Haarlems Dagblad Botsing tussen lesvliegtuigen, twaalf militairen gedood Papiernood Een etmaal vol vliegrampen ijlagen van de nota der C.-G. bevatten tekst der voorstellen Oprichting van een economische raad voor West-Duitsland Weerbericht 61c Jaargang No. 18644 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 30 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Slichting Voorlichting te Haarlem ■'land en de minister van Economische Zaken heeft de maandelijkse toewijzing van 2300 ton aan de Nederlandse Dagblad pers met ingang van 1 Juni tot 2000 ton teruggebracht, bovendien aandringend op vermindering van het gebruik van de 350 ton per maand, waarover zij tengevolge van aankopen in Canada kan beschikken. Dit zal, tenzij de minister zijn besluit alsnog, wijzigt, tot vermindering van de huidige, niettemin minimale omvang der dagbladen leiden. Dat zou dus een stap achteruit zijn in de opbouw van Nederland. Het woord opbouW versta ik hier natuurlijk niet in zijn beperkte, maar in zijn ruime en veel belangrijker zin, die zowel het culturele, sociale en economische leven als de mate riële reconstructie omvat. Misschien zal het sommigen even ver wonderen dat ik spreek van huidige mini male omvang der dagbladen. Zij zijn im mers nog heel wat kleiner geweest. Ja, dat is zo en toen was de toestand dan ook ver beneden peil. Maar als opbouw bezig is zich te voltrekken moet dat peil geleidelijk stijgen. Op het punt, waarop wij tot dus ver gekomen waren, kon nog altijd slechts van minimale omvang bij de bestaande ontwikkeling van zaken worden gesproken. Dit blijkt uit het feit, dat de Nederlandse dagbladen nog steeds gerekend sinds het einde van de oorlog tot de kleinste van de beschaafde wereld behoren. Het wordt verder aangetoond door vergelijking met hun voor-oorlogse omvang. Die was bij de meeste bladen driemaal zo groot als de huidige, in sommige gevallen zelfs vier- of vijfmaal. Als men in zulk een toestand ver keert moet men voortdurend bedacht zijn op verdere verbetering. Van die noodzaak zijn vakkringen dan ook steeds-vervuld. Het jongste besluit van de minister van Economische Zaken betekent, inplaats van de dringend noodzakelijke verdere opbouw: afbraak. Het heeft dan ook algemeen pro test in vakkringen verwekt. Al eerder is in de bladen, ook in dit blad, over de papier- nood geschreven. Ditmaal wordt de toe stand zo ernstig geacht, dat directeuren en hoofdredacteuren van de gehele Neder landse dagbladpers gisteren bijeengekomen zijn op een persconferentie in Amsterdam en gemeenschappelijk tot een campagne tegen de houding der regering inzake het papier-vraagstuk hebben besloten. Wij achten ons daartoe verplicht. Wij aóhten het noodzakelijk, het publiek in deze zaak te betrekken, omdat het volksbelang er in de hóógste mate mee gemoeid is. In veel hoger mate, mag ik wel zeggen, dan ons persoonlijk belang. Dat blijkt uit de taak, die het dagblad in de moderne samen leving vervult. Het is in de eerste plaats een onmisbaar verkeersmiddel tussen de mensen. Zij kunnen er niet buiten. Dit blijkt alleen al uit het feit, dat ongeveer vijf-en-negentig procent van de gezinnen cn alleen-wonenden in ons land op een dagblad geabonneerd zijn. Het totale aantal abonnementen op dagbladen, dat op 1 Fe bruari 1939 minder dan twee millioen be liep (om precies te zijn: 1.952.474) bedraagt thans ongeveer 2.840.000. Ook als men re kening houdt met de toeneming der be volking, die zich sinds 1939 heeft voorge daan, duidt dit nog op een zeer grote stij ging in de belangstelling voor de dagbladen. Niettemin hebben de