„De Spaarnestad" 13000 ton traan en veel ervaring Offeren en slagen Tien geboden voor de volkstelling Spoorlijn Den Haag-Rotterdam bestaat 100 jaar Organisatie der verbruikscoöperaties in Nederland wordt gewijzigd Rapport over Texas-City: achteloosheid Jxixi? Bel op CORRY DE WEERS Wereldnieuws VRIJDAG 30 MEI 1947 HAARLEMS DAGBLAD 2 IN DE WERELDPOLITIEK: De grote jaarvergadering der Britse Labourpartij, die op de tweede Pinkster dag te Margate begon en momenteel nog voortduurt, is een ware krachtproef. Een krachtproef in meer dan een opzicht zelfs, want hier zullen met woorden, mo ties en resoluties twistpunten worden uit gevochten, die van beslissende betekenis zijn voor verschillende prestiges. Het is het prestige van de Labourregering, dat in de eerste plaats van de gevechtssector staat, doch daarnaast is er een partijprestige dat in de strijd komt en dat voor het so cialisme over de gehele wereld een voor post vormt. De socialistische regering in Engeland heeft tot heden toe alle omstandigheden op alle terreinen van de bewindvoering tegen gehad. Zij heeft veel reden tot cri- tiek geleverd, doch zij heeft standvastig heid en moed getoond twee dingen die een regering bij haar strijd voor het wel zijn van haar volk ver kunnen brengen. Weliswaar hebben deze twee eigenschap pen de Britse regering niet erg ver ge bracht, maar het is de grote vraag, of een anders-georiënteerd kabinet zelfs tot zo ver zou zijn gekomen. De Conservatieven beweren van wel, en zij steunen daarbij op de roemrijke herinnering aan Chur- chilis glorierijke oorlogsprestaties, doch een oorlog winnen is nog iets anders dan de gevolgen van zulk een oorlog te boven komen, vooral wanneer die gevolgen zich voeden uit oorlogswee in alle landen der wereld. Een partij regering als de Britse, gebon den aan het program en de dogma's van de politieke formatie, is en kan niet anders zi)n dan: een zeer kwetsbare en essentieel te critiseren regering, die als het ware een natuurlijk mikpuntvoor de politieke tegen stander vormt. Partij-politiek en lands belang gaan soms niet hand in hand. Als er dan gekozen moet worden, vereist het moed en volharding, de partijkoers te ver laten en de weg te gaan die het landsbe lang aanwijst. In sommige landen zou dat practisch onmogelijk zijn. In Engeland kan het wel en dat is een van de redenen waarom het socialisme zich gelukkig mag prijzen, dit land als „étalage" voor zijn practische verwezenlijking te hebben ge kregen. Dat Attlee en zijn ministers de Labour-koers in urgente gevallen ontrouw zijn geworden, is duidelijk. De interne wrijvingen in de partij en de stormen van critiek op de eigen ministers hebben dat voldoende aangetoond en ook zonder deze symptomen kan ieder begrijpen, dat het invoeren van dienstplicht onmogelijk op het programma van een socialistische par tij kan staan. De jaarvergadering te Mar gate heeft op de eerste dag reeds voldoen de uitingen gebracht die er op wijzen, dat het kabinet niet de onverdeelde instem ming en bewondering van de partijleden heeft. De dienstplicht, de woningbouw, de verhouding tot Rusland, de afhankelijkheid van de Verenigde Staten, de politiek in Griekenland, het economische beleid dat alles ontketende afkeurende moties en sommige er van verwekten verhitte de batten. Opvallend was het echter, dat de groep „rebellen", zoals men de leden der partij die herhaaldelijk de regering aan vallen vooral om haar buitenlandse poli tiek, aanmerkelijk kleiner is geworden sinds hun laatste actie in het Lagerhuis, toen zy met een motie van afkeuring meer toenadering tot Rusland eisten. Ofschoon dat stokpaardje ook thans nog opgeld doet, en opnieuw in een