Haarlems Dagblad Nederlands schuld aan Amerika voor groot deel kwijtgescholden De Uitkomst Voorstellen en verlangens der C.-G. werden scherp omschreven Mijn ontploft bijZandvoort Leden der Commissie-generaal gearriveerd I Weerbericht 61e Jaargang No. 18643 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054, Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 29 Mei 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal /4(Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem M^-DAT eergisteren op deze plaats ge- schreven is over de sterke belangstel ling voor Verenigde Staten van Europa, die in Amerikaanse leidende kringen tot uiting komt en die in de Amerikaanse pers tot een campagne is gegroeid, heeft gisteren onze Parijse correspondent uiteengezet dat Frankrijk de belangstelling voor federalis me zelfs in de ultieme vorm van wereld regering steeds groeit. Dit zijn overtui gende voorbeelden van dat ontwaken der door oorlog geschokte en verdoofde wereld tot nieuwe bezinning en beraad op het in slaan van gans nieuwe wegen, dat dezer zijds zo vaak in uitzicht is gesteld. Na de bevrijding van ons land, onmiddellijk na de wederverschijning van ons blad, is hier de campagne voor de federale gedachte be gonnen en het is al een lange reeks artike len geworden, die eraan gewijd is. Het blijkt nu wel dat het geen vaag idealisme van enkele lieden betreft. Integendeel: al diegenen in binnen- en buitenland, die deze gedachte tot de hunne hebben gemaakt, stemmen overeen in hun opvatting dat zij geen droom maar werkelijkheid najagen: dat de toestand der wereld dwingt tot het zoeken van uitkomst, van de uitweg uit die fatale cirkelgang der gebeurtenissen, die steeds weer naar oorlog en vernietiging voert. Dat wil niet zeggen, dat anderen het woord „utopie" niet zouden bezigen. Het is te allen tijde het lot van alle grote hervor mingen geweest, die werden voorgesteld, dat de geestdriftige voorstanders voor uto pisten, nog liever voor fantasten en dwaze dromers werden uitgemaakt. Hetgeen niet belet heeft, dat vele dier hervormingen tot stand zijn gekomen. Maar de volgende leek altijd weer moeilijker denkbaar. Wij hebben gisteren, boven dat artikel van de Parijse correspondent dat de titel droeg „Federalisme: het verlossende woord" een kernachtige uitlating vermeld van een Frans staatsman uit vroeger tijden: Jean Casimir Périer. pij was het, die de een voudige woorden neerschreef: „Een hervor ming is altijd een utopie in de ogen van hen, wier gewoonten erdoor gestoord, wor den". Dit is der overdenking waard, juist voor hen die het aangaat en die bij zich zelf de neiging waarnemen, tegenover grote plannen onmiddellijk een afwijzende hou ding aan te nemen en er met schamperheid over te spreken, „omdat het immers toch niet kan". Laten zij eens wat zelfcritiek be proeven toe te passen. Als inderdaad blij ken zou, dat hun inzicht overwon, zou dat veel meer betekenen dan het losbarsten van de thans dreigende Europese economi sche crisis. Het zou beduiden, dat wij met onafwijsbare zekerheid naar de derde we reldoorlog zouden afglijden. Wil men zich daar in zijn gedachten maar bij neerleggen, liever dan zich te interesseren voor nieuwe plannen, die waarlijk een uitweg beloven? Périer heeft het gehad over de mensen, wier gewoonten gestoord worden. Wie be doelt hij? Vooral diegenen, wier denk gewoonten worden gestoord. Tot die denk gewoonten behoort het, sceptisch te zijn omtrent alle grote veranderingen en geen vertrouwen te hebben in de mogelijkheden der menselijke natuur. Zij achten haar al leen tot kleine dingen in staat en menen dat alles gevoed moet worden door direct eigenbelang, om te kunnen slagen. Op deze wijze verklaren zij zelfs grote ontdek kingen der wetenschap, die alleen door on uitputtelijke volharding bereikt zijn. Het is een onjuiste en bekrompen visie, die boven dien ernstig gebrek aan kennis der historie toont. Maar zij vindt zoveel aanhangers, dat zij de grootste rem in de wereld vormt tegen de