het Westelijk half rond met hetzelfde materiaal uit te rusten en de opleiding van hoge officieren van de Latijns-Amerikaanse landen in de V. S. ter hand te nemen. Dit besluit zou zijn geno men op advies van de speciale gemengde commissie van de departementen van Oor log, Marine en Buitenlandse Zaken. Poli tieke kringen verklaren, dat de republikein Vandenberg Marshall verzekerd heeft, al les te zullen doen om de republikeinen in het Congres te bewegen, het wetsontwerp aan te nemen. Eisenhower en zeer invloedrijke Amerikanen hebben verklaard dat door dit wetsontwerp een einde zal worden gemaakt aan de bewapenings wedloop op het Westelijk halfrond. Men is van mening, dat het besluit van Truman en Marshall de confe rentie van Rio de Janeiro, die waar schijnlijk in Juli gehouden zal wor den, inluidt. Deze conferentie wil een verdrag voor de verdediging van het Westelijk halfrond tot stand brengen. De machtsoverdracht in India Plan voorgelegd aan de oppositie De Britse minister-president. Clement Attlee, en de onderkoning van Voor-Indië, Lord Moufltbatten, hebben de oppositie in kennis gesteld van het plan voor de pro cedure der machtsoverdracht in Voor-In dië, dat de onderkoning op 2 Juni aan staande te Delhi aan de conferentie van Voor-Indische leiders zal voorleggen, al dus verneemt Reuters politiek correspon dent, Fraser Wighton. Attlee en Lord Mountbatten hebben deze bekendmaking gedaan aan Winston Churchill, diens plaatsvervanger: Anthony Eden, en de conservatieve leider van het Hogerhuis, Viscount Cranborne. Attlee zal ook de lei der van de liberale partij, Clement Davies, van de voorstellen op de hoogte brengen. De nadruk wordt er op gelegd, dat de op positie „van de voorstellen in kennis ge steld is" en niet er over geraadpleegd is. Men verwacht van de zijde der oppositie geen parlementaire actie in deze voor 3 Juni, wanneer de zitting van het parle ment, na het Pinkster-reces, hervat zal worden. De plechtige ondertekening van het statuut van West-Borneo heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van de Lt. G. G. Dr. H. J. van Mookde Nederlandse minister president Dr. L. J. M. Beel, de minister van Overzeese gebiedsdelende Commissaris sen-Generaal prof. ir. W Schermerhorn en M. van Poll, Het gezelschap ging per vliegboot naar Pontianak. De aankomst op de pier: van links naar rechts: Z. Exc. Minister Mr. J. A. JonkmanZ. Exc. Dr. L. J. M. Bcel; Z. Exc. Dr. H. J. van Mook en mevrouw van Mook. Amerikaanse waarnemers voorzien, dat president Truman tijdens zijn aanstaand bezoek aan Ottawa er bij premier Macken zie King op zal aandringen, indien hij niet officieel tot het verdrag van het Westelijk halfrond wil toetreden, tenminste de wa penstandaardisatie te aanvaarden. Ten slotte is men van mening, dat de Ameri kaanse politiek op het Westelijk halfrond voortaan zal zijn samen te vatten in de uit spraak van senator Vandenberg, dat „de verdediging van het Westelijk halfrond een geheel moet vormen van de Noordpool tot Kaap Hoorn". Nederlandse delegatie bezocht Engeland Afgevaardigden van Nederlandse werk nemersorganisaties "en leden van de Eerste en Tweede Kamer hebben een bezoek aan Engeland gebracht als gasten van de Brit se regering. Tijdens hun verblijf van twee weken werden o.m. het ministerie van Arbeid, de Britse jaarbeurs en een oplei dingscentrum voor Duitsers te Wilton Park bezocht. De afgelopen week werd in de graafschappen doorgebracht. Morgen zal het bezoek met een officiële afscheids receptie te Londen worden besloten. Het woord is aan. Macaulay: Beleefdheid is loelwillendhcid in kleinigheden. Franse regering geeft toe Stakingsdreiging bracht in williging van C.G.T.