resolutie is opgenomen, is de animo voor een ijverige buiging in de richting van de Sovjet- Unie blijkbaar enigszins bekoeld. De reden daarvan is niet ver te zoeken: Stalin heeft in het geheel geen moeite gedaan om deze toegewijde Engelse vrienden moed te ge ven voor die buiging! Hij heeft de La- bour-delegatie, die in de zomer van 1946 Rusland bezocht, geenszins trachten te im poneren door ziclj bijzonder uit te sloven, met het gevolg dat deze delegatie terug kwam met een zeer nuchter rapport over de onmogelijkheid om in contact te ko men met het Russische volk. Bovendien heeft de Russische staatsleider noch de Russische pers een blad voor de mond ge nomen over Bevin, die weliswaar ook door zijn partijleden veelvuldig gecritiseerd wordt, doch wiens ondubbelzinnig vriend schapsaanbod nog altijd de trots van links- Labour is. En juist dit aanbod werd prac tisch van de hand gewezen, met de op merking er bij dat het de bedoeling had, het gehele verdrag tussen de beide landen te wijzigen. Terwijl de Russen aldus de aanhang in de Labourpartij verspelen, wint Truman er zielen door zijn merkwaardig-resolute politiek der laatste maanden- Truman im poneert meer dan hij overtuigt, doch voor Na de Lente komt een Winter.... Dit staat als een paal boven water. Het zal weer koud worden, maar ge lukkig is DE SPAARNESTAD er nog Als U de kolenbonnen 74 en 75 B.V. spoedig inlevert dan zorgt „DE SPAARNESTAD" dat U de brandstof bijtijds en keurig netjes thuis bezorgd krijgt. Brandstoffenhandel FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij viaduct) - Tel. 14164 en 13904 HAARLEM (Adv.) De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7 00, S.00. 13 00. 18 00. 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 7.30 Gram.pi. 10 00 Morgenwijding. 10.20 Voor dracht. 10.35 Zang en plano, li .00 Voor arbeiders ln continubedrijven. 12.00 Vaudeville-orkest. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Millersextet. 14.15 Sport- praatjc. 14.30 Philharm orkest. 15.30 Van Boek tot Boek. 15 45 A-capellakoor. 16 05 Opinie-onder zoek. 16.20 Spel „Irene". 16.45 Metropole-orkest. 17.30 Om en bij de twintig. 18.15 Spaanse muziek 17.30 Strijdkrachten. 19.00 „Con Anima". 19.20 Dingen van de Dag. 19 30 Voor de rijpere Jeugd. 19.45 Les in het volkstellen. 20 20 Klelnkunst- revue. 21.30 K. Voskuil. 21.45 De Ramblers, 22.15 Hoorspel „De Ellendlgen". 22 45 Orgel en Zang. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Nachtvoorstelllng. HILVERSUM II, 414.S M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 43.00, 19.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.30 Gebed. 7.45 Gram.pl. 9.00 Muziekkalender. Gram.pl. 10.00 Klein kleutertje. 10.15 Operette muziek. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Gram.pl. 12.03 Debussy. 12.30 Klaas van Beeck. 13.45 Toneel kijker. 14.00 Mariapoëzie. 14.30 Film. 15.00 Jon geren op stap. 15.15 Jeugdwerken van Beethoven. 15 45 Kiosk. 16.20 Werkgemeenschap Limburg, 16.30 Gregoriaans. 17,00 Wigwam. 18.00 Hockey wedstrijd. NederlandDenemarken. 18.15 Week overzicht 18.30 Buffalo Bill. 19.20 Vaudeville orkest. 19.45 Les in het volkstellen, 20.20 De ge wone man. 20.30 Lichtbaken. 22,00 Gram.pl. op verzoek. 23.15 Vaders dagboek. 