Bntlin's 1.2.3.4.5. CORRY DE WEERS Jd5 IS sZ „De Spaarnestad" Haarlems financiële toestand is verre van rooskleurig U kunt medewerken WONINGRUIL F. Sminia SNELTAX Tel. 16541 VELLEMAN Zaak te koop ZATERDAG 24 MEI 1947 HAARLEMS DAGBLAD 5 Een standbeeld voor de Commissie Oud? Natuurlijk werd in de afdelingsvergade- ringen van de Haarlemse raad, waarin de begroting voor 1947 behandeld werd, breedvoerig over de financiën gesproken. Evenzo in het antwoord van B. en W. Het college onderschrijfc de mening dat, ondanks de omstandigheid, dat het voor 1947 geraamde tekort aanzienlijk lager is dan dat voor 1946, de financiële toestand nog verre van rooskleurig is. Ook dit geldt voor vrijwel alle grotere gemeenten en de commissie-Oud is het baken, waarop aller ogen gericht zijn in de strijd tegen de ge weldige moeilijkheden van deze jaren. „Wanneer deze commissie er inderdaad in zou slagen een oplossing voor alle moeilijk heden op dit gebied te vinden, verdient zij een ereplaats in de rij van de staatscom missies der laatste 100 jaar en haar voor zitter het ereburgerschap van vele gemeen ten". Een verdeling van de lasten van dekking der oude rekeningstekorten over 10 jaren zou, menen B. en W., inderdaad te zware lasten leggen op de gewone dienst van 1946 en volgende jaren en om die reden werd in het ter goedkeuring ingezonden dekkings plan een termijn van 15 jaren aangenomen. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën beoordelen dit van geval tot geval, zodat voorlopig dient te worden af gewacht of genoemde Ministers het stand punt van het college delen. De oude tekorten. De vlottende schuld van de gemeente op 1 dit ogenblik is niet een gevolg van gedane kapitaalsuitgaven, maar vrijwel uitsluitend een gevolg van niet gedekte tekorten op de voorlopig vastgestelde rekeningen tot en met 1944 en de nog niet afgesloten reke ningen over 1945 en 1946. De moeilijkheid nu is, dat de kapitaal markt niet bereid is gelden beschikbaar te stellen voor een termijn van 15 jaren tegen een door de Regering voor leningen met een looptijd van 15 jaren vastgesteld rente percentage. Er werden met een bekende bankinstelling besprekingen gevoerd om deze vlottende schuld alsnog te consolide ren. Binnenkort wordt het resultaat daar van verwacht. Ook B. en W. vrezen, dat het in de toe komst moeilijker zal worden in belangrijke mate geld op te nemen op de kapitaal markt. Indien de regering de markt geheel zou vrij laten, is ongetwijfeld een stijging van het rentepercentage te verwachten. Een brandverzekeringsbelasting? De wenselijkheid van invoering van een belasting als bedoeld in art. 277 letter 1 der gemeentewet werd door B. en W. reeds overwogen. Het feit. dat in de memorie van antwoord bij de begroting van Binnenland se Zaken door de minister o.a. werd mede gedeeld. dat het vraagstuk, of invoering van een rijksbrandverzekeringsbelasting ten gunste van de gemeenten wenselijk is, in studie is genomen, heeft het college van het doen van voorstellen weerhouden. Van de invoering van een baatbelasting verwachten B. en W. niet veel. Alle riole ringsaansluitingen daaronder te laten vallen is niet te verdedigen. Culturele en sociale belangen. B. en W. meenen, dat de financiële positie der gemeente geen aanleiding zal mogen zijn om culturele en sociale belangen te veronachtzamen, omdat daardoor meer schade kan worden veroorzaakt dan de ogenschijnlijke voordelen van het ogenblik bij het achterwege laten van bepaalde maatregelen. Op sociaal en cultureel gebied heeft ook de gemeente een taak te verrich ten, waaraan zij zich niet zal kunnen en mogen onttrekken. DE HOOGSTE PRIJS ge [ES- EN HERENKLEDING Kampervest 45 CHIN. IND. REST, HONGKONG Huis der duizend heerlijke smaken HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375 ZANDVOORT Zeestraat 38, Telefoon 2925 (Adv.) Haarlem vierde met veel animo luilak DE DISTRIBUTIE Dinsdag 27 Mei. Haarlem. Bonkaarten voedingsmiddelen K 707, tabaks- en versnaperingskaarten, brand- stoffenkaarten en toeslagkaarten voor a.s. en jonge moeders in de Vleesbal: voor letter N. Schoenenbon voor de letters Q tot en met F, voor kinderen geboren Sn de maand Mei van een der jaren 