uitvoering van enige hervorming. Zij remt meer dan de bezwaren van wer kelijke tegenstanders, die zich immers op argument en betoog gronden en wie het dus geenszins aan belangstelling ontbreekt. Logge behoudzucht, onwil om zich in zijn denk-gewoonten te laten storen en dierbare oude stokpaardjes los te laten, vormt altijd de zwaarste hindernis. Wie leest dat federalisme het verlossende woord is moet daar dan ook zeker niet uit afleiden, dat het gemakkelijk uitvoerbaar zou zijn. „Het verlossende woord" wil aller minst zeggen, dat het mensdom uit de vi cieuze cirkel, waarin het meegesleept is, bevrijd zou kunnen worden door een leuze aan te heffen. Het woord is alleen aandui ding der hoedanigheid van de geestelijke strijd, die energieke hervormers met taaie volharding, met vindingrijkheid en 'met volle overgave aan hun doel zullen moeten voeren, om te kunnen slagen. Daarbij komt, dat de ontwikkeling van een federale Unie van volken op zichzelf een proces is, dat zich slechts in de loop van tientallen jaren kan ontwikkelen. Als men eenmaal de grote sprong heeft gedaan, het besluit genomen, de regelingen-op-papiev gemaakt en de colleges ingesteld, die het bezegelen, moe ten de geschapen nieuwe verhoudingen zich in de practijk gaan ontwikkelen en de be trokken volken zich daaraan aanpassen. Dit is een milde uitdrukkingsvorm; veeleer moeten zij zich in die nieuwe verhoudingen gaan inleven. En opnieuw zal men dan de zware rem gevoelen van diegenen, die niet in hun gewoonten gestoord willen worden. Er staat tegenover dat als het eenmaal zo ver is talloze mensen, vooral jongeren, ge grepen zullen worden door de gedachte dat zij nu tot een groter geheel behoren, tot hun eigen volk niet alleen, maar ook tot het grote volk dat hun een tweede staatsbur gerschap heeft gegeven en dat zij de nieuwe mogelijkheden zullen zien die zich voor hen openen, nu de landsgrenzen geen hindernissen en geen afscheidingen meer voor hen betekenen. De uitkomst van het federalisme duidt geen gemakkelijke weg aan. Maar er be staat geen gemakkelijke weg. Het is goed dat te begrijpen. Ik zou vandaag willen be sluiten met te constateren dat men. nu het getij van federalisme in opkomst is in de wereld, wel de verwachte sceptische uitla tingen hoort, maar nauwelijks iets merkt van zakelijke, geargumenteerde weerleg ging en nog minder verneemt omtrent an dere oplossingen. Dat is veelbeteekenend. R. P. Mr. E. N. van Kleffens wordt ambassadeur te Washington Naar het ANP van bevoegde zijde ver neemt, is binnenkort de benoeming te ver wachten van mr. E. N. van Kleffens, mi nister zqnder portefeuille, tot ambassa deur te Washington. Voorts is binnenkort de benoeming te verwachten van de heer P. E. Teppema, oud-gezant te Madrid, tot gezant en gevolmachtigd minister te Can- .berra (Australië). Bij tic IMOVA-cxamens te Hilversum is geslaagd voor het diploma coupeuse Mej. P. Strijder, Haarlem. Het restant van 67.5 millioen dollar kan in dertig jaar afbetaald worden In Washington is gisteren een overeenkomst tussen de Verenigde Staten en. Nederland ondertekend over de vaststelling van de Nederlandse schuld aan Amerika. Deze schuld bedroeg 330 millioen dollar (875 millioen gulden). Dank zij ruime bevoegd heden door het Congres aan de Amerikaanse regering verleend en de uiterst welwil lende houding van Amerikaanse zijde aangenomen bij de gevoerde onderhandelingen, is echter een afrekening tot stand gekomen, waarin het totaal door -Nederland aan de Verenigde Staten verschuldigde bedrag tot 67.5 millioen dollar is teruggebracht. Dit betekent, dal de Nederlandse schulden voor bet grootste gedeelte zijn kwijtgeschol den. Voor deze schuld van 67,5 millioen dollar is bovendien een zeer gemakkelijke betalingsregeling verkregen. Voor een deel wordt het bedrag door enkele buiten de regeling gebleven vorderingen van Nederland en Nederlands-Indië gecompenseerd, voor een deel zal het in Nederland en in de Overzeese gebiedsdelen worden besteed en voor het restant, dat waarschijnlijk 40 millioen dollar zal bedragen, is een afbeta lingsregeling in 30 jaarlijkse termijnen bedongen, die pas beginnen in 1951. Amerika leverde aan Nederland voor 180.000.000.