Haarlems Dagblad Politieke storm in Oostenrijk „Verdere bespreking ■Vruchteloos" Dr: van Mook blijft Franse centrales draaien weer Nieuwe spoorbrug bij Sliedrecht kostte geen deviezen Tweede Kamer aanvaardt gewijzigd onteigeningsamendement 61e Jaargang No. 18651 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Artmfn. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bqkantoor H.N., Soendapleiir 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom WoensHag 11 Juni 1917 Verschgnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag b\j de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE BALKAN-LAWINE ROLT VERDER Onthulling over geheime besprekingen tussen de Kanselier en de communisten kost een minister zijn portefeuille Dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse minister belast met de portefeuille van buitenlandse zaken, heeft aan de kanselier, dr. Leopold Figl, zijn ontslag aangeboden. Dit is het voorlopige resultaat van een politieke storm die opgestoken is nadat was uitgelekt naai het schijnt dcor toedoen van dr. Gruber zelf dat Ernst Fischer, de leider der Oostenrijkse communisten, verklaard heeft, dat tuisen hem en de kan selier, dr. Figl, geheime besprekingen werden gevoerd over een verbreding van de basis der regering door er meev communisten in op te nemen gedurende welke besprekingen dr. Figl. gezegd zou hebben dat hij bereid was af te treden en zich alleen nog te wijden aan de leiding van zijn partij, de Volkspartij. Toen *djh nieuws eenmaal was -uitgelekt zijn van alle kanten verklaringen en ont kenningen gepubliceerd. De communisten-leider Fischer heeft gezegd, dat aan- hem toegeschreven ver-, klaringen, afgelegd- zijn tijdens een parti culiere gedachtenwisseling met leden van de Volkspartij en dus informeel waren. In 'een officiële verklaring van de Volks partij wórdt gezegd: „Er is geen sprake van dat wij bereid zouden zijn'4e regering te wijzigen volgens de weftsen vah afge vaardigde Fischer noch*dat wij zouden willen aftreden. De kanselier zal aftreden wanneer het Oostenrijkse volk dit in over weldigende meerderheid zou vragen. Nieu we verkiezingen zullen gehóuden worden wanneer de grondwet van de democrati sche Oostenrijkse republiek of de .meer derheid van het Oostenrijkse volk dit eist". De kanselier, dr. Figl, heeft in een rede, welke door, radio Wenen werd uitgezonden, ontkend, dat hij de com munistische leider, Fischer, zou heb- - ben gezegd, dat hij bereid is af te tre den. „Integendeel heb ik verklaard, dat ik op het pad van plicht en ver antwoordelijkheid voor Oostenrijk verder zal gaan", aldus Figl. 8 De kanselier zeide tot Fischer gezegd te hebben, dat er geen kwestie zou zijn van nieuwe verkiezingen alvorens de door de grondwet vastgestelde zittingstermijn van het parlement zou zijn verstreken. Figl vervolgde, dat Fischer tegenover - hem had verklaard'bereid te zijn aan de regering deel te nemen, -indien een bepaal de persoon er uit zou treden. Tevens noemde Fischer een aantal andere perso nen, die hij dan aan de regering wilde zien deelnemen. Tenslotte verklaarde- Figl, dat hij en Fischer economische kwesties hebben be- sprbken. Fischer was het toen met de re gering eens, dat geen concerns in Oosten rijk onder- buitenlands beheer" mogen staan. De communistische „Volkss t i m m e" heeft in éen speciale editie - de eerste in Wenen sedert de bevrijding dr. Gruber gedoodverfd als een „Ame rikaans agent", die „het nieuws heeft la ten uitlekken" over geheime besprekingen tussen dr. Figl en Fischer. Het blad eiste In Batavia zegt men Indrukken van Nederlanders over