Haarlems Dagblad Republikeinse antwoorcbnota gisteravond overhandigd De Derby „Hoge commissaris" gevraagd Vrijwel heel Frankrijk zonder treinen Britten en Amerikanen vragen Bulgarije opheldering over arrestatie 61e Jaargang No. 18652 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 9 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem digheid van de Koning en Koningin van Engeland en een enorm aantal toe schouwers, te Epsom de vermaardste der klassieke paardenraces opnieuw gelopen. Het strekt tot beter begrip van andere vol ken als men weet niet alleen wat zij kun nen volbrengen, maar ook wat hun bijzon dere liefhebberijen en eigenaardigheden zijn. Daarom schrijf ik op deze plaats eens over de Derby, die voor het Engelse volk de belangrijkste sportgebeurtenis van het jaar is en waarop het als één man weddenschappen plaatst. Ontzaglijke men- senmassaas getroosten zich een dag van gedrang, lang wachten en vermoeienis om een klein stukje te zien van een ren, die een kleine groep driejarige paarden over een afstand van 2400 m. (anderhalve mijl) volbrengt. De gehele race duurt niet langer dan tweeënhalve minuut, want de gemid delde snelheid die deze tot de hoogste pres tatie getrainde volbloeds op zulke afstand bereiken is zestig kilometer. Het program ma van de dag bevat een vijftal andere races, maar die dienen slechts tot omlijsting van de grote gebeurtenis. Omdat ditmaal voor het eerst de Derby op Zaterdagmid dag gehouden werd verwachtte men meer publiek dan ooit. Er werd op gerekend dat een millioen mensen naar de Epsom Downs (ongeveer 40 km. buiten Londen) zou trekken. Of dit aantal bereikt is heeft men vandaag niet gemeld. Het is begrijpe lijk, want niemand heeft ze kunnen tellen. De voorbeschouwingen in de Engelse bladen hebben de grote race tot in de uiterste détails behandeld. Zie de statige Times, die Zaterdag op zijn hoofdartikelen pagina („leader-page" heet dat in Enge land) in een stuk van twee kolom lengte tot allerlei uitweidingen overging omtrent de ouders, grootouders en overgrootouders van het paard Tudor Minstrel van de Engelsman J. A. Dewar, getraind door Fred Darling, gereden door de kampioen-jockey Gordon Richards, die de meeste overwin ningen heeft behaald van alle tegenwoor dige jockeys, maar nog nooit de Derby heeft gewonnen. Ditmaal gaf men Richards de kans van zijn leven, want Tudor Minstrel was dermate favoriet voor de grote strijd, dat de andere paarden eigenlijk als zijn makkelijke prooi beschouwd werden. Want hij had een andere klassieke race, de Two Thousand Guineas, in zo grootse stijl ge wonnen, dat men hem was gaan beschou wen als „het paard van de eeuw". De eeuw is nog niet half verstreken en dit lijkt dus nogal overdreven. Denk niet dat Engelsen niet overdrijven kunnen; veelal doen ze het heel wat meer dan wij en eigenlijk zijn zij helemaal niet zo „flegmatisch" als zij bekend staan en als zij het zelf wel willen doen voorkomen. Daarom ook heeft de Times zo geest driftig uitgepakt over de familie van het nobele paard Tudor Minstrel, welks moe der Sansonnet een dochter was van San- sovino, een vroegere Derby-winner welks voorvaderen in de mannelijke linie zelfs drie Derby-winners telden. Er restte maar één twijfel: zou de afstand misschien iets te lang voor het wonderpaard zijn!" Maar berichten uit het trainings-kamp schenen die twijfel weg te nemen. Toch werd nog ernstige aandacht geschonken aan de vorm en de vroegere prestaties van enige andere edele rossen, waaronder Mi- goli, eigendom van de Aga Khan, Sayajirao (van de Maharadjah van Baroda, een Brits- Indische vorst), het Ierse paard Grand Weather van L. Kirkpatrick en het Franse paard C'adir van M. Boussac. Gij meent dat alleen de conservatieve Times zich zo druk maakt over een klas sieke paardenrace, en dat het een soort az-istocratische liefhebberij betreft? Vergis u niet: de liberale Manchester Guardian en het Labour-orgaan Daily Herald hebben er niet minder ruimte en