- dollar op basis van de Leen- en Pachtwet. Hiervan was ongeveer twee derde aan goederen en diensten voor de Nederlandse strijdkrachten in Engeland, Australië en West-Indië, in hoofdzaak ma teriaal bestemd voor de luchtstrijdkrachten alsmede hun opleiding. Ongeveer een derde werd besteed aan goederen voor de burger bevolking in Nederland. Als tegenprestatie levei-de Nederland aan de Amerikaanse strijdkrachten goederen en diensten in Curagao, Suriname en in Nederland en bovendien zekere scheep vaartdiensten tot een geschat totaal van 37.000.000 dollar. De Verenigde Staten hadden ook een vor dering wegens leveringen van goederen door de geallieerde" legers aan de burgerbe volking in Nederland en Nederlands-Indië. De Amerikaanse regering jchatte haar aan deel op 190.000.000 dollar. Daarnaast waren er nog diverse kleinere wederzijdse ver plichtingen te ïegelen, voortvloeiende uit het gebruik door Amei-ika van bepaalde Nederlandse schepen en de afwikkeling van de guldensrekeningen van Amerikaan se militaire instanties. Voorts was door de Amerikaanse rege ring nog een hoeveelheid muntzilver - des tijds ter waarde van 40.000.000 dollar - aan de Nederlandse regering geleend. In de overeenkomst blijft de verplichting tot het teruglevei-en van dit zilver (binnen 5 jaar tijds) gehandhaafd, doch alle andere genoemde schulden en vorderingen worden in de overeenkomst verrekend door de vast stelling van het netto totaal door Nederland aan Amerika verschuldigde bedrag op 67.500.000 dollar. Bij de vaststelling van dit bedrag is tevens rekening gehouden met de door de Nederlandse regering aanvaar de verplichting tot het afdoen van bepaalde categorieën particuliere vorderingen op de Amerikaanse regering en op de Amerikaan se strijdkrachten. Een aantal Nederlandse vorderingen we gens de overdracht aan de Amerikaanse regering in 1942 van door Nederland en Nederland-Indië in Amerika gekocht oor logsmateriaal zal alsnog door de Ameri kaanse regering worden betaald. De hier door ter beschikking komende dollax-bedra- gen zullen door de Nederlandse regering worden gebruikt voor het verrichten van een eerste afbetaling van 19.500.000 dol lar op de schuld van 67.500.000 dollai\ Het is de bedoeling, dat van de dan resterende schuld van 48.000.000 dollar nog een bedrag van naar schatting 13.700.000 dollar zal kunnen worden afgedaan door het beschik baar stellen van guldensbedragen en ge bouwen zowel aan de Amerikaanse buiten landse dienst in Nedeidand en Nederlands- West-Indië als ten behoeve van een pro gramma van culturele-uitwisseling, dat n onderling overleg tussen de beide rege ringen zal worden vastgesteld. De dan nog resterende 34.300.000 dollar plus hetgeen van de genoemde 13.700.000 dollar niet in guldens betaald wordt, zal in dollars moe ten worden afbetaald in 30 jaarlijksche ter mijnen, te beginnen 1 Juli 1951. De inte rest is vastgesteld op 2 pet. per jaar. Dezelfde tegemoetkomende credietvoor- waarden worden door de huidige overeen komst tevens van toepassing op de reeds bestaande credieten van 30 millioen dollar aan Nederland en 100 millioen dollar aan Nederlands-Indic voor de aankoop van Amerikaanse legervoorraden. Minister Lieflinck: „Van een zware last bevrijd" Naar aanleiding van de ondertekening van dc overeenkomst heeft de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftïnck, gister avond een radiotoespraak gehouden. Hij zeide onder andex-e: „In deze voor ons land zo gelukkige re geling weerspiegelt zich ongetwijfeld de grote waardering, die men in Amerika koestert voor de bijdrage, die Nederland heeft geleverd in de gemeenschappelijke strijd, een bijdrage, niet alleen gebx-acht door de officiële stx-ijdmacht in haar ver- schillende onderdelen te land, ter zee en in de lucht, maar ook door de Nederlandse koopvaardij