1932 tot en met 1945 en in de maand Juli 1946. Heemstede. Levensmiddelenkaart, tabaks-, versnaperingskaart, brandstoffenkaart 912.30 uur T tot To; 24 uur restant T. Toeslagkaart jonge en aanstaande moeders 11—12 uur P en Q. SCHEEPVAART KNSM. Boskoop 22 Mei van Puna n. Balbao. Besse 21 Mei van Curagao naar Paramaribo. Van Ostade 21 Mei van Tri nidad naar Amsterdam. Ary Scheffer 23 Mei van Amsterdam naar Antwerpen. Iris 23 Mei te Amsterdam. Bacchus 22 Mei van Cadiz naar Antwerpen. Nederland. Maetsuycker pass. 21 Mei de Maladiven. KPM. Boissevain 21 Mei te Batavia. Taliwang en Tarempa bevonden zich op 22 Mei op 13.6 Zuid en 82.48 Oost. KHL. Britsum 22 Mei van Buenos Aires naar Montevideo thuisreis. Vinke en Co. Farmsum 22 Mei te Ant werpen. Aalsum 22 Mei Gibraltar gepass. aan een vlot verloop der kolen distri butie, door Uw bonnen 74 en 75 T.A. zo spoedig mogelijk in te leveren. „Door goede servicetrevreden klanten" OOK NIEUWE KLANTEN ZIJN WELKOM Brandstoffenhandel FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarnc bij viaduct) - Tel. 14164 en 13904 HAARLEM (Adv.) De bloemenmarkt langs de Haarlemse singels is een traditie, welke nooit zal verdwijnen. Kon er in de oorlogsjaren geen luilak gevierd worden, terstond na de bevrijding keerde het jaarlijkse feest terug, zij het nog in beperkte mate. Thans leven wij twee jaar later en het lijkt wel of de belangstelling groter is dan ooit te voren. Van 't Spaarne tot 'bij de Koningin neweg stonden de kraampjes opgesteld en een hovenier aan één der singels had zijn tuin opengesteld, waardoor de ruimte voor de handel nog groter was- Gebleken is wel, dat de belangstelling bijzander is toege nomen. De Haarlemmers vergaten de markt niet. Om vier uur gistermiddag begon de ver koop en terstond kwamen de kijklusti- gen en kopers. In de loop van de avond werd het bijzonder druk en de verkopers deden goede zaken. Het was weer echt feestelijk op de singels. Het prettigste is eigenlijk 's morgens vroeg een kijkje op de pottenmarkt te nemen. Dan zijn de meisjes en jongens in greten getale verenigd. Van vader hebben zij .vat geld meegekregen, om voor moeder een plantje te kopen en .met gelukkige ge zichten ziet men dan de kinderen naar huis wandelen. Tevoren heeft de jeugd de buurt in opschudding gebracht. Luid werd hier en daar aan de bel getrokken en dan hard „luilak" geschreeuwd. De ochtend had, voor zover wij konden nagaan, een rustig verloop en de jeugd heeft zich cor rect gedragen. Tijdelijk tweegezinswoningen te Haarlem B. en W. van Haarlem schrijven aan de raad dat de eengezinswoning voor Haar lem het aangewezen type blijft. Bij de thans in voorbereiding zijnde plannen van de woningbouwverenigingen en particulieren zijn een zeker aantal bo ven- en benedenwoningen opgenomen op plaatsen, waar een grotere bouwhoogte gewenst moest worden geacht. Verder zijn besprekingen gaande met de Hoofdingenieur-Directeur van de Volks huisvesting om te komen tot de bouw van een aantal percelen, die tijdelijk voor de bewoning door twee gezinnen, geheel af gescheiden van elkaar, ingericht zullen worden en later, wanneer de woning markt ruimer is geworden, door een ge ringe verandering tot ééngezinshuizen kunnen worden verbouwd. Het ligt dus niet in de bedoeling boven- en beneden woningen geheel te keren, doch wel zal in een stad als Haarlem de ééngezinswoning in de meerderheid moeten blijven. Het aantal thans bestaande woningen die voor splitsing in aanmerking komen is gering. B. en W. willen er ernstig voor waar schuwen, dat men èn van het vorderen van woonruimte èn van het splitsen van wo ningen geen ook maar enigszins beteke nende invloed op de heersende woning nood moet verwachten. Alleen het bouwen van woningen kan hier uitkomst brengen. Wat betreft het inrichten van een cen traal bureau voor woningruil is bekend, dat reeds pogingen worden gedaan om tot de oprichting van een dergelijk centraal bureau te geraken. Vanmorgen vroeg was het de beurt aan de jeugd, om op de Luilakmarkt een potje voor moeder te kopen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 Mei 1947 ONDERTROUWD: 22 Mel, D. Wessellng en G. Heyblom GEHUWD: 23 Mei. J. Molenaar en