de Republikeinse nota Aneta verneemt in Batavia dat in offi ciële Nederlandse kringen aldaar de indriik heerst, dat de heropening van de discussie over de punten van geschil, welke na aan bieding van het Republikeinseantwoord nog tussen de Nederlandse en de Republi keinse opvattingen blijken te bestaan, vruchteloos zou moeten worden geacht. Uiteraard zal eerst de situatie met' de Commissie-Generaal moeten worden be sproken. Welingelichte zegslieden meenden te mogen, venvachten, dat het uiteindelijk advies dat de Commissie-Generaal aan de Nederlandse regering zal uitbrengen, van de thans bestaande indrukken niet zeer zal afwijken. De heren Schermerhorn en Van Poll kunnen morgen in Batavia worden ver wacht. Te Singapore zullen zij door bemid deling van het Nederlandse consulaat- generaal de officiële tekst van het Repu blikeinse antwoord ontvangen. Een der leden van de Indonesische dele gatie, Kasimo, verklaarde aan Aneta, dat,' indien bij nadere ^ampele besprekingen van beide zijden enigszins „water in de wijn zou worden gedaan", een samenvallende lijn zou kunnen worden gevonden, waar langs men tot een oplossing voor de thans ontstane situatie zou kunnen geraken. Engelse Hogerhuis weer tegen de regering Nadat de Engelse regering reeds bij twee amendementen op het wetsontwerp tot na tionalisatie van het binnenlandse vervoer door het Britse Hogerhuis was verslagen, heeft de minister „van Dominions, Lord Ad dison, het Huis gewaarschuwd zeer voor zichtig te zijn bij het gebruik'maken van £ijn conservatieve meerderheid. De leider der oppositie, de markies van Salisbury, verklaarde hierop onder luid ge juich van zjjn partijgenoten, dat Lord Ad dison's waarschuwing een vorm van chan tage is. Het derde amendement werd vervolgens in stemming gebracht en opnieuw werd de regering verslagen. Gewezen „lieiho's" moeten in militaire dienst «r Radio Djokja heeft namens de Repu^ blikeinse militaire woordvoerder omge roepen. dat -alle gewezen „heiho's" (sla- vensoldaten van de Japanners) opgeroe pen worden zich vóór morgen te melden bij hun kazernes. Voorts meldt radio Djokja, dat uit alle lagen van de bevolking gewapende hulptroepen worden gevormd-, onmiddellijk aftreden van dr. Gruber en van het gehele „ramp-kabinet". Ofschoon een regeringsperschef heeft ontkend dat.dp. Gruber zijn ontslag heeft ingediend, werd dit bericht door andere bronnen bevestigd, doch er werd aan toe gevoegd, dat de ontslagaanvrage niet is ingewilligd en mogelijk zal worden .inge trokken. De politieke storm is nog geenszins tot bedaren gebracht- Een bijeenkomst .van het kabinet, welke •was vastgesteld is nog steeds niet gehouden, doordat alle par tijen zich nog steeds aan het beraden wa ven. De mogelijkheid bestaat, dat een te gen vandaag uitgeschreven bijeenkomst van het parlement zal worden uitgesteld, tot de houding der partijen duidelijk is geworden. In het begin van dit jaar is bevestigd dat dr. Van Mook in October 1946 nogmaals zijn voornemen had te kennen gegeven omtrent einde 1946 ontheffing van zijn taak te verzoeken. Hieraan werd toen toegevoegd dat dr. van Mook echter jhkd medegedeeld daartoe pas te' zullen overgaan wanneer het stadium der politieke ontwikkeling zulks mogelijk mocht maken. Het overleg tussen de ministers Beel en Jonkman en dr. van Mook, de vorige maand te Batavia gehouden, heeft geleid tot het inzicht, dat de politieke ontwikkeling de vervaaging van dr. van Mook thans nog niet gedoogt. Het kabinet heeft derhalve de vorige weck dr. van Mook verzocht zijn functie in 's lands belang te blijven uitoefenen tot dat de politieke toestand