vloot en onze dappei'e zeelieden en door het ondergrondse en bovengrondse verzet van het merendeel onzer bevolking. In het bijzonder de spooirwegstaking. waar aan de Amerikaanse opperbevelhebber ge neraal Eisenhower een zo gx-ote waarde heeft toegekend, heeft op het Amerikaanse volk een grootse en onvergetelijke indruk gemaakt. Voor allen, die tijdens de ooi-log en de bezetting zo moedig aan het verzet hebben deelgenomen moge het een grote voldoening zijn, dat hun houding ook in dit opzicht aan het vaderland ten goede is ge komen". De minister richtte voorts een woord van oprechte dank aan de regering van de Ver enigde Staten en aan het Amerikaanse volk voor hel edelmoedige standpunt dat zij bij de afwikkeling van onze schulden hebben ingenomen. Naast de bijdi-age, die de Ame rikaanse troepen hebben geleverd in de be vrijding van ons land is thans van Ameri kaanse zijde een nieuw offer gebracht, dal ons van een druk bevi'ijdt, die, wanneer deze oplossing niet ware bereikt, een zeer zwai-e last voor ons zou hebben betekend. Het woord is aan. Thoreau: Ik geloof, dat wij veilig heel wat meer kunnen vertrouwen dan wij doen. Sir John Cunninghamde Eerste Lord der Britse Admiraliteit, heeft een parade van 5000 cadetten bijgewoond in Hyde Park, Londen. Dertig muziekcorpsen luisterden de plechtigheid op. NOTA AAN DE REPUBI.IEK-. Nederlandse regering wil op grondslag der overeen komst haar beleid voortvarend uitvoeren99 Dc Duitse arts Hermann Goeriz, die in 1941 per valscherm in Ierland daalde en sinds dien in dit land gastvrijheid genoot, heeft zelfmoord gepleegd enkele dagen voordal hij naar Duitsland zou worden overgebracht in gevolge een uitwijzingsbevel der Ierse regering. Bij zijn begrafenis waren zowel hakenkruisvlaggen als Duitse uniformen te zien. Nederlandse soldaat door Duitse douane doodgeschoten De soldaat G. Jansen, in dienst bij de Koninklijke Marechaussée en gedétacheerd bij Beek te Nijmegen, vertoefde dezer da gen in de omgeving van de Duitse douane post van het grensdoi'p Wyler. Hij wex-d door een Duitser gesommeei'd mee naar het kantoor te gaan. J. voldeed aan dit verzoek, maar kreeg tijdens de visitatie wooi-den met de Duitsers. Een van hen greep zijn geweer en loste enige schoten op J., die dodelijk getroffen werd. Jansen was afkomstig uit Nijmegen en vader van vier kinderen. In een gisteren door de E.V.C. met de Rotterdamse havenarbeiders gehouden ver gadering is met grote meei-derheid van stemmen besloten, dat de arbeiders het werk zullen hervatten. Vijftienjarige jongen gedood Woensdagavond is bij Zandvoort, onge veer honderdvijftig meter uit de kust ter hoogte van Bad Zuid, een mijn ontploft, juist nadat het vissersscheepje Zandvoox-t 2 gepasseerd was. Het bootje werd zwaar beschadigd en kreeg een groot lek, waar door het op het strand gezet moest wor den. Aan boord bevonden zich drie passa giers en twee leden van de bemanning. Een van dc passagiers, de vijtienjarige Folkert Schaap uit Zandvoort bleek door de hevige luchtdruk welke bij de ontplof fing van de mijn ontstaan was, gedood te zijn. De overige opvarenden kregen geen letsel. Antwoord binnen 14 dagen gevraagd De Commissie-Genex-aal heeft aan de re publikeinse delegatie een nota overhandigd waaromtrent van officiëele zijde het vol gende wordt medegedeeld: „Op de 27e Mei 1947 is door de C.-G. een nota overhandigd aan de republikeinse de legatie, bevattende een overzicht van haar denkbeelden en voorstellen terzake van de uitvoering van de ovex-eenkomst van Ling- gadjati. Zij gaat daarbij er van uit, dat de Nederlandse regering deze overeenkomst beschouwt als de vaste grondslag van haar beleid met betrekking tot Indonesië, op welke grondslag zij aan dat beleid (Ten rui me en voortvarende uitvoering wenst te geven. Dit sluit echter tevens in zich, dat zij meent te mogen ver-langen, dat de rege ring der republiek zich eveneens aan deze grondslag houdt en daarom strijdige maat regelen achterwege laat of ongedaan maakt. Tot volledige