enthousiasme aan besteed. De Derby is universeel-Engels. Intussen hebben alle profeten ongelijk gekregen en is de race gewonnen door een paard, waaraan niemand tevoren enige aan dacht had besteed, namelijk de Franse out sider Pearl "Diver, eigendom van baron de Waldner en gereden door de jockey Bridg- land. En het is een regelmatige overwinning geweest ook, met groot verschil behaald. De outsider, op wie voor de race spaarzame weddenschappen waren afgesloten tegen een notering van 40 tegen 1, won in de laatste halve mijl, toen Tudor Minstrel inderdaad nog vóór lag en eindigdê met vier lengten voorsprong op Migoli als twee de en Sayajirao als derde. De favoriet kon inderdaad de afstand niet aan. Hij is niet het paai'd van de eeuw. Hij werd niet eens „geplaatst" ezz kwam als vierde binnen. Hiermee hebben de Franse fokkers en trai ner-s, die op onbegrijpelijke wijs hun bedrijf gaande gehouden en zelfs ontwikkeld heb ben tijdens de Duitse bezetting, hun zoveel ste na-oorlogse succes in Engeland behaald. Want ze zijn erg aan de winnende hand ge raakt. Dit is een erekwestie voor de Engelse paardensport. Pas heeft het Franse paard Chanteur II zich vermeten, de vermaarde Coronation Cup te winnen. Dat ging nog. Maar de Derby. Het moet, na al hetgeen al met die Fz-anse paaz-den was voorgevallen, een ware ontsteltenis hebben gewekt. Gij kunt dit alles komiek vinden. Gij kunt die hele Derby-rage vrij mal vinden en niets voelen voor de wedderij. Maar ieder volk heeft zijn bizondere eigenaardig heden, het onze ook, en het is beter er iets van te begrijpen en er z*ekening mee te houden, dat een Engelsman een paarden race geweldig vindt omdat die al in 1780 door een Lord Dez-by is ingesteld, dan te menen dat wijzelf zoveel verstandiger zijn. Het spel-element in de menselijke natuur is groot. Wie er meer van weten wil be- studere het belangrijke en boeiende boek dat prof. Huizinga aan Homo Ludens, de Spelende Mens, heeft gewijd en beseffe dat hij het in zichzelf meedraagt en dat het zich geenszins tot liefhebberijen en eigenaardig heden beperkt. Van dat spel-element is in Engeland de Dez-by een van de schilder achtigste uitingen, en tenslotte voor wie naar Epsom trekt om de strijd te zien: een schoon schouwspel. R. P. Nederlandse schepen uit Russische zone De Russische autoriteiten hebben thans de eerste groep vrijlaten van de Neder landse schepen, die zich in de Russische zone bevinden. Het zijn 37 schepen, die alle te Berlijn liggen. Van de elders in de zóne verblijvende schepen is er nog geen vrij gelaten. Een der officieren van het C.G.R (het Nederlandse Commissariaat Generaal Recuperatie) is thans te Berlijn om de te rugkeer der schepen te regelen. Tegenvoorstellen op verschillende punten In de Indonesische nota van antwoord aan de Commissie-Generaal wordt gezegd: De Indonesische delegatie heeft met waardez-ing kennis genomen van het feit, dat de Nederlandse regering de overeen komst van Linggadjati beschouwt als de vaste grondslag van haar beleid met be- tz-ekking tot Indonesië, op welke grond slag zij aan dat beleid een ruime en voort varende uitvoering wenst te geven. Ook de regering van de republiek baseert haar politiek op de overeenkomst van Lingga djati en verwacht, dat de Nederlandse re gering de maatregelen in strijd met inhoud en geest van die overeenkomst ongedaan zal maken. Met de ondertekening van de ovez-eenkomst verwachtte de regering van de republiek, dat de door het Nederlandse leger ondernomen maatregelen te Buiten zorg, Kz-ian, Sidoardjo en Modjokerto on gedaan zouden woz-den gemaakt en dat de blokkade van de Republikeinse havens zou worden opgeheven. De Indonesische delegatie geeft vervol gens haar spijt te kennen over het voort duren van vijandelijkheden en blokkade, over voortdurende overschrijdingen dei- demarcatielijnen, rustverstoring door se paratistische bewegingen in de bezette ge bieden, en is van oordeel, dat hiei-door twijfel en onzekerheid omtrent de