het verzoek om ontheffing vervulbaar zal maken. Knoeierijen op het Ministerie van Oorlóg Dienstplichtigen kregen clandestien uitstel Het ministerie van Oorlog deelt mede. dat malversaties zijn ontdekt bij een der bureaux van de afdeling dienstplicht van dat ministerib. Dooi' middel vah vervalsin gen'in de registratie is frauduleus uitstel voor opkomst voor eerste oefening aan dienstplichtigen verleend. Een diepgaand onderzoek is ingesteld. Er zijn regds etiige arrestaties verricht. Lening en wapens voor Perzië De Amerikaanse regering heeft besloten de aanvraag van Perzië voor een lening tot herstel en ontwikkeling aan de wereldbank te steunen. Perzië heeft verzocht om 2.500 millioen dollar. Verder zal binnenkort een overeenkomst worden gesloten tussen Perzië en de Ame rikaanse regering waarbij het Perzische leger en de politie ongeveer 30 millioen dollar adn legervoorraden zullen ontvangen. Egypte sluit verdrag met Republiek Egypte heeft een vriendschapsverdrag gesloten met de Indonesische Republiek. Agos Salem, de onderminister van de Re publiek, die het verdrag voor de Republiek heeft getekend, zal binnenkort ook aan an dere Arabische landen een bezoek brengen om dergelijke verdragen te sluiten. Soekawati in Batavia De president van Oost-Indonesië, Tfo- korde Soekawati is hedenochtend te Ba tavia gearriveerd. Hij was vergezeld van de minister van Financiën, Hamelink, de minister van Binnenlandse Zaken, Anak Agoeng' en Tahija, de minister van Voor lichting. Nederlands-Amerikaanse bespreking over Duitsland De heren Van Vredenburch en Hirsch* feld, volgens de woorden van de heer Van Vredenburch het „team'4 der Nederlandse regering voor het Duitse vraagstuk, heb ben New York per vliegtuig verlaten op weg naar Nederland. Zij hebben te' Washington verscheidene dagen bespre kingen gevoerd over de verschillende as pecten van de toestand in Duitsland. De afgetreden Hongaarse minister-president Férenc Nagy vertoeft momenteel in Genève. De foto toont Nagy met zijn zoontje van vijf jaar, dat uit Hongarije naar Zwitserland kwam, en zijn dochter die in Genève studeert. met de spoorivegmannen heeft Maar een bespreking i geen resultaat gehad Hedenmorgen vroeg is tussen een dele gatie van arbeiders uit de Franse gas- cn electriciteitsbedrijven en de minister van industriële productie, Robert Lacoste, een overeenkomst tot stand gekomen, waar door een eind gekomen is aan het loonge- schil iri deze bedrijven Het bestdur van de CGT zal hedenmor gen bijeenkomen teneinde de laatste ont wikkelingen te besprekingen van de spoor wegstaking. Het zal daarna een verklaring afleggen over zijn houding ten aanzien van de stakingen en de regering. Terwijl de Franse nationale vergadering gistermiddag bijeen-kwam om Ramadiers verdediging te horen van zijn standpunt inzake de thans wier dagen oude spoorweg staking, kondigde de federatie van spoor wegmannen aan dat zij de premier om een onderhoud verzocht had om te pogen tot een oplossing te komen. In zijn rede welke Ramadier in de na tionale vergadering hield zeide hij dat indien.de stakende spoormannen geen ge hoor aan zijn "verzoek gaven om weer aan het werk: te gaan*,,wij.zullen optreden en gebruik maken' van alle macht welke de wet ons ter beschikking stelt". Ramadier waarschuwde voor het critie- ke punt in de spoorwegstaking, wanneer de fabrieken te kort aan steenkool zullen krijgen en de voedseldistributie gedes organiseerd zal worden. Deze bezorgdheid wordt klaarblijkelijk gedeeld door het vak verbond der spoorwegarbeiders .dat een dringend beroep op de "Stakers heeft ge daan om de voedselhevoorrading