samen werking bereid Verder wordt vastgesteld, dat de geza menlijke uitwerking der overeenkomst maatregelen noodzakelijk doet zijn om een einde te maken aan. de nog steeds plaats vindende gewelddadige handelingen. De trage gang van zaken tot dusverre is niet in overeenstemming met de urgentie van het probleem, Tenslotte is het van het grootste belang, aldus dc officiële mededeling, dat op zo kort mogelijke termijn niet alleen het ge bied van de republiek voor het algemeen verkeer met de overige delen van Indo nesië. met Nederland en met het buiten land weer wordt opengesteld, doch ook dat daar die voorwaarden van recht en veilig heid worden hersteld, welke onmisbaar zijn een gezonde economische maatschap pelijke en culturele ontwikkeling. Ook op dit gebied is de Nederlandse regering tot volledige samenwerking bereid en meent zij te mogen verlangen, dat die samenwerking in het belang van het land en zijn bewoners zal worden aanvaard. Voorstellen De bij de nota overgelegde voorstellen omvatten: 1. De eerste uitvoering van artikel 15 an de overeenkomst van Linggadjati met betrekking tot de hervorming van de In dische regering tot een centraal apparaat van de toekomstige federatie en de oprich ting van organen voor samenwerking met- het opperbestuur in Nederland. 2. De regeling van de buitenlandse be trekkingen en de voorbereiding van de vorming van een buitenlandse dienst voor de toekomstige verenigde staten van In donesië. 3. De militaire samenwerking met be trekking tot het volledig staken van de vijandelijkheden, het herstel van recht en veiligheid, de opbouw van de defensie voor Indonesië en de vermindei-ing van de troe pensterkten. 4. De ï-egeling van de belangrijkste eco nomische vraagstukken, met name die. welke betrekking hebben op het buiten landse handelsverkeer, de deviezencon- tröle, de voedselvoorziening en het herstel van recht voor niet-Indonesiërs ten aan zien van hun bedrijven en bezittingen in republikeins gebied. 5. De regeling van de verhouding tot en de samenwerking met de niet tot de re publiek behorende delen van Indonesië en van de inpassing van de bezette gebieden op Java en Sumatra in het republikeins territoir, een en ander met inachtneming van art. 3 en 5 van de overeenkomst van Linggadjati (zelfbeschikkingsrecht der be volking en opstelling der grondwet). T.a.v. deze 5 punten wordt het vol gende toegelicht: ad 1. Het ware rechtstreeks in strijd met de artikelen 2, 5, 4 en 15 van de overeenkomst, (vorming van een federa tieve staat, opstelling der grondwet, sa menstelling der ver. staten van Indonesië, hervorming der Ned.-Indische regering) wanneer men zoals de republikeinse dele gatie in sommige besprekingen en de re publikeinse autoriteiten in sommige uit spraken hebben gesteld, gedurende de overgangstijd de eenheid van Indonesië zou verbreken door de republiek te plaatsen naast en los van de overige delen van dit land. De overeenkomst gaat in tegendeel er van uit, dan samengewerkt zal worden aan bouw en uitrusting van een federale staat en dat, zolang deze bouw nog niet woi'den geëist. In de derde plaats is het dringend nodig, dat het proces van herstel van de binnenlandse veiligheid zoveel mo gelijk wordt bespoedigd, opdat dc ontwik keling van Indonesië uit de revolutionaire in de constructieve fa$e kan overgaan. Deze drie gezichtspunten zijn samen gevat in de voorstellen, welke uitgaan van de eisen, die gesteld kunnen worden aan de toekomstige verenigde staten van In donesië, willen zij als moderne staat hun plaats onder de naties der wereld innemen. Ad. 4. Het is dringend noodzakelijk, dat de economische werkzaamheid in Indone sië over het gehele gebied wordt hervat en dat, overeenkomstig artikel 14 van de overeenkomst (Aanspraken niet-Indone siërs op herstel van i'echten), de niet-Indo- nesische rechten en bezittingen aan de rechthebbenden worden teruggegeven. Dat daarbij volledige aandacht wordt besteed aan de deelneming van Indonesiërs zelf in dc kapitaalvorming en aan