J. M. v. Linschooten; A. J. Maasen en W. E. d. Kok; H. j. Nijdam en A. J. Verhagen. BEVALLEN van een zoon: 22 Mei, J. Wessels —Blankevoort; H. Quee—Wasielewska; A. S. Strobel—Habiecht; D. Thijssen—Brasser; 23 Mei, J. J. Cornet—Blankestein; S. Dijkstra—Geilings; J. G. v. Klooster—Witteman; P. v. d. Bos—Nooij; P. A. A. v. d. Knaap—Immers. BEVALLEN van een dochter: 22 Mei C. v. Amerongen—Uitendaal; C. A, Erens—Leeuwen berg; 23 Mei, C. W, Bonsel—d. Landgraaf; M. Stam—v. Leeuwen. OVERLEDEN: 21 Mei, A. v. Vuure, 65 j., Wes terhoutstraat D. M. Toestet, 59 J., Krelagestraat; 22 Mei, H. A. v. d. Meij, 58 j.. Floresstraat; A. J. v, Wijk, 79 j.. M. v, Heemskerkstraat; T. Bon. 36 u., Hyacintenlaan; J. L, F. Disse, 76 j., v. Kins- bergenstraat; J. H. v. Engelen, 70 j., Molukken- straat; 23 Mei, H. W. Sonnemans, 82 j„ Hof v. jEgmond. De politie stond weer voor een moeilijke taak, doch zij ondervond veel medewer king van het publiek. Op de Houtbrug en de Kleine Houtbrug waren voor het eerst in Haarlem de „stopborden' van Amster dam gebruikt, welke in de drukte bijzon der voldaan hebben. In de duisternis hadden verkeersagenten een witte hoes om hun pet en zij droegen losse mouwen en witte handschoenen. HET NIEUWE RAADSLID TE HEEMSTEDE Ir. J. Kooymans, die op de A-R. lijst gekozen is verklaard in de vacature Mr. O. H. van Wijk. beeft de benoeming tot raadslid aangenomen. DE VOLKSTELLING. In Heemstede gaan de tellers er op 28 en 29 Mei op uit om de biljetten uit te reiken. Het ophalen geschiedt op 2 en 3 Juni. VU'MIK IV EVGEÜVD in juni, per week f 192.50, alles inbegr, plus desgewenst 3 zakgeld. in Ned. geld te betalen. Vraagt inlichtingen aan BOUWES BOOKING AGENCY Rembrandlsplein 44, Amsterdam, Telefoon 36037 Luxury HOLIDAY CAMPS Onderwijs aangelegenheden PretHlibeiirteil Plannen voor schoolbouw liggen klaar, maar Er komt een tekort aan leerkrachten Het terrein, waarop de gemeente zich ten aanzien van de onderwijsvernieuwing kan begeven, ligt uiteraard binnen door de L.O.-wet gestelde grenzen. De oplossing van problemen, welke binnen het kader dier wet liggen, wordt zoo schrijven B. en W. aan de raad gestimuleerd. Met her ziening der leerplans is reeds een aanvang gemaakt, maar bij de uitvoering wordt ge stuit op gebrek aan boeken, leermiddelen en leerkrachten, die bereid zijn zich in die richting te bekwamen. De animo van de leerkrachten hiervoor is in het algemeen zeer gering, enkele gunstige uitzonderingen daargelaten. Voor de opleiding van deze speciale leerkrachten worden in Haarlem reeds cursussen georganiseerd door het comité voor onderwijsvernieuwing. Het werk van het comité, dat door de personen, die daarvan deel uitmaken, belangeloos wordt verricht, wordt zeer belemmerd door het. feit, dat de post van 1000 op de be groting van 1926 voor bestrijding der nood zakelijke kosten nog niet is goedgekeurd. Een herziening van de salarissen van het vakonderwijzend personeel op de lagere scholen is in voorbereiding. Bij het lager onderwijs is het nog steeds mogelijk gebleken de open komende plaat sen te bezetten; alleen de tijdelijke voor ziening bij afwezigheid wegens ziekte e.d. levert wel eens moeilijkheden op, ofschoon het aantal gevallen, waarin geen oplossing mogelijk was, zodat klassen naar huis moes ten worden gezonden, gering is. De moei lijkheid om een geschikte woning te krijgen is wel eens oorzaak, dat leerkrachten niet kunnen of willen solliciteren. Plannen voor de herbouw van de in de oorlog verwoeste school in de Van Zegge- lenstraat liggen klaar, maar er is nog geen toestemming van de Wederopbouw ver kregen. Ook de plannen voor een school op het Christ. Huygensplein liggen klaar, maar er is niet te verwachten, dat de eerste tijd ver gunning voor de bouw wordt verkregen. De gemeente is er, zij het soms ook na veel moeite, in de meeste gevallen in ge slaagd op bevredigende wijze in de vaca tures bij het middelbaar onderwijs te voor zien. In enige gevallen van afwezigheid van leraren wegens ziekte e.d., moest ge bruik worden gemaakt van z.g. onvolledig bevoegde leerkrachten, die als regel voor hun taak berekend bleken te zijn. Verschillende malen hebben wij er reeds bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op aangedrongen om in de salarissen van het onderwijzend personeel verbetering te brengen. Reeds geruime tijd geleden werd desgevraagd op het ministerie verzekerd, dat een herziening van de jaar- wedderegeling voor het personeel bij het V.H. en M.O. aanhangig was. Bij het gymnasiaal- en middelbaar onder wijs zijn thans negen onvolledig bevoegde leerkrachten werkzaam, waarvan er vier zijn benoemd met 't oog op hun uitzonder lijke capaciteiten: hun vervanging door volledig bevoegden wordt door de directeu ren niet gewenst. Verwacht kan worden dat de melk ver strekking op de scholen spoedig hervat kan worden en dan op ruimere schaal. Luciën touman gaf een liederenavond Wanneer Luc. Louman zijn prachtige bas- ba ritonstem op volle sterkte doet klinken, dan is het vaak of we een bazuin horen en dan schijnt de Begijnhofkapel, vooral als die slecht bezet is, eigenlijk te klein om de machtige geluidsgolven zonder hinderlijke resonansen te verwerken. Maar als hij mezzza voce zingt, dan klinkt het overal heerlijk. Voor de „Evening hymn" van Pur- cell was het geluid te fors. voor diens ..I'll sail", voor Schubert's „Der zürnende Barde" en „Dem Unendichen" echter zeer geschikt. In Schubert's „Der Sieg" trof voor het eerst een mooie zachte klank; in Brahms' „Vier ernste Gesange" kwam daar grote expressiviteit en gevoeligheid voor fijne nuancen bij, zodat deze liederen grote indruk maakten; slechts was in het eerste de begeleiding wat te sterk. Na de pauze drie liederen van Wolf' „Der Feuerreiter" spannend en contrastrijk. .Ra: einer Alten" karakterstiek, „Der Jager" scherp uitgebeeld. Daarna Duparc: „l'Invi- tatïon" iets te hard, „Serenade fiorentine" fijn en zacht. „La vague et la cloche" mach tig voorgedragen. Tot slot drie liederen van Nederlandse componisten: „Stijgen" van A. LambrecthsVos, vrij raadselachtig en met een pianopartij welker wijde ligging die van Beethoven's laatste werken nog ver over treft: een eenvoudig en goed klinkend „Avondgebed" van P. C. van Westering en „Lievelingskind" van W. Andriessen, waar van het zwaartepunt in de zeer virtuoos ge schreven pianopartij ligt. Als toegift een aardig liedje van Joh. Wagenaar met enigs zins Mahler-achtige wendingen. Emmy van Eden was de betrouwbare, volgzame partner aan het kla'vier. Haar spel te prijzen is overbodig: het is altijd af. K. DE JONG. GEEF ONS HET RECHT OM TE LEVEN (FransHals)isin wezen een aanklacht tegen de kapitalistische maatschappij, die niet kan voorkomen, dat een economische crisis een leger van werklozen meesleept in de draaikolk van ellende en brodeloosheid. Deze aanklacht is ech ter zo mild gesteld, da; nergens een felle pro paganda voor welke politieke richting dan ook de vuist balt. Door de weergeving van de sim pele feiten ln een sterke cadans, door de zorg vuldige selectie van het spelersmateriaal, waar door alle rollen vertolkt worden door schijnbaar gewone, Engelse mensen werd ..Love on the dole" een meesterwerk van de Engelse cinema tografie. dat, minder dan de Hollandse titel doet vermoeden alleen maar constateert. De realiteit van dtt lijden wordt door de kleine groep mijnwerkerskinderen zo voortreffelijk ge tekend. dat de beklemming van de twee gene raties, die beide dreigen ten onder te gaan nog lang in de gedachten van de toeschouwer zal blijven hangen. -^BOEMELSTUDENTEN (Cinema). Kleine Stan en grote dikke Ollle zijn twee mismoedige mannen, wie het leven achteloos voorbij gaat zonder te letten op hun krampachtige pogingen om het tot een meer succesvolle wending te dwingen. De charme van deze film ligt dieper dan bij de georganiseerde nonsens van twee mis kende baantjeszoekers, hoe komisch de resul taten soms ook van hun streven naar een hogere levensstandaard zijn. Zij is een verhaal van extreme menselijke zwakheden geworden, dat overal met opzet in de lachspiegel bekeken werd, maar nergens de ondertoon van melancholie verliest. ZIJ is verder tot een. hekeling yan het Engelse Oxford-college, wat betreft de kleine mismaakt heden, uitgegroeid en geeft in een kostelijke persiflage het studentenleven aan een conserva tief instituut weer. waar plotseling twee