te ver zekeren., Uit havensteden komen berichten, dat vis op de kade ligt te rottenen in ver schillende proviciecentra hebben 'de sta kers geweigerd fruit te vervoeren. Dë minister van vervoer, Moch, heeft het parlement medegedeeld, dat hij be schikt over een grote reserve vrachtauto's en chauffeurs*. Ramadier werd door de vergadering luide toegejuicht bij het begin eii einde van zijn toespraak, behalve door de com- Groot Kempei-proces in Batavia In Batavia is een begin gemaakt met ongetwijfeld de grootste rechtszaak in de geschiedenis van de Indische rechtspraak- Er zullen'dertig leden van de Kempqi voor de rechter verschijnen. Verbinding Dordrecht- Nijmegen hersteld Dinsdagochtend gilden de sirenes en gingen de vlaggen omhoog, toen de laatste overspanning in de spoorbrug bij Baan- hoek, gemeente Sliedrecht, op haar plaats was gebracht. Na anderhalf uur ingespan nen arbeid was dit karwei verricht door de geweldige bokken „Ajax" en „Heracles", die het 60 m lange en 220 ton zware ge vaarte tot op een centimeter nauwkeurig op de pijlers plaatsten. Hiermede was de 475 meter lange oeverbinding over de Beneden-Merwede in de spoorlijn Dor- drethtSliedrechtGorinchem hersteld. In de richting Dordrecht ligt nu een spoor brug, welke eveneens bijna gereed - is. Op 10 Juli zal een proefrit over beide bruggen gemaakt worden. Met het totstandkomen van de belangrijke verbinding Dordrecht EistNijmegen is dan -opnieuw een mijl paal in de opbouw van de spoorwegen bereikt. De nieuwe brug bestaat uit acht delen. Daarvan heeft men twee overspanningen kunnen samenstellen uit de resten van de oude brug, 'welke van de bodem van de Merwede zijn opgehaald. Verder zijn vier stukken gébruikt van de oude brug bij Hedel en Zutfen. Uiteraard doet het ge heel rfiet zeer aesthetiscb aan, doch de nieuwe brug heeft geen deviezen gekost. Electrificatie. De Nederlandse Spoorwegen streven er naar, om eerst die'lijnen te electrificeren, welke ook reeds voor de oorlog geëlectrifi- ceerd waren. Is dit geschied, dan komt de electrificatie aan de beurt van de lijnen DordrechtLage ZwaluweRoosendaal en DordrechtLage ZwaluweBredaTil burg-Boxtel. Vermoedelijk zal nog dit jaar een begin worden gemaakt niet de uitvoering van- (leze plannen. In België is momenteel slechts de lijn AntwerpenBrussel gcëlectrïficeerd. Een Belgische electrificatie-commissie heeft aan dq directie der Spoorwegen aldaar munisten. Hij zeide niet welke maatrege len de.regering zich voorstelde te nemen als de spoorwegstaking zou. voortduren of- wènneer de stakingsgolf zich tot andere industrieën uitbreidde. Besprekingen mislukt. De des avonds gehouden bespreking tus sen de regering en vertegenwoordigers van het Franse vakverbond, CGT, zijn geëin digd zonder dat men tot overeenstemming is kunnen komen. Het verbond stelde als voorwaarde dat aan'de eisen der spoorwegarbeiders tot een bepaalde hoogte zal worden tegemoetge komen. ^De regering heeft hierop geantwoord, -dat, daar dit voorstel het in het regerings voorstel genoemde bedrag te boven gaat, het niet als voorwaarde voor de hervat ting van de onderhandelingen kan worden gesteld. Nederlands voorstel te Lake Success aanvaard De codificatiecommissie voor interna tionaal recht die te Lake Success verga dert, heeft een Nederlands voorstel aan vaard, waarbij dé commissie de wense lijkheid uitspreekt dat aan dé beginselen van het handvest van het tribunaal vah Neurenberg, en aan de bestraffing van andere internationale misdaden, die als zodanig door een internationale wetgeving zullen worden erkend, kracht wordt bijge zet door het instellen