twee na-oorlogse re geringen beide getoond, van de werkelijke taak van het dagbladbedrijf in de samen leving geen begrip te hebben, met het ge volg dat de voorziening van ons land met de belangrijkste grondstof voor dit bedrijf: papier, treurig is tekortgeschoten. Er zijn bovendien allerlei fouten en verkeerde be rekeningen bij gemaakt, zoals in de laatste tijd weer treffend is gebleken. En terwijl voor andere verkeersmiddelen enorme be dragen aan deviezen beschikbaar zijn ge steld wordt een relatief bescheiden bedrag aan de dagbladpers onthouden. Ander feit: misschien herinnert men zich een opinie-onderzoek, in het najaar van 1946 door het Instituut voor de Publieke Opinie gehouden, waarbij gevraagd werd of de mensen invoer van meer krantenpapier of van meer films wensten. 62 antwoord de: meer krantenpapier, 14 meer films. De rest wist het niet. „Welnu", zo zei een der inleiders op de gisteren gehouden con ferentie, „de 14% hebben het gewonnen en hun zin gekregen." Ik houd er niet van over dit onderwerp te schrijven, omdat het onszelf aangaat. Maar omdat het in de eerste plaats een publiek belang geldt, doe ik het met over tuiging, en zal er zo vaak op terugkomen als"npdig blijkt. Tijdens het kabinet-Scher- merhorn ontstond in regeringskringen de zonderlinge mening, dat het eigenlijk in hoofdzaak op. een officieel voorliclitings- apparaat aankwam. Als het publiek maar wist wat de regering deed en wou kwam de rest van de nieuwsvoorziening en voorlich ting er niet veel op aan. Het gevolg was een enorme en verre van efficiënt werken de, daarbij onzinnig kostbare ambtenaren- organisatie, die nog steeds bestaat. Er zijn op dit moment twee-en-vijftig „perschefs", die ten koste van de belastingbetaler ko men, die geen baat van deze lieden heeft cn Ti iet om hen gevraagd heeft. Wat hem interesseert is zijn krant, die hem op ieder gebied zoveel mogelijk tracht te geven, maar veel meer zou willen doen. De mid delen die dat mogelijk zouden maken wor den haar evenwel onthouden. Men ziet er zelfs niet tegen op, de klok van het zien ontwikkelende maatschappelijke leven achteruit te zetten door haar tot vermin dering van omvang te dwingen. Zonder reserve verwijten wij de huidige zowel als de vorige regering slecht en on oordeelkundig beleid inzake de dagblad pers. Dit beleid schaadt het volksbelang. Dit zal moeten veranderen. Dat een Kamer lid hieromtrent schriftelijke vragen tot de minister-president heeft gericht, omdat hij de gehele regering verantwoordelijk acht, is verheugend. Het. antwoord zal sterk de aandacht trekken. Wij zullen niet nalaten de aandacht voor deze zaak te blijven be vorderen. Wij vragen in hot algemeen be lang. dat vermindering van de omvang dei- dagbladen niet zal geschieden. R. P. Moeilijkheden in Hongarije Ferenz Nagy, de Hongaarse minister president. die met vacantie in Zwitserland vertoefde, is door de Hongaarse regering met spoed terug geroepen, aldus meldt radio Bern. Er zouden namelijk moeilijk heden gerezen zijn tussen de Hongaarse regering en de Sovjet-Russische bezet- tmgsautoritciten over de arrestatie van Bcla Kovacz, de voormalige leider van de partij der kleine boeren, door de Sovjets. Toestellen in een weiland bij Tilburg neergestort Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn onder de gemeente Tilburg twee vliegtuigen in de lucht tegen elkaar gevlogen. Het waren twee tweemotorige lestocstellcn van de Luchtstrijd krachten van het vliegveld Gilze Rijen. Beide vliegtuigen stortten neer. Er zijn in totaal twaalf doden. De lichamen van zeven slachtoffers waren