23,20 Gemengd koor, een land in ernstige situatie is het resul taat hetzelfde: namelijk dat hij meer en meer als de ruggesteun en de helper wordt beschouwd, al is men principieel afkerig van de dollarmethode en de Amerikaanse intenties. Engelands redding uit de chaos en de nood van deze tijd ligt de Labourpartij en haar ministers na aan het hart. Hun kans om de practische verwezen lijking van hun zij het enigszins aan gepaste stellingen te bewijzen is niet gering. Falen ook zij, dan heeft de demo cratie in het algemeen en het socialisme in het bijzonder een harde klap gekregen. Slagen zij welnu, dan zou dat kunnen betekenen dat sommige der socialistische theorieën ook elders aanvaard worden en in tijd van nood geaccepteerd als uitste kende beginselen. Dan hebben de Britse Labourmannen in ieder geval de heilzame uitwerking bewezen van het volgen van de gulden middenweg. Het zou dan al zeer onnatuurlijk zijn wanneer uiterst links en „uiterst anders" niet tot het besef kwamen, dat het Engelse voorbeeld het navolgen waard is. Maar de voornaamste betekenis van een succesvol Labourbeleid zou toch wel zijn, dat iedere partijganger waar ter wereld ook zou kunnen zien. dat partij politiek en niets dan partijpolitiek de uiting van een enge en bekrompen, on vruchtbare en onverantwoordelijke geest is. En dat „offeren" en „slagen" twee ver schijnselen zijn, die zelfs ook op het po litieke terrein des levens hand in hand plegen te gaan. J. L. HUIDVERZORGING Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Purol of Purolin. Door 't crème-karak ter is Purolin geliefd door de vrouw voor zichzelf en de baby. (Adv.) 1. Ontvangt de teller welwillend. Hij komt niet voor zichezlf, doch in het algemeen belang. 2. Verstrekt de door de teller over uw woning gevraagde inlichtingen zo nauwkeurig mogelijk. Deze inlich tingen zijn niet bestemd voor wo ningvordering of inkwartiering doch als grondslag voor algemene verbetering der volkshuisvesting in ons land. 3. Bewaart de door de teller voor u en uw gezinsleden afgegeven tel- formulieren zorgvuldig en laat ze niet vuil worden. 4. Vult de formulieren duidelijk lees baar in- 5. Raadpleegt bij de invulling de toe lichting, welke op de binnenzijde van de gezinsomslag bij iedere vraag is gegeven. 6. Verzuimt vooral niet de aard van uw beroep nauwkeurig te vermel den, alsmede aard, naam en adres van het bedrijf, waarin gij werk zaam zijt- 7. Zorgt, dat de ingevulde formulieren gereed liggen, zodat de teller niet behoeft te wachten, wanneer hij ze terug komt halen. 8. Vraagt de teller raad indien u twij felt of uw beantwoording van be paalde vragen wel juist is. 9. Luistert op Zaterdavond 31 Mei naar de radio-uitzending van kwart voor acht tot kwart over acht over beide zenders. Dan zal een gemeen schappelijke invulling der formulie ren plaats hebben. 10. Beseft, dat deze twaalfde Volles- telling een lands- en volksbelang is van de eerste orde. Werkt allen mede om haar te doen slagen. Op Dinsdag 3 Juni zal het honderd jaar geleden zijn dat de spoorlijn Den Haag- Rotterdam in gebruik werd genomen. In vergelijking met andere landen vor derde de aanleg van spoorlijnen in Neder land langzaam: 1839 Amsterdam-Haarlem, drie jaar later werd deze lijn doorgetrok ken eerst tot Veenenburg en later tot Lei den. Op 6 December 1843 had men Den Haag bereikt en op 3 Juni 1847 Rotterdam. Doch het had heel wat voeten in de aarde voor de lijn kon worden geopend. De be langrijkste vertraging veroorzaakte wel de gebrekkige onteigeningswet. Velen hebben haar bepalingen misbruikt om buitensporige eisen aan de H.IJ.S.M. te stellen. De erfpachter van een houtzaagmolen in de omgeving van Delft bij voorbeeld slaag de erin zijn molen op kosten van de maat schappij te vernieuwen. Bij de onteigening van zijn stukje grond voerde hij namelijk aan, dat het risico dat hij liep door het brandgevaar, dat het voorbijrijden van de locomotieven zou veroorzaken, wel heel groot was geworden. Er was maar één op lossing voor dit probleem: het bouwen van een tachtig meter lange kap. Het gelukte de maatschappij