van een intèrnajat)- nal^ juridische autoriteit, die over derge lijke misdaden jurisdictie bezit. De reso lutie werd aangenomen met 12 tegen 5 stemmen en 2 onthoudingen." Tot zelfs smokkelaars kunnen staken! In het plaatsje Urrugne in het Basken land heeft de dorpsomroeper het vol gende bericht teT kennis der inwoners gebracht: „De bevolking wordt ervan in kennis gesteld dat gezien de huidige omstandig heden de smokkelaars vandaag én mor gen in staking zullen gdan." Deze sta king heeft uitsluitend betrekking op die persónen, die clandestien de grens over schrijden voor het kopen van wijn, chocolade en andere zaken voor huis houdelijk gebruik. De smokkelaars van groter allure, die zich bezig houden met de export en import van auto's, banden of vee hebben een dergelijke mededeling niet gedaan. Dinsdag is de laatste overspanning van de spoorbrug bij Sliedrecht op de pijlers ge plaatst. Hierdoor zal binnenkort de belang rijke treinverbinding Dordrecht-Nijmegen hersteld kunnen worden. plannen voorgelegd om te komen tot de electrificatie van de lijnen Antwerpen Essen en BrusselLeuvenLuik. Wan neer men in België zou overgaan tot elec- trificatfe van de lijn Antwerpen-Essen, zou een electrische verbinding Amsterdam Brussel niet tot de onmogelijkheden ber horen Een moeilijkheid bij de uitvoering van dit project is echter, dat in België een spanning van 3000 Volt voor de electrische tractie gebruikt wordt. In Nederland en Frankrijk rijden de electrische tremen op 1500»Volt gelijkstroom. Geen sigaren op de nieuwe tabaksbon Op de nieuwe tabaksbonnen, welke mor gen bekend gemaakt wordqn, zullen, naar wij vernemen, geen sigaren verkrijgbaar zyn, doch uitsluitend sigaretten of tabak. Deze maatregel houdt verband met de controle op de voorraden sigaren, welke deze week bij fabrikanten, grossiers en winkeliers is geschied. Van de uitslag van deze controle zal het afhangen, welke be slissing de minister zal nemen ten aanzien van de verdere distributie van sigaren. Deze beslissing wordt een dezer dagen verwacht. Hoger suikertoewijzing aan NederJ&nd voorgesteld Uit Washington wordt gemeld, dat de over de gehele wereld voor export be schikbare voorraden suiker in Juni zijn geraamd op 15.340.000 short tons, hetgeen 354.000 short tons meer is dan in Februari was geraamd. De Internationale Nood- voedselraad heeft daarom voorgesteld de suikertoewijzingen aan vier-en-twintig landen te verhogen. De voorgestelde ver hoging bedraagt voor Nederland 20.000 ton. Gratie verleend Bij Koninklijk 'Besluit is gratie verleend aan C. A. Kooijmans, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem en-aan J. van Barneveld tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is ten aan zien van Kooijmans veranderd in levens lange gevangenisstraf en ten aanzien van Van Barneveld in een gevangenisstraf vóór de tijd van 15 jaren. Hei woord is aan. Alleen een moedig mens weet te vergeven. Legerconnnissie geïnstalleerd De minister va» Oórlog luitenant-kolo- n,l A. H. J. L. Fiévez Vheeft de nieuwe uit leden der volksvertegenwoordiging samen getelde legercommissïe geïnstalleerd. Deze commissie heeft tot taak liet instel-* len van een onderzoek omtrent het ge bruik van de voor de verdediging des lands gebezigde gelden en opgelegde persoon lijke diensten. Daarnaast is aan de com missie de bevoegdheid toegekend om ae aandacht te vestigen op wijzigingen, die volgens haar in bestaande wetten of in wetsontwerpen dienen té worden aange bracht. Ook kan de minister het oordeel van de commissie Inwinnen omtrent on derwerpen, welke de landsverdediging ra ken en op zijn