vreem de Amerikaanse eenden hun onopgevoede han den naar uit gaan steken. In het voorprogramma draait een aardige kleu- rentekenfilm en een vervelend product van George Formby. „HET SPOOK VAN DE OPERA" (Rem brandt). Ja het spook leeft nog. Het waart nog steeds door de dwaalgangen van de Parijse Opéra, het valt mooie actrices lastig, klimt langs wiebelende ladders op de spookachtige katrol len-zolder V2n het toneel, pleegt aanslagen op weerloze lieden, kortom doet alles wat van een rechtgeaard opera-spook verwacht kan worden. Maar deze tweede versie van Gaston Leroux" gegeven is niet meer in de trant van wijlen Lon Chaney. die een echt boosaardig griezel-spook was. Claude Rains Is van een ander stempel en bovendien vertelt de regisseur ons zo nauwkeu rig de inleiding van de spokerij dat de hoofd figuur helemaal niet zo bar, maar juist nogal meelijwekkend wordt. Het accent is trouwens verlegd naar de uit beelding van de toneel-sfeer en zo zien we een paar opera-tafrelen van een aankleding en enscenering zoals het echte toneel ze helaas zelden verwezenlijken zal. Nelson Eddy zingt op dat toneel, maar de sensatie ontbreekt toch geenszins en culmineert in de ogenblikken als het spook een enorme lichtkroon in de gevulde schouwburgzaal laat storten. Dat is huivering wekkend knap filmwerk. De film is ln kleuren in heel beseheiden kleuren, die zeer goede effecten oproepen. En wie aan de hoofdfilm op een of andere manier wat te kort komt, vindt dat ruimschoots vergoed in een subliem tekenfilmpje vooraf. Het gaat over niets dan een haas, een plano en een muls. maar het is een juweeltje van film en muzikaliteit. „MIJN VRIENDIN FLICKA" (City) is een simpel verhaal van mensen .en dieren, van een Jongen en een paard in het bijzonder. Men zou het een geciviliseerde „Western" kunnen noemen als niet alle neiging naar wildernis-avontuur lijkheid er vreemd aan was. De geschiedenis speelt zich in de natuur af en ontleent aan haar een rustig en oprecht karakter dat zelfs door een beetje zoetelijke stemming geenszins te niet wordt gedaan. Er is veel mooie fotografie in te bewonderen, die laat zien dat de kleurentech- nlek nog wel niet volmaakt ls, maar toch wel vorderingen maakt. Het ls een wel verzorgde en onopgesmukte na tuurgeschiedenis. babes IN arms (Luxor). De Hollandse titel van deze film luidt „Zoals de ouden zon gen...." en Inderdaad, blijken Mickey Rooney en Judy Garland hetzelfde animo voor de plan ken te koesteren ais hun ouders. Als dan boven dien blijkt, dat het gepiep van de jongen door het publiek nog meer op prijs wordt gesteld dan de vaudeville-prestaties van de ouden, die eigen lijk hun beste tijd gehad hebben, dan ls er al leen nog het enthousiasme van Mickey en Judy en dat van htm kornuiten nodig om van dit ge geven een onpretentieus maar allergenoeglijkst gevalletje te maken. „kouwe drukte" (Spaarne) ls niet zo goed als „It's in the air" waarmee George Formby beroemd werd. maar niettemin een genoegelijke klucht, waarin George de eeuwige amateur is die door zijn voortdurende onhan digheid steeds een lawine van brokken letter lijk en figuurlijk achter zich laat. Maar zijn onverwoestbaar optimisme wordt toch gerecht vaardigd door een of andere goede geest die speciaal over hem waakt. En daar zijn handen dan ook wel vol aan zal hebben. In „Kouwe drukte" I see ice zien we George als assltent-fotograaf aanvankelijk mis lukken en daarna geweldig succes hebben, dank zij een bijzondere uitvinding. Het is een wat lukraak samengevoegde hoeveelheid niet alle maal geslaagde grappen, maar het resultaat ls beslist lachwekkend, echt een vermaak voor de Pink6tervaeanti0. ZONDAG 25 en MAANDAG 26 MEI (le en 2de Pinksterdag) HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 24 Mcl 7.30: Avondgebed, Dhr. J. de Nle. In de Brouwerskapel, lng, Klokhuisplel:. Zondag 10: Ds. A. J. van Rijn 7: Ds. G. J Waardenburg. Maandag 10: Ds. C. de Ru, var., Zandvoort. Nieuwe Kerk 10: Ds. I P. van der Waal. Noorderkerk. 9 en 10.45: Ds P J. Mackaay. Oosterkerk 10: Ds. E. Dijkhuis Mc-1 dewerklr.g van het Kerkkoor. Bakenesserkerk 9 30: Ds. G J. Waardenburg. Klndcrkerk. 