ernstig verminkt. De vliegtuigen, waarmee het ongeluk ge beurde, werden gebruikt voor de opleiding van waarnemers. Het zijn tweemotorige Engelse toestellen van een ouderwets type. die veel in Engeland voor de opleiding worden gebruikt. Zij waren gekocht van de R.A.F. en eerst kort geleden in gebruik genomen. Na de botsing zijn de toestellen neerge stort op vijf kilometer ten Oosten van de gemeente Rijen, op Tilburgs grondgebied. Zij kwamen terecht in een weiland, waar geen huizen in de omgeving staan. Dc slachtoffers. De namen der slachtoffers zijn: A. A. Dobbe, reserve 2e luitenant-waar nemer, Zaandam. W. J. A. Vi/, sergeant-waarnemer, Vught. J. A. Mol, sergeant-vlieger der Marine, Treebeek. C. W. Nieuwenhuizen, sergeant-vliegtuig- lelegrafist der Marine. Amersfoort. A. H. Tigchelaar, matroos le klasse, leer ling-vlieger, Zevenbergen. H. Stienstra, sergeant-waarnemer der marine, Geleen. A. J. de Groot, sergeant-vliegtuigtelegra fist der marine, Den Haag. W. J. Kroeger, sergeant-vliegtuigtelegra fist der Landmacht, Helvoirt. J. Geertsma, sergeant-majoor-vlieger der Landmacht, Deventer. G. Bakuwel, sergeant-vlieger der marioe Amsterdam. A. M. M. Weijters, sergeant-vliegtuig telegrafist der Landmacht, Tilburg. Adjudant-onderofficier Beyers, Scheve- n in gen. De verongelukte vliegtuigen waren dooi de Avro en Co Limited te Manchester ge bouwde „Avro-Ansons". De Anson was een type, dat vóór 1937 was ontworpen en in dat jaar in gebruik was bij het z.g. Coastal- command, de kustverdediging en verken ning van de Royal Airforce. In de oorlogs jaren werd de „Anson" aanvankelijk als kustverkenner gebruikt, doch later als trai ningsvliegtuig voor de R.A.F. Van de „An son" waren zeer grote aantallen bij de En- Nieuwe overeenkomst inzake Groenland Amerika wenst geen bezetting door „even tuele aanvaller" De Deense eerste minister, Knud Chris- tensen. heeft in het parlement meegedeeld dat Denemarken zich tot Amerika heeft gewend met het verzoek onderhandelingen te openen betreffende de Deens-Ameri kaanse overeenkomst inzake Groenland, volgens welke Amerika het recht heeft luchtbases op Groenland te onderhouden. Hij legde deze verklaring af naar aanlei ding van een communistisch voorstel om de Deense souvereiniteit op Groenland te herstellen. De communisten trokken hun motie daarop in. Tegelijkertijd wordt uit Washington ge meld. dat Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, te kennen heeft gegeven, dat Amerika bereid is te onderhandelen over een nieuwe overeen komst inzake Groenland, waarbij in aan merking zouden moeten worden genomen „dc rechtmatige eisen van de Ver. Sta ten en het Westelijk halfrond met betrek king tot de defensie". Op een persconfe rentie verduidelijkte Marshall deze eisen aldus: „Groenland mag niet worden bezet door enige eventuele aanvaller van de V.S. of van het Westelijk halfrond". Marshall zeide nog, dat Denemarken reeds in ^ennis was gesteld met de Ameri kaanse bereidheid tot onderhandelen over een nieuwe overeenkomst, die geheel en al in overeenstemming moest zijn met het Handvest van de UNO. De Amerikanen hebben, aldus Marshall, tijdens de oorlog bij de verdediging van Groenland de Deense souvereiniteit ge respecteerd en gehandeld in het belang van Denemarken zowel als van Amerika. Groenland blijft een belangrijke schakel in het verdedigingssysteem van de V.S. en het Westelijk halfrond. Amerikaans onderminister van Oorlog in Berlijn Howard C. Petersen, Amerikaans onder minister van Oorlog, is te Berlijn aange komen voor besprekingen met het Britse en het Amerikaanse militaire