bedoe lingen van de Nederlandse regering wor den vergroot en- dat de psycliologische toestand een oplossing moeilijker maakt. ZVIet verbazing, zo zegt de nota. neemt de delegatie kennis van de beschuldiging, in de nota van de Commissie-Generaal naar voren gebracht, als zouden in het republi keins gebied geen rust, orde en veiligheid bestaan. Gewezen wordt op de waarnemingen van bezoekers van het Republikeinse ge bied, die daar welvaart en vredigheid heb ben aangetroffen. De delegatie meent daarentegen, dat veeleer in het door de Nederlanders bezette gebied een tekort heerst aan waarborgen voor de ontplooiing van democratische beginselen en wijst in dat verband op arrestaties, visitatie van journalisten, verbod van rood-witte vlag gen en van het Indonesische volkslied, als mede op de exorbitante rechten van de landvoogd. In geen gebied, zo zegt de nota, is de vrijheid zó groot als in de Republiek. De nota wijt het niet vlotten van de besprekingen aan het feit, dat onder de Nederlanders zo vele van elkaar afwijken de meningen bestaan omtrent de inhoud en de betekenis van Linggadjati en aan het feit, dat aan Nederlandse zijde niet steeds voldoende wordt begrepen, dat een nieuwe oi'de geboren staat te worden- De Indonesische delegatie wenst een integz-ale uitvoering van de overeenkomst van Ling gadjati en waardeert, dat de C.-G. thans ditzelfde verlangen te kennen geeft. (Zie verder pagina 3) Orkaan in Amerika Een orkaan heeft gewoed in het Oosten van Ohio en het Noordwesten van Pen- sylvanië, waardoor aan zeven steden grote schade is toegebracht- Het meest getrof fen wez-d de stad Sharon in Pensylvanië, waar een hondez-dtal gebouwen wez-d ver woest of zwaar beschadigd en ruim hon derd personen gewond raakten. Onderzoek geadviseerd naar Skymaster-staart Een DC-4 Skymaster. van de Scandi- naafse luchtvaartmaatschappij, welke Za terdag uit Stockholm naar New Yoz-k zou vertrekken, is binnen gehouden naar aan leiding van een telegram van de Douglas- fabrieken te Santa Monica in Califoz-nië, waarin verzocht werd het staartstuk van de machine aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. Volgens het tele gram was een dergelijk ondez-zoek ge wenst, omdat een onlangs voorgevallen ongeluk znet een Skymaster verondersteld wordt veroorzaakt te zijn door het afval len van het staartstuk. Functionarissen van de Douglas-fabriek verklaarden vorige week, dat order gege ven was tot her-inspectie van zekere ver bindingsbouten in het staartgedeelte van de Skymasters, hangende de voltooiing van het officiële onderzoek naar de Sky- master-ramp in Maryland op 30 Mei jl. Protesterende slagers In Leiden en Amersfoort sluiten de sla- gez-s him winkels op Maandag en Dinsdag, uit protest tegen de vennindei-ing van het vleesz-antsoen. In Haarlem zijn de slagerswinkels al op Maandagmiddag gesloten. Er zijn on der de slagez-s hier ter stede wel stemmen opgegaan om ook op Maandag en Dinsdag de gehele dag de zaken dicht te houden, omdat er toch weinig te verkopen is, maar tot een besluit van de zijde der or ganisatie is het niet gekomen. Spanje een koninkrijk ,in naam" Het Spaanse parlement heeft Zaterdag bü acclamatie de wet op de opvolging aan genomen. welke Spanje tot nominale mo narchie maakt met generaal Franco als het hoofd van dc staat. De enige spreker over dc motie was Bilbao, voorzitter van de Cortes, die, ken nelijk in antwoord op de verklaring van Don Juan, de Spaanse pretendent, dat hij alleen onvoorwaardelijke overgave der macht van generaal Franco zou aanvaarden zeide, dat het woord onvoorwaardelijk niet gebruikt kan worden met betrekking tot de overdracht van bevoegdheden, om dat dit in de vocabulaire van absolute monarchen thuis hoort. Bilbao, een door gewinterde monarchist, verklaaixle, dat de monarchie, indien zij moet terugkeren, het karakter van continuïteit van het er- giem moet bewaz-en. In regeringskringen verwacht men, dat Franco de opvolgingswet op 6 Juli aan een referendum