ministerie in studie zijn. Nachtelijke schietpartij in de hoofdstad Toen drie agenten 's nachts op dc O. Z. Achterburgwal te Amsterdam de papieren van een chauffeur van een daar stilstaan de personenauto wilden controleren, gaf de ze plotseling vol gas en reed met grote snelheid in de richting van dc Dam. On middellijk openden de agenten het vuur op de wagen, welke door vier kogels in de lin ker achterband werd getroffen. Al slinge rende schoot de auto het midden-Dam-ter- rein op en sloeg over de kop. Dé drie passa giers, èen Haagse antiquair, een smid en een autoreparateur uit Delft, die geen let sel hadden' gekregen, wei-den meegenomen naar het politiebureau. In de auto vond de politie een tapijt en enige schilderijen, doch de antiquair kon aantonen, dat deze goede ren zijn eigendom waren. Daar de heren geen verklaring konden geven voor het feit, dat. zij er vandoor gingen bij de aankomst der agenten, zijn zij voorlopig vastgehouden. De papieren van de alito bleken ip orde te zijn. LUISTERVINKEN OPGETELD 'Op 1 Juni bedroeg het aantal aangegeven radio-toestellen in Nederland 812.836 te gen 786.269 op 1 Mei. Het aantal aansluitingen op het Rijks- radio-distributienet bedroeg op 1 Mei 479.121 tegen 477.372 op 1 April. NOODVOORZIENING PERSWEZEN Motie-Romme verworpen (Fan onze parlementaire redacteur In 'de Tweede Kamer hebben de voor: standers van een eventuele onteigening der technische apparatuur van dagbladbedrij ven, welke in de bezettingstijd „fout'' zijn geweest, de overwinning behaald. Het des betreffende amendement-Burger, dat sinds Vrijdag een aanmerkelijke verandering had ondergaan, doofdat het nu volgens de Grondwet was geformuleerd, werd met 56 tegen 33 stemmen aangenomen, nadat een motie-Romme (K.V.P.), welke beoogde de Kamer te doen uitspreken, dat zij deze ma terie in een afzonderlijke wet geregeld wenste te'zien, met 49 tegen 40 stemmen was verworpen. Voorstanders van de motie-Romme wa ren de K.V.P., de Partij van dé Vrijheid, de Staatkundig Gereformeerden en alle Christ. Historische leden met uitzondering van jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen en de heer Krol. Maar toen de motie-Romme van de baan was en dus het amendement- Burger aan de «orde kwam, bleken iiog een viertal leden der K.V.P., - benevens - tot veler verrassing - drie leden van de Partij van de Vrijheid 'naar het andere kamp te zijn' overgegaan. Met „het andere kamp" is bedoeld de merkwaardige combinatie, van enerzijds Communisten en Partij van de Arbeid met anderzijds alle Anti-Revolu- tionnairen plus de reeds genoemde twee Christ. Historische leden, welk bont gezel schap het.er over eens was, dat ter wille van een deugdelijke uitvoering van de pers zuivering alsnog tegen „saboteurs" daarvan ook een sanctie-maatregel mogelijk moest zijn in de vorm van de reeds vermelde ont eigening. Prof. Romme trachtte zijn medeleden te bewegen genoegen te nemen met de toe zegging van minister Gielen, spoedig een afzonderlijk wetsontwerp voor deze materie te zullen indienen. Dat zou volgens prof. Romme een veelbetere bestudering van het vraagstuk waarborgen, dan 'nu mogelijk was door in allerijl het herziene amende ment-Burger te aanvaarden, waardoor de Kamer licht *kang liep, werk beneden de maat te leveren. De K.V.P.