bestuur, al dus meldt Dena. gelse luchtmacht in dienst. Het is een twee motorige laagdekker met intrekbaar lan dingsgestel en met dubbele besturing. Een draaibare geschutskoepel bevindt zich aan de bovenkant van de romp achter de eigen lijke cabine. De toestellen bieden plaats aan vijf of zes personen. Vandaag zou op het vliegveld Gilze-Rijcn een z.g. „Vinkenparade" worden gehouden ter gelegenheid van de uitreiking van on derscheidingen aan vliegers, die hun op leiding hebben voltooid. Deze plechtigheid is nu afgelast. De minister van Oorlog, de heer A. H. J. L. Fiévez, heeft zich naar Gilze Rijen begeven, om zijn deelneming te betuigen en zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de oorzaak van de ramp. Veranderingen op het Kenneiner Lyceum Naar wü vernemen heeft de rector van het Kcnncmer Lyceum, Dr. A. dc Vletter, in verband met zijn labiele gezondheids toestand, ziekteverlof aangevraagd. Zijn tijdelijke opvolger zal zijn Drs. E. van Meir. De komende wijziging in de Hoger On derwijswet zal voor hel Kennemer Lyceum enige veranderingen meebrengen, die we gens de snelle groei van de school, alles zins gewenst zijn. Er wordt te zijner tijd namelijk een splitsing doorgevoerd in een classicale en een Montessori-afdeling, elk met een conrector aan het hoofd. Voor de classicale afdeling wordt de naam van Drs. v. Meir genoemd, als conrector van de Montessori-afdeling zal vermoedelijk ir. J. K. Hondius in aanmerking komen, beiden voor de duur van 1 jaar. Èen inmiddels bij het departement aanhangig gemaakte sub sidieregeling zou in de toekomst een nog verder doorgevoerde splitsing aan het Ken- nemer Lyceum verantwoord kunnen doen zijn, namelijk de genoemde twee instellin gen met elk een rector aan het hoofd als afzonderlijke onderwijsinstituten. Voor het Bijzonder Hof in de hoofdstad zullen drie landwachtels. die in 1945 Hoorn en omgeving terroriseerden, op 11 Juni terecht staan wegens het neerschieten van zes Nederlanders. 38 doden in New York: over het lot van 66 mensen boven Tokio en IJsland verkeert men nog in ongerustheid Donderdagavond is bü het New Yorkse vliegveld Laguardia een van de grootste rampen der luchtvaartgeschiedenis in de Verenigde Staten voorgevallen. Een vier motorige Skymaster van de United Airlines is namelijk vlak na de start even buiten het vliegveld op een verkeersweg neerge stort. Volgens de laatste officiële opgave zijn er in totaal acht-en-dertig doden te betreuren. Van deze slachtoffers is er een, die nog onder de brandende wrakstukken vandaan had kunnen kruipen, in het zie kenhuis overleden. Voorts zijn er ongeveer tien gewonden. De bemanning bestond uit twee piloten en twee stewardessen. De machine was gestart voor Cleveland (Ohio). De besturende piloot, kapitein Baldwin, is er met brandwonden afgeko men. Hij slaagde er in zichzelf uit het wrak te bevrijden en dc plaats des onheils te ontvluchten. Volgens ooggetuigen konden de twee bakboord-motoren bij de start niet goed op gang komen. Zij liepen geruime tijd op slechts een of twee cylinders. Toen het vliegtuig weg-taxiede, begon de buitenste bakboordmotor wedgrom te haperen cn de piloot deed toen de machine stoppen totdat de motor weer normaal liep. De piloot vertelde, dat hij de machine niet goed van de grond kon krijgen. Hij was gestart onder hevige regen. Het vlieg tuig raakte eerst een hekwerk en daarna de betonnen afscheiding op de dubbel- banige verkeersweg, welke buiten het vlieg veld om loopt. Het streek over een aantal auto's, welke de weg bereden, viel toen op een open gedeelte van de weg, vlak bij