door afkoop van deze ver plichting te worden ontheven. Die afkoop hield echter in, dat de molen moest wor den verplaatst, waardoor de erfpachter dus zonder dat het hem een cent kostte, de be schikking kreeg over een geheel vernieuw de molen. De onteigening van het bekende Laantje van Van der Gaag bij Delft had een eigen aardig gevolg. Van der Gaag was eigenaar van een klein stukje grond dat loodrecht op het ontworpen tracé van de lijn Den Haag-Rotterdam lag. Hij stelde, toen de onteigening van zijn laantje aan de orde kwam, c^ergelijke hoge eisen, dat de H. IJ. S. M. hierop onmogelijk kon ingaan. Toen men na eindeloos procederen niet tot een redelijke oplossing was gekomen, hakte de ingenieur-directeur van de H.IJ.S.M., ir. F. W. Conrad, de knoop door en hij legde de lijn met een hoefijzervormige boog om het laantje heen. De 31e Mei werd de lijn geopend met een feesttrein, die het hulp- spoor zonder ongeval bereed. Op 3 Juni 1847 volgde de opening voor het publiek. Gedreven door de publieke opinie zagen de eigenaars (tijdens het proces was hel laantje in andere handen overgegaan) in dat zij met halsstarrig bij hun eis te blij ven toch niets bereikten en zo werd de grond op 7 Juni zonder voorwaarden ter beschikking van de spoorweg gesteld. Des nachts werd de lijn doorgetrokken, zodat de eerste trein reeds op 8 Juni over het veel omstreden stukje land kon rijden. Veel is sindsdien veranderd. De aanleg Een overzicht van de situatie bij het bekende „laantje van Van der Gaag". DE WILLEM BARENDSZ BRACHT: Volgende reis geen vliegfuigen meer „Wij hebben heel veel geleerd en een schat van ervaringen opgedaan en ik kan u verzekeren, dat wij daarmede bij de voorbereiding voor het komen de seizoen ons voordeel zullen weten te doen en ik wil hier nog aan toevoe gen, dat dan meer Nederlanders dan tot dusverre een plaats bij onze on derneming zullen kunnen vinden". Aldus de heer A. Warnderink Vinke, directeur der Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart tijdens een persconfe rentie, die ten kantore der maatschappij in Amsterdam gehouden werd. Op een vraag naar de financiële uitkom sten der eerste expeditie antwoordde de directeur, dat'de directie niet pessimistisch is. De vraag of dit eerste jaar een over schot met mogelijkheid tot dividenduitke ring laat, kon de heer Vinke niet beant woorden; evenmin kon hij mededelen wel ke prijs de regering voor de traan betaalt. ..Hebt geduld tot het jaarverslag wereld kundig wordt gemaakt, het werkjaar ein digt op 30 Juni". Het resultaat van deze expeditie is ten slotte geweest dat bijna 18-000 ton devie zen vrije traan werden thuis gebracht. De moderne walvisvaart is een wissel vallig bedrijf aldus de heer Vinke. Tijdens de vangst spelen omstandigheden een rol, welke wij niet in de hand hebben: de weersomstandigheden. Sneeuwstormen en mist bijvoorbeeld belemmeren de vangst in ernstige mate, kunnen deze zelfs ver hinderen. Men kan dus nooit op een van tevoren uitgestippeld schema varen, dat een vangst van een bepaald aantal wal vissen per dag voorschrijft, om een daarin vooraf vastgestelde productie wiskundig zeker te maken. De directeur wees er voorts nog op, dat de walvis pas in de loop van het vangstseizoen vet wordt, (evenals de haring) zodat de opbrengst per walvis eenheid op het einde van het seizoen aan merkelijk verschilt van die in het begin. Handelskamer De naam verdwijnen za De bij alle leden van verbruikscoöpe raties bekende naam „Haka", het handels merk van de Coöperatieve Handelskamer, zal over enige maanden verdwijnen. De Handelskamer is sedert vele jaren het groothandels- en i'abricagecentrum dei- Nederlandse