-eisen De Franse regering heeft gisteravond, nadat zij vernomen had, dat 400.000 ar beiders op het punt stonden te gaan sta ken, bekend gemaakt: dat zij aan de eisen van de C.G.T. op drie punten heeft toegegeven: Het minimumloon in geheel Frankrijk zal 7000 francs netto in plaats van bruto per maand zijn. voor 200 in plaats van 203 arbeidsuren. Inkomens van minder dan 7000 francs per maand zullen vrij van be lasting zijn. (Dit gold voorheen voor in komens van minder dan 5000 francs per maand). De regering is bereid accoord te gaan met het principe van uitbetaling van pro ductie-premies. Voor dit doel zullen commissies voor iedere tak van industrie benoemd worden, die zullen nagaan in hoeverre deze bedrijfstakken in staat zijn premies in verband met een verhoogde productie uit te betalen. Hangende het volledig onderzoek zullen, indien mogelijk, premies uitbetaald worden. De minister van Sociale Zaken Daniël Mayer zeide, dat hij deze concessies en tevens besluiten van de Franse regering aan werkgevers en werknemers had mede gedeeld. Ook deelde hij mede, dat de rege ring de datum voor besprekingen over een algemene herziening van de lonen van 1 Juli op 1 December had verzet. Plotselinge staking van Londense vleesvervoerders De vleesdistributie te Londen werd giste ren verlamd door een plotselinge staking van alle vrachtwagenchauffeurs in dienst van de Londense vleeshallen. De staking die is uitgebroken wegens schorsing van twee chauffeurs omvat ongeveer 1.500 man. Vakverenigingsfunctionarissen verklaar den het voor mogelijk, dat de staking zich over het gehele land zal uitbreiden. Intussen hebben arbeiders in de Lon dense tabaksfabrieken, die door het ver minderde tabaksgebruik wegens de hogere tabaksaccijnzen ontslag of minder werk uren in het vooruitzicht hebben, een ge waarborgde 40-urige werkweek geëist. Post voor opvarenden van Hr. Ms. torpedo- bootjager „Tjerk Hiddes" moet respectievelijk 31 Mei en 5 Juni gepost zijn. Vreedzame „coup d'état99 in Buitenzorg Naar uit Batavia gemeld wordt, heb ben ongewapende leden van de „Partai Rakjat Pasoendan" alle republikeinse gebouwen te Buitenzorg gisteravond zonder bloedvergieten bezet. Het bericht vermeldt, dat de republikeinse resident naar het huis van de secretaris van de „Pasoendan". dr. Koestomo, is gebracht, voor bescherming en dat de republikeinse ambtenaren, toen zij hun kantoren betra den, door ongewapende Soendanezen wer den opgesloten. De stationsbeambten wer den door 250 partijleden op dezelfde wijze behandeld. De treinen naar Batavia en Buitenzorg liepen niet. Nederlandse bevestiging De berichten over dit Soendanese optre den in Buitenzorg worden door een offi ciële verklaring van Nederlandse militaire zijde te Batavia bevestigd, aldus bericht Aneta. Aneta voegt hieraan toe, dat de secretaris van de Partai Rakjat Pasoendan, dr Koestomo, aan de Nederlandse leger- autoriteiten om bescherming voor de be zette gebouwen heelt gevraagd. Deze be scherming is door de Nederlandse militaire commandant te Buitenzorg toegezegd. De Soendanese volkspartij heeft onlangs een massavergadering gehouden, waar zij de onafhankelijkheid heeft geproclameerd voor de 12 millioen inwoners van West- Java. De Nederlandse autoriteiten spreken de berichten tegen, volgens welke z-ij deze separatistische beweging binnen de onlangs erkende republiek Indonesia steunen. De president van de republiek heeft verleden week beweerd, dat hij telegrammen uit alle delen van West-Java had ontvangen, waarin afkeuring werd uitgesproken over de nieuwe Soendanese staat. Het republikeinse ministerie van Voor lichting te Batavia meldt, dat de republi