de soci ale verzorging van de bfj deze bedrijven betrokken werknemers, spreekt vanzelf. Iedere vertraging en bemoeilijking in dit reconstructieproces zal ook in het buiten land repercussies opwekken, die zowel voor dc naam. als voor dc toekomst van Indo- neië uitermate schadelijk kunnen zijn. Ad 5. Wanneer de regering der republiek inderdaad de overeenkomst van Ling gadjati aanvaardt, dan is 't een consequen tie van artikel 4 der overeenkomst, dat in het verdere overleg omtrent de uitvoering ook de georganiseerde delen van dc Malino- gebieden rechtstreeks worden ingeschakeld. Dit kan gemakkelijk geschieden door de vertegenwoordigers van die gebieden bij de besprekingen tussen de beide delegaties te betrekken. Daartoe is noodzakelijk, dat de republiek duidelijk uitdrukking geeft aan de erkenning van die gebieden door de organisaties en functionaiïssen, welke de schijn handhaven, als zoude dc republiek haar gezag ook over die gebieden uitstrek ken, openlijk te ontbinden of uit hun func ties te ontheffen. Erkenning schiep verplichtingen Zij stelt deze eis mede tegenover de aan drang van republikeinse zijde om uitvoe- is voltooid, door hervorming van dc Indi sche x-egering in het centrale gezag zal worden vooi-zien. In de voorstellen is der halve uitgegaan van de toestand voor de ovei'gangsperiode. waarin de jure het ge zag van de vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië en dat van de Neder landse regering gehandhaafd blijft, doch de facto aanstonds voorzieningen worden getroffen om een mederegerende instantie op federatieve grondslag te scheppen voor ring te geven aan artikel 1 van de over- geheel Indonesië om te voorzien in een eenkomst. (Erkenning van de republiek). vertegenwoordiging van Indonesië bij het opperbestuur. Op hun eigen terrein blijven de staten zelfstandig en kunnen de bestaande of in het leven te roepen staatsregelingen, waar nodig met Nederlandse bijstand, verder worden uitgebouwd en georganiseerd. Ad 2. De artikelen 2 en 15, zomede' de desbetreffende notulen en correpondentie, bepalen mede dat in de overgangsperiode de buitenlandse betrekkingen van Indo nesië verzorgd zullen worden door de be treffende diensten van het Koninkrijk on der uiteindelijke leiding van de Kroon (de minister van Buitenlandse Zaken). Ten einde zorg te kunnen dragen, dat bij de tot standkoming van de Verenigde Staten van Indonesië dit land over het apparaat beschikt, hetwelk het dan voor zijn bui tenlandse betrekkingen nodig zal hebben, zijn ruime voorstellen gedaan tot de op neming van Indonesiërs in de buitenlandse dienst en tot de opleiding van Indonesisch personeel voor die dienst. ad. 3. De militaire samenwerking wordt bepaald door drie belangrijke factoren. In de eerste plaats zal een einde moeten ko men aan de vijandelijkheden, die nog steeds voortgang vinden op verschillende fron ten. Voorts dient aan iedere gewapende actie naar de Malino-gebieden een einde te worden gemaakt. In de tweede plaats is het noodzakelijk, in ver band met het voorgaande, dat de taak van de strijdkrachten tot haar normale omvang wordt terug gebracht. Daartoe zal het no dig zijn, dat een deel der Nederlandse strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht voorlopig ter beschikking van In donesië blijft, omdat de opbouw van een moderne weermacht een proces van jaren is- In verband hiermede dient het vraag stuk van de vermindering van de Neder landse strijdkrachten uiteindelijk te wor den getoetst aan de defensicbehoeften van dit land en dient een deskundig overleg te worden geopend omtrent de omvang van de Nederlandse bijstand die men nodig heeft en omtrent de strategische disloca tie van de hier gedetacheeï"de Nederland se strijdkrachten, welke door die defensie Een ontwerp-regeling van deze materie is. aan Nederlandse zijde, in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Met het vorenstaande is voor dc C.