de luchtvaart-academie, en vloog in brand. De lichamen der slachtoffers werden, na het doven van het vuur, overgebracht naar het academie-gebouw, waar men inder haast een chapelle ardente had ingericht. Vrienden en verwanten van de passagiers die hen op het vliegveld uitgeleide gedaan hadden, zagen de ramp voor hun ogen ge beuren. Alle overlevenden hebben brand wonden opgelopen en sommigen gebroken ledematen. De twee stewardessen blijken bij de overlevenden fe behoren. Zwarte dag voor de luchtvaart De afgelopen vier-en-twintig uur vorm den een zwart etmaal voor de luchtvaart. Meer dan vijftig personen vonden de dood en een twintigtal werd gewond bij vier vliegtuigrampen in verschillende streken van de wereld. Behalve de rampen in Gilze-Rijen en New York is ook in Japan nog een ernstig ongeluk gebeurd. Een Amerikaans leger vliegtuig, eveneens een Skymaster, is in de bergen nabij Tokio neergestort. Omtrent het lot van de drie-en-dertig passagiers en de acht leden van de bemanning verkeert men nog in het onzekere. Voorts veronge lukte nog een Amerikaans legervliegtuig, een Superfort. te Laddfield in Alaska, waar bij negen inzittenden gewond raakten, en drie leden van de bemanning vermist worden. Bovendien is een IJslandse Dakota met een-en-twintig passagiers en een beman ning van vier koppen sedert Donderdag middag als vermist opgegeven. Ondanks intensief zoeken is er nog geen spoor van het toestel, dat op de voute Reyk- javik-Akreyri (haven van IJsland) vloog, gevonden. De mist noodzaakte het van koers te veranderen. Bouw van 61 woningen in Zandvoort In de Woensdagavond te houden verga dering van de gemeenteraad van Zand voort komt aan de orde een verzoek van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" om financiële medewerking voor de bouw van 61 woningen aan de Potgieterstraat. Er wordt een voorschot van ongeveer f 800.000 van de gemeente gevraagd. Een groep Nederlandse architecten en stedenbouwkundigen brengt 'n bezoek aan Lon den, onder auspiciën van het Town Planning Institute and the British Council. Foto: v.l.n.r. Dr. F. Bakker Schut, Mr. W. M. DudokMr. M. Malhew, Mr. J. Vink, Mr. C. van Traa, en Mr. Roos. Mr. Mathexo legt de bezoekers ccn middel uit voor een eventuele reconstructie van London's East End, hetwelk gedeeltelijk werd vernield gedurende de oorlog. Voor 't eerst na acht jaar is op Buckingham Palace door dc Britse koninklijke familie een tuinfeest gegeven. De Engelse society was rijk vertegenwoordigd. De foto werd genomen voor het hek van het paleis, ivaar de gasten zich verzamelden. Japan en Korea krijgen dit jaar burgerlijk bestuur Van officiële Amerikaanse zijde ver neemt U, P., dat het departement van Oorlog gedurende deze zomer of in het begin van de herfst het huidige bestuur over Korea en Japan zal vervangen door een burgerlijk bestuur, ressorterend onder het departement van Buitenlandse Zaken. Het bestuur in Korea zou overeenkomen met dat van de Philippijnen voor de oor log, nl. met een Amerikaanse Hoge Com missaris als hoogste functionaris en een militaire macht op garnizoenssterkte. De eerstvolgende padvinderswüdingsdienst in de Grote Kerk te Haarlem heeft plaats op Zondag I Juni te 4.30 uur. Het woord is aan....i Zij, die vertrouwen, hebben vaker gelijk dan zij die wan trouwen. K.L.M. krijgt crediet voor aankoop van negen Constellations De Export- en Importbank der Ver enigde Staten heeft aan dc KLM een cre diet verleend van ruim drie millioen dol lar voor de aankoop van negen Lockheed Constellation-vliegtuigen. Vijf concrete re ge litigen voor directe