10.30: Ds R. Bljlsma. van Rotterdam, Jeugddienst. Kapel Bethesda Sarepta 9 30: Dhr. A J. van Houwelingen Rijkhoek, Klnderkerk. 10.45: Ds. W. J, van Elden. Youth for Christ Rally. Gem. Concertzaal. 7.30, te lelden door Amerikaans team, zang en muziek. Woensdng 8: wykgeb. Molenaerstr. 18 lustulfavond ..Youth for Chr'st'i Stads Evangelisatie, Lange Herenstr 6. 10: J. Kal, Haarlem. 7.30: De Waal MalefIJt, Amster dam. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10 en 4: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noordwyk aan Zee 7.45: Geen Jeugdsamenkomst, Maandag 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstr, 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam Vrye Evangelische Gemeente, Bakenessergracht. 10: Plnkster- zangdienst. Ds. D. J. D. du Possé. 5: Geen dienst. Maandag 10: Ds. D. J. D du Fossé. Anglican Church. Whitsunday. May 25th, 3 p. m at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuis- singel, Holy Communion- Rev. E C Elton from Amsterdam. Egllse Wallnnne. Begynhof Dimanche 15 Mel a 10 h. 30. Service de Pente- cóte. présldé par mr. Ie pasteur M. Jospin. Christian Science. 10- Ned. Taal. 11 15: Engelse Taal. Evang. Luth. Gemeente. 10,30: Ds. H. S. Bange, van Amsterdam. Maandag 10 30: Ds. W. Spllethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente 10.30: Ds Leendertz. Maandag 10.30: Ds Hoekcma. ter. v. Yrl,|z. Hervormden, Jacobstr. 6. 10 30: Ds. J. Heldtnga. Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Ds C B Hevn (afscheid) It. (-. Centrum. 10.30: Ds. A. R. de Jong Geref. Kerk. Klopper- singelkerk. 10: Ds. J. W. Slertscma 5: Ds. IJ v. d Zee. van Nieuw-Vennep. Wllhelmlnakerk 10: Ds. A M. Boeylnga. 5: Ds L Hoorweg Jr Maandag 10: Ds. IJ. v. d. Zee. Zuld-Oosterkerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr, 5: Ds J W. Slertscma Geref. Kerk (Art. 31) 'Begijnhofkapel 10.30 en 5: Ds, A. Bos. Geref. Gemeente, Parklaan 21. Dinsdag 7.30: Ds. P. Honkoop. Oud-Gcref. Ge meente. Parklaan 21. Maandag 3 30: Ds. E van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Gent. Raaks 10 en 4.30: Ds. M. Holtrop. Maandag 10: Ds. M. Holtrop. Baptlste Gemeente. Parklaan 34. 10 en 5: Ds. T Jansma. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Maandag geen dienst. Gein. Gods Frans Halsstr. 4. 10: Samenkomst. Maandag 10: Samenkomst, Gemeente des Heren. 10 en 7: Samenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14, 10 en 7.30: Samenkomst. Vergade ring van Gelovigen, Hoofmanstraat 12. 11: Sa menkomst (Broodbreken). Hersteld Apost. Zendlngsgemcente. Wllhelminaatraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobljnestr, 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Maandag 10: Godsdienst oefening. Universele Eredienst (Soefl-Bewe- ging). Ged. Oude Gracht 47 10 30: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „llarmonla". 10.30 Wijdingsmorgen. Dhr. J. P. Smits. Haarlem. Het Itozekruisers Genootschap, Bakenesser gracht 13. 7.15: Tempeldienst. Dhr. H, A Rut gers v. d. Loeff. De Christengemeenschap. Jansstr. 83. 9.45: Preek, 10: Mensenwydingsölenst. 11: Zondags dienst voor kinderen. 11.15: Doop. Grote Kerk. 4.30: Padvinderswijdlngsdienst Broedergemeente, Parklaan 34, 3: Dhr. K Schütz. Koorzang HAARLEM-NOORD. Ned. Hert. Kerk. JulSa- nakerk. Zaterdag 7 30: Avondgebed Zondag 10: Ds. J. de Jong. 7: Ds G. Koch. Maandag 10: Ds J. de Jong. Gezlnsdienst Ininianuël- kerk. 10: Dr. H v. d. Loos. Kon Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Met medew. van het Zangkoor. Ned. Prot. Bond. 10 30: Ds A. v. Blemen. te Bentveld. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10 30: Ds. A. Verschoor, van Santpoort. 5: Ds, A M. Boeylnga. Maandag 10: Ds, L. Hoorweg Jr. Clir. Geref. Kerk, Flores straat, 10: Ds. J. C. Marls, Be vest. nieuwe lid maten. 5: Dezelfde Maandag 10: Ds, J. C Marls HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wllhelmlnapleln. 10: Ds. Barger. Liturg. Kerk koor. Maandag. 10: Ds. Mackaay. van Haarlem Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds Bartlema. Maandag 10.30: Ds. v. Nleuwenhuijzen. Gezlns dienst Ned. Prot. Bond. 10.30: Dr. W. R. M Noordhof, Rem Haarlem. Gerer. Kerk. Koe- diefslaan 10: Ds. A, Dondorp. Openb, Bel. 5: Dr. P. J. Richel, Voorber. H, A. Maandag: Bij zondere samenkomst. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel, Openb. Bel. 5: Ds. A. Dondorp, Voor ber. H. Av. Geref. Kerk. (Art. 31) Herenweg 141. 8.15 en 3: Ds. J. Keizer. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. P. Fagel, pred te Amsterdam. Maandag geen dienst Kclig. Kring. 10.30: Prof Dr. L. v. Holk uit Leiden. BLOEMEND AAL Ned. Herv. Kerk. 10: Dr J G. Geelkerken. Em. Pred. te Amsterdam. Maandag 10: Ds. H. Bartlema. te Heemstede Ned. Prot. Bond. Potgleterweg 4. 10.30: Ds. C. Westmljse. Hv. Rotterdam. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds. L. J. Bakker, van Laren (N H.) Universele Eredienst (SoefI-Beweging). Popel laan 1. 4: Dienst. Vrije Katholieke Kerk 10.30: Gez. Hoogmis. Maandag geen dienst OVERVEEX. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Maandag geen dienst. Geref. Kerk. 10: Ds. W. F(jn van Draat. 5: Bljz. Pinkstersa menkomst voor buitenkerkelijken SPAARXDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. H. J. Plaggemars. Maandag 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon. Emmaschool 10: Ds G. H. v. d. Woord. Medew. van het Zang koor Maandag 10: Ds. H. J Plaggemars. Evangelisatie Bethel, Oost Kolk 10: Dhr. A. van Besselaar, uit Amsterdam. Jaxib.I., „ATAX" AMST. RIJT. MIJ. binnexlam: Van 24 Mel tot en met 23 Juni wordt ln hei Maritiem Museum „Prins Hendrik" aan de Wil lemskade te Rotterdam een tentoonstelling ge houden van modellen en afbeeldingen van Nederlandse jachten uit heden en verleden. Negcn-honder<l-negcn-en-dcrtlg nieuwe reke nlngen opende de Potsehèque- en Girodienst ln de maand April; het totaal aantal bedroeg op de laatste der maand 496.051 met een saldo tegoed van f 1.120 056.000. In Noordholland kwamen in de periode van 27 April tot en met 3 Mel 1947 47 gevallen van diphterie voor. Verder kwamen er 32 rood- vonkgevallen en 81 malariapntlënten voor. Te Utrecht !s op (2-jarige leeftijd over leden mevrouw C. A. M. F. W. Stutterhcim. ge durende de Lombok-expeditie cn de eerste wereldoorlog bekend ais „de soldatenmoeder". Op tweede Pinksterdag wordt in Hilversum een meeting van ongeveer 5000 Nederlandse drankbestrijders gehouden ais afsluiting van de landelijke „Blauwe-week-actie". In het historische „Peperhuis" te Enkhuizen wordt een Zuiderzeemuseum ingericht. De 55ste plulmveetentoonstelllng van de vereniging „Avicultura" ln de Houtrusthallen te 's Gravenhage, die van 23 tot cn met 25 Januari var. het volgende Jaar wordt gehouden, belooft alles te slaan, wat er tot nog toe op dit gebied vertoond is Tot dusverre hebben Frankrijk. België, Luxemburg cn Zwitserland ingeschreven. Het bewaringskamp „Duindorp" te Sche- venlngen zal waarschijnlijk op 1 Juni worden ontruimd. De 700 gedeUncerden zullen in an dere kampen worden ondergebracht Voordat de burgerbevolking In Duirrdorp wordt toege laten zal een inventarisatie worden gehouden. De Legerfilm- en fotodienst wordt enigs zins ingekrompen, waardoor enkele officieren voor andere functies beschikbaar komen. Ge ruchten, als zouden deze officieren wegens fraude zijn geschorst, worden door de dienst tegengespi oken De minister van Justitie pleegt overleg met prof. mr. T J. Dorhout Mees over het vormen van een commissie, welke richtsnoeren zal ontwerpen voor de herziening van de civiele procedure. 1iaari.f.m en omgeving De heer Henri Schulpzand heeft in verband met de zeer drukke werkzaamheden bij de HOV, bedankt als directeur van Harmonie Vooruitgang te Haarlem. Het programma van do carlUonbespcling op Maandag 26 Mei a.s. (2e Pinksterdag) 's avonds van 8—9 uur luidt: 1- Preludium. Jef van Hoof; 2. a. Komt zielen deze dag, J. S. Bach; b. Kom nu met zang, Valerius; c Het loze vissertje (oud Neder.ands lied); d Klokke Roeiar.d. J. Destoop; 3. Rondeau L' Ar.glaise. J. H. Fiocco; 4. Suite Archaique. G. Clément; a. Rlgaudon; b. Pavar.a. c. Menuet; 5. La baptëme de ia Pou- pée. Th. Lack; 6. a. Gronings corpslied, L. A. Dokkum; b. Wat ze zeggen. Ph. Loots; c. Hij die geen liedje zingen kan. E. Hullebroeek: d Voor t kantkussen. e. Hullebroeek; 7 Andante. F. Couperin. In de Grote of St. Bavokerk zal