zal ondez-werpen. Nieuwe Franse partij tegen de Gauiie en de communisten Gematigde linksgeoriënteerden in Frank rijk hebben eezz nieuwe politieke partij opgericht, genaamd „Rassemblement Tra- vailliste Fransais" met Parijs als hoofd kwartier. Het voornaamste doel van de nieuwe partij is, dat de socialistische partij, de republikeinse volkspartij en de partij der radicalen de handen ineenslaan om een communistisch of Gaullistisch regiem te gen te gaan. Voorzitter van de nieuwe par tij die de vorming van de Verenigde Staten van Europa voorstaat, is Julian Dablin, directeur van een tijdschrift. Hel woord is aan...;. Douw es Dekker: Niemand verveelt zich zonder schaamte. Truman is tegen steun aan Palestijns verzet President Truman heeft gisteren voor de radio een beroep gedaan op het Ameri kaanse volk om zich te onthouden van het steunen van illegale activiteit in Palestina. De president zeide: „Ik doe een beroep op alle burgers zich, terwijl de Verenigde Volken het Palestijnse probleem in behan deling hebben genomen, te onthouden varz inmenging in of aansporing tot enigerlei activiteiten, die de bedoeling hebben de liartstochten van de inwoners van Palestina aan te wakkeren ten einde recht en orde in Palestina te ondermijnen of het plegen van geweld in dat land te bevorderen." Men neemt aan dat deze verklaring van de president het onmiddellijk gevolg is van het recente Britse protest wegens de ad vertenties in de Amerikaanse pers, waarin om gelden wordt gevraagd voor illegale immigratie en de ondergrondse legers in Palestina. De president achtte het Palestijnse pro bleem een der moeilijkste en belangrijkste taken waarvoor de UNO zich gesteld ziet, en hij was van mening dat het zowel in het belang van de UNO als van Amerika is dat de Verenigde Volken het vraagstuk oplossen. „Activiteiten als bovenbedoeld zullen zeker een atmosfeer scheppen die belemmerend werkt op een spoedige rege ling van het probleem", aldus de president. Busdiensten en luchtlijnen trachten het vervoers- tekort aan te vullen „Parade van de tinnen soldaatjes". Leerlingen van een Engelse militaire school oefenen zich in het slo't-effect van deze fantasie-parade, waarbij alle soldaatjes om moeten vallen. „Binnenlandse kwestie" antwoordt premier De Britse en Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers hebben om ophelde ring verzocht over de recente arrestatie van Nikolas Petkov, leider van de verenig de oppositie-partijen in het Bulgaarse par lement. Premier George Dimitrov heeft de ge- allieez-de diplomaten verteld dat de zaak Petkov een „zuiver interne Bulgaarse kwestie was. waarbij Petkov, gelijk alle andere Bulgaarse burgers, slechts aan de Bulgaarse wetten onderworpen is". Dimi- tz-ov adviseerde d'e diplomaten om „kalm en geduldig een beslissing van het Bul- gaarse gerecht af te wachten". De premier zeide ook dat hij specifieke instructies heeft gegeven dat Petkov „een normale be handeling in de gevangenis krijgt" en hij voegde hier aan toe dat voor het proces niet gedacht wordt aan een speciale ger rechtelijke proceduz-e. De openbare aanklager beschuldigt Petkov volgens een aan 't parlement gezonden brief van „misdadige activiteit", te beginnen in Juli 1945, aldus U. P. In de brief wordt gezegd, dat Petkov een staatsgreep voorbereid had, daarbij reke nend op internationale moeilijkheden. Zijn bedoeling was volgens de openbare aan klager, een illegale militaire organisatie in het Bulgaarse leger te stichten. Hongaarse bekentenis in V.S. betwijfeld De gearresteerde voormalige secretaris van de Hongaaz-se partij der kleine eigena. ren, Bela Kovacs, heeft, volgens het offi ciële Hongaarse nieuwsagentschap MTI, bekend dat de partijleiders een „partij- leger" wilden vormen en bewapenen om de regering omver te werpen. Volgens de bekentenis van Bela Kovacs, zoals die verspreid wordt, zouden de lei ders der partij van de kleine eigenaren connecties hebben goedgekeurd tussen dc partij en het Hongaarse