-G. ten aanzien van deze onderwerpen het eindstadium van haar onderhandeling be treffende de uitvoering van de overeen komst bereikt. Zij is van oordeel, dat de aldus door haar, na het voorafgaande overleg met dc republikeinse delegatie, ontworpen vorstellen een samenhangend geheel vormen waarin essentiële wijzigin gen niet mogelijk zijn zonder de uitvoering van dc overeenkomst in gevaar te bren gen of practisch onmogelijk te maken. In verband met de dringende noodzaak om op korte termijn tot een begin van uit voering te geraken, meent zij te moeten verlangen, dat een antwoord op deze voor stellen door de republikeinse delegatie binnen 14 dagen zal worden gegeven. Mocht dit antwoord afwijzend of onbevredigend zijn. dan ziet zü tot haar leedwezen geen mogelijkheid om dc besprekingen voort te zetten en zal zij de vraag wat verder te ge beuren staat moeten voorleggen aan de Nederlandse regering". De overhandiging De bovenstaande nota van de Commissie- Generaal is door dr. Idenburg op 28 Mei j.l. te Djocja aan Sockarno en Ilatta over handigd en op 27 Mei j.l. door de secretaris generaal van de Commissie-generaal aan Sjahrir. Zekere vreemde mogendheid vraagt bases van Turkije Recep Peker, de Turkse minister-presi dent, heeft voor het parlement verklaard, dat ..een zekere vreemde mogendheid" een nota had gezonden, waarin bases in Tur kije gevraagd werden. Het verzoek was gedaan „met het oog op het treffen van gemeenschappelijke verdedigingsmaatre gelen". Peker zeide. dat Turkije zich ge plaatst zag tegenover wat men noemen kon „territoriale eisen" en waakzaam moest blijven in een gevaarvolle atmos feer. De „problemen van alle-dag" vormden moeilijkheid De leden van de Commissie-Generaal, prof. ir. VV. Schermerhorn en M. v. Poll zijn gistermiddag om kwart voor vier per KLM-vliegtuig op Schiphol aangekomen. Zij werden op Schiphol begroet door prof. dr. J. H. A. Logemann en J. M. Kiveron, secretaris-generaal van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. Ter begroeting waren voorts aanwezig Koos Vornnk, W. F. Goedhart en jhr. mr. M. v. d Goes van Naters. Gevraagd naar de juistheid van een publicatie over de inhoud van de nota aan de republikeinse delegatie, zeide prof. Schei-merhorn: „Het gewone procédé, hier De helft minder maïs in het brood Het percentage mais in het brood, dat momenteel 20 procent bedraagt, zal bin nenkort tot op de helft worden terugge bracht. De samenstelling van de brood- bloem wordt dan: 20 procent inlandse tarwe, 15 procent inlandse rogge en 64 procent buitenlandse tarwe. Van de bloem, bereid uit bovengenoemde granen wordt 75 procent genomen en bijgemengd met 10 pi'ocent maisbloem en 15 procent bui tenlandse bloem. Eerst moeten de vooi-raden broodbloem van oude samenstelling opgemaakt wor den, zodat het nog wel enkele weken zal duren alvorens de broodbloem van nieuwe samenstelling bij de bakkers komt. en daar wat opgevangen. Inderdaad zijn verschillende punten juist, zoals het in stellen van een federale regering. Wat over het valuta-vraagstuk is gepubliceerd, is fantasie". Prof. Schermerhorn zeide verder, dat de grötc moeilijkheid is geweest, dat men gebonden was aan „de problemen van alle dag". „Wij zaten vast aan de financieel- economische problemen en van de andere kant werd het zwaartepunt gelegd op het incident Modjokerto". Republikeinse kabinctszitting. Naar Aneta verneemt, zal de kabinets zitting van Zondag a.s. te Djogja zich uit sluitend bezighouden met de bespreking van de Nederlandse nota, die twintig pa gina's beslaat. rOOtymyrrf.v, TOENEMENDE KANS OP ONWEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I te De Bilt-, geldig van Don- derdagavond tot Vrijdagavond: Heldere nacht. In de ochtend snel tot hoge waarde stijgende temperatuur. Later op de dag toenemende bewolking met vooral in het Zuiden kans op on- weersbuien, die een vrij sterke tempc- I ratuursdaling veroorzaken. Meest ma- tige wind uit Zuidelijk? richtingen, 30 Mei: 3 Zon op 4.29 uur, onder 20.46 uur j Maan op 16.01 uur, onder 3.00 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1