-woordvoerder kreeg echter onder meer van mr. Donker (Arbeid) én mr.'Joekes (Arbeid) te ho ren, dat de ggdétailleerde critiek, die hij tenslotte aan de inhoud van het amende ment wijdde, wel bewees, dat hij toch vol doende gelegenheid had gehad om deze zaak grondig te bekijken! Wat zijn vraag betrof omtrent de urgentie, die de Kamer moest weerhouden rustig op het ten dqpar- temente met inderdaad verrassende spoed reeds in elkaar gezette afzonderlijke ont werp te wachten, gaf mr. Donker te ver staan en mr. Joeke's viel hem hierin later bij dat het in de praktijk gebleken onvoldoende naleven van pérszuiverings- uitspraken de nodige sancties eiste. Daar toe zouden de onteigeningsbepalingen kun nen medewerken. Minister Gielen bleef er .voor voelen, alsnog deze materie in een eigen wetsvoor stel te regelen. Ook in geval van aanneming van het amendement zou hij er misschien nog mee voor de dag komen. Intussen noemde hij zijn bezwaren tegen het amen dement-Burger niet onoverkomelijk, maar wel ernstig. De minister .kwam nog even terug op de opnieuw door mr. Burger ter sprake ge brachte fietstocht langs de Kamerleden. Op verzoek van een der Kamerleden, aldus Zijne Excellentie, had de heer Beekenkamp buiten 's ministers medeweten een schrif telijke uitslag, van het amendement-Burger gegeven. Een doorslag daarvan heeft hij aan twee andere Kamerleden verstrekt. Tenslotte werd het wetsontwerp „Nood voorziening Perswezen" na de reeds ver melde stemmingen, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Hetzelfde gebeurde met het wetsontwerp tot verlenging van de machtigingswet dienstplichtvoorzienirtgen, maar nu lieten de Communisten hun „tegen" aantekenen. Minister Fiévez hoopte, dat deze nieuwe verlenging tot 1 Januari 1948 voldoende zou zijn en dat dan een definitief herziene Dienstplichtwet haar beslag zal hebben ge kregen. Dan zal men inmiddels ook zeker heid gekregen moeten hebben omtrent dat gene, wat de wet zal dienen in te houden met betrekking tot de duur van de eerste oefentijd, de grootte van het contingent en de totale duur van de dienstplicht, drie be langrijke punten, waar men nu nog geen vast oordeel over kan hebben. Zangers voor! De uitvoering op de Grote Markt Met de repetityes voor de massale zang uitvoering van de Haarlemse feestweek is Dinsdagavond in de Doelen éen begin ge maakt. Gezien de korte tijd van voorbe reiding en het uitgebreide programma („Zó zong de Gouden Eeuw" en een feeks Haarlemse bloemenliederen) wordt eeji oproeping gedaan aan de zangeressen en zangers om hun medewerking niet uit te stellen en de repetities geregeld te bezoe ken. De eerstvolgende repetitie heeft Don derdagavond om 8 uur plaats. Goedkoper autobanden in V.S. Paul Litchfield van de Amerikaanse Goodyear bandenfabriek, die een reis maakt gedurende welke hij ook Nederland zal aandoen, heeft verklaard dat op het ogenblik voldoënde rubber beschikbaar is om aan alle aanvragen te voldoen. Hij voorspelde dat in de toekomst zowel natuurlijke als kunstmatige rubber voor de productie zal worden gebruikt. Tegelijk met zijn verklaring komt de mededeling dat drie grbte Amerikaanse autobanden-fabrieken waaronder Good year hun prijzen met 4 tot 25% heb ben verlaagd. Men verwacht dat er meer zullen volgen. Repatriëring Op. onze bureaux in Haarlem en IJmui- den zijn enige passagierslijsten van repa- •triëringsschepen aangekomen ei? wel van de „Nieuw Holland" (aankomst 14 Juni te Amsterdam), „Talisse" (aankomst 17 Juni te Amsterdam). „Kota Gede" (aankomst 20 Juni te Rotterdam), „Limburg" (aan komst 23 Juni te Rotterdam) en de „Ban tam'' (aankomst 25 Juni te Rotterdam). Weerbericht BREKENDE BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Zwakke tot matige naar Oostelijke richtingen draaiende wind Afnemende bewolking en vrU warm. 12 Juni: Zon op 4.20 uur. onder 20.59 uur Maan op 140 uur, onder 12.48 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1