emigrantenleger in de Britse zóne van Oostenrijk; zich in Augustus 1946 hebben aangesloten bij een geheime beweging, gericht tegen de rege ring en tegen de Sovjets; in Maart 1946 het plan hebben opgevat een illegaal partij- leger te bewapenen in westelijk Hongarije „op" welk leger zij zouden, rekenen in de strijd om de macht"; samenzweerders op posten in het partijbestuur geplaatst heb ben; de mogelijkheid besproken hebben een „Hongaarse tegenregering buitenslands te vormen". Als de geestelijke leiders van deze anti- regeringsbeweging noemde Bela Kovacs zich volgens MTI zichzelf, expremier Fe- renc Nagy en Bela Varga (voorzitter van het parlement, naar Oostenrijk gevlucht). Washington's opinie. Autoriteiten van het Amerikaanse de- partemrozt van buitenlandse zaken noem den de bekentenis van Kovacs „klaarblij kelijk gedicteerd door Rusland". Zij zei den. dat deze „bekentenis" ongetwijfeld was afgeperst toen Kovacs door de Russen gevangen was gezet. Het departement beschouwt de „beken tenis" als een manoeuvre van Rusland tot het legaliseren van een „coup", die de be doeling heeft de communistische partij in Hongarije aan de macht te helpen. De leider van deze samenzwering, gene raal Ivan Popoff, heeft volgens de open bare aanklager bij zijn verhoor gezegd, dat hij het slachtoffer van Petkov geworden is, Petkov zou nauwe betrekkingen onder houden hebben met hoge Bulgaarse officie ren, die op hun beurt nauw samenwerkten met Peter Koed, een voormalig parlements lid, dat op 11 Juni terecht zal staan. De directeur van het perswezen in Bul garije, Topencharov, zeide in een perscon ferentie, dat er geen „organisatorisch ver band bestond tussen de Hongaarse samen zweerders en Petkov". Op een persconferentie werd aan Topen charov gevraagd, of er tussen Petkov en de Hongaren enige verbinding bestond. Daarop antwoordde, hij, „dat er enig poli tiek verband kon worden gezien in hun ge lijktijdig optreden, doch dat er geen be wijzen vooi"handen waren van oi-ganisato- riscn verband". Een spoor gevonden inzake briefbommen Arrestatie aan Belgische grens wees de weg Naar het Brusselse blad „Het Laat ste Nieuws" meldt, zijn explosiva van dezelfde aard als die in de aan verschillende prominente personen in Engeland gezonden „briefbommen", gevonden op een Joods paar, dat vo rige week in de trein van Brussel naar Parijs in het grensstation Quevy door de Belgische politie is gearres teerd. De man heeft verklaard, niets van de zaak der briefbommen af te weten en de vrouw toevallig te hebben ontmoet even voor hun vertrek uit Parijs. De vrouw bevestig de deze verklaring. De vrouw had in een koffer met dubbele bodem tien enveloppen, die explosiva be vatten. Zij droegen verschillende namen. Men gelooft echter, dat op de enveloppen niet de juiste bestemming was aange geven. De politie nam de koffer in beslag, doch liet de vrouw vrij, daar zij vermoedde, dat zich medeplichtigen in de nabijheid op hielden. Dit bleek juist te zijn, want de vrouw werd later door een man verge- zeld. Zij zijn toen beiden gearresteerd. De ai-restanten waren in het bezit van spoor kaartjes naar Antwerpen en zeiden, dat zij van Russische nationaliteit en uit d< hoogste kringen afkomstig waren. De vrouw gaf toe. dat zij tot een ge heime organisatie behoorde. Zij verklaard dat de koffer haar te Pai-ijs door een onben kend persoon was ter hand gesteld, die zich door middel van een geheim teken kenbaar had gemaakt. Op dezelfde wijze moest zij de koffer in Brussel afgeven. De arrestanten bevinden zich thans te Brussel. Engelse. Belgische en Fz-anse po litie zet het onderzoek met kracht voort. Naar gemeld wordt, zijn reeds verschil lende schakels van de terreurorganisatie, die verantwoordelijk is voor de naar En geland gezonden brieven, ontdekt. Inmiddels heeft het te Rome verschij nende dagblad „La Republica" een brief van de Joodse verzetsorganisatie Irgoen Zwai Leoemi gepubliceerd, waarin deze organisatie verklaart geen deel