uitvoering Bij dc nota, welke door dc Commissie- generaal aan dc republikeinse regering is overhandigd, is een vijftal bijlagen ge voegd, bevattende de tekst van baar voor stellen over: dc federale en unie-organen, de buitenlandse dienst in de overgangs periode. de militaire samenwerking en uitvoering van artikel 16 van Linggadjati. regelingen op economisch gebied, en de ge meenschappelijke proclamatie van 29 Maart j.l. inzake het wederzijds achterwege laten van représailles. Wij ontlenen aan deze bijlagen het vol gende: Federale en unie-organen. Door het vormen van gemeenschappelijke colleges voor toekomstige federale aange legenheden wordt een begin gemaakt met de opbouw van federale departementen. Boven deze organisaties wordt een fede rale raad (overgangsregering) gevormd door de vertegenwoordiger van de Kroon, tezamen met vertegenwoordigingen van de staatkundige organisaties in Indonesië. De behandeling van de grote vraagstuk ken betreffende de uitvoering der over eenkomst van Linggadjati, blijft berusten bij de gezamenlijke delegaties, waarbij Oost-Indonesië en Borneo vertegenwoor digd zullen zijn. Buitenlandse betrekkingen Er wordt naar gestreefd reeds voor de overgangsperiode een organisatie op te zetien. die enerzijds tegemoet komt aan de Indonesische aspiraties naar medezeggen schap in het buitenlands beleid en ander zijds Indonesië voorziet van voldoende ge schoolde en ervaren krachten. Dit geschiedt door instelling van een raad voor buitenlandse aangelegenheden, bestaande uit de dief van de Directie Verre Oosten, twee vertegenwoordigers van de regering van de republiek, een vertegen woordiger van Oost-Indonesië en een ver tegenwoordiger van Borneo. Ter onmiddellijke introductie van Indo nesië in de internationale wereld zullen reeds thans Indonesiërs of andere Indone sische staatsburgers tot functies bij de hieronder genoemde diplomatieke posten kunnen worden genoemd: Bangkok, Cairo, Canberra, Djeddah, Londen. Manilla. New- Delhi, Nanking, Rangoon, Saigon, Singa pore, Teheran, Tokio, Washington. Militaire samenwerking. De uitvoering van art. 16 der overeen komst betreft het volledig staken van vijan delijkheden en de demilitarisatie ter weers zijden van de grenzen der bezette gebieden op Java en Sumatra; de verzekering van de veiligheid van persoon en goed in geheel Indonesië, dus ook in het republikeins ge bied; de samenwerking voor de opbouw van de defensie van Indonesië; de vermin dering van de troepensterkte. Als leidende gedachte bij de staking vai vijandelijkheden en demilitarisatie dient voorop te worden gesteld, dat van een wer- Brits-Amerikaanse zone zal economisch door Duitse vertegenwoordigers worden bestuurd Tijdens een rede over de buitenlandse politiek op het Labourcongrcs te Margate heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, een verklaring voorgelezen, die naar h(j zeide tegelijkertijd in Duitsland werd gepubliceerd. In deze verklaring zegt de Britse re gering, dat zij het gebrek aan overeenstemming te Moskou over Duitsland niet als definitief beschouwt, en dat zij voor verdere economische eenheid van Duitsland, zoals die tc Pots dam werd vastgelegd, een nieuwe overeenkomst heeft gemaakt met de Amerikanen. „De tijdelijke onmogelijkheid om in Moskou tot overeenstemming te komen, heeft het natuurlijk noodzakelijk gemaakt de machinerie voor het als een economi sche eenheid behandelen van de Britse en Amerikaanse zones aan een nader onder zoek te onderwerpen, teneinde deze zo doelmatig mogelijk te doen functioneren". Bevin zeide verheugd te zijn dat er tus sen