verbruikscoöperaties, in to taal ongeveer driehonderd. Daarbij zijn bijna driehonderdduizend gezinnen uit alle bevolkingsklassen aangesloten. De Handelskamer is het centrale punt van al deze coöperaties, maar uitsluitend in commercieel opzicht, namelijk voor de groothandel en de fabricage. De algemene organisatie der coöperatieve beweging be rust bij drie bonden, de Centrale Bond, de Katholieke Federatie en de Christelijke Bond, welke tezamen de driehonderd co- operaties omvatten. Deze bonden verrich ten in nauwe samenwerking met de Han delskamer alle organisatorische, advise rende en andere werkzaamheden, welke in landelijk verband verricht dienen te wor den. De zakelijke activiteit was dus sterk geconcentreerd. De détailomzet bedroeg voor de oorlog ongeveer zeventig millioen per jaar, die van de Handelskamer, uiter aard in groothandelsprijzen, circa dertig millioen. Maar de overige activiteit was verdeeld. De coöperatieve bewegin; v cci ia smusuicu vtrictiiuciu. ue aaineg u van lijnen vorderde langzaam maar zeker. maaltte geen propaganda m haar Thans worden Amsterdam en Rotterdam verbonden door meer dan 70 treinen per dag (ruim 35 in iedere richting), die over deze afstand slechts 1 uur 25 minuten ry- den. 150-jarig jublieum Op 2 Juni zal het 150 Jaar geleden zijn dat de firma H. Oyens 4 Zonen, makelaars in effecten, in Amsterdam werd opgericht. In de loop der tijden omgezet ln een N.V., heeft dit bekende bankiers- en commissiehuis zich, als een der oudstet altijd weten te hand haven en aan le passen aan de eisen van de tijd. Reeds van oude tijden af had deze zaak hier en ln de omtrek vele relaties. Sedert 1919 is ook hier ter stede een bijkantoor van deze N.v. gevestigd. en tussen het werk der bonden enerzijds en dat der Handelskamer bestond dikwijls onvoldoende aanraking. Men heeft gepro beerd door speciale contactcommissies hierin verbetering te brengen, maar ook hierdoor bereikte men niet de beoogde overbrugging. Kort na de bevrijding was een project gereed voor een nieuw centraal Lichaam, dat het bindend en leidend orgaan der co- operatieve beweging zou zijn. Voordat evenwel dit plan de instemming van alle betrokkenen verwierf, waren langdurige besprekingen noodzakelijk. Het bleek moeilijk te zijn bij een grote veelheid van levensbeschouwing een methode te vinden om tot eenheid te geraken. Tenslotte ver kreeg men de goedkeuring der drie bonden voor een wijziging der statuten van de Handelskamer, waardoor in feite een ge heel nieuw lichaam wordt gevormd, welks taak niet beperkt zal blijven tot het za kelijke, doch dat ook de propagandistische, adviserende en representatieve functie zal vervullen, welke tot dusverre bij de drie bonden berustte. In een op 22 Mei te Am sterdam gehouden algemene vergadering van de Handelskamer is met algemene stemmen besloten de statuten in deze zin te wijzigen. Zodra deze zijn goedgekeurd waarschijnlijk in September zal de naam Handelskamer verdwijnen en ver vangen worden door „Centrale der Neder landse Verbruikscoöperaties" .Het hoofd kantoor zal in Rotterdam gevestigd wor den in het hoofdgebouw van de tegen woordige Handelskamer. Het bestuur zal bestaan uit de onlangs opnieuw samenge stelde directie van de Handelskamer, na melijk J. J. A. Charbo, voorzitter, J. J. Bekkering. J. Roos e» H. Veenstra. In de laatste algemene vergadering is een nieuwe raad van commissarissen be noemd, waarin ook bestuurders van de drie bonden zitting hebben. Deze raad is mede daardoor van negen tot twintig leden uitgebreid. Of de bonden na de belangrijke wijziging in de structuur van de organisa tie der verbruikscoöperaties al dan niet zullen worden opgeheven is niet