te heb ben aan het zenden van briefbommen. Nieuwe atoomvoorstellen van Gromyko Te Lake Success is de hoop, dat men misschien gedeeltelijk weer uit de im passe zal geraken, waarin de kwestie van de internationale controle op de atoom energie was gekomen, weer herleefd, nu Gromyko (Sovjet-Unie) heeft aangekon digd, dat hij nieuwe voorstellen heeft voor de commissie voor de atoomenez-gie, die Woensdag zitting zal houden. Weer vraagt Hongaars diplomaal ontslag De Hongaarse legatie te Brussel heeft bevestigd, dat Andere Perlaky-Kassa, Hon gaaz-se zaakgelastigde in België, zijn ont slag heeft ingediend. Radio Boedapest meldt, dat de ontslag aanvrage van Koevago, de burgemeester van Boedapest, op een vergadering van de politieke commissie der partij van kleine boeren is aanvaard. Het Hongaarse pers bureau spreekt in dit verband echter van het „ontslag" van de burgemeester. Truman waarschuwt voor „weekhartigheid" Pz-esident Truman heeft in een rede te Kansas City de Amerikanen gewaar- schuwd, dat de verzwakking van de Ame rikaanse strijdkrachten sedert de over gave van Duitsland en Japan, een „aan moediging betekende voor zekere landen, om de weekhartigheid van de vredelieven de naties te beschouwen als een uitnodi ging tot aanvallen"- Van nu af aan, aldus de president, moe ten wij ons leger, onze vloot en onze lucht macht bereid houden om effectief te kun nen optreden in elk spoedgeval. Onze verantwoordelijkheid is gelegen in het leiding geven aan de volkeren der we reld, die naar de vrede streven en neemt gestalte aan in het helpen van minder ge- fortuneerde volkeren, die er ernstig naar streven de instellingen van vrije onafhan kelijke volkeren te verbeteren en her in te richten. De spoorwegstaking heeft zich over het grootste deel van Frankrijk uitgebreid. In het hoofdkantoor van de spoorwegen noemde men de staking bijna totaal. De Pullman uit Amsterdam was de enige trein op lange afstandtraject, die Zaterdagavond te Parijs is aangekomen. Autobussen verbinden Parijs met een aantal gz-ote steden, waaronder Calais en Le Havre. De dienst op de luchtlijnen naar Marseilles, Lyon. Straatsburg en Belfort is uitgebreid en vliegtuigen van het leger en de marine zullen de burgers naar Bor deaux, Toulouse, Rennes en Brest trach ten te brengen. Dit geïmproviseerde vervoer is echter bij lange na niet voldoende Bij de ingan gen van de Paz'ijse stations staan rijen ge- vormd van gegadigden voor een rit per luxe of vrachtauto, waarop met krijt de plaats van bestemming is aangetekend. Men leest: „Calais, 800 francs". Ondanks de staking zijn de vrachttreinen normaal en zelfs in drukker verkeer dan anders aangekomen. Uit het Westen is een meer dan normale hoeveelheid melk. boter en eieren aangevoerd. Voorts arriveerde een partij van negenhonderd ton aardappelen. Lege wagons zijn naar Cherbourg vertrok ken voor het laden van geïmporteerd meel. Volgens een officieuze statistiek worden naar schatting l'/2 millioen reizigers in Frankrijk door de spoorwegstaking opge houden. onder wie 680.000 Parijzenaars, die zich naar hun werk moeten begeven. Dagelijks gaan 12 millioen arbeidsuren door de staking verloren. Iedere dag sta king kost de spoorwegen 350 millioen francs. Het verbond van arbeiders van het weg vervoer heeft verklaard, dat het geen stappen zal ondernemen om het vervoer per spoor te vervangen en dat elke door de regering genomen noodmaatregel met het oog op de spoozwvegstaking voor eigen vei-antwoording van de minister van ver voer is. Het is bereid op welke tijd ook met de legering te onderhandelen, maar blijft bij zijn besluit de staking voort te zetten tot Ramaaier de eerste stappen heeft gedaan om aan de eisen van de spoorwegarbeider» tegemoet te komen. Het bestuur heeft een beroep van Ra- madier om het werk te hervatten en de compromisoplossing inzake de lonen te aanvaarden van de hand gewezen. Openbare diensten. De openbare diensten te Parijs hebben besloten Vrijdag: 13 Juni Hij wijze