Amerikaanse en Britse vertegenwoor digers in Duitsland overeenstemming is bereikt om een nieuw apparaat op te zet ten. Na de conferentie een algemeen over zicht te hebben gegeven van dit plan, zeide Bevin dat de Britse en Amerikaanse auto riteiten de grootst mogelijke verantwoor delijkheid zouden delegeren aan de Duitse bureaux, die thans worden ingesteld. Het plan. Het plan beoogt de oprichting van een economische raad, welke een schema zal moeten opmaken voor de heropbouw in de Britse-Amerikaanse zóne als een gemeen schappelijk economisch gebied. De raad zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende staten in de twee zones. Volgens een offi ciële verklaring zullen de economische bu reaux van de twee zónes voortaan hun bevoegdheden uitoefenen in overeenstem ming met de politiek van de- economische raad. Er zal een bestuurscommissie ge vormd worden uit afgevaardigden van de verschillende staten. Alle voorstellen van de raad zullen goedkeuring behoeven van de Britse en Amerikaanse gouverneurs of hun plaatsvervangers. In overeenstemming met de beginselen van decentralisatie van het bestuur zal zoveel mogelijk gebruik gemaakt worden van de regeringen der staten voor het doen naleven van dc maatregelen van het bizo- nale economische bestuur. De Britse en Amerikaanse militaire besturen hopen, dat ook de andere bezettende mogendheden zich bü deze economische integratie zul len aansluiten. In de verklaring wordt verder gezegd, dat de economische raad dc nodige maat regelen zal uitwerken voor vervulling van een politiek van economische wederopbouw in de gecombineerde zönes in overeenstem ming met liet beginsel van de overeen komst van Potsdam, in Juli 1945 tussen Amerika, Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie tot stand gekomen. In New York, Londen, Parijs, Lissabon, Praag en een van dc Scandinavische hoofd steden zullen buitenlandse bureaux van de nieuwe economische raad voor Weste- lijk-Duitsland worden opgericht. In de staf van deze bureaux zullen ook Duitse deskundigen worden opgenomen, die bekend zijn met de ontwikkeling van de Duitse economie gedurende de laatste jaren en met de buitenlandse markten Geen bioscoop in de Hollandse Schouwburg Gedeputeerde Staten van Noordholland heb ben beslist, dat het beroep van de heer J. P Ser.ff uit Amsterdam, tegen de beslissing van het hoofdstedelijk college van B. cn W Inhou dende weigering van de door hem gevraagde vergunning tot het geven van bioscoopvoorstel lingen tn het gebouw van de voormalige Hol landse Schouwburg, verworpen wordt, kelijke -m duurzame samenwerking moei lijk sprake kan zijn, zolang de wederzijdse strijdkrachten nog tegenover elkaar staan. De fronten zullen derhalve moeten ver dwijnen. In dit verband zal het verder noodzake lijk zijn dat een volledig einde komt aan daden van geweld en sabotage op de gren zen der bezette delen van Java en Sumatra en tegenover de Malino-gebieden, en die nen ook organisaties, die in werkelijkheid of naar uiterlijk en vorm ten doel hebben de strijd op deze grenzen en tegenover deze gebieden voort te zetten, te verdwijnen. Daartoe zou een gemeenschappelijk di rectoraat voor de binnenlandse veiligheid kunnen worden opgericht, in welk directo raat een aantal civiele en militaire autori teiten van Nederlandse en Indonesische zijde behoren zitting te nemen. Aangezien de opbouw van een moderne weermacht zeer geruime tijd vordert, zal de bijstand van Nederlandse zijde tweeërlei vorm hebben: a. de verschaffing van instruerend tech nisch personeel en van materiaal ten be hoeve van de opbouw