bekend. De eerste blauwe walviseenheden lever den gemiddeld 59 barrels aan traan, het gemiddelde over het gehele seizoen was bijna 133 barrels per eenheid- Een slecht begin is dus helemaal niet inhaerent aan een slecht eindresultaat, evenmin als een grote vangst in het be gin een groot eindresultaat waarborgt. Publicatie van cijfers in de loop van een seizoen geeft derhalve geen enkel hou vast en verleidt ondeskundige buitenstaan ders tot speculaties, welke de directie niet in de hand heeft willen werken. Factoren die een remmende rol speelden Vooral in het begin hebben nog andere factoren een rol gespeeld, waardoor de productie in de eerste weken beneden de verwachting is gebleven. In de eerste plaats waren bij lange na niet alle opva renden vakkundigen in de walvisvaart. In de tweede plaats was de expeditie niet al leen te laat op de vangstgronden aange komen (10 dagen later dan de officiële opening van het seizoen), doch bovendien heeft men door een te laat vertrek uit Amsterdam de kans gemist, gedurende twee a drie wéken vóórdien op potvissen (het moeilijkst te vangen en te verwerken dier. waarvan de visserij echter niet ge reglementeerd is) te jagen en daarmee ervaringen op te kunnen doen. In de derde plaats had "de fabriek nog niet gedraaid, zelfs niet op proef. Ook de jagers waren niet alle op tijd bij de Willem Barendsz: enkele daarvan konden pas een maand la ter aan de vangst deelnemen. Al deze factoren kunnen bij het volgen de seizoen buiten beschouwing worden ge laten, meende de heer Vinke. Aan boord klopte ook niet alles. Ruiterlijk wilde de heer Vinke erken nen, dat organisatorisch aan boord van de schepen ook niet alles heeft geklopt. Men is niet in alle opzichten gelukkig geweest met de keuze van de buitenlandse mede werkers, welke keuze aanmerkelijk werd beknot door de Noorse wet, inhoudende het verbod voor de Noren tot deelneming aan de buitenlandse walvisvaart. Dat heeft nog wel eens tot wrijvingen met de Ne derlandse opvarenden aanleiding gegeven, wie het belang van onze Nederlandse wal visvaart als nationale zaak veel meer ter harte gaat dan deze buitenlanders: te meer daar de Nederlanders aan deze buitenlan ders ondergeschikt waren en te weinig in vloed op de gang van zaken hebben kun nen uitoefenen de goede buitenlanders niet te na gesproken. Geen vliegtuigen meer. De vliegdienst heeft bewezen voor de walvisvaart van geen belang te zijn. Deze dienst wordt dan ook opgeheven. In de practijk is het gebruik van vlieg tuigen voor een stimulering van de vangst overbodig gebleken, daar reeds zonder het gebruik daarvan meermalen tot beperking van de vangst moest worden besloten. Bo vendien kan deze dienst alleen function- neren bij ideale weersomstandigheden en kalme zee, zonder ijs, hetgeen slechts op weinige dagen het geval is. De vrijkomende ruimte zal worden be stemd tot vergroting van het aantal hut ten, wat de mogelijkheid schept, het aan tal bij de productie van traan, vlees, lever en andere organen betrokken werkers uit te breiden. Voorts worden plannen uitge werkt voor het plaatsen van één of twee proefinstallaties aan boord van de Willem Barendsz voor de bereiding van vleesmeel, een waardevol eiwithoudend veevoeder. Walvisvlees in blik. Binnenkort zullen we walvisvlees blik kunnen eten. De directie heeft name lijk aan een groot winkelbedrijf een hoe veelheid walvisvlees verkocht, dat inge blikt zal worden. Het zal echter slechts in beperkte mate verkrijgbaar zijn, daar het een proefneming is. Over de bekende belastingkwestie (de fiscus eiste zelfs tot 1/3 van de verdiensten der opvarenden) werd nog medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat deze tot tevredenheid der betrokkenen wordt ge regeld. Verwaarlozing van veiligheidsvoorschriften geconstateerd De Amerikaanse kustwachtautoriteiten hebben een rapport gepubliceerd over de ramp te Texas-City van 16 April, aldus U. P. Do verantwoordelijkheid voor het gebeurde wordt daarin voor een belangrijk deel gelegd op de Franse raad voor de be voorrading en de Franse maatschappij, die de eigenaresse was van de „Grand Champ". Volgens het rapport staat de oor zaak van de brand niet met zekerheid vast, doch wel het feit, dat er gerookt is door het personeel van ruim vier. De ramp 46. Panda zat even later op een hoge berg glimmende ronde en hoekige voorwerpen en het was werkelijk niet moeilijk te raden wat dat waren. Juist! Radiatordoppen en knoppen! In alle soorten en maten, mooie en gewone, met en zonder vleugels en figu. ren. „Aha!" riep Panda. „Nu kan ik mis schien te weten komen wat er eigenlijk met die dingen aan de hand is! Het is hier wel donker, maar... hm, het gaat! Een gewone dop om zo te zien. nee, toch niet! Er zit een dingetje ingebouwd! Een holletje! Aha! Nu snap ik het.dat is een mooie berg plaats om er dingen in te doem Diamanten en zo! Niemajid zal daar iets waardevols in zoeken. Heel goed verzonnen! Hier liggen dus de oude radiatordoppen, die al een keer gebruikt zijn.Maar waarom wil iemand iets verbergen? Dat doen alleen maar dieven en smokkelaars! Dus moeten die motorrijder en Jack Hals tot 'n dieven bende of een smokkelaarsbende horen. of tot allebei! Meneer Snuf kens heeft ge lijk! Als men rustig nadenkt komt men een eind!" kostte aan 481 personen het leven, 3500 personen werden gewond. Om herhalingen in de toekomst te voor komen, beveelt het rapport een uitgebreid onderzoek door een speciale regeringscom missie aan ten opzichte van het omgaan met ammonium-nitraat. De kustwacht wijst er op, dat practisch alle voorschrif ten van veiligheid te Texas-City genegeerd zijn. Bovendien, zo wordt gezegd, hebben vrijwel alle personen, die bij de bevrach ting van de „Grand Champ" betrokken waren, blijk gegeven van gebrek aan ken nis van de voorschriften betreffende een veilige handelwijze op zee en aan de wal. Het ammonium-nitraat werd door de Franse raad voor de bevoorrading ver scheept. Echter, zo constateert het rap port, heeft deze instantie verzuimd de be staande bepalingen op te volgen, welke voorschrijven, dat de gezagvoerder vooraf kennis geeft van het karakter der ver scheepte gevaarlijke vracht. Het rapport wijst er op, dat de „Grand Champ" het eigendom was van de Franse republiek en in dienst vóer van de Com- pagnië Générale Atlantique, die geen maat regelen tegen roken in de dienstorders heeft opgenomen. Nieteemin was er een stilzwijgend voorschrift, dat er aan dek en in de ruimen niet gerookt mocht worden, doch hieraan heeft men zich niet gehou den. In de Franse taal waren waarschu wingen tegen het roken op verschillende plaatsen in het schip aangebracht, doch Engelse vertalingen ontbraken. Bovendien waren de havenarbeiders niet op de hoog te gesteld van de speciale instructies, die ten aanzien van vrachten als ammonium nitraat vereist zijn. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Het doodvonnis tegen P. J. Gerrits, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch, is Donderdag voltrokken. Geslaagd congres van de S.O.V. In de lome hitte van de Kroonzaal van restaurant Brinkmann, Grote Markt, heeft de Spoorweg Onthouders Vereniging haar eerste congresdag tevens jaarvergadering te Haarlem doorgebracht. Gezegd moet worden, dat de temperatuur noch de ernst van de middag noch de vreugde van het avondfeest heeft kunnen beïnvloeden, wat misschien wel voor een gedeelte op reke ning van het feit kwam, dat de afdeling Haarlem met de wisselmedaille werd be dacht voor het hoogst aantal nieuwe leden. Na een geanimeerde zitting, die tot over zessen duurde, aanneming van een hoöfd- bestuursplan tot handhaving van de con tributieverhoging en lange gesprekken over nieuwe richtlijnen ten aanzien van de S.O.V.