George Ro bert op Dinsdag 27 Mei 's avonds van 7 30—8.30 u. het volgende programma ten gehore brengen: 1. Toccata, G. Muf fat; 2. Preludium en Tripel- fuga Es gr. t„ J. S. Bach; 3 Soeur Monique (Rondeau), Fr. Couperin; 4. Prélude. Fugue et Variation, C. Franck; 5. Intermezzi, H. Andries sen; 6. Toccata. H. Andriessen. Het echtpaar A. Wc(jers cn Joh. Weycrs— Bergman, Iepenlaan 28, Heemstede, hoopt 28 Mei zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Wethouder S. v. <1. Wall houdt in pinats van Maandag Woensdagochtend van 10—U zijn spreekuur, In de gemeenteraad van Blocmendaal is opnieuw de kwestie van het inrichten van een tuinhuis tot woonruimte besproken. Het is ons gekbleken, dat er wijzlgintg gekomen is in het voorstel van B. en W., omdat een deel van het college er voor was en een ander er tegen. Be handeld ls het voorstel van de meerderheid, om wel toestemming tot de verbouw van het tuin huisje aan de Mr. Enschedéweg te verlenen in tegenstelling met hetgeen gisteren gemeld is. Dit <s met 11 tegen 5 stemmen verworpen, zodat niet tot verbouwing mag worden overgegaan. De ontvanger der Invoerrechten en accOnzen A. Vreeswijk, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der Invoerrechten en accijnzen te Haarlem. Is vei plaatst naar Torneuzcn. Bij Koninklijk Besluit is verleend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eremedaille in brons, aan C. Laan te Nieuw-Vennep. tuin knecht bij dr.. Schreudcr aldaar. In de ouderdom van 71 Jaar ls te Haarlem overleden de heer J. H. van Engelen, die vele Jaren voorzitter ls geweest van de klndorbond „Prinses Juliana", gevestigd In het Amsterdamse kwartier. Eerst was hij penningmeester en daar na twintig jaar voorzitter. Din-dagmorgen zal zijn stoffelijk overschot op het R.K. Kerkhof „St. Barbara" ter aarde worden besteld. Tot directeur van de RUkstuinbouwschool te Llsse ls. naar Bloembollencultuur meldt, be noemd de heer Ir. a. F. Vlag. die reeds aan deze school verbonden was. Door bej. echtp. gezocht 2 Kamers met warm eten of voll. pens. ln Haarlem of naaste omgev. Tel 21475 of Br. met voll. inl. no. 7768. BENTVELD. Gevr. omtrek Bentveld Zitka mer, 2 si.kam. str. w. en vrije keuken Juli en Aug. voor 2 dames. Brieven onder no. 70 Adv. Bur. v. d. Blggela&r, Kalverstraat 35, A'dam. Echtpaar zoekt gemeub. zit- en slaapkamer met of zonder pension voor ongeveer drie maanden. Brie ven no. 7780. WONINGRUIL Nieuw vrij huls. Haarlem. 6 ka mers. keuken, zolder, voor- en achtertuin, schuur, achteruit gang, huurprijs f 325 p. J. rui len voor dito huls te Heem stede,. Hogere huur geen be zwaar. Brieven co. 7194. WONINGRUIL Aangeb. te Breda; 2e etage, 4 kamers, keuken, bijkeuken, balcon. Gevr.: Benedenhuis of le etage m. balcon te Haar lem of omgeving Br. motto „Woningruil" Boekh. W. Kruiswijk, Boskoop. wende U zich lol MAKELAARSKANTOOR G. VAN ZWIETEN Prinsengracht 909 - Tel 49810 AMSTERDAM.C ALS U de nieuwe kolenbonnen No. 74 en 75 bij ons inlever# LEVEREN WIJ de brandstoffen op de tijd die wij beloven. BRANDSTOFFEN., PIJNBOOMSTRAAT 143 TELEFOON 23892 WERKPLAATS gelegen L. Margarethastr. ln ruil gevraagd voor Idem in Haarlem-West. Brieven onder no. 7769 Klein model piano te koop gevraagd, ln goede staat verkerend. Br. met pr en beschrijving en opg. van maten no. 7756. Te koop agb. motorrijwiel Puch, 125 c.c., splinternieuw, n we banden of rullen tegen bruln-elken plano. Brieven no. 7774. VLUG, VEILIG, VOORDELIG v. Marumstraat 18 Sanitair enz. KELLER .V ALACDOXALD Jansive- 42, tel. 11828 Toer Runoboot te koop met 5 P.K. aanhang - motor. alles ln pr. staat prijs f 1000. Nleuweweg 9. Café Jaap Veen, ,by de Ringvaart. I Rie Kramer Pedicure. Manicure, Massage, ROOSVELDSTRAAT IA rd. b d. Zijlweg, Woningruil Den Haag Spoecl. Gezocht omstreken Haarlem, goede woning met tuin. Gezin 5 personen in ruil voor zéér ruime woning (10 kamers) te Den Haag. Brie ven no. 7771, MEUBILAIR KUNSTVOORWERPEN TAPIJTEN SIERADEN ZILVER etc. Wegens gezondheidsredenen Fabricatie annex groothandel in Verlichtlngsart, ter over name aangeboden.' Huurover- name van zeer ruim pand m. woning. Brieven no. J775.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 7