keinse resident in Buitenzorg gearresteerd is door de Nederlandse troepen en dat de Nederlanders gewapende wachten voor alle republikeinse gebouwen gezet hebben, behalve voor het bureau van de republi keinse resident en het gebouw van de re publikeinse voorlichtingsdienst. Republi keinse berichten melden verder, 'lat de resident zeven uur na zijn arrest in vrij heid is gesteld. De republikeinse autori teiten te Batavia hebben tot nu toe zonder succes, getracht telefonische verbinding met de republikeinse autoriteiten in Bui tenzorg te krijgen. liet. laatste telegram uit Buitenzorg luidt: „We kunnen niet vrij spreken". De officiële militaire verklaring zegt. dat dr. Koestomo aan het hool'd van een Soendanese delegatie de commandant van de Nederlandse troepen er van heeft ver wittigd, dat de bezetting heeft plaats ge had. De delegatie gaf als bezette gebou wen op: het stadhuis, de rechtbarfk, het station, het postkantoor en een bankge bouw. De bezetting van de gebouwen heeft in de grootste orde plaats gehad, zo werd gemeld. Voorts wordt in de verklaring gezegd, dat de Nederlandse commandant „in het belang van rust en orde" besloten heeft aan hot -verzoek om bescherming voor de bezette gebouwen te verlenen, in afwach ting van nadere instructies van hoger hand. te voldoen. De Nederlandse com mandant heeft voorts uitdrukkelijk be volen. dat niemand gemolesteerd mocht worden tengevolge van de overdracht van de macht. Het Soendanese volk moet vol komen vrijheid van beweging genieten. ..Voor persoonlijke bescherming" moeten de huizen van republikeinse autoriteiten door Nederlandse schildwachten worden bewaakt. De republikeinse vlaggen die gis teravond zoals altijd zijn gestreken, wer den heden niet meer gehesen. Korea-conferentie begonnen Wederzijdse vriendelijke woorden Donderdag werd de Russisch-Ameri- kaanse conferentie geopend teneinde te onderhandelen over eventuele onafhanke lijkheid voor Korea, het opheffen van de grenslijn welke het eiland momenteel in twee zónes verdeelt, en het benoemen van een eventuele regering welke zowel voor Rusland en Amerika als voor het Kore aanse volk zelf acceptabel zal zijn. In zijn openingsrede pleitte de leider der Amerikaanse delegatie, luitenant ge neraal John Hodge, voor samenwerking en een vaststelling van een voorlopige Ko reaanse regering. Het hoofd van de Sovjet-delegatie, ge neraal Shtikov, zeide, alle pogingen in het werk te zullen stellen om te komen tot een spoedige en juiste vervulling van de beslissing die ten aanzien van Korea id Moskou is genomen. Drie kleine landen en landbouwprijzen De ministers van Landbouw van Neder land. België en Luxemburg, die voor het voeren van besprekingen over de Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse samen werking te Brussel bijeen waren, hebben na afloop van de besprekingen een verkla ring uitgegeven waarin onder meer wordt gezegd, dat %ij eenstemmig erkennen dat het voor eik van de landen noodzakelijk is zijn landbouwpolitiek te baseren op ge waarborgde minimumprijzen voor land bouwproducten, die behalve de kostprijs, een behoorlijke winstmarge inhouden. j ENKELE VERSPREIDE BUIEN 5 Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij- dagavond tot Zaterdagavond: 3 Over het algemeen vrij veel bewolking met enkele verspreide regenbuien met kans op onweer, voornamelijk in het Zuiden en midden van het land Dee nachts iets warmer, overdag weinig verandering van temperatuur Meest matige Oostelijke wind. in het Zuiden S 'üdelük echter veranderlijke wind j 2» Mei: 8 Zon op 4 35 uur. onder 20 39 uur g Maan op 7.45 uur. onder 1.00 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1