-reisclubs werd na verzorging van de inwendige mens een lang feestprogram ma afgewerkt, dat de heer Kees Hartman Jr. als voorzitter van de Haarlemse afde ling met een kernachtige speech opende. De daad was vervolgens aan de leden van de, eveneens Haarlemse, Klavar Accordeon Club, wier dirigent, de heer J. Hagenaar uit Amsterdam, in het zweet zijns aan- schijns een aantrekkelijke reeks nummers liet spelen. De vreugde steeg met de warmte ten top, toen de spelers van de al weer Haarlemse Spoorweg Amusementsclub onder aanvoering van de heer M. Lange- veld twee schetsen ten tonele voerden. Het doel van de twee congresdagen werd inmiddels niet uit het oog verloren daar de letterkundige, de heer J Duinker over de taak van de drankbestrijder in deze tijd sprak. Het werd laat, eer de congressisten het bed konden opzoeken, maar vanmor gen was het weer „vroeg op", daar een bezoek aan Alkmaar en Bergen de laatste dag van dit geslaagde congres bijna geheel vulde. i.2.3.4.5. „ATAX" - AMST. RIJT. MIX Coloradokevers krijgen klop In Goes arriveerde een spuitbrigade, be schikkende over een jeep met een aantal spuiten, die overal in Zeeland, waar colo- rado-besmetting optreedt, in actie zullen komen. De brigade zal, indien noodzake lijk, met een drietal draagbare vlammen werpers de stranaen kunnen schoonspui ten. Er is thans een premiestelsel inge voerd, volgens welke de schoolkinderen, die colorado-kevers verzamelen, per vijf ingeleverde kevers een cent ontvangen. Kolf viel, fabriek brandde af Doordat een lid van het personeel van een chemische fabriek te Amsterdam een kolf met natrium aclde en benzol uit zijn handen vallen, ontstortd Donderdag een brand die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien. De Jonge man. die de kolf liet vallen, ontkwam ternau- wernood toen deze explodeerde. Het vuur waj weldra niet meer te stuiten. Dikke groene rook wolken tekenden zich al spoedig aan de achter kant van het gebouw tegen de lucht af. brandweer greep spoedig met vier motorwagens in en had het vuur drie kwartier later onder contröle. De aan de achterzijde gelegen fabrleks- ruimte was toen echter verloren gegaan. Verzekering dekt de schade De fabriek is de enige ln Nederland, die cardiasol vervaardigt, waarvan een gedeelte voor export was bestemd, SCHEEPVAART HOLLAND AFRIKA LIJN. - Stad Maastricht 28 Mei te Port Elisabeth. Kllpfontein, 29 Mei te Kaapstad, K, N. S. M. Arnhem, 28 Mei te Amsterd; Dundes, 29 Mei te Amsterdam, Marita, 29 Mei te Amsterdam. Ornen, 28 Mei van Amsterdam Antwerpen. Euterpe, 28 Mei van Amsterdam n, Havre. Iris, 28 Mei te Kopenhagen, Juno. 28 Mei van Antwerpen r.aar Madeira. Delft, 27 Mei te Curaaco. Oroheus. 28 Mei te Barcelona. STOOMV MIJ. NEDERLAND Java. 27 Mei te Suez. P "pat, 25 Mei te Batavia. Lombok. Mei van Frisco naar Madras. Celebes. 25 Mei v. IJmuiden naar Amerika. Tarakan, 28 Mei IJmuiden naar Indtë. Rotti, 29 Mei van Hoek van Holland naar Londen WEST AFRIKA LIJN, Maaskerk. 29 Mei te Antwerpen. Congostroom. 29 Mei te San Thomas, K. H L. Britsum .thuisreis, 27 Mei van Mon tevideo. Delfland, thuisreis, 27 Mei van Sao Francisco do Sul naar Montevideo. blüft DE HOOGSTE PRIJS geven voor DAMES- EN HERENKLEDING en ANDER TEXTIEL Kampervest 45

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2