van waarschuwing 24 uur in staking te gaan. Het besluit hiertoe werd genomen door de Franse bond van regeringsemployés, die meer dan 1 millioen mannen en vrouwen omvat. Dit betekent, dat Parijs Vrijdag geen vervoer per Métro of autobus zal heb ben en dat alle openbare diensten, uitge zonderd die welke om veiligheidsredenen onmisbaar zijn, deze dag zullen sluiten. Duitse industrieproducten in ruil voor groenten en fruit Russen zouden spoedig uit Hongarije vertrekken Bela Varga, de voormalige voorzitter van de Hongaarse nationale vergadering, heeft bij zijn aankomst in Oostenrijk aan vertegenwoordigers van de Oostenrijkse regeling gezegd, dat de Russen voorberei dingen treffen om Hongarije binnen twee maanden te verlaten. Varga gaf geen na dere toelichting op deze verklaring. Tot groot verdriet van alle Engelsen heeft dc Franse outsider Pearl Diver de Derby, de klassieke anderhalve mijl race voor drie-jarige hengsten, gewonnen met vier leng ten voor Migoli en Sayajirao. De favoriet Tudor Minstrel, waarvan ieder overtuigd was dat hij zou winnen, werd vierde, een grote teleurstelling voor de kampioen jockey Gordon Richardsdie er nu vast op gerekend had voor de eerste maal de Derby te winnen. Over dc export van groenten en aardap pelen naar Duitsland, welke men binnen kort in aanmerkelijke hoeveelheden ter hand hoopt te kunnen nemen, wordt uit welingelichte kringen vernomen, dat men voornemens zou zijn de met goedkeuring van de Engelse en Amerikaanse bezettings- autoritèilen te sluiten overeenkomst het karakter te doen hebben van een zooge naamd compensatieeontract. Dit zou inhou den. dat voor de Nederlandse tuinbouw producten door Duitse fabrikanten indus triële artikelen als kunstmest, rijwielonder delen. electrische apparaten, houtwerk, J porcelein en aardewerk geleverd zouden worden. Er zijn besprekingen gevoerd met pro ducenten in Thuringen en Beieren. Daarbij is gebleken, dat vele fabrieken in deze steden vrijwel onbeschadigd zijn. Vooral in Beieren heeft de productie-capaciteit rela tief weinig geleden. De aardewerkfabriek van Rosenthal zou volgens deskundigen in staat zijn behoor lijke quanta te leveren. De Seitz-fabrieken in Kreuznaeh. welke machinerieën produceren, zijn slechts een maal gebombardeei-d. Het grootste deel van het complex bleef behouden. Reeds wordt er weer met zeshonderd arbeiders gewerkt aan de productie van machines voor de conservenindustrie, zoals spoel- machines voor groente, reinigingsmachines voor flessen en capsuleez'machines. Voorts hoopt men in het bezit te komen van chemische producten uit het Ruhrge- bied, welke als bijproduct door de mijnen worden voortgebracht en gebruikt kunnen worden voor de bestrijding van schadelijke insecten, waaronder de Coloradokever. Ook is het zeer waarschijnlijk dat enige Duitse fabrikanten ter betaling van de groenteleveranties katoentjes, porcelein en aardewerk naar Nederland zullen kun nen exporteren. Na onderzoek van de kwa liteiten dezer producten zouden die arti kelen, welke niet of bijna niet in aanmer king komen voor gebruik in Nederland, naar Nederlands-Indië geëxporteerd kun nen worden, daar men er van overtuigd is dat daar, na de ontreddering der laatste jaren, ook voor mindere soorten katoen, porcelein en aardewerk belangstelling be staat. Reeds is over deze kwestie met een be langrijk handelshuis in Indiö contact op genomen. AFNEMENDE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Voor het Noorden van het land: Afne mende wind hoofdzakelijk tussen Noord-West en Noord. Uit zee binnen- drijvende wolkenbanken met aanvan kelijk nog hier en daar in de kuststre ken een enkel buitje. Vrij koel. Voor het overige gedeelte van het land: Afnemende wind overwegend Uit Westelijke richtingen. Droog weer met perioden van zonneschijn. Morgen overdag hogere temperaturen dan van daag. 10 Juni: Zon op 4.21 uur. onder 20.58 uur Maan op 1 08 uur, or.der 10.21 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1