van de Indonesische weermachten; b. de beschikbaarstelling van Neder landse operationele eenheden van land-, zee- en luchtmacht ter versteviging en ver zekering van de defensie gedurende de op- bouw-periode. De hierboven aangegeven maatregelen zullen, indien zij een krachtig begin van uitvoering vinden, de spoedige verminde ring van de troepensterkte van beide zij den mogelijk maken. Economische regelingen. Aanstonds zal een nieuw deviezenfonds voor geheel Indonesië dienen te worden opgericht onder beheer van een raad, be staande uit vier vertegenwoordigers van de republiek, drie van de Nederlandse en Nederlands-Indische regering, een van Oost Indonesië en een van (West) Borneo, zo mede de president van de Javase Bank. Binnen een week nadat omtrent het bo venstaande overeenstemming zal zijn ver kregen, zal instelling van de raad van be stuur en oprichting van het centrale devie zenfonds plaats hebben. Binnen een week na de instelling en op richting van deze raad van bestuur zullen zowel de Nederlands-Indische regering als de republikeinse regering en de Oost-In donesische regering en "de regering van West-Borneo aan de raad opgave verstrek ken van: a. alle in Indonesië en/of in het buiten land aanwezige gelden en vorderingen uit gedrukt in buitenlandse valuta. b. alle lopende verplichtingen in buiten landse valuta. Binnen 14 dagen na expiratie van de hierboven genoemde term, zullen dc be treffende regeringen voorlopige opgaven voor de komende zes maanden bii de raad indienen: betreffende dc aanschaffing van goederen in het buitenland ter voorziening in de primaire behoeften en de voor ex port gereed liggende of beschikbaar ko mende goederen. Met dc uitvoering: van artikel 14 (Te rugkeer naar ondernemingen cn terug gave van goederen aan niet-Indonesische eigenaren) zal aanstonds een duidelijk be gin gemaakt worden door in een redelük groot gebied aan alle eigenaren als zo danig, met onmiddellijke toekenning van de beschikking over dcrzelver ondernemin gen en goederen, gelegenheid tc geven tot terugkeer. Hierbü zal geen enkele voorwaarde worden gesteld. De Nederlands-Indische regering, de re publiek, Oost-Indonesië en West-Borneo richten aanstonds op een gemeenschappe lijk voedingsmiddelenfonds ten behoeve van de zo goed mogelijke verdeling over geheel Indonesië. Aanstonds zal worden overgegaan tot het treffen van alle nodige maatregelen ten einde te geraken tot een uniforme douane wetgeving voor geheel Indonesië, waarbij zoveel mogelijk aanpassing zal worden ge zocht op de Nederlands-Indische douane wetgeving, waarbij rekening zal worden gehouden met de internationale verplich tingen en verhoudingen, welke te dien aan zien bestaan. Proclamatie van 29 Maart. Als vijfde bijlage is toegevoegd de reeds vroeger gepubliceerde, gemeenschappelijke Nederlands-Indonesische proclamatie van 29 Maart 1947 die constateert dat door de tot standkoming van de overeenkomst van Linggadjati een einde is gemaakt aan de toestand van conflict tussen Nederland en de republiek Indonesië, en iedere gedachte aan wraak of représailles veroordeelt, zeg gend, dat „niemand zal worden vervolgd of op andere wijze gelaedeerd, omdat hij zich heeft aangesloten bij een der partijen of zich onder bescherming van een der partijen heeft gesteld". NOG STEEDS WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Langzaam naar Zuid draaiende, meest matige wind Vrijwel nergens belang rijke bewolking. Opnieuw warm weer 31 Mei: Zon op